woolash reviews
تشک رویا
تشک مهمان
فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
آسان بار پل ارتباطي شركت هاي حمل و نقل و رانندگان
درباره من
آسان بار تخصصي ترين و محبوب ترين سامانه اينترنتي ارائه دهنده خدمات حمل و نقل كالا در سراسر ايران به رانندگان پايه يك و شركت هاي حمل و نقل (باربري) مي باشد، به عبارت ديگر آسان بار پل ارتباطي رانندگان و شركت هاي حمل و نقل در بستر اينترنت است.
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۹ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۲۱:۲۹

در بيشتر كشورها رانندگان كاميون‌ها بايد گواهينامه مخصوصي كه در ايران به پايه‌ يك موسوم است را داشته باشند. علاوه بر اين بايد به برخي از كليات مربوط به تعميرات و اصول مكانيك خودروها آشنايي داشته باشند چرا كه در مواقع خرابي ماشين راننده تا حدي بايد بتواند به ماشين رسيدگي كنند.

 

رانندگان كاميون اجناس و بارها را از جايي به‌جاي ديگر حمل مي‌كنند البته اين شغل داراي مشكلاتي مانند: سختي كار، حوادث جاده‌اي و سرما و گرما نيز است كه به‌تازگي جزو مشاغل سخت به‌حساب مي‌آيد و علاقه‌مندان زيادي هم دارد. بعضي از رانندگان كاميون براي شركت هاي مشخصي كار مي كنند و برخي ديگر به صورت مستقل كه البته در هر صورت اين شغل سختي خود را دارد و از نظر سلامت و ... داراي اهميت ويژه اي است.

راننده كاميون در هفته بايد مقدار ساعت معيني را كار كند. البته اغلب به‌صورت نامنظم و در بسياري مواقع در شب‌ها رانندگي مي‌كنند. رانندگان بين‌شهري معمولاً روزهاي زيادي را از خانه دور هستند كه بايد بتوانند در شب‌ها و هر نوع آب و هوايي رانندگي كنند. اين موضوع از اهميت ويژه‌اي برخوردار است چراكه رانندگي در شب نياز به مهارت بيشتري دارد و در صورت عدم سلامت و مهارت راننده ممكن است براي باقي خودروهاي در حال تردد در جاده خطرات جبران‌ناپذيري به بار بيايد.

كارت سلامت رانندگان كاميون

چرا كارت سلامت؟

رانندگي شغلي است كه به علل مختلف مي‌تواند منجر به انواع بيماري‌ها شود، به‌عنوان‌ مثال: راننده هميشه كارش در حالت نشسته است كه كار نشسته از عواملي است كه باعث مي‌شود فرد مستعد بيماري‌هاي قلبي عروقي شود. ارتعاشات ماشين نيز فرد را مستعد بيماري‌هاي اسكلتي-عضلاني مي‌كند. همه اين موارد به دليل اين است كه راننده‌ها تحرك بدني چنداني ندارند و همين موضوع موجب ايجاد عوارض جسمي مختلفي در راننده‌ها مي‌شود.

ازآنجاكه تصادف‌هاي جاده‌اي عامل مهم مرگ‌ومير است، كليد كاهش تصادف‌هاي جاده‌اي، صدور كارت سلامت براي رانندگان كاميون است. به همين دليل مراجع مربوط در اين مورد سخت‌گيري بيشتري را در نظر مي‌گيرند چراكه سلامت رانندگان كاميون تا حدودي سلامت جاده‌ها را تضمين مي‌كند و از بروز مشكلات و تصادفات جاده‌اي جلوگيري مي‌كند.

به علت سپري شدن بيشتر زمان رانندگان در مسيرهاي جاده‌اي و عدم دسترسي به مراكز پزشكي و با توجه به اينكه اين افراد اغلب در حال رانندگي با خودروهاي سنگين و فوق سنگين هستند در صورت بروز مشكل جسمي و يا روحي براي رانندگان امكان رخ دادن فجايع جاده‌اي وجود دارد و به طبع رانندگان جاده‌اي الزاماً بايد داراي كارت سلامت باشند كه براي اين منظور رانندگان لازم است براي انجام معاينات و بررسي سلامت روحي و جسمي به مراكز طب كار مراجعه كنند.

كارت سلامت رانندگان كاميون

آزمايش‌هاي صدور كارت سلامت به دودسته براي رانندگان تقسيم مي‌شود:

 1. افراد زير چهل سال
 2. افراد بالاي چهل سال

افراد زير چهل سال

براي افراد زير چهل سال معاينات غربالگري بينايي‌سنجي، شنوايي‌سنجي و تست روان‌شناسي براي صدور كارت سلامت راننده در نظر گرفته‌شده است كه اين افراد با مراجعه به مراكز طب سلامت در استان يا نزديك‌ترين مركز به محل اقامت خود مي‌توانند معاينات را انجام بدهند.

افراد بالاي چهل سال

براي افراد بالاي چهل سال هم علاوه بر آزمايش‌هاي مذكور بايد آزمايش نوار قلب هم انجام شود.

اهميت آموزش نكات حفظ سلامت به رانندگان در مراكز طب كار و بيماري‌ها به اين صورت است كه رانندگاني كه براي نخستين بار به مراكز طب كار و بيماري‌هاي شغلي براي صدور كارت سلامت مراجعه مي‌كنند بايد در كلاس‌هاي آموزشي كه در مورد مباحث پايه شناسايي و درمان بيماري‌هاي مختلف است شركت كنند و دوره موردنظر را بگذرانند. بعداز اينكه اين آزمايش‌ها براي افراد انجام شد سپس اطلاعات توسط يك نرم‌افزار جامع اينترنتي وارد سايت سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي كل كشور مي‌شود.

كارت سلامت رانندگان كاميون

شناخت بيماري و راه درمان يا كنترل آن باعث مي‌شود فرد با خيالي آسوده به زندگي خود ادامه دهد چراكه مي‌داند بيماري مانع پيشرفت در كار نمي‌شود و فقط كافي است با كنترل آن به‌راحتي به كار خود ادامه دهد.

راننده كاميون با خود ارزش زيادي را براي اقتصاد كشور ايجاد مي‌كند. حمل‌ونقل مواد اوليه و يا هر موادي كه براي صنايع موردنياز است از مبدأ به مقصد كه اهميت ويژه‌اي در اقتصاد كشور و رونق آن دارد و همين موضوع نشان‌دهنده اهميت سلامت رواني و جسمي رانندگان است.در جوامع امروزي به اين شغل اهميت ويژه اي مي دهند چرا كه بسياري از عمليات هاي حمل و نقلي در جاده ها صورت مي گيرد.

براي دانلود اطلاعات مراكز طب كار با شماره تماس و آدرس بر روي نوشته زير كليك كنيد

دانلود اطلاعات مراكز طب كار ايران

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۵ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۰۸:۱۱

مديركل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي هرمزگان از توزيع ۳۵ هزار حلقه  لاستيك يارانه‌اي در پايانه بار بندرعباس خبر داد.

به گزارش آسان پديا به نقل از روابط عمومي اداره كل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استان هرمزگان؛ داريوش باقرجوان گفت: در راستاي توزيع عادلانه و مناسب لاستيك با كيفيت و ارزان قيمت در بين رانندگان فعال بخش حمل و نقل جاده‌اي هرمزگان، ۳۵ هزار حلقه لاستيك يارانه‌اي به رانندگان داده مي‌شود.

داريوش باقرجوان افزود: هرمزگان به عنوان اولين استان در سطح كشور اقدام به توزيع لاستيك با قيمت مناسب در بين رانندگان فعال بخش حمل و نقل جاده‌اي هرمزگان كرده است.

توزيع 35هزار لاستيك يارانه‌اي در پايانه بار بندرعباستوزيع 35هزار لاستيك يارانه‌اي در پايانه بار بندرعباس

مديركل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي هرمزگان با اشاره به اين‌كه توزيع و پخش ۳۵ هزار حلقه  لاستيك يارانه‌اي در ۲ فاز انجام مي‌شود، ادامه داد: در فاز اول۱۰ هزار حلقه و در فاز دوم ۲۵ هزار حلقه بين رانندگان متقاضي و فعال بخش حمل و نقل جاده اي  توزيع خواهد شد.

باقرجوان در پايان گفت : رانندگاني كه تمايل به دريافت  لاستيك يارانه‌اي دارند مي‌توانند از ۲۶ تيرماه به انجمن رانندگان واقع در پايانه بار بندرعباس مراجعه كنند.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۳ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۲۶:۵۴

اين روزها كه استفاده از تلفن‌هاي همراه و اپليكيشن‌هاي ارائه‌دهنده خدمات فراگير شده است، شركت‌ها و افراد زيادي اقدام به راه‌اندازي سامانه‌هاي اينترنتي براي ارائه خدمات به مشتريان مي‌كنند اما يا در ميان راه خسته شده و از فعاليت بازمي‌مانند يا از همان اول از پس كارها برنمي‌آيند.

در اين ميان گروه كمي از اپليكيشن‌هاي ارائه‌دهنده خدمات موفق مي‌شوند روزبه‌روز پيشرفت كنند و كيفيت خدمات ارائه‌شده به مشتريانشان را بالا ببرند.البته تكنولوژي هميشه هم خوشايند همه نيست.

موفقيت آسان بار هم‌راستاي شركت هاي حمل‌و‌نقل

حالا درزمينه بازارگاه‌هاي اينترنتي اپليكيشن‌هاي زيادي پيدا شده‌اند كه تنها بر نگراني شركت‌هاي حمل‌ونقل و متصديان آنها افزوده‌اند و كمر به حذف آنها بسته‌اند؛ در اين ميان يكي از اين بازارگاه ها مأموريت خود را بالعكس تعريف كرده است.

اين بازارگاه موفقيت خود را هم‌راستاي ماندگاري و موفقيت شركت‌هاي حمل‌ونقلي تشريح مي‌كند. آسان‌بار حالا تخصصي‌ترين وب‌سايت و اپليكيشن حمل‌ونقل بار در كشور شناخته مي‌شود كه تجربه‌اي متفاوت برخلاف ديگر اپليكيشن‌ها را به رانندگان و شركت‌هاي حمل‌ونقل در سراسر كشور ارائه مي‌كند.

آسان‌بار نه‌تنها برخلاف ديگر شركت‌هاي ارائه‌دهنده خدمات اينترنتي در پي حذف شركت‌هاي حمل‌ونقل (باربري‌ها) در كشور نيست، بلكه به نقش پررنگ آنها در صنعت حمل‌ونقل اعتقاد دارد و بر اين باور است كه شركت‌هاي حمل‌ونقل مهره‌هاي كليدي اين صنعت هستند و بايد هميشه نقش خود را بازي كنند. آسان‌بار اكنون يكي از سه بازارگاه اينترنتي است كه مجوز فعاليت از سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي كل كشور را دارد و البته متفاوت با دو بازارگاه ديگر كار مي‌كند.(بازارگاه‌هاي الكترونيكي، دوست يا دشمنِ شركت‌هاي حمل‌و‌نقل؟براي مطالعه كليك كنيد)

 

شركت‌هاي حمل‌ونقلي بايد بمانند

 

آسان بار پل ارتباطي شركت‌هاي حمل‌و‌نقل و رانندگان

اساس كار بازارگاه‌هاي موجود بر اين است كه اعلام بار مي‌كنند و درنتيجه شركت‌هاي حمل‌ونقلي به‌عنوان يك واسطه حذف مي‌شوند؛ اما در آسان‌بار شرايط متفاوت است. اين بازارگاه ازقضا اعتقاد دارد بايد شركت‌ها به‌عنوان صاحبان چند دهه تجربه باقي بمانند و از بستر اينترنت براي پيشبرد فعاليت خود استفاده كنند؛ بستري كه بازارگاهي مثل آسان‌بار در اختيار آنها قرار مي‌دهد. آسان بار عملا پل ارتباطي بين شركت‌هاي حمل‌ونقل و رانندگان است. اساسا آسان‌بار خود را يك مجموعه نرم‌افزاري تعريف كرده كه شرايط كار را براي بازيگران حمل‌ونقلي تسهيل مي‌كند و خود يك شركت حمل‌ونقلي نيست

رهگيري بار، سوابق ارسال بار، ليست راننده‌هايي كه با آنها كار كرده و... برخي خدماتي است كه در سيستم سنتي شركت‌هاي حمل‌ونقل وجود نداشته و آسان‌بار اين ويژگي‌ها را براي شركت‌ها فراهم مي‌كند.

مديران آسان‌بار تأكيد دارند كه از روز اول هدفمان فعاليت حمل‌ونقلي نبوده و كاملا روي بستر آي‌تي فعاليت كرده و يك شركت فناوري اطلاعات دارند نه يك شركت حمل‌ونقل.

منبع: تين نيوز

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۵۵:۲۶

در تاريخ 19 تيرماه، دراثر برخورد يك تانكر سوخت عراقي با يك اتوبوس مسافري در سنندج، همگي سرنشينان اتوبوس جان باختند.

متاسفانه هنوز آمار دقيقي از تلفات اين حادثه اعلام‌نشده؛ اما به‌دليل شرايط حريق ناگهاني اتوبوس، مسافران قادر به فرار از اتوبوس نبوده‌اند.

سرهنگ رمضان نادري، فرمانده پليس راهنمايي و رانندگي سنندج گفت: تانكر سوخت از بلوار دكتر حسيني سنندج درحركت بوده كه با اتوبوسي كه از پايانه خارج‌شده است، برخورد مي‌كند.

به گفته سرهنگ نادري، دليل اصلي اين سانحه تلخ بريدن ترمز تانكر و عدم توانايي راننده در كنترل وسيله نقليه بوده است.

برخورد تانكر سوخت و اتوبوس مسافري در سنندجبرخورد تانكر سوخت و اتوبوس مسافري در سنندج

شاهدان عيني اين تصادف مي‌گويند: «انفجار تانكر سوخت موجب شده مسافرين داخل اتوبوس نتوانند خود را نجات دهند و به‌نظر مي‌رسد تمامي مسافرين جان خود را ازدست‌داده‌اند.» به گفته اين افراد شدت انفجار به حدي زياد بوده كه به چند دستگاه خودرو سواري اطراف خيابان هم خسارات جدي واردشده است.

به گفته زندي در اين حادثه كه با انفجار شديد همراه بود دو دستگاه خودروي وانت پيكان و خودرويي كه قابل‌شناسايي نبود هم از بين رفتند.

به گفته او ۱۸ هزار ليتر مواد سوختي آتش گرفت اما راننده و شاگرد راننده اتوبوس نجات پيدا كردند. به‌نظر مي‌رسد 14 مسافر اتوبوس همگي كشته‌شده‌اند و تنها راننده و كمك‌راننده موفق به فرار از اتوبوس شده‌اند.

همزمان با اين سانحه تلخ، پايگاه اطلاع رساني استانداري كردستان سه روز عزاي عمومي در استان كردستان را اعلام كرد.

منبع: تين نيوز

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۵ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۵۱:۱۲

مختار داوودي، عضو هيئت‌مديره كانون سراسري انجمن‌هاي صنفي رانندگان مسافري كشور گفت: در كدام قانون قضايي آمده است كه يك نفر مي‌تواند يك شهروند ايراني را بدون دادگاه؛45 روز از كار محروم كند، وي خواستار رسيدگي به اين موضوع شد تا معضل اخذ اخذ غيرقانوني دفترچه رانندگان به‌عنوان جريمه تخلف رانندگي سريع‌تر رفع شود.

اين مقام صنفي اظهار كرد: در رابطه با اخذ غيرقانوني دفترچه رانندگان بسيار دچار مشكل مي‌شوند، درحالي‌كه اين مشكل از سوي پليس براي رانندگان ايجاد مي‌شود. اما بايد توجه داشت كه اخذ غيرقانوني دفترچه رانندگان به‌هيچ‌وجه قانوني نيست و وقتي‌كه بيشتر به عمق مسئله دقت مي‌كنيم متوجه مي‌شويم كه اين كار خلاف قانون است و هيچ توضيحي براي اين كار پذيرفته نيست.

در كدام قسمت از قانون گفته‌شده كه يك نفر را مي‌توان بدون وكيل و دادگاه قانوني از فعاليت و كار محروم كرد؟ اگر اين قانون وجود دارد لااقل بايد شفاف‌سازي شود كه در چه زماني اين قانون به تصويب مجلس رسيده است. حتي اگر بخشنامه داخلي است كه مسئولان يك سازمان مي‌توانند براي كاركنان همان سازمان تصميم بگيرند نه‌بخشي از كارگران جامعه.

اگر به قانون كار دقت كنيم به‌طور كامل گفته‌شده است كه در دعاوي كارگر در هيئت‌هاي تشخيص و مراجع حل اختلاف ديوان، كارگر از پرداخت هرگونه هزينه‌اي معاف است تا مبادا كارگر به دليل نداشتن هزينه از پيگيري حق‌وحقوقش محروم و منصرف شود.(براي مطالعه كامل مقاله در مورد مطالبات رانندگان كاميون كليك كنيد)

براي جلوگيري از آسيب رسيدن به قشر رانندگان كاميون، پليس بايد راه‌حل ديگري را جايگزين كند. مثلاً ترتيبي اتخاذ شود تا اخذ غيرقانوني دفترچه رانندگان كه باعث ميشود كه راننده بلافاصله از كار محروم شود، لغو شود و به جاي آن نوع ديگري از جريمه اعمال شود.

در همه احكام قضايي زماني كه متهم محكوم مي‌شود تمام حقوق واقعي وي براي امرارمعاش افراد تحت تكلفش قطع نمي‌شود. اما با اخذ غيرقانوني دفترچه رانندگان، اين اتفاق براي رانندگان رخ مي‌دهد و به نظر مي‌رسد زمان آن رسيده تا تجديدنظري بر اين مدل اعمال قانون انجام شود. بايد مسئولان راهور ناجا راهكار مناسب‌تري را جايگزين اين جكم كنند تا هر مأمور پليس‌راهي نتواند به‌راحتي حكم قطع معاش رانندگان را صادر كند و آني به مرحله اجرا درآورد.

در حال حاضر عوامل انتظامي يا پليس به دليل تخلفات كوچك و بزرگ با بر اساس اخبار دريافت شده، سريعاً دفترچه را توقيف نموده و اين كار آغاز گرفتاري و بيكاري و... در زمان عودت دفترچه و نهايتاً ثبت تخلف در صفحه پاياني و... براي راننده است.

كارشناسان و فعالان اين بخش براي حل اين مشكل پيشنهاد داده اند كه:

طرحي تهيه و ارائه شود كه بر اساس آن درصورتي‌كه به هر دليل مأموران پليس و يا هر مقام انتظامي و پليس‌راه و... بخواهند دفترچه راننده را توقيف كنند به‌جاي اين عمل دفترچه وي را به كميته رسيدگي به تخلفات رانندگي منجر به توقيف دفترچه كه به همين منظور ايجاد مي‌گردد ارجاع دهند و در آنجا راننده بتواند به‌صورت عادلانه قضاوت گردد.

اخذ غيرقانوني دفترچه رانندگان

داوود مختاري گفت: هر هيئت مي‌تواند متشكل از نماينده حقوقي راننده (مثل اداره كار كه هر فرد مي‌تواند نماينده جهت دفاع معرفي كند) در صورت تمايل راننده، نماينده از انجمن صنفي رانندگان، نماينده از اداره حمل‌ونقل و بخش مسافر و كالا، نماينده پليس‌راه استان و يا در صورت شكايت حضور شخص شاكي و ... باشد حتي با حق تحديد نظرخواهي نسبت به‌حكم صادره از شورا يا كميته رسيدگي به تخلفات منجر به توقيف دفترچه كه صرفاً بدين منظور تشكيل‌شده است.

در ابتدا شايد عملي شدن اين طرح مشكل به نظر برسد اما موجب امنيت شغلي و حرفه‌اي رانندگان خواهد شد، اين امنيت خاطر و امنيت شغلي در كاهش تصادفات و برطرف شدن بسياري از گرفتاري‌ها و بيكاري (پرداخت حق بيمه، اقساط بانكي و مخارج زندگي) مؤثر واقع مي‌شود.

به اين دليل است كه رانندگان ناوگان حمل‌ونقل جاده‌اي معتقدند اخذ و رسيد دفترچه رانندگي كه جواز كسب آنان محسوب مي‌شود روش مناسبي براي اعمال قانون نيست.

تنها راه برون‌رفت از مشكلات بازگشت همه به قانون و فرود آوردن سر تعظيم در برابر قانون است و اول‌ازهمه مجريان قانون بايد پيش‌قدم شوند.

منبع: تين نيوز

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۳ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۰۲:۴۹

بر اساس نظريه كارشناسان، حمل اضافه‌بار باعث آسيب رسيدن به راه‌ها و پل‌ها مي‌شود. حمل بار بيش از ظرفيت مجاز وسيله نقليه، شبكه راه‌هاي كشور را كه با صرف هزينه‌هاي زياد ساخته‌شده‌اند دچار خرابي سريع‌تري مي‌كند.

در جهت جلوگيري از بروز چنين خساراتي توسط رانندگان متخلف است كه اعمال قانون تناژ در جاده ها توسط سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي انجام مي‌گيرد.بدين‌صورت كه با تهيه و نصب باسكول‌هاي ثابت و سيار توزين وسايل نقليه در پاسگاه‌هاي پليس‌راه، رانندگان خاطي را كه بيش‌ازحد مجاز، بار حمل نموده‌اند جريمه و در صورت تكرار حمل بار اضافه، وسيله نقليه توقيف و حتي مجوز شركت حمل‌ونقل متخلف باطل مي‌شود.

اما در حال حاضر مشكل بزرگ‌تر اين است كه نحوه اطلاع‌رساني در مورد بخشنامه‌هاي مرتبط با اين حوزه ازجمله بخشنامه مربوط به اعمال قانون تناژ در جاده ها به‌صورت شفاف و دقيق در اختيار اين صنف قرار نگرفته است و بخشنامه‌هاي كه ارائه‌شده از اعمال قانون تناژ در جاده ها به‌صورت منطقه‌اي خبر داده است كه به نظر مي‌رسد براي رفع ابهامات تفسيرهايي در رابطه با اين بخشنامه‌ها ارائه شود؛ چراكه قانون اعمال تناژ، پليس‌راه به پليس‌راه و منطقه به منطقه متفاوت شده است و اندكي رانندگان كاميون را دچار سردرگمي كرده است.

 

اعمال قانون تناژ در جاده ها

 

اين بخشنامه‌ها قبل از اينكه به دست رانندگان و شركت‌هاي حمل‌ونقل برسد و آن‌ها را توجيه كند، در اختيار پليس‌راه قرارگرفته و همين موضوع باعث سردرگمي رانندگان كاميون و شركت‌هاي حمل‌ونقل شده است.

همچنيناعمال قانون تناژ در جاده ها براي يك پايانه ارسال و براي پايانه ديگر ارسال نشده است كه باعث شده تا رانندگان هنوز به‌صورت شفاف از صحت ماجرا باخبر نباشند و هنوز نمي‌دانند چقدر بايد بارگيري كنند كه اين موضوع موجب ايجاد ناهماهنگي ميان رانندگان كاميون و شركت‌هاي حمل‌ونقل شده است.

اما از طرفي چين‌خوردگي كف خيابان و خساراتي كه به برخي پل‌ها وارد مي‌شود، ناشي از اضافه‌بار است كه به همين دليل پليس‌راه با همكاري شهرداري‌ها اقدام به نصب باسكول كرده است اما راه‌حل ديگري كه براي برخورد با اضافه‌بار در نظر گرفته‌شده است، جريمه اين كاميون‌ها است. حمل بار اضافه جريمه نقدي و نمره منفي را براي راننده در پي دارد كه البته دراين‌بين رانندگان بيشترين آسيب را از ناهماهنگي در اطلاع‌رساني بخشنامه‌ها مي‌بينند.

بايد شرايطي را ايجاد كرد كه در آن رانندگان از بخشنامه‌ها و اعمال قانون‌هاي جديد اطلاع كافي پيدا كنند و همچنين اعمال قانون و اطلاع‌رساني عمومي در همه دستگاه‌ها باشد و منطقه به منطقه نحوه برخورد با تخلفات اضافه‌بار متفاوت نباشد.

مشكلات كرايه رانندگان كاميون

به گفته فعالين بخش حمل‌ونقل جاده‌اي كالا در ادامه مشكلاتي كه رانندگان با آن مواجه هستند عدم اجراي كامل افزايش 20% كرايه است، به‌طوري‌كه اين افزايش هنوز به مرحله اجرايي شدن نرسيده و افزايش‌هايي هم كه صورت گرفته بعضاً كمتر از اين رقم بوده است و مهم‌تر اينكه شركت‌هاي بزرگ‌تر و يا معادن هنوز آن را اجرايي نكرده‌اند.به نظر مي‌رسد كه بايد نظارت‌ها را بر عملكرد شركت‌ها و ... بيشتر كرد تا در راستاي قوانين قدم بردارند.(آيا ميدانيد كه كرايه حمل بار جاده اي با نرخ واقعي چقدر فاصله دارد،براي مطالعه كليك كنيد)

مشكلات نصب سپهتن

درحالي‌كه بحث سپهتن تمام‌شده بود و كارگروه و سازمان اعلام كردند مه نصب آن فعلاً لغو شده است و موردبررسي مجدد قرارگرفته است، اما خبرهايي كه از صحبت‌هاي سردار حميدي منتشرشده خبر از اجراي نصب سپهتن مي‌دهد. در اين موضوع نيز بهتر است كه رانندگان موضوع را بدانند و به‌صورت كامل توجيه شوند.(براي مطالعه كامل مقاله در مورد نصب سپهتن بر روي كاميون ها كليك كنيد)

مشكل سوخت هنوز تحليل و بررسي نشده است و رانندگان و فعالين بخش حمل‌ونقل هنوز گاهي با مشكل جدي سوخت مواجه هستند. چراكه در بعضي موارد رانندگان كاميون‌ها مجبور به نصب باك سوخت يدك مي‌كنند چراكه اگر اين باك يدك نباشد براي سوخت‌گيري ممكن است روزها در صف سوخت‌گيري معطل باشند.

اعمال قانون تناژ در جاده ها

توزيع ناعادلانه بار

اما ازجمله مشكلات ديگري كه رانندگان كاميون هنوز به آن برخورد مي‌كنند توزيع ناعادلانه بار در پايانه‌هاي بار، بومي‌گرايي و وجود بارهاي خارج از نوبت در بعضي پايانه‌ها است. در اين مدت با افزايش قيمت ارز مواجه هستيم كه نياز است مسئولين به مشكل تأمين لاستيك با نرخ ارز دولتي رسيدگي كنند و توزيع لاستيك را هر چه زودتر عملي كنند تا رانندگان با مشكل تأمين لاستيك مواجه نباشند.جالب است بدانيد باربري آنلاين آسان بار با توزيع عادلانه بار در اپليكيشن هاي خود در تسريع و تسهيل فرآيند بارگيري نقش بسزايي داشته است.

در كل هماهنگي بين دستگاه‌ها مي‌تواند در شرايط كاري فعالين حمل‌ونقل جاده‌اي تأثير بسزايي داشته باشد و امنيت رواني رانندگان را در اولويت قرار مي‌دهد. زيرا زماني كه رانندگان كاميون. فعالين اين صنف ازنظر رواني و درآمدي آرامش خاطر داشته باشند چرخ اقتصادي كشور در اوج شكوفايي خود حركت مي‌كند و شاهد نارضايتي و اعتراضات كاميون داران نخواهيم بود.( براي مطالعه تاثير رانندگان بر رشد اقتصاد كليك كنيد)

اما بايد در نظر داشت كه مسئولان و كارشناسان امر در تسريع به رسيدگي پرونده‌هاي تخلفات رانندگان و شركت‌هاي حمل‌ونقل را در اولويت امر قرار داده‌اند. همچنين اگر راننده براي نخستين بار مرتكب اين تخلف شده باشد برحسب ميزان اضافه‌بار و مسافت طي شده جريمه خسارت وارده بر جاده را تا پايان مسير پرداخت خواهد كرد. اما درصورتي‌كه تخلف بارها تكرار شود علاوه برافزايش مبلغ جريمه، جريمه‌هاي ديگري نيز شامل وي مي‌شود چراكه هيچ عاملي مانند اضافه تناژ جاده‌ها را تخريب نمي‌كند و اين موضوع يكي از مهم‌ترين علل تخريب جاده‌ها است كه با اعمال قانون تناژ در جاده ها بسياري از اين مشكلات حل خواهد شد.

منبع: تين نيوز

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۱ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۲۷:۵۱

آزمون شركتهاي حمل و نقل بين المللي كالا در روز جمعه 19 مردادماه سال جاري به‌صورت متمركز در تهران برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي، رضا نفيسي مديركل دفتر ترانزيت و شركتهاي حمل و نقل بين المللي كالا اين سازمان با اعلام اين خبر اظهار داشت:

ثبت‌نام آزمون از روز يكشنبه 27 خرداد آغاز و در پايان وقت اداري چهارشنبه 13 تير خاتمه مي‌يابد. كارت ورود به جلسه متقاضيان واجد شرايط، دربرگيرنده محل و زمان‌بندي آزمون، از روز دوشنبه 15 مرداد با مراجعه به تارنماي آزمون (transit.rmto.ir)، قابل دريافت است. هرگونه موارد لازم نيز در تارنماي آزمون، اطلاع‌رساني خواهد شد.

فرايند ثبت‌نام كليه متقاضيان آزمون شركتهاي حمل و نقل بين المللي كالا ، مستلزم تكميل و بارگذاري اطلاعات درخواستي در تارنماي آزمون و متعاقباً تحويل مدارك مي‌باشد كه در اين دوره نيز، جهت مساعدت به متقاضيان، امكان تحويل مدارك به واحد ترانزيت اداره كل راهداري و حمل‌ و نقل جاده‌اي استان دلخواه، ازجمله استان محل سكونت يا فعاليت، پيش‌بيني‌شده است.

آييننامه تأسيس و فعاليت شركتهاي حمل و نقل بين المللي كالا

مقدمه:

در اجراي بند 13 ماده 7 قانون تغيير نام وزارت راه و ترابري و بند (و) ماده 2 آيين‌نامه تركيب شوراي عالي هماهنگي ترابري كشور و وظايف و اختيارات شورا و به‌منظور نظام حمل‌ونقل بين‌المللي كالا اين آيين‌نامه تصويب مي‌گردد.

فصل اول

كليات

ماده 1:

الف) حمل و نقل بين‌المللي كالا

ب) شركتهاي حمل و نقل بين المللي كالا

ج) فعاليت فورواردري:

د) فعاليت كريري بين‌المللي

ه) فعاليت كارگزاري بين‌المللي

و) مشتري

ز) بارنامه

ح) راهنامه

ط) ترخيصيه

ي) ترانزيت خارجي

ك) كالاي خطرناك

ل) فوروارد

م) كرير(حمل‌كننده)

ن) راننده تحت پوشش

س) كالاي گران‌قيمت

ماده-2:

انجام هرگونه عمليات حمل‌ونقل بين‌المللي كالا به‌وسيله بخش دولتي، تعاوني و خصوصي مستلزم اخذ مجوز تأسيس شركت و پروانه فعاليت مطابق مفاد اين آيين‌نامه از سازمان حمل‌ونقل و پايانه‌هاي كشور كه در اين آيين‌نامه اختصاراً سازمان ناميده مي‌شود، مي‌باشد.

تبصره 1: شركت‌هاي تعاوني حمل‌ونقل كالا پس از تائيد مستلزم اخذ پروانه فعاليت از سازمان مي‌باشند.

تبصره 2: شركت‌هاي بدون مجوز بايد مراحل اخذ مجوز را طي كنند.

تبصره 3: متقاضيان تأسيس براي گرفتن پروانه فعاليت بايد مراحل لازم را طي كنند.

تبصره 4: عمليات حمل‌ونقل توسط راه‌آهن، كشتيراني و هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران انجام مي‌گيرد.

ماده 3:

موضوع شركت بايد در رابطه با حمل‌ونقل باشد اما با كسب مجوزهاي لازم مي‌تواند فعاليت‌ها را گسترش بدهد.

ماده 4:

شعبه و يا نمايندگي با رعايت قوانين بلامانع است.

ماده 5 و 6:

شركت موظف است در انجام دستورالعمل‌ها، گزينش راننده، كمك‌راننده و ... طبق قوانين عمل كند.

ماده 7 و 8 و 9 و 10:

هر نوع تغييرات در اساس شركت بايد مطابق قوانين باشد.

 

برگزاري بيست و پنجمين آزمون تأسيس شركتهاي حمل و نقل بين المللي كالا

فصل دوم

ضوابط تأسيس

ماده 11:

تقاضاي تأسيس شركت بايد مستقيماً به سازمان مربوطه ارسال شود.

ماده 12:

شرايط شركت در آزمون:

1-تابعيت كشور ايران

2-اعتقاد به يكي از اديان رسمي

3-عدم سو پيشينه كيفري

4-عدم اعتياد

5-انجام خدمت سربازي يا معافيت دائم

6-حداقل داشتن 25 سال سن

7-حداقل ديپلم كامل

8-داشتن سابقه كار مرتبط، ديپلم 8 سال-فوق ديپلم 6 سال-ليسانس 4 سال-فوق ليسانس 3 سال-دكترا 2 سال

ماده 13:

سابقه كار مفيد بايد مورد تائيد سازمان باشد.

ماده 14:

اشخاص قبول‌شده در آزمون بايد حداكثر تا 3 ماه اطلاعات خود و شركت را به سازمان ارائه دهند.

ماده 15:

هيئت مؤسس تا 6 ماه بايد نسبت به گرفتن مجوز اقدام كند.

ماده 16:

سازمان بعد از دريافت اطلاعات فوق، مجوز فعاليت موقت 6 ماهه صادر مي‌كند.

ماده 17:

سازمان پس از بررسي مدارك، نسبت به صدور مجوز اقدام مي‌كند.

ماده 18:

مديرعامل و ساير اعضا بايد تمام شرايط سازمان را داشته باشند.

ماده 19:

در صورت فوت و يا استعفاي مديرعامل، اعضاي هيئت‌مديره تا معرفي شخص جديد مي‌توانند وظايف را انجام دهند.

برگزاري بيست و پنجمين آزمون تأسيس شركتهاي حمل و نقل بين المللي كالا

فصل سوم

وظايف، مسئوليتها و حقوق( براي مطالعه بدهي هاي شركت حمل و نقل خليج فارس كليك كنيد)

ماده 20:وظايف فورواردر

1-دريافت اسناد و مدارك لازم از مشتري

2-اجراي عمليات حمل

3-نظارت بر حمل و پاسخگويي به مشتري

4-تحويل كالا به گمرك مقصد

5-اخذ صورت مجالس در بند 4 از حمل‌كننده و ارائه به مشتري 6

-انجام عمليات‌هاي مالي و پرداختي‌ها

7-اعلام ورود كالا به مشتري

8-انجام كارهاي گمركي

9-تحويل كالا در مقصد نهايي

10-اخذ پروانه ورود موقت

11-شركت‌هاي فورواردر بايد كاميون‌هاي موردنياز را از شركت‌هاي كرير تهيه كنند

12-فورواردر بايد خود را بيمه كند

13-وظايف فورواردر كارگزار با فورواردر اصلي متفاوت است

14-بيمه باربري از وظايف فورواردر نيست

15-انجام كارهاي اصلي توسط فورواردر اصلي

16-پاسخگويي در همه امور

17-انعقاد قرارداد فورواردري

18-در مقام كارگزار يا نماينده مشتري

19-در مقام متصدي اصلي

20-در برابر آسيب‌ديدگي و ... مسئوليت فورواردر طبق قرارداد است

21-مسئوليت افراد مربوطه به عهده فورواردر است.

22-در قبال خسارت حاصل از تأخير، فورواردر همان مسئوليت تعيين‌شده را دارد.

23-در ساير خسارت‌ها مسئوليت فورواردر از SDR667 بيشتر نمي‌شود.

24-رعايت كامل قوانين گمركي

25-فورواردر در قبال كالاهاي گران‌قيمت مسئوليتي ندارد.

26-مسئوليت كار با شركت فورواردي است كه اول اقدام به عقد قرارداد نموده است.

27-شركت‌ها در قبال قرارداد مسئول هستند.

ماده 21:

حقوق فورواردر

1-مشتري وظيفه دارد كه اطلاعات درست را به فورواردر بدهد.

2-مشتري براي گرفتن خسارت بايد سند كافي و محكم ارائه دهد.

3-مهلت اقامه دعوي عليه فورواردر 90 روز از تاريخ تحويل كالا و يا زمان تحويل كالا است.

4-حق كسر و برداشت طبق قوانين FIATA

5-در شرايط خاصي فورواردر مي‌تواند اقدام به تخليه كالا در هر مكاني كند.

6-تمام مشخصات كالا توسط مشتري به فورواردر بايد ارائه شود.

ماده 22:

وظايف و مسئوليت هاي كرير

1-موظف به صدور CMR به نفع فورواردر است.

2-بايد از كاميون هاي تحت پوشش خود استفاده نمايد.

3-براي هر محموله بايد با راننده قرارداد امضا كنند.

4-تهيه اسناد و مدارك لازم جهت تردد راننده

5-نظارت بر بارگيري

6-مراقبت از كالا و پلمپ

7-آموزش رانندگان

8-ابلاغ دستورالعمل به رانندگان تحت پوشش

9-رعايت كليه مفاد CMR

10-رعايت مفاد TIR

11-پرداخت كرايه و هزينه ها به راننده

12-بيمه رانندگان

13-كرير در قبال كالاهاي گران قيمت مسئوليتي ندارد.

ماده 23:

حقوق كرير

1-تا رسيدگي به حقوق خود مي تواند از تحويل كالا خودداري كند

2-با دادن اطلاعات غلط، بايد ضرر كرير جبران شود.

3-در شرايط فوري كرير از مسئوليت مبري است و مي تواند نيست به گرفتن حق خود اقدام كند.

4-اگر حوادثي خارج از توان كرير ايجاد شود، كرير مسئوليتي در قبال آن ندارد.

5-مفاد CMR

6-زماني كه وسيله در انتظار بارگيري باشد، فورواردر بايد خسارت كرير را جبران كند.

برگزاري بيست و پنجمين آزمون تأسيس شركتهاي حمل و نقل بين المللي كالا

منابع آزمون شركتهاي حمل و نقل بين المللي كالا

 

رديف

نام درس

موضوع

1

حمل‌ونقل چندوجهي و ترانزيت

*حمل‌ونقل چندوجهي

*ترانزيت

2

سازمان‌ها و كنوانسيون‌هاي جمل و نقل جاده‌اي

*آشنايي با سازمان‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي

*آشنايي با كنوانسيون‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي

3

ضوابط و مقررات حمل بار، ايمني حمل، معاينه فني و بسته‌بندي

*سيستم‌هاي بسته‌بندي در تخليه و بارگيري

*ضوابط مهار بار

*مقررات حمل كالا، بار ترافيكي و مواد خطرناك

4

اسناد، مدارك و قراردادهاي حمل‌ونقل بين‌المللي

*مبادلات تجارت بين‌المللي

*بارنامه، اسناد و قراردادهاي موردنياز وسايل باربري جاده‌اي در حمل‌ونقل بين‌المللي

5

آشنايي با قوانين و مقررات گمركي

قوانين، مقررات و آيين‌نامه‌هاي گمركي
6

قوانين و مقررات حمل‌ونقل جاده‌اي، ريلي، هوايي و دريايي

قوانين، مقررات و آيين‌نامه‌هاي مربوطه و مرتبط با كليه شقوق

حمل‌ونقل

7

مديريت بندر، بيمه، چارترينگ و بازرسي

*بيمه و بازرسي كالا

*مديريت بندر، چارترينگ و بيمه دريايي

8 مديريت بازاريابي و اقتصاد حمل‌ونقل

*اقتصاد حمل‌ونقل

*مديريت بازار در حمل‌ونقل

9 مباني سازمان و مديريت با تأكيد بر حمل‌ونقل

*مديريت شركت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي

*آشنايي با تشكيلات حمل‌ونقل كشور

10 زبان انگليسي تخصصي حمل‌ونقل و ترانزيت
11

ساير موضوعات مرتبط

كليه شقوق حمل‌ونقل بين‌المللي كالا

 

منبع: سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۹ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۳۵:۴۲

در راستاي رسيدگي به مطالبات اخير رانندگان، كارگروهي در ستاد و استان‌ها در اين زمينه تشكيل‌شده است، پيشنهادها و راهكارهايي ارائه‌شده است كه لازم است با همكاري جدي ساير دستگاه‌هاي مربوطه به نتيجه مورد انتظار برسد.

 

با جلساتي كه برگزار شد تصميم بر آن شد تا در استان‌ها و محل پايانه‌هاي حمل‌ونقل (باربري)، كميسيون‌هاي ويژه رسيدگي به تخلفات راه‌اندازي شود. اولويت برخورد با تخلفات تضييع كننده حقوق رانندگان در پايانه‌هاي بار، مانند اخذ كميسيون يا كارمزد اضافه بر مصوبات قانوني از راننده، عدم مسئوليت‌پذيري شركت در خصوص پرداخت كامل كرايه راننده در مقصد حمل و ... است. در اين مدت به شكايات رانندگان رسيدگي شده است و پس از احراز ارتكاب تخلفات انتسابي كه عمدتاً تخلف اخذ كميسيون اضافي از رانندگان و پرداخت نكردن كرايه بود، مبادرت به صدور تصميم به جريمه يا تعليق اعتبار پروانه فعاليت و تعطيلي 17 شركت نموده است.(آسان بار مطلبي را در رابطه با حمل بار غير مجاز آماده كرده است،براي مطالعه كليك كنيد)

يكي از مهم‌ترين مطالبات رانندگان رسيدگي به شركت‌هاي متخلف است كه با زير پا گذاشتن قانون و حقوق رانندگان، آزادانه به فعاليت خود ادامه مي‌دهند.

در سال گذشته تعدادي از رانندگان شركت حمل‌ونقل خليج‌فارس با تجمع، خواستار رسيدگي به مشكلات صنفي خود شدند.(براي مطالعه اخبار اعتصابات رانندگان كاميون كليك كنيد) خبرهايي در فضاي مجازي منتشرشده است، مبني بر اينكه خريدار سهام شركت حمل‌ونقل خليج‌فارس موظف شد جهت فعاليت مجدد در چرخه حمل‌ونقل، حدود 22 ميليارد بدهي معوق چندين ساله به رانندگان و كاميون داران را تسويه و يا ضمانت‌نامه بانكي جهت تسويه‌حساب به سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي ارائه كند.

رانندگان اين اقدام سازمان راهداري را شروعي مناسب و برخوردي قاطع در برابر شركت‌هاي متخلف دانستند و بر اين عقيده‌اند كه اين‌گونه برخوردهاي قانوني با شركت‌هاي متخلف راه را براي ديگر شركتها مسدود مي‌كند و ديگر نمي‌توانند حقوق رانندگان را زير پا بگذارند.

پيش‌ازاين سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي خبر داده بود كه :به‌منظور راحتي رانندگان و رسيدگي سريع به انتقادات و شكايت آن‌ها، امكان شكايت مستقيم را براي رانندگان فراهم ساخته است.

بدهي 22 ميلياردي شركت حمل‌ونقل خليج‌فارس به رانندگان

رسيدگي به انتقادات و شكايان رانندگان

ازاين‌پس با اين اقدام سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي، رانندگان حمل‌ونقل جاده‌اي، مي‌توانند هرگونه انتقاد، شكايت و ديدگاه خود را در اين حوزه شامل:

1.دريافت كميسيون اضافي

2.وضعيت خدمات‌رساني در شبكه جاده‌اي

3.عدم پرداخت به‌موقع كرايه

4.وضعيت عملكردي شركت‌هاي حمل‌ونقل و ديگر نكات موردنظر را از طريق سامانه تلفن پاسخگوي 141(داخلي 5)، سامانه پيامكي 3000141، پايگاه اطلاع‌رساني www.141.ir و يا صندوق پستي 14155-3773 با سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي مطرح كنند.

اين اقدام سازمان راهداري در حالي انجام‌شده است كه براي پيگيري مشكلات رانندگان، در مجلس شوراي اسلامي نشستي با حضور اعضاي كارگروه پيگيري مطالبات رانندگان و نمايندگان سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي با حضور استاندار هرمزگان و مقامات صنفي بخش جاده‌اي اين استان باهدف پيگيري و رفع مشكلات پايانه بار بندرعباس و در جهت احقاق حقوق رانندگان برگزار مي‌شود.

 

بدهي 22 ميلياردي شركت حمل‌ونقل خليج‌فارس به رانندگان

نوسازي ناوگان حمل و نقل جاده اي

اما بحثي كه مدت‌هاست مطرح مي‌شود و دولت از عدم استقبال رانندگان اظهار نارضايتي دارد، نوسازي ناوگان حمل‌ونقل جاده‌اي است. اما مورد مهمي كه مطرح مي‌شود اين است كه حدود 60 هزار دستگاه ناوگان حمل بار در كشور، كشنده‌ها هستند كه مواد معدني و صنايع فولادي حمل مي‌كنند؛ اين ناوگان با صاحبان صنايع مذكور در ارتباط هستند؛ در اغلب اين موارد، بايد خود شركت در مبدأ بارگيري، كرايه را پرداخت كند، اما در برخي موارد راننده‌ها تا چندين ماه با مشكل دريافت كرايه خود مواجه شده‌اند و موجب شده است نارضايتي عمومي رخ دهد، ضمناً صاحبان كالا و صنايع از اين صبر راننده سوءاستفاده مي‌كنند و در برخي موارد راننده را تا چندين ماه معطل كرايه مي‌كنند كه دراين‌باره مي‌توان به بي‌نظمي در پرداخت كرايه‌ها از سوي شركت‌ها اشاره كرد.

همين مشكل پرداخت نكردن به‌موقع كرايه توسط شركت‌ها باعث شده است تا راننده‌ها در پرداخت اقساط خود هم با مشكل مواجه شوند درحالي‌كه همه هزينه ماشين سنگين نقد است اما كرايه‌اش نسيه است.

در اكثر كشورهاي اروپايي و آمريكايي كرايه قبل از پروسه حمل پرداخت مي‌شود و زماني كه عمليات حمل كالا آغاز شد حداقل 70 تا 100 درصد كرايه حمل به‌حساب راننده واريز مي‌شود و در عوض ضمانت اجرايي از راننده مي‌گيرند و درواقع ضمانت اجرايي حمل، بارنامه است نه كرايه بارنامه.

با توجه به اينكه بيش از 90% جابه‌جايي كالا و مسافر در كشور در بخش حمل‌ونقل جاده‌اي صورت مي‌گيرد، بايد توجه ويژه‌اي به اين بخش داشته باشند و به مشكلات و انتقادات آن‌ها رسيدگي شود.

 

سايت رسمي شركت حمل‌ونقل خليج‌فارس  

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۵ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۴۰:۵۳

خواه يك كشاورز ساده باشيد، خواه مدير ناوگان يك شركت حمل و نقل، عملكرد تجهيزات مورد استفاده شما رابطه مستقيمي با موفقيت كسب و كارتان دارد. بسياري از كشاورزان و مديران ناوگان‌ها از اهميت تعمير و نگهداري صحيح و به موقع اين تجهيزات آگاهي كافي دارند.

در واقع، بسياري از آن‌ها مي‌دانند براي اين كه بتوانند كارهايشان را پيش ببرند، بايد روغن موتورها را به موقع تعويض كنند. ولي آيا از زمان تعويض واسكازين گيربكس نيز آگاهي داريد؟ شايد اين پرسش شما را به فكر فرو ببرد و پاسخ مناسبي براي آن به ذهن‌تان نرسد.

در واقع، اين موضوع كه هميشه به ياد واسكازين گيربكس نيستيد، بدان معنا نيست كه نبايد آن را در صدر اولويت‌هاي خودتان قرار بدهيد. در اين جا بهتر است براي كساني كه با اين مايع روان كننده مهم آشنايي چنداني ندارند چند نكته با اهميت را توضيح بدهيم.(براي مراقبت از تايرها كليك كنيد)

واسكازين گيربكس

واسكازين از چه چيزي محافظت مي‌كند؟

واسكازين به اين منظور طراحي و توليد شده است تا از اجزاء حياتي مانند چرخ دنده‌ها، گيربكس و واحدهاي انتقال نيرو محافظت كند. واسكازين معمولاً گرانروي بالايي دارد تا آسان‌تر توزيع شود و بتواند از كل قطعات محافظت نمايد.( براي مطالعه قابليت هاي منحصر به فرد گيربكس كليك كنيد)

چگونه واسكازين مناسب را انتخاب كنيم؟

هميشه از واسكازين‌هاي با كيفيت استفاده كنيد. ممكن است وسوسه شويد و به خاطر صرفه‌جويي در هزينه‌ها، تصميم بگيريد از برندهاي نامعتبر يا محصولات بي كيفيت استفاده كنيد. از آن جايي كه فاصله تعويض واسكازين طولاني است، اهميت زيادي دارد كه از روان كننده‌هاي با كيفيت استفاده كنيد تا بهترين عملكرد را تضمين كرده باشيد. واسكازين هاي مرغوب داراي افزودني‌هاي ضد پوسيدگي و ضد خورندگي هستند و علاوه بر اين كه دوام قطعات را بالا مي‌برند ميزان شكل‌گيري رسوبات را كاهش مي‌دهند و از تشكيل رسوب كربن نيز جلوگيري مي‌كنند.

درست مانند روغن موتور، روغن گيربكس نيز پس از گذشت مدتي به خاطر اكسيداسيون و تشكيل رسوب، سياه رنگ خواهد شد. بسته به اين كه آخرين بار چه زماني آن را تعويض كرده‌ايد، ممكن است از گران‌روي واسكازين گيربكس كم شده باشد. اگر به طور مرتب آن را عوض نكنيد، خاصيتش را از دست مي‌دهد و باعث اصطكاك شديد و وارد آمدن فشار بر چرخ‌دنده‌ها و ديگر اجزاء مي‌شود و تعميرات پرهزينه‌اي به دنبال دارد.

 

واسكازين گيربكس

زمان تعويض واسكازين گيربكس

براي اطلاع از زمان تعويض واسكازين گيربكس، هميشه به دفترچه راهنماي وسيله نقليه خودتان مراجعه كنيد. تعويض‌هاي دير هنگام ممكن است باعث شود چرخ‌دنده‌ها را به كلي از ياد ببريد. بهتر است دستكم سالي يك بار واسكازين و اجزاء گيربكس را چك كنيد تا اطمينان حاصل شود كارشان را به درستي انجام مي‌دهند و چنانچه مشكل فني وجود داشته باشد، قبل از اين كه جدي شود و تعميراتي پر هزينه به دنبال داشته باشد براي رفع آن فكري كنيد.( براي مطالعه اقدامات لازم براي ترمز گيري كليك كنيد)

توجه داشته باشيد كه واسكازين گيربكس براي اين كه وسيله نقليه شما كارش را به درستي انجام بدهد اهميت بسيار زيادي دارد و سعي كنيد از اين به بعد آن را در الويت برنامه‌هاي مربوط به تعمير و نگهداري قرار بدهيد.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۴ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۲۹:۰۵

گلايه اصلي رانندگان از واسطه‌گري و دريافت حق كميسيون توسط شركت‌هاي حمل و نقل(باربري) است كه همين موضوع را عامل كاهش دستمزدهاي خود مي‌دانند و به نظر مي‌رسد كه موضوع كميسيون شركت‌هاي حمل و نقل فراتر از يك استان است.

مهم‌ترين مشكل اين است كه هيچ ضابطه‌اي براي حق كميسيون وجود ندارد و شركت‌هاي حمل و نقل هر مبلغي كه بخواهند به راننده پيشنهاد مي‌دهند. رانندگان درخواست نظارت بر مبلغ حق كميسيون را داشتند كه در چند روز گذشته جلساتي در ابن باره برگزار شد.

دريافت حق كميسيون‌هاي غيرقانوني از رانندگان حمل‌ونقل بار در استان باعث گلايه تعداد زيادي از رانندگان شده است؛ شركت‌هاي حمل و نقل متوليان اصلي مديريت حمل‌ونقل بار در استان‌ها هستند و با همكاري رانندگان در جابه‌جايي بار فعاليت مي‌كنند اما گاهي اين شركت‌ها با تعرفه‌هاي غيرقانوني در حال فعاليت هستند.

رانندگان همكار با شركت‌هاي حمل و نقل در ازاي اين مديريت و ساماندهي بايد درصدي را به‌عنوان حق كميسيون بار به شركت‌ها پرداخت كنند ولي تجاوز از مبلغ مصوب حق كميسيون، تعداد زيادي از رانندگان را گله‌مند كرده است. مثلاً مبلغ كرايه يك‌بار 2 ميليون تومان است و شركت در ازاي آن 800 هزار تومان كميسيون مي‌گيرد كه دراين‌بين چيزي براي راننده باقي نمي‌ماند.( براي مطالعه در مورد خبر بركناري محمد خان بلوكي كليك كنيد)

متأسفانه رانندگان به دليل نيازي كه به اين شركت‌ها دارند، در بسياري از موارد از شكايت خود صرف‌نظر مي‌كنند. در طي اين روزها با برگزار شدن جلساتي، بيشتر به موضوع حق كمسيون رسيدگي شده است.

عبدالرسول باقري، رئيس كانون حمل‌ونقل كالاي استان اصفهان از آغاز به كار كميته نظارت بر عملكرد شركت‌هاي حمل و نقل و رسيدگي به تخلفات شركت‌ها از ابتداي تيرماه خبر داد.

متن اين نامه كه در شبكه‌هاي اجتماعي منتشرشده است، باقري ضمن تشكر و قدرداني از شركت‌هاي حمل و نقل و احساس تعهد و مسئوليت مديران شركت‌ها عنوان كرده، در امور اجرايي به‌خصوص هنگام صدور بارنامه و اخذ كمسيون مواردي را به شرح زير رعايت كنند:

1-اخذ كمسيون بر اساس نرخ‌هاي اعلام‌شده به‌اين‌ترتيب كه نرخ كمسيون داخل پايانه 8%، پايانه اختصاصي 10%، خرده بازار 15% و هزينه‌هاي جانبي شامل عوارض جاده‌اي و بيمه بار 4%.

2-انجام كليه تراكنش‌هاي مالي مربوط به اخذ كمسيون و بارنامه توسط دستگاه‌هاي پوز شركت‌ حمل و نقل مربوطه

3-اطلاع‌رساني در خصوص بارهاي موجود و نرخ حمل در دفاتر شركت‌ها

4-برگزاري جلسات توجيهي و آموزشي جهت كاركنان و آگاه‌سازي ايشان از نقش تك‌تك آنان در حفظ جايگاه شركت و صنف با ارائه عملكرد مطلوب

5-پاسخگويي به مراجعه‌كنندگان و رسيدگي به شكايات احتمالي از پرسنل (مشاهده‌شده كه در بعضي از شركت‌ها متأسفانه پرسنل بدون اطلاع مدير شركت اقداماتي انجام مي‌دهند كه گاهي منجر به زيان و تخلف شركت به‌صورت ناخواسته مي‌شود).

 

آغاز به كار كميته نظارت بر عملكرد شركت‌هاي حمل و نقل

در پايان اين نامه آمده است: به‌منظور مساعدت شركت‌ها در اين خصوص و پيشگيري از خطاهاي احتمالي، كميته نظارت بر عملكرد شركت‌هاي حمل و نقل و رسيدگي به تخلفات شركت‌ها از ابتداي تيرماه آغاز به كار نموده كه خواهشمند است نهايت همكاري با ايشان به عمل آيد.

در باقي استان‌ها نيز كانون انجمن‌هاي صنفي رانندگان ناوگان حمل كالاي سراسر كشور اعلام كرده در پي توافق‌ها با وزارت راهداري، اعتراض رانندگان به پايان رسيده است اما به نظر مي‌رسد اكنون همه نگاه‌ها به كميته‌هايي است كه وظيفه نظارت بر عملكرد شركت‌هاي حمل و نقل را بر عهده‌دارند.

بررسي مدل قيمت‌گذاري، بيمه، تأمين لوازم‌يدكي و محصولات پرمصرف و بازبيني همه فرايندها، آيين‌نامه و پيشنهادها بايد بر عهده اين كميته‌هاي نظارتي باشد.

رسيدگي به چارچوب‌هاي قيمت‌گذاري شركت‌هاي حمل و نقل، اجراي دقيق و شفاف و نظارت بر آن بايد يكي از موضوع‌هاي موردتوجه در اين كارگروه باشد، زيرا در صورت باز گذاشتن دست دلالان و اخذ بدون قاعده كميسيون‌هاي باري از سوي آنان، نمي‌توان به بهبود شرايط جامه خوش‌بين بود.

رسيدگي به خواست رانندگان كه بازده اقتصادي بسياري از بخش‌هاي ديگر-از رساندن مواد اوليه موردنياز تا صادر كردن محصول نهايي به مقاصد داخلي و خارجي -درگرو خدمت‌رساني آنان است، در حقيقت ساماندهي موضوع توزيع و بهينه‌سازي زنجيره توليد تا مصرف به شمار مي‌رود.

 

[ ۱ ][ ۲ ]