woolash reviews
تشک رویا
تشک مهمان
فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
آسان بار پل ارتباطي شركت هاي حمل و نقل و رانندگان
درباره من
آسان بار تخصصي ترين و محبوب ترين سامانه اينترنتي ارائه دهنده خدمات حمل و نقل كالا در سراسر ايران به رانندگان پايه يك و شركت هاي حمل و نقل (باربري) مي باشد، به عبارت ديگر آسان بار پل ارتباطي رانندگان و شركت هاي حمل و نقل در بستر اينترنت است.
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۲۵:۴۶

 

راه‌ها و دستگاه‌هاي اندازه‌گيري عاج لاستيك 

از همان زمان كه سير تكامل لاستيك‌ها آغاز شد، روش‌هاي نگه‌داري و تعمير لاستيك براي رانندگان و تعميركاران خودرو، خصوصاً خودروهاي باربري و سنگين مورد توجه قرار گرفت. (براي انتخاب و نگهداري از تاير كاميون بخوانيد)

در اين مقاله به روش‌هاي بررسي و اندازه‌گيري عاج لاستيك مي‌پردازيم.

اهميت اندازه‌گيري عاج لاستيك 

عاج لاستيك به عنوان يكي از مهم‎ترين شاخصه‌هاي كنترل و چسبندگي خودرو هميشه از فاكتورهاي اصلي مورد بحث در نگه‌داري از لاستيك‌هاي خودرو بوده است. به طوري كه، ترمزگيري، چسبندگي و اصطكاك، هندلينگ و بسياري فاكتورهاي مهم ديگر رانندگي را به كيفيت عاج لاستيك ربط مي‌دهند. هرچه خودرو بزرگ‌تر و سنگين‌تر باشد، فشار بيشتري روي لاستيك‌ها به وجود مي‌آيد و اندازه‌گيري عاج نقش مهم‌تري پيدا مي‌كند.

 

 

 

روش‌هاي اندازه‌گيري عاج لاستيك 

روش سنتي اندازه‌گيري عاج لاستيك با سكه

در كشورهاي مختلف و با سكه‌هاي مختلف، اين روش اندازه‌گيري از ديرباز انجام مي‌گرفت. اما اين روش، در ابتدا در ايالات متحده و با استفاده از سكه پني انجام مي‌شد. مهم‎ترين مزيت اين روش آسان بودن آن است، اين روش به هيچ تخصصي احتياج ندارد و كافي است تنها يك سكه داشته باشيد، نكته مهم ديگر اين است كه اين روش، هيچ هزينه‌اي ندارد. دقت اين روش بستگي به دقت شخصي دارد كه اندازه‌گيري را انجام مي‌دهد.

روش اندازه‌گيري با سكه 100 توماني (روش ايراني): يك عدد سكه 100 توماني زرد برداريد، سكه را داخل عاج لاستيك قرار دهيد، بايد قسمتي كه عدد روي آن حك شده (خط) به سمت بيرون لاستيك باشد.

- اگر تاريخ ضرب سكه مشخص باشد، نشانگر خراب بودن وضع لاستيك است و بايد به طور اضطراري و سريع تعويض شود. مي‌توان گفت رانندگي با اين لاستيك خطرناك است.
- اگر عبارت ريال معلوم باشد، در اولين فرصت بايد اقدام به تعويض لاستيك‌ها كرد اما فوريتي در كار نيست.
- اگر آج‌ها عبارت ريال را به طور كامل، يا بخشي از آن را پوشانده باشد، بدين معني است كه وضعيت لاستيك‌ها مناسب است.

نكته مهمي كه بايد در اين تست مورد توجه قرار گيرد اين است كه بايد علاوه بر اينكه همه تايرها را اندازه‌گيري مي‌كنيم، قسمت‌هاي مختلف يك تاير را هم مورد اندازه‌گيري قرار دهيم.

 

 

 

روش اندازه‌گيري عاج لاستيك با دستگاه آنالوگ 

اين نوع دستگاه اندازه‌گيري عاج لاستيك، قيمت بسيار مناسبي دارد و به راحتي در فروشگاه‌هاي حرفه‌اي يافت مي‌شود. اين دستگاه مكانيزم ساده‌اي دارد؛ كه عبارت است از نواري مدرج كه تنها لازم است آن را وارد قسمت عاج لاستيك كنيم و اولين درجه‌اي كه بيرون از عاج مانده باشد ميزان عاج لاستيك ما را نشان مي‌دهد. بايد گفت اگر اعداد زير 1.6 ميلي‌متر[1] باشند، اوضاع اصلاً خوب نيست.

دستگاه ديجيتال اندازه‌گيري عاج لاستيك 

اين نوع دستگاه اندازه‌گيري عاج لاستيك بسيار دقيق‌تر از همه روش‌هاي بالا عمل مي‌كند. ظاهر دستگاه اندكي پيچيده‌تر از نسخه‌هاي آنالوگ آن است و نمايشگر كوچكي معمولاً در درون آن تعبيه شده است. پس از گذاشتن شاخص دستگاه درون عاج لاستيك اعداد به شما نمايش داده مي‌شوند. قيمت اين دستگاه‌ها معمولاً تا 10 برابر قيمت نسخه آنالوگ (حدوداً 200 300 هزارتومان) قيمت دارد.

 

 

 

دستگاه صنعتي اندازه‌گيري عاج لاستيك

اين دستگاه‌هاي اندازه‌گيري عاج لاستيك معمولاً در مراكز كنترل كيفيت يا تعميرگاه‌هاي بزرگ ديده مي‌شود. با قرار گرفتن خودرو بر روي اين دستگاه‌ها تمام پارامترهاي كيفيت لاستيك  از جمله ارتفاع و سلامت عاج به دستگاه داده مي‌شود، در حال حاضر در تمام دنيا، اين نوع دستگاه‌ها با بالاترين دقت اطلاعات لاستيك از جمله عاج را محاسبه مي‌كنند.

ممكن است تست سكه و اين دستگاه‌ها كار رانندگان را تا حدودي راه بيندازند، اما توصيه ما اين است كه مرتب تاير خود را به وسيله دستگاه‌هاي دقيق و افراد متخصص از نظر كيفيت بررسي نمائيد تا هميشه از گزند حوادث دور بمانيد.


[1] اين عدد استاندارد ايالات متحده براي عاج لاستيك خودروست، اما بايد گفت هر خودرو و هر لاستيك بايد به طور دقيق و جداگانه بررسي شود

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۱۴:۳۲

خواب كاميون‌ها در بندرعباس به يك ماه افزايش پيدا كرد 

با توجه به ادامه دار بودن مشكلات رانندگان در پايانه بندر عباس، به پيشنهاد يك فعال حمل‌ونقل جاده‌اي به ازاي هر تعداد باري كه توسط شركت‌ها به سالن اعلان بار اعلام مي‌شود، مي بايست به همان تعداد از طرف سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي كد صدور بارنامه در اختيار شركت حمل‌ونقل قرار گيرد.

بيانات سيد دلاور موسوي يك راننده خود مالك و فعال حمل‌و‌نقلي در مورد خواب كاميون‌هاي بندرعباس 

به گزارش آسان پديا: سيد دلاور موسوي با بيان اين مطلب گفت: وقتي دولت اعلام مي‌كند بعضي از كالاها اجازه ورود به كشور را ندارد اين يعني كم شدن بار و در اين شرايط كساني‌كه بار خارج از سيستم نوبت‌دهي و اعلان بار حمل مي‌كردند همچنان به كار خود ادامه مي‌دهند و اين باري كه كم شده در حقيقت از سهميه رانندگان قانون‌مند كم شده و بدين ترتيب خواب اين كاميون‌ها شايد به يك‌ماه هم برسد.

وي افزود: در حال حاضر رانندگان و كاميونداران از نبود لاستيك، گراني لوازم يدكي و به تازگي از نبود كالا براي حمل رنج مي‌برند كه پيشنهاد مي‌شود به منظور جلوگيري از سوءاستفاده شركت‌ها هر تعداد باري كه توسط شركت‌ها به سالن اعلان بار اعلام مي‌شود به همان تعداد از طرف سازمان كد صدور بارنامه در اختيار شركت حمل‌ونقل قرار گيرد.( در مورد توزيع 35هزار لاستيك يارانه‌اي در پايانه بندرعباس بخوانيد)

 

 

 

 

شركت‌ها قادر به صدور بارنامه خارج از سيستم اعلان بار نخواهند بود 

اين راننده خود مالك با تاكيد بر اين‌كه در اين‌صورت شركت‌ها قادر به صدور بارنامه خارج از سيستم اعلان بار نخواهند بود، اظهار كرد: در وضعيت كنوني باتوجه به عدم توازن بين عرضه و تقاضاي كاميون و بار،با تاكيد بر سابقه مسولئين به رسيدگي به چنين شرايطي به تدبير فوري ازسمت آنها نياز است.

 

جلوگيري از پديده بومي‌گرايي در توزيع بار 

موسوي يكي ديگر از راهكارهاي اصلاح وضعيت پايانه بار بندرعباس را جلوگيري از پديده بومي‌گرايي دانست و گفت: جلوگيري از فعاليت كاميون‌هاي صوري كه شركت‌ها به‌نام خود زده‌اند و همچنين تعيين سقف تعداد حمل بار، از مبدا استان هرمزگان براي تمامي كاميون‌ها با همكاري سازمان راهداري و حمل ونقل جاده‌اي به طوري‌كه مثلا هر كاميون در ماه مجاز به دريافت سه تا چهار بارنامه از كل سيستم موجود در هرمزگان باشد نيز از ديگر راهكارهاي پيشنهادي براي برطرف شدن برخي مشكلات پايانه بار بندرعباس است.

 

 

 

مشكلات پايانه بار بندرعباس چيست؟ 

به گزارش آسان پديا، در چند روز اخير رانندگان و كاميونداراني نظير آقايان سيد دلاور موسوي،عليرضا سمناني و مالك نخعي به بيان مشكلات خود در مورد پايانه بار بندرعباس در شبكه‌هاي اجتماعي پرداخته‌اند كه از جمله آنها افزايش:

1.زمان خواب كاميون‌ها،

2.عدم توزيع بار

3.افزايش حق پاركينگ به ميزان 2 برابر

4.فعاليت شركت‌هاي پلمپ شده و ... بوده است.

موارد رسيدگي شده توسط كانون سراسري انجمن هاي صنفي كارفرمايي كاميون داران كشور به شرح زير است: 

 • حضور تيم هاي متعدد بازرسي در مناطق بارخيز
 • بهبود شرايط پرداخت بيمه توسط دولت براي رانندگان
 • پذيرش افزايش دستمزد ماهانه رانندگان به صورت منظم

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۵۴:۳۴

معرفي كاميون پيتربيلت مدل 567

اين روزها براي كاميون پيتربيلت روزهاي خوبي است. اين كمپاني به ركوردهاي جديدي در فروش دست پيدا كرده كه كاميون پيتربيلت مدل 567 در اين ميان نقش عمده‌اي ايفا مي‌كند. اينكاميون پيتربيلت از زمان عرضه‌اش در سه سال پيش‌، همچنان بي رقيب باقي مانده و برگ برنده‌اي براي شركت سازنده محسوب مي‌شود.

 

به جرأت مي‌توان گفت كاميون پيتربيلت مدل 567 تمام چيزهايي كه كمپاني پيتربيلت ظرف 80 سال فعاليتش درباره كاميون‌سازي ياد گرفته است را در خودش خلاصه كرده است.(به نظر شما برنده بازار كاميون‌هاي برقي كيست؟)

از ديگر مواردي كه اين كاميون را براي طرفدارانش محبوب كرده است مي‌توان به :

1.ظاهري قوي و با صلابت

2.جلو پنجره زيباي كروم

3.سقف شيبدار و رنگ‌آميزي بسيار زيبا اشاره كرد. وقتي وارد كابين لوكس اين كاميون بشويد نيز آن را بسيار راحت خواهيد يافت كه ريشه در سال‌ها تجربه كمپاني پيتربيلت دارد.( براي مطالعه در مورد علاقه كودكان به كاميون بخوانيد)

 

كاميون پيتربيلت مدل 567

 

طراحي بدنه كاميون پيتربيلت

از سال 2014 كه كاميون پيتربيلت مدل 567 براي نخستين بار به بازار عرضه شد، پيتربيلت به جز چند تغيير جزيي و زيرپوستي كار زيادي بر روي طراحي بدنه انجام نداده است و بيشتر اين تغييرات در قسمت‌هاي هواكش و خطوط الكترونيكي بوده است. البته كار بسيار مهمي كه پيتربيلت در اين مدت انجام داده اين است كه به صورت تنگاتنگ با موتورسازاني مانند كامينز، اتون و آليسون همكاري كرده تا بتواند به نيازهاي مختلف ناوگان‌هاي حمل بار پاسخ بدهد.

كاميون پيتربيلت 567 با موتورها، گيربكس‌ها، شاسي‌ها و سيستم تعليق‌هاي متنوعي به بازار عرضه مي‌شود كه از ميان آن‌ها مي‌توان به موتور ديزل كامينز X15 و گيربكس اتوماتيك اتون UltraShift اشاره كرد. ناگفته نماند كه گيربكس‌هاي دستي همچنان مورد استقبال رانندگان هستند و حدود 50 درصد از اين كاميون‌ها با گيربكس دستي به فروش مي‌رسند.

كابين كاميون پيتربيلت مدل 567

وقتي وارد كابين كاميون پيتربيلت مدل 567 مي‌شويد و پشت فرمان مي‌نشينيد، تجهيزات آشناي زيادي انتظارتان را مي‌كشند. اين كاميون پيتربيلت مدل 567 به همان اندازه كه مدرن و امروزي است، نوستالژيك نيز هست و هنوز از برخي تجهيزات به سبك و سياق قديمي استفاده مي‌كند. با اين حال و با اين كه كل فضاي داخلي كمي قديمي احساس مي‌شود.

 

 

كابين داخلي كاميون پيتربيلت مدل 567

 
 
اسليپر كاملاً مدرن و امروزي در كابين كاميون پيتربيلت مدل 567

اسليپر جديد اين كاميون بسيار شيك و لوكس است و به گونه‌اي طراحي شده است كه سر و صدا و لرزش را به حداقل مي‌رساند. يكي ديگر از تجهيزات داخلي كه اهميت زيادي دارد، سيستم تهويه مطبوع است كه در جاده‌هاي بياباني بسيار خوب عمل كرده و رفاه و راحتي راننده و ديگر سرنشينان را به خوبي فراهم مي‌كند. همان‌طور كه مي‌دانيد وقتي دماي هوا بيش از حد بالا مي‌رود، عملكرد خوب سيستم تهويه مطبوع، تأثير بسزايي در ايمني، راحتي و عملكرد راننده دارد و از اين منظر، سيستم تهويه مطبوع پيتربيلت 567 كارش را به درستي انجام مي‌دهد. اين سيستم علاوه بر اين كه جرياني مستمر از هواي بسيار خنك را در اختيار راننده مي‌گذارد، بسيار آرام و بي‌صداست.

به طور كلي، كل كابين پيتربيلت 567 بسيار آرام و بي صدا است و بدون هيچ سر و صدايي از دست‌اندازها و پستي و بلندي‌ها عبور مي‌كند. به جرأت مي‌توان گفت طراحان اين كابين كارشان را بسيار خوب انجام داده‌اند.

فرمان پذيري كاميون پيتربيلت 

نكته ديگري كه بايد به آن اشاره كرد، فرمان‌پذيري پيتربيلت مدل 567 است. فرمان‌پذيري و هندلينگ يكي از عوامل بسيار مهم است و اين كاميون در جاده‌هاي برون شهري و در جاده‌هاي پر پيچ و خم بسيار خوب عمل مي‌كند. واكنش فرمان سريع است و به راحتي چرخانده مي‌شود.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۰۵:۴۸

با وجود الزام دولت براي نوسازي حدود 240 هزار كاميون فرسوده در كشور، بدقولي توليدكننده و تأخير در تحويل كاميون نو، صداي خريداران هر دو دسته خصوصي و دولتي را بلند كرده است.

به نقل از هفته‌نامه حمل‌ونقل، سايپا ديزل، ايران خودرو، ماموت و ... همه در ليست فروشندگان بدقول هستند كه باوجود تأخير در تحويل نتوانسته اند حداقل پاسخ روشني به خريداران خود داشته باشند و اين عدم پاسخگويي موجب شده تا شاهد تجمع‌هاي متعددي در مقابل نمايندگي‌هاي فروش اين سازندگان باشيم.

به تازگي سازندگان به بهانه افزايش قيمت دلار، خواهان دريافت هزينه‌اي بيشتر از خريداران به‌عنوان مابه‌التفاوت قيمت هنگام ثبت نام و خريد هستند. اين امر كه عدد قابل توجهي براي خريداران است موجب شده تا در هفته هاي اخير بارها تجمعات مختلفي مقابل نمايندگي هاي شركت ماموت خودرو و برخي ديگر از شركت هاي خودروسازي داخلي به راه بيفتد و خريداران خواهان دريافت خودروهاي خود بدون پرداخت قيمتي بيش از قيمت توافق شده قبلي باشند.

 

بلاتكليفي نوسازي ناوگان فرسوده همچنان ادامه دارد

 

يكي از خريداران خودرو كه در جمع معترضان بود گفت: زماني كه بحث نوسازي ناوگان فرسوده به ميان آمد، دولت خبر از تسهيلات مناسب براي كساني كه خودروي فرسوده خود را تعويض كنند داد و ما هم تصميم گرفتيم تا خودروي فرسوده خود را عوض كنيم در اين بين شركت هاي مختلف هم با اعلام شرايط و اعداد و ارقام مناسب به ميان آمدند و ما هم پرداخت كرديم. همان زمان اعلام شد كه طبق وعده اعلامي و با استفاده از تسهيلات دولتي مي توانيم خودروي نو دريافت كنيم اما امروز اين شركت‌ها اعلام مي‌كنند كه نمي‌توانند با قيمت قبلي خودرو به ما تحويل بدهند و بايد مابه‌التفاوت را كه مبلغ زيادي است را پرداخت كنيم. در صورتي كه در زمان پرداخت مبلغ هيچ صحبتي درباره پرداخت هزينه اضافه و ... نبود و الان زماني است كه دولت بايد در اين امر دخالت كند تا هميشه خريداران در سيبل فشار خودروسازان نباشند.

به نظر مي‌رسد كه در اين شرايط خودروساز بايد اين اختلاف قيمت ارز را از دولت مطالبه كند و بايد براي جذب مشتري به سراغ دولت برود تا اين ضرر و زيان جبران شود.

روز بعد از سخنراني رئيس‌جمهور در رابطه با نوسازي ناوگان، خودروسازان اعلام كردند كه با اين شرايط گفته رئيس‌جمهور را عملي مي كنند اما امروز كه دلار گران شده و توليد هزينه بر است، نه دولت دخالت مي كند و نه خودروساز، تا كنون چندين مرتبه اين اعتراضات و تجمعات مقابل خودروسازي هاي طرف قرارداد انجام شده اما متأسفانه صداي اين اعتراضات در جايي شنيده نمي شود و پاسخ خاصي هم داده نشده است

 

بلاتكليفي نوسازي ناوگان فرسوده همچنان ادامه دارد

 

اين اعتراضات علاوه بر ماموت خودرو، در مقابل ايران خودرو و سايپا ديزل هم انجام شده كه مديران اين شركت ها معتقدند كه دريافت هزينه هاي بيشتر تنها در راستاي افزايش قيمت ارز روي داده است. اين مديران تأكيد مي كنند كه دريافت چنين مبالغي از سوي همه خودروسازان روي داده است و تنها محدود به شركت هاي سنگين ساز نيست و به روالي مرسوم تبديل شده است و سنگين سازان از اين قاعده مستثنا نيستند.

چندي قبل در طرحي، دولت بيان كرد كه به صاحبان دو كاميون، يك كاميون مي دهد تا باهم شريك شوند. دولت حدود نصف قيمت كاميون هاي جديد را پرداخت مي كند و دو راننده باقي پول كاميون نو را مي پردازند با در نظر گرفتن وام 18% براي اين راننده ها.

اين طرح شامل نوسازي 200 هزار دستگاه كاميون، اتوبوس و ميني بوس مي شود و هدف اصلي دولت هم كاهش آلودگي هوا و مشكلات محيط زيست است. در مورد تهران، بيش از 70% آلودگي هوا مربوط به وسايل نقليه است و در اين ميان اتوبوس ها و كاميون هاي فرسوده بيشترين سهم را دارند.

در ايران بيش از 32 هزار كاميون بالاي 40 سال عمر دارند. علاوه بر ناوگان حمل بار، مسافران هم در جاده ها سوار خودروهاي فرسوده مي شوند. عمر متوسط ناوگان حمل مسافر جاده اي حدود 14 سال است كه براي مقايسه بيش از دو برابر اروپا است.

در اين بين ميني‌بوس‌ها با متوسط عمر 23 سال، فرسوده ترين ناوگان حمل مسافر در جاده ها هستند. طبق طرح دولت براي خريد ماشين هاي جديد رانندگان بايد 20% پول ماشين را نقد بدهند، 30% را وام با بهره 18% بگيرند و 50% باقي مانده پول خودروي نو را هم دولت مي پردازد.

 

بلاتكليفي نوسازي ناوگان فرسوده همچنان ادامه دارد

 

آمارهاي وزارت راه و شهرسازي ايران نشان مي دهد كه در بازار حمل ونقل مسافر هنوز جا براي اتوبوس هاي جديد وجود دارد. اما در مورد كاميون ها، به گفته مقام هاي دولت، با كاهش واردات و صادرات، كار كمي شده است.

در سال هاي پاياني دهه 1380 و آغاز 1390، افزايش قابل توجه واردات دولت، در بخش حمل و نقل جاده اي رونق ايجاد كرد و تعداد كاميون ها افزايش يافت. اما بعد با آغاز تحريم ها و كاهش قيمت نفت، واردات كاهش يافت و كار در صنعت حمل و نقل جاده اي از رونق افتاد. اكنون دولت مي خواهد هم از كاميون هاي فرسوده خلاص شود و هم فكري به حال كاميون داران بيكار بكند.

با وجود الزام دولت براي نوسازي حدود 240 هزار كاميون فرسوده در كشور، بدقولي توليدكننده و تأخير در تحويل كاميون نو، صداي خريداران هر دو دسته خصوصي و دولتي را بلند كرده است.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۵۳:۱۴

پنل جانبي جديدي كه مانع رسيدن آسيب به عابران پياده مي‌شود

 

شركت انفيلد كانسل (Enfield Council) به اولين شركتي در انگلستان تبديل شده است كه براي جلوگيري از تصادف‌هاي كشنده كاميون‌ها و كشنده‌ها با عابرين پياده، موتورسواران و دوچرخه سواران، يك ابزار ايمني جديد ابداع كرده است.

 

پنل محافظ مردم در برابر كاميون‌ها

اين ابزار جديد كه توسط يكي از موتورسوارهاي سابق پليس‌هاي ابداع شده است و پنل محافظ مردم (PeoplePanels) نام دارد، به گونه‌اي طراحي شده است تا از گير افتادن مردم در كنار كاميون‌ها جلوگيري كند و خطر آسيب رسيدن به افراد در تصادفات را به ميزان بسيار قابل ملاحظه‌اي كاهش بدهد.

 

پنل محافظ مردم براي مورد استفاده چه كساني است؟

پنل محافظ مردم (PeoplePanels) از عابران پياده، موتورسوارها و دوچرخه‎‌ سوارها و همچنين از كارگراني كه در كنار كاميون به بارگيري يا تخليه بار مشغولند محافظت مي‌كند.

پنل محافظ مردم محافظتي داراي علائم هشدار دهنده و پيغام‌هايي است تا به افراد هشدار بدهد از كاميون دور بمانند. اين علائم و پيغام‌ها توجه افراد را به خودشان جلب مي‌كنند تا متوجه خطر بشوند و بيشتر احتياط كنند. اين پنل ايمني جديد به ارتقاء ايمني جاده‌ها نيز كمك زيادي مي‌كند.

 

پنل محافظ مردم در برابر كاميون‌ها

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۰۸:۳۴

در عصر فناوري امروز، موبايل از جمله وسايلي است كه حواس رانندگان كاميون را پرت مي‌كند و باعث حوادث جبران‌ناپذيري مي‌شود. در روزگار ما، اينكه ببينيم بسياري از افراد پشت فرمان خودروي خود در حال كار با موبايل هستند ديگر به موضوعي عادي تبديل شده است.

پرت شدن حواس رانندگان كاميون هميشه به خاطر عدم توجه به مقابل خود و توجه آن‌ها به صفحه موبايل نيست و انواع مختلفي دارد. اما وقتي صحبت از پرت شدن حواس و تصادفاتي با تعداد تلفات و زخمي‌هاي بالا مي‌شود، خواه ناخواه فكر ‌مي‌كنيم احتمالاً حواس راننده‌ كاميوني به موبايل خود پرت شده و تصادف بزرگي را پديد آورده است.

انواع پرت شدن حواس رانندگان كاميون

پرت شدن حواس رانندگان كاميون به طور كلي به سه بخش تقسيم مي‌شود:

پرت شدن حواس رانندگان كاميون به طور تصويري: اين موقعيت زماني رخ مي‌دهد كه در زمان تصادف يا اندكي قبل از آن، راننده به جاده نگاه نمي‌كند.(براي آشنايي با 5 عامل خطرآفرين در جاده كليك كنيد)

پرت شدن حواس رانندگان كاميون به طور دستي: وقتي ارتباط دست راننده با فرمان كاميون و يا پاي او با پدال‌هاي كنترل كاميون قطع مي‌شود، اين موقعيت خطرناك اتفاق افتاده است. اين اتفاق باعث مي‌شود سرعت واكنش راننده به شدت پائين بيايد.

پرت شدن حواس رانندگان كاميون به طور شناختي: اين مورد شامل موقعيت‌هائي است كه راننده تمركز ذهني خود را به رانندگي از دست مي‌دهد. مثلاً پشت فرمان شروع به روياپردازي مي‌كند.

تكنولوژي چطور حواس رانندگان كاميون را پرت مي‌كند!

 

بيشترين موارد پرت شدن حواس رانندگان كاميون

با وجود موارد بالا، در دنياي امروز، پرت شدن حواس تصويري رانندگان عمدتاً بيشترين سهم را در تصادفات خطرناك به خود اختصاص مي‌دهد. مواردي مثل ارسال پيام كوتاه حين رانندگي، صحبت كردن با موبايل، صحبت كردن با مسافران، خوردن يا آشاميدن، خواندن، توجه به آينه و درست كردن موي سر، تنظيم كردن پخش و راديو خودرو، عدم توجه به جلو، تماشاي تصادفات، ساختمان‌ها، بيلبوردهاي تبليغاتي و ... بيشترين عواملي است كه باعث مي‌شود حواس راننده از جاده پرت شود.( براي دريافت كارت سلامت كاميونداران كليك كنيد)

در تحقيقاتي كه صورت گرفت مشخص شد عامل 80 درصد تصادفات پرت شدن حواس رانندگان است. اما واقعيت اين است كه سهم تكنولوژي در پرت كردن حواس رانندگان بسيار بسيار نگران‌كننده‌تر از ساير عوامل است. تحقيقات نشان داده، ارسال پيام كوتاه حين رانندگي تا 23 برابر شانس تصادفات مرگبار را بالا مي‌برد.

آيا مي‌دانستيد؟
اگر با سرعت 88 كيلومتر در حال حركت باشيم و 5 ثانيه سرگرم ارسال پيام كوتاه باشيم، در اين 5 ثانيه طول يك زمين فوتبال را طي كرده‌ايم.

تكنولوژي چطور حواس رانندگان كاميون را پرت مي‌كند!

 

استفاده از دستگاه‌هاي مسيرياب نيز حواس رانندگان كاميون را پرت مي‌كند

با پيشرفت و گسترش فناوري، امروزه استفاده از دستگاه‌هاي مسيرياب براي رانندگان بسيار متداول شده است. نگاه كردن به اين دستگاه‌ها و كار با آن‌ها يا حتي كار با نرم‌افزارهاي موبايلي مسيرياب باعث مي‌شود حواس رانندگان كاميون از جاده پرت شده و جان خود و ديگر افراد جامعه را به خطر بيندازند. مطالعات نشان داده استفاده از دستگاه‌هاي مسيرياب خودروئي تا 9 برابر شانس تصادفات شديد را افزايش مي‌دهد. امروزه شركت‌هاي سازنده مسيرياب در تلاشند تا با ساخت نسل جديد دستگاه‌ها نياز به نگاه كردن به دستگاه‌ها را حذف كنند و پيام‌ها را با صداي بلند براي رانندگان بخوانند تا خطرات به حداقل برسد.( اگر شما هم به عنوان راننده كاميون با شرايط سخت دوري از خانواده دست و پنجه نرم مي‌كنيد راه حل‌هاي ما را بخوانيد)

در سال‌هاي اخير جريمه‌ها و مجازات‌هاي سنگيني در سرتاسر جهان، براي رانندگان متخلفي كه با عدم توجه به قانون با جان و مال افراد بازي مي‌كنند وضع شده است، اما نكته تامل‌برانگيز اينجاست كه تا ما، افراد جامعه نخواهيم به قانون احترام بگذاريم و به جان خود و ديگر انسان‌ها اهميت دهيم، هيچ سياست بازدارنده‌اي نمي‌تواند در اين راستا راهگشا باشد. پس خود ما رانندگان هستيم كه بايد به قوانين پايبند باشيم. به اميد روزي كه هيچ انسان با خطاي انساني جان خود را از دست ندهد.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۵۲:۴۴

اگر زماني در جريان حمل كالا در اثر وقوع خطرات، خسارتي به كالاهاي در حال حمل وارد شود، زيان وارده توسط شركت بيمه جبران مي‌شود. بيمه‌نامه باربري داراي انواع مختلفي است:

شرط تلف كامل كالا (total loss):

در اين نوع از بيمه، خسارت كلي واردشده به كالا در يك مرحله و در اثر آتش‌سوزي يا غرق كامل و يا مفقود شدن روي مي‌دهد و يا خسارت واردشده در حدي است كه هزينه تعمير يا نجات آن بيش از ارزش كالا باشد، درنتيجه خسارت وارده تحت پوشش اين نوع بيمه‌نامه جبران مي‌شود.

بيمه‌نامه باربري با شرايط c:

در اين نوع بيمه خطرات تحت پوشش شامل موارد زير است:

1. آتش‌سوزي يا انفجار

2. به گل نشستن و زمين‌گير شدن

3. غرق يا واژگون شدن كشتي يا شناور

4. واژگوني يا از ريل خارج شدن وسيله حمل زميني

5. تخليه كالا در بندر اضطراري

6. تصادف يا برخورد كشتي يا شناور و يا هر وسيله حمل ديگر با هر جسم خارجي به‌غيراز آب

7. فدا كردن كالا در جريان خسارت عمومي

8. به دريا انداختن كالا جهت سبك‌سازي كشتي

بيمه باربري با شرايط B:

علاوه بر كليه خطرات مربوط به شرايط C در اين نوع بيمه براي خطرات زير نيز از سوي شركت بيمه جبران خسارت صورت مي‌گيرد:

1. زلزله، آتشفشان يا صاعقه

2. ورود آب دريا، درياچه يا رودخانه به كشتي، شناور، محفظه كالا، كانتينر و يا ليفت وان و يا وسايل حمل

3. تلف كلي هر بسته كامل از كالا به علت سقوط در حين بارگيري يا تخليه از كشتي يا شناور

4. و همچنين خطرات اضافي شامل عدم تحويل، دزدي، پارگي، سائيدگي و... و خسارت ناشي از كالاهاي ديگر برحسب نوع كالا بامنظور نمودن درصد يا مبلغي به‌عنوان فرانشيز.

 

بيمه‌نامه باربري چيست؟ و چه تعهداتي دارد؟

بيمه باربري با شرايط A:

كامل‌ترين نوع بيمه است و بيشتر براي حمل كالاهاي حساس و آسيب‌پذير مورداستفاده قرار مي‌گيرد و كليه خطرات را از مبدأ تا مقصد در جريان حمل را بر عهده مي‌گيرد بدون كسر فرانشيز تمام خسارت را جبران مي‌كند مگر اينكه خسارت ناشي از موارد استثنا شده در اين شرط باشد.

 1. اشعه يون‌ساز و آلودگي مواد راديواكتيو ناشي از هرگونه سوخت يا فضولات هسته‌اي
 2. عدم قبول ورود كالا از طرف بيمه‌گذار و يا ممانعت از ورود كالا توسط كشور واردكننده كالا
 3. سو عمل ارادي بيمه‌گذار كه منجر به خسارت يا تلف مورد بيمه‌شده باشد
 4. نشت و ريزش عادي مورد بيمه و خطرات مشابه آن‌ها مانند كسري عادي وزن و فرسودگي و پوسيدگي
 5. تلف، آسيب يا هزينه ناشي از ناكافي و نامناسب بودن بسته‌بندي يا آماده‌سازي مورد بيمه
 6. تلف، آسيب يا هزينه ناشي از عيب ذاتي يا ماهيت مورد بيمه
 7. تلف، آسيب يا هزينه ناشي از كاربرد هر نوع سلاح جنگي كه باانرژي، شكست هسته‌اي يا واكنش مشابه ديگر يا نيرو و ماده راديواكتيو كار كند.
 8. آسيب يا هزينه‌هاي ناشي از عدم قابليت دريانوردي كشتي يا كرجي
 9. آسيب يا هزينه‌هاي ناشي از خطرات جنگ، اعتصاب، شورش و تروريسم مگر با توافق قبلي بيمه‌گر و بيمه‌گذار

بيمهنامه باربري صادراتي:

شرط ترانزيت، خسارت به ريال تأديه مي‌شود.

شرط حمل با كانتينر يخچال دار، ذكر عبارت فساد و از بين رفتن محموله در بيمه‌نامه واجب است.

شرط دام زنده، بايد با ماشين حمل مخصوص انجام شود و تلف شدن از نبود آب و غذا شامل بيمه نمي‌شود.

شرط كشتي‌هاي غير طبقه‌بندي‌شده،

شرط نرخ ارز،

در هنگام تنظيم بيمه‌نامه و الحاقيه هاي باربري بايد حتماً معادل ارزي حق بيمه قيد شود. به‌علاوه بايد نرخ ارز و معادل ارزي حق بيمه نيز درج شود.

بيمه حمل داخلي:

 اين نوع بيمه محموله‌هايي را كه مبدأ و مقصد و مسير حمل آن در محدوده جغرافيايي ايران است را در قبال خطرات ناشي از آتش‌سوزي، انفجار و همچنين تصادف، واژگوني وسيله حمل تحت پوشش قرار مي‌دهد. همچنين مي‌توان با پرداخت حق بيمه اضافي خطرات ديگري مثل سرقت كلي محموله و خطرات بارگيري و ... را هم تحت پوشش بيمه قرارداد.

 

بيمه‌نامه باربري چيست؟ و چه تعهداتي دارد؟

قرارداد بيمه باربري به‌صورت OPEN COVER:

نوعي قرارداد كلي بيمه براي پروژه‌هاي بزرگ است كه در آن ارزش كل پروژه مورد بيمه-مبادي خريد-نوع وسيله حمل و ديگر موارد مندرج در پرسشنامه باربري در قرارداد ذكر مي‌شود. در اين مورد چون كالا به‌تدريج در يك يا چند سال حمل مي‌شود تمام حمل‌هاي تدريجي حتي اگر در زمان حمل از طرف فروشنده كالا و يا بيمه‌گذار به بيمه‌گر اعلام‌نشده و بيمه‌نامه نيز صادر نشده باشد بيمه‌گر بايد خسارت احتمالي را پرداخت كند.

بيمه مسئوليت شركت‌هاي حمل‌ونقل داخلي:

اين شركت‌ها بر اساس قانون تجارت و ساير مقررات وظيفه‌دارند محمولاتي را كه توسط ارسال‌كنندگان و يا صاحبان كالا جهت حمل به مقاصد به آن‌ها سپرده مي‌شود را سالم برسانند. جبران انواع خسارت‌هاي وارد بر محموله وظيفه اين شركت‌ها است. اين بيمه‌نامه به‌صورت قرارداد يك‌ساله تنظيم و نرخ حق بيمه آن نيز بسيار كم است. (براي اطلاع دقيق از بارنامه و مزايا و معايب آن بخوانيد)

مهلت اعلام خسارت:

طبق ماده 15 قانون بيمه، بيمه‌گذار ظرف مدت 5 روز بايد وقوع خسارت را به بيمه‌گر اعلام كند.

مدارك موردنياز براي اعلام خسارت:

جهت تشكيل پرونده بايد مدارك موردنياز به بيمه تحويل داده شود،

 1. اسناد خريد يا فروش كالا مثل بارنامه، فاكتور و مدارك گمرك و...
 2. حمل‌هاي داخلي، مدارك مربوط به متصديان حمل‌ونقل و گزارش مقامات انتظامي و ...

شرايط پرداخت خسارت:

بعد از دريافت مدارك، با توجه به شرايط و نوع بيمه و بازديد از مورد بيمه‌شده با توجه دامنه خسارت و علت آن، طبق فرمول‌هاي رايج خسارت محاسبه مي‌شود. طبق قوانين شركت، مبلغ خسارت در وجه بيمه‌گذار، نماينده قانوني و يا ذي‌نفع وي پرداخت مي‌شود.

اما در حالت كلي شرايطي عمومي در بيمه‌هاي باربري موجود است:

ماده 1. اگر موردي در قرارداد موردقبول بيمه‌گر نباشد و اعلام‌شده باشد، ديگر جز تعهدات بيمه‌گر محسوب نمي‌شود.

 1. بيمه‌گر
 2. بيمه‌گذار
 3. ذي‌نفع
 4. مورد بيمه
 5. انقضاي مدت بيمه، در مورد حمل هوايي 30 روز پس از رسيدن هواپيماي حامل كالا به فرودگاه كشور مقصد اما در مورد حمل زميني،60 روز بعد از ورود كالا به مرز زميني مقصد.

شرايط، ماده 7. حمل كالا با كشتي طبقه‌بندي‌شده

ماده 8. بيمه‌گذار بايد در ارائه اطلاعات به بيمه‌گر دقت كند

ماده 9. ارزش مورد بيمه

ماده 10. عدم نفع، مقدار آن 10% مجموع قيمت خريد كالا و هزينه حمل آن است.

ماده 11. كالاهايي كه به‌صورت جفت يا دست عرضه مي‌شوند

ماده 12. مواد مخدر بيمه نمي‌شود مگر آن‌كه در توافق‌نامه قانوني ذكرشده باشد.

ماده 13. وظايف بيمه‌گذار در هنگام وقوع خسارت، درخواست پرداخت خسارت، توجه به خسارت‌هاي مشهود قبل از تحويل گرفتن، در صورت عدم اطمينان از سالم بودن كالا نبايد رسيد را تحويل متصديان حمل‌ونقل بدهد و... است.

ماده 14. اختيارات بيمه‌گر در مورد اموال خسارت‌ديده

ماده 15. اسنادي كه براي درخواست خسارت بايد تحويل داده شوند:

1.اصل بيمه‌نامه

2.اصل سياهه كالا

3.همه نسخ اصلي بارنامه

4.صورت‌وضعيت كالا در هنگام تحويل 

5.آخرين مقصد مندرج در بيمه‌نامه

6.مكاتبات صورت گرفته با متصديان حمل‌ونقل

7.برگ رسمي گواهي عدم تحويل صادره از طرف موسسه حمل‌ونقل در صورت عدم تحويل كالا

8.جواز سبز گمركي

9.گواهي مبدأ

10.گزارش بازديد خسارت

بيمه‌نامه باربري چيست؟ و چه تعهداتي دارد؟

ماده 16. تا 4 هفته خسارت بايد پرداخت شود

ماده 17. تقصير يا مسئوليت افراد در ميزان پرداخت خسارت تأثير دارد

ماده 18. بازديد از مورد خسارت‌ديده تأييد نهايي نيست

ماده 19. اظهارات كتبي لازم است

ماده 20. كالاي بيمه‌شده بايد تا دو ماه بعد حمل شود

ماده 21. مدت بيمه يك سال و بعد از حمل و خسارت ديدن به مدت دو سال طرفين وقت دارند ادعاهاي خود را به نتيجه برسانند و بعد از پايان موعد مقرر بيمه‌نامه منقضي مي‌شود.

ماده 22. در صورت اختلاف، هيئت كارشناسي دونفره موضوع را بررسي مي‌كنند و به يك كارشناس خبره ارجاع مي‌دهند.

ماده 23. خسارت‌هايي كه روي كالا اثر مي‌گذارند، مثل اشعه‌هاي راديواكتيو و... كه شامل بيمه نمي‌شوند و قبل‌تر به آن پرداخته‌شده است.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۴۶:۳۱

به تازگي كمپاني گودير (Goodyear) تايرهاي پهن جديدي روانه بازار گرده است كه براي استفاده در ناوگان‌هاي حمل و نقل و پيمودن مسيرهاي طولاني بسيار مناسب است. تايرهاي جديد Fuel Max SSD و Fuel Max SST به طور خاص براي استفاده در كاميون‌ها و كشنده‌ها طراحي شده‌اند و كمك مي‌كنند ميزان مصرف و هزينه سوخت پايين بيايد.

علاوه بر اين، فناوري  Goodyear DuraSeal كه در هر دو اين تايرها به كار گرفته شده است كمك مي‌كند كه سوراخ‌هايي به قطر 4/1 اينچ به صورت خودكار پر بشوند. البته اين فناوري در قسمت ديواره تايرها كار نمي‌كند و سوراخ‌هاي اين قسمت را پر نخواهد كرد.

تايرهاي جديد گودير ويژگي‌هاي ديگري نيز دارند كه از ميان آن‌ها مي‌توان به يك تركيب خاص در آج‌ها اشاره كرد كه ميزان مصرف سوخت را پايين مي‌آورد. طرح آج‌ها نيز بهينه‌سازي شده‌اند تا فرسايش كمتري داشته باشند و مسافت‌هاي بيشتري را بتوان با آن‌ها پيمود. ( براي مطالعه در مورد اهميت مراقبت از تاير كليك كنيد)

 

تايرهاي جديد گودير، مناسب براي ناوگان‌هاي حمل و نقل

 

تاير گودير Fuel Max از شيارهايي پهن بهره مي‌برد، با اين قابليت كه سنگريزه‌ها را به بيرون پرت مي‌كند تا سنگ‌ها باعث سوراخ شدن تاير نشوند و استحكام تاير بالا برود. فناوري ديگري كه در اين تاير به كار گرفته شده است، فناوري Tredlock است كه ترك‌هاي بسيار ريز را پر مي‌كند تا تايرها بهتر بتوانند پايداري و استحكام‌شان را در مسيرهاي طولاني حفظ كنند. علاوه بر اين، با استفاده از اين فناوري، در تمام فصول سال چسبندگي مناسبي بين تاير و سطح جاده ايجاد مي‌شود.

به اعتقاد كمپاني سازنده، كاهش مصرف سوخت براي ناوگان‌هاي حمل بار بسيار اهميت دارد، ولي اين شركت‌ها مي‌خواهند از مزاياي عملكرد بالاي يك تاير خوب نيز بهره‌مند بشوند. تايرهاي جديد براي مدت‌هاي طولاني كار مي‌كنند و چسبندگي بسيار خوبي نيز دارند. انتظار مي‌رود تايرهاي جديد و پهن Fuel Max SST و Fuel Max SSD آميزه‌اي مناسب از ويژگي‌هاي فوق در اختيار مصرف‌كنندگان قرار بدهند و به ناوگان‌هاي حمل بار كمك كنند عملكرد خودشان را بهينه‌سازي كرده و هزينه‌هاي سوخت و تعمير و نگهداري را به ميزان قابل ملاحظه‌اي كاهش دهند.

گفتني است اين تايرهاي جديد در سايز 445/50R22.5 در اختيار مشتريان قرار مي‌گيرند.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۰۶:۱۵

طي روزهاي گذشته در شبكه‌هاي اجتماعي زمزمه‌ي اعتراض دوباره كاميون داران شنيده مي‌شود به همين خاطر كانون سراسري انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي كاميون داران كشور در پيامي كه در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر كرده ضمن ارائه گزارشي از فعاليت‌هايي كه در يك ماه اخير براي برطرف شدن مشكلات رانندگان انجام‌شده، از رانندگان و كاميون داران خواسته است با صبر و بردباري مثل گذشته به فعاليت خود ادامه دهند.

در بخشي از اين پيام كه از سوي احمد كريمي دبير اين كانون خطاب به رانندگان منتشرشده، آمده است: در حدود 50 روز گذشته جلسات متعددي با معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان برنامه‌وبودجه وزيران محترم راه و شهرسازي، تعاون، كار و رفاه اجتماعي، معاونان وزير صنعت، معدن و تجارت، سازمان امور مالياتي، ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، شركت ملي پخش فراورده‌هاي نفتي، كميسيون اجتماعي دولت، كميسيون‌هاي اجتماعي، اقتصادي و عمران و امنيت مجلس، كارگروه‌هاي متعدد با سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي و سازمان تأمين اجتماعي برگزارشده، اين اطمينان براي نمايندگان شما حاصل‌شده كه رويكرد دولت در رسيدگي به مطالبات و اعتراضات رانندگان و كاميون داران تغيير قابل‌توجهي داشته و با اين رويكرد به ساماندهي بخش حمل‌ونقل جاده‌اي و رفع مشكلات و معضلات كاملاً اميدواريم.

 

نه به اعتراض دوباره 

مواردي كه تاكنون به آن‌ها رسيدگي شده، به شرح زير است:

پذيرش تعيين كرايه حمل كالا بر اساس تن بر كيلومتر

 1. تعطيلي چندماهه بالغ‌بر 65 شركت حمل‌ونقل متخلف با حكم كميسيون ماده 12 سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي كه در نوع خود بي‌سابقه بوده و تأثير به سزايي در بهبود عملكرد شركت‌هاي حمل‌ونقل خواهد داشت. علاوه بر آن تعداد ديگري از شركت‌هاي حمل‌ونقل مشمول تذكر يا جريمه نقدي شده‌اند كه در صورت تكرار تخلف براي آن‌ها حكم تعطيلي صادر خواهد شد.( رسيدگي به تخلفات 20 شركت حمل‌و‌نقل در استان اردبيل)

 

2.  پذيرش تعيين كرايه حمل كالا بر اساس تن بر كيلومتر و اخذ مشورت از نمايندگان متخصص صنف در ايجاد معيارها و مبناهاي موردنياز و لحاظ تمامي جوانب امر براي تعيين كرايه‌اي قابل‌قبول و مناسب.( مزايا و معايت تن بر كيلومتر را بخوانيد)

 

3. حضور تيم‌هاي بازرسي متعدد در مناطق بارخيز كشور ازجمله پايانه‌هاي بندرعباس، بوشهر، اصفهان، اكبرآباد و تبريز و بررسي جامع مشكلات موجود در اين مناطق و رفع برخي ايرادات و ارائه گزارش به مقامات بالادستي به‌منظور رفع ساير مشكلات موجود، ضمن آنكه سركشي به پايانه‌هاي ديگر ازجمله بندرلنگه، بندر خمير، بندر انزلي، بندر چابهار و ديگر شهرها نيز در دستور كار قرار دارد.

 

4. ايجاد سالن‌هاي اعلام بار در مناطقي كه ظرفيت ايجاد آن را داشته و تقويت سالن‌هاي اعلام بار موجود، همچنين نظارت جدي بر عملكرد سالن‌هاي اعلام بار كه به‌طورقطع نقاط ضعف احتمالي در جريان اجرا مشخص و مرتفع خواهد شد.

 

5. اخذ نقطه نظرات تشكل‌هاي صنفي در تنظيم دستورالعمل مربوط به نوسازي ناوگان به‌نحوي‌كه دستور رئيس‌جمهور محترم در طرح كليد به كليد با بهترين شرايط و در نظر گرفتن منافع متقاضيان و در كوتاه‌ترين زمان ممكن اجرايي شود.

 

6. تداوم پرداخت 50% سهم دولت براي حق بيمه رانندگان و رفع نگراني رانندگان عزيز نسبت به حذف آن توسط سازمان تأمين اجتماعي.( در مورد افزايش حق بيمه رانندگان بخوانيد)

 

7. پذيرش افزايش دستمزد ماهانه رانندگان به‌صورت منظم، امكان استفاده از مزاياي بازنشستگي، ازكارافتادگي يا مستمري بازماندگان كه در مرحله اول از 1.3 درصد حداقل حقوق به 1.5 درصد افزايش يافت.

 

8. قبول بررسي سوابق بيمه‌اي رانندگان در فاصله زماني 1372 لغايت 1380

 

9. برقراري بيمه تكميلي رانندگان بدون آنكه كمترين هزينه‌اي از رانندگان دريافت شود. اين مهم در قالب تفاهم‌نامه‌اي مابين سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي با كانون شركت‌هاي حمل‌ونقل كشور صورت پذيرفته است.

 

10. در دستور كار قرار گرفتن سخت و زيان‌آور بودن حرفه رانندگي با شرايط خاص اين حرفه به‌نحوي‌كه تصويب آن موجب محدوديت و هزينه بيشتر براي رانندگان نشود و مفاد آن مطلوب حرفه رانندگي باشد.

 

11. الزام شركت‌هاي حمل‌ونقل آبادان و فجر جهاد به پرداخت كرايه‌هاي معوق و قطع بارنامه تمامي شعب شركت حمل‌ونقل خليج‌فارس در استان‌ها به دليل بدهي سنگين به رانندگان.

 

12. افزايش كرايه حمل فرآورده‌هاي نفتي و ابلاغ آن به شركت‌هاي پخش فرآورده‌هاي نفتي سراسر كشور.

 

13. قبول سازمان امور مالياتي در بررسي ماليات كاميون‌هايي كه به ليزينگ و بانك‌ها بدهكار بوده و يا مدتي از سال را به دلايل مختلف متوقف بوده و فاقد كاركرد بوده‌اند، همچنين كاميون‌هايي كه داراي دو شريك يا بيشتر هستند.

 

نه به اعتراض دوباره

 

به‌اضافه مواردي كه گفته شد برخي موضوعات ديگر مثل توزيع لاستيك با نرخ مصوب، نظارت بر قيمت انواع كالا ازجمله قطعات و روغن، لنت و ...، توزيع عادلانه بار، انجام معاينات سلامت شغلي، اعطاي وام‌هاي كم‌بهره، اصلاح ساختار حمل‌ونقل و حذف دلالان در توزيع بار و اجرايي شدن مصوبه مجلس مبني بر امكان بازنشستگي رانندگان با 55 سال سن و 25 سال سابقه بيمه است.

در ادامه اين پيام آمده: ازخودگذشتگي رانندگان و كاميون داران در زمان جنگ و امدادرساني و حمل مايحتاج مردم در حوادث غيرمترقبه و از همه مهم‌تر قبول اين شغل سخت و طاقت‌فرسا، نشان از تعهد رانندگان و اين قشر به‌نظام جمهوري اسلامي دارد.

انتظار مي‌رود رانندگان و كاميون داران با صبر و بردباري همچون گذشته به فعاليت خود ادامه دهند و بدانند كه ما همچنان پيگير حقوق و مطالبات اين عزيزان هستيم.

 امتناع از اعتراض مجدد

در پيام ديگري كه از سوي جمع كثيري از رانندگان و كاميون داران در شبكه‌هاي اجتماعي منتشرشده در آن بر امتناع از اعتراض مجدد در اول مرداد تأكيد شده است.

در ادامه اين پيام آمده: با توجه به وضع اقتصادي كشور و اينكه دشمنان هرلحظه در حال توطئه‌چيني هستند نبايد رانندگان و كاميون داران و اين قشر زحمتكش فريب اين‌گونه دشمني‌ها را بخورند. به خاطر مصلحت‌انديشي نسبت به ديگر اقشار تحت‌فشار و وابسته به صنف حمل‌ونقل از اعتراض دوباره در تاريخ 1/5/97 امتناع مي‌كنيم و به كار خود ادامه مي‌دهيم.

 

نه به اعتراض دوباره 

 

در اين زمينه مالك نخعي در پيامي در شبكه‌هاي اجتماعي گفت: ايران چه آباد و چه ويران خانه ماست و در اين خانه به روي هر منافق بسته است. برائت ما از جريان‌هاي منافق به اين معناست كه مطالبه گري صنفي به قوت خود باقي است البته در سايه جمهوري اسلامي ايران.

 

نه به اعتراض دوباره 

 

سيد دلاور موسوي در پيامي بيان كرد: چندين عامل باعث شده تا ما مخالف اين اعتراضات باشيم. اول اينكه مسئولين اراده جدي خود را براي رفع مشكلات نشان دادند. دوم اينكه زمان بيشتري بايد در اختيار مسئولين قرار بگيرد براي حل همه مشكلات. سوم اينكه اين اعتراض ديگر رنگ و بوي منافقان را خواهد داشت. چهارم اينكه مشخص است كه اين جريان توسط عوامل بيگانه هدايت مي‌شود.

 

نه به اعتراض دوباره 

 

عليرضا سمناني در پيامي گفت: يقيناً اين اعتراض سياسي است و از طرف دشمنان در حال هدايت است. اين اعتراض از طرف صنف و مسئولان حامي ندارد و از اعتراض خرداد 97 جدا است. صنف سياسي نيست و خواسته‌هاي ما درون صنفي است و آن را از مسئولان داخلي طلب مي‌كنيم.

 

[ ۱ ]