woolash reviews
تشک رویا
تشک مهمان
فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
آسان بار پل ارتباطي شركت هاي حمل و نقل و رانندگان
درباره من
آسان بار تخصصي ترين و محبوب ترين سامانه اينترنتي ارائه دهنده خدمات حمل و نقل كالا در سراسر ايران به رانندگان پايه يك و شركت هاي حمل و نقل (باربري) مي باشد، به عبارت ديگر آسان بار پل ارتباطي رانندگان و شركت هاي حمل و نقل در بستر اينترنت است.
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۵۷:۰۸

دلايل محدود شدن تردد در مرز ترانزيتي لطف آباد

ممانعت كشور تركمنستان از ورود كاميون‌هاي حامل كالا به تاجيكستان

به‌ تازگي تصوير نامه‌اي از گمرك در شبكه‌‌هاي مجازي منتشر شده كه از ممانعت كشور تركمنستان از ورود كاميون‌هاي حامل كالا به مقصد كشور تاجيكستان از طريق آن كشور خبر داده و در آن از گمركات كشور خواسته شده به خدمات گيرندگان اطلاع دهند تا اطلاع ثانوي از ارسال كاميون‌هاي حامل كالا به مقصد تاجيكستان از طريق گمركات لطف‌آباد و كشور تركمنستان خودداري كنند.

 بعد از انتشار تصوير اين نامه كه از سوي مديركل دفتر صادرات گمرك كشور ارسال شده، خبري به نقل از روابط عمومي انجمن صنفي شركت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي خراسان رضوي در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شد كه طي آن رئيس اين انجمن به رسانه‌هاي اين استان گفت: متأسفانه كشور تركمنستان باز هم بدون اطلاع قبلي و به ‌يك ‌باره از ورود و تردد تمامي كاميون‌هاي ترانزيتي به مقصد كشور تاجيكستان جلوگيري كرده است.

احمد زمانيان افزود: اين تصميم 12 روز است كه اجرا مي‌شود و صف طولاني كاميون‌ها پشت مرز گمرك سرخس و لطف‌ آباد به وجود آمده است.

 

محدود شدن تردد در مرز ترانزيتي لطف آباد

 

 

او با اشاره به اين كه تصميم اخير مشمول تمامي كاميون‌ها از تمامي مليت‌ هاست و تنها به كاميون‌هاي ايراني محدود نمي‌شود، تاكيد كرد: ما موضوع را از مسئولان استاني و كشوري پيگيري كرديم ولي به جوابي نرسيديم اما آن چه شنيده مي‌شود حاكي از آن است كه اختلافاتي بين دو كشور تركمنستان و تاجيكستان در مسائل امنيتي و سياسي به وجود آمده كه منجر به اين تصميم بدون اطلاع قبلي تركمنستان به كشورهاي همسايه شده است و طي چند ماه اخير، كشور تركمنستان براي كاميون‌داران محدوديت‌هاي زيادي را ايجاد و هزينه‌هاي ما را چند برابر كرده است. از سوي ديگر، حمل كالا به كشور تاجيكستان فقط از طريق كشور تركمنستان به‌صرفه است و مسير جايگزيني براي آن وجود ندارد. اگرچه مي‌توان كالا را از طريق بندر اميرآباد به كشور قزاقستان برد و از طريق آن كشور، محموله‌ها را به تاجيكستان منتقل كرد اما اين مسير به‌هيچ‌ وجه از نظر اقتصادي به صرفه نيست.

او در اخر اضافه كرد: ما تقاضا داريم مسئولان كشوري و استاني هرچه زودتر تكليف اين موضوع را مشخص كنند تا بدانيم مي‌توانيم به ترانزيت كالا از طريق كشور تركمنستان ادامه دهيم يا خير. هم اكنون محموله‌هاي زيادي روي دست شركت‌هاي حمل و نقل مانده است و مشخص نيست تركمنستان چه برنامه‌اي دارد يا در آينده چه تصميمات ديگري خواهد گرفت.

 

 

احمد زمانيان

احمد زمانيان

 

 معاون حمل‌ونقل اداره كل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي استان خراسان رضوي نيز در گفت‌وگو با رسانه‌هاي استاني درباره اين مشكل گفت: هم اكنون تركمنستان سدي جدي در حوزه ترانزيت ما شده است  و مسئولان سياست خارجي بايد در اين باره بيش‌از پيش فعال باشند. جواد وحدتي‌فرد افزوده است: كشور تركمنستان در اين خصوص به‌هيچ‌ وجه پاسخگو نيست و با مسئولان مرزي آن‌ها كه صحبت مي‌كنيم، مي‌گويند اين تصميمات در مركز اتخاذ شده است.وي تاكيد كرد: به نظر مي‌رسد اين بهانه‌ها واقعي نبوده و دلايل ديگري پشت اين تصميمات است لذا مسئولان كشور بايد خيلي جدي به موضوع توجه كنند و در خصوص اختلاف‌نظرها با اين كشور وارد مذاكره شوند.

 

محدود شدن تردد در مرز ترانزيتي لطف آباد

 

سخنان رييس نمايندگي وزارت امور خارجه در شمال و شرق كشور

بر اساس آنچه در شبكه‌هاي اجتماعي و به نقل از رسانه‌هاي استاني آمده است: رئيس نمايندگي وزارت امور خارجه در شمال شرق كشور هم درباره محدوديت‌هاي ايجاد شده توسط كشور تركمنستان گفت: از دو هفته پيش كشور تركمنستان به‌ تمامي سفارت‌هاي مقيم در كشور خود اعلام كرده است بنا به دلايل امنيتي مانند بحث قاچاق مواد مخدر و تروريسم و ديگر موضوعات، در نظر دارد براي ورود و خروج  و ترانزيت از خاك اين كشور محدوديت‌هايي را اجرا كند.

غلامعباس ارباب خالص افزود: در اين باره ما موضوع را به وزارت خارجه منعكس كرديم و از طريق دستگاه ديپلماسي پيگير هستيم تا اين محدوديت‌ها برداشته شود.

او درباره ممنوعيت ورود كاميون‌ها به مقصد تاجيكستان به خاك تركمنستان بيان كرده است: اگر كشور تركمنستان محدوديتي براي محموله‌هاي كشور تاجيكستان ايجاد كرده، درواقع مربوط به روابط اين دو كشور است و ما در اين خصوص نمي‌توانيم اظهارنظر كنيم اما به‌ هرحال موضوعات به‌صورت كلي در وزارت خارجه كشور در حال پيگيري است.

منبع: تين نيوز


در مورد توقف 10 روزه كاميون ها در مرز باشماق بخوانيد.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۰۹:۵۵

سرعت گير هاي مخرب

يك فعال بخش حمل و نقل جاده اي در گلايه از سرعت گيرهاي نصب شده در جاده هاي كشور گفت:سرعت گيرها و هشدار دهنده هاي كه به طور بريده بريده روي آسفالت جاده ها نصب شده باعث آسيب هاي جدي براي خودرو هاي سنگين مي شود.

مهرداد فروغي‌نژاد اين فعال حمل و نقل با بيان اين مطلب در شبكه‌هاي اجتماعي افزود: در شرايط فعلي و با توجه به گراني  لوازم يدكي خودروهاي سنگين اين سرعت‌‌گيرها و هشداردهنده‌ها موجب آسيب‌هاي جدي به زيربندي خودرو شده و خسارت‌هاي بالايي به مالكان اين خودرو ها وارد مي‌كنند.

  او گفت: از مسئولين تقاضا داريم در مورد وضعيت آسفالت هاي جاده هاي كشور،به خصوص اتوبان هاي منتهي به پايتخت كه از رفت و آمد بيشتري برخوردارهستند، چاره اي اساسي بينديشند چون گراني و تورم شديد در بازار لوازم يدكي، مالكان خودروهاي سنگين را دچار مشكلات مالي كرده است.

 

سرعت گير

 

مهرداد فروغي نژاد همچنين پيشنهادي در مورد لباس فرم رانندگان مطرح كرد:

 پيشنهاد مي‌گردد در لباس فرم رانندگان براي آگاهي از سابقه كار رانندگان، از سردوشي‌هاي ساده با در نظر گرفتن سابقه كاري استفاده شود به‌طوري‌كه هر راننده به ازاي هر ۵ سال سابقه كار،  يك خط صاف ساده بر روي سردوشي داشته باشد تا رانندگان حرفه‌اي و فوق حرفه‌اي و نيمه حرفه‌اي از هم تشخيص داده شوند و رانندگان بخش مسافري بايد از لباس فرم با سردوشي و ۲ جيب استفاده كنند كه همچنين پيشنهاد مي‌شود به‌جاي سردوشي، آرم شركت بر روي لباس فرم زده شود.

در چند وقت اخير افزايش قيمت ارز موجب بالا رفتن قيمت لوازم يدكي و لاستيك خودروهاي سنگين شده و اين موضوع موجب شده برخي رانندگان قادر به تامين قطعات و لوزام مورد نياز خودروهاي خود نباشند كه تداوم اين روند باعث توقف ناخواسته و اجباري فعاليت‌هاي آنان خواهد شد.(مشكلات تامين لاستيك در ناوگان حمل و نقل كشور)

بر اين اساس رانندگان خودروهاي سنگين در شبكه‌هاي اجتماعي خود عنوان كرده‌اند تداوم اين روند موجب توقف ناخواسته و اجباري فعاليت‌هاي آنان خواهد شد.

منبع: تين نيوز


تعلق نگرفتن ارز دولتي به رانندگان كاميون، عامل ايجاد مشكلات اساسي در پيدا كردن قطعات يدكي و لاستيك است، براي مطالعه‌ي بيشتر كليك كنيد.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۲۹:۳۵

تهديدات تجارت دريايي

 ميزگرد بررسي شرايط حمل‌ونقل دريايي با حضور مسئولان بخش دولتي و خصوصي

به تازگي ميزگردي براي بررسي شرايط حمل‌ونقل دريايي برگزار شد. اين ميزگرد كه  با حضور پنج نفر از مسئولان بخش دولتي و خصوصي يعني محمد راستاد رئيس سازمان بنادر، هادي حق‌شناس معاون بندري سازمان بنادر، مسعود پل‌مه رئيس انجمن كشتيراني، محمد عيقرلو از اتاق بازرگاني تهران و روزبه مختاري عضو انجمن كشتيراني برگزار شد و برخلاف قول مساعد، مسئولان دولتي در اين ميزگرد شركت نكردند.

 مسعود پل‌مه از عدم سياست‌گذاري مناسب و مقتضي در دوران تحريم انتقاد كرد و درعين‌حال عنوان كرد كه چرا در اين برهه حساس تجارت بين‌الملل، سياست‌هاي درستي براي جذب نظر شركاي خارجي اتخاذ نشده و دولت از بسته حمايتي كه اعلام كرده است، رونمايي نمي‌كند.

او پاسخ سوالات مطرح شده را اينگونه داد:

 • از چه زماني براي انجمن محتمل بود كه امكان افزايش قيمت دلار و تحميل شرايط تحريم به اقتصاد كشور وجود دارد و چه زماني پيشنهادات خود را به دولت ارائه كرديد؟

پل‌مه: با توجه به روند اخبار و احتمالات، وضعيت بازار را رصد مي‌كرديم و به‌واسطه اتفاقاتي كه در كسب‌وكار مي‌افتاد، پيش‌بيني‌هايي داشتيم. طبيعتا شرايط سياسي كه به دنبال تغيير دولت در آمريكا اتفاق افتاد و عدم ثبات سياسي در حفظ توافقات برجام كه در آمريكا شكل گرفته بود، پيش از اعلام رسمي، توسط شركاي تجاري خارجي به ما هشدار داده مي‌شد احتمال اينكه آمريكا تهديد يا تحريم جديدي را متوجه ايران كند؛ بسيار زياد است.

درنهايت سناريوهاي مختلفي را طراحي كرديم كه اگر اتفاق ناميمون تحريم تحقق يافت چه كنيم. روي اين اصل در ديدار عيدانه‌اي كه با جناب آقاي راستاد، مديرعامل سازمان بنادر داشتيم، دل‌نگراني‌هايي را كه در عرصه فعاليتي در جهت تحقق تحريم به وجود آمده بود مطرح كرديم و خواهان تشكيل كارگروه و جلسات تخصصي در اين رابطه شديم. يك يا دو هفته بعد، حدود دهه اول ارديبهشت‌ماه، سازمان بنادر، ما را به اولين و آخرين نشست دراين‌باره دعوت كرد.بار ديگري هم هماهنگي لازم براي برگزاري جلسه صورت گرفت اما جلسه‌اي برگزار نشد و باوجود تقاضاهاي مكرر براي برگزاري جلسات تخصصي و دستيابي به نسخه مقابله درست با تحريم‌ها، ديگر هيچ جلسه‌اي با انجمن برگزار نشد. ما رايزني‌ها را از مراجع ديگر مانند وزارت راه، مجلس، شوراي عالي امنيت ملي و هر مرجع دولتي ديگري كه مقدور بود آغاز كرديم تا به سرانجام برسيم.

سي‌ام ارديبهشت‌ماه در نامه‌اي خطاب به جناب آقاي آخوندي تحليل خود و هشدارهاي موجود در حوزه بندر و دريا در دوران تحريم و عواقب آن را ارائه كرديم و درعين‌حال راهكارهاي حرفه‌اي را نيز در نامه مطرح و رونوشتي هم به دفتر رياست سازمان بنادر ارسال كرديم و انتظار داشتيم كه بعد از ارسال نامه مسئولان امر براي بررسي بيشتر، جلسه‌اي دراين‌باره برگزار كنند و خواهان توضيحات و ارائه مستندات تكميلي نامه باشند.اما متأسفانه از سوي هيچ‌يك از همكاران دولتي هيچ‌گونه پيگيري به عمل نيامد. اين در حالي بود كه در جلسه‌اي توضيحات شفاهي را به آقاي آخوندي ارائه دادم و عنوان كردم كه برخلاف اينكه ما اعلام آمادگي كرده‌ايم كه در دفع و رفع اثرات سوء تحريم حاضر به همكاري هستيم؛ اما از سوي دولت گوش شنوا يا دست ياري نديديم. البته اين بدان معني نيست كه كلا در سازمان نشستي برگزار نمي‌شود، بلكه به اين معني است كه تنها يك جلسه با انجمن برگزار شد و نسبت به مكاتبه انجمن نيز، جواب روشن و شفايي دريافت نشد. هرچند متعاقبا متوجه شديم از نظرات مكتوب ما استفاده شده است.

 • به نظرتان چرا سازمان چنين رفتاري مي‌كند؟

پل‌مه: نبايد يك بخش، خود را تنها متولي سازمان بنادر و دريايي كشور فرض كند و درعين‌حال استقلال ويژه‌اي هم در ديد كارشناسي براي خود قائل شود. اين ديدگاه باعث شده تا كم‌تر به ديدگاه‌هاي كارشناسي ما يا ديگر كارشناسان توجه شود.

متعاقب عدم حصول نتيجه از مكاتبه اول، مكاتباتمان را ادامه داديم و پيشنهاداتي را بر پايه مديريت فضاي سرزميني، به دولت ارائه كرديم.

درعين‌حال با تدبير وزارت راه‌وشهرسازي جلسات ماهانه شوراي عالي ترابر كشور به‌صورت هفته‌اي برگزار مي‌شود و چند هفته متوالي با موضوعات روز ازجمله تحريم اين جلسات برگزار شد. در اين جلسات مجددا هشدارهاي لازم را ارائه كرديم كه با توجه به حجم عمليات دريايي كه متكي بر ناوگان ايراني است بايد توجه داشت  وضعيت بنادر كشور رو به بحران نرود.

 • آمار و اطلاعاتي هم در خصوص تأييد وضعيت بحراني بنادر داريد؟

پل‌مه: بله. طبق آمار سازمان بنادر، در حال حاضر عمليات بندري با كاهشي حدود ۲۰ درصد مواجه شده است؛ اما طبق شواهد و قرائن به نظرم امروز با كاهش حدود ۲۵ درصد از عمليات بندري مواجه هستيم.

 

اسان بار-آسان پديا

مسعود پل مه رئيس انجمن كشتيراني

 

پل‌مه: به دليل اينكه ۳۹ درصد گردش دريايي كشور توسط كشتيراني جمهوري اسلامي ايران انجام مي‌شود؛ با اين فرض كه يك درصد حمل‌ونقل دريايي هم توسط ساير بازيگران داخلي انجام شود، آمار حمل‌ونقل دريايي توسط شركت‌هاي ايراني به ۴۰ درصد مي‌رسد. بدين ترتيب ۶۰ درصد حمل‌ونقل دريايي كشور، توسط شركت‌هاي خارجي انجام مي‌شود كه در تمام سطح حمل دريايي ايران فعاليت دارند. اين آمار ۶۰ درصدي در حالي اعلام مي‌شود كه تمام شركت‌هاي لاينر، ترمپ، فيدر و تانكر و ... اعلام كرده‌اند كه ديگر به ايران نمي‌آيند، قطع رابطه كرده يا خواهند كرد يا تاريخ قطع همكاري خود را با ايران اعلام كرده‌اند.

 •  به نظر شما در چنين فضايي براي بهبود شرايط و گذر از بحران چه مي‌شود كرد؟

پل‌مه: از سال ۹۰ بارها شفاهي و مكتوب از سازمان بنادر درخواست كرده‌ايم كه دسترسي ما را به سامانه‌هاي آماري و اطلاعاتي باز كند؛ اما همواره از سوي ارگان‌هاي دولتي مطرح‌ شده كه اطلاعات و آمار محرمانه هستند و امكان افشا و دسترسي به آنها وجود ندارد. در واقع اگر همراهي درستي صورت بگيرد آن بخش از اطلاعات و آمار را كه محرمانه تلقي مي‌شوند، مي‌توان حذف كرد و بخش عظيمي از اطلاعات كه امكان افشا و بهره‌برداري آن وجود دارد، منتشر كرد. از اين تريبون از آقاي آخوندي درخواست مي‌كنم با همان رويكرد محوري كه براي بخش خصوصي قائل هستند، به بخش خصوصي توجه كند. بخش خصوصي به استناد قانون نيازمند دسترسي آزاد به اطلاعات و آمار است. بايد آمارها و اطلاعات و تأثير عملكردها منتشر شوند تا ضمن دسترسي به اطلاعات و تحليل درست از عملكردها از سوء اجرا و مديريت احتمالي و يك‌جانبه اجتناب ‌شود.

 • علاوه بر تهديدهاي محتمل كه بيشتر شامل قطع همكاري و محصور شدن تجارت دريايي كشور است، چه تهديد ديگري وجود دارد؟

پل‌مه: يكي از مهم‌ترين تهديداتي كه داريم در حوزه باكس كانتينري است. يعني عدم وجود تعداد حداقلي و الزامي باكس كانتينري كه متعلق به خودمان باشد و امكان مديريت آنها را داشته باشيم. بر اساس بررسي كارشناسي كه صورت گرفته بود، در شوراي عالي ترابري پيشنهاد ابتياع يك‌صد هزار دستگاه كانتينر را داديم. در كنار آن شركت كشتيراني جمهوري اسلامي ايران بايد به تأسيس و حمايت از شركت‌هاي كشتيراني كوچك‌تر كه از توانايي لازم براي انتقال كالا به كشور برخوردارند، توجه كند.


در مورد همكاري بنادر ايران و آذربايجان بخوانيد.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۱۹:۴۹

زمان مناسب براي كنار گذاشتن رانندگي

كم شدن كاركرد شناختي،هماهنگي كمتر اعضاي بدن و كم شدن بينايي از جمله مشكلاتي هستند كه رانندگان با افزايش سن درگير آن مي شوند و اين علايم نشان دهنده آن است كه فردي كه به سالمندي رسيده است مي بايست به تدريج رانندگي را كنار بگذارد.

 

نشانه هايي كه هشداري براي ترك رانندگي توسط افراد سالمند محسوب مي شوند:

 • گم شدن در هنگام رانندگي در مسيرهاي آشنا
 • جريمه شدن به دليل تخلف در رانندگي
 • توصيه پزشك براي متوقف يا كمتر كردن دفعات رانندگي به علت مصرف داروهايي كه بر روي آن تاثيير ميگذارند
 • سخت شدن و كج فهمي ناگهاني علائم و نشانه هاي جاده اي براي راننده
 • رانندگي بسيار سريع يا بسيار كند بدون وجود دلايل ظاهري
 • جدي گرفتن و رسيدگي به موقع به اين موارد ميتواند از بروز خطرهاي احتمالي در رانندگي جلوگيري كند( وجه تاريك رانندگي كاميون چيست؟ )

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۲۰:۵۸

حفظ ميدان ديد در رانندگي

حدود يازده درصد رانندگان در سنين بين 50 تا 59 سالگي و بيست درصد رانندگان در سن 60 سالگي يا بالاتر دچار ضعف بينايي مي شوند، به اين خاطرپزشكان توصيه ميكنند كه افراد در اين سنين  از رانندگي در شب پرهيز كنند به خصوص زماني كه در خودرو افراد ديگري همراه آنها هستند.

رعايت نكات زير مي تواند ميدان ديد راننده را بهبود بخشيده و عملكرد او را در هنگام رانندگي بهتر كند:

• تميز نگه داشتن شيشه جلو خودرو،عينك و چراغ هاي جلو خودرو
• مراجعه به چشم پزشك به فاصله دوبار در سال براي سنين بالاي چهل سال
• به همراه داشتن عينك يا لنز يدكي در خودرو
• اطلاع دادن به موقع بيماري هاي چشم به مقامات راهنمايي و رانندگي چون اگر آن ها در جريان اين بيماري ها نباشند،شركت هاي بيمه خسارتي بابت تصادف آنها پرداخت نخواهند كرد.
• انتخاب عينك آفتابي تيره تا جايي كه باعث آسيب زدن به بينايي نشود.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۵۱:۴۱

همكاري بنادر ايران و آذربايجان

هيئت آذربايجاني كه به دعوت محمد راستاد، مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي به هدف بازديد از بنادر شمالي كشور وارد ايران شده است.

اين هيئت آذربايجاني در نشست مشترك با مديران بنادر و مسئولان استاني گيلان، مازندران و منطقه ويژه اقتصادي اميرآباد از نزديك با مواردي نظير توانمندي هاي عملياتي و ظرفيت هاي توسعه اي بنادر اشنا خواهند شد.

طالح محمد زيادف، مدير بنادر آذربايجان، مفتون قربان عباس اف، قائم مقام مدير بنادر آذربايجان و رافائل مير داداش مير غلاف اف، مشاور ارشد مدير بنادر آذربايجان در راس هيئت آذربايجاني هستند. اين هيئت باهدف توسعه همكاري ها و افزايش تجارت بين دو كشور از بنادر شمالي ايران بازديد مي كنند.(توسعه روابط بنادر ايران و آذربايجان)

زيادف، با اعلام اينكه ظرفيت هاي دو كشور در امور بندري براي توسعه مبادلات فراهم است؛ يادآور شد: سران دو كشور ايران و آذربايجان معاهده توسعه حمل و نقل ريلي را كه در كريدور شمال - جنوب اثرگذار است را منعقد كردند و اين خط مي تواند به بقيه بنادر خزر همچون آستارا و انزلي وصل و مبادلات را افزايش دهد.

 طالح محمد زيادف در بازديد و نشست در بندر اميرآباد بهشهر افزود: تحول چشمگيري در بنادر ايران و بندراميرآباد در چندسال اخير ايجاد شده و اين تحولات در بنادر كشور ما هم تاثيرگذار است و  چندوجهي بودن حمل و نقل كالا بسيار با اهميت است و اين به آن معناست كه ديگر بنادرها تنها دروازه ورود و خروج كالا نيستند و فعاليت هاي اقتصادي مختلفي را در دستور كار دارند و بايد فعاليت هاي جديد اقتصادي خلق شود.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۰۵:۱۳

درخواست هاي شركت هاي حمل و نقل بين المللي از وزير راه

ناوگان ايراني در حال حذف از سيستم ترانزيت منطقه

مديركل دفتر ترانزيت سازمان راهداري، محمد جواد عطرچيان دراظهارات خود در مورد شركت هاي حمل و نقل بين المللي كشور گفت: با محدود شدن امكان نقل وانتقال ارز و نداشتن توان پرداخت كرايه حمل، تجار، وارد كنندگان و صادركنندگان ايراني ترجيح مي دهند كه مراودات خود را از طريق ناوگان خارجي انجام دهند و ناوگان ايراني در حال حذف از سيستم ترانزيت منطقه است.

محمد جواد عطرچيان كه از چند ماه پيش در خصوص بروكراسي درحمل‌ونقل بين‌المللي هشدار داده بود در نامه‌ اي به عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي نسبت به وجود خودتحريمي در صنعت حمل‌ونقل و گسترش مشكلات گلايه كرد.(براي اطلاعات بيشتر درمورد بروكراسي در حمل و نقل بين المللي)كليك كنيد.

او چند ماه پيش در نامه اي به عباس آخوندي وزير راه و شهر سازي نسبت به وجود خود تحريمي در صنعت حمل و نقل و گسترش مشكلات گلايه كرده و در مورد بروكراسي در حمل و نقل بين المللي هشدار داده بود.

 

محمد جواد عطرچيان گفت: تعطيلي و كم كاري شركت هاي حمل و نقل بين المللي نه به دليل تحريم و فشار خارجي بلكه ناشي از بي توجهي و فشارهاي داخلي است و همچنين هفت تقاضاي ضروري اين صنف فوراً مي‌بايد به دستور وزير راه و شهرسازي انجام شود تا بلكه شركت‌هاي حمل‌ونقلي نجات پيدا كنند.

بخشي از اين خواسته ها براي نجات شركت‌هاي حمل‌و‌نقل يه شرح زير است:

 • پيگيري عاجل حذف ماليات بر ارزش افزوده بر شركت هاي حمل‌و نقلي
 • كاهش ماليات بر عملكرد شركت‌هاي حمل و نقلي
 • آغاز فوري فروش سوخت به قيمت جايگاه
 • دستور حل مشكل بيمه شركت‌هاي حمل و نقلي
 • تعيين تكليف عاجل سيستم حواله حمل
 • حذف قانوني كه منجر به تشويق ورود كشتي‌هاي خارجي به بندر چابهار مي شود

آسان بار-آسان پديا

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۵۴:۴۳

استارت‌آپ‌هايي كه صنعت حمل و نقل را متحول ساختند. (بخش اول)

مهم‌ترين استارت‌آپ‌هاي صنعت حمل و نقل جهان

نقش مهم تكنولوژي در تحولات صنعت حمل و نقل

امروزه انقلابي همه جانبه در صنعت حمل و نقل در حال رخ دادن است و هرروز استارت‌آپ‌هايي آينده‌نگر به بازار معرفي مي‌شوند و ايده‌هاي فوق‌العاده‌اي را به اين صنعت ارائه مي‌كنند. صنعت حمل و نقل در روزگار ما مدام در حال تغييراتي شگفت‌آور است و تكنولوژي در اين ميان نقش اساسي را ايفاء مي‌كند. با ظهور تكنولوژي‌هايي مانند وسايل نقليه الكتريكي و خودران، و تكنولوژي‌هاي بي نظير وابسته به اينترنت، علاقه كارآفرينان و ايده‌پردازان، روز به روز به اين صنعت بيشتر شد. آن‌ها تصور مي‌كردند كه اين صنعت به عنوان يك صنعت مصرفي جاي پيشرفت فوق‌العاده‌اي خواهد داشت.

 

 

 

 

چرا شركت‌هاي بزرگ از قافله تحول در صنعت حمل و نقل باز مانده‌اند؟

حال سوال اينجاست كه چرا كارآفرينان و استارت‌آپ‌ها آغازگر اين تغيير و تحولات بنيادين هستند و شركت‌هاي بزرگ در اين روند آنچنان حي و حاضر نيستند و از قافله تحول‌گري و تحول‌خواهي باز مانده‌اند؟ در جواب به اين سوال مي‌توان دلايل مختلفي متصور شد، اما احتمالاً اصلي‌ترين دلايل عبارتند از: چابكي و نبود پروسه‌هاي بروكراتيك در تصميم‌گيري در استارت‌آپ‌ها، كه اين خصيصه معمولاً در سازمان‌هاي بزرگ ديده نمي‌شود. استارت‌آپ‌ها معمولاً مشتاقند تا كسب و كارها را از ديد جديد ببينند، يا كسب و كارهايي جديد را مورد آزمايش قرار دهند كه اين رويكرد باعث مي‌شود به افكاري مبتكرانه دست پيدا كنند، راهكارها و راه‌حل‌هايي راديكال، ساختارشكن و جديد ارائه كنند، اين در حالي است كه سازمان‌هاي بزرگ تمايل به تحمل ريسك‌هايي بزرگ ندارند، و معمولاً از منطقه امن خود خارج نمي‌شوند.

 

ايجاد استراتژي‌هاي جديد با رويكردهاي خلاقانه‌ي استارت‌آپ‌ها

اين نگرش در صنعت حمل و نقل كاملاً عيان است؛ رويكرد مبتكرانه استارت‌آپ‌ها شانس ايجاد استراتژي‌هاي جديد را براي پيش راندن بازار به آن‌ها داده است. پرداختن به طور عمومي به اين موضوعات، بيش از اين ميزان، از حوصله اين (بحث) مقاله خارج است، بنابراين سعي مي‌كنيم به مهم‌ترين استارت‌آپ‌هايي كه در سطح جهان با ارائه مبتكرانه‌ترين راه‌حل‌ها صنعت حمل و نقل را متحول ساخته‌اند بپردازيم. در هر مقاله 5 استارت‌آپي را كه در جهان نوآوري‌هايي را ارائه كردند را مدنظر قرار مي‌دهيم و نهايتاً در مقاله آخر به استارت‌آپ‌هاي نوآور در كشورمان مي‌پردازيم.

 

 

 

بلابلاكار(Blablacar) :

بلابلاكار استارت‌آپي فرانسوي است. اين شركت رانندگاني را كه در سفرهاي طولاني مدت صندلي خودروشان خالي است را به مسافريني كه به دنبال وسيله‌اي براي سفرهاي طولاني مدتند متصل مي‌كند. بنا به آمارها، بلابلاكار به حدود 12 ميليون نفر در هر سه ماه از سال سرويس مي‌دهد. در حال حاضر اين سرويس حدود 45 ميليون عضو در 22 كشور جهان دارد. بلابلاكار سفر را اجتماعي، مقرون به صرفه و موثرتر از قبل كرده است.

 

 

 

تاكسيفاي (Taxify) :

اين استارت‌آپ استونيايي اكنون در اروپا، خاورميانه و آفريقا خدمت‌رساني مي‌كند. اين تكنولوژي به سرعت در حال رشد است و حدود 3 ميليون عضو در 20 كشور دنيا دارد. اين شركت ادعا مي‌كند كه مشتريان او مي‌توانند تنها با لمس يك دكمه خودرو مورد نظر خود را درخواست كنند. تاكسيفاي با مقرون به صرفه كردن نرخ حمل و نقل در ده‌ها شهر جهان مدل حمل و نقل ميليون‌ها نفر را تغيير داده است. اكنون تاكسيفاي بيش از 25000 راننده در 20 كشور جهان دارد. اين پلتفورم نه تنها در كلان‌شهرهاي جهان مثل پاريس، لندن و مكزيكوسيتي فعاليت دارد، بلكه در شهرهاي كوچكتري مثل رياض و بغداد هم فعال است.( آسان بار پلي ميان باربري و شركت هاي حمل و نقل بخوانيد)

وايا (via):

وايا استارت‌آپي امريكائيست. اين شركت با همكاري با شركت‌هاي حمل و نقل عمومي در سرتاسر جهان قصد دارد كه بزرگ‌ترين سامانه درخواست حمل و نقل در جهان را پايه‌گذاري كند. وايا همين الان هم با چندين شركت بزرگ حمل و نقل قرارداد همكاري دارد، شيوه كار به اين شكل است كه شركت‌هاي حمل و نقل سرويس‌هاي خود را از طريق اپليكيشن وايا ارائه مي‌دهند. وايا برنامه دارد كه به كشورهاي ديگر هم در سال‌هاي آينده خدمت رساني كند. تفاوت اين سيستم با استفاده از حمل و نقل عمومي به شكل عادي اين است كه با استفاده از اين سيستم، شما نوع حمل و نقل عمومي را درخواست كرده و در زماني كه نياز به آن داريد آن وسيله آماده خدمت رساني به شماست. وايا ادعا مي‌كند كه استفاده از سرويس‌هاي آن تنها اندكي از اتوبوس گران‌تر است.

 

 

سيتي مپر (Citymapper):

سيتي مپر يك استارت‌آپ انگليسي است. اين سرويس در ابتدا تنها يك سيستم نقشه‌داري و ارائه اطلاعات راه‌ها و حمل و نقل بود كه بعد از آن تصميم گرفت به فازهاي اجرائي حمل و نقل نيز وارد شود و سيستم حمل و نقل خود را تاسيس كند. سيتي مپر سرويس‌هاي مختلف حمل و نقل را در حدود 40 شهر مختلف جهان ارائه مي‌دهد و علاوه بر سرويس‌هاي اختصاصي خود، از طريق آن مي‌توان سرويس‌هايي مانند Uber و Motobike را رزرو كرد.

 

 

 

 

درايوي (Drivy):

درايوي هم استارت‌آپي است كه كارش را از پاريس فرانسه آغاز كرد. درايوي سامانه اجاره خودرو است. اين پلتفورم به شما اجازه مي‌دهد كه از ميان هزاران خودرويي كه در نزديكي شما پارك شده، خودروي مورد نظر خود را به سريع‌ترين و ارزان‌ترين حالت ممكن اجاره كنيد. درايوي قصد دارد سرويسي ارائه كند كه كيفيت و مقرون به صرفگي آن از خودرو شخصي بيشتر باشد. به گزارش Car Magazine اين پلتفورم اكنون تنها در فرانسه، آلمان، بلژيك و اتريش بيش از 40 هزار خودرو دارد.( براي مطالعه شاخص هاي اقتصادي تاثيرگذار در صنعت حمل و نقل كليك كنيد )

 ادامه اين مقاله را در بخش بعدي كه به زودي منتشر مي‌شود مطالعه كنيد...

 

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۴۷:۵۷

بررسي فرآيند حمل و نقل كالا از گمرك قزوين

افشين پيرنون مديركل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان قزوين روز سه شنبه 13 شهريور به همراه معاونين حمل و نقل و توسعه مديريت و منابع از فرآيند حمل و نقل كالا در گمرك شهر صنعتي البرز قزوين بازديد كردند.

افشين پيرنون در اين بازديد ضمن ديدار با رضا نيك روشت مديركل گمرك استان قزوين گفت: يكي از مهمترين مسائلي كه در واردات و صادرات كالا با آن مواجه هستيم  مشكل حمل و نقل داخلي پس از ترخيص محموله ها از گمرك است.

او همچنين تصريح كرد: شركت هاي حمل و نقل كالاي جاده اي در حوزه شهرستانهاي استان قزوين والبرز موظفند از طريق سيستم اعلام بار و با صدور بارنامه قانوني نسبت به حمل و نقل كالا از مبداء گمرك به ساير نقاط كشور اقدام كنند.

 

آسان بار-آسان پديا

 

 

در اين نشست فرآيند ترخيص كالا و ترخيص از گمرك از زمان ورود وسيله حمل به گمرك تا زمان اظهار كالا توسط صاحب آن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد به منظور حمل قانونمند و تسهيل در حمل و نقل كالا، اين فرآيند بصورت كارشناسي و با انعقاد تفاهم نامه توسط دو اداره كل مورد بازنگري قرار گيرد و اقدامات لازم جهت نظارت بر اجراي قوانين حمل و نقلي بعمل آيد.

در پايان اين نشست مديركل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان قزوين با تعدادي از رانندگاني كه از گمرك شهرصنعتي البرز قزوين اقدام به بارگيري كرده بودند گفتگو و نحوه دريافت بار و بارنامه هاي صادره توسط شركت ها براي آنها را مورد بررسي قرارداد.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۳۸:۱۹

به صرفه نبودن حمل بار ترانزيتي براي كاميون داران

محمد كاظم نيمه فروش راننده كاميون و فعال ترانزيتي نسبت به افزايش هزينه‌هاي رانندگان حمل‌ ونقل بين‌المللي در مسيرهاي ترانزيتي هشدار داد.

اين فعال ترانزيتي درباره اين افزايش هزينه ها گفت: به دليل شرايط حاكم بر بخش حمل كالاي بين‌المللي ميزان بار در اين مسير كاهش پيداكرده است ضمن اينكه افزايش هزينه‌ها انگيزه رانندگان ترانزيتي را كاهش داده است.(براي خواندن اطلاعات بيشتر در مورد كرايه حمل بار،كليلك كنيد)

او همچنين در مورد شرايط ارزي گفت: شرايط ارزي امكان تأمين هزينه‌هاي بين ‌راهي رانندگان را سخت كرده است ضمن اينكه قيمت ارز مشخص نبوده ودائما در حال نوسان است و ما حتي نمي‌توانيم از بازار آزاد، ارز مورد نظر را تأمين كنيم.

 

 

محمد كاظم نيمه فروش فعال بخش ترانزيت

محمد كاظم نيمه فروش فعال بخش ترانزيت

 

نيمه ‌فروش با بيان اينكه رانندگان در مسيرهاي اروپايي و به‌خصوص اوكراين نمي‌توانند ارز مورد نظر خود را تأمين كنند، گفت: از بخشنامه ارزي بانك مركزي هم چيزي نصيب ما نشد و لااقل در استان ما (آذربايجان شرقي) اين بخشنامه اجرا نمي‌شود وارزي كه وعده آن داده شده به رانندگان ترانزيت اختصاص داده نشده است، ما حتي براي دريافت اين ارز و با داشتن تمام مدارك مورد نياز به بانك‌ها در سطح شهر تبريز مراجعه كرديم اما موفق به تأمين ارز مورد نياز نشديم.

 اين فعال ترانزيتي توضيح داد كه پيش‌ تر در مسيرهاي اروپايي امكان تأمين ارز در مرز وجود داشت و ما مي‌توانستيم در مرز بازرگان ارز مورد نظر را به‌صورت آزاد خريداري كنيم اما اكنون تأمين ارز به ‌صورت آزاد قاچاق محسوب مي شود و يا اينكه اصلاً فروشنده‌اي وجود ندارد.

نيمه ‌فروش در آخر از نحوه توزيع لاستيك نيز گلايه كرد و گفت: بحث لاستيك هم  وجود دارد و ما نتوانستيم لاستيك موردنظر را در سطح استان تأمين كنيم كه نشان مي‌دهد در توزيع لاستيك هم نظارتي وجود ندارد و ما با مشكلات جدي در اين زمينه مواجه هستيم.

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ]