woolash reviews
تشک رویا
تشک مهمان
فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
آسان بار پل ارتباطي شركت هاي حمل و نقل و رانندگان
درباره من
آسان بار تخصصي ترين و محبوب ترين سامانه اينترنتي ارائه دهنده خدمات حمل و نقل كالا در سراسر ايران به رانندگان پايه يك و شركت هاي حمل و نقل (باربري) مي باشد، به عبارت ديگر آسان بار پل ارتباطي رانندگان و شركت هاي حمل و نقل در بستر اينترنت است.
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۱۸:۳۷

موافقت با استعفاي آخوندي

در پي اعلام استعفاي عباس آخوندي در روز شنبه 28 مهر رييس جمهور حسن روحاني در پاسخ به اين درخواست موافقت خود با اين نامه بيان كرد. رئيس‌‌جمهور در نامه‌‌ه اي جداگانه استعفاي عباس آخوندي را از سمت وزارت خانه‌هاي راه و شهرسازي و صنعت، معدن و تجارت پذيرفت.

 

متن نامه حجت‌الاسلام روحاني به عباس آخوندي به‌ شرح زير است:

بسم الله الرحمن الرحيم

جناب آقاي دكتر عباس آخوندي

بدين وسيله ضمن قبول استعفاي جنا‌ب‌عالي از سمت وزير راه و شهرسازي، از تلاش‌هاي مستمر شما در طول مدت تصدي وزارتخانه مزبور تشكر و قدرداني مي‌نمايم.

حسن روحاني

رئيس جمهوري اسلامي ايران

موافقت با استعفاي آخوندي-آسان بار-آسان پديا

از سوي ديگر رييس جمهور در نامه اي ديگر خطاب به محمد اسلامي منصوب شدن او به عنوان جانشين آخوندي را اينگونه مطرح كرد:

بسم الله الرحمن الرحيم

جناب آقاي مهندس محمد اسلامي

با عنايت به استعفاي جناب آقاي دكتر عباس آخوندي، بر اساس اصل 135 قانون اساسي و نظر به مراتب تعهد و سوابق علمي و مديريتي جناب‌عالي، به‌موجب اين حكم شما را به سرپرستي «وزارت راه و شهرسازي» منصوب مي‌نمايم.

اميد است با عنايات الهي و همكاري كليه كاركنان آن وزارت، در خدمت به ملت شريف ايران و نظام مقدس جمهوري اسلامي، با رعايت اصول قانون‌مداري، اعتدال‌گرايي و منشور اخلاقي دولت تدبير و اميد موفق باشيد.

محمد اسلامي پيش از اين، مسئوليت استانداري مازندران را به‌عهده داشت.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۱۷:۵۴

بوژي چيست؟

صنعت بوژي جاده اي از سال ۱۹۶۸ ميلادي يا سال ۱۳۴۵  توسط چند شركت ايراني وارد ايران شده است. مسلما از آن زمان تا كنون هم طراحي بوژي ها تغيير كرده است و هم ظرفيت بارها و محموله ها بالا رفته است.

قبل از اينكه به تشريح جزييات بوژي بپردازيم لازم است بدانيم كه حمل نقل زميني، متداول ترين نوع حمل نقل است كه به دليل در دسترس بودن، ،ارزاني و انعطاف پذيري حمل و نقل جاده اي اين روش حمل ونقل مهم ترين و بهترين روش جابجايي مسافر و بار در سراسر دنيا مي باشد. به همين علت اكثر كشور ها و به ويژه در ايران، بيش از 90 درصد سهم حمل نقل بار و مسافر را، حمل نقل زميني تشكيل ميدهد. به عبارتي ديگر دراغلب موارد كليه روش هاي حمل و نقل در مبدا يا مقصد، به شيوه ي حمل و نقل جاده اي نياز دارند.

 

در اين مقاله به حمل نقل زميني به ويژه حمل نقل فوق سنگين مي پردازيم كه يكي از وسايل مهم آن اصطلاحا بوژي ناميده ميشود.

بوژي يك خودرو پلتفورمي با آرايه بزرگ از چرخها است.براي حمل و نقل بخش هاي بزرگ از جمله پل ها،تجهيزات پالايشگاه هاي نفت و همچنين موتورها و اشياي سنگين ديگري استفاده مي شود كه براي كاميون ها بيش از حد سنگين هستند.بوژي در اصل يك كلمه فرانسوي است كه در لغت به معناي محور است.بوژي به سيستم حركتي (ناقله) واگن گفته مي‌شود و متشكل از قاب (تيرهاي طولي وعرضي)، مجموعه فنربندي (تعليق)، مجموعه چرخ ومحور، مجموعه ترمز و ادوات مربوطه مي‌باشد. بوژي ضمن توزيع يكنواخت وزن واگن روي خط باعث سهولت در گردش واگن هنگام عبور از قوس، ايمني سير، سهولت در مبادله واگن بين راه آهنهاي با عرض خط مختلف، افزايش ظرفيت بارگيري واگن در بار محوري ثابت مي‌شود.

بوژي نوعي كفي تريلي يا ارابه است كه شبيه كمر شكن است ولي تعداد چرخهاي آن خيلي بيشتر است بدين معني كه داراي محورهاي متعددي است كه تعداد آنها متناسب با ميزان بار است و براي حمل بارهاي بسيار سنگين به منظور كاهش فشار بار بر روي جاده، راه آهن و نيز اسبي كه آن را مي كشد طراحي شده است .

بوژي چيست؟-آسان بار-آسان پديا

تقسيم بندي :

۱- بوژي جاده اي

۲- بوژي ريلي

بوژي هاي جاده اي براي حمل بار هاي ۱۰۰ تن به بالا مورد استفاده قرار مي گيرند .

مشخصات بوژي ها:

 • ارتفاع از سطح زمين : ۱۲۰±۲۵ متر
 • تعداد چرخ در هر محور : ۸ چرخ
 • كشنده ها معمولا ۱۰ چرخ دارند، بجز كشندهاي جديدي كه ۱۲ چرخ دارند

بسته به وزن محموله تعداد اين محور ها مي تواند كم يا زياد شود. يعني هرچه بار سنگين تر شود تعداد محور ها بيشتر مي شود كه معمولا عرض كمرشكن بوژي از سه متر تا سه متر ونيم بستگي به عرض محموله انتخاب مي شود اگر عرض بار بيشتر از سه متر و نيم باشد عرض بوژِ ي اضافه مي شود و به اصطلاح كوپلينگ شدن گفته مي شود و به صورت تكه تكه اضافه مي شود  و طبيعتا تعداد كشنده هاي ان بيشتر خواهد بود. در بعضي از موارد كه بار سنگين است از چهار كشنده هم استفاده مي شود.

بوژي چيست؟-آسان بار-آسان پديا

بوژي ها بر خلاف ظاهر سخت و خشن و خشكي كه دارند به راحتي توسط فشار روغن هيدروليك بر روي انها اعمال كنترل مي شود.

حمل بار توسط بوژي ها شرايط خواصي را مي طلبد . از راه و جاده گرفته تا مسائل ترافيكي و تجارب رانندگان.جالب است بدانيد كه حد اكثر سرعت يك بوژي و كشنده آن به همراه محموله چيزي كمتر از ۳۰ كيلومتر بر ساعت است. در بعضي مواقع كار به حدي حساس است كه راننده بوژي مجبور مي شود با ۵ كيلومتر بر ساعت حركت كند. حركت يك بوژي مستلزم صورت گرفتن هماهنگي هاي خاص با پليس راه كشور و سازمان راه داري و در بعضي مواقع وزارت نفت و نيرو است. بوژي ها فقط از ۶ صبح تا ۶ عصر مجاز به حركت هستند و در شب و روز هاي تعطيل حق تردد در جاده ها را ندارند.

بوژي و كمر شكن هاي و  دستگاه ها ي نظير آن لازم است كه هميشه با دو اسكورت يكي در عقب و ديگري در جلوي محموله حركت كنند.در بسياري از جاده هاي كشور و همچنين پل هايي كه توانايي حمل وزن و بار آن را ندارند، شركت هاي حمل و نقل بايد  راه هاي فرعي جهت عبور مجموعه بوژي و كشنده ها  را بسازند، كه خود اين امر هزينه هاي سر سام آوري را به دنبال دارد.بوژي هم مانند كمر شكن داراي بارگيري غير ثابت و محور هاي متغير ميباشد با اين تفاوت كه در بوژي از سيستم هيدروليكي توزيع نيرو براي حمل كالاهاي فوق سنگين و غير قابل تفكيك استفاده شده است كه با ماشين بوژي به علت امكان افزايش و كاهش محور ميتوان هرنوع وزني را با آن حمل كرد.

بوژي چيست؟-آسان بار-آسان پديا

دستورالعمل كار با كشنده و بوژي:

عبور محموله‌هاي فوق‌سنگين، كه مجموع وزن كشنده، بوژي و محموله‌ي آن، بيش از ۹۶ تن باشد، از روي پل‌هاي با دهانه‌ي بيش از ۱۰ متر، ممنوع است. اين‌گونه از پل‌ها، مشمول مقررات ماده‌ي ۱۴ اين دستورالعمل مي‌باشند.

تبصره- درصورتي‌كه مجموع وزن بوژي، و محموله، درمورد وسايل نقليه‌ي موضوع اين ماده، كم‌تر يا مساوي ۹۶ تن باشد، شركت‌هاي حمل‌ونقل ترافيكي، مي‌توانند با عبوردادن كشنده، به‌طرف ديگر پل، بوژي و محموله را، با حداكثر سرعت ۵ كيلومتر در ساعت، به‌وسيله‌ي دستگاه وپنچ، يا بكسلف به‌طرف ديگر پل بكشند. ادارات راه و ترابري نيز، با رعايت مفاد ماده‌ي ۱۴، موظف به هم‌كاري در اين خصوص، مي‌باشند.

بوژي چيست؟-آسان بار-آسان پديا

ماده‌ي ۱۶

چنان‌چه محموله‌ي ترافيكي، از جمله، وسايلي نظير بلدوزر، لودر، گريدر، بيل مكانيكي و… باشد، كه داراي توان حركتي مناسب، در عبور از كنارگذر پل‌ها هستند، و پل، داراي محدوديت كم‌تر از وزن كل وسيله‌ي نقليه باشد، شركت‌هاي حمل‌ونقل ترافيكي، مجاز هستند تا محموله را، بدون واردشدن آسيب و صدمه، به تاسيسات راه، از كنار پل، عبور داده، و وسيله‌ي نقليه نيز، بدون محموله، پس ازعبور از روي پل، اقدام به سوارنمودن مجدد محموله نمايد.

اين‌گونه اقدام، در حمل‌ونقل ترافيكي، به‌منزله‌ي عبور از كنارگذر پل محسوب شده، و ادارات راه و ترابري نيز، با رعايت مفاد ماده‌ي ۱۴، موظف به هم‌كاري مي‌باشند.

ماده‌ي ۱۷

مسوليت احداث كنارگذر، در مورد پل‌هاي واقع در مسير، كه داراي ظرفيت محدود باربري هستند، به‌عهده‌ي شركت حمل‌ونقل ترافيكي مي‌باشد، و ادارات كل راه و ترابري، موظف هستند تا با شركت‌هاي حمل‌ونقل، در احداث كنارگذر پل‌ها، به‌نحوي كه به تاسيسات و ابنيه‌ي فني راه، صدمه وارد ننمايد، هم‌كاري كنند.

تبصره ـ به‌منظور اقتصادي‌بودن احداث كنارگذرها، در مسيرهاي مهم حمل‌ونقل ترافيكي، شركت‌هاي حمل‌ونقل ترافيكي، مي‌توانند تعدادي از كنارگذرها را، به‌صورت دايمي احداث، و مسوليت مرمت و نگه‌داري آن‌ها را نيز، به‌عهده گيرند.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۴۶:۱۰

نشر نامه استعفا وزير راه و شهرسازي(آخوندي)

عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در روز شنبه 29 مهرماه با انتشار تصوير نامه استعفاي خود در كانال تلگرامي‌اش، بر گماني‌زني‌ها نسبت به پايان همكاري خود با دولت تدبير و اميد پايان داد.

در قسمتي از متن اين نامه خطاب به رئيس‌جمهوري آمده است: «با اين سطح از تفاوت ديدگاه از حيث اخلاقي ادامه كار من درست نيست و خواهش مي‌كنم كه در اولين فرصت به من رخصت دهيد از خدمتتان خارج شوم ولي درخواست دارم اين زمان از پايان مهرماه سال جاري فراتر نرود.»

رئيس كميسيون عمران تاكيد كرد: بر اين اساس طرح استيضاح عباس آخوندي از دستور كار كميسيون عمران خارج شد.

همچنين عليرضا محجوب نماينده مردم تهران گفت: قرار بود تا فتاح به عنوان گزينه پيشنهادي وزارت كار به مجلس معرفي شود كه اين موضوع مورد تاييد فتاح رئيس كميته امداد قرار نگرفت و او وزارت را نپذيرفت.

از سوي ديگر كريمي قدوسي نماينده مردم مشهد درباره استعفاي آخوندي، به باشگاه خبرنگاران جوان اظهار كرد: گويا دولت با استعفاي عباس آخوندي موافقت كرده است.

او افزود: لاريجاني رئيس مجلس هم در نشست غيرعلني امروز به نمايندگان اعلام كرده است كه دو استعفاي وزراي صنعت و معدن و تجارت  و راه و شهرسازي در راه است.

آسان بار-آسان پديا-نشر نامه استعفا وزير راه و شهرسازي

متن نامه آخوندي به شرح زير است:

جناب دكتر روحاني

رئيس جمهور محترم

با سلام و عرض ادب

پيرو ۳ بار درخواستي كه در سال گذشته از محضر جنابعالي داشته‌ام اجازه مي‌خواهم از خدمت شما در دولت رخصت بخواهم؛ به نظر نمي‌رسد در ارتباط با روش بازآفريني شهري مورد نظر جنابعالي بتوانم كار مؤثري انجام دهم، همچنين در ارتباط با سياست دخالت حداكثري دولت در بازار و روش ساماندهي امور اقتصادي به لحاظ شرايط موجود كشور نيز امكان هماهنگي ندارم.

اين حق شماست كه وزير همراه‌ تري را در دولت داشته باشيد، خواهشمندم اين بار با درخواست اينجانب موافقت و در تعيين جانشين تسريع فرمائيد.من بر اين اعتقاد هستم كه ۳ اصل پايبندي به قانون، احترام به حقوق مالكيت و اقتصاد بازار رقابتي را در هيچ شرايطي نبايد زير پا گذاشت. آنچه كه در تدبير شرايط سخت جديد ناشي از تحريم‌هاي آمريكا شاهديم دقيقاً نقض همين ۳ اصل است.

در هر صورت با اين سطح از تفاوت ديدگاه از حيث اخلاقي ادامه كار من درست نيست. خواهش مي‌كنم كه به من رخصت دهيد در اولين فرصت از خدمتتان خارج شوم ولي درخواست دارم كه اين زمان از پايان مهرماه سال جاري فراتر نرود. براي جنابعالي و همكاران در دولت و مردم عزيز ايران آرزوي توفيق و سرافرازي دارم.

نشر نامه استعفا وزير راه و شهرسازي-آسان بار-آسان پديا


منبع:تين نيوز،اقتصاد نيوز

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۱۹:۳۲

رهايي از گردن درد حاصل از رانندگي

به عنوان يك راننده كاميون چه راهكارهايي را به كار بريم تا از گردن و ستون فقرات خود محافظت كرده و از دردهاي گردني در امان بمانيم؟

گردن درد يكي از عارضه‌هايي است كه بيشتر افراد حداقل يك بار در طول زندگي خود بدان دچار شده‌اند. عامل اين عارضه مي‌تواند آسيب‌هاي به وجود آمده براي ستون مهره و يا سبك زندگي باشد. در موردِ عاملِ اول مي‌توان گفت راه غير پزشكي براي درمان و يا جلوگيري از پيشرفت آن تقريباً وجود ندارد و حتما بايد به پزشك مراجعه كرد، اما در رابطه با عامل دوم بايد گفت كه بهبود يا بدتر شدن اين مشكل و عارضه كاملاً بر عهده خود ما و چگونگي انجام فعاليت‌هاي روزانه است.(در مورد خطراتي كه رانندگان را تهديد مي كند بيشتر بدانيد)

عمده اين دردها بر اثر فشار و كشيدگي بيش از حدي است كه بر عضله‌ها، عصب‎ها و استخوان‌هاي گردن وارد مي‌شود و فعاليت‌هايي كه عمدتاً مي‌توانند باعث چنين عارضه‌اي در گردن شوند مشخص‌اند. فعاليت‎هايي كه با نگه ‌داشتن ثابت سر در وضعيتي خاص همراه است مي‌تواند يكي از مهم‌ترين عوامل درد در گردن و ستون مهره‌ها باشد. ثابت نگه داشتن سر باعث مي‌شود عضلات گردن بيش از حد كشيده شوند، همين‌طور بكارگيري بيش از حد شانه‌ها، سر و به طور كلي قسمت فوقاني بدن به مدت طولاني، باعث مي‌شود به گردن درد دچار شويم؛ اگر بخواهيم تمام اين موقعيت‌هاي نادرست را كنار هم جمع كنيم به رانندگي طولاني مدت مي‌رسيم.

رهايي از گردن درد حاصل از رانندگي-آسان بار-آسان پديا

 

رانندگان خودروهاي بين شهري از جمله كاميون‌ها، كشنده‌ها و وسايل نقليه مسافربري بيشترين ميزان دردهاي گردني را تجربه مي‌كنند. يك راننده كاميون مجبور است كه مدت طولاني روي صندلي كاميون خود بنشيند و بدون هيچ حركتي به جاده زل بزند و به حركت ادامه دهد. علاوه بر آن، به واسطه بزرگي وسيله نقليه و سنگيني محموله، لرزش‌هاي فراوان باعث فشار بيشتر بر گردن و كمر راننده مي‌شوند. اين وضعيت علاوه بر گردن‌ درد و كمر درد، مي‌تواند به سر درد و حتي ميگرين‌هاي طولاني مدت بينجامد. دامنه اين دردها حتي فراتر رفته و تا شانه‌ها، پائين كمر، دست‌ها، و حتي چشم‌ها هم گسترش پيدا كند.

چه عواملي بر كاهش درد گردن موثر است؟

تاثير صندلي راننده كاميون بر گردن درد

صندلي كاميون خود را چك كنيد. اگر صندلي به خوبي تنظيم نشده آن را به خوبي تنظيم كنيد، زيرا صندلي تاثير بسيار زيادي در بهبود و يا بدتر كردن درد گردن شما خواهد داشت. اگر براي گرفتن فرمان خودرو و استفاده از ديگر ابزارهاي كنترل كاميون نياز است كه خم شويد مشخص است كه فشار زيادي به گردن خود مياوريد و بدن خود را در معرض آسيب قرار مي‌دهيد. با تنظيم مجدد صندلي خود مي‌توانيد اين فشارها را به حداقل برسانيد.

تاثير حركت‌هاي كششي بر گردن و اندام‌هاي فوقاني

بعضي حركت‌هاي كششي مي‌توانند به سرعت درد و فشار را از نقاط حساس گردن بردارند مخصوصاً اگر آن‌ها را به طور منظم و دقيق انجام داده و در صورت رفع شدن گردن درد نيز به انجام اين حركات ادامه دهيد. حركات كششي به طور منظم كمك مي‌كند تا از گرفتگي عضلات گردن جلوگيري شود.

تمرينات زير تنها روزي چند دقيقه از وقت شما را مي‌گيرند و براي انجام آن‌ها بايد از كاميون خارج شويد. اين حركات درد تمام قسمت‌هاي بدن را رفع مي‌كنند.

 1. سر خود را با كمك دست خود به سمت راست بفشاريد و سعي كنيد با كمك گردن خود در برابر اين فشار مقاومت كنيد. 30 ثانيه سر و گردن خود را در حالت فشرده نگه داشته و پس از آن، اين حركت را براي جهات ديگر چپ، جلو و عقب نيز صورت دهيد.
 2. سر خود را به آرامي به طرفين بچرخانيد و پس از آن سعي كنيد سر خود را به طور دوراني بچرخانيد.

رهايي از گردن درد حاصل از رانندگي-آسان بار-آسان پديا

طرز قرارگيري مناسب روي صندلي كاميون

بهترين زاويه قرارگيري كمر روي صندلي كاميون 100 درجه است. دست خود را روي فرمان به حالت ساعت 3 و 45 دقيقه قرار داده و آرنج‌ها را نيز در محل استراحت دست قرار دهيد.(در مورد رفع كمر درد در رانندگي نيز بدانيد)

حواستان به محل قرارگيري سرتان باشد

محل قرارگيري و استراحت سر خود را به خوبي تنظيم كرده تا مركز سر شما دقيقاً در مركز پشت سري قرار گيرد.

قسمت پائيني كمر (گودي كمر) خود را مراقبت كنيد

اگر صندلي شما قسمتي براي مراقبت از گودي كمر دارد آن را تنظيم كنيد تا گودي كمر شما را پر كند، اگر چنين چيزي در آن تعبيه نشده مي‌توانيد از يك بالش كوچك استفاده كنيد تا دقيقاً شكل S مانندِ گودي كمر شما را حفظ كند. به علاوه مطمئن شويد كه صندلي به اندازه كافي به فرمان كاميون نزديك است و نياز نيست به جلو خم شويد.

رهايي از گردن درد حاصل از رانندگي-آسان پديا-آسان بار

آينه‌ها را تنظيم كنيد

آينه‌ها را طوري تنظيم كنيد كه بهترين و بيشترين دامنه ديد ممكن را به شما بدهند تا ديگر لازم نباشد براي ديد بهتر سر خود را به اطراف بچرخانيد.

به چشم خود فشار نياوريد

اگر دامنه ديدتان كافي نباشد و با آن وضعيت به رانندگي ادامه دهيد باعث مي‌شود به چشم‌تان فشار آمده و مجبور شويد به جلو خم شويد تا بهتر جاده را ببينيد. اگر در حين رانندگي به خود فشار مي‌آوريد بايد ديد خود را توسط چشم پزشك معاينه كنيد. شيشه جلوي كاميون را تميز نگه داشته و در هواي آفتابي و نور زياد از عينك آفتابي با UV بالا استفاده كنيد.(در مورد تاثير نور در رانندگي نيز بدانيد)

رانندگي در اتوبان

اگر لازم است فاصله زيادي را در اتوبان برانيد و خودروي شما به كروز كنترل مجهز است با روشن كردن آن و برداشتن پاي خود از روي پدال گاز فشار را از روي كمر خود برداريد.

رهايي از گردن درد حاصل از رانندگي-آسان بار-آسان پديا

در فواصل مشخص استراحت كنيد.

اگر احساس خستگي در گردن يا دستان يا هر قسمت ديگري از بدن خود داريد، قبل از اينكه اين خستگي به درد و گرفتگي عضله تبديل شود به اولين توقف‌گاه كه رسيديد بايستيد و حداقل چند حركت كششي انجام دهيد و از آن وضعيت نشسته خارج شويد.

استفاده از موبايل، پشت فرمان خودرو علاوه بر خطرناك بودن باعث مي‌شود به خم شدن بيش از حد ستون فقرات، و مشخصاً گردن بينجامد و باعث دردهاي بيشتر شود. توصيه مي‌شود براي كار با موبايل در محل مناسب توقف كرده و گوشي را به طور مستقيم در برابر صورت خود گرفته تا ستون فقرات بيش از حد خم نشود.

اگر مانند بقيه رانندگان كاميون ساعات زيادي از شبانه روز را پشت فرمان خودروي خود هستيد، مي‌توانيد با قرار گرفتن در وضعيت و فرم درست در پشت فرمان خودرو و همچنين در نظر داشتن موارد بالا فشار را از روي گردن و اندام فوقاني خود برداشته و از درد گردن جلوگيري نمائيد.

فراموش نكنيد كه استراحت و انجام مرتب حركات كششي كليد حل مشكل است. اگر زمان بيشتري را براي طي كردن مسير و تحويل محموله در نظر بگيريد مي‌توانيد از بسياري از دردهاي گردني در امان بمانيد.(همچنين تاثير تغذيه بر رانندگي را ميتوانيد در اينجا ببينيد)

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۱۷:۴۵

نگاهي به حمايت از سرمايه گذاران در بنادر كشور

برنامه‌هاي توسعه‌اي بنادر و پس‌كرانه‌هاي بندري شمال و جنوب كشور با نگاهي بر وضعيت فعلي سرمايه‌گذاري در بنادر ايران از سوي سازمان بنادر و دريانوردي، اعلام شد.

به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني سازمان بنادر و دريانوردي، در چند سال گذشته و در دولت‌هاي يازدهم و به‌ويژه دولت دوازدهم شاهد اقدامات قابل‌توجهي در بنادر شمالي و جنوبي كشور بوده‌ايم كه در ادامه به تشريح آن پرداخته‌ايم.

برنامه‌هاي توسعه‌اي بنادر كشور

بندرشهيدرجايي هاب كانتينري و بندر امام هاب غلات در كشور به شمار مي‌روند و به‌عنوان دو بندر بزرگ كشور مطرح هستند كه همواره توجه به آن‌ها در اولويت قرار دارد. از سوي ديگر با توجه به اقدامات انجام‌شده در خصوص تاسيسات زيربنايي، سياست‌ها و برنامه‌هاي توسعه‌اي مدنظر نظام در مورد سواحل مكران، در بندر شهيدبهشتي چابهار اقدامات مناسبي در زمينه ورود تجهيزات، احداث اسكله‌ها و قرارداد اپراتوري هندي‌ها صورت گرفته است.

دو درخواست شفاف سازمان بنادر در مورد بندر شهيدبهشتي چابهار مطرح‌شده است؛ در مورد اول قرار بر اين است تا ۲۰ درصد كالاهاي اساسي كه در بنادر ديگر تخليه مي‌شود در بندر شهيدبهشتي چابهار تخليه‌شده و بر اين اساس ۲۰ درصد بار ترافيكي بنادر ديگر در بخش كالاهاي اساسي به بندر شهيدبهشتي برود. مورد دوم نيز مربوط به درخواست افزايش تخفيف سود بازرگاني در بندر شهيدبهشتي چابهار از ۱۰ به ۳۰درصد پيشنهادي بوده اين درخواست در مرحله نهايي قرار دارد و به‌زودي با طي مراحل افزايش اين تخفيف به ۲۵‌درصد قطعي مي‌شود.

اگر ۲۰درصد كالاهاي اساسي كشور وارد بندر شهيدبهشتي چابهار شود، ديگر نياز نيست تا كشتي‌ها از درياي عمان و خليج‌فارس رد شوند و در بندر امام پهلو بگيرند و ازآنجا غلات استان‌هاي شرقي ازجمله سيستان و بلوچستان و خراسان توزيع شود.

 

آسان بار-آسان پديا-نگاهي به حمايت از سرمايه گذاران در بنادر كشور

طرح درخواست انتقال بار ترافيكي از غرب به شرق كشور توسط وزير راه و شهرسازي

در حال حاضر بيش از ۹۰درصد نياز كشور در حوزه كالاهاي اساسي از طريق بندر امام و ۱۰ درصد ديگر نيز از طريق ساير بنادر تامين مي‌شود. سازمان بنادر و دريانوردي به دنبال اين است كه تا ۲۰درصد كالاهاي اساسي فله كه از طريق بندر امام به كشور وارد مي‌شوند از طريق بندر شهيدبهشتي چابهار واردشده و اين بار ترافيكي از غرب به شرق كشور منتقل شود.

اين درخواست از سوي وزير راه و شهرسازي به معاون اول رئيس‌جمهوري ارائه‌شده است و پس‌ازآن به كميسيون زيربنايي هيات‌دولت ارجاع داده مي‌شود.

در همين رابطه جلسات مختلفي با وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور اقتصادي و دارايي برگزارشده است و تحقق اين موضوع يكي از درخواست‌هاي مطرح‌شده توسط سازمان بنادر و دريانوردي است.

در بندر شهيدبهشتي چابهار تاسيسات زيربنايي لازم وجود دارد و امكانات تخليه و بارگيري فراهم است و در بخش اسكله و نرم‌افزاري مشكلي وجود ندارد.

دو قرارداد مهم سرمايه‌گذاري در بندر شهيدبهشتي چابهار

طي چند ماه گذشته چهار قرارداد در بندر شهيدبهشتي چابهار مدنظر قرارگرفته است كه انعقاد قرارداد ترمينال تمام مكانيزه مواد معدني در بندر شهيدبهشتي چابهار به مبلغ ۲۸۰ ميليارد تومان و انعقاد قرارداد احداث و بهره‌برداري از كارخانه تصفيه شكر با حجم سرمايه‌گذاري ۱۲۴ ميليارد توماني دو قرارداد بسيار مهم مربوط به اين بندر هستند و بايد بدانيم كه اين اتفاق ناشي از همان مشوق‌ها و تخفيفاتي بود كه در سال ۱۳۹۶ در نظر گرفته شد.

نگاهي به حمايت از سرمايه گذاران در بنادر كشور-آسان بار-آسان پديا

تدوين دو بسته حمايتي از سرمايه‌گذاران در زمان تحريم

با توجه به شرايطي كه پس از خروج آمريكا از برجام به وجود آمده است، سازمان بنادر و دريانوردي با چشم‌پوشي از محل درآمدهاي خود سعي در جذب و ترغيب سرمايه‌گذاران دارد. در همين راستا دو بسته حمايتي از سرمايه‌گذاران در دو بخش مربوط به پوشش آثار و تبعات سياست‌هاي ارزي و تجاري قراردادهاي سرمايه‌گذاري و راهبري پايانه‌هاي بندري از زمان تصويب تا پايان سال جاري و نيز پوشش آثار و تبعات ناشي از وضع تحريم‌هاي مجدد توسط آمريكا جهت قراردادهاي فعالين اقتصادي در بنادر كشور به‌ويژه سرمايه‌گذاري و راهبري پايانه‌هاي بندري از زمان اجرا تا پايان سال ۱۳۹۷ و تمديد آن به تشخيص هيات عامل سازمان بنادر و دريانوردي، تعريف‌شده كه به تصويب هيات عامل سازمان بنادرودريانوردي رسيده است.

ايجاد ترمينال مكانيزه معدني-ريلي در بندر شهيدرجايي

سال گذشته تفاهم‌نامه‌اي با يك شركت بين‌المللي در خصوص ايجاد يك ترمينال مكانيزه معدني-ريلي در بندر شهيدرجايي منعقد شد كه در مراحل نهايي پروژه قرار داريم و بر اين اساس بندر شهيدرجايي به يك بندر سبز تبديل خواهد شد و مجموعا با توجه به برنامه‌ريزي صورت گرفته پروژه مذكور در سه فاز و در بازه زماني سه ساله به سرانجام مي‌رسد و ميزان صادرات و واردات مواد معدني از بندرشهيدرجايي به ۶۰ ميليون تن افزايش خواهد يافت.

اين اقدام در راستاي كاهش آلودگي‌هاي زيست‌محيطي است كه در روش‌هاي سنتي تخليه و بارگيري و موارد عملياتي وجود دارد. همچنين به جهت كاهش خسارات وارده به تاسيسات زيربنايي، جاده، اسكله، پل و مسيرهاي تردد كاميون‌ها جابه‌جايي كالا از طريق ريل و به‌صورت مكانيزه با حداقل آلودگي همراه است و بدين ترتيب مي‌توان در راستاي ايجاد يك بندر سبز گام برداشت.

علاوه بر اين حدود يك سالي است كه سازمان بنادر و دريانوردي در حوزه توسعه گردشگري و مسافري دريايي ورود كرده است و در اين زمينه اقداماتي مدنظر قرارگرفته است كه در راستاي مسئوليت‌هاي اجتماعي اين سازمان است و از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر و دريانوردي در حوزه تامين شناور، اماكن رفاهي، احداث مارينا و خريد كشتي كروز تسهيلات لازم به متقاضيان ارائه مي‌شود.

نگاهي به حمايت از سرمايه گذاران در بنادر كشور-آسان بار-آسان پديا

هموار شدن مسير سرمايه‌گذاري در بنادر كشور طي چند سال اخير

ســازمان بنادرودريانوردي به‌عنوان زيرمجموعه وزارت راه و شهرسازي متولــي اعمــال حاكميــت در حمل‌ونقل دريايــي و مرجع قانوني دريايي كشــور اســت كه نمايندگي دولت جمهوري اسلامي ايران در مجامع بين‌المللي دريايي را بر عهده دارد.

اين سازمان با در اختيار داشتن بنادر عمده بازرگاني كشور با ظرفيتي بيش از ۲۰۰ تن در حال فعاليت است و ضمن برخورداري از مزيت قانون تشويق و حمايت از سرمايه‌گذاري خارجي، مي‌تواند سرمايه‌گذاران و تجار كشور را نيز از مزاياي مناطق آزاد تجاري، صنعتي و ويژه اقتصادي بهره‌مند سازد.

سازمان بنادرودريانوردي با حمايت وزارت راه و شهرسازي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري را براي سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي فراهم ساخته تا دست‌اندازي براي فعالان اقتصادي در بنادر كشور ايجاد نشود. مسئله‌اي كه همواره سرلوحه كار بنادر بوده است و در شرايط فعلي اقتصاد كشور بيش از هر زمان ديگري بر آن تاكيد مي‌شود.

وضعيت فعلي سرمايه‌گذاري در بنادر

سازمان بنادر و دريانوردي براساس تكليف خود از سوي وزير راه و شهرسازي تمام تلاش خود را در جهت جذب سرمايه‌گذار به كار گرفته است و در اين زمينه نيز در بخش‌هاي مختلف، امتيازات خاص و مشوق‌هاي جذب سرمايه‌گذاري گوناگون را در برهه‌هاي زماني متفاوت در دستور كار قرار داده است.

احداث پايانه‌هاي ترانزيتي و صادراتي، احداث ترمينال‌هاي مواد معدني، سيلوي غلات، انبار و مواد نفتي ازجمله مواردي هستند كه عناوين اصلي قراردادهاي سرمايه‌گذاري را تشكيل مي‌دهند و قالب اصلي قراردادهاي مذكور از طريق مذاكره و در قالب ماده ۳۱ آيين‌نامه معاملات سازماني از سوي مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي به مديران كل بنادر كشور تفويض مي‌شود مگر در موارد خاص كه محدوديت‌هايي وجود داشته باشد و با توجه به افزايش تقاضا از طريق مزايده و فراخوان فعاليت مربوطه توسط سازمان پيش مي‌رود.

نگاهي به حمايت از سرمايه گذاران در بنادر كشور-آسان بار_آسان پديا

تشريح قراردادهاي كمي سرمايه‌گذاري در بنادر كشور

براساس اعلام سازمان بنادر و دريانوردي، از ابتداي ورود سازمان بنادرودريانوردي به مقوله سرمايه‌گذاري، ۳۰۹قرارداد سرمايه‌گذاري اعم از خارجي و داخلي در بنادر شمالي و جنوبي مدنظر قرارگرفته است و از تعداد ۳۰۹ قرارداد سرمايه‌گذاري منعقدشده ۵۹ قرارداد از اواخر سال گذشته و در بازه‌هاي زماني ۱۰، ۱۲ و ۱۵ ساله به مرحله نهايي رسيده‌اند و به بهره‌بردار و يا شركت سرمايه‌گذار واگذارشده‌اند.

شقوق قراردادهاي سرمايه‌گذاري در حوزه احداث پايانه‌هاي صادراتي، ترانزيتي، كارخانه‌هاي توليدي و نيز ترمينال‌هاي مواد معدني، نفتي و سيلوي غلات و انبار است و كليه اين قراردادها به‌صورت BOT مدنظر قرار مي‌گيرد.

در حال حاضر با توجه به تحريم‌هاي ظالمانه آمريكا بايد بدانيم شرايط اقتصادي مناسب نيست اما با توجه به اين‌كه سازمان بنادر و دريانوردي ازجمله سازمان‌هاي پيش‌رو در حوزه جذب سرمايه‌گذار است تمهيدات مختلفي را در جهت بهبود وضعيت اقتصادي كشور انديشيده است.

در يك سال گذشته و به‌ويژه چند ماه اخير ۹ فقره قرارداد سرمايه‌گذاري بااعتباري نزديك به ۵۰۰ ميليارد تومان در زمينه احداث پايانه‌هاي صادراتي، ترانزيتي، كارخانه‌هاي توليدي و نيز ترمينال‌هاي مواد معدني، نفتي و سيلوي غلات و انبار مدنظر قرارگرفته است. علاوه بر اين هشت فقره تاييديه ماده ۳۱ درزمينه ارائه خدمات تكميلي در سازمان بنادر ايجاد شد كه نزديك به ۳۶۰ميليارد تومان بوده است.

به گفته مسئولان سازمان بنادرودريانوردي، در حال حاضر نيز برخي قراردادهاي سرمايه‌گذاري در دست بررسي قرار دارد كه اين درخواست‌ها تقريبا ۶ قرارداد نزديك به ۱۲۰ميليارد تومان است.

نگاهي به حمايت از سرمايه گذاران در بنادر كشور-آسان بار-آسان پديا

 سازمان بنادرودريانوردي؛ پذيراي سرمايه‌گذاران در بنادر

درعين‌حال سازمان بنادر و دريانوردي به مباحث نرم‌افزاري نيز توجه ويژه‌اي داشته است. در جهت وارد شدن به مقوله بنادر هوشمند موضوعات نرم‌افزاري نيز مدنظر قرارگرفته است و سازمان بنادرودريانوردي در مسيري حركت مي‌كند كه تقريبا مراجعه مشتريان به صفر برسد.

هم‌چنين، اجراي امور مسائل مربوط به صدور مجوز فعاليت، نحوه به‌كارگيري كالاي مصرفي، مواد اوليه، ماشين‌آلات، تاسيسات، شماره‌گذاري وسايل نقليه و مواردي ازاين‌دست در مسير نرم‌افزاري قرارگرفته است و مواردي ازجمله ثبت شركت يا شعب نمايندگي داخلي و خارجي در مناطق ويژه در حال آماده شدن است تا به‌صورت نرم‌افزاري دنبال شود.

سازمان بنادر و دريانوردي در بنادر كشور پذيراي سرمايه‌گذاران است و هيچ‌گونه ممانعتي براي حضور و فعاليت آن‌ها وجود ندارد. به گفته خود متقاضيان نيز سازمان بنادرودريانوردي جزو كارفرمايان سهل‌گير در امر سرمايه‌گذاري است و تقريبا هيچ مانعي براي جذب سرمايه ندارد و با نگاه برد-برد به موضوع نگاه مي‌كند. درعين‌حال تاكيد اين سازمان بر اهليت سرمايه‌گذار بسيار حائز اهميت است تا بتوان ترافيك بار بنادر را افزايش داد.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۱۵:۱۴

تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

بخش كاميون و اتوبوس هاي شركت فولكس واگن تغييرات بنيادي زيادي را در راستاي الكتريكي سازي خود تجربه ميكند كه در ادامه به جزئيات بيشتري از اين محصولات مي پردازيم.

تراتون TRATON. حروف TRA در اين نام از كلمات TRAnsformation (دگرگوني)، TRAnsportation (حمل‌ونقل) و TRAdition (سنت) گرفته شده‌اند و بخش TON نيز از كلمه‌ي TONage مي‌آيد. واژه‌ي Always On نيز نشان دهنده‌ي هدف نهايي مشتريان و اين بخش يعني ممكن ساخت همه‌چيز است.

رنشلر در فضايي كاملاً مرتبط درباره فصل جديد تاريخ اين بخش صحبت كرده و روي مان (MAN) تأكيد ويژه‌اي داشته است. اين شركت سبد محصولات قدرتمندي داشته و از الكتريكي سازي هم ‌سود برده است. اسكانيا نيز همواره با راه‌حل‌هاي حمل‌ونقل پايدار خود نظرها را جلب كرده است. فولكس‌واگن Caminhoes e Onibus نيز بهترين ارزش در برابر مبلغ پرداختي را در بازارهاي نوظهور ارائه كرده و نهايتاً به ريو مي‌رسيم كه حمل‌ونقل را وارد مرحله‌ي جديدي خواهد كرد.

 

آسان بار-آسان پديا-تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

 

به منظور گسترش هر يك از شركت‌ها، كمپاني‌ها نيازمند همكاري استراتژيك هستند و يكي از اولين قدم‌ها امضاي قرارداد تراتون با هينو است كه شركت ژاپني توليد كننده‌ي خودروهاي تجاري و پيشرانه‌هاي ديزلي براي كاميون‌ها، اتوبوس‌ها و ديگر انواع حمل‌ونقل است.

سينوتراك چين كه در كشورمان با كشنده‌هاي پرحاشيه‌ي هوو شناخته مي‌شود ديگر همكار تراتون بوده و برنامه‌هايي براي گسترش همكاري‌ها با مان دارد. اين دو شركت از سال 2009 تاكنون با يكديگر همكاري داشته و با تثبيت يك شركت جوينت ونچري كه كاميون‌هاي هوي ديوتي MAN را در چين توليد خواهد كرد همكاري‌هاي خود را گسترش خواهند داد.

 

آسان بار-آسان پديا-تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

 

تراتون همچنين همكاري استراتژيك خود با هولدينگ سولرا را اعلام كرده است. اين شركت به دنبال شكل دادن چشم‌انداز ديجيتالي حمل‌ونقل و لجستيك آينده است. بنا به بيانيه‌ي منتشر شده، همكاري ياد شده شامل راه‌حل‌هاي فروش، سرويس‌هاي راننده و مديريت ناوگان ديجيتالي خواهد بود.

اين كمپاني آمريكايي كه از سال 2005 تاكنون در بازار حضور دارد با بخش كاميون و اتوبوس مان همكاري داشته اما هم‌اكنون يك قدم فراتر گذاشته و با خود تراتون كار مي‌كند.اما شايعات موجود درباره عرضه سهام تراتون در بورس توسط رنشلر تأييد يا رد نشده است. اين مدير ارشد به خبرنگاران گفته كه همه‌ي گزينه‌ها روي ميز بوده و تصميم نهايي هنوز گرفته نشده است.اما اين كار مي‌تواند سرمايه‌ي بيشتري را به شركت تزريق نموده و تراتون را به رقيبي چالش‌برانگيز در برابر دايملر، ولوو و ديگر رقباي اين كلاس تبديل كند.

 

آسان بار-آسان پديا-تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

 

مان در نمايشگاه هانوفر امسال با كاميون‌ها و خودروهاي تجاري متنوع و الكتريكي حاضر شده بود. از جمله‌ي اين محصولات مي‌توان به نسخه بدون آلايندگي ون مان eTGE اشاره كرد كه اساساً فولكس‌واگن كرافتر با نامي متفاوت است.

اما محصول برجسته‌ي اين شركت در هانوفر مان CitE بود كه يك كاميون شهري الكتريكي بوده و تنها در 18 ماه توسعه يافته است. اين كاميون كه براي حمل‌ونقل و توزيع داخل شهري طراحي شده وزن كمي داشته و درب‌هاي پهن آن ورود و خروج را تسهيل مي‌كنند. برد اين كاميون حدود 100 كيلومتر است.

محصول ديگر مان در هانوفر Lion City E است كه نمونه‌ي پيش‌توليدي يك اتوبوس شهري با پيشرانه‌اي مركزي در اكسل است. باتري‌هاي مقاوم در برابر تصادف اين اتوبوس در سقف نصب شده‌اند تا فضاي بيشتري وجود داشته باشد. تنها در 3 ساعت مي‌توان برد 270 كيلومتري را به دست آورد.

 

آسان بار-آسان پديا-تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

 

از طرف ديگر اسكانيا را داريم كه بيشتر روي مسافت‌هاي زياد و سوخت LNG تمركز داشته است. اگرچه LNG جايگزين ساده‌تري براي گازوئيل بوده اما فاقد زيرساخت‌هاي كامل مي‌باشد و آلمان امسال اولين جايگاه سوخت‌گيري LNG را تأسيس كرده است.اولين اتوبوس مسافت طولاني اسكانيا كه از LNG استفاده مي‌كند Interlink Medium Decker نام دارد. اين وسيله نقليه 13 متر طول داشته و برد آن به 1000 كيلومتر هم مي‌رسد.

خودروهاي تجاري فولكس‌واگن نيز با دست پر به ميدان آمده بود. خودروهاي كدي و ترانسپورتر الكتريكي با همراهي ABT توسعه يافته‌اند. اين ون‌هاي كوچك شهري اوايل سال آينده وارد بازار خواهند شد و بردهاي 200 يا 400 كيلومتري خواهند داشت.

 

آسان بار-آسان پديا-تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

 

محصول ديگر اين شركت ون مفهومي فولكس‌واگن كرافتر هاي موشن است كه بر پايه كرافتر الكتريكي ساخته شده است. اين خودرو داراي تكنولوژي سلول سوختي‌اي است كه به پيشرانه الكتريكي نيرو مي‌دهد. با استفاده از باك هيدروژني 4.2 كيلومتري، شاهد برد 350 كيلومتري هستيم. اين باك طراحي مدولار داشته و دومين نسخه از محدوده حركتي 500 كيلومتري برخوردار است.

پروژه بعدي كارگو e-Bike نام داشته و مي‌تواند تا 210 كيلوگرم بار را حمل كند. نهايتاً به كانسپت I.D. Buzz كارگو مي‌رسيم كه براي اولين بار معرفي شده و اولين عضو تجاري از خانواده خودروهاي الكتريكي I.D. فولكس است. اين ون از رانندگي خودكار سطح 4 برخوردار بوده و محدوده حركتي آن به بيش از 550 كيلومتر مي‌رسد.

 


منبع:پدال

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۱۲:۵۱

  نگاهي به F-Vision محصول ديگر فورد

در اين مقاله به معرفي محصول ديگري از فورد مي پردازيم كه نسل جديدي از كشنده هاي ارائه شده از فورد در نمايشگاه هانوفر آلمان است. 

فورد در نمايشگاه وسايل نقليهٔ تجاري هانوفر نسخهٔ بروز شدهٔ خانوادهٔ ون‌هاي ترانزيت خود و همين‌طور كِشندهٔ جديدي بنام F-Max را معرفي كرد اما اين‌ها تنها محصولات جديد فورد در هانوفر نيستند چراكه اين شركت آمريكايي در اين نمايشگاه كانسپت شگفت‌انگيزي بنام F-Vision Future Truck را هم رونمايي كرده است. اين كانسپت توسط شركت تركيه‌اي فورد اتوسان ساخته شده است. اين شركت در سال 1959 با مشاركت فورد به‌عنوان پشتيبان فني و شركت تركيه‌اي كوچ هولدينگ به‌عنوان سرمايه‌گذار تأسيس شد و تا به امروز به توليد ون‌هاي تجاري و كاميون‌هاي فورد در تركيه مي‌پردازد.

 

آسان بار-آسان پديا-آسان بار-  نگاهي به F-Vision محصول ديگر فورد

 

فورد اتوسان اطلاعات زيادي از كِشندهٔ كانسپت F-Vision منتشر نكرده اما با نگاه به تصاوير مي‌توان به طراحي عجيب و فوق‌العاده آينده‌نگرانهٔ آن پي بُرد. اين كِشندهٔ كانسپت استايل آئروديناميكي داشته و شيشهٔ جلوي آن به‌صورت تركيبي درون بدنه كار شده است. ازجملهٔ ديگر ويژگي‌هاي ظاهري برجستهٔ F-Vision نيز مي‌توان به رينگ‌هاي بسيار بزرگ و ورودي‌هاي هوايي كه با نوارهاي LED احاطه شده‌اند اشاره كرد. علاوه بر اين، در اين كانسپت بجاي آينه‌هاي جانبي از دوربين استفاده شده و براي دسترسي به كابين آن‌هم يك درب كشويي در سمت راست تعبيه شده است.

 

آسان بار-آسان پديا- نگاهي به F-Vision محصول ديگر فورد

 

طراحي آئروديناميك اين كِشنده به تريلر آن‌هم كشيده شده به‌گونه‌اي كه چرخ‌هاي آن به‌طور كامل پوشيده و مخفي شده‌اند و روي پنل‌هاي جانبي آن‌هم نقوشي كار شده است. نتيجهٔ اين اقدامات موجب شده كه اين تريلر بسيار آينده‌نگرانه‌تر از كانتينرهاي سنتي باشد كه امروزه در جاده‌ها مي‌بينيم. همان‌طور كه گفته شد فورد اطلاعات چنداني از F-Vision منتشر نكرده و صرفاً گفته است كه قواي محركهٔ آن از نوع الكتريكي بوده و به تكنولوژي رانندگي نيمه‌خودكار سطح چهار هم مجهز است. با استفاده از اين تكنولوژي نيمه خودران، كِشنده مي‌تواند در شرايط خاصي خودش اقدام به رانندگي كند.(در مورد كشنده هاي فورد بيشتر بدانيد)

 

آسان بار-آسان پديا- نگاهي به F-Vision محصول ديگر فورد

 

در اين كِشندهٔ كانسپت همچنين از قطعات سبك‌وزني استفاده شده و در قسمت جلويي آن‌هم سيستمي تعبيه شده كه مي‌تواند طرح‌هاي مختلفي را به نمايش درآورَد. در مورد اين سيستم چيز بيشتري گفته نشده ولي در يكي از تصاوير زنده‌اي كه از F-Vision منتشر شده مي‌توان ديد كه در قسمت ورودي‌هاي هواي آن طرح لوزي مانندي به نمايش درآمده است. هرچند اين كانسپت در ظاهر شباهت‌هايي با ساير كِشنده‌هاي مربوط به آينده دارد اما فورد گفته است كه در طراحي F-Vision از ابرقهرمان‌هاي مارول الهام گرفته شده است. اين ادعا را مي‌توان قابل‌قبول دانست چراكه قيمت جلويي كِشنده به كلاه مرد آهني (آيرون‌من) شباهت‌هايي دارد.

 


منبع:پدال

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۲۸:۲۸

تن كيلومتر در ۶۶۰ هزار مسير

فرامرز مداح عضو هيئت عامل سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي درباره مصوبه تازه شوراي عالي هماهنگي ترابري كشور مبني بر محاسبه كرايه حمل بر مبناي تن ـ كيلومتر اظهار داشت: اين مصوبه كلي است و بر مبناي اين مصوبه، سازمان راهداري بايد كرايه حمل براي ۶۶۰ هزار مسير را تعيين كند. 

مداح در پاسخ به اين سوال كه آيا مصوبه كلي شوراي عالي هماهنگي ترابري و نرخ هايي كه توسط سازمان راهداري براي ۶۶۰ هزار مسير تعيين خواهد شد، جهت اجرا نياز به مصوبه ستاد تنظيم بازار دارد يا خير، گفت: در بخشي از مصوبه شوراي عالي ترابري آمده است كه اجراي اين روش محاسبه كرايه حمل بايد با مجوز سازمان هاي ذي ربط باشد ؛ كه منظور از سازمان هاي ذي ربط ، ستاد تنظيم بازار است؛ اما درباره آن بحث وجود دارد كه ستاد تنظيم بازار چگونه مي تواند براي ۶۶۰ هزار مسير كه قرار است سازمان راهداري قيمت گذاري و ابلاغ كند، اظهار نظر كند؟

او ادامه داد: ما در سازمان راهداري نرخ پايه كرايه را محاسبه كرده و به ادارات كل استان ها مي فرستيم. ادارات كل راهداري استان ها نيز آن را براي انجمن هاي صنفي استاني مي فرستند و با كمك آنها نرخ نهايي كرايه حمل در آن استان را تعيين مي كنند؛ بنابراين اينگونه نيست كه ما جدول را در تهران تهيه كرده و به رانندگان ابلاغ كنيم. بلكه نرخ كرايه‌ها در استان ها نهايي مي شود.

آسان بار_آسان پديا-فرامرز مداح-تن كيلومتر در ۶۶۰ هزار مسير

او سوالات مطرح شده در مورد تن كيلومتر را اينگونه پاسخ داد:

كرايه حمل بر مبناي تن-كيلومتر چگونه محاسبه مي‌شود؟

معاون سازمان راهداري درباره نحوه محاسبه كرايه حمل بر مبناي تن-كيلومتر توضيح داد: در اين روش بر اساس يك صفحه بزرگ اكسل كه دو ماه به طول انجاميد تا آن را تهيه كنيم، عمل مي شود. در اين فرمول يك رقم پايه به عنوان تن ـ كيلومتر تعيين مي شود (مثلا ۱۰۰ هزار تومان) بعد اين رقم پايه براي آنكه تبديل به كرايه شود يك سري ضرايب مسافتي به آن مي خورد چون تن ـ كيلومتر در راه هاي نزديك گرانتر از راه هاي دور است.

او افزود: بعد از آن به صورت پله اي و بر اساس ظرفيت خودرو، تن ـ كيلومتر را محاسبه مي كنيم. مثلا براي يك تريلر كه ۲۲ تن وزن دارد فرض بر اين است كه كل اين ظرفيت در اختيار قرار گيرد و نهايتا سه رقم مسافت، وزن و تن ـ كيلومتر داريم كه در هم ضرب مي شود.

مبناي جديد، الزاما به معناي افزايش نرخ در همه مسيرها نيست

عضو هيئت عامل سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي درباره ضمانت اجرايي اين روش براي تعيين كرايه حمل افزود: رقمي كه بر اساس فرمول مذكور تهيه مي شود، رقم پايه است و اگر رانندگاني بخواهند با نرخ كمتر اقدام به حمل بار كنند، ديگر در اختيار ما نيست. بنابراين ضمانت اجرايي خيلي محكم و قابل قبولي نخواهد داشت. اما مي تواند براي انتقال بارهاي دولتي ملاك عمل قرار گيرد.

مداح گفت: محاسبه كرايه حمل بر اساس تن ـ كيلومتر به اين معنا نيست كه در همه جا كرايه افزايش مي يابد بلكه در برخي موارد معدود، كرايه كاهش مي يابد.

آسان بار-آسان پديا-تن كيلومتر در ۶۶۰ هزار مسير

مبناي جديد چه تاثيري بر قيمت كالاها دارد؟

او در پاسخ به اين پرسش كه آيا محاسبه كرايه حمل بر اساس تن ـ كيلومتر سبب افزايش قيمت تمام شده كالا براي صاحب بار و نهايتا قيمت خودِ كالا مي شود؟ گفت: تأثير اين نوع محاسبه كرايه حمل بر قيمت تمام شده كالا بسيار اندك است و هر چه محموله با ارزش تر باشد، ميزان اثرگذاري افزايش كرايه حمل بر قيمت كالا هم به همان نسبت كاهش مي يابد ولي هر چه كالا كم ارزشتر باشد، تأثير آن بيشتر مي شود. مثلا در ۲۰ تن گوجه فرنگي كه ارزش آن ممكن است ۶۰ ميليون تومان باشد، نهايتا افزايش ۱ ميليون توماني كرايه حمل (در صورت محاسبه با تن ـ كيلومتر) نسبت به نرخ كرايه هاي گذشته، تأثير چنداني در قيمت تمام شده كالا براي صاحب بار نخواهد داشت درنتيجه اين روش محاسبه كرايه حمل نمي تواند بهانه اي براي افزايش قيمت كالا از سوي صاحب بار باشد.

معاون برنامه ريزي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي درباره تأثير روش جديد تعيين كرايه حمل بر رقابت جاده و ريل در حمل بار اظهار داشت: با توجه به اينكه با اعمال روش تن ـ كيلومتر قيمت حمل بار با جاده افزايش مي يابد، به سود ريل بوده و راه آهني ها از اجراي محاسبه تن ـ كيلومتر استقبال مي كنند؛ چون استفاده از راه آهن براي حمل بار توجيه پذيرتر خواهد بود.

خودروهاي حامل سوخت و شركت‌هاي پخش، مشمول نيستند

او درباره تسري روش تن ـ كيلومتر به خودروهاي سوختي گفت: خودروهاي حامل سوخت در اين روش قرار نمي گيرند. چون صاحب كالا در فرآورده هاي نفتي، دولت است كه از سازمان برنامه و بودجه مجوز مي گيرند؛ هر چند كه روش محاسبه كرايه حمل خودروهاي سوختي نيز در حال حاضر بر اساس تن ـ كيلومتر است اما در زمره قيمت گذاري سازمان راهداري قرار نمي گيرند.

مداح درباره خودروهاي حامل مواد غذايي وابسته به شركت هاي پخش مواد غذايي گفت: خودروهاي باري زيرمجموعه شركت هاي پخش مواد غذايي در زمره خودروهاي سنگين شهري محسوب شده و در شمول اين نحوه تعيين كرايه حمل بار نخواهند بود.

او همچين گفت: از آنجا كه شركت هاي باربري و حمل و نقلي درآمدشان از محل كميسيون توزيع بار به رانندگان است، هر چه كرايه حمل بيشتر شود، سود آنها هم بيشتر مي شود؛ در نتيجه اجراي اين روش به سود شركت هاي حمل و نقلي است و نمي توان گفت تخلفات شركت هاي حمل و نقلي با مبناي جديد، حذف مي شود.

آسان بار-آسان پديا-تن كيلومتر در ۶۶۰ هزار مسير

عضو هيئت عامل سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي درباره تخلفات شركت هاي حمل و نقل  در زمينه توزيع بار ميان رانندگان با حداقل قيمت ها گفت: اگر اين نرخ كرايه حمل اندكي كه شركت ها به راننده ها مي دادند، به سود مصرف كننده نهايي بود، باز هم جاي توجيه داشت؛ اما اشكال كار اين است كه به سود مردم نبود و به نفع خودِ شركت هاي حمل ونقلي بود.

او افزود: در صورتي كه روش تن ـ كيلومتر اعمال و ابلاغ شود، بارنامه هاي صادره از سوي شركت هاي حمل و نقل بايد بر اين اساس باشد اما اگر خودِ راننده بخواهد در زمينه رقابت، تخفيف دهد كه بحث ديگري است و نمي توانيم جلوي او را بگيريم.

جدول منتشر شده در فضاي مجازي، مورد تاييد نيست

اين مقام مسئول در سازمان راهداري در خصوص جدول منتشر شده در فضاي مجازي ميان رانندگان كه اعدادي را به عنوان ارقام پايه محاسبه كرايه حمل بر اساس تن ـ كيلومتر اعلام كرده است، گفت: اين جدول مورد تأييد سازمان راهداري نيست و از سوي تعدادي از رانندگاني كه به عنوان نماينده صنف با ما در ارتباط بودند، منتشر شده است.

او افزود: من به اين افراد گفتم اين ارقام مورد تأييد نيستند و اگر جدولي كه در اختيار سازمان راهداري است به تصويب نهايي نرسد، عامل آن شما هستيد كه با انتشار اين جدول جلوي تصويب آن را گرفتيد.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۱۱:۳۹

تن كيلومتر و سرنوشت نهايي آن

با وجود اقدامات انجام شده در مورد رسيدگي به مطالبات رانندگان يكي از اصلي‌ترين دغدغه‌هاي رانندگان،محاسبه نرخ كرايه براساس تن–كيلومتر بود، كه بر طبق آن وزير راه و شهرسازي وعده داد كه با توجه به زمان نسبتا طولاني مورد نياز براي بررسي شاخص‌هاي مربوط به اين نوع تعرفه‌گذاري اين وزارتخانه پس از انجام بررسي‌هاي كارشناسي نظر خود را در رابطه با آن ارائه خواهد كرد.

با گذشت چند هفته از آغاز بررسي‌ها، سازمان راهداري اعلام كرده است كه كليات محاسبه تعرفه حمل كالا براساس تن–كيلومتر را تصويب كرده است.

يك كاميون‌دار و فعال حمل‌ونقلي كشور خبر داد كه روش محاسبه تن كيلومتر در جلسه كارگروه نهايي شد و ظرف چند ماه آينده عدد دقيق تن كيلومتر در سيستم بارنامه‌ نويسي وارد مي‌شود و ديگر هيچ شركتي نمي‌تواند از اين عدد تخلف كند و پايين‌تر بيايد.(در مورد تخلفات شركت هاي حمل و نقل بيشتر بدانيد)

مالك نخعي به تشريح جلسه مشترك خود با مسئولان سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي در خصوص تعيين تكليف اجراي تن كيلومتر پرداخت و گفت: روش محاسبه تن كيلومتر در جلسه كارگروه نهايي شد.در حال حاضر اقلام هزينه‌اي انواع كشنده كاملاً بررسي‌شده و برآورد نرخ پايه اوليه تن كيلومتر براي انواع كشنده به‌دست‌آمده و عدد نهايي پيداشده است و تنها به مقداري چكش‌كاري نيازمنديم تا به نتيجه قطعي برسيم.

بر اساس اظهارات مالك نخغي از آنجايي‌كه فراواني بارنامه در مسير تهران-بندرعباس زياد بوده است محور پايلوت مورد اجراي اين طرح هم‌ بندرعباس- تهران قرار گرفته است.

آسان بار-تن كيلومتر و سرنوشت نهايي آن

اين كاميون‌دار و فعال حمل‌ونقلي ادامه داد: نكته مهم اين است كه عدد به‌دست‌آمده عدد پايه است و عوارض دولتي و ساير ملزومات به آن اضافه مي‌شود و بسته به نوع مسير و شركت هاي حمل‌ونقل شرايط فرق دارد.

او با توضيح اينكه روش محاسبه تن كيلومتر در جلسه كارگروه نهايي شد، خبر داد كه كارگروه عدد نهايي تن كيلومتر را تا چند ماه ديگر اعلام مي‌كند.مالك نخعي اين راهم گفت كه عجله در اعلام عدد نهايي تن كيلومتر ممكن است جبهه‌گيري صاحب كالا و ضرر كاميون‌دار را در برداشته باشد و اضافه كرد: قرار شده 8 كلاس بارگيري در نظر گرفته شود كه دو كلاس مربوط به كشنده و 6 كلاس باركش است. بر اين اساس عدد پايه براي كرايه خالص كاميون در نظر گرفته مي‌شود و فرض بر اين است كه  اين عدد پايه براي مسيري مسطح در آب‌ و هواي مناسب است و محموله مواد خطرناك نيست و همه‌چيز در سطح پايين در نظر گرفته‌شده است و بعد به آن ضريب مي‌خورد. موضوعي كه هنوز  درباره آن به نتيجه نرسيده‌ايم مسيرهاي يك‌سر خالي و يا دو سر بار است كه تحت اين شرايط مي‌خواهيم تن كيلومتر واقعي را بسنجيم.  ما مي‌خواهيم به شرايطي برسيم كه صاحب كالا متوجه شود حقوق راننده را تاكنون پرداخت نمي‌كرده و حالا مي‌خواهد اين هزينه را درست و واقعي بپردازد.

نخعي ادامه داد: در بخش علمي كار كه قرار است كرايه كاليبره شود و بر اساس معادلات و فرمول به آن برسيم به نتايج ارزشمندي رسيديم و با موافقت سازمان راهداري ظرف چند ماه آينده عدد دقيق تن كيلومتر در سيستم بارنامه‌نويسي وارد مي‌شود و ديگر هيچ شركتي نمي‌تواند از اين عدد تخلف كند و پايين‌تر بيايد.

 

آسان بار-آسان پديا-تن كيلومتر و سرنوشت نهايي آن-مالك نخعي

 

او تأكيد كرد: كليت قضيه اين است كه اكنون تن كيلومتر كشنده كاملاً تعيين‌شده است و از آنجايي‌كه تن كيلومتر قرار است به تفكيك كلاس باري تا كلاس 8 تعيين شود و عددهاي متفاوتي داشته باشد كار ادامه دارد.

او بابيان اينكه طرح موضوع تن كيلومتر توقع ايجاد كرده و رانندگان مي‌خواهند هر چه زودتر به اين نتيجه برسند، گفت: اكنون جامعه كاميون‌داران و جامعه دولتي به اين نتيجه رسيده‌اند كه بايد به يك فرمول اساسي برسيم كه نرخ تمام‌شده حمل واقعي باشد اما پيدا كردن عدد واقعي هزينه‌ها و درآمدها كار راحتي نيست و تا همين‌ الان بر مبناي عرضه و تقاضا و تخمين بوده است.

مالك نخعي در خصوص نحوه اجراي تن كيلومتر، ادامه داد: اكنون بين جامعه عمومي و خصوصي بخش حمل‌ونقل در خصوص قطعيت اجراي تن كيلومتر اشتراك نظر وجود دارد و در همين راستا تاكنون 6 جلسه هماهنگي برگزارشده است اما از آنجايي‌كه روزبه‌روز با چالش‌هاي جدي و پارامترهاي هزينه‌اي جديدي در بازار مواجه مي‌شويم دامنه تحقيقات گسترده و كار زمان‌بر شده است.

از سوي ديگر داريوش اماني، معاون سازمان راهداري با اعلام اين خبر گفت: پيش‌بيني مي‌كنيم در هفته جاري با تائيد وزير راه كليات اين طرح نهايي شده و به مرحله اجرا برسد.

اماني گفت: در ماه‌هاي ابتدايي امسال و در قالب تجمعاتي كه از سوي راننده‌هاي كاميون درباره شرايطشان صورت گرفت، يكي از اصلي‌ترين مشكلات آنها بحث چگونگي محاسبه نرخ حمل بار بود. آنها در كنار درخواست فوري براي افزايش نرخ‌ها، اين مسئله را نيز مطرح كردند كه چارچوب محاسبه نرخ براساس تن-كيلومتر تعيين شود.

به گفته او پس‌ از آنكه سازمان راهداري توانست بحث افزايش نرخ كرايه‌ها را نهايي كند، موضوع تغيير مبناي نرخ‌گذاري نيز در دستوركار قرار گرفت كه امروز به نتيجه‌اي قطعي رسيده است.

معاون سازمان راهداري بابيان اينكه نرخ‌گذاري براساس تن-كيلومتر نياز به مطالعات گسترده داشت، تأكيد كرد: اگر بنا بود سازمان راهداري، مطالعه و جمع‌بندي نهايي در اين زمينه را به يك شركت خصوصي واگذار كند احتمالاً رسيدن به نتيجه‌اي قطعي به بيش از يك سال زمان نياز داشت؛ اما با پيگيري مسئولان سازمان و برگزاري جلسات چندين ساعته ميان مسئولان، كارشناسان و نمايندگان اصناف كار به يك نتيجه قطعي رسيد.

آسان بار-آسان پديا-تن كيلومتر و سرنوشت نهايي آن-داريوش اماني

 

اماني اضافه كرد: درحال‌حاضر طرح مطالعاتي به نتيجه‌اي قطعي رسيده تا بتوان ازاين‌پس مبناي محاسبات كرايه را تغيير داد.

به گفته او، درحال‌حاضر كليات اين طرح نهايي و براي بخش‌هاي مختلف ارسال‌شده است تا در استان‌هاي كشور به مرحله اجرا برسد. در اين رابطه نياز به‌نظر نهايي شوراي‌عالي حمل‌ونقل وجود دارد كه پيش‌بيني مي‌شود در هفته جاري با تائيد وزير راه و شهرسازي به مرحله اجرا برسد.

معاون سازمان راهداري در آخر خاطرنشان كرد: در طول ماه‌هاي گذشته يكي از اصلي‌ترين هدف‌گذاري‌هاي سازمان به وجود آوردن شرايط مناسب براي ادامه فعاليت رانندگان كاميون بوده و خوشبختانه در اين ماه‌ها طرح و سياست‌هاي مثبتي به‌منظور بهبود شرايط رانندگان به تصويب و اجرا رسيده و سازمان همواره تلاش كرده خدمات قابل‌توجه رانندگان را درنظر داشته و تمام توان خود را براي به وجود آوردن شرايطي مناسب براي اين قشر زحمت‌كش جامعه بسيج كند.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۳۱:۱۶

جريمه در انتظار شركت هاي حمل و نقل

مديركل دفتر حقوقي و تدوين مقررات سازمان راهداري عباسعلي بني اسدي با اشاره به تعليق يكماهه پروانه ۹۵ شركت حمل ونقل بار به دليل تخلف گفت: اين شركت ها مرتكب تخلف شدند و در صورت تكرار تخلف پروانه آنها به صورت دائم لغو مي شود.

بني اسدي گفت: حمل ونقل جاده اي مجموعه فعاليت هايي است كه در زمينه هاي گسترده اي از جريان توليد، توزيع، مصرف كالا و خدمات در كشور انجام مي شود. به همين خاطر است كه اين حوزه در اقتصاد كشور و اقتصاد تك تك افراد جامعه نقش انكارناپذيري را دارد.

او ادامه داد: برخلاف بسياري از صنف كه دولت صرفا وظيفه رگلاتوري را بر عهده داشته و نظارت وظيفه اتحاديه هاست، در بخش حمل ونقل جاده اي، قانونگذار وظيفه تدوين استانداردها و نظارت بر فعاليت صنفي را بر عهده دولت گذاشته است.

او با بيان اين كه در حمل ونقل جاده اي اين نظارت توسط سازمان راهداري اعمال مي شود، افزود: از ابتداي سال جاري و پس از اتفاقات سري اول مربوط به كاميون داران كميسيون هاي ويژه اي تشكيل شده بود.

مديركل دفتر حقوقي و تدوين مقررات سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي با بيان اين كه نظارت سازمان به دو شكل انجام مي شود، گفت: بخشي از اين نظارت از طريق رسيدگي به تخلفات رانندگان (كميسيون ماده ۱۱) و بخش ديگر نيز از طريق كميسيون ماده ۱۲ به تخلفات شركت ها و موسسه هاي حمل ونقلي رسيدگي مي شود.

استقرار كميسيون هاي ويژه در پايانه هاي حمل بار 

بني اسدي بيان كرد: بعد از اتفاقاتي -اعتراضات- كه سري قبل در كشور روي داد كميسيون هاي ويژه اي تشكيل شد. بيشترين مشكلي در بخش رسيدگي به شكايت رانندگان داريم اين بوده كه چون رانندگان به دليل ارتباط كار با شركت ها حاضر به شكايت نبودند. كميسيون رسيدگي به تخلفات يك كميسيون شبه قضايي است كه شبيه آن در جاهاي ديگر نيز وجود دارد. در نتيجه نمي توانيم از اصول قضايي عدول كنيم. اصول قضايي مي گويد كه مهم ترين ركن اين است كه يك شاكي وجود داشته باشد.

او اظهار كرد: در دو سه ماه اخير كميسيون هاي ويژه در پايانه ها و مراكز بار مستقر شده و به محض صدور بارنامه، اطلاعات و رفتارهاي صورت گرفته را كنترل مي كردند. اگر در اين بررسي ها حق راننده اي ضايع شده بود به آن رسيدگي مي كردند.

او با بيان اين كه كار اين كميسيون هاي ويژه از اول تيرماه امسال آغاز شد، افزود: در اين موضوع به يك مشكل برخورديم؛ پس از يكماه رانندگان مي گفتند كه بنده شكايتي نكرده ام چرا به استناد تضييع حقوق بنده با شركت برخورد كرده ايد. اين به خاطر همان تعاملات كاري است كه واقعا دست ما را مي بندد.

مقام مسئول سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي از سامانه شهرا، ۱۴۱، سايت ۱۴۱ و... به عنوان سامانه هايي براي دسترسي رانندگان براي طرح شكايت نام برد و گفت: كميسيون هاي ويژه در سطح كشور و در هر اداره كل هستند و اختيار تامي هم دارند كه تابع ضوابط اداري سازمان است و از تيرماه امسال تاكنون كميسيون هاي ويژه به ۱۲۱۰ پرونده رسيدگي كرده اند كه از اين تعداد ۶۳۹ به جريمه نقدي منتهي شده، ۱۶۷ مورد تذكر كتبي، ۲۷۱ مورد برائت و ۱۳۳ مورد تعليق پروانه فعاليت داشته ايم.

او با تاكيد بر اين كه تمركز اين كميسيون ها رسيدگي به شكايت رانندگان است، اظهار كرد: خيلي راحت مي توانيم بررسي كنيم كه آيا اطلاعات و ارقام درج شده در بارنامه درست است يا خير؟ رانندگان شماره بارنامه و نام شركت صادر كننده را به ما مي دهند. بلافاصله مي توانيم بارنامه را كنترل مي كنيم. همواره به رانندگان اعلام كرده ايم كه چنانچه شركت ها به دليل شكايت، باري ندهند به شدت با شركت ها برخورد مي كنيم.( در مورد مزاياي حذف بارنامه كاغذي بخوانيد )

او با اعلام اين كه نمونه اين برخوردها پايانه تهران بود، افزود: وقتي شركت در حال بررسي بارنامه بود راننده در مسير بود براي بارگيري. شركت حمل ونقل با صاحب كالا تماس گرفته و مي گويد بار فلان راننده را لغو كنيد چون رفته و شكايت كرده است.

آسان بار-آسان پديا-جريمه در انتظار شركت هاي حمل و نقل

تعليق ۲ ماهه پروانه شركت معروف حمل ونقلي 

مديركل دفتر حقوقي و تدوين مقررات سازمان راهداري با تاكيد براين كه با اين شركت معروف برخورد كرده و به مدت ۲ ماه پروانه آنرا تعليق كرديم، تصريح كرد: به هر روشي كه اطلاعات را به دست آوريم كه راننده اي را بلك ليست كنند به شدت برخورد مي كنيم.

بني اسدي در خصوص كميسيون ماده ۱۲ اظهار كرد: اگر چه روال رسيدگي اين است كه شاكي مراجعه مي كند، اما با مراجعه به پايانه به دنبال آن بوده ايم كه رفتار را در بين مردم شكل دهيم تا از حق خود با شكايت كردن دفاع كنند. از حدود سه دهه گذشته ضوابط تشكيل شركت هاي حمل ونقل به سمت و سويي بوده كه براي افرادي مجوز صادر مي شود كه در اين بخش آورده سرمايه داشته باشد و يك بارنامه نويس صفر نباشد.

او ادامه داد: شركت هايي كه از دهه ۷۰ تاسيس شده اند مكلفند كاميون ملكي ارائه دهند. هدف از اين كار آن است كه در كاميون ملكي راننده مستخدم شركت استريال هزينه هاي كاميون بر عهده شركت حمل ونقل بوده و بسياري از اين مشكلات راننده هاي خود مالك كمتر است. ضمن اين كه كاميون در اختيار بخش حمل ونقل كشور است و ديگر شخصي نيست.

او با اعلام اين كه امروز براي تاسيس شركت حمل ونقلي در شهرهاي درجه يك ۱۲ دستگاه كاميون و براي شهرهاي توانمند ۷۵ دستگاه مورد نياز است، گفت: از ۵ سال قبل كه سيستم جامع صدور بارنامه راه اندازي شد، تمام فعاليت هاي شركت ها در سامانه ثبت مي شود.

مقام مسئول سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي يادآور شد: بر اساس بررسي هاي صورت گرفته توسط سازمان راهداري در شهريور ماه براي خيلي از كاميون ها بارنامه صادر شده كه به معناي كار كردن كاميون ها بوده است، اظهار كرد: اما از ابتداي مهرماه بر اساس بررسي هاي انجام شده شركت هايي كه ۱۰ دستگاه كاميون ملكي به بالا داشته در صورت نداشتن هيچ كاركردي از ابتداي ماه جاري بر اساس تكليف قانوني برخودرهاي لازم انجام شود.

آسان بار-آسان پديا-جريمه در انتظار شركت هاي حمل و نقل

بني اسدي با بيان اين كه ۹۵ شركت مشمول ليست تنبيهي سازمان راهداري و حمل ونقل قرار گرفتند، اظهار كرد: اين شركت ها به مدت يكماه تعليق پروانه شدند و به تعدادي هم تذكر كتبي داده شد. اگر اين شركت ها بخواهند به اين شكل صاحبان كالا را بلاتكليف بگذارند برخوردهاي شديدتري با آنها اعمال خواهد شد.

او در پاسخ به اين پرسش كه دليل اين شركت ها براي عدم فعاليت چه بوده است، افزود: اين شركت ها از زمان ابلاغ راي تا امروز عدله محكمه پسندي براي ما ارائه نكرده اند، به نظر مي آيد اينها تابع جو رانندگان خودمالك قرار گرفته بودند. اين در حالي است كه شركت هاي مذكور اساسا براي اين تاسيس شدند كه همواره در اختيار صاحبان كالا و متقاضيان حمل بار در كشرور باشند. چه آن كه اگر اين كاميون ها را ارائه نمي كردند سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي به آنها مجور نمي داد.

او در عين حال با قدرداني از شركت هايي كه در ايام اعتراض رانندگان فعال بوده اند، بيان كرد: كاميون داراني كه كاميون آنها از سوي افراد ناشناس آسيب ديده بر اساس مصوبه دولت سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي به صورت نقدي خسارت آنها را جبران مي كند.

او با اشاره به اين كه تعليق اين شركت ها از چهارشنبه هفته گذشته آغاز شده است، تصريح كرد در صورت تكرار تخلف، مي توانيم پروانه شركت ها را به صورت دائم لغو كنيم. در ۱۸ استان كشور ۹۵ شركت حمل ونقل بار متخلف به مدت يكماه تعليق پروانه شده اند.

بني اسدي در پايان گفت: سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي براي برخورد با شركت هاي متخلف فقط ابزار تنبيهي در اختيار دارد.

 

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ]