فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
آسان بار پل ارتباطي شركت هاي حمل و نقل و رانندگان
درباره من
آسان بار تخصصي ترين و محبوب ترين سامانه اينترنتي ارائه دهنده خدمات حمل و نقل كالا در سراسر ايران به رانندگان پايه يك و شركت هاي حمل و نقل (باربري) مي باشد، به عبارت ديگر آسان بار پل ارتباطي رانندگان و شركت هاي حمل و نقل در بستر اينترنت است.
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۱۳:۳۱

توسعه ترانزيت با ورود هند به بندر چابهار

محمد راستاد معاون وزير راه و شهرسازي در همايش آموزشي لجستيك و زنجيره حمل و نقل كه با حضور كارشناسان و مقامات دريانوردي اتحاديه اروپا در تهران برگزار شد،گفت: اخيرا به موافقت‌هاي خوبي براي توسعه دالان‌هاي ترانزيتي رسيديم كه موافقت‌نامه با هند و افغانستان در بندر چابهار از جمله آن است.

توسعه ترانزيت با ورود هند به بندر چابهار

 

معاورن وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه ايران داراي 5 هزار و 800كيلومتر سواحل در شمال و جنوب است، گفت:‌ حدود 230 ميليون تن در سال ظرفيت بنادر تجاري ايران است و هم‌اكنون سالانه ميزان حمل و نقل دريايي به 300 ميليون تن مواد نفتي و غير نفتي مي‌رسد و ايران از نظر ناوگان تحت پرچم كشورهاي مهم منطقه و جهان محسوب مي‌شود و 1.1 درصد ناوگان جهاني تحت پرچم ايران است و جزء 20 كشور اول جهان از اين نظر به شمار مي‌رويم.

راستاد اظهار كرد: روند فعاليت‌ها و انتقال حمل ونقل كانتينري تا به امروز رشد خوبي داشته و در روزهاي آينده شاهد تجهيز و تكميل بندر شهيد رجايي به 12 جرثقيل گنتريكرين با 104 ميليون يورو سرمايه‌گذاري و همچنين تجهيز 15 دستگاه آر‌تي‌جي مي‌شويم.

 

توسعه ترانزيت با ورود هند به بندر چابهار

 

او با بيان اينكه هم‌اكنون حدود 3 ميليون تن KAU تخليه و بارگيري در بندر شهيد رجايي صورت گرفته است، افزود: هم‌اكنون در حال توسعه ترمينال 3 بندر شهيد رجايي هستيم و با تكميل اين پايانه ظرفيت تخليه و بارگيري به 8 ميليون KAU مي‌رسد.

راستاد با بيان اينكه كشور ايران از دسترسي مناسب و بازار جذابي دارد، گفت: ايران در مسير مهم دالان‌هاي ترانزيتي است و بنادر ايران و ساير بخش‌هاي حمل و نقل كشور نيز از نظر توسعه ترانزيتي ايران را به كشور مهمي تبديل كرده است. بندر چابهار در منتهي‌عليه جنوب شرقي ايران قرار دارد كه قابليت تبديل شدن به محور كانوني شهر را دارد و حلقه اتصالي بين 3 كشور اقيانوسي هند، هند و افغانستان به شمار مي‌رود. پايانه تمام مكانيزه مواد معدني و ساير فعاليت‌هاي صادرات غير نفتي و بخش صادرات مشتقات نفتي در بندر چابهار است و در كنار حضور هندي‌ها در بندر شهيد بهشتي چابهار براي اپراتوري پايانه بندر بخش خصوصي داخلي سرمايه‌گذاري‌هاي خيلي خوبي را انجام داده است.

او درباره توسعه اراضي پس كرانه تجاري كشور گفت: توسعه اراضي پس كرانه‌اي در بندر شهيد رجايي را به ميزان 2 هزار و 400 هكتار در دستور كار داريم كه در اين بندر فعاليت‌هاي لجستيكي و توليدي انجام مي‌شود و در اين اقدام بندر شهيد رجايي به بندر نسل سوم ارتقا پيدا مي كند.در بنادر ديگر كشور از جمله بوشهر توسعه پس كرانه‌هاي بندر و جذب سرمايه‌گذاري را در دستور كار قرار مي‌دهيم.

 

توسعه ترانزيت با ورود هند به بندر چابهار

 

راستاد درباره اتفاده از توان بنادر شمال كشور گفت: اخيرا توافق و تفاهم‌هاي خوبي بين كشورهاي ساحلي درياي خزر ايجاد شده و ما هم اكنون قابليت جابه‌جايي 30 ميليون كالا را در بنادر شمالي داريم.

ما توانستيم براي براي حمل و نقل مواد غذايي و غلات در بنادر شمالي كشور موقعيت مناسبي ايجاد كنيم و اميدواريم شرايطي ايجاد شود تا حمل و نقل كانتينري بين كشورهاي ساحلي خزر رونق بگيرد تا بتوانيم ترانزيت كالا را بين بنادر شمالي و جنوبي شاهد باشيم.اميدواريم با تبادل تجربيات و دانشي كه بين حوزه حمل و نقل اتحاديه اروپا ايجاد شده شاهد بهبود موقعيت و ارتقاي بهره‌وري و كيفيت باشيم و بتوانيم از تجربيات اتحاديه اروپا در اين بخش استفاده كنيم.

شكايت ايران از آمريكا در سازمان دريانوردي

سمينار آموزشي لجستيك و زنجيره‌اي حمل و نقل با حضور 16 نفر از مقامات ارشد حمل و نقل اتحاديه اروپا و مسئولان حوزه بندري، دريايي و كشتي‌راني برگزار شد و راستاد معاون وزير راه و شهرسازي در جمع خبرنگاران افزود: هفته آينده كه اجلاس صد و بيست و يكم شوراي سازمان بين المللي دريانوردي در مقر آن در لندن برگزار خواهد شد، هيئت نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در اين سازمان، به اعمال تبعيض و محدوديت در حمل و نقل دريايي از طريق اعمال تحريم هاي يكجانبه و ناعادلانه آمريكا كه با همه مقررات و كنوانسيون هاي بين المللي مغاير است اعتراض خواهد كرد.

رئيس سازمان بنادر و دريانوردي از شكايت ايران و ثبت سند مغايرت تحريم‌هاي يك جانبه آمريكا با قوانين و مقررات بين المللي دريايي در سازمان بين المللي دريانوردي و انتشار بيانيه اعتراضي در اين مورد خبر داد و افزود علاوه بر بيانيه اي كه در اين اجلاس توسط هيئت نمايندگي جمهوري اسلامي ايران قرائت خواهد شد، بصورت رسمي سندي به دبيرخانه سازمان بين المللي دريانوردي ارائه كرديم كه با استناد به قوانين بين المللي ، مغايرت تحريم ها با مقررات جهاني را اثبات مي كند و پيش بيني مي كنيم بواسطه اينكه در تحريم‌ها، هيچ كشوري همراهي جدي با آمريكا نداشته شاهد حمايت جامعه جهاني دريايي از اعتراض و شكايت جمهوري اسلامي ايران باشيم. در سالهاي اخير موافقت‌نامه‌هاي خوبي براي توسعه دالان‌هاي ترانزيتي منعقد شده كه مهمترين آنها موافقت‌نامه با كشور هند و افغانستان در بندر چابهار است.بندر چابهار در منتهي‌عليه جنوب شرقي ايران قرار دارد كه قابليت تبديل شدن به محور كانوني شهر را دارد و حلقه اتصالي بين 3 كشور اقيانوسي هند، هند و افغانستان به شمار مي‌رود.

توسعه ترانزيت با ورود هند به بندر چابهار

راستاد از تشكيل اولين شوراي هماهنگي موافقت‌نامه چابهار در آينده نزديك خبر داد و گفت: به زودي اپراتور هندي وارد بندر چابهار مي‌شود كه ميزان اين سرمايه‌گذاري 85 ميليون دلار و در قالب قرارداد BOT به مدت 10 سال فعاليت خواهد كرد.

معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه پايانه تمام مكانيزه مواد معدني و ساير فعاليت‌هاي صادرات غير نفتي و بخش صادرات مشتقات نفتي در بندر چابهار است، گفت: در كنار حضور هندي‌ها در بندر شهيد بهشتي چابهار براي اپراتوري پايانه بندر بخش خصوصي داخلي سرمايه‌گذاري‌هاي خيلي خوبي را انجام داده است. توسعه اراضي پس كرانه‌اي در بندر شهيد رجايي را به ميزان 2 هزار و 400 هكتار در دستور كار داريم كه در اين بندر فعاليت‌هالي لجستيكي و توليدي انجام مي‌شود و در اين اقدام بندر شهيد رجايي به بندر نسل سوم ارتقا پيدا مي كند.

راستاد درباره استفاده از توان بنادر شمال كشور گفت: اخيرا توافق و تفاهم‌هاي خوبي بين كشورهاي ساحلي درياي خزر ايجاد شده و ما هم اكنون قابليت جابه‌جايي 30 ميليون كالا را در بنادر شمالي داريم و در بنادر ديگر كشور از جمله بوشهر توسعه پس كرانه‌هاي بندر و جذب سرمايه‌گذاري را در دستور كار قرار مي‌دهيم و اميدواريم شرايطي ايجاد شود تا حمل و نقل كانتينري بين كشورهاي ساحلي خزر رونق بگيرد تا بتوانيم ترانزيت كالا را بين بنادر شمالي و جنوبي شاهد باشيم.

معاون وزير راه و شهرسازي گفت: اميدواريم با تبادل تجربيات و دانشي كه بين حوزه حمل و نقل اتحاديه اروپا ايجاد شده شاهد بهبود موقعيت و ارتقاي بهره‌وري و كيفيت باشيم و بتوانيم از تجربيات اتحاديه اروپا در اين بخش استفاده كنيم.

توسعه ترانزيت با ورود هند به بندر چابهار

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۱۰:۱۷

بررسي چند باره تن كيلومتر

 يكي از مطالبات اصلي رانندگان در ارتباط با محاسبه كرايه بر اساس تن بر كيلومتر بود كه در اين خصوص جلسات متعددي در سازمان راهداري با حضور نمايندگان مختلف انجام شد كه به نتايج مناسبي رسيدند.

بررسي چند باره تن كيلومتر-احمد+كريمي-آسان+بار-آسان+پديا

احمد كريمي دبير اتحاديه صنفي حمل و نقل درباره مبناي قيمت گذاري اظهار كرد: قيمت گذاري بر اساس قانون نرخ حمل، توافقي است كه ميان حمل كننده و صاحبان كالا كه شركت هاي حمل و نقل به عنوان نمايندگان صاحبان كالا هستند، انجام مي شود.

اماني معاون سازمان راهداري و حمل و نقل شركت كننده ديگر اين جلسه ادامه داد: بحث محاسبه كرايه بر اساس تن بر كيلومتر يكي از مطالبات رانندگان است. اين موضوع بر اساس شوراي عالي درآمد مصوب و به سازمان ابلاغ شد.شايد در اجرا اشكالاتي وجود داشته باشد كه بايد بررسي شود تا مسئله اي در نحوه محاسبه كرايه براي رانندگان و شركت هاي حمل و نقل ايجاد نشود. با توجه به اينكه بعضي از شركت ها از قبل قراردادهايي را با صاحبان بارشان دارند، بايد مدت زماني پيش بيني شود تا اين قرارداد دچار آسيب نشود.

بررسي چند باره تن كيلومتر-داريوش+اماني،+معاون+حمل_ونقل+سازمان+راهداري

اماني درباره درصد افزايش كرايه اظهار كرد: درصد افزايش كرايه متنوع است و حتي ممكن است در برخي مسيرها بر اساس شاخص هايي كه مشخص شد، با كاهش كرايه مواجه باشيم كه يك كشف قيمت است. بر مبناي آنچه قانون اجازه داده، كرايه توافقي است و افزايش كرايه بر اساس توافق ميان راننده و شركت ها انجام مي شود.

دبير اتحاديه صنفي حمل و نقل درخصوص ابهامات تن بر كيلومتر گفت: شاخص هاي متغيري در نظر گرفته شده است. در برخي موارد ممكن است مسائلي ديده نشده باشد كه در اجرا ناگزير بايد ببينيم. در اين مدت زماني كه تن بر كيلومتر كار شده و الگويي كه گرفته شده، اقدامات لازم براي به كارگيري اين الگو ها انجام شده كه خوب و ارزشمند است. در بحث توافق ها، شاخص هاي متغير و ثابتي دخيل هستند كه اگر اجرايي شوند، توافق ها ديگر نقشي نخواهند داشت.

او درباره كميسيون ها هم گفت: طبق قانون همانطور كه كرايه توافقي است، نرخ كميسيون هم تابعي از كرايه حمل است و درصدي از كرايه هم كه درصد مشخصي است بايد توسط شركت هاي حمل و نقل دريافت شود. برخي از شركت هاي حمل و نقل با توجه به شرايطي كه حاكم است، توافقاتي را خارج از عرف با رانندگان انجام مي دهند كه در برخي از موارد راننده ناگزير به پذيرش اين توافقات هستند كه در اينصورت بيش از نرخ قانوني از راننده كميسيون دريافت مي كنند.بايد ساز و كار ي فراهم شود تا امكان تخلف به حداقل برسد.

بررسي چند باره تن كيلومتر

شركت ها مدعي شده اند كه هزينه هايي دارند كه اين موضوع ارتباطي به كرايه و راننده ندارد. تخلف در هر صنفي اتفاق مي افتد، اما نكته اصلي برخورد دستگاه ناظر است. تاكنون با ۱۸۵۰ شركت برخورد كرديم كه نزديك به ۲۳۰ شركت بسته شده است.

محمدرضا رضايي رئيس كميسيون عمران مجلس در گفت و گوي تلفني درباره تاثير واسطه بر افزايش نرخ كرايه ها گفت: پس از اعتراض رانندگان كاميون ها كه در كشور مشكلاتي را به وجود آورد از مجلس خواستيم تا به اين موضوع رسيدگي كند.ده ها جلسه در كميسيون عمران با حضور وزارت راه و شهرسازي، وزارت تعاون و نمايندگاني از رانندگان كاميون ها، بانك مركزي و پليس راه كشور انجام شد كه در پي آن اعلام شد كه مطالبات رانندگان به حق است كه متاسفانه اجرايي نشده است.

بررسي چند باره تن كيلومتر

رئيس كميسيون عمران مجلس اظهار كرد: ساليان سال است رانندگان اعتراض كردند، در پي اين اعتراض ما وزارت تعاون را وادار كرديم كه انتخاباتي را در سراسر كشور برگزار كند تا نمايندگان انتخاب شوند.

رضايي درخصوص مسئله كميسيون ها هم تصريح كرد: متاسفانه بسياري از شركت هاي حمل و نقل به طور مستقيم با صاحب كالا توافقي مي كردند كه در اين ميان حق راننده كمتر از مقدار واقعي پرداخت مي شد. نظارت ها كافي نبود. طبق توافق قرار شد به صوزت نقدي كميسيون در مقصد پرداخت شود.

احمد كريمي دبير كانون سراسري انجمن هاي صنفي كاميون داران كشور با اشاره به اينكه لاستيكي كه تا الان در مقابل نياز عرضه شده است اصلا به حساب نمي آيد، گفت: فصل تابستان تمام شده است به طوري كه لاستيك ها فرسايش زيادي داشتند و الان نياز به تعويض لاستيك دارند، ما به هر كاميون دو حلقه لاستيك مي دهيم در صورتي كه حداقل كاميون هاي كشنده در سال ۶ حلقه لاستيك نياز دارند و كاميون هاي ده چرخ بايد چهار حلقه لاستيك در سال تعويض كرده باشند.

او با بيان اينكه الان وضعيت براي بحث لاستيك مناسب نيست خاطرنشان كرد: افزايش قيمت در بحث لاستيك سرسام آور است به طوري كه بخشي از ناوگان ما در حال زمينگير شدن است، برخي از قطعات تا ۵، ۶ برابر نسبت به بهمن و اسفند سال گذشته افزايش قيمت داشتند.

كريمي با اشاره به اينكه برخي از هزينه هاي بار هيچ گونه توجيهي ندارد گفت: شركت حمل مطابق قانون نبايد هزينه ها را در بار بياورد لذا، نظارت ناكافي بر نحوه اجرا وجود دارد و هنوز اين موارد باعث شده كه هزينه هاي مرتبط بر حمل در بارنامه بيايد در صورتي كه اين مسائل وجود خارجي ندارد و واقعي نيست.

بررسي چند باره تن كيلومتر

محمدرضا كلامي مديركل امور اقتصادي و تجاري وزارت صمت در بخش ديگري از اين برنامه با اشاره به اينكه يك و دو دهم ميليون دستگاه خودرو سنگين در كشور داريم كه بخش خودرو باري حدود ۴۰۰ هزار دستگاه و در بخش مرتبط با مسافر كه اتوبوس ها هستند چيزي حدود ۵۱ هزار دستگاه فعاليت دارند، اظهار كرد: اگر نياز خودرو هاي سنگين را چهار حلقه بدانيم، چيزي حدود ۴ و ۸ دهم ميليون حلقه لاستيك در سال نياز داريم كه از اين ميزان حدود يك ميليون حلقه از محل توليد داخل بوده و مابقي از محل واردات و بعضا واردات غير رسمي بوده است.

او با بيان اينكه فقط در مهر ماه حدود ۱۵۰ ميليون دلار كه شامل بيش از يك و نيم ميليون حلقه مي شود ثبت سفارش صورت گرفته است و در فرآيند تامين ارز قرار دارند، ادامه داد: چيزي حدود ۳۰۰ هزار حلقه در مهر ماه بين رانندگان توزيع شده است، با كمك سازمان راهداري بحث لاستيك در راس كالا هاي اساسي قرار گرفته است.

مدير كل امور اقتصادي و تجاري وزارت صمت با اشاره به اينكه بخش خصوصي به عنوان تامين كننده لاستيك كشور نيازمند فرايندي بود تا كالا را بتواند وارد كشور كند، افزود: مجموع خودرو هاي شماره گذاري شده در حال حاضر يك و دو دهم ميليون دستگاه خودرو سنگين است لذا در شرايط كنوني بازار لاستيك را مورد رصد و پايش قرار داده ايم، سال گذشته لاستيك با ارز ۳۸۰۰ تامين مي شد، اما براي امسال ارز ۴۲۰۰ توماني اختصاص داده شده است.

كلامي با اشاره به اينكه در گمرك روزانه اطلاعات مرتبط با ترخيص را داريم، گفت: بر مبناي آمار بين رانندگان مختلف در كشور توزيع صورت مي گيرد، لذا ما نبايد شرايط ارزي كشور را ناديده بگيريم، بخش خصوصي براي لاستيك بايد ثبت سفارش انجام دهد به طوري كه تا الان بيش از ۳۲۰ ميليون دلار ثبت سفارش انجام شده است و ۱۵۰ ميليون دلار در مهر ماه ثبت سفارش انجام داديم كه واردات آن در آبان و آذر صورت مي گيرد.

بررسي چند باره تن كيلومتر

محمد رضا رضايي رئيس كميسيون عمران مجلس طي گفتگوي زنده تلفني با اشاره به اينكه بانك مركزي هماهنگي لازم را براي تامين ارز در بحث لاستيك نداشته است و لذا وزارت صنعت و معدن در رابطه با بحث لاستيك مشكلي ندارد،افزود: رانندگان از بانك مركزي به دليل تامين نشدن ارز مورد نيازشان گلايه مند هستند، متاسفانه بانك مركزي در انجام تعهداتش بسيار ضعيف عمل كرده است.

داريوش اماني معاون سازمان راهداري و حمل و نقل كشور با اشاره به اينكه بحث شفاف سازي را گام به گام به جلو پيش برده ايم، گفت: يكي از رسالت هاي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي بحث شفاف سازي است تا بتوانيم بحث تخلف را به حداقل برسانيم.

او با بيان اينكه هر كدام از تشكل هاي صنفي رانندگان يك تعاوني دارند، افزود: يكي از بحث هاي ما اين است كه بايد در بلند مدت به سمت شركت محوري و شركت هاي بزرگ پيش برويم، در بخش بار نزديك به ۱۶۰،۱۷۰ تعاوني در سطح كشور داريم، ما به دنبال بسته هاي تشويقي هستيم تا رانندگان شركت هاي بزرگ مقياس را راه اندازي كند و از سوي ديگر در بحث قطعات مكاتبات زيادي با وزارت صمت صورت گرفته، اما تا الان به نتيجه مشخصي نرسيده ايم.

رئيس كميسيون عمران مجلس در ادامه برنامه تصريح كرد: گزارشي را در قالب آيين نامه داخلي مجلس آماده كرده ايم به طوري كه تا آخر اين هفته تحويل هيئت رئيسه مجلس مي شود و در رابطه با عملكرد دستگاه هاي مختلف اجرايي كه درگير مسائل كاميونداران هستند گزارش تهيه كرده ايم، لذا برخي از دستگاه ها عملكرد ضعيف برخي ديگر خوب و متوسط داشته اند، در اين گزارش نيز به عملكرد دستگاه ها اشاره شده است كه در هفته آينده هيئت رئيسه اعلام وصول خواهد كرد و اگر گزارش ها به صورت مكتوب به سازمان ابلاغ شود حتما رسيدگي خواهد شد.

 

بررسي چند باره تن كيلومتر

محمدرضا كلامي مدير كل امور اقتصادي و تجاري وزارت صمت در گفت و گوي تلفني با برنامه بيان كرد: لوازم يدكي در فهرست كالاي مبارزه با احتكار قرار گرفته شده است؛ يعني هر فردي كه با هدف برهم زدن بازار اين كالا را احتكار كند به شدت با وي برخورد خواهد شد.مشكل خاصي وجود ندارد و اين مورد، نرخ مصوب دارد.

كريمي تاكيد كرد: متاسفانه در كشور در حوزه حمل و نقل جاده اي كار فني و كارشناسي انجام نشده است. در مجموع در سال هاي گذشته به نسبت تورم و شرايط اقتصادي به ويژه در سال جاري كرايه ها افزايش يافته است.

كريمي ضمن رد اظهارات كلامي درباره روغن تصريح كرد: روغن كمياب است و به اندازه نياز توليد نمي شود كه اين انر شرايط را براي رانندگان سخت كرده است.

دبير اتحاديه صنفي حمل و نقل درباره بيمه رانندگان به عنوان يكي ديگر از نطالبات اين صنف بيان كرد: اين مطالبه در حال بررسي و رسيدگي است. در همين خصوص طرحي آماده و به سازمان راهداري و دبيرخانه كميسيون سلامت ارائه شده است. دولت و مجلس عزم جدي براي تاييد اين طرح دارند. اميدواريم سازمان تامين اجتماعي هم همكاري لازم را به عمل آورد.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۳۵:۲۵

توقف كاميون ها در سرماي زير صفر درجه 

از اوايل پاييز و در فصل زمستان مشكلات حمل و نقلي خصوصا حمل و نقل جاده‌اي بيشتر مي‌شود و علاوه بر لغزندگي جاده‌ها، مشكلات و چالش هايي براي رانندگان و كاميونداران اين صنعت در پي منتظر ماندن در صف‌هاي طولاني پايانه‌هاي مرزي ايجاد مي‌كند كه نيازمند رسيدگي بيشتر مسئولين مربوطه است.

 

 

كاميونداران مي‌گويند: همراه با پايين آمدن دما تا زير صفر درجه، امكانات و تجهيزات اوليه در پايانه هاي مرزي به صفر مي‌رسد و ما بايد در اين سرما براي ابتدايي‌ترين نيازهاي خود مطالبه كنيم، ما بارهاي از سازمان‌هاي مسئول درخواست كمك و چاره انديشي براي مشكلات حمل و نقل جاده اي در فصل زمستان را داشته ايم.( در مورد زمستاني كردن خودرو بخوانيد )

 

4روز بدون آب و غذا در مرز تمرچين مانده‌ايم 

يكي از رانندگان ترانزيتي در تماس تلفني اعلام كرده است كه: اخيرا چهار روز در مرز تمرچين در سمت عراق مانده‌اند كه اين وضعيت در آب‌وهواي سرد فعلي بسيار طاقت‌فرسا است. به گفته اين راننده ترانزيتي گمرك تمرچين فاصله 300 متري مرز را قرار است آسفالت كند كه مدت زيادي از اين وعده مي‌گذرد اما اتفاقي نيفتاده است. وي گفته است: در اين سرما در پاركينگ مرز معطل‌مانده‌ايم و امكانات؛ آب و غذايي كافي براي ما وجود ندارد.( مزايا و معايب تايرهاي زمستاني )

 

مشكلات پايانه هاي مرزي نيازمند مذاكرات ديپلماسي است

 گمرك تمرچين كه توسط اداره‌كل حمل‌ونقل و پايانه‌هاي آذربايجان‌غربي در دست توسعه و ايجاد ساخت‌وسازهاي جديد است در سمت ايران مشكلات كمي دارد و اكنون يكي از مرزهاي فعال براي صادرات كالا محسوب مي‌شود اما شبيه بسياري از مرزهاي فعال در سمت كشور همسايه مشكلات زيادي دارد كه لازم است با استفاده از مذاكرات و از راه ديپلماسي وضعيت براي كاميون‌هاي حامل بار صادراتي ايراني بهبود يابد.( چگونه خودرو را براي زمستان آماده كنيم؟)

 

منبع: تين نيوز

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۳۴:۰۰

Tre كشنده هيدروژني جديد نيكولا براي قاره سبز

پس از مدتها بي خبري از شركت نيكولا موتور، سرانجام كشنده جديد Tre از اين شركت رونمايي شد كه آن را مخصوص قاره سبز يعني اروپا مي دانند.

Tre در زبان نروژي به معني «سه» بوده و اين كشنده هيدروژني توسط شركت نيكولا مختص بازار اروپا طراحي شده است. نيكولا اعلام كرده قصد دارد اين كشنده را از سال 2020 در جاده‌هاي نروژ آزمايش كند و همين موضوع، احتمالاً در انتخاب نام آن تاثيرگذار بوده است.كشنده نيكولا Tre در چند مدل مختلف روانه بازار خواهد شد كه خروجي‌هايي بين 500 تا 1000 اسب‌بخار دارند. Tre همچنين به پيشرانه هيدروژني - الكتريكي مجهز شده و بسته به مدل انتخابي، با يك بار شارژ مي‌تواند بين 500 تا 1200 كيلومتر مسافت طي كند.

Tre كشنده هيدروژني جديد نيكولا براي قاره سبز

 

با اين اوصاف و با توجه به وسعت قاره اروپا و مسافت‌هاي نسبتاً نزديك شهرها، Tre بدون شك مي‌تواند گزينه‌اي فوق‌العاده براي قاره سبز باشد. همين مورد، در كنار طراحي ساده‌تر Tre، آن را به مدلي كاملاً متفاوت در مقايسه با نيكولا One و Two تبديل كرده است.

شركت آمريكايي نيكولا براي اولين بار با معرفي كِشندهٔ هيدروژني One، نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. حال اين شركت پس از چند ماه بي‌خبري، كِشندهٔ جديدي بنام Tre را معرفي كرده است. اين كِشندهٔ جديد هم مثل One، نمونه‌اي هيدروژني است اما همانطور كه پيشتر گفته شد، Tre به‌طور خاص براي اروپا طراحي شده است. نيكولا قصد دارد آزمايش‌هاي اين كِشنده را از حدود سال 2020 آغاز كند. قرار است Tre در انواع مختلفي با قدرتي از 500 تا 1000 اسب بخار به بازار عرضه شود. اين كِشنده به قواي محركهٔ هيدروژني-الكتريكي مجهز است كه بُردي بين 500 تا 1200 كيلومتر را براي آن فراهم مي‌كند.

 

Tre كشنده هيدروژني جديد نيكولا براي قاره سبز

 

ازآنجايي‌كه Tre براي اروپا طراحي شده، محدوديت‌هاي اندازه و طول اين قاره در آن لحاظ شده است. اين موضوع همراه با طراحي متعارف‌تر، اين كِشندهٔ جديد را از مدل One متمايز كرده است. به گفتهٔ مديرعامل نيكولا آقاي «تِروور ميلتون»، Tre به سيستم رانندگي خودكار سطح پنج مجهز خواهد بود. اين كِشندهٔ آمريكايي با باطري‌هاي 800 ولتي و سيستم پيل سوختي 120 كيلوواتي به يكي از اولين كِشنده‌هاي بدون آلايندگي اروپا تبديل خواهد شد. اگر همه‌چيز طبق برنامه پيش برود، Tre در حدود سال 2022 يا 2023 به توليد خواهد رسيد. نيكولا فعلاً اعلام نكرده كه اين كِشنده در كجا به توليد خواهد رسيد اما گفته است كه هم‌اكنون در حال برنامه‌ريزي‌هاي اوليه براي شناسايي مكاني مناسب جهت احداث تأسيسات توليد آن در اروپا است.در حال حاضر نيكولا فقط به انتشار تصاوير كشنده Tre بسنده كرده و قرار است آوريل آينده در همايشي در فينيكس آريزونا از نسخه اوليه آن پرده برداري كند.

 

Tre كشنده هيدروژني جديد نيكولا براي قاره سبز

 

هرچند هم‌اكنون نيكولا تصاويري از اين كِشندهٔ جديد خود منتشر كرده است اما معرفي جهاني و رسمي آن در ماه آوريل سال آينده صورت خواهد گرفت. Tre طي رويدادي در فينيكس آريزونا در قالب يك پروتوتايپ براي اولين بار به نمايش عمومي درخواهد آمد، اما اين شركت علاوه بر آزمايش و توليد كِشندهٔ جديد Tre، قصد دارد تا سال 2028 بيش از 800 جايگاه سوخت‌گيري هيدروژن را در ايالات‌متحده و كانادا احداث كند. در اروپا نيز تا سال 2020 اولين جايگاه هيدروژن احداث خواهد شد درحالي‌كه تا سال 2030 بيشتر بازارهاي اروپايي با جايگاه‌هاي سوخت‌گيري هيدروژن پوشش داده خواهند شد.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۴۶:۰۳

ادامه فعاليت هاي بنادر و دريانوردي در زمان تحريم ها

از آغاز دور جديد تحريم هاي آمريكايي ها عليه ايران در ۱۳ آبان كه شامل تحريم صنايع نفتي و حمل و نقل ايران از جمله حمل و نقل دريايي و هوايي مي شود، يكي از مهم ترين سازمان هايي كه با استفاده از تجارب گذشته توانسته به خوبي در مقابل اين تحريم ها بايستد، سازمان بنادر و دريانوردي است.

ادامه فعاليت هاي بنادر و دريانوردي در زمان تحريم ها-آسان بار-آسان پديا

 

اگرچه حمل و نقل دريايي ايران به خصوص كشتي راني جمهوري اسلامي ايران ممكن است از تحريم ها آسيب ببيند، اما با توجه به اينكه هيچ يك از بنادر ايران در ليست شركت هاي تحريم شده قرار ندارند، نهادهاي تصميم گير در حوزه حمل و نقل دريايي با همكاري بخش خصوص مي توانند اقدامات موثري براي دور زدن اين تحريم ها انجام دهند.

همچنين يكي ديگر از حاشيه هاي تحريم جديد آمريكا عليه صنعت حمل و نقل دريايي ايران، معاف شدن بندر چابهار است؛ اقدامي كه مي تواند ضمن سر پا نگه داشتن صنعت ترانزيت در ايران در شرايط تحريمي، مقدمه اي براي حضور ديگر شركت هاي معتبر خارجي در بنادر كشور باشد.

معاون دريايي سازمان بنادر: دريافت حق بيمه سانچي در جريان است

هادي حق شناس درباره تحريم هاي صنعت حمل و نقل دريايي ايران اظهار داشت: ما در جنوب كشور صدها بندر داريم كه در تحريم هاي قبلي علي رغم اينكه خطوط كشتي راني ما تحريم بودند ولي ما از بنادرمان در جنوب و در شمال در درياي خزر استفاده مي كرديم و امروز هم در حال استفاده از اين بنادر هستيم.

او در خصوص بندر چابهار گفت: آمريكايي ها معافيتي براي بندر چابهار قائل شدند تا كالا از هند به افغانستان يا از افغانستان به هند عبور كند. همان گونه كه ۸ كشور مي توانند از ايران نفت بخرند، افغان ها هم مي توانند از ما فرآورده هاي نفتي بخرند.

معاون دريايي سازمان بنادر و دريانوردي با تأكيد بر اينكه قرار نيست طبق قوانين آمريكايي ها بنادرمان را اداره كنيم، افزود: بر اساس آنچه خودمان تشخيص مي دهيم، كالا به بنادر ما وارد، صادر يا ترانزيت خواهد شد ولي آنها اسم بندر چابهار را به شكل اختصاصي آورده اند.

ادامه فعاليت هاي بنادر و دريانوردي در زمان تحريم ها

همه گاف هاي آمريكايي ها در تحريم سانچي

او با بيان اينكه در ليست ۷۰۰ موردي تحريم هاي جديد آمريكا، اسم هيچ يك از بنادر ما نيامده، در خصوص تناقض در اظهارات آمريكايي ها مبني بر تحريم نبودن هيچ يك از بنادر ايران از يك سو و معاف شدن بندر چابهار از سوي ديگر (كه به معني تحريم شدن بنادر ديگر غير از چابهار است) تصريح كرد: در ليست آمريكايي اسم ۲۰۰ فروند كشتي ايراني، ۵۰ بانك و صدها شخص حقيقي كه برخي از آنها ديگر سمتي ندارند مانند آقاي داجمر كه سالهاست از شركت كشتي راني كناره گيري كرده يا كشتي سانچي كه سال گذشته غرق شد، وجود دارد ؛ بنابراين آمريكايي ها در اين ليست گاف زيادي داده اند كه عدم تحريم بنادر ايران و معاف شدن تحريم چابهار، يكي از گاف هاي اين ليست آمريكاست.

حق شناس در پاسخ به اين پرسش كه اين اظهارات كه گفته مي شود حضور سانچي در ليست تحريم ها گاف نيست بلكه به معني عدم امكان دريافت حق بيمه بدنه، محموله و متوفيان و سرنشينان اين كشتي است، صحت دارد يا خير؟ گفت: اگر اين اشتباه آمريكايي ها به منزله گاف دادن آنها نيست، پس چرا اسامي كشته شدگان اين كشتي كه بازماندگان آنها مي توانند حق بيمه دريافت كنند، در ليست تحريم ها قرار ندارد؟ يا چرا اسامي سرنشينان خارجي سانچي در ليست تحريم ها نيامده است؟

عضو هيئت عامل سازمان بنادر و دريانوردي با بيان اينكه مسير پرونده حقوقي دريافت حق بيمه سانچي همچنان در جريان است، خاطرنشان كرد: وقتي اروپايي هاي مي گويند نفت ايران را مي خريم و پول آن را در ايران پرداخت مي كنيم، آمريكايي ها چرا درباره آن اظهار نظر نمي كنند؟ بنابراين اعلام تحريم هاي ايران، يك بازي سياسي آمريكايي هاست. البته اين حرف به اين معنا نيست كه ما به هيچ عنوان از عوارض تحريم ها رنج نمي بريم اما يك نكته كليدي وجود دارد و آن اين است كه مقاومت و تاب آوري اقتصاد ايران نسبت به سال هاي ۹۱ و ۹۲ اصلا قابل مقايسه نيست همچنين زمان نامحدود براي تحريم ها ندارد همانگونه كه ترامپ روز گذشته در انتخابات كنگره آمريكا ضربه خورد و كنگره را از دست داد، ممكن است دو سال ديگر خودش هم از دست برود بنابراين زمان براي تحريم ها نامحدود نيست.

ادامه فعاليت هاي بنادر و دريانوردي در زمان تحريم ها

پيش بيني درآمد سازمان بنادر تا پايان سال محقق مي شود

حق شناس در پاسخ به اين پرسش كه آيا تحريم ها، درآمد ۲۵۰۰ميليارد توماني هدف گذاري شده سازمان بنادر و دريانوردي تا پايان امسال  را با خدشه روبه رو خواهد كرد يا خير؟ تأكيد كرد: ميزان درآمد سازمان بنادر تا كنون، جزء موضوعات محرمانه سازمان است اما تا پايان امسال رقمي بيش از پيش بيني ها محقق خواهد شد.

مسعود دانشمند رئيس فدراسيون حمل و نقل نيز درباره نقش تحريم ها در صنعت حمل و نقل دريايي كشور گفت: شركت هاي بزرگ كشتي راني دنيا كه خطوط لاينري هستند مانند مرسك، ام اس اي، شركت هاي بزرگ كشتي راني چيني، مدتي است كه تردد به بندر شهيد رجايي را از برنامه خود حذف كرده اند. چون آمريكايي ها به اين شركت ها اعلام كرده اند اگر به بنادر ايران تردد كنند، ديگر حق ورود به بنادر آمريكا را ندارند.

او ادامه داد: با اين حال شركت هاي كشتي راني كوچك در حال تردد در بنادر ايران هستند و از اين نظر بنادر ما مشكلي ندارند. اما مشكل اصلي صنعت حمل و نقل دريايي ايران، تحريم شناورها و كشتي هاي شركت كشتي راني جمهوري اسلامي ايران است كه اين شناورها ديگر امكان فعاليت ندارند. هيچ شركت بيمه اي كشتي هاي شركت كشتي راني جمهوري اسلامي ايران را بيمه نمي كند و هيچ بندري هم اين كشتي را براي پهلوگيري نمي پذيرد. براي اين موضوع احتمالا راه حل هايي وجود دارد.

دانشمند با بيان اينكه در حال حاضر به دوره كشتي راني فيدري كه در زمان تحريم هاي گذشته استفاده مي شد، بازگشته ايم، يادآور شد: برخي شركت هاي كوچك كشتي راني، كانتينرهاي ما را به بنادر جنوب خليج فارس برده و از آنجا با كشتي هاي اقيانوس پيما كالاهاي ما صادر مي شود يا در زمينه واردات هم عكس اين روند انجام مي شود.

ادامه فعاليت هاي بنادر و دريانوردي در زمان تحريم ها

دسترسي هندي ها از بندر چابهار به اروپاي شمالي و آسياي ميانه

او با اشاره به معاف شدن بندر چابهار از تحريم هاي آمريكا گفت: اين موضوع مي تواند اقدام مؤثري براي صنعت حمل و نقل دريايي ما باشد البته ظرفيت بندر چابهار تنها ۸.۵ ميليون تن در سال است كه رقم چندان بالايي محسوب نمي شود. اما در هر صورت باعث مي شود كه هندي ها بتوانند از طريق بندر چابهار به اروپاي شمالي و آسياي ميانه دسترسي داشته باشند. بنابراين هندي ها سعي كرده اند با اين فرمول بحث ترانزيت خود را تقويت كنند.(در مورد همكاري بندر چابهار با هندوستان بيشتر بدانيد)

فضاي فعاليت براي بخش خصوصي فراهم است

رئيس فدراسيون حمل و نقل با بيان اينكه بخش هاي دولتي در صنعت حمل و نقل دريايي تحريم شده، بيان داشت: در اين وضعيت بايد بخش خصوصي وارد كار شود چون فضا براي فعاليت بخش خصوصي باز شده است هرچند كه بخش خصوصي هم از تحريم هاي احتمالي بيمناك است اما چاره اي نداريم جز اينكه كار در حوزه حمل و نقل دريايي را به بخش خصوصي واگذار كنيم.

ادامه فعاليت هاي بنادر و دريانوردي در زمان تحريم ها

معاون بندري سازمان بنادر: آغاز اپراتوري هندي ها در بندر چابهار تا ۲۰ روز ديگر

محمدعلي حسن زاده معاون امور بندري و اقتصادي سازمان بنادر و دريانوردي نيز در اين خصوص خاطرنشان كرد: هيچ يك از بنادر ما تحريم نيستند قبلا هم هيچ بندري تحريم نبود. اينكه الان چابهار از تحريم ها معاف شده، به اين خاطر است كه در تحريم ها ممكن است اپراتورها تحريم شوند. اپراتور بخشي از فاز اول يك شركت هندي خواهد بود اگر اين معافيت بندر چابهار اعلام نمي شد، ممكن بود اين شركت هندي نگراني بابت تحريم ها داشته باشد. ما ابلاغ قرارداد اپراتوري بخشي از فاز اول بندر چابهار به شركت هندي را انجام داده ايم و اين شركت تا پايان ماه جاري ميلادي (پايان نوامبر) در اين بندر مستقر مي شود.

او ادامه داد: در دوره گذشته تحريم ها هم دو اپراتور ما تحريم شدند يكي كشتي راني جمهوري اسلامي ايران بود درنتيجه محوطه هاي بندري كه در اختيار آنها قرار داشت، به شركت هاي ديگر واگذار شد يكي هم شركت تايدواتر از ديگر اپراتورهاي بندري ما تحت تحريم بود كه در دوره اي به اين بهانه كه مالكيت آن در اختيار سپاه است تحريم شد و در ليست قرار گرفت اما بعد از آن سپاه آن را به وزارت دفاع فروخت و نهايتا هم سال گذشته بخش كاملا خصوصي مالكيت اين شركت را در اختيار گرفت و عملا اين بهانه مرتفع شد.

ادامه فعاليت هاي بنادر و دريانوردي در زمان تحريم ها

قبل از تحريم ها هم سهم خطوط بزرگ دنيا از تجارت ايران كم بود

عضو هيئت عامل سازمان بنادر و دريانوردي با تأكيد بر اينكه اعلام معافيت بندر چابهار از تحريم ها آمريكا، بيشتر جنبه رواني و فضاسازي دارد، درباره تحريم تردد كشتي هاي خطوط خارجي به بنادر ايران گفت: سهم همه كشتي راني هاي بزرگ و معتبري كه به ايران مي آمدند بسيار كم بود ضمن اينكه هنوز هم شركت هاي كشتي راني اروپايي و آسيايي كوچك تر به بنادر ايران تردد دارند و بار به طور مستقيم به ايران مي آيد.

حسن زاده تأكيد كرد: براي ما اهميتي ندارد كه اسم اين شركتي كه به بنادر ايران مي آيد، در زمره ۲۰ خط اول كشتي راني دنيا قرار نداشته باشد بلكه مهم اين است كه بار نخواهد به بندر واسطه در بنادر منطقه برود و سپس با كشتي هاي كوچكتر به ايران بيايد (كشتي راني فيدري) تا هزينه جانبي به حمل و نقل دريايي ما تحميل شود.

او درباره اينكه چرا خطوط كشتي راني بزرگ دنيا علي رغم اينكه بنادر ايران تحريم نيستند، به اين بنادر تردد نمي كنند، گفت: علت اين امر اين است كه تجارت خطوط كشتي راني اصلي مهم دنيا با آمريكا بيش از ايران است. آمريكايي ها هم تهديد كرده اند كه اگر به ايران تردد داشته باشيد، ما هم اجازه ورود به بنادر آمريكا را به شما نمي دهيم. مرسك زماني كه گفته مي شد در ايران حضور دارد، كانتينرهايش به ايران مي آمد نه كشتي هايشان. اين رقم در زمان اجراي برجام، تنها ۲۵ هزار كانتينر بود كه در مقايسه با ۳ ميليون و ۱۰۰ هزار كانتينر، اصلا رقمي نبود.(در مورد سرمايه گذاري در بنادر كشور نيز بدانيد)

ادامه فعاليت هاي بنادر و دريانوردي در زمان تحريم ها

سر پا نگه داشتن صنعت حمل و نقل دريايي از درآمدهاي سازمان مهم تر است

معاون امور بندري و اقتصادي سازمان بنادر و دريانوردي درباره احتمال كاهش درآمدهاي اين سازمان در اثر تحريم ها گفت: اگرچه ما يك سازمان درآمد-هزينه اي هستيم اما نگران درآمدهايمان نيستيم ولي آنچه براي سازمان مهم است، اجراي امور حاكميتي در سه حوزه امور بندري، دريايي و كشتي راني بازرگاني است بنابراين اولويت ما در شرايط تحريم، پيش نيامدن مشكل براي كشتي راني بازرگاني كشور است نه درآمدهاي سازمان بنادر.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۱۹:۲۸

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

در اين مقاله در ابتدا با تعاريف انواع بار براي حمل با خودروهاي سنگين آشنا مي شويم و در ادامه آن با بخشي از آيين نامه حمل و مهار ايمن بار كه نوشته شده توسط معاونت آموزش، تحقيقات و فناوري وزارت راه و ترابري است مي پردازيم كه كليه رانندگان موظف به اجراي صحيح اين موارد مي باشند.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها+آسان بار+آسان پديا

تعاريف و اصطلاحات مربوط به انواع بار، و ابزارآلات مهار آن:

۱ـ ﺑﺎرﻣﻌﻤﻮﻟﻲ:

ﺑﺎرﻫﺎﻳﻲ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ اﻧﺪازه، ﺷﻜﻞ، و حجم ﻣﺘﻔﺎوﺗﻲ داﺷﺘﻪ، و ﺟﺎﺑه‌جاﻳﻲ آن‌ها، درﺷﺒﻜه‌ ﺟﺎدهﻫﺎي ﻛﺸﻮر، امري معمول است، و ﺑﻪﻃﻮر ﻛﻠﻲ، در ﻳﻜﻲ ازﻃﺒﻘﻪﺑﻨﺪيﻫﺎي زﻳﺮ ﻗﺮار دارﻧﺪ:

اﻟﻒ) ﺑﺎرﻫﺎي اﺳﺘﻮاﻧﻪاي. اﻳﻦ ﺑﺎرﻫﺎ، ﺧﻮد ﺑﻪ ﭼﻬﺎر زﻳﺮﮔﺮوه ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ:

۱ـ  رل‌ها، ﻗﺮﻗﺮهﻫﺎ، ﻛﻼف‌ها، و ﺑﺸﻜﻪﻫﺎ

۲ـ  ﻟﻮﻟﻪهاي ﺑﺎ ﻗﻄﺮ زﻳﺎد، ﭼﻮبﻫﺎ، ﻣﻴﻠه‌گردﻫﺎ، ﻣﻴﻠﻪﻫﺎ، و ﺷﻤﺶﻫﺎ

۳ـ  ﻟﻮﻟﻪﻫﺎي ﺑﺘﻨﻲ

۴ـ  ﻟﻮﻟﻪ‌ي ﺑﺘﻨﻲ ﻓﻠﻨﭽﻲ، ﻟﻮﻟه‌هايي هستند ﻛﻪ ﻗﻄﺮ اﺑﺘﺪاي آن، ﺑﻴﺶ از ﻗﻄﺮ اﻧﺘﻬﺎي ﻟﻮﻟﻪ اﺳﺖ.

ب)بارهاي مسطح مانند ورق

پ) ﻋﺪل، ﻛﻴﺴﻪ، و ﮔﻮﻧﻲ. ﺧﺼﻮﺻﻴﺖ اﺻﻠﻲ اﻳﻦ ﺑﺎرﻫﺎ، ﺗﺮاﻛﻢ ﻛﻢ، ﺣﺠﻢ زﻳﺎد، و اﺑﻌﺎد ﺑﺰرگ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ. از اﻧﻮاع اﻳﻦ ﺑﺎرﻫﺎ، ﻣﻲﺗﻮان ﺑﻪ ﻋﺪل ﭘﻨﺒﻪ، ﻛﻴﺴﻪ، و ﮔﻮﻧﻲﻫﺎي ﺷﻜﺮ، يا ﺑﺮﻧﺞ، اﺷﺎره ﻧﻤﻮد.

ت) ﭘﻚ، ﺑﺴﺘه‌ي واﺣﺪي اﺳﺖ، ﻣﺎﻧﻨﺪﻛﺎرﺗﻦ، و ﻛﻴﺴﻪﻫﺎي ﻛﺎﻏﺬي ﺣﺎوي ﺳﻴﻤﺎن، ﻛﻪ از ﭼﻨﺪﻳﻦ ﻻﻳﻪ ﺑﺎر ﻣﺸﺎﺑﻪ، ﻳﺎ ﻣﺘﻔﺎوت، ﺗﺸﻜﻴﻞ ﮔﺮدﻳﺪه، و ﺟﻬﺖ ﺣﻤﻞ، ﺑﺮ روي ﭘﺎﻟﺖ ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮﻧﺪ.

ث) ﭘﺎﻟﺖ، ﺻﻔﺤﻪ‌ي ﻣﺸﺒﻚ ﭘﺎﻳﻪداري اﺳﺖ ﻛﻪ از اﻟﻮارﻫﺎي ﭼﻮﺑﻲ ﺑﻠﻨﺪ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪه، ﻋﻼوه ﺑﺮ اين كه ﻣﻲﺗﻮاﻧﺪ ﺑﻪ راﺣﺘﻲ وزن ﺑﺎر و ﺗﻜﺎن‌هاي ﺳﺨﺖ را، در زﻣﺎن ﺑﺎرﮔﻴﺮي و ﺣﻤﻞ، ﺗﺤﻤﻞ ﻛﻨﺪ، از ﭼﻬﺎر ﺟﻬﺖ ﻧﻴﺰ، ﺗﻮﺳﻂ ﺷﺎﺧك‌هاي ﻟﻴﻔﺘﺮاك، ﻗﺎﺑﻞ ﺟﺎﺑه‌‌جا ﻛﺮدن ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ. اﻳﻦ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي ﺑﺎر، اﻏﻠﺐ، ﺑﺮاي ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪيﻫﺎي ﺳﺎده، اﺳﺘﻔﺎده ﺷﺪه، و ﻣﻮﺟﺐ ﺳﻬﻮﻟﺖ و ﺗﺴﺮﻳﻊ ﻋﻤﻠﻴﺎت ﺗﺨﻠﻴﻪ و ﺑﺎرﮔﻴﺮي ﻣﻲﮔﺮدد.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

ج) ﺑﺎﻧﺪل، ﻋﺒﺎرت است از ﻣﺼﻨﻮﻋﺎت ﻓﻠﺰي، ﻟﻮﻟﻪﻫﺎي ﺑﺎ ﻗﻄﺮ ﻛﻢ، ﺻﻔﺤﺎت آﻫﻨﻲ، ﺗﻴﺮآﻫﻦ، اﺗﺼﺎﻻت و ﻣﺤﻤﻮﻟﻪﻫﺎي ﻣﺸﺎﺑﻪ ﭼﻮﺑﻲ، ﻛﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﻔﺘﻮلﻫﺎي ﺳﺨﺖ، ﺑﺎ ﻗﻄﺮ دست‌كم پنج ﻣﻴلي‌متر، دﺳﺘﻪﺑﻨﺪي ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ، ﺑﻪ ﻧﺤﻮي ‌كه، وزن ﻧﺎﺧﺎﻟﺺ ﻫﺮ دﺳﺘﻪ، از ۲۰۰۰ ﻛﻴﻠﻮﮔﺮم، ﺗﺠﺎوز ﻧﻜﻨﺪ.

چ) ﺑﺎرﻫﺎي ﺣﺠﻴﻢ. اﻳﻦ ﺑﺎرﻫﺎ، ﺷﺎﻣﻞ اﻧﻮاع ﻛﺎﻧﺘﻴﻨﺮ، ﺗﺎﻧﻜﺮﻫﺎ، وﺳﺎﻳﻞ ﻧﻘﻠﻴﻪ، ﻣﺎﺷﻴﻦآﻻت راه‌سازي، ﻣﺎﺷﻴﻦآﻻت ﻛﺸﺎورزي، ﺗﻮربين‌هاي ﺑﺮق، ﺗﺮاﻧﺴﻔﻮرﻣﺎﺗﻮرﻫﺎ، و ﺳﻨﮓﻫﺎي ﺑﺰرگ، ﻣﻲﺑﺎشد.

ح) بار ﻣﺤﺎط. ﻣﻨﻈﻮر از ﺑﺎر ﻣﺤﺎط، ﺑﺎري اﺳﺖ ﻛﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﺳﺎﺧﺘﺎر ﺑﺎرﮔﻴﺮ وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ، اﻋﻢ از دﻳﻮارهﻫﺎ، ﺑﺎرﺑﻨﺪﻫﺎ، درﻫﺎ، و ﺑﺎرﻫﺎي دﻳﮕﺮ، اﺣﺎﻃﻪ ﻣﻲﺷﻮند، و ﺷﺎﻣﻞ ﺑﺎرﻫﺎي ﻓﻠﻪاي، ﺟﻌﺒﻪﻫﺎ، ﻛﺎرﺗﻦﻫﺎ، ﺻﻨﺪوقﻫﺎ، ﺑﺎرﻫﺎي ﻣﺘﺤﺮك، و ﻏﻴﺮه، ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ.

خ) ﺑﺎر ﻣﺘﺤﺮك. ﺑﻪ ﺑﺎرﻫﺎﻳﻲ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮد ﻛﻪ اﺣﺘﻤﺎل ﺟﺎﺑه‌جاﻳﻲ آن‌ها، در داﺧﻞ وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ، در ﻫﻨﮕﺎم ﺣﺮﻛﺖ، وﺟﻮد دارد. ﻣﺎﻧﻨﺪ اﻧﻮاع دام و ﻃﻴﻮر، ﻗﻄﻌﺎت آوﻳﺰان در ﺑﺎرﮔﻴﺮ، ﻣﺜﻞﮔﻮﺷﺖ، ﻣﺎﻳﻌﺎﺗﻲ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻣﻼس، ﻗﻴﺮ، و ...

د) ﺑﺎرﻓﻠﻪاي. ﺑﻪ ﺑﺎرﻫﺎﻳﻲ از ﻗﺒﻴﻞ ﻣﺤﺼﻮﻻت ﻛﺸﺎورزي، ﻣﻌﺪﻧﻲ، و ﺻﻨﻌﺘﻲ، ﻛﻪ ﻧﻴﺎزﻣﻨﺪ ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي ﺧﺎﺻﻲ ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ، گفته ﻣﻲﺷﻮد.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

۲ـ ﺑﺎرﻣﺘﻘﺎرن:

بار متقارن، ﺑﺎري اﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﺰرگ‌ترﻳﻦ بعد آن، ﺑﻪ ﻛﻮﭼك‌ترﻳﻦ بعد آن، ﻛم‌تر از ۱.۴ ﺑﻮده، و ﺗﻮزﻳﻊ وزن آن ﻧﻴﺰ، ﻳﻜﻨﻮاﺧﺖ ﺑﺎﺷﺪ.

۳ـ ﺑﺎر ﻧﺎﻣﺘﻘﺎرن:

ﺑﺎري اﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﺰرگ‌ترﻳﻦ بعد آن، ﺑﻪ ﻛﻮﭼك‌ترﻳﻦ بعد آن، ﺑﻴش‌تر از ۱.۴ ﺑﻮده، ﻳﺎ ﺗﻮزﻳﻊ وزن آن، ﻳﻜﻨﻮاﺧﺖ ﻧﺒﺎﺷﺪ.

۴ـ  ﺑﺎرﮔﻴﺮ:

ﻗﺴﻤﺖ ﺛﺎﺑﺖ، ﻳﺎ ﻏﻴﺮﺛﺎﺑﺘﻲ از وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ‌ي ﺑﺎري اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺎر، داﺧﻞ، ﻳﺎ روي آن، ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد.

۵ـ  ﻗﻴﺪ:

قيد، ﻗﻄﻌﻪ، اﺑﺰار، ﻳﺎ جسمي اﺳﺖ ﻛﻪ درﻣﻘﺎﺑﻞ، ﻳﺎ اﻃﺮاف ﺑﺎر ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد، و از ﺣﺮﻛﺎت اﻓﻘﻲ ﺑﺎر، ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي ﻣﻲﻛﻨﺪ.

۶ـ ﻗﻴﺪ اﺗﺼﺎﻟﻲ (ﺑﻼﻛﻴﻨﮓ):

ﻧﻮﻋﻲ از ﻗﻴﺪ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﺗﻌﺪادي ﻣﻴﺦ، ﻧﺼﺐ ﻣﻲﮔﺮدد.

۷ـ  ﻗﻴﺪ ﮔﻬﻮاره‌اي (ﻛﺮادل):

ﻧﻮﻋﻲ ﻗﻴﺪ است ﻛﻪ ﺑﺮاي ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي از ﻏﻠﺘﻴﺪن ﺑﺎرﻫﺎي ﻛﺮوي، ﻳﺎ اﺳﺘﻮاﻧﻪاي، ﺑه‌‌كار ﻣﻲرود، ﺑﻪ ﻧﺤﻮي ‌كه، ﻣﻘﻄﻊ ﻣﺤﺪب آن، اغلب، در ﺗﻤﺎس ﺑﺎ ﺳﻄﺢ ﺧﺎرﺟﻲ ﺑﺎر، ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد.

ﺗﺒﺼﺮه ـ زﻳﻦ، ﻧﻮﻋﻲ ﻗﻴﺪ ﮔﻬﻮاره‌اي ﺧﺎص اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮاي ﻣﻬﺎر ﺑﺎرﻫﺎي ﻛﺮوي، و اﺳﺘﻮاﻧﻪاي ﺷﻜﻞ ﺑﺰرگ، استفاده مي‌شود.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

۸ـ  ﮔﻮه:

ﻗﻄﻌﻪاي ﺑﺎ ﻣﻘﻄﻊ ﻣﺜﻠﺜﻲ ﺷﻜﻞ، و از ﺟﻨﺲ ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺳﺨﺖ اﺳﺖ، ﻛﻪ ﺑﺮاي ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي از ﭼﺮﺧﺶ ﺑﺎرﻫﺎي ﻛﺮوي، ﻳﺎ اﺳﺘﻮاﻧﻪاي ﺷﻜﻞ، ﺑﻪﻛﺎر ﻣﻲرود.

۹ـ  ﺟﺪاﻛﻨﻨﺪه:

جسمي اﺳﺖ ﻛﻪ زﻳﺮ ﻳﺎ ﺑﻴﻦ ﺑﺴﺘﻪﻫﺎي ﺑﺎر ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد ﺗﺎ ﺑﺎرﮔﻴﺮي ﻳﺎ ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺑﺎر را، ﺗﻮﺳﻂ ﻟﻴﻔﺘﺮاك آﺳﺎن ﻛﻨﺪ. ﺟﺪاﻛﻨﻨﺪهﻫﺎ، از ﺟﻨﺲ ﭼﻮب ﺳﺨﺖ ﻳﺎ ﻧﺮم، و ﺑﻪﺷﻜﻞ ﻣﺴﺘﻄﻴﻞ ﻳﺎ ﻣﺮﺑﻊاﻧﺪ. ﺑﺮﺧﻲ ﻧﻴﺰ، ﻳﻚ روﻛﺶ ﻻﺳﺘﻴﻜﻲ ﺿﺪ ﻟﻐﺰش دارﻧﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺑﺎر، در ﺗﻤﺎس اﺳﺖ.

۱۰ـ  ﺿﺮﺑﻪﮔﻴﺮ:

جسمي اﻧﻌﻄﺎفﭘﺬﻳﺮ و ﻧﺮم اﺳﺖ، ﻛﻪ ﺑﺮاي ﻧگه‌داري و ﺣﻔﺎﻇﺖ ﺑﺎر ﺑه‌ كار ﻣﻲرود.

۱۱ـ  ﺗﻴﻐﻪ‌ي ﻣﺤﺎﻓﻆ:

ﻣﺎﻧﻌﻲ ﻋﻤﻮدي، ﻛﻪ در قسمت‌هاي ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﺎرﮔﻴﺮ، ﻳﺎ ﺟﻠﻮي ﻋﺮﺷﻪ‌ي وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ ﻗﺮاردارد، و از ﺣﺮﻛﺖ روﺑﻪﺟﻠﻮي ﺑﺎر، ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي ﻣﻲﻛﻨﺪ.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

۱۲ـ  ﺗﺨﺘﻪ:

ﺑﺨﺸﻲ از ﺑﺎرﮔﻴﺮ وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻪﺻﻮرت ﺗﻴﻐﻪ‌ي ﻣﺤﺎﻓﻆ، ﻣﺎﺑﻴﻦ ﻛﻔﻲ و ﻛﺎﺑﻴﻦ راﻧﻨﺪه، ﺑﺮ روي ﻛﻔﻲ ﻧﺼﺐ ﺷﺪه، و ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﺧﻮد، راﻧﻨﺪه را از ﺧﻄﺮات اﺣﺘﻤﺎﻟﻲ ﺟﺎبه‌جاﻳﻲ ﺑﺎر، ﺑﻪﺳﻤﺖ ﺟﻠﻮ، ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﻣﻲﻛﻨﺪ.

۱۳ـ  ﻻﻳﻪ‌ي ﺿﺪﻟﻐﺰش:

اﺑﺰاري اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻴﻦ ﻋﺮﺷه‌ي وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ و ﺑﺎر، ﻳﺎ ﺑﻴﻦ ﻻﻳﻪﻫﺎي ﺑﺎر ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد، ﺗﺎ اﺻﻄﻜﺎك ﺑﻴﻦ ﺳﻄﻮح را اﻓﺰاﻳﺶ دﻫﺪ.

۱۴ـ  ﻣﺤﺎﻓﻆ ﻟﺒﻪاي:

وﺳﻴﻠﻪاي است ﻛﻪ روي ﻟﺒﻪﻫﺎي ﺑﻴﺮوﻧﻲ ﺑﺎر ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد، ﺗﺎ ﻓﺸﺎر ﺑﻨﺪ را روي ﺑﺎر، ﻛﻨﺘﺮل، و ﺧﻮد ﺑﻨﺪ و ﺑﺎر را، از آﺳﻴﺐدﻳﺪﮔﻲ، ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﻧﻤﺎﻳﺪ، و ﻣﻮﺟﺐ ﺳﻬﻮﻟﺖ در ﻛﺸﻴﺪن ﺑﻨﺪ ﺷﻮد.

۱۵ـ  ﺑﻨﺪ:

ﺑﻨﺪﻫﺎ، اﺑﺰار اﻳﻤﻨﻲ‌اي ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ اﺟﺰاي ﺑﺎر را ﺑﻪ ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ، و ﺑﻪ ﻣﺤل‌هاي اﺗﺼﺎل وﺳﻴﻠﻪ ﻧﻘﻠﻴﻪ، ﺛﺎﺑﺖ ﻣﻲﻧﻤﺎﻳﻨﺪ، از ﻗﺒﻴﻞ اﻧﻮاع زﻧﺠﻴﺮﻫﺎ، ﺳﻴﻢﻫﺎ، ﺗﺴﻤﻪﻫﺎ، و ...

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

۱۶ـ  وﻳﻨﭻ:

اﺑﺰاري ﺑﺮاي ﻛﺸﻴﺪن ﺑﻨﺪﻫﺎ اﺳﺖ، ﺑﺪﻳﻦﺗﺮﺗﻴﺐ ﻛﻪ ﺗﻮﺳﻂ آﭼﺎر ﻣﺨﺼﻮﺻﻲ، ﺑﻨﺪﻫﺎ را ﻣﺤﻜﻢ ﻛﺮده، و در ﺣﺎﻟﺖ ﻛﺸﺶ ﻗﺮار ﻣﻲدﻫﺪ.

۱۷ـ  ﺟﻚﻟﻮي:

ﻧﻮﻋﻲ زﻧﺠﻴﺮ داراي ﻗﻔﻞ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺎ ﻛﺸﺶ و ﻓﺸﺎر اﻫﺮم ﻣﺨﺼﻮص، در ﺟﺎي ﺧﻮد، ﺛﺎﺑﺖ ﻣﻲﺷﻮد.

۱۸ـ  راﺑﻂ:

اﺑﺰاري اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮاي اﺗﺼﺎل دو ﺑﻨﺪ ﺑﻪ ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ، ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد.

۱۹ـ  ﺑﻮﻧْﻚ:

ﻳﻜﻲ از اﺑﺰاري اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮاي ﻣﻬﺎر ﭼﻮب‌ها ﺑﻪ ﻛﺎر ﻣﻲرود و از ﺗﻴﺮك ﻗﺎﺋﻢ، ﺟﺎﺳﺘﻮن، و ﺑﻨﺪ ﻣﺤﺎﻓﻆ ﺗﻴﺮك، ﺗﺸﻜﻴﻞ ﺷﺪه اﺳﺖ، و از ﻳﻚ ﮔﺮوه ﺑﺎر، ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﻣﻲﻛﻨﺪ.

۲۰ـ  ﺟﺎ ﺳﺘﻮن:

ﺑﻪ ﻣﺎدهﮔﻲﻫﺎﻳﻲ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮد ﻛﻪ در ﻃﺮﻓﻴﻦ، ﻳﺎ اﻧﺘﻬﺎي ﺑﺎرﮔﻴﺮ وﺳﻴﻠﻪ‌ نقليه ﻗﺮارﮔﺮﻓﺘﻪ، و ﺳﺘﻮن‌هاي ﻣﺤﺎﻓﻆ ﺑﺎر، در آن ﻧﺼﺐ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ.

۲۱ـ  ﭘﻮﺷﺶ ﺑﺎر:

ﺣﻔﺎﻇﻲ، ﻣﺎﻧﻨﺪ ﭼﺎدر ﺑﺮزﻧﺘﻲ ﺿﺪ آب، ﻛﻪ از ﻳﻚﺳﻮ، ﺑﺎر را در ﺑﺮاﺑﺮ ﺷﺮاﻳﻂ آب ‌و ﻫﻮاﻳﻲ، و از ﺳﻮي دﻳﮕﺮ، در ﺑﺮاﺑﺮ ﺳﻘﻮط و ﭘﺨﺶ ﺑﺎر، ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﻣﻲﻧﻤﺎﻳﺪ.

۲۲ـ  ﻛﻔﻲ:

ﻛﻔﻲ، ﺑﻪ ﺑﺎرﮔﻴﺮ ﻏﻴﺮ ﺛﺎﺑﺘﻲ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮد ﻛﻪ داراي ﻛﻒ ﭘﻮﺷﻴﺪه، و ﻓﺎﻗﺪ دﻳﻮاره‌ي اﻃﺎق ﺑﺎر ﺑﺎﺷﺪ، و اغلب، ﺑﺮاي ﺣﻤﻞ آﻫﻦآﻻت، رل‌ها، و ﺑﺎرﻫﺎي ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪيﺷﺪه، و در ﺑﺮﺧﻲ ﻣﻮارد، ﺑﺮاي ﺣﻤﻞ ﻛﺎﻧﺘﻴﻨﺮ، اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻲﺷﻮد.

۲۳ـ  ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز ﺗﺠﻬﻴﺰات ﻣﻬﺎر:

ﺣﺪاﻛﺜﺮ ﻧﻴﺮوﻳﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮاي ﻳﻚ ﺳﻴﺴﺘﻢ اﻳﻤﻦ ﻣﻬﺎر ﺑﺎر، ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻣﻲﮔﺮدد، و ﻣﻘﺪار آن، ﺗﻮﺳﻂ ﺳﺎزﻧﺪه ﺗﺠﻬﻴﺰات، ﻣﺸﺨﺺ ﻣﻲﮔﺮدد. ﺑﻪ ﻋﺒﺎرت دﻳﮕﺮ، ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز ﻳﻚ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻬﺎر، كم‌ترﻳﻦ ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز ﻫﺮ ﻳﻚ از ﺑﺨﺶﻫﺎي آن (ﻣﺤﻞﻫﺎي اﺗﺼﺎل)، اﺳﺖ. بنابر اين، ﻣﻼك ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺗﻌﺪاد ﺗﺠﻬﻴﺰات ﻣﻬﺎر ﻻزم، ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز ﺑﻨﺪﻫﺎﻳﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮاي ﻣﻬﺎر ﺑﺎر، در ﺑﺮاﺑﺮ ﺣﺮﻛﺖ آن، ﺑﻪ ﻫﺮ ﻃﺮف، به ‌كار ﻣﻲرود. ﻣﻘﺪار ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز را، ﻣﻲﺗﻮان از راﺑﻄه زﻳﺮ، به ‌دﺳﺖ آورد:

WLL (kg)        =

WLL = ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز ﺑﻨﺪﻫﺎ، به ﻛﻴﻠﻮﮔﺮم

W= وزن ﺑﺎري ﻛﻪ ﻗﺮار اﺳﺖ ﻣﻬﺎر ﺷﻮد، به ﻛﻴﻠﻮﮔﺮم

NT = تعداد ﺑﻨﺪﻫﺎي ﻣﻮرد ﻧﻴﺎز

۲۴ـ  ﻧﻴﻤﻪ ﻳﺪك:

ﻧﻴﻤﻪ ﻳﺪكﻫﺎ، ﻣﺠﻬﺰ ﺑﻪ ﻳﻚ ﻳﺎ ﭼﻨﺪ ﻣﺤﻮر در ﻋﻘﺐ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺑﺎﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻛﺎرﺑﺮي، در اﻧﻮاع ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻛﻔﻲ، اﺗﺎق‌دار، ﻣﺨﺰن‌دار، و ﻏﻴﺮه، ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ. ﻧﻴﻤﻪﻳﺪكﻫﺎ، ﺗﻮﺳﻂ ﺻﻔﺤﻪ‌ي رﻳﺶ، ﻳﺎ ﺷﺘﺮﮔﻠﻮ، ﺑﻪ ﻛﺸﻨﺪه، ﻣﺘﺼﻞ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ، و ﻗﺴﻤﺘﻲ از وزن ﺑﺎر را، ﺑﺮ روي ﻣﺤﻮرﻫﺎي ﻋﻘﺐ ﻛﺸﻨﺪه‌ها، اﻋﻤﺎل ﻣﻲﻛﻨﻨﺪ.

۲۵ـ  ﻳﺪك:

ﻳﺪكﻫﺎ، ﺑﻪ ﺣﺪاﻗﻞ دو ﻣﺤﻮر ﻳﺎ ﺑﻴش‌تر، ﻣﺠﻬﺰ ﻫﺴﺘﻨﺪ، و ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن آن‌ها، ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪاي اﺳﺖ ﻛﻪ ﻛﻠﻴﻪ وزن ﺑﺎر را، ﺑﺮ روي ﺧﻮد، ﺣﻤﻞ ﻣﻲﻛﻨﻨﺪ، و ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻛﺎراﻳﻲ ﻣﻮردﻧﻈﺮ، در اﻧﻮاع ﻣﺨﺘﻠﻒ، ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ. ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي از ﺧﻄﺮ اﻧﺤﺮاف و ﺳﻘﻮط ﺑﺎر، در ﻳﺪكﻫﺎي ﺑﺪون دﻳﻮاره، ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺮاي ﻣﻬﺎر ﺑﺎر، ﺗﻤﻬﻴﺪات ﺧﺎﺻﻲ در ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺖ.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

وظايف ﺷﺮﻛﺖ ﺣﻤﻞوﻧﻘﻞ و رانند‌گان وي، درﺣﻴﻦ ﺑﺎرﮔﻴﺮي، ﺣﻤﻞ، و ﻣﻬﺎرﺑﺎر:

ـ وظايف شركت حمل‌ونقل:

اﻟﻒ) آﮔﺎﻫﻲ ﻛﺎﻣﻞ از ﻧﻮع ﺑﺎر و ﻧﺤﻮه ﺑﺎرﮔﻴﺮي و ﺗﺨﻠﻴﻪ آن

ب) ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺗﻮﺻﻴﻪﻫﺎي ﻓﺮﺳﺘﻨﺪه ﺑﺎر، در راﺑﻄﻪ ﺑﺎ ﻧﺤﻮه ﺑﺎرﮔﻴﺮي، ﺣﻤﻞ، و ﻣﻬﺎر اﻳﻤﻦ ﺑﺎر

پ) ﺗﺎﻣﻴﻦ ﺗﺠﻬﻴﺰات ﻻزم و اﻧﺠﺎم ﻋﻤﻠﻴﺎت ﺑﺎرﮔﻴﺮي و ﻣﻬﺎرﺑﻨﺪي ﺑﺎر

ت) ارايه اﻃﻼﻋﺎت ﻻزم ﺑﻪ راﻧﻨﺪه، ﺑﺮاي ﺣﻤﻞ اﻳﻤﻦ ﺑﺎر

ث) ﺑﺮاي ﻣﺴﺘﻨﺪ ﺳﺎزي روش ﻣﻬﺎر ﺑﺎر، ﺑﺎﻳﺪ ﮔﺰارﺷﻲ از ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻬﺎر آن، ﺷﺎﻣﻞ ﻣﻮارد زﻳﺮ، ﺗﻮﺳﻂ ﺷﺮﻛﺖ ﺣﻤﻞوﻧﻘﻞ ﺗﻬﻴﻪ ﺷﺪه، و در اﺧﺘﻴﺎر راﻧﻨﺪه ﻗﺮار ﮔﻴﺮد:

۱ـ ﺗﻮﺻﻴﻒ ﻧﻮع ﺑﺎر و ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي

۲ـ ﺗﻮﺻﻴﻒ روش ﻣﻬﺎرﺑﻨﺪي، ﺷﺎﻣﻞ ﻧﻮع ﺗﺠﻬﻴﺰات، اﻧﺪازه، و ﺳﺎﻳﺮ وﻳﮋﮔﻲﻫﺎي آن‌ها

۳ـ ارايه ﺗﺼﻮﻳﺮ از ﻧﻮع ﺑﺎر و ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻬﺎر

۴ـ درج ﻧﻤﻮدن ﺗﻮﺻﻴﻪﻫﺎي اﻳﻤﻨﻲ و ﻓﻨﻲ، در ﺻﻮرت ﺑﺮوز ﻣﺸﻜﻼت و ﺳﻮاﻧﺢ اﺣﺘﻤﺎﻟﻲ

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

ـ وظايف راننده:

راﻧﻨﺪه ﺑﺎﻳﺪ ﺣﻴﻦ ﺑﺎرﮔﻴﺮي، ﺣﻤﻞ و ﻣﻬﺎر ﺑﺎر، ﻣﻮارد زﻳﺮ را رﻋﺎﻳﺖ ﻛﻨﺪ:

اﻟﻒ) راﻧﻨﺪه ﺑﺎﻳﺪ از ﻧﻮعﺑﺎر، ﻧﺤﻮه ﺑﺎرﮔﻴﺮي، و ﻛﻨﺘﺮل ﻣﻬﺎرﺑﻨﺪي آن، آﮔﺎه ﺑﺎﺷﺪ

ب) راﻧﻨﺪه و ﻛﻤﻚ راﻧﻨﺪه، ﺑﺎﻳﺪ در زﻣﺎن ﺑﺎرﮔﻴﺮي، در ﻣﺤﻞ اﻣﻨﻲ، ﻣﺴﺘﻘﺮ ﺷﻮند

پ) ﭘﻴﺶ از ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺑﺎر، و ﭘﺲ از ﻫﺮ ﺗﻮﻗﻒ، ﻳﺎ ﺗﺮﻣﺰ ﻧﺎﮔﻬﺎﻧﻲ، راﻧﻨﺪه ﺑﺎﻳﺪ ﺗﻤﺎم اﺗﺼﺎﻻت و ﻣﻬﺎر ﺑﺎر را ﺑﺎزﺑﻴﻨﻲ ﻛﺮده، و از اﻳﻤﻨﻲ آن، اﻃﻤﻴﻨﺎن ﺣﺎﺻﻞ ﻛﻨﺪ

ﺗﺒﺼﺮه ـ در ﺻﻮرﺗﻴ ﻜﻪ ﻫﻨﮕﺎم ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺑﺎر و ﺑﺎزﻛﺮدن ﻗﻴﺪ و اﺗﺼﺎﻻت، ﺑﺎر در ﺷﺮاﻳﻂ ﻧﺎﻣﻨﺎﺳﺒﻲ ﺑﺎﺷﺪ، به عنوان ﻣﺜال، ﻣﻨﺤﺮف ﺷﺪه، ﻳﺎ ﺻﺪﻣﻪ دﻳﺪه ﺑﺎﺷﺪ، ﻳﺎ اﻳﻨ كه ﻗﻴﺪﻫﺎ و ﺗﺠﻬﻴﺰات ﻣﻬﺎر، ﺟﺎﺑه‌جا ﺷﺪه ﺑﺎﺷﺪ، راﻧﻨﺪه ﻣﻮﻇﻒ اﺳﺖ ﺑﺮاي اﻧﺠﺎم ﻫﻤﺎﻫﻨﮕﻲ ﺑﻴﻦ ﺷﺮﻛﺖ ﺣﻤﻞوﻧﻘﻞ و ﮔﻴﺮﻧﺪه ﺑﺎر، ﻣﺮاﺗﺐ را ﺑﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﺣﻤﻞوﻧﻘﻞ، اﻃﻼع دﻫﺪ

پ) راﻧﻨﺪه ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪ ﻃﻮر ﻣﺘﻨﺎوب، ﺑﻌﺪ از ﻃﻲ ﺣﺪاﻛﺜﺮ ۸۰ ﻛﻴﻠﻮﻣﺘﺮ از ﻣﺴﻴﺮ، ﺑﺎر و ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻬﺎر آن را ﻣﻮرد ﺑﺎزﺑﻴﻨﻲ ﻗﺮار داده، و در ﺻﻮرت ﻟﺰوم، دوباره ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻬﺎر ﺑﺎر را ﺗﻨﻈﻴﻢ ﻛﻨﺪ، و از ﻋﺪم اﻧﺤﺮاف ﺑﺎر، در ﻣﺴﻴﺮ ﺑﺎﻗﻴﻤﺎﻧﺪه، ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺷﻮدشناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

وظايف فرستنده، و گيرنده‌ي بار، در مبدا و مقصد:

ـ وظايف فرستنده:

ﻓﺮﺳﺘﻨﺪه ﺑﺎر، ﺑﺎﻳﺪ در ﻣﺤﻞ ﺑﺎرﮔﻴﺮي، ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ اﻧﺠﺎم ﻣﻮارد زﻳﺮ، اﻗﺪام ﻧﻤﺎﻳﺪ  :

اﻟﻒ) ﻣﺸﺨﺺ ﻧﻤﻮدن آدرس ﺻﺤﻴﺢ ﮔﻴﺮﻧﺪه ﺑﺎر

ب) ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻣﺸﺨﺼﺎت، وزن، و ﻣﺤﺘﻮاي ﺑﺎر

پ) ﻛﻨﺘﺮل ﺻﺤﺖ ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي، در ﺻﻮرت وﺟﻮد ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي

ﺗﺒﺼﺮه ـ ﺧﺴﺎرات ﻧﺎﺷﻲ از ﻋﻴﻮب ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي، ﺑﻪ ﻋﻬﺪه ﻓﺮﺳﺘﻨﺪه ﺑﺎر اﺳت

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

ـ وظايف گيرنده:

الف) ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺑﺎر

ب) رﻋﺎﻳﺖ ﻣﺴﺎﻳﻞ اﻳﻤﻨﻲ و ﻓﻨﻲ، در زمان تخليه بار

تبصره ـ ﻣﺴﻮﻟﻴﺖ ﺑﺮوز ﺧﺴﺎرات اﺣﺘﻤﺎﻟﻲ، در زﻣﺎن ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺑﺎر، ﻫﻤﮕﻲ ﺑﺮ ﻋﻬﺪه ﮔﻴﺮﻧﺪه ﺑﺎر ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ

ملاحظات هنگام بارگيري:

 • رانندگان زينگ بايد دقيقاً از نوع كالا و نحوه بارگيري آن روي تريلر آگاه باشند
 • راننده و كمك راننده بايد هنگام جابه جايي بار و قرار گرفتن آن روي وسيله نقليه درمحل امني مستقر شوند و زماني كه عمليات بارگيري توسط ليفتراك يا جرثقيل به اتمام رسيد، شروع به مهار بار كنند

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

 • زماني كه تريلر در محل تخليه قرار گرفت، راننده بايد تمام بار را بازبيني كند و براي باز كردن تسمه ها و اتصالات، از ايمني آن اطمينان حاصل كند
 • چنانچه بار براي باز كردن تسمه و اتصالات در شرايط مناسبي قرار نداشته باشد، به عنوان مثال منحرف شده باشد، صدمه ديده باشد يا قيد افقي مناسبي نداشته باشد، پيش از باز كردن اتصالات بايد تدابيري براي تخليه ايمن بار انديشيد
 • چنانچه بار براي باز كردن اتصالات ايمن نباشد، مي توان از يك ليفتراك يا جرثقيل براي مهاركردن آن هنگام بازكردن اتصالات استفاده نمود. البته راننده و كمك راننده بايد هنگام تخليه بار در محل مناسبي قرار گيرند

رانندگان زينگ، بايد تغييرات ناشي از نوع بار را بر روي وسيله نقليه به لحاظ وزن، شكل، اندازه، توزيع وزني و حجمي كه ثبات، حركت و ترمز گرفتن وسيله نقليه را تحت تأثير قرار مي دهند، مد نظر داشته باشند و بعد از طي حداكثر 80 كيلومتر از مسير و به طور متناوب، بار و سيستم مهار آن را مورد بازبيني قرار داده و در صورت لزوم مجدداً سيستم مهار بار را تنظيم كنند و از عدم انحراف بار در مسير باقيمانده مطمئن شوند

در رابطه با ميزان بررسي سيستم مهار در طول سفر راننده‌ي زينگ بايد موارد زير را رعايت كند:

 • راننده بايد با مشخصات بار و تعداد دفعات چك كردن آن در طول سفر آشنا باشد
 • بار بايد پيش از حركت كنترل شود
 • انحراف و نشست بار در طول سفر بندها را شل خواهد كرد، بنابراين بايد طي سفر نيز بار و بندها مرتباً كنترل شوند
 • هنگام توقف در طي راه و حركت مجدد، بار بايد كنترل شود
 • بعد از ترمزهاي شديد و ناگهاني نيز بار و بندها بايد كنترل شوند

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۰۵:۵۴

تصميمات جديد براي ناوگان حمل و نقل

طرح كليد به كليد يا همان نوسازي 202 هزار دستگاه خودروي تجاري و سنگين كه از نيمه دوم 96 آغاز و مقرر شد تا ظرف مدت سه سال اين طرح با همكاري وزارتخانه‌هاي صمت، نفت، راه و شهرسازي و سازمان ملي استاندارد پيگيري و اجرا شود، از حدود دو ماه پيش تصميمات جديدي براي ناوگان حمل و نقل گرفته شد.

تصميمات جديد براي ناوگان حمل و نقل-آسان بار-آسان پديا

 

 

اين طرح كه در همان روزهاي ابتدايي يعني در بهمن‌ماه با قوت هر چه تمام‌تر آغاز شد، تا فروردين‌ماه امسال در مراسم متعددي پيگيري جدي مي‌شد، به گونه‌اي كه در همه مراسم‌هاي طرح كليد به كليد،‌ محمد شريعتمداري وزير وقت وزارت صنعت، معدن و تجارت حضور مي‌يافت و بر اجراي تمام و كمال اين طرح تاكيد مي‌كرد.

اما با اعلام خبر خروج آمريكا از برجام و خبرهاي آغاز تحريم‌هاي آمريكايي درمرداد و آبان ماه امسال، اوضاع توليد كمي متفاوت شد و تجاري سازها را ترساند. البته آمارهاي توليد خوردوهاي تجاري و سنگين در سه ماهه بهار و تابستان رقم قابل توجه و حتي رو به رشدي از خود نشان دادند، اما همواره ترس از ادامه توليد آن هم با شرايط سرختانه تحريم‌ها در آبان‌ماه همچنان پابرجا است.

 

تصميمات جديد براي ناوگان حمل و نقل+آسان بار+آسان پديا

آمار توليد تجاري‌ها در شش ماه  

آمار توليد خودرو در كشور طي سه ماه نخست امسال در شرايطي اعلام شده كه طبق آن، محصولات تجاري سنگين و نيمه‌سنگين شامل كاميون، كاميونت و كشنده، با افزايش توليد ۲۷ درصدي نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شده و اتوبوس، ميني‌بوس و ميدل‌باس نيز افزايش تيراژ ۳/ ۳۵ درصدي را به خود ديده‌اند.

اما اواخر مردادماه امسال،‌ وزارت صمت با انتشار گزارشي از وضعيت توليد تجاري ها اعلام كرد كه هرچند آمار پنج ماهه از افزايش تيراژ خودروهاي تجاري حكايت دارد، اما  تجاري‌سازان همچنان زير ظرفيت اسمي خود به توليد مشغول هستند كه دلايل اصلي آن،  «كمبود نقدينگي»، «كاهش تقاضا» و البته «تحريم»‌ها عنوان شده‌اند كه اجازه نمي‌دهند تيراژ كاميون و اتوبوس و ميني‌بوس در حد قابل‌قبولي افزايش يابد.

چند روز گذشته نيز، آمار توليد تجاري‌ها در شش ماهه اول منتشر شد كه بنابر آمار اعلامي از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت، تيراژ خودروهاي تجاري در كشور طي نيمسال نخست امسال و در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته، ۱/ ۱ درصد افزايش داشته است. بر اين اساس، تا پايان شهريور امسال در مجموع ۸ هزار و ۱۳۵ دستگاه انواع خودروهاي تجاري (شامل اتوبوس، ميني‌بوس، ميدل باس، كاميون، كاميونت و كشنده) در كشور به توليد رسيده است كه در اين بين، بيشترين سهم به گروه كاميون اختصاص دارد.

حال مسلم است كه تيراژ تجاري‌سازان با وجود افزايش در آمار پنج ماهه امسال، ارقام مناسب و اميدواركننده‌اي را در راستاي اجراي طرح نوسازي ناوگان تجاري از خود به جاي نگذاشته است.

تصميمات جديد براي ناوگان حمل و نقل+آسان بار-آسان پديا

نگراني از آينده ناوگان تجاري 

مهدي نيازي، كارشناس حوزه خودروهاي تجاري با بيان اينكه هم نگران اداه اين طرح است و هم اينكه بايد راهكارهايي هرچه زودتر براي ناوگان تجاري در نظر گرفته شود، مي‌گويد:« با شنيدن بيانات وزير جديد صمت درباره وضعيت خودروهاي سنگين و تجاري، انتظار مي رفت توجه آقاي رحماني نسبت به طرح نوسازي ناوگان تجاري همانند روزهاي نخست اجراي اين طرح باشد، چرا كه طرح كليد به كليد با حضور وزير صمت وقت و ساير وزرا و معاونان وزارتخانه هاي دخيل آغاز و پيگيري شد».

اين كارشناس حوزه خودروهاي تجاري تاكيد مي‌كند:« در زمان اجراي اين طرح، برخي شركت‌ها موفق شدند تا برخي ال سي‌ها را باز كنند و قطعات مورد نيازشان براي توليد خودروهاي سنگين اين طرح را تامين كنند، اما برخي ديگر موفق به واردات قطعات نشدندنتيجه آن نيز باقي ماندن تعدادي شركت و برند چيني شد».

به گفته نيازي، در جريان اجراي تحريم‌هاي جديد، يگر شريك اروپايي در اين طرح باقي نماند و همين امر دليل كندي اجراي اين طرح بزرگ شد.

تصميمات جديد براي ناوگان حمل و نقل+آسان بار+آسان پديا

تير خلاص سازمان راهداري به ناوگان تجاري 

نيازي تصريح كرد: « در كنار همه اين عوامل، تصميم جديد سازمان راهداري نيز براي آينده اين طرح ايجاد نگراني كرده است. چرا كه  حدود دو ماه و نيم گذشته طرحي از سوي سازمان راهداري به تصويب رسيد كه به واسطه اين طرح،‌ واردات كاميون هاي تجاري دست دوم اجرايي شود و اين تصميم براي شركت هايي كه حتي واردات اندكي هم داشتند تير خلاص محسوب مي‌شوند».او مي افزايد: « در همين راستا، برخي شركت هاي توليد كننده با كاهش تيراژ توليد در بخش تجاري مواجه شدند و حتي فعاليت برخي از ‌آنها متوقف شد.»

او تاكيد مي‌كند: « مقرر شده است به واسطه اين طرح سامان راهداري، مجوز واردات خودروهاي سنگين دست دوم صادر شود و اين امر نگراني زيادي را براي شركت هاي توليد كننده و واردكننده تجاري كه حتي در شرايط فعلي هم كورسوي اميدي داشتند، را دو چندان كرده است».

اين كارشناس حوزه خودروهاي تجاري اظهار مي‌كند: « البته چهار سال گذشته نيز همين طرح اجرايي شد و از جمله برخي شركت ها مشكلاتي به وجود آوردند و كاميون هاي دست دوم را با نوسازي به عنوان نو وارد كردند و به فروش رساندند، از اين رو  بسياري از رانندگان ناوگان تجاري درگير مشكلاتي شدند و همين امر باعث شد تا حمل و نقل به حاشيه رود و در مقابل دلالي رونق گيرد».

او مي افزايد: « شايد بهتر بود مديريت اين بخش به شركت هاي توليد كننده تجاري داده شود چرا كه آن ها چم و خم اين خودروها و نياز ناوگان را به خوبي مي‌شناسند».

گرچه رضا رحماني- وزير جديد وزارت صمت كه به تازگي بر سكان اين وزارتخانه نشسته است، اشاراتي مبني بر اجراي طرح نوسازي ناوگان تجاري تا ظرف سه سال آينده دارد، اما همچنان نگراني از آينده اين طرح در زمان تحميل تحريم‌هاي آمريكايي و كمبود قطعات و مواد اوليه توليد اين خودروها وجود دارد،‌از اين رو بسياري از كارشناسان بر اين باورند بايد رحماني هر چه زودتر، برنامه‌هاي توليدي اين وزارتخانه را اعلام كند تا طرح‌هايي همچون نوسازي 202 هزار دستگاه خودرو سنگين و تجاري به قابِ خاطرات صنعت خودرو پيوند نخورد.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۰۳:۳۴

انواع روغن موتورهاي ديزلي

در اين مقاله روغن موتور ديزل ، اهميت و فاكتورهاي مهم آن مورد بررسي قرار مي گيرد. اميد به آن است كه اين مقاله به شما كمك كند تا با اطلاعات كافي كه بدست مي آوريد بتوانيد بهترين گزينه ممكن را براي خودروي خود انتخاب كنيد.

بهترين گزينه براي انتخاب روغن موتور ديزلي مناسب كدام است؟ مزايا و معايب آن ها چيست؟ روغن موتور ديزلي ، مزاياي موتورهاي ديزلي و فاكتورهاي مهم در انتخاب روغن موتور ديزلي

امروزه براي افزايش طول عمر ماشين ها صاحبان خودروها هزينه هاي زيادي مي كنند به همين دليل بازار عظيمي براي روغن موتور در صنعت خودرو به وجود آمده است. موتورهاي ديزلي براي نگه داري به تعمير بيشتري نياز دارند و انتخاب روغن موتور مناسب در حفاظت از موتور نقش به سزايي را ايفا مي كند. استفاده از روغن مناسب به شما اين اطمينان را مي دهد كه موتور خودروي شما حتي در فشار زياد هم مي تواند به خوبي كار كند.

انواع روغن موتورهاي ديزلي

روغن موتور ديزلي چيست؟

روغن ديزل ، روغني است كه شما براي روانكاري موتور خود استفاده مي كنيد و نبايد با روغن موتورهاي بنزيني اشتباه شود. در فرآيند انتخاب روغن بايد از سازگاري آن با موتور اطمينان حاصل كنيد.

روغن موتور ديزلي بسيار شبيه روغن موتور بنزيني است. هر دو داراي روغن پايه هستند كه با افزودني هاي مختلف براي تغيير ويژگي ها تركيب شده اند. پس تفاوت روغن موتور ديزلي با بنزيني در همين افزودني هايي است كه در آن مورد استفاده قرار مي گيرد. علاوه بر اين موتورهاي ديزلي كربن بيشتري را جذب مي كنند در حالي كه موتورهاي بنزيني تمايل به جذب قير و رطوبت را دارند. بنابراين، روغن موتورهاي ديزلي نسبت به روغن موتورهاي بنزيني افزودني هاي ضد سايش بيشتري دارند. همچنين روغن موتورهاي ديزلي نسبت به روغن موتورهاي بنزيني ويسكوزيته بالاتري دارند. به طور خلاصه، موتور هاي ديزلي چون در شرايط سخت تري قرار دارند نياز به روغن هايي با افزودني بيشتر دارند.

انتخاب روغن موتور ديزلي مناسب

در اين بخش ما برخي از گزينه ها را كه به شما در انتخاب بهترين روغن موتور ديزلي كمك مي كنند مورد بحث و بررسي قرار مي دهيم و براي ارزيابي بهتر مزايا و معايب چند محصول را ارائه خواهيم داد.

1- روغن موتور ديزلي Castrol EDGE Turbo 5W-40

برند اين روغن موتور مي تواند تضمين كننده يك كيفيت عالي باشد علاوه بر اين Castrol يكي از توليد كنندگان پيشرو در روغن هاي روانكاري مي باشد.  روغن موتور ديزلكاسترول از Castrol EDGE Turbo 5W-40 موتورهاي ديزل جديد حداكثر حفاظت را در برابر سايش انجام مي دهد. با توجه به پيشرفت تكنولوژي موتور، موتورها با افزايش قدرت و كارايي ، بيشتر مورد توجه قرار گرفته اند. بنابراين تنها كاري كه شما بايد انجام دهيد انتخاب يك روغن موتور مناسب با تكنولوژي موتور است.

اين محصول كاسترول تضمين مي كند كه عملكرد موتور را در دراز مدت و كوتاه مدت به حداكثر برساند همچنين به گونه اي طراحي شده كه رسوبات را كاهش مي دهد و با اين كار موتور در وضعيت بهينه قرار مي گيرد. يكي ديگر از ويژگي فوق العاده اين محصول اين است كه حتي در فشار زياد باعث عملكرد مناسب موتور مي شود.

مزاياي روغن موتور كاسترول Castrol EDGE Turbo 5W-40

 • حداكثر حفاظت از موتور
 • استفاده از فناوري Fluid Strength
 • ارائه حداكثر كارايي در فشار بالا
 • تضمين بهبود عملكرد موتور
 • كاهش اصطكاك
 • كيفيت مناسب با قيمت

معايبCastrol EDGE Turbo 5W-40  :

 • از ديدگاه برخي افراد اين روغن يك روغن با كيفيت متوسط تلقي مي شود.

انواع روغن موتورهاي ديزلي-آسان بار-آسان پديا

2-  روغن موتور سنتتيك بنزيني و ديزلي Synthetic Motul 007250 8100 X-cess 5W-40

برند موتول يكي از بهترين برندهاي روغن هاي صنعتي به شمار مي رود. Motul يك برند توليد كننده روغن هاي روانكاري فرانسوي است كه به خوبي در سراسر جهان شناخته شده است.

Motul  5W-40 يك روغن موتور ديزلي و بنزيني است كه 100% سنتتيك مي باشد. اين محصول به طور خاص براي ماشين هاي مدرن تر با موتورهاي با حجم بالا و مبدل هاي كاتاليزوري طراحي شده و براي خودروهاي مجهز به ديزل توربو از طريق تزريق مستقيم به موتور به خوبي كار خواهد كرد. برخي از خودرو سازان Motul 007250 8100 X-cess 5W-40 را براي استفاده چند منظوره توصيه مي كنند. اين روغن براي بنزين هاي بدون سرب و با سرب، سوخت LPG و سوخت ديزل مناسب است.

مزاياي روغن موتور موتول  Motul 007250 8100 X-cess 5W-40

 • براي موتورهاي با حجم بالا عملكرد مناسبي دارد.
 • موتور را خنك را نگه مي دارد.
 • كاهش مصرف سوخت
 • صد درصد سنتتيك
 • مناسب براي سوخت هاي ديزلي، بنزيني بدون سرب و با سرب و سوخت هاي LPG

معايب Motul 007250 8100 X-cess 5W-40 :

 • قيمت آن كمي گران است.

انواع روغن موتورهاي ديزلي

3- روغن موتور ديزلي شل سنگين تمام سنتتيك Shell Rotella 550019921-3PK T6 5W-40

برند شل يك برند شناخته شده در توليد روان كننده ، روغن صنعتي و روغن موتور مي باشد و حدود 40 سال است كه در حوزه توليد روغن موتور سنگين فعاليت مي كند. روغن موتور ديزل شل Shell Rotella 550019921-3PK T6 5W-40 باعث حفاظت و ايمني موتور در برابر سايش مي شود. همچنين اين روغن صد در صد سنتتيك است و مي تواند براي موتورهاي ديزلي و بنزيني مورد استفاده قرار گيرد. علاوه بر اين، اين روغن موتور در دماي بالا و پايين مي تواند به خوبي از موتور محافظت كند و با فرموله شدن تا 34% نسبت به مدل هاي قبلي خود عملكرد بهتري از خود نشان داده است. اين روغن موتور چند منظوره است و با تغييرات بسيار سازگار است.

مزاياي روغن موتور تمام سنتتيك Shell Rotella  T6 5W-40

 • كاهش مصرف سوخت
 • كاهش ارتعاشات مربوط به موتور
 • چندكاره
 • مناسب براي خودروهاي ديزلي
 • حداكثر حفاظت در برابر سايش و كمك به تميز ماندن موتور
 • مقاوم در برابر گرما

معايب Shell Rotella  T6 5W-40 روغن موتور

 • نسبت به برند هاي ديگر كمي گران تر است.
 • ممكن است فشار روغن كمي افزايش يابد.

 

انواع روغن موتورهاي ديزلي

مزاياي موتورهاي ديزلي

موتور ديزلي به مراتب مزاياي بيشتري نسبت به موتورهاي بنزيني دارد و در اين بخش مي خواهيم دلايل اينكه چرا مردم موتور ديزلي را به موتور بنزيني ترجيح مي دهند بررسي كنيم.

 • مدل هاي قديمي تر موتورهاي ديزلي سر و صداي زيادي داشتند و نگه داري از آن ها به مراتب به هزينه بيشتري نياز داشت. اما موتورهاي جديد به نسبت آرام ترند و هزينه نگه داري كمتري دارند.
 • برخلاف موتورهاي بنزيني موتورهاي ديزلي قدرتمندترند.
 • در موتور هاي ديزلي هنگام سوختن سوخت، جرقه اي زده نمي شود بنابراين به سيم و يا شمع اضافي نيازي نيست در نتيجه هزينه تعمير و نگه داري موتور كاهش مي يابد.
 • در حال حاضر از موتور هاي ديزلي به طور گسترده اي در حمل و نقل (كاميون، اتوبوس و هواپيما) استفاده مي شود.
 • موتورهاي ديزلي در برخي از وسايل نقليه راه آهن مورد استفاده قرار مي گيرند.
 • از آنجايي كه موتورهاي ديزلي قابل اشتعال نيستند در صنايع نظامي بسيار مورد توجه قرار گرفته اند. زيرا نسبت به موتورهاي بنزيني امن ترند.
 • به غير از اتومبيل، در تجهيزات و ماشين آلات سنگين، تراكتور و ساير دستگاه هاي صنعتي از موتورهاي ديزلي استفاده مي شود.
 • ديزل مسافت پيموده شده بيشتري را پشتيباني مي كند به همين دليل است كه براي حمل و نقل و تجهيزات سنگين مورد استفاده قرار مي گيرد.
 • از نظر اقتصادي موتورهاي ديزلي نسبت به موتورهاي بنزيني گران تر هستند اما موتورهاي بنزيني تراكم بيشتري دارند يعني مي توانند انرژي بيشتري را توليد كنند.
 • با در نظر گرفتن همه جنبه ها مي توان ادعا كرد كه موتور ديزلي نسبت به موتور بنزيني كارآمد تر و ارزان تر است و اگر درست از آن نگه داري شود طول عمر بيشتري خواهد داشت.

انواع روغن موتورهاي ديزلي

فاكتورهاي مهم در انتخاب روغن موتور ديزلي

براي اينكه بتوانيد انتخاب خوبي داشته باشيد لازم است عوامل تاثير گذار بر روغن موتور ديزلي را بشناسيد.

 • درجه ويسكوزيته : درجه ويسكوزيته اولين عامل مهمي است كه بايد به آن توجه كرد. در مقاله هاي قبل در رابطه با ويسكوزيته به طور كامل صحبت شد. انتخاب روغن موتور با ويسكوزيته مناسب باعث عملكرد بهتر موتور حتي در فشار بالا مي شود.
 • قيمت :  يكي از عوامل تاثير گذار روي انتخاب روغن موتور قيمت آن است اگر ارزان باشد ممكن است نتواند عملكرد مناسبي روي موتور شما داشته باشد و البته روغن موتورهاي گران هم تضمين كننده عملكرد خوب نيستند.
 • قابليت پاك سازي : شما بايد مطمئن باشيد كه روغن ديزلي كه انتخاب مي كنيد موتور شما را تميز مي كند.
 • سازگاري : همان طور كه توضيح داده شد روغن موتور انواع مختلفي (ديزلي و بنريني) دارد. هر روغن موتور با فرمولاسيون خاصي مناسب براي يك موتور خاص است. قطعا بهترين انتخاب، انتخابي است كه با موتور شما سازگار باشد.
 • حفاظت در برابر سايش : روغني كه انتخاب مي كنيد بايد حداكثر حفاظت را در برابر سايش انجام دهد تا طول عمر موتور شما افزايش يابد.
 • چند منظوره : اگر مي خواهيد از روغن هاي چند منظوره استفاده كنيد مطمئن شويد كه حداقل يكي از كاربردهاي آن براي شما مناسب است.
 • عملكرد : روغن موتور با كيفيت مصرف سوخت شما را كاهش مي دهد.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۵۷:۵۹

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها

حركت خودرو به سه ماده‌ي بسيار مهم كه ما مسئول تأمين آن‌ها هستيم، وابستگي دارد. اين مواد، سوخت، آب و روغن موتور هستند.بنزين يا گازوئيل طي احتراق با هوا، تأمين‌كننده‌ي انرژي لازم براي حركت خودرو است و آب، قطعات درگير را خنك مي‌كند. در اين ميان، روغن يا هر روان‌كننده‌ي ديگر، حركت قطعات اين سيستم را ممكن مي‌كند.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها-آسان بار-آسان پديا

همه‌ي ما مي‌دانيم كه روغن موتور هم مثل سوخت، بايد در پيشرانه‌ي خودرو ريخته و به طور مداوم بازرسي شود؛ اما زمان تعويض، نوع روغن و مقدار آن اهميت زيادي دارد. استفاده از خودروهاي مدرن با سيستم‌هاي پيشرفته، هنوز نتوانسته است جاي يك راننده‌ي آشنا به اصول فني در بحث روغن موتور را بگيرد. پس رانندگان جوان نيز بايد اطلاعات خود را در زمينه‌ي شناخت اين ماده‌ي مهم افزايش دهند.

تصور يك موتور بدون سيستم روان‌كننده غير ممكن به نظر مي‌رسد. حتي در موتورهاي كوچك هم از گريس يا انواع روغن براي كاهش اصطكاك قطعات استفاده مي‌شود. قطعات مكانيكي به اين ماده نيازمندند تا به هنگام حركت و سايش با يكديگر، دچار فرسايش نشوند و حرارت ناشي از اصطكاك، كاهش يابد. علاوه بر اين، ذرات معلق و رسوبات محيط نيز مي‌تواند جذب روان‌كننده‌ها شود و از آسيب به سيستم‌هاي مختلف خودرو، جلوگيري كند. با اين اوصاف مسلما ساختمان شيميايي انواع روغن‌ موتور، با توجه به وظايف مهمي كه در يك خودرو ايفا مي‌كند، پيچيده و دانش‌بنيان است و ساخت آن به سادگي ممكن نيست؛ اما شناخت روغن خودرو و استفاده‌ي صحيح از آن با رعايت چند نكته‌ي ساده امكان‌پذير خواهد بود.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها-آسان بار-آسان پديا

۱- روغن ماينرال يا سينتيك؟

فرقي نمي‌كند خودروي شما مدرن يا قديمي باشد. اين‌روزها براي هر نوع خودرو مي‌توان روغن مناسب ماينرال (ارگانيك)، سينتيك يا نيمه سينتيك خريداري كرد. روغن‌هاي ماينرال كه به آن‌ها روغن طبيعي نيز گفته‌ مي‌شود، مستقيما از نفت يا گاز طبيعي در پالايشگاه استخراج مي‌شوند. از زماني كه خودروهاي بنزيني توليد مي‌شوند، اين روغن‌ها نيز وجود دارند. مهم‌ترين مشخصه‌ي روغن‌هاي ماينرال، طول عمر كم در مقايسه با نوع سينتيك و البته قيمت پايين‌تر است.

فرايند ساخت روغن‌هاي سينتيك، كاملا شيميايي و مهندسي‌شده است. اين فناوري در مقايسه با روغن‌هاي ماينرال، هزينه‌ي بيشتري در بر دارد كه منجر به گران‌تر شدن روغن‌هاي سينتيك مي‌شود. در عوض طول عمر روغن‌هاي سينتيك بيش‌تر از نوع ارگانيك است و در شرايط حرارتي نامتعارف، مثل آب و هواي بسيار سرد و بسيار گرم يا در پيشرانه‌هايي كه تحت فشار با دورهاي بالا كار مي‌كنند (مثل خودروهاي اسپرت)، عملكرد بهتري دارند. به بيان ساده، روغن‌هاي سينتيك ساختار مولكولي يكنواخت‌تري دارند كه اين ساختار، به مولكول‌هاي كروي آن‌ها اجازه مي‌دهد به سادگي روي هم حركت كنند. درصورتي‌ كه مولكول‌هاي روغن‌ ماينرال را مي‌توان به مكعب‌هايي تشبيه كرد كه براي لغزيدن روي يكديگر با مشكل مواجه هستند.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها-آسان بار-آسان پديا

۲- ويسكوزيته چيست؟

در قسمتي از موتور خودرو كه درپوش مخزن روغن قرار دارد، حتما عددي به صورت xW-y مثل 20W-50 ديده مي‌شود كه ميزان ويسكوزيته‌ي روغن مناسب براي خودروي شما را نشان مي‌دهد.

عددي كه به عنوان ويسكوزيته يا گرانروي يك سيال بيان مي‌شود، بيانگر ميزان مقامت آن در برابر جاري شدن است. ما براي درك ويسكوزيته‌ي روغن موتور، از اعدادي كه روي بسته‌بندي آن ديده مي‌شود، استفاده مي‌كنيم. هرچه عدد ويسكوزيته بالاتر باشد، مقاومت سيال دربرابر جاري شدن بيشتر خواهد بود. به عنوان مثال، ويسكوزيته‌ي عسل بالاتر از ويسكوزيته‌ي آب است. در قديم به اين عدد، وزن روغن هم گفته مي‌شد كه البته تعريف درستي نيست.

بنياد SAE مخفف عبارت Society for Automobile Engineers (بنياد مهندسين خودرو)، ويسكوزيته‌ي تمام انواع روغن‌ موتور را در دماي ۹۸.۹ درجه‌ي سانتيگراد آزمايش مي‌كند. اين درجه حرارت به عنوان يك استاندارد قراردادي (معادل ۲۱۰ درجه‌ي فارنهايت) براي پيشرانه‌هاي خودرو در حين كار، مورد قبول واقع شده است.

روغن‌هاي چهار فصل به واسطه‌ي استفاده از پليمر‌هاي خاص مي‌توانند ويسكوزيته‌ي متفاوتي در دماهاي مختلف داشته باشند. حرف W در توضيح ويسكوزيته‌ي اين روغن‌ها، از واژه‌ي Winter به معني زمستان گرفته شده است. به عنوان مثال روغني كه عبارت 20W-50 روي آن ديده مي‌شود، ويسكوزيته‌اي بين ۲۰ تا ۵۰ دارد. يعني زماني كه موتور خودروي شما گرم باشد (حدود ۱۰ دقيقه پس از استارت، به دماي ۱۰۰ درجه‌ي سانتيگراد رسيده باشد) روغن داراي ويسكوزيته‌ي ۵۰ است؛ اما در لحظه‌ي استارت ويسكوزيته‌ي ۲۰ دارد، يعني با اين‌كه هنوز گرم نشده (به واسطه‌ي استفاده از پليمر‌ها)، روان‌تر است.

حال براي روشن‌تر شدن ماجرا، روغن‌هاي 20W-50 و 15W-50 را مقايسه مي‌كنيم. اگر در هواي بسيار سرد زمستان، مثلا منفي ۲۰ درجه به سراغ خودرو برويم، روغن 15W-50 كاملا بهتر از روغن 20W-50 در موتور جاري خواهد شد. به همين دليل، خودروهاي داخلي در اكثر مناطق ايران با ويسكوزيته‌ي 20W-50 به خوبي كار مي‌كنند و تا دماي منفي ۱۰ درجه مشكل خاصي ندارند؛ اما مردم مناطق سردسير كشور، مثل استان‌هاي آذربايجان از روغن‌هايي 10W-40 يا 5W-30 استفاده مي‌كنند. فراموش نكنيم روغن‌هاي 20W-50، معمولا ماينرال و نمونه‌هايي مثل 5W-30 از نوع سينتيك هستند.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها-آسان بار-آسان پديا

۳- چه زماني روغن را عوض كنم؟

در گذشته، رسم جالبي ميان رانندگان وجود داشت كه هر ۵ هزار كيلومتر روغن خودرو را عوض مي‌كردند. اين سنت عجيب نه‌ به‌واسطه‌ي كيفيت روغن‌، بلكه به دليل آسان‌ بودن شرايط فهم آن فراگير شد؛ چرا‌كه رانندگان با رسيدن كيلومترشمار خودرو به اعدادي با ضريب ۵، مثل ۸۰ هزار يا ۸۵ هزار، اقدام به تعويض روغن مي‌كردند. ضمن اينكه باتوجه به ماينرال بودن روغن‌ها و احتمال اتمام طول عمر آن‌ها، حتي در صورت استفاده نكردن از خودرو، سالي ۲ بار به تعويض روغن مراجعه مي‌كردند، هرچند كه بعضي افراد نيز در انتهاي هر فصل (هر سه ماه) به سراغ روغني با ويسكوزيته‌ي مخصوص آن فصل مي‌رفتند.

امروزه نه‌تنها فناوري ساخت روغن موتور پيشرفت زيادي داشته است، بلكه پيشرانه‌ها نيز بسيار كمتر از گذشته باعث استهلاك روغن مي‌شوند. بعضي خودروهاي مدرن، زماني كه روغن از استاندارد خود خارج شود، راننده را مطلع مي‌كنند؛ اما تا حدود زيادي مي‌توان به عددي كه روي بسته‌بندي روغن نوشته شده است، اعتماد كرد.

خودروهاي برون‌شهري كه معمولا پيشرانه‌ي آن‌ها در يك دور موتور ثابت كار مي‌كند، ديرتر به تعويض روغن احتياج خواهند داشت؛ اما بهتر است كساني كه در شهر، با ايست و حركت‌هاي متوالي مواجه هستند، پيش از رسيدن به كيلومتر انقضاي روغن، نسبت به تعويض آن اقدام كنند.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها

۴- چك كردن روغن چه فايده‌اي دارد؟

اين حركت از زمان اختراع خودروها تاكنون، در ميان رانندگان ثابت بوده است و با وجود رشد فناوري، همچنان انجام مي‌شود. شايد با حضور سنسورهاي متعدد در خودروهاي مدرن امروزي، چك كردن روغن موتور كاري بيهوده به‌ نظر برسد؛ اما دست كم باعث بالا رفتن كاپوت ماشين مي‎شود تا وضعيت ظاهري پيشرانه و متعلقات آن، مثل رادياتور، وايرها و... مشاهده شود.

هرچند پيشرانه‌ي خودروهاي امروزي، زير پوشش مخصوصي مخفي شده؛ اما همچنان محل چك كردن روغن در دسترس است. فراموش نكنيد، فقط و فقط در زماني كه خودرو كاملا سرد شده باشد (يك ساعت پس از خاموش كردن پيشرانه) اقدام به باز كردن پيچ مخصوص و بيرون آوردن گيج روغن (ميله‌ي فلزي باريك درجه‌بندي شده) كنيد. براي فهم دقيق مقدار روغني كه در موتور وجود دارد، بهتر است يك‌بار، اين گيج را با دستمالي كه پرز ندهد، تميز كنيد و مجددا و به آرامي به داخل مخزن بازگردانيد. بيرون كشيدن آرام گيج در مرتبه دوم، مقدار روغن داخل موتور را به شما نشان مي‌دهد كه بايد بين خط مينيموم و ماكزيمم باشد.

اگر از ميزان روغن در پيشرانه اطمينان حاصل كرديد، مجددا پس از تميز كردن گيج با پارچه‌ي مناسب، آن‌ را به جاي خود بازگردانيد. هرگز از دست بدون دست‌كش براي تميز كردن گيج استفاده نكنيد و در صورت لمس روغن، از آب و صابون براي شست و شوي دست‌ها استفاده كنيد.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها

۵- آيا لازم است به خودرو، روغن اضافه كنيم؟

فرض‌ كنيم گيج روغن را چك كرده و متوجه كمبود روغن در خودرو شده‌ايد. در اين حالت مي‌توانيد با دانستن ويسكوزيته‌ي روغني كه در خودروي شما وجود دارد، اقدام به خريد روغن و اضافه كردن آن به مخزن مربوطه كنيد. مهم‌ترين نكته در اين حالت نيز اطمينان از سرد بودن پيشرانه، استفاده از قيف مناسب و دست‌كش است.

عمل اضافه‌ كردن روغن را به آرامي انجام دهيد و در صورت پر شدن قيف، يك يا دو دقيقه صبر كنيد، سپس گيج را بررسي كنيد تا درصورت رسيدن سطح روغن به ميزان استاندارد (بين خط مينيموم و ماكزيمم)، روغن بيشتري اضافه نشود.

چنانچه كم‌ شدن روغن موتور، به طور مداوم براي خودروي شما اتفاق مي‌افتد، دو سناريو وجود دارد. حالت اول، احتمال روغن‌ريزي از موتور و خصوصا از قسمت پيچ زير منبع روغن (كارتر) است كه با گذاشتن يك مقواي بزرگ در زير موتور قابل بررسي خواهد بود. اگر پس از انجام اين آزمايش و گذشت چند روز، لكه‌ي روغن روي مقواي مذكور ديده نشد، اين احتمال وجود دارد كه خودروي شما دچار روغن‌سوزي و ايراد در قسمت واشر سرسيلندر باشد. در اين حالت، بايد هرچه زودتر به نزديك‌ترين تعميرگاه مجاز مراجعه كنيد.

 

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۳۵:۴۳

 انتشار جزئيات گازسوز كردن 20 هزار خودروي سنگين

مدير CNG شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با اشاره به طرح گازسوز كردن ۲۰ هزار خودروي سنگين گفت: كار تبديل و گازسوز كردن بر عهده وزارت صنعت است و زمان دو ساله به ما پيشنهاد داده‌اند.

 انتشار جزئيات گازسوز كردن 20 هزار خودروي سنگين

 

حميد قاسمي ده چشمه با اشاره بيان اينكه براي گازسوي كردن خودروهاي سنگين ابتدا همه اقداماتي كه براي انجام اين كا در دنيا انجام شده بود را مورد بررسي قرار داده‌ايم، اظهار كرد: در كشورهايي مانند چين، آرژانتين، آمريكا و كانادا خودروهاي سنگين گازسوز هستند. اين كشورها اكثرا اقتصاد محور هستند و ما هم بايد به اين سمت حركت كنيم. پيشنهاد اوليه گازسوز شدن خودروها از سوي بخش خصوصي مطرح شده است. نمونه‌هايي هم ساختند كه در قزوين به صورت پايلوت استفاده مي‌شود و در تهران هم قرار است ۱۰ نمونه مورد استفاده قرار بگيرد.اولويت خودروهاي درون‌شهري در كلان‌شهرها هستند كه آلودگي بيشتري توليد مي‌كنند و اتوبوس‌ها كه بيشترين تردد را داخل شهر دارند. خودروهاي مرزي هم براي كنترل قاچاق در اولويت هستند.

 

 

او از مذاكره با شركت‌هاي بزرگ دنيا براي گازسوز كردن موتورها خبر داد و افزود: شركت فولكس واگن آلمان چندي پيش از گاز ايران نمونه برداري كرد و نمونه موتوري كه بر اساس گاز ايران ساخته را به ايران تحويل داده است. اين موتور با يك بار سوخت‌گيري CNG، ۱۰۰۰ كيلومتر مسافت طي مي‌كند. هدف ما اين است كه اين تكنولوژي را بومي كنيم. اين شركت ۱۲ هزار موتور آماده براي واردات به ايران دارد.

گازسوز كردن ۲۰ هزار خودروي سنگين در قدم اول

قاسمي در ادامه با بيان اينكه به طور كلي ۲۴۰ هزار خودروي سنگين در كشور تردد مي‌كند، گفت: در نخستين قدم ۲۰ هزار خودرو گازسوز مي‌شوند و اگر اين طرح نتيجه بخش بود آن را توسعه خواهيم داد.

او درمورد اينكه گازسوز كردن خودروهاي سنگين وظيفه شركت ملي پخش است يا خير؟ توضيح داد: در يكي از بندهاي اساسنامه شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي آمده است كه سيسات‌گذاري، اعمال مديريت كارفرمايي، انجام فعاليت‌هاي مهندسي، تامين تجهيزات و سامانه‌هاي مورد نياز از خارج و داخل كشور به منظور توسعه، ساخت و راه اندازي جايگاه‌هاي تك منظوره عرضه CNG و تبديل سوخت خودرو و موضوعات مرتبط گازسوز كردن خودرو بر عهده شركت ملي پخش است. بهينه سازي براي كل كشور تصميم مي‌گيرد و خط مش تعيين مي‌كند و ما بايد فعاليت‌هاي اجرايي آن‌ را با اجازه شوراي اقتصاد انجام دهيم.

گازسوز كردن خودرورها توسط وزارت صنعت

مدير CNG  شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي  با بيان اينكه كار تبديل و گازسوز كردن بر عهده وزارت صنعت است، گفت: وزارت صنعت هم پذيرفته است و زمان دو ساله به ما پيشنهاد داده‌اند. در حال حاضر ۴۰۰ شركت تبديل هم وجود دارد. قرار است اين فرايند توسط وزارت صنعت انجام شود و به تاييد سازمان ملي استاندارد برسد. زماني كه خودرو گازسوز شد در سامانه ثبت مي‌شود و در جايگاهم ركورد مي‌شود كه اين فرايند واقعا انجام شده است. بر اين اساس صرفه جويي كه حق خودروي مذكور است به آن تعلق پيدا مي‌كند.

 

انتشار جزئيات گازسوز كردن 20 هزار خودروي سنگين

پيشنهاد شركت پخش به وزارت صنعت

قاسمي با تاكيد بر اينكه تقاضاي شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي از وزارت صنعت توليد خودروي پايه گاز سوز است، اظهار كرد: طرحي پيشنهاد داديم كه طبق آن يك ميليون و ۵۰۰ هزار خودرو از ابتدا CNG سوز شود. زيرا در حال حاضر مشكل موتور گازسوز برطرف شده است و دانش آن موجود است. تا كنون نگران بوديم همچين موتوري وجود نداشته باشد يا موتورها كارايي لازم را نداشته باشند اما در حال حاضر شركت‌هاي بزرگ موتور را توليد كرده‌اند.

جزييات تامين سرمايه گازسوز كردن ۲۰ هزار خودروي سنگين

او به اين سوال كه سرمايه مورد نياز براي گازسوز كردن ۲۰ هزار خودرو از چه محلي تامين مي شود، پاسخ داد: سرمايه آن از طريق ماده ۱۲ تامين مي‌شود. به عبارت ديگر صرفه‌جويي صورت مي‌گيرد، بعد از اينكه صرفه جويي محقق شد سرمايه تامين مي شود.وزارت صنعت در جايگاه‌ها دوربين‌هاي پلاك خوان نصب مي‌كند كه اين دوربين‌ها به شناسايي خودروهاي گازسوز كمك مي‌كند.

مدير CNG شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي  از پيشنهاد يك خودروساز داخلي براي ساخت خودرو بدون مخزن بنزين خبر داد و افزود: اين پيشنهاد بسيار خوب است و درحال بررسي آن هستيم. نمونه را ساخته و فرستاده است و باك بنزين ندارد.

قاسمي درمورد قدرت و مصرف خودروهايي كه گازسوز مي‌شوند توضيح داد: طي اين فرآيند قدرت موتور از ۱۰۵ اسب بخار به ۱۴۱ اسب بخار تبديل مي‌شود و مصرف هم كاهش مي‌يابد. اين طرح تركيبي از طرح‌هاي داخلي و يك كشور خارجي است. قرار است طرف خارجي با سازنده داخلي جوينت شود. سهم آن‌ها ابتدا ۵۰ به ۵۰ است اما به مرور زمان سهم خارجي‌ها كم‌تر شده و هزينه تجهيزات كاهش مي‌يابد. صددرصد مخزن، اتصالات، رگولاتورها و فيلترها داخلي است.

انتشار جزئيات گازسوز كردن 20 هزار خودروي سنگين-آسان بار-آسان پديا

۱۱۰۰ جايگاه CNG آماده خدمت‌رساني

او همچنين درمورد آمادگي جايگاه‌ها براي عرضه CNG توضيح داد: ۱۱۰۰ جايگاه درحال حاضر آماده ارائه سرويس هستند. فقط لازم است سر نازل را عوض كنيم كه مشكلي ندارد و آماده است.

گازسوز كردن ۱۰ خودروي سنگين به صورت پايلوت

مدير CNG شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي  با بيان اينكه ۱۰ خودرو به صورت پايلوت گازسوز شده‌اند، اظهار كرد: ۱۰ نمونه را در قزوين به عنوان پايلوت تبديل كرده و تحويل همان راننده داده شد. ۱۰ نمونه بعدي در تهران است. راننده‌ها راضي بودند و هزينه‌اي هم از آن ها گرفته نشد. ۵۰ درصد موتور گازوئيل سوز و ۵۰ درصد CNG سوز است. قيمت گازوئيل در حال حاضر ليتري  ۳۰۰ تومان و نرخ CNGكه به اتوبوس راني تهران تحويل داده مي‌شود  ۱۴۰ تومان است. قيمت گازوئيل ثابت نخواهد ماند اما ما تضمين مي‌كنيم قيمت CNG پنج سال ثابت بماند. از طرف ديگر زماني كه CNG جايگزين بنزين شد مي‌توانيم بنزين را صادر كنيم. ممكن است در نفت تحريم شويم اما در بنزين و گازوئيل تحريم پذير نيستيم.

قاسمي در ادامه با اشاره به امضاي قرارداد بلند مدت با كارخانه هاي تبديل، گفت: براي هر طرح پنج سال در نظر مي‌گيريم. دو سال كار را انجام دهند اما تا پنج سال بازپرداخت دست ما است و بازپرداخت موظف مي‌كند ايرادات و مشكلات را برآورده كند. البته شكل قرارداد طوري است كه سيستم‌هاي حمايتي رعايت شود.

 انتشار جزئيات گازسوز كردن 20 هزار خودروي سنگين-آسان بار-آسان پديا

خودروهاي در اولويت

مدير CNG شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي  در ادامه با بيان اينكه طرح گازسوز كردن مراحل اوليه را براي اخذ مجوز طي مي‌كند، گفت: بايد مجوز از شوراي اقتصاد اخذ شود. اولويت خودروهاي درون‌شهري در كلان‌شهرها هستند كه آلودگي بيشتري توليد مي كنند و اتوبوس‌ها كه بيشترين تردد را داخل شهر دارند. از نظر توزيع و عرضه CNG مشكلي نداريم. سيستم‌هاي كوچك مقياس را تعبيه مي‌كنيم. البته خودروهاي مرزي هم براي كنترل قاچاق در اولويت هستند.

قاسمي پيش از اين از ارائه طرحي براي سي‌ان‌جي‌سوز شدن ۲۴۰ هزار خودروي ديزلي در كشور خبر داده و گفته بود: با اجراي اين طرح سهم سوخت سي‌ان‌جي در سبد سوخت خودروها ۱۳ درصد افزايش مي‌يابد و از ۲۰,۵ ميليون مترمكعب كنوني به ۲۳.۱ ميليون مترمكعب مي‌رسد. او با تاكيد بر كاهش ۶ درصدي مصرف گازوئيل كشور با جايگزيني سوخت پاك در اين خودروها افزود: در صورت تصويب اين طرح كه با مشاركت و سرمايه‌گذاري بخش خصوصي انجام خواهد شد، از شيوه تبديل سوخت خودروها به سي‌ان‌جي استفاده خواهيم كرد.

 

[ ۱ ][ ۲ ]