فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
آسان بار پل ارتباطي شركت هاي حمل و نقل و رانندگان
درباره من
آسان بار تخصصي ترين و محبوب ترين سامانه اينترنتي ارائه دهنده خدمات حمل و نقل كالا در سراسر ايران به رانندگان پايه يك و شركت هاي حمل و نقل (باربري) مي باشد، به عبارت ديگر آسان بار پل ارتباطي رانندگان و شركت هاي حمل و نقل در بستر اينترنت است.
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۹ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۳۵:۴۲

در راستاي رسيدگي به مطالبات اخير رانندگان، كارگروهي در ستاد و استان‌ها در اين زمينه تشكيل‌شده است، پيشنهادها و راهكارهايي ارائه‌شده است كه لازم است با همكاري جدي ساير دستگاه‌هاي مربوطه به نتيجه مورد انتظار برسد.

 

با جلساتي كه برگزار شد تصميم بر آن شد تا در استان‌ها و محل پايانه‌هاي حمل‌ونقل (باربري)، كميسيون‌هاي ويژه رسيدگي به تخلفات راه‌اندازي شود. اولويت برخورد با تخلفات تضييع كننده حقوق رانندگان در پايانه‌هاي بار، مانند اخذ كميسيون يا كارمزد اضافه بر مصوبات قانوني از راننده، عدم مسئوليت‌پذيري شركت در خصوص پرداخت كامل كرايه راننده در مقصد حمل و ... است. در اين مدت به شكايات رانندگان رسيدگي شده است و پس از احراز ارتكاب تخلفات انتسابي كه عمدتاً تخلف اخذ كميسيون اضافي از رانندگان و پرداخت نكردن كرايه بود، مبادرت به صدور تصميم به جريمه يا تعليق اعتبار پروانه فعاليت و تعطيلي 17 شركت نموده است.(آسان بار مطلبي را در رابطه با حمل بار غير مجاز آماده كرده است،براي مطالعه كليك كنيد)

يكي از مهم‌ترين مطالبات رانندگان رسيدگي به شركت‌هاي متخلف است كه با زير پا گذاشتن قانون و حقوق رانندگان، آزادانه به فعاليت خود ادامه مي‌دهند.

در سال گذشته تعدادي از رانندگان شركت حمل‌ونقل خليج‌فارس با تجمع، خواستار رسيدگي به مشكلات صنفي خود شدند.(براي مطالعه اخبار اعتصابات رانندگان كاميون كليك كنيد) خبرهايي در فضاي مجازي منتشرشده است، مبني بر اينكه خريدار سهام شركت حمل‌ونقل خليج‌فارس موظف شد جهت فعاليت مجدد در چرخه حمل‌ونقل، حدود 22 ميليارد بدهي معوق چندين ساله به رانندگان و كاميون داران را تسويه و يا ضمانت‌نامه بانكي جهت تسويه‌حساب به سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي ارائه كند.

رانندگان اين اقدام سازمان راهداري را شروعي مناسب و برخوردي قاطع در برابر شركت‌هاي متخلف دانستند و بر اين عقيده‌اند كه اين‌گونه برخوردهاي قانوني با شركت‌هاي متخلف راه را براي ديگر شركتها مسدود مي‌كند و ديگر نمي‌توانند حقوق رانندگان را زير پا بگذارند.

پيش‌ازاين سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي خبر داده بود كه :به‌منظور راحتي رانندگان و رسيدگي سريع به انتقادات و شكايت آن‌ها، امكان شكايت مستقيم را براي رانندگان فراهم ساخته است.

بدهي 22 ميلياردي شركت حمل‌ونقل خليج‌فارس به رانندگان

رسيدگي به انتقادات و شكايان رانندگان

ازاين‌پس با اين اقدام سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي، رانندگان حمل‌ونقل جاده‌اي، مي‌توانند هرگونه انتقاد، شكايت و ديدگاه خود را در اين حوزه شامل:

1.دريافت كميسيون اضافي

2.وضعيت خدمات‌رساني در شبكه جاده‌اي

3.عدم پرداخت به‌موقع كرايه

4.وضعيت عملكردي شركت‌هاي حمل‌ونقل و ديگر نكات موردنظر را از طريق سامانه تلفن پاسخگوي 141(داخلي 5)، سامانه پيامكي 3000141، پايگاه اطلاع‌رساني www.141.ir و يا صندوق پستي 14155-3773 با سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي مطرح كنند.

اين اقدام سازمان راهداري در حالي انجام‌شده است كه براي پيگيري مشكلات رانندگان، در مجلس شوراي اسلامي نشستي با حضور اعضاي كارگروه پيگيري مطالبات رانندگان و نمايندگان سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي با حضور استاندار هرمزگان و مقامات صنفي بخش جاده‌اي اين استان باهدف پيگيري و رفع مشكلات پايانه بار بندرعباس و در جهت احقاق حقوق رانندگان برگزار مي‌شود.

 

بدهي 22 ميلياردي شركت حمل‌ونقل خليج‌فارس به رانندگان

نوسازي ناوگان حمل و نقل جاده اي

اما بحثي كه مدت‌هاست مطرح مي‌شود و دولت از عدم استقبال رانندگان اظهار نارضايتي دارد، نوسازي ناوگان حمل‌ونقل جاده‌اي است. اما مورد مهمي كه مطرح مي‌شود اين است كه حدود 60 هزار دستگاه ناوگان حمل بار در كشور، كشنده‌ها هستند كه مواد معدني و صنايع فولادي حمل مي‌كنند؛ اين ناوگان با صاحبان صنايع مذكور در ارتباط هستند؛ در اغلب اين موارد، بايد خود شركت در مبدأ بارگيري، كرايه را پرداخت كند، اما در برخي موارد راننده‌ها تا چندين ماه با مشكل دريافت كرايه خود مواجه شده‌اند و موجب شده است نارضايتي عمومي رخ دهد، ضمناً صاحبان كالا و صنايع از اين صبر راننده سوءاستفاده مي‌كنند و در برخي موارد راننده را تا چندين ماه معطل كرايه مي‌كنند كه دراين‌باره مي‌توان به بي‌نظمي در پرداخت كرايه‌ها از سوي شركت‌ها اشاره كرد.

همين مشكل پرداخت نكردن به‌موقع كرايه توسط شركت‌ها باعث شده است تا راننده‌ها در پرداخت اقساط خود هم با مشكل مواجه شوند درحالي‌كه همه هزينه ماشين سنگين نقد است اما كرايه‌اش نسيه است.

در اكثر كشورهاي اروپايي و آمريكايي كرايه قبل از پروسه حمل پرداخت مي‌شود و زماني كه عمليات حمل كالا آغاز شد حداقل 70 تا 100 درصد كرايه حمل به‌حساب راننده واريز مي‌شود و در عوض ضمانت اجرايي از راننده مي‌گيرند و درواقع ضمانت اجرايي حمل، بارنامه است نه كرايه بارنامه.

با توجه به اينكه بيش از 90% جابه‌جايي كالا و مسافر در كشور در بخش حمل‌ونقل جاده‌اي صورت مي‌گيرد، بايد توجه ويژه‌اي به اين بخش داشته باشند و به مشكلات و انتقادات آن‌ها رسيدگي شود.

 

سايت رسمي شركت حمل‌ونقل خليج‌فارس  

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۵ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۴۰:۵۳

خواه يك كشاورز ساده باشيد، خواه مدير ناوگان يك شركت حمل و نقل، عملكرد تجهيزات مورد استفاده شما رابطه مستقيمي با موفقيت كسب و كارتان دارد. بسياري از كشاورزان و مديران ناوگان‌ها از اهميت تعمير و نگهداري صحيح و به موقع اين تجهيزات آگاهي كافي دارند.

در واقع، بسياري از آن‌ها مي‌دانند براي اين كه بتوانند كارهايشان را پيش ببرند، بايد روغن موتورها را به موقع تعويض كنند. ولي آيا از زمان تعويض واسكازين گيربكس نيز آگاهي داريد؟ شايد اين پرسش شما را به فكر فرو ببرد و پاسخ مناسبي براي آن به ذهن‌تان نرسد.

در واقع، اين موضوع كه هميشه به ياد واسكازين گيربكس نيستيد، بدان معنا نيست كه نبايد آن را در صدر اولويت‌هاي خودتان قرار بدهيد. در اين جا بهتر است براي كساني كه با اين مايع روان كننده مهم آشنايي چنداني ندارند چند نكته با اهميت را توضيح بدهيم.(براي مراقبت از تايرها كليك كنيد)

واسكازين گيربكس

واسكازين از چه چيزي محافظت مي‌كند؟

واسكازين به اين منظور طراحي و توليد شده است تا از اجزاء حياتي مانند چرخ دنده‌ها، گيربكس و واحدهاي انتقال نيرو محافظت كند. واسكازين معمولاً گرانروي بالايي دارد تا آسان‌تر توزيع شود و بتواند از كل قطعات محافظت نمايد.( براي مطالعه قابليت هاي منحصر به فرد گيربكس كليك كنيد)

چگونه واسكازين مناسب را انتخاب كنيم؟

هميشه از واسكازين‌هاي با كيفيت استفاده كنيد. ممكن است وسوسه شويد و به خاطر صرفه‌جويي در هزينه‌ها، تصميم بگيريد از برندهاي نامعتبر يا محصولات بي كيفيت استفاده كنيد. از آن جايي كه فاصله تعويض واسكازين طولاني است، اهميت زيادي دارد كه از روان كننده‌هاي با كيفيت استفاده كنيد تا بهترين عملكرد را تضمين كرده باشيد. واسكازين هاي مرغوب داراي افزودني‌هاي ضد پوسيدگي و ضد خورندگي هستند و علاوه بر اين كه دوام قطعات را بالا مي‌برند ميزان شكل‌گيري رسوبات را كاهش مي‌دهند و از تشكيل رسوب كربن نيز جلوگيري مي‌كنند.

درست مانند روغن موتور، روغن گيربكس نيز پس از گذشت مدتي به خاطر اكسيداسيون و تشكيل رسوب، سياه رنگ خواهد شد. بسته به اين كه آخرين بار چه زماني آن را تعويض كرده‌ايد، ممكن است از گران‌روي واسكازين گيربكس كم شده باشد. اگر به طور مرتب آن را عوض نكنيد، خاصيتش را از دست مي‌دهد و باعث اصطكاك شديد و وارد آمدن فشار بر چرخ‌دنده‌ها و ديگر اجزاء مي‌شود و تعميرات پرهزينه‌اي به دنبال دارد.

 

واسكازين گيربكس

زمان تعويض واسكازين گيربكس

براي اطلاع از زمان تعويض واسكازين گيربكس، هميشه به دفترچه راهنماي وسيله نقليه خودتان مراجعه كنيد. تعويض‌هاي دير هنگام ممكن است باعث شود چرخ‌دنده‌ها را به كلي از ياد ببريد. بهتر است دستكم سالي يك بار واسكازين و اجزاء گيربكس را چك كنيد تا اطمينان حاصل شود كارشان را به درستي انجام مي‌دهند و چنانچه مشكل فني وجود داشته باشد، قبل از اين كه جدي شود و تعميراتي پر هزينه به دنبال داشته باشد براي رفع آن فكري كنيد.( براي مطالعه اقدامات لازم براي ترمز گيري كليك كنيد)

توجه داشته باشيد كه واسكازين گيربكس براي اين كه وسيله نقليه شما كارش را به درستي انجام بدهد اهميت بسيار زيادي دارد و سعي كنيد از اين به بعد آن را در الويت برنامه‌هاي مربوط به تعمير و نگهداري قرار بدهيد.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۴ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۲۹:۰۵

گلايه اصلي رانندگان از واسطه‌گري و دريافت حق كميسيون توسط شركت‌هاي حمل و نقل(باربري) است كه همين موضوع را عامل كاهش دستمزدهاي خود مي‌دانند و به نظر مي‌رسد كه موضوع كميسيون شركت‌هاي حمل و نقل فراتر از يك استان است.

مهم‌ترين مشكل اين است كه هيچ ضابطه‌اي براي حق كميسيون وجود ندارد و شركت‌هاي حمل و نقل هر مبلغي كه بخواهند به راننده پيشنهاد مي‌دهند. رانندگان درخواست نظارت بر مبلغ حق كميسيون را داشتند كه در چند روز گذشته جلساتي در ابن باره برگزار شد.

دريافت حق كميسيون‌هاي غيرقانوني از رانندگان حمل‌ونقل بار در استان باعث گلايه تعداد زيادي از رانندگان شده است؛ شركت‌هاي حمل و نقل متوليان اصلي مديريت حمل‌ونقل بار در استان‌ها هستند و با همكاري رانندگان در جابه‌جايي بار فعاليت مي‌كنند اما گاهي اين شركت‌ها با تعرفه‌هاي غيرقانوني در حال فعاليت هستند.

رانندگان همكار با شركت‌هاي حمل و نقل در ازاي اين مديريت و ساماندهي بايد درصدي را به‌عنوان حق كميسيون بار به شركت‌ها پرداخت كنند ولي تجاوز از مبلغ مصوب حق كميسيون، تعداد زيادي از رانندگان را گله‌مند كرده است. مثلاً مبلغ كرايه يك‌بار 2 ميليون تومان است و شركت در ازاي آن 800 هزار تومان كميسيون مي‌گيرد كه دراين‌بين چيزي براي راننده باقي نمي‌ماند.( براي مطالعه در مورد خبر بركناري محمد خان بلوكي كليك كنيد)

متأسفانه رانندگان به دليل نيازي كه به اين شركت‌ها دارند، در بسياري از موارد از شكايت خود صرف‌نظر مي‌كنند. در طي اين روزها با برگزار شدن جلساتي، بيشتر به موضوع حق كمسيون رسيدگي شده است.

عبدالرسول باقري، رئيس كانون حمل‌ونقل كالاي استان اصفهان از آغاز به كار كميته نظارت بر عملكرد شركت‌هاي حمل و نقل و رسيدگي به تخلفات شركت‌ها از ابتداي تيرماه خبر داد.

متن اين نامه كه در شبكه‌هاي اجتماعي منتشرشده است، باقري ضمن تشكر و قدرداني از شركت‌هاي حمل و نقل و احساس تعهد و مسئوليت مديران شركت‌ها عنوان كرده، در امور اجرايي به‌خصوص هنگام صدور بارنامه و اخذ كمسيون مواردي را به شرح زير رعايت كنند:

1-اخذ كمسيون بر اساس نرخ‌هاي اعلام‌شده به‌اين‌ترتيب كه نرخ كمسيون داخل پايانه 8%، پايانه اختصاصي 10%، خرده بازار 15% و هزينه‌هاي جانبي شامل عوارض جاده‌اي و بيمه بار 4%.

2-انجام كليه تراكنش‌هاي مالي مربوط به اخذ كمسيون و بارنامه توسط دستگاه‌هاي پوز شركت‌ حمل و نقل مربوطه

3-اطلاع‌رساني در خصوص بارهاي موجود و نرخ حمل در دفاتر شركت‌ها

4-برگزاري جلسات توجيهي و آموزشي جهت كاركنان و آگاه‌سازي ايشان از نقش تك‌تك آنان در حفظ جايگاه شركت و صنف با ارائه عملكرد مطلوب

5-پاسخگويي به مراجعه‌كنندگان و رسيدگي به شكايات احتمالي از پرسنل (مشاهده‌شده كه در بعضي از شركت‌ها متأسفانه پرسنل بدون اطلاع مدير شركت اقداماتي انجام مي‌دهند كه گاهي منجر به زيان و تخلف شركت به‌صورت ناخواسته مي‌شود).

 

آغاز به كار كميته نظارت بر عملكرد شركت‌هاي حمل و نقل

در پايان اين نامه آمده است: به‌منظور مساعدت شركت‌ها در اين خصوص و پيشگيري از خطاهاي احتمالي، كميته نظارت بر عملكرد شركت‌هاي حمل و نقل و رسيدگي به تخلفات شركت‌ها از ابتداي تيرماه آغاز به كار نموده كه خواهشمند است نهايت همكاري با ايشان به عمل آيد.

در باقي استان‌ها نيز كانون انجمن‌هاي صنفي رانندگان ناوگان حمل كالاي سراسر كشور اعلام كرده در پي توافق‌ها با وزارت راهداري، اعتراض رانندگان به پايان رسيده است اما به نظر مي‌رسد اكنون همه نگاه‌ها به كميته‌هايي است كه وظيفه نظارت بر عملكرد شركت‌هاي حمل و نقل را بر عهده‌دارند.

بررسي مدل قيمت‌گذاري، بيمه، تأمين لوازم‌يدكي و محصولات پرمصرف و بازبيني همه فرايندها، آيين‌نامه و پيشنهادها بايد بر عهده اين كميته‌هاي نظارتي باشد.

رسيدگي به چارچوب‌هاي قيمت‌گذاري شركت‌هاي حمل و نقل، اجراي دقيق و شفاف و نظارت بر آن بايد يكي از موضوع‌هاي موردتوجه در اين كارگروه باشد، زيرا در صورت باز گذاشتن دست دلالان و اخذ بدون قاعده كميسيون‌هاي باري از سوي آنان، نمي‌توان به بهبود شرايط جامه خوش‌بين بود.

رسيدگي به خواست رانندگان كه بازده اقتصادي بسياري از بخش‌هاي ديگر-از رساندن مواد اوليه موردنياز تا صادر كردن محصول نهايي به مقاصد داخلي و خارجي -درگرو خدمت‌رساني آنان است، در حقيقت ساماندهي موضوع توزيع و بهينه‌سازي زنجيره توليد تا مصرف به شمار مي‌رود.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۴ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۱۲:۵۹:۰۰

 بارنامه سندي است كه توسط شركت حمل و نقل صادر مي‌شود. صدور اين سند به اين معني است كه كالايي مشخص در محلي مشخص براي ارسال به مقصدي مشخص تحويل گرفته‌شده است و حق كميسيون مبلغي است كه توسط قانون معين‌شده تا توسط شركت‌هاي حمل‌ونقل اعمال شود.

همچنين مبلغ كميسيون را دولت تعيين كرده است تا طبق قانون شركت‌هاي حمل و نقل سهم خود را به‌عنوان حق كميسيون داشته باشند اما خيلي از اين هزينه‌ها و مبالغ طي روند قانوني جابه‌جا نمي‌شوند. بر همين اساس يكي از مهم‌ترين خواسته‌هاي رانندگان كه در اعتراضات به آن اشاره شد، نارضايتي از دريافت حق كميسيون‌هاي بالا توسط برخي شركت‌هاي حمل و نقل است. اين در حالي است كه هنوز برخي شركت‌ها به تخلفات خود ادامه مي‌دهند اما با شروع نظارت‌هاي سخت‌گيرانه پايان كار اين شركت‌ها نزديك است.

در سال‌هاي اخير به دليل نبود نظارت مناسب بر روي شركت‌هاي حمل و نقل گاهي اين شركت‌ها بين 50 تا 80 درصد هزينه را به‌عنوان كميسيون خود برمي‌دارند و اين در حالي است كه در طول اين چند سال چندين بار قطعات يدكي و لاستيك ماشين‌هاي باري سنگين گران شده است.

قانون مي‌گويد:كميسيون دريافتي شركت‌هاي حمل و نقل از راننده خودروهاي باري سنگين حداكثر 13% است اما در حال حاضر بارنامه‌هايي كه صادر مي‌شود روي آن رقم 4 ميليون و 500 هزار تومان به‌عنوان هزينه حمل درج مي‌شود درحالي‌كه نهايتاً به راننده 2 ميليون و 500 هزار تومان دستمزد داده و مابقي را شركت‌هاي حمل و نقل به‌عنوان حق كميسيون برمي‌دارند. حتي برخي شركت‌هاي حمل و نقل به دليل تعدد خودروي سنگين در مراكز اصلي توزيع بار مانند بنادر، گاهي حتي تا 80% را نيز به‌عنوان حق كميسيون مي‌گيرند.

[caption id="attachment_3606" align="aligncenter" width="420"]آغاز تعليق فعاليت برخي شركت هاي حمل و نقل آغاز تعليق فعاليت برخي شركت هاي حمل و نقل[/caption]

طبق قانون نرخ كميسيون براي مؤسسات و شركت‌هاي حمل و نقل مستقر در داخل پايانه‌هاي عمومي بار 8%، براي آن‌هايي كه خارج از پايانه‌هاي عمومي بار هستند 10% و براي محمولات سيمان، شركت‌هاي حمل و نقل اعم از داخل و يا خارج پايانه‌هاي عمومي بار 6% و براي محمولات خرده بار 15% به‌اضافه 3% حق پايانه از كل كرايه حمل طبق بارنامه تعيين‌شده است. دريافت هزينه‌هايي تحت عنوان انبارداري و ساير فعاليت‌هاي خدمات شركت‌هاي حمل و نقل همگي غيرقانوني است. اما با نظارت‌هاي جديدي كه روي كار اين شركت‌ها صورت گرفته، به برخي تخلفات رسيدگي شده و حكم تعليق برخي از آن‌ها نيز صادرشده است.

در جلسه 30 خردادماه كميسيون ماده 12 در شهرستان بندرعباس، فعاليت سه شركت حمل‌ونقلي جاده‌اي متخلف به حالت تعليق درآمد.

بر اساس خبرهاي منتشرشده در شبكه‌هاي اجتماعي، فعاليت شركت‌هايي به دليل برخي تخلفات، به مدت يك ماه به حالت تعليق درآمد و چندين شركت متخلف ديگر نيز به جزاي نقدي محكوم شدند.

پيش‌ازاين و در تاريخ 20 خردادماه امسال، معاون حمل‌ونقل سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي از اجراي طرح برخورد ضربتي با شركت‌هاي متخلفي كه حق كميسيون بيشتري از رانندگان مي‌گيرند؛ خبر داده بود.

طبق گفته‌هاي داريوش اماني، موضوع دريافت حق كميسيون اضافه از سوي شركت‌هاي حمل و نقل همچنان در حال بررسي است و برنامه جدي سازمان براي مقابله با شركت‌هاي متخلف ادامه دارد. بر اساس تصميم جديد كارشناسان سازمان راهداري به‌صورت نامحسوس در پايانه‌ها و محل شركت‌هاي حمل و نقل قرار دارند و در صورت ديدن هر تخلفي همان‌جا اقدام مي‌كنند.

[caption id="attachment_3607" align="aligncenter" width="420"]آغاز تعليق فعاليت برخي شركت هاي حمل و نقل آغاز تعليق فعاليت برخي شركت هاي حمل و نقل[/caption]

همچنين از هفته آينده اين طرح ابتدا در استان تهران و بعد استان‌هايي كه بيشترين ميزان حمل بار رادارند اجرايي مي‌شود. بدين ترتيب كه نمايندگان سازمان راهداري در محل پايانه‌ها و شركت‌هاي حمل و نقل حضور دارند و با هر تخلف شركت‌هاي جمل و نقل به‌صورت ضربتي برخورد مي‌كنند.

اميد است با برخوردهاي جدي از طرف دولت و سازمان راهداري راه براي دلالي و واسطه‌گري بسته شود و شاهد هزينه‌هاي بالا تحت عنوان حق كميسيون در پايانه‌ها نباشيم. تمام اين برخوردها تا زماني جوابگو است كه به‌صورت مستمر انجام گيرد و مقطعي نباشد. چراكه وقتي زمان سپري شود و نظارت‌ها كمتر شود دوباره دوره دلالي و مبالغ بالاي كميسيون شروع مي‌شود و تمام تلاش‌ها بي‌نتيجه مي‌ماند.

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۳ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۳۱:۵۱

در اعتراضات رانندگان خواسته‌ها و مشكلاتي بيان شد كه در روزهاي اخير با برگزاري جلسات متعدد به بخشي از آن‌ها رسيدگي شده و مابقي در حال رسيدگي است اما عاملي كه باعث شد اعتراض رانندگان سراسري شود، بيشتر مطرح‌شدن مشكلات معيشتي است.

نامه‌اي كه از طرف فعالان صنوف رانندگان براي رياست جمهوري، معاون اول رئيس‌جمهور، وزراي كار، اقتصاد، كشور، صنعت، راه و شهرسازي و كميسيون‌هاي اقتصادي، صنعت و بازرگاني، عمران و اجتماعي مجلس نوشته‌شده بود،مالك نخعي نويسنده نامه؛ مطالبات رانندگان و كاميون داران را به دو بخش عمومي و شهرستاني تقسيم كرده و عنوان كرده است:

اهم مطالبات رانندگان كه مربوط به سراسر كشور است خدمتتان تقديم مي‌شود؛ اميد است كه مجموعه مديريتي كشور براي آن راه چاره‌اي بينديشد.

در زير به مطالبات رانندگان پرداخته‌شده است:

1-تخصيص و پرداخت كرايه بر اساس تن بر كيلومتر به تفكيك بارگير و محاسبه كرايه توسط سيستم بارنامه نويسي

 

2-ايجاد سامانه ملي پايانه مجازي و ارائه يك نوبت بارگيري براي سراسر كشور، ثبت تنها يك نوبت مجازي روي يك سرور واحد براي كل كشور

 

3-پرداخت معتبر و مناسب كرايه

 

4-كميسيون دريافتي شركت‌هاي حمل‌ونقل كاهش يابد و پرداخت كميسيون بدون دخل و تصرف شركت حمل در كرايه باشد

 

5-انحلال تمامي تشكل‌هاي صنفي كارفرمايي و كارگري و انجام انتخابات جديد

 

6-افزايش حقوق راننده كاميون و كارگر عادي تا تكنسين حرفه‌اي و لحاظ اين موضوع در حق بيمه، سنوات، بازنشستگي رانندگان و ...

 

7-افزايش امنيت جاني و مالي رانندگان و كاميون داران

 

8-ارائه راهكاري براي رفع مشكل رانندگاني كه به‌صورت قانوني بارگيري كرده‌اند اما بعداً مشخص‌شده است كه بار قاچاق بوده است

 

9-پيشنهاد راه‌حلي براي نوسازي ناوگان اما بدون سود و بهره‌هاي بانكي سنگين

 

10-توزيع قطعات و لاستيك باقيمت مناسب

رسيدگي به مطالبات رانندگان ادامه دارد

 

همه اين‌ها كليات مطالبات رانندگان است كه در جلساتي به آن‌ها رسيدگي شده و همچنان ادامه دارد

اما در جلسه‌اي كه به‌تازگي برگزار شد نمايندگاني از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، سازمان تأمين اجتماعي، پليس‌راه راهور ناجا، گمرك و صنوف مختلف رانندگان در محل سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي حضور داشتند در اين جلسه به مشكلات رانندگان رسيدگي شد و تصميمات مهمي نيز گرفته شد.

 

رسيدگي به مطالبات رانندگان ادامه دارد

غلامحسين دغاغله مديركل دفتر حمل‌ونقل كالا، اظهار كرد: در اين جلسه بعد از بحث و بررسي پيرامون مشكلات رانندگان تصميماتي گرفته شد ازجمله اينكه بر اساس اعلام وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مقرر شد 2 كميته و دو موضوع ساماندهي تشكل‌هاي صنفي و بيمه تأمين اجتماعي رانندگان را رسيدگي كند.

همچنين مقرر شد سازمان تأمين اجتماعي نسبت به تشكيل كارگروهي اقدام نموده و مسائل مختلف رانندگان ازجمله حق دستمزد، تداوم معافيت پرداخت حق بيمه، شناور بودن ميزان ضرايب حق دستمزد به اختيار راننده، عدم ارائه خدمات مناسب بيمه تأمين اجتماعي، مشكلات ازكارافتادگي و بازنشستگي رانندگان، بخشودگي جرائم رانندگان در پرداخت حق بيمه، امكان استفاده از دفترچه بيمه براي آزمايشت كارت سلامت، بازنشستگي افراد با 25 سال سابقه و داراي 55 سال سن، قرار گرفتن شغل رانندگي در زمره مشاغل سخت و زيان‌آور و... را موردبررسي قرار داده و از نتيجه اقدامات انجام‌شده اين سازمان را مطلع كند.

بر اساس اعلام نماينده سازمان تأمين اجتماعي در جهت افزايش حقوق بازنشستگي رانندگان، ضرايب حق دستمزد براي رانندگان كاميون و اتوبوس از 1.3 به 1.5 و براي رانندگان سواري كرايه و ميني‌بوس از 1.1 به 1.3 با تأمين يارانه 50 درصد افزايش يافت. به‌علاوه مشكل پرداخت حق بيمه و برقراري بيمه تأمين اجتماعي رانندگاني كه به‌طور موقت قادر به دريافت كارت سلامت نمي‌شوند ولي كارت هوشمند آن‌ها داراي اعتبار است رفع گرديد.

همچنين وي خاطرنشان كرد: در اين راستا جلسه‌اي با حضور توليدكنندگان و واردكنندگان لاستيك و نمايندگان صنوف در خصوص موضوع تأمين و توزيع مستقيم لاستيك به قيمت كارخانه براي رانندگان و مالكين برگزار و مقرر گرديد وزارت صنعت، معدن و تجارت ليست نمايندگي‌هاي منتخب را به همراه نشاني و مشخصات محصولات قابل‌ارائه در اسرع وقت در اختيار اين سازمان قرار داده تا با هماهنگي اين سازمان و انجمن‌هاي صنفي رانندگان لاستيك موردنياز به قيمت مصوب در اختيار رانندگان قرار گيرد.

بر اساس گزارش نماينده پليس‌راه راهور ناجا، امنيت در جاده‌ها تأمين‌شده و قرارگاه سرقت نيز در ادارات آگاهي استان‌ها تشكيل و در صورت اعلام سرقت توسط رانندگان موضوع بررسي و اقدامات لازم انجام مي‌شود. همچنين مقرر شد جلسات كارشناسي قبل از اجراي نصب سپهتن در بخش باري در محل پليس‌راه راهور ناجا با حضور نمايندگان اصناف برگزار شود.

در اين جلسه همچنين نماينده گمرك آمادگي خود را در زمينه همكاري با سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي در نظارت بر روابط ترخيص‌كاران و حمل‌كنندگان اعلام كرد. در خصوص عدم‌كفايت باسكول‌هاي فعال در گمرك و معطلي رانندگان در بندر امام خميني (ره) مقرر گرديد گمرك موضوع را در اسرع وقت رسيدگي و نيست به رفع مشكل اقدام نمايد.

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۵۸:۴۲

بررسي فضاي مجازي كه رانندگان در آن فعاليت مي‌كنند نشان مي‌دهد كه يكي از خواسته‌هاي معترضين استعفاي محمدخان بلوكي رئيس هيئت‌مديره كانون انجمن‌هاي صنفي رانندگان و تمامي اعضاي هيئت‌مديره و بازرسان آن‌ها است. رانندگان مي‌گويند كه دليل افزايش ده‌درصدي كميسيون، ناكارآمدي محمدخان بلوكي است.

اين در حالي است كه وي به مدت بيست سال در اين كانون فعاليت مي‌كند و همين موضوع رانندگان را برآشفته كه در طي اين سال‌ها اوضاع رانندگان بهبود پيدا نكرده است.

اعتراضات به نحوه عملكرد محمدخان بلوكي مدت‌ها است كه در فضاي مجازي منتشر مي‌شود تا بالاخره به اعتراضات سراسر انجاميد كه بيشتر اعتراضات بر سر مبلغ كميسيون بالا، قيمت بالاي قطعات، سوخت و... بود.

در دومين نشست كارگروه پيگيري مطالبات و مشكلات رانندگان كه چندي پيش برگزار شد، نمايندگان و اعضاي تشكل‌هاي صنفي به نشانه اعتراض پس از حضور محمدخان بلوكي جلسه را ترك كردند. دليل ترك اين جلسه به گفته خود اعضا، احترام به خواسته رانندگان مبني بر استعفاي خان بلوكي اعلام‌شده بود.

در اعتراضات هفته اول خرداد مطالبات و مشكلات رانندگان مطرح شد كه يكي از آن‌ها درخواست استعفاي محمدخان بلوكي بود. در همين راستا غلامحسين دغاغله مديركل دفتر حمل‌ونقل كالاي سازمان راهداري بعد از جلسه مشترك با روساي صنوف بيان كرد كه رياست آقاي خان بلوكي يا هر شخص ديگري منتصب دولت نيست.

پس از تمام اعتراضات و جلسات، سرانجام نمايندگان رانندگان با ارائه مستندات و مدارك قانوني، عكس حكم بركناري محمدخان بلوكي را منتشر كردند.

محمدخان بلوكي بركنار شد

 

فرزاد يوسفي، مديركل سازمان‌هاي كارگري و كارفرمايي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي طي حكمي خطاب به خان بلوكي نوشت:

«احتراماً با توجه به دادنامه شماره 360 مورخ 27/12/96 ديوان عدالت اداري مبني بر تائيد بخشنامه شماره 196850 معاونت روابط كار اين وزارتخانه و به‌تبع آن امكان عدم فعاليت بازنشستگان در تركيب هيئت‌مديره تشكل‌هاي كارگري (موضوع نامه شماره 50508 مورخ 19/3/97) و همچنين مذاكرات جلسه روز يكشنبه مورخ 27/3/97 با جنابعالي و ساير حاضران در نشست مذكور؛ مدارك و مستنداتي قانوني مبني بر اشتغال در اين فعاليت (رانندگان حمل‌ونقل كالاي جاده‌اي) و شموليت قانون كار را ارائه ننموده‌ايد. بنابراين فاقد شرايط عضويت در هيئت‌مديره كانون سراسري ذيربط بوده و ادامه عضويت شما در كانون تحت عنوان عضو منتخب هيئت‌مديره خلاف مقررات مي‌باشد.»

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۳۸:۰۰

معاون سازمان تأمين اجتماعي گفت: با وجود بدهكاري بيش از 3 هزار ميلياردي سازمان هدفمندي يارانه‌ها به تامين اجتماعي، حقوق رانندگان بازنشسته را افزايش داديم.

 

محمدحسن زدا معاون سازمان تأمين اجتماعي در برنامه 18:30 شبكه خبر گفت در حالت كلي و از ديد سازمان تأمين اجتماعي رانندگان دو گروه هستند:

گروه اول: رانندگاني كه در شركت‌ها كار مي‌كنند و تابع قانون كار هستند و مزايا و حقوق آن‌ها مشخص است و درنتيجه شامل قانون سخت و زيان‌آور هم هستند و در كل مشكل زيادي ندارند.

 گروه دوم: رانندگاني هستند كه براي خودشان كار مي‌كنند و به‌اصطلاح خودمالك هستند، اين گروه شامل قانون سخت و زيان‌آور نيستند و حتي از پوشش و حمايت قانون كار هم خارج هستند و از مزيت بيمه بيكاري و دستمزد ايام بيماري نيز بي‌بهره‌اند.( براي مطالعه مقاله در مورد مراحل لازم به عنوان راننده حرفه اي كليك كنيد)

به‌طوركلي رانندگان بايد در نظر داشته باشند كه در قانون سخت و زيان‌آور بودن هم منفعت زيادي وجود ندارد و راننده را مجبور مي‌كند كه بعد از 20 سال كار بازنشسته شود و در خانه با حقوق 1.200.000 تومان زندگي بگذراند كه زياد به نفع رانندگان نيست و بايد اصلاحاتي در اين قانون انجام داد.

در چند سال اخير بيشتر تلاش‌هاي مسئولين روي اين موضوع متمركز بود كه خود مالك‌ها هم شامل قانون كار باشند اما اين عمل از پايه دچار اشكال بود زيرا بايد از همان ابتدا قانون جديدي را تفسير و تصويب مي‌كردند كه با اين شغل متناسب باشد و اگر از همان زمان شروع مي‌شد الآن به نتيجه مي‌رسيديم.

وي همچنين ادامه داد كه: در اوايل ماه رمضان كارگروهي براي حل مشكل  حق بيمه رانندگان تشكيل شد و قرار است اين كار و جلسات را با خود انجمن‌هاي صنفي پيش ببريم كه هم‌زمان حق بيمه رانندگان و حقوق بازنشستگي را افزايش دهيم.

افزايش حق بيمه رانندگان

حق بيمه رانندگان افزايش پيدا مي كند

معاون سازمان تأمين اجتماعي همچنين بيان داشت: ما مشكل يا مخالفتي با افزايش حقوق بازنشستگي نداريم اما بايد توجه داشت كه به همين نسبت مبلغ پرداختي حق بيمه رانندگان نيز افزايش پيدا مي‌كند كه همين دليلي براي اعتراض و مخالفت برخي رانندگان است. رانندگان جوان‌تر مخالف افزايش پرداختي حق بيمه هستند اما رانندگاني كه در شرف بازنشستگي هستند از افزايش حق بازنشستگي خود راضي هستند. درنتيجه اين دو گروه بايد در ميان خود به توافق برسند تا بتوان تصميم نهايي را گرفت.

در سال 89 در رابطه با افزايش حق بيمه توافق‌نامه‌اي بين سازمان تأمين اجتماعي و سازمان هدفمندي يارانه‌ها به امضا رسيد كه طبق آن سازمان متعهد است راننده‌ها را تحت پوشش خود قرار دهد به ترتيبي كه 13.5% حق بيمه را راننده و 13.5% را سازمان تأمين كند.

 

در حال حاضر 950 هزار نفر از رانندگان تحت پوشش سازمان تأمين اجتماعي هستند

درحالي‌كه سهم كارفرمايي براي سازمان نمي‌آيد و سازمان بيش از 3 هزار ميليارد تومان از هدفمندي يارانه‌ها طلبكار است و از طرفي هم اگر اعتراض كنيم با قوانيني مواجه هستيم كه اگر بدون تأمين هزينه كار را انجام دهيم مقصر شناخته مي‌شويم اما با همه اين موارد، حقوق بازنشستگان را افزايش داديم.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۴:۴۸:۱۲

داريوش اماني، معاون حمل‌ونقل سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي در گفت‌وگوي 18:30 در شبكه خبر گفت: ناوگان جديد بدون اجازه وزارت راه و شهرسازي وارد مي‌شود و اين دليل اصلي بر هم خوردن عرضه و تقاضا است.

اماني در ادامه به تفسير برنامه‌هاي سازمان راهداري و حمل‌ونقل پرداخت و گفت كه فعلاً شغل رانندگي جزو مشاغل سخت نيست اما درخواست خود رانندگان اين است كه جزو مشاغل سخت قرار بگيرد. اما با توجه به مشكلاتي كه در حال حاضر براي اين قانون وجود دارد قطعاً معايب تصويب اين طرح براي رانندگان بيشتر از مزاياي آن است.

اول اينكه: ساعت كار رانندگان را از 9 ساعت به 6 ساعت كاهش مي‌دهد

دوم اينكه: بايد ضريب بالاتري براي بازنشستگي پرداخت كنند و بازنشستگي آن‌ها زودتر از موعد 30 سالگي صورت مي‌گيرد.

در حال حاضر بيشتر رانندگان با كليات اين موضوع موافق نيستند، درنتيجه تصويب اين طرح به نفع كاميون داران نيست اما اميدواريم با پيگيري‌ها و ايجاد تغييرات اساسي در قانون سخت و زيان‌آور بودن شغل رانندگي بتوانيم با پيگيري‌هاي سازمان راهداري و كميسيون اجتماعي مجلس و دولت قانون خاصي را تصويب كنيم كه در آن جزييات تغيير كند و به صورتي باشد كه منافع آن بيشتر از معايب آن باشد.( براي مطالعه مقاله در مورد نوسازي ناوگان هاي حمل و نقل كليك كنيد )

اصلي‌ترين خواسته رانندگان

در 6 سال گذشته اصلي‌ترين خواسته رانندگان تصويب و اجراي اين قانون بوده اما عقيده وزارتخانه بر اين است كه اين قانون بايد به‌صورت اساسي تغيير كند، در حال حاضر اختلاف‌نظر در بين رانندگان هم همين موضوع است كه اين قانون تصويب بشود ولي نه با بندهاي فعلي و تغييرات ايجادشده به نفع رانندگان باشد و نه به ضرر آن‌ها.

اصلي‌ترين مشكلي كه وجود دارد عدم تعادل در عرضه و تقاضا است، به‌طوري‌كه معيشت راننده به خطر افتاده است اما وزارت راه در اين مورد بي‌تقصير است زيرا واردات ناوگان تحت كنترل وزارت راهداري نيست. وي توضيح داد كه:  واردات ناوگان بدون كسب مجوز از وزارت راه انجام مي‌شود يعني خودروساز و واردكننده اين عمل را انجام مي‌دهند و بعد از نيروي انتظامي گواهينامه مي‌گيرند و درنهايت وزارتخانه موظف به صدور كارت هوشمند است و هيچ فيلتري از سوي وزارت راه بر اين واردات اعمال نمي‌شود. اما بايد قانوني وضع شود تا واردات و كنترل آن زير نظر وزارت راه باشد تا بتوان تصميم گرفت چه نوع كاميون با چه تناژي موردنياز است.

اماني در ادامه توضيح داد كه نوسازي ناوگان از طرف وزارت راهداري در حال بررسي و اجرا است و هدف براي 20 هزار ناوگان است كه پيشنهادشده بسته‌هاي تشويقي به ازاي هر دو يا سه دستگاه براي رانندگان در نظر گرفته شود تا در سن بازنشستگي با اشتياق از كار فاصله بگيرند. البته بايد شرايط قانوني را ايجاد كرد تا ناوگان فرسوده خارج شود و نوسازي به بهترين شكل انجام شود. طرح كليد به كليد براي ناوگان بيرون و درون‌شهري است كه اميدواريم نهايتاً عرضه و تقاضا به تعادل برسد.

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۰۶:۴۵

در ابتدا بايد دانست كه سپهتن مخفف "سامانه پيمايش هوشمند تردد ناوگان" است. سامانه سپهتن شامل يك دستگاه و مجموعه نرم‌افزارها و ساختارهايي است كه مي‌تواند به‌صورت يكپارچه با كنترل آنلاين تمامي خودروها، رعايت قوانين رانندگي توسط رانندگان را تضمين كند و تلفات جاده‌اي را كاهش دهد.

 

در همين زمينه جلسه‌اي تشكيل‌شده است كه به كليات آن اشاره مي‌كنيم.با توجه به جلسات برگزارشده تصميم بر آن شد تا نصب سپهتن بر روي كاميون‌هاي تجاري به آينده موكول شود.

درنتيجه جلسات كارگروه پيگيري مطالبات رانندگان مقرر شد تا زماني كه ساختار اصلي و پايه‌اي نصب دستگاه سپهتن روي كاميون‌هاي تجاري فراهم نشود و مبلغ تكليفي وزارت نفت پرداخت نشود، نصب اين دستگاه امكان‌پذير نيست.

در 21 خرداد اين جلسه برگزار شد كه در آن راجع به افزايش حق بيمه رانندگان و حقوق بازنشستگي حدود 1.3 و 1.5 درصد صحبت شد و موافقت لازم صورت گرفت.

در اين جلسه بازنشستگي رانندگان با 25 سال سن و 55 سال سابقه كار بررسي و مشكلات ازكارافتادگي رانندگان آسيب‌ديده، افزايش پلكاني حق بيمه به سليقه راننده و افزايش حقوق به‌اندازه كارمندان ارشد و كاركنان دولت، تهيه و توزيع لاستيك؛ قطعات و روغن‌موتور توسط وزارت صنعت معدن و تجارت از مواردي بود كه موردبررسي قرار گرفت.

 

نصب سپهتن براي كاموينداران

 

در ادامه خبرهاي منتشرشده در فضاي مجازي اين قول داده‌شده كه مديران ارشد گمرك براي برطرف كردن مشكلات به وجود آمده براي رانندگان و كاميون داران اقدامات لازم را در رأس كار قرار مي‌دهند. همچنين خواسته كانون كاميون داران بنا بر ورود يك كاميون جديد در مقابل خروج كاميون قديمي به‌شرط اقساط موردبررسي قرار گرفت.( براي مطالعه مزاياي حذف بارنامه كاغذي كليك كنيد)

در پايان اين جلسه به موضوع مشكل كاميون داراني كه بر اساس قيمت مقرر در زمان ثبت‌نام وجه كاميون خود را به شركت خودروساز پرداخت كرده‌اند و اين موضوع كاملاً ازنظر قانوني توجيه شده است پرداخت و تصميم بر اين شد كه شركت خودروساز ديگر مجاز به طلب وجه اضافي از خريداران نيست.

 

 

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۲۴:۱۴

در بسياري از صنايع، از شاخص‌هاي اقتصادي براي پيش‌بيني گرايش‌هاي آينده استفاده مي‌شود. اين شاخص‌ها به طور مستقيم بر نحوه، زماني كه كسب و كارها و مشتريان پول خرج مي‌كنند تأثير مي‌گذارد.

با استفاده از اطلاعات اقتصادي مي‌توان كاهش يا افزايش در توليد را پيش‌بيني كرد. اين كاهش يا افزايش در توليد مي‌تواند بر ميزان بارهايي كه بايد توسط كاميون‌ها حمل شوند تأثيرگذار باشد و رونق اقتصاد جهاني نيز مي‌تواند بر ميزان واردات و صادرات هر كشور اثر بگذارد. اطلاعات اقتصادي مي‌تواند براي موفقيت و رونق كسب و كارها در آينده بسيار حياتي باشد.

با استفاده از اطلاعات اقتصادي كه امروزه در دسترس هستند، مي‌توان گرايش‌ها را در سه تا پنج سال آينده پيش بيني كرد. همه ماهه مهمترين و به روزترين اطلاعات اقتصادي توسط شركت‌هاي معتبر منتشر مي‌شود و از طريق اين داده‌هاي كلان مي‌توان تعيين كرد كه ظرفيت صنعت حمل و نقل چه اندازه است و هزينه استخدام رانندگان و آماده سازي زيرساخت‌ها چقدر خواهد بود. وقتي اين داده‌ها با پيش بيني‌هاي مشتريان از دنياي واقعي تركيب شود، مي‌توان بهترين تصميمات را براي مشكلات لجستيكي پيدا كرد.

اصول اقتصادي و شاخص‌هاي پيشرو صنعت

بهتر است ابتدا در مورد اصول اقتصادي صحبت كنيم. تجزيه و تحليل ها نشان مي‌دهند كه بايد به دو دسته متفاوت نگاه كرد: 1-صنايع خدماتي، مانند بانكداري، رستوران‌ها، خرده فروش‌ها و غيره. 2-صنايع توليدي مانند نفت و گاز. با استفاده از داده‌هاي اين صنايع، مي‌توان پيش بيني كرد كه در پنج تا هفت سال آينده چه اتفاقي خواهد افتاد. چنين داده‌هايي به روند تصميم گيري و سرمايه گذاري در صنعت حمل و نقل و مشاغل وابسته به آن كمك شاياني خواهد كرد و مي‌توان براي كوتاه مدت يا دراز مدت تصميم هايي بر اساس اين داده‌ها اتخاذ كرد. براي مثال، يكي از مشكلات موجود در صنعت كاميون داري و لجستيك، كمبود راننده است و داده ها نيز نشان مي‌دهند اين كمبود در آينده نزديك بر طرف نخواهد شد. توجه داشته باشيد متغيرهاي زيادي وجود دارند كه بر كمبود راننده تأثير مي‌گذارند، از جمله مقررات سختگيرانه. البته عامل ديگري كه به اين كمبود منجر شده نيز رشد صنعت حمل و نقل است كه به استخدام رانندگان جديد نياز دارد. از طرفي، شاخص ها نشان دهنده رشد اقتصادي در يكي دو سال آينده هستند. رشد اقتصادي به معناي بالا رفتن توليدات صنعتي است، در نتيجه تعداد بارهايي كه بايد حمل شوند افزايش پيدا مي‌كند و به تبع آن نياز به رانندگان جديد نيز افزايش پيدا خواهد كرد.

 

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ]