مرکز فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
بهترین مدل اتو بخار تفال
قیمت زودپز برقی
سنگ تراورتن
آسان بار پل ارتباطي شركت هاي حمل و نقل و رانندگان
درباره من
آسان بار تخصصي ترين و محبوب ترين سامانه اينترنتي ارائه دهنده خدمات حمل و نقل كالا در سراسر ايران به رانندگان پايه يك و شركت هاي حمل و نقل (باربري) مي باشد، به عبارت ديگر آسان بار پل ارتباطي رانندگان و شركت هاي حمل و نقل در بستر اينترنت است.
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۰۱:۲۹

بازگشت به سيستم گاراژداري

از موضوعات مهمي كه اين روزها در جمع هاي فعالان حوزه حمل ونقل درباره آن صحبت مي شود، مي توان به تامين قطعات خودرو،حق بيمه و اعتراضات رانندگان اشاره كرد.

حسين احمدي زاده به سوالات و دغدغه هاي كارفرمايان شركت هاي حمل و نقل توضيح داد

حسين احمدي زاده، رئيس كانون انجمن هاي صنفي كارفرمايان موسسات و شركت هاي حمل و نقل داخلي كشور در اين گفتگو به سوالاتي از قبيل دغدغه ها و موضوعات مدنظر رانندگان پاسخ داد و گفت: مشكل حمل ونقل جاده اي ساختاري است و تا اصلاح ساختار انجام نگيرد مشكلات به قوت خود باقي است و متاسفانه جوي پيش آمده است كه اكنون فقط راننده و شركت مقابل هم قرار گرفتند. محاكمه صحرايي شركتهاي حمل ونقلي آغاز شده است. بايد بررسي شود كه كميسيون هاي اضافه به چه كسي رسيده است و چه افرادي آن را گرفته اند.

متن كامل اين پرسش و پاسخ را در ادامه بخوانيد:

بفرماييد چه دفاعي از شركتهاي حمل ونقلي در مقابل موج اعتراضات كاميون داران داريد؟

راننده با اعتبار شركت حمل ونقلي بار مي گيرد و رابطه اي دوسويه بين شركت و راننده وجود دارد و اصلا اگر رانندگان نباشند خود شركت هم نيست. شركت و راننده لازم و ملزوم يكديگرند و شركت حمل ونقلي كارمزد قانوني خود را مي گيرد و در اين ميان مشكل اصلي، دلالي است كه بايد حل شود. مثلا در بندر امام خميني صاحب كالايي وجود دارد كه همزمان پنج كشتي روي آب دارد ضمن اينكه شركت حمل ونقل سراسري هم دارد و از باري كه به شركتهاي حمل ونقلي ميدهد ۵ درصد مي گيرد. در واقع، اين روال است كه بايد اصلاح شود. در مقابل نظري وجود دارد كه اگر سالن اعلام بار وجود داشته باشد دلال نمي تواند كاري كند و بساط دلال ها جمع مي شود. اتفاقا در بندر امام خميني سالن اعلام بار هم وجود دارد اما دلالي هم مي شود. بنابراين نبايد عمل اشتباه واسطه ها و دلالها ربطي به شركتهاي حمل ونقلي داشته باشد. وقتي ۷۰ تا ۸۰ درصد تأمين بار شركت حمل ونقلي را ايك صاحب كالا انجام مي دهد صاحب كالا معتقد است كه بايد پورسانت دريافت كند. بنابراين كرايه افزايش مي يابد و نهايتا هزينه هاي توليد افزايش يافته و موجب افزايش قيمت كالا مي شود.( در مورد نه به اعتراض دوباره كليك كنيد)

 

 

بازگشت به سيستم گاراژداري

 

 

 

چه اتفاقي مي افتد كه راننده همه اين تخلفات را به حساب شركت حمل ونقلي مي گذارد؟

مشكل حمل ونقل سيستمي است و نهايتا برخورد با شركت حمل ونقلي و هر فرد ديگري مقطعي بوده است. مشكل حمل ونقل جاده اي ساختاري است و تا اصلاح ساختار انجام نگيرد مشكلات به قوت خود باقي است.

 

رابطه راننده و شركت حمل ونقلي در سيستم قديمي چگونه بود؟

سيستم گاراژي منصفانه تر بود. راننده ها در گاراژ دفتر نوبت داشتند و فقط اسم خود را در آن دفتر مينوشتند. شركتهاي حمل ونقلي با راننده آن قدر صميمي بودند كه خانواده هم را مي شناختند. ممكن بود روزي نتواند حق كميسيون خود را بپردازد يا حتي نتواند قطعه اي بخرد اما به اعتبار همان مؤسسه حمل ونقل، راننده مي توانست لاستيك و قطعه تهيه كند.شما هنوز اين گاراژها در در خيابان شوش تهران ميبينيد.بعد پايانه ها تشكيل شد و دولت براي كنترل بيشتر و فراهم كردن تداركات جنگ در مبادي ورودي،پايانه هاي بار را درست كرد و ارتباط بين راننده و شركت كم و نهايتا قطع شد.

پيشنهاد شما براي تامين لاستيك و قطعات مورد نياز رانندگان چيست؟

رويه تأمين لاستيك و قطعات و نيازهاي رانندگان بايد عوض شود. اكنون اين وظيفه بر عهده نمايندگي ها گذاشته شده است و تأمين نياز راننده با حوالهاي كه به او داده شده تأمين مي شود. درحالي كه خود رانندهها تعاوني دارند و بايد به تعاوني ها امتياز داده شود تا با ارز دولتي لاستيك وارد كنند و توزيع لاستيكها را داخل پايانه ها ببريد كه راننده اين كمك رساني را لمس كند و ببيند. البته وزارت صنعت با اين روش مخالفت كرده است اما تاكيد داريم تعاوني رانندگان بايد اين وظيفه را به دوش بگيرد و باحذف دلالهاي حمل و نقل در اين ميان توزيع در داخل پايانه ها انجام شود. اصل قضيه اين است كه مشكل ساختاري حمل ونقل بايد حل شود. اكنون ۴۵۰ هزار راننده داريم كه تحت فشار هستند و اذيت مي شوند. در اين ميان ما به عنوان شركت حمل ونقلي اعتقاد داريم هر كاري براي راننده انجام دهيم يك كار خدايي است. من خودم به شخصه آنقدر كه از راننده دفاع كرده ام از شركت نكرده ام.

شما ريشه اعتراضات خردادماه رانندگان را در چه ميدانيد؟

سؤال من اين است كه رانندگان چقدر تقاضا دارند و چند بند مربوطه به شركتهاي حمل ونقلي است؟ فقط يك بند از اعتراضات به شركتهاي حمل ونقلي بود و اصلا اعتراضات به ما مربوط نبود. درواقع نوسانات قيمت دلار و مشكلات اقتصادي ريشه اعتراضات بود. من قبول دارم و ميگويم با تخلف در هر صنفي بايد برخورد شود. از طرفي حمل ونقل اكنون چوب بيكاري در ساير بخشها را مي خورد و هركسي بيكار مي شود، راننده مي شود در حالي كه كمبود بار داريم. اگر بار باشد راننده سرويس بيشتري مي گيرد و وضع مالي اش بهتر است. اكنون كارخانه ها خوابيده است و تحريم هم اضافه شده است و تعداد كاميون و تعداد بار يكسان نيست.

بازگشت به سيستم گاراژداري

 
شركتهاي حمل ونقلي ادعا كرده اند كه با حيثيت و اعتبار ما دارد بازي مي شود. آيا همه كم كاري ها بايد از شركت حمل ونقلي ديده شود؟

حق كميسيون ۸ درصد بر اساس يك بررسي ميداني و طولاني مدت است و با كار كارشناسي انجام شده است و حتي سالها پيش وقتي داشتيم مذاكره مي كرديم در نتيجه گيري اوليه ۱۲ درصد بود كه با آن مخالفت شد. منظور رانندگان هم در اعتراضات كاهش ۸ درصدي نبود. بلكه به دريافت ۲۰ درصدي كميسيون اشكال مي گرفتند كه اين مشكل بايد حل ميشد. ۱۲ درصد اضافه را يا صاحب كالايي كه بار داده دريافت كرده يا دلال داخل پايانه. شفافيت كار شركت و اينكه راننده بداند بايد چه پرداختي و بابت چه داشته باشد مورد دفاع ما هم هست.

حاضريم در اين كارگروه مذاكره داشته باشيم كه عملكرد شركت ها شفاف تر شود چون مطمئن هستيم كه دريافت كميسيون هاي اضافه به دلال و صاحب كالا رسيده است نه خود شركت حمل ونقلي. ما دفاعي از عملكرد اشتباه نداريم اما مي گوييم سياه نمايي نشود و هدف نهايي شركت حمل ونقلي نباشد. در اين ميان وقتي اجاره ۲۰۰ هزارتوماني ۲۰ ميليون تومان شده است كاهش حق كميسيون هم منطقي نيست و بهتر است فضاي دلالي برچيده شود. هزينه هاي شركتهاي حمل ونقلي افزايش يافته است و به جاي اينكه هزينه هاي دريافتي از شركت كم شود فقط به دنبال تقابل بين راننده و شركت حمل ونقلي هستند.

 و در آخر فكر ميكنيد كه وجود شركت هاي حمل ونقلي مازاد چقدر باعث شده است كه فضا تيره شود و دلالي ترويج يابد؟

نبايد فضا به راحتي براي تأسيس شركت حمل ونقلي وجود داشته باشد. در صورتي كه حتما بايد اين شركت ۲ هزار متر فضاي خوابگاه براي راننده داشته باشد و بتواند به راننده سرويس دهد. و همچنين سازمان راهداري , حمل و نقل جاده‌اي نبايد بدون اطمينان از ارائه خدمات درست، مجوز تأسيس شركت هاي حمل ونقلي را صادر كند.

منبع: تين نيوز

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۳۴:۵۲

ساعت كار رانندگان حمل بار 

رانندگي بيشتر از ده ساعت مجاز نيست و چنانچه راننده مجبور به سفر بيش از ده ساعت بود شركت ها كه اعم از شركت هاي تعاوني،شركت هاي دولتي و شركت هاي خصوصي حمل بار هستند موظفند از راننده كمكي استفاده كنند.

 

عباس محمود آبادي در مورد برنامه توقف رانندگان حمل بار مي‌گويد 

به گفته عباس محمود آبادي معاون دفتر ايمني ترافيك كنترل ساعت كار رانندگان باري و كاميون داران كشور، تمامي رانندگان حمل و نقل و كاميون هاي باري كشوركه طبق تعريف اين قانون در ماده 1 آن فعاليت آنان فقط مربوط به حمل و نقل از طريق جاده بوده است و ظرفيت بارگيري آن ها بيش از 3.5 تن است؛ موظف به رعايت تمامي بندها و قوانين اين دستورالعمل هستند. رانندگي بيشتر از ده ساعت مجاز نيست و چنانچه راننده مجبور به سفر بيش از ده ساعت بود شركت ها كه اعم از شركت هاي تعاوني،شركت هاي دولتي و شركت هاي خصوصي حمل بار موظفند از راننده كمكي استفاده كرده و برنامه زماني توقف رانندگان در محل هاي مناسب را در اختيار آنان قرار دهد.

تحويل تاخوگراف مهرشده  

عباس محمود آبادي گفت: شركت هاي حمل و نقل موظف به خودداري از تحويل بار و صدور بارنامه به رانندگان فاقد صلاحيت كه كارت هوشمند و يا دفترچه كار ندارند؛ و همچنين رانندگاني كه طبق ماده 12 قانون رسيدگي به تخلفات محروم از فعاليت هستند و رانندگان فاقد تاخوگراف يا همان سرعت نگار دو سفر آخر و آخرين سفر خالي ناوگان مربوطه هستند، به علاوه موظف به تحويل تعداد كافي صفحه تاخوگراف استاندارد به مهر شركت و  دربرگيرنده نام راننده و مشخصات كارت هوشمند و شماره بارنامه به رانندگان هستند.

 

 

 

 

 

 

 

لزوم مجهز شدن ناوگان‌هاي باري به تاخوگراف 

معاون اداره كل ايمني و ترافيك سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي با تاكييد بر لزوم مجهز شدن همه ناوگان‌هاي باري به تاخوگراف تا پايان برنامه زمان بندي شده گفت: در مراحل اول تا سوم برنامه زمان‌بندي و طبق ماده هاي 4 و 5 اين دستورالعمل، قرار بود كاميون‌هاي توليدي سال 65 و بالاتر از آن در مدت شش ماه تا يك سال به دستگاه تاخوگراف مجهز شوند و مرحله اول زمان‌بندي طرح نيز به ناوگان باري توليدي سال 81 و به بالا به دليل نصب دستگاه تاخوگراف ازسوي شركت‌هاي توليدكننده تعلق گرفته بود كه اجرا شد.

 

 

وظايف رانندگان مشمول طرح ساعت كار رانندگان حمل بار چيست؟ 

رانندگي بر روي ناوگان باري بدون تاخوگراف بر طبق برنامه زمان بندي تعيين شده مجاز نيست

رانندگان موظف به تنظيم ساعت دستگاه با ساعت رسمي كشور در سفرهاي داراي بار هستند

حتي پس از تحويل بار و دريافتت بارنامه و تا پايان سفر تاخوگراف بايد همراه راننده باشد

رانندگان بايد صفحات تاخوگراف را در درون دستگاه قرار داده و شرايط كاري مختلف مانند بارگيري،سفر و استراحت را روي دستگاه تنظيم كنند

طبق ماده 11، رانندگان حتي موظف به استفاده از تاخوگراف در حين سفرهاي خالي از بار نيز مي باشند و ثبت نام،شماره خودرو و برگ فعاليت،كارت هوشمند،تاريخ،مسافت و مبدا حركت خود بر پشت صفحه ضروري است.

 

 

پليس به صورت تصادفي تاخوگراف ها را كنترل مي‌كند

بر طبق ماده 18 پليس موظف است به صورت تصادفي  اقدام به كنترل ساعت كار رانندگان از طريق توقف آنان و نيز بررسي صحت و سلامت تاخوگراف ها در طول راه هاي كشور و همچنين اقدام به  آن خودرو ها در صورت مشاهده تخلف از سمت راننده و موسسات حمل و نقل، طبق آيين نامه فعاليت شركت ها و موسسات حمل و نقلي با آنان برخورد كند.

 

ابطال موقت و دائم گواهينامه رانندگان حمل بار در صورت رعايت نكردن ساعات كار مجاز

اين دستورالعمل شامل 5 فصل و 22 ماده بوده كه تمامي رانندگان حمل بار موظف به انجام تمامي مواد و تبصره هاي آن مي باشند و با متخلفان برخورد قانوني به عمل آمده و اقداماتي جدي مانند ابطال موقت يا دائم دفترچه كار و گواهينامه آنان صورت ميگيرد.

 

ماده‌ي ۱

فرهنگ واژگان اين دستورالعمل به شرح زير است

الف) وسايل نقليه‌ي عمومي جاده‌اي بار:

به كليه‌ي وسايل نقليه‌ي عمومي جاده‌اي گفته مي‌شود كه فعاليت آن‌ها، فقط، حمل‌ونقل عمومي بار، از طريق جاده است، و ظرفيت بارپذيري آن، بيش از ۵/۳ تن مي‌باشد.

ب) شركت حمل‌ونقل:

كليه‌ي شركت‌ها، موسسات، و نهادهاي دولتي حمل‌ونقل بار، كه در صنعت حمل‌ونقل فعاليت مي‌نمايند، اعم از شركت‌هاي تعاوني، شركت‌هاي دولتي، شركت‌هاي خصوصي، و موسسات حمل‌ونقل بار.

پ) راننده:

هر فردي كه با وسايل نقليه‌ي عمومي بار، راننده‌گي نمايد، و داراي دفترچه‌ي كار (كارت هوشمند) معتبر باشد، خواه اين راننده‌گي براي مدتي كوتاه باشد، خواه به عنوان راننده‌ي كمكي، جهت مواقع نياز، در وسيله مستقر شده باشد.

ت) رانندگي:

مدت زماني است كه راننده، با وسيله‌ي نقليه‌، درحال حركت بوده است، و زمان‌هاي توقف، در طول سفر، هم‌چنين، توقف در مبدا و مقصد را شامل نمي‌شود.

ث) شبانه‌روز:

يك بازه‌ي ۲۴ ساعتي است كه از هر زماني مي‌تواند آغاز شود.

 

ماده‌ي۲‌

رانندگي وسايل نقليه‌ي عمومي بار، در راه‌ها، فقط در مدت ۱۰ساعت در شبانه‌روز مجاز خواهد بود. درصورتي‌كه، سفر وسيله‌اي بيش از ۱۰ ساعت پيش‌بيني شود ، و موسسه‌ي مربوطه، برنامه‌ي سفر آن را، يك‌سره تنظيم كرده باشدو  بايد راننده‌ي كمكي، با وسيله‌ي نقليه همراه آماده كند و نام راننده‌ي كمكي را در برنامه درج كند.

تبصره وسايل نقليه‌ي زير، از شمول اين دستورالعمل مستثنا است:

الف) وسايل نقليه‌ي عمومي بار، كه سرعت مجاز آن‌ها، كمتر از۳۰ كيلومتر برساعت است.

ب) وسايل نقليه‌ي عمومي بار، كه در شرايط بحران، و با مجوز مراجع ذي‌ربط، در عمليات امداد و نجات مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

تبصره‌ـ درصورتي‌كه سفر وسايل نقليه، بيش‌از ۱۰ ساعت به طول انجامد، و راننده‌ي كمكي نيز پيش‌بيني نشده باشد، شركت حمل‌ونقل موظف است برنامه‌ي زماني توقف رانندگان در محل‌هاي مناسب را، به‌نحوي كه بيش از ۱۰ساعت كار، در ۲۴ ساعت رخ ندهد، در اختيار راننده قرار دهد.

 

وظايف شركت هاي حمل و نقل

ماده‌ي ۳

شركت‌هاي حمل‌ونقل، مجاز به تحويل بار، و صدور بارنامه براي رانندهگاني با شرايط زير نيستند:

 

 • رانندگاني كه دفترچه‌ي كار (كارت هوشمند) خود را همراه ندارند.
 • رانندگاني كه صفحات تاخوگراف مربوط به دو سفر آخري كه داراي بار بوده‌اند را همراه ندارند.
 • رانندگاني كه صفحات تاخوگراف مربوط به سفرهاي خالي پس از سفرهاي داراي بار، مربوط به بند (ب) را همراه ندارند.
 • رانندگاني كه براساس ماده‌ي ۲، اين دستورالعمل، مجاز به راننده‌گي نيستند.

 

 

ماده‌ي ۴

شركت حمل‌ونقل بايد صفحات تاخوگراف را به‌منظور حصول اطمينان از تحويل صحيح صفحات تا خوگراف، توسط راننده ذكر شده كند.

 

ماده‌ي ۵

شركت‌هاي حمل‌ونقل، مجاز به تحويل بار، و صدور بارنامه، براي وسايل نقليه‌ي زير  نيستند:

 

الف) وسايل نقليه‌اي كه مجهز به دستگاه تاخوگراف نيست.

ب) وسايل نقليه‌اي كه دستگاه تاخوگراف آن‌ها، داراي نقص فني است.

پ) وسايل نقليه‌اي كه تاريخ انقضاي كارت معاينه‌ي تاخوگراف آن‌ها گذشته است.

ت) وسايل نقليه‌اي كه مهر و موم دستگاه تاخوگراف آن‌ها باز شده است.

 

تبصره ـ برنامه‌ي تجهيز وسايل نقليه، به دستگاه تاخوگراف، به‌شرح زير است:

 

الف) وسايل نقليه‌ي توليد سال ۱۳۸۱ و پس از آن، ۳ ماه پس از تاريخ ابلاغ دستورالعمل

ب) وسايل نقليه‌ي توليدشده در سال‌هاي ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰، ۶ ماه پس از تاريخ ابلاغ دستورالعمل

پ) وسايل نقليه‌ي توليدشده در سال‌هاي ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۵، ۹ ماه پس از تاريخ ابلاغ دستورالعمل

ت) وسايل نقليه‌ي توليد سال‌هاي ۱۳۶۵ وبيش از آن، ۱۲ماه پس از تاريخ ابلاغ دستورالعمل

 

ماده‌ي ۶

شركت حمل‌ونقل موظف است در آغاز سفر، به تعداد كافي، صفحه‌ي تاخوگراف استاندارد كه موارد زير به‌صورت خوانا، بر روي تمامي آن ها ثبت شده است را به مهر شركت ممهور و به راننده تحويل دهد.

 

الف) نام راننده

ب) شماره‌ي دفترچه‌ي كار (كارت هوشمند)

پ) شماره‌ي بارنامه

ت) تعداد صفحات تاخوگراف تحويل‌شده به راننده، و شماره‌ي هر صفحه، با درج تاريخ استفاده.

 

تبصره‌ي يكـ صفحات استاندارد، بايد براساس كارت معاينه‌ي تاخوگراف انتخاب شوند.

تبصره‌ي دوـ درصورت وجود بيش از يك راننده، در وسيله‌ي نقليه، بايد براي هريك، به‌صورت جداگانه، به‌تعداد كافي، صفحه‌ي تاخوگراف تامين، و با رعايت شرايط، در اختيار رانند گان قرار گيرد.


 

 

ماده‌ي ۷

شركت حمل‌ونقل بايد:

1.شماره‌ي بارنامه

2.شماره‌ي خودرو

3.تاريخ و ساعت صدور

4.و مبدا و مقصد سفر را در دفترچه‌ي كار (كارت هوشمند) راننده ثبت كنند. درصورت وجود بيش از يك راننده، اين اطلاعات، بايد در دفترچه‌ي كار (كارت هوشمند) تمامي راننده‌گان ثبت شود.

 

وظايف راننده

ماده‌ي ۸

هيچ راننده‌اي نبايد با وسيله‌ي نقليه‌ي عمومي بار، كه براساس تبصره‌ي ماده‌ي ۵، مجهز به تاخوگراف نيست، رانندگي كند.

 

ماده‌ي ۹

رانندگان، موظف هستند تا ساعت دستگاه را، با ساعت رسمي كشور تنظيم كرده و صفحه را به‌گونه‌اي در دستگاه قرار دهند كه ساعت به‌شكلي درست بر صفحه ثبت گردد.

 

ماده‌ي ۱۰

رانندگان، موظف هستند تا در سفرهاي داراي بار، بلافاصله پس از تحويل بار و دريافت بارنامه و در تمام شرايط كاري تا پايان سفر، صفحات تحويل‌شده توسط شركت حمل‌ونقل را درون دستگاه قرار داده و با توجه به شرايط كاري(بارگيري، رانندگي و استراحت) دستگاه را تنظيم كنند.

ماده‌ي ۱۱

رانندگان موظف هستند تا در سفرهاي خالي و در هنگام رانندگي از صفحه‌ي تاخوگراف استفاده كنند. در اين شرايط، راننده بايد نام، شماره‌ي خودرو، دفترچه‌ي كار (كارت هوشمند) ، تاريخ، مسافت، و مبدا حركت خود را، بر پشت صفحه درج كند.

 

 

 

ماده‌ي ۱۲

رانندگان، موظف هستند تا علاوه بر دفترچه‌ي كار (كارت هوشمند)، بارنامه، و تمام صفحات تاخوگراف مربوط به سفر جاري، صفحات تاخوگراف مربوط به ۳ سفر قبلي و نيز سفرهاي خالي بين آن‌ها را هم به‌همراه داشته باشند و در هنگام درخواست مراجع ذي‌صلاح آن‌ها را ارائه كنند.

 

ماده‌ي ۱۳

رانندگان موظف هستند تا درصورت خرابي دستگاه تاخوگراف يا ثبت نادرست اطلاعات توسط دستگاه ساعت كاري خود را بر پشت صفحه‌ي تاخوگراف در جدول مربوط ثبت كنند.

تبصره ـ حداكثر مهلت زماني براي رفع نقص دستگاه تاخوگراف، يك هفته است . با اين وجود، تحويل بار، و صدور بارنامه‌ي جديد براي وسيله‌ي نقليه، مستلزم رفع نقص دستگاه است.

 


براي مشاهده نامه رسمي اين دستور عمل، فايل زير را مشاهده كنيد

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۱۹:۲۷

 اهميت بارنامه در حمل بار جاده اي 

 

سرپرست اداره كل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي استان همدان گفت : بررسي كارت هوشمند،سلامت راننده،معاينه فني،ويژگي هاي ايمني بارگيري و تمامي مقررات فني در حوزه ايمني مي بايست بر اساس كنترل بارنامه انجام شود كه اين بارنامه ها به دو نوع بارنامه حمل جاده اي داخلي و بارنامه حمل و نقل بين المللي با كاميون يا CMR مربوط هستند. و از مهم ترين اطلاعات ذكر شده در بارنامه هاي كاميون هاي حمل جاده اي كه توسط دولت چاپ ميشود و از مقررات سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي تبعيت مي‌كند و در اختيار مؤسسات و شركت‌هاي حمل‌ونقل قرار داده مي‌شود. اين بارنامه در ۶ نسخه تهيه مي‌شود كه به اين ترتيب است:

بارنامه مخصوص گيرنده كالا (نسخه تمبردار) 

*بارنامه مخصوص سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي

*بارنامه مخصوص راننده

*بارنامه مخصوص فرستنده كالا

*بارنامه مخصوص شركت يا موسسه حمل‌ونقل

 

اطلاعاتي كه به‌طوركلي در بارنامه‌هاي داخلي درج مي‌شود شامل:

 • اطلاعات عمومي (شماره بارنامه، سريال بارنامه)
 • اطلاعات فرستنده و گيرنده (نام و نام خانوادگي و آدرس فرستنده، نام و نام خانوادگي و آدرس گيرنده)
 • اطلاعات راننده، اطلاعات خودرو، اطلاعات بار، اطلاعات مالي (مبلغ كل كرايه، پيش‌كرايه و…) است. بايد توجه داشت مهر و امضا موسسه حمل‌ونقل در بارنامه درج و بارنامه بايد به امضا راننده و گيرنده كالا هم برسد.

 

 

 

 

 

افزايش نظارت بر حمل و نقل شهرستان ها با همكاري و همفكري انجمن هاي صنفي و شركت هاي حمل و نقل

به گزارش آسان بار محسن پناهنده سرپرست اداره كل راهداري استان همدان در نشستي كه به منظور بررسي و حل مشكلات و همچنين ايجاد هماهنگي هاي لازم در بخش حمل و نقل كالاهاي شهرستان هاي استان همدان نظير ملاير،تويسركان و نهاوند برگزار شد بر افزايش نظارت بر حمل و نقل شهرستان ها با همكاري و همفكري انجمن هاي صنفي و شركت هاي حمل و نقل به هدف جلوگيري از فرار بار تاكيد كرد.

 

نظارت و كنترل صدور بارنامه

او همچنين بر نظارت و كنترل صدور بارنامه به جهت نرخ گزاري صحيح و اصولي حمل بار در حمايت از صاحبان كالا و رانندگان بر پر اهميت بودن كنترل و نظارت بر ناوگان حمل‌ونقل عمومي نيز تاكيد كرد كه اين امر افرادي چون صادركنندگان (شركت يا موسسه حمل‌ونقل)،فرستندگان بار،تحويل گيرندگان بار و رانندگان را درگير اين مقررات مي كند.(بي

ممنوع بودن تردد راننده بدون به همراه داشتن بارنامه در محورهاي مواصلاتي و نا امن كردن فضا براي افراد متخلف با همكاري انجمن هاي صنفي و شركت ها با همكاري پليس راه از طريق اجراي گشت هاي منظم و مستمر از مهم ترين نكاتي هستند كه پناهنده به آن اشاره كرد و اين بارنامه ها مي بايست همچنين داراي مشخصاتي شامل محل آگهي،قيمت بار،مبلغ بيمه و محل تخليه عوارض دولتي باشد. در ادامه او تصريح كرد كه دستگاه كارت خوان در تمامي شركت ها و انجمن هاي صنفي نصب شده كه براي تمامي دريافتي ها و انجام مبادلات مالي بين رانندگان و شركت هاي حمل و نقل است. ( بيمه نامه باربري چيست؟ )

بارنامه شفاف و الكترونيكي

ارائه بارنامه شفاف و الكترونيكي كه نسخه جديد بارنامه ها هستند، مهمترين راه جلوگيري از متضرر شدن راننده،امنيت كالا و قاچاق آن و برقراري عدالت جاده اي با توجه به گسترش دريافت اضافه مبلغ از رانندگان در بعضي از شركت هاي حمل و نقل است و هچنين رصد راننده و محموله او به راحتي قابل انجام است.

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۲۹:۳۱

انتخاب و نگهداري از تاير كاميون

 

روزي نيست كه از روش‌هاي انتخاب و نگهداري از تاير كاميون جائي نشنويم؛ اين موضوع در ظاهر هم بسيار ساده به نظر مي‌رسد، اما متاسفانه باورهاي غلطي كه در ذهن افراد جاي گرفته، راه را براي نكات و راهكارهاي به روز بسته است.

تايرهاي كاميون شما، به عنوان تنها بخشي از كاميون كه با سطح جاده، تماس مستقيم دارد، بايد مورد توجه ويژه‌اي قرار گيرد. تايرهاي كاميون، بر هندلينگ (handling)، سواري، ترمزگيري و مهم‌تر از همه كنترل و امنيت شما تاثير بسزايي دارد. پس بايد در انتخاب و نگهداري از تاير كاميون بيش از پيش روش‌هاي علمي و به روز را به كار گرفت.
براي بهره‌گيري به بهترين شكل از تايرهاي كاميون خود نكات كوچكي است كه در اين مقاله بدان مي‌پردازيم و سعي مي‌كنيم تعدادي از سوالات را پاسخ دهيم. تاير كاميون بايد فشار هواي مناسب، عمق عاج كافي، تعادل و هماهنگي كافي با ساير تايرها را داشته باشد. پس اگر مي‌خواهيم عمر تايرهاي خود را بالا ببريد، براي تاير كمتر هزينه كنيد و ايمن برانيد بايد نكات زير را حتماً مورد توجه قرار دهيد.

بررسي تاير كاميون به طور منظم و دوره‌اي كمك مي‌كند از وضعيت تاير خودروي خود اطمينان حاصل كنيد، بهترين زمان براي بازديدها و بررسي‌هاي دوره‌اي بازديدهاي ماهانه است. البته اگر در جاده‌هايي نامناسب و پر از چاله و دست‌انداز، در مناطق سرد، يا فواصل بسيار طولاني رانندگي مي‌كنيد بايد اين بازديدها را در فواصل زماني كوتاه‌تر انجام دهيد. هميشه قبل از سفرهاي طولاني لاستيك‌هاي خود را مورد بازديد قرار دهيد، هرچه بازديدها بيشتر باشد زودتر مي‌توان مشكلات كوچك را پيدا كرده و به راحتي حل كرد. مثلاً يك ميخ كوچك را قبل از اينكه به مشكلي بزرگ تبديل شود را ديده و آن را مرتفع كرد.

 

 

 

براي نگهداري از تاير كاميون بايد ابتدا دلايل اصلي تخريب تاير را بشناسيم 

نگهداري نامناسب از تاير مي‌تواند به استهلاك، صاف شدن، يا حتي تركيدن آن بينجامد. عواملي غير از خود تاير بر اين موضوع تاثيرگذار هستند، لوازم يدكي مستهلك، عدم توازن چرخ‌ها، رانندگي نامناسب همگي در خرابي لاستيك‌ها نقش دارند.

در هر مراجعه دوره‌اي براي نگهداري از تاير كاميون چه چيزهايي بررسي شود؟

در هر مراجعه دوره‌اي براي نگهداري از تاير كاميون بايد از متخصص بخواهيم موارد زير را به دقت مورد بررسي قرار دهد.

باد زياد: فشار زياد هوا در لاستيك باعث مي‌شود، مركز لاستيك با جاده تماس بيش از حدي داشته باشد و مركز لاستيك با سايش زياد عاج‌هايش را از دست دهد، اين در حالي است كه گوشه‌هاي لاستيك به خاطر تماس كمتر، سايش كمتري پيدا مي‌كنند، در نتيجه، عاج‌ها تعادل خود را از دست مي‌دهند.( براي مطالعه در مورد انتخاب تاير مناسب براي خودرو كليك كنيد)

باد كم: فشار كم هوا در لاستيك باعث مي‌شود، لاستيك بيش از حد روي جاده پهن شود و كناره‌هاي لاستيك با تماس بيش از حد با جاده، عاج‌هاي خود را از دست دهد. اين اتفاق باعث مي‌شود كناره‌هاي لاستيك به سرعت مستهلك و ناايمن شوند.

عدم توازن چرخ‌ها و استهلاك عاج‌ها در يك طرف تاير: وقتي چرخ‌ها با هم متوازن نباشند، احتمالاً گوشه‌اي از تاير به خاطر تماس زياد با جاده مستهلك شده و عاج خود را از دست مي‌دهد.

استهلاك نامنظم عاج: اين پديده معمولاً به خاطر عدم تعادل چرخ‌ها يا عدم كارائي ضربه‌گيرها اتفاق مي‌افتد. كه عاج‌ها را در سمتي از تاير از بين مي‌برد.

بالا آمدن بخشي از عاج يا كنار لاستيك: اين اتفاق نشان‌دهنده جدا شدن يكي از كمربندهاي تاير از ديگري است كه بسيار خطرناك هم هست.

 

 

 

در حين رانندگي براي نگهداري از تاير كاميون چه چيزهايي بايد بررسي شود؟

لرزش‌هاي غيرمعمول يا حركت سنگين تايرها همراه با سر و صدا: اين پديده مي‌تواند عدم تعادل تاير، كنده شدن عاج يا جدا شدن كمربند تاير را نويد بدهد كه بايد به سرعت آن را بررسي كرد و در صورت لزوم تاير را با تاير زاپاس تعويض كرد.

كشش كاميون به يك طرف: وقتي در سرعتي مشخص در حال حركت هستيم، كاميون به يك سمت كشيده مي‌شود، اين مشكل نشان‌دهنده اين است كه احتمالاً يكي از تايرهاي آن سمتي كه كاميون به آن كشيده مي‌شود يا باد كمي دارد يا تاير مستهلك و خراب شده است. اگر مشكل از تاير نباشد، احتمالاً مشكل از سيستم ترمز يا عدم توازن چرخ‌هاست.

تاثير بررسي عاج تايرها در نگهداري از تاير كاميون

كيفيت و عملكرد تايرها در كشش جاده‌اي يكي از موضوعاتي است كه براي رانندگان كاميون اهميت بسياري دارد. مثلاً در مواردي كه جاده توسط آب باران خيس شده است، كشش و چسبندگي كاميون به سطح جاده بسيار مهم است. اين كشش توسط عاج تايرها تامين مي‌شود، پس از در نگهداري از تاير كاميون كوشا باشيم. حداقل بايد به طور ماهانه، استهلاك‌هاي غير عادي و شديد در عاج را بررسي كرده و از سلامت عاج‌ها مطمئن شويم.
دقيق‌ترين روش اندازه‌گيري عاج، دستگاه اندازه‌گيري عاج است كه در ابزارفروشي‌ها وجود دارد، اما برخي رانندگان كاميون هنوز هم از ابزارهاي قديمي مانند سكه استفاده مي‌كنند.

نگهداري از تاير كاميون؛ تاثير بررسي باد تاير

تنظيم مرتب باد تاير كاميون ساده‌ترين راه كاهش مصرف سوخت و افزايش عمر تاير كاميون است. حداقل ماهي يك بار فشار هواي داخل تايرها را با يك فشارسنج با كيفيت چك كنيد.

ريزه‌كاري‌هاي نگهداري از تاير كاميون

نكات و فعاليت‌هاي ريز ديگري براي نگهداري از تاير كاميون وجود دارد كه متخصصان تعمير خودرو به آن تسلط كامل دارند، اما بهتر است كه به عنوان راننده هم آن‌ها را بدانيم تا بتوانيم به تعميركاران راحت‌تر اعتماد كنيم.

 1. جا به جا كردن تايرهاي جلو و عقب
 2. بالانس تايرها
 3. توازن چرخ‌ها

صرف زمان چند دقيقه‌اي براي تايرها، انجام بازديدهاي دوره‌اي و چك كردن تايرها قبل از سوار شدن به كاميون خود، علاوه بر بالا بردن عمر تايرها و كاهش مصرف سوخت، باعث بهبود عملكرد كاميون و مهم‎تر از همه ايمني سرنشين (سرنشينان) و ديگر خودروها مي‌شود.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۲۳:۰۰

بررسي عملكرد دستگاه هاي ناوگان باري جاده اي

 

بررسي عملكرد دستگاه هاي ناوگان باري جاده اي 

غلامحسين دغاغله گفت: حمل‌ونقل جاده‌اي براي صاحب كالا نسبت به حمل‌ونقل ريلي داراي مزيت‌هايي است كه سهم جاده در حمل ‌ونقل به ۹۰ درصد رسيده است.

روش‌هاي قابل اجرا براي ايجاد همگرايي بين جاده و ريل

مديركل دفتر حمل‌ونقل كالاي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي غلامحسين دغاغله در زمينه روش‌هاي قابل اجرا براي ايجاد همگرايي بين جاده و ريل با هدف ايجاد ارزش افزوده و ارتقا بهره‌وري اظهار داشت: حمل‌ونقل جاده‌اي براي صاحب كالا نسبت به حمل‌ونقل ريلي داراي مزيت‌هايي است كه سهم جاده در حمل ‌ونقل به ۹۰ درصد رسيده است كه البته با اصلاح برخي موارد از سوي سياستگذاران و البته ايجاد تعادل بين عرضه و تقاضا همراه با در نظر گرفتن تبعات اجتماعي و اقتصادي قابليت اصلاح مي‌تواند تناسب حمل كالا در كشور بين جاده و ريل را فراهم كرد.

روزانه ۱۰۰ هزار بارنامه در كشور صادر مي‌شود

او گفت: روزانه ۱۰۰ هزار بارنامه در كشور صادر مي‌شود كه ۵۰ هزار دستگاه در ناوگان باري كشور فاقد عملكرد هستند كه اين نشان دهنده اين است كه فارغ از اينكه بار به ريل منتقل شود يا نشود حمل‌و‌نقل جاده‌اي دچار مشكل است كه به طور قطع بايد در اين زمينه فكري شود و در سال گذشته ماهانه ۲۸ ميليون تن بار با بارنامه جابجا شد و آمارهاي سامانه‌هاي WIM و ساير سامانه‌ها حاكي از آن است كه در سال گذشته بيش از ۴۸۰ ميليون تن بار در كشور جابجا شده است؛ يعني حتي در صورت انتقال بار مورد نياز راه‌آهن، تأثير چنداني در وضعيت حمل‌ونقل جاده‌اي نخواهد داشت و همچنين مشكلات اين بخش شامل معيشت رانندگان و عرضه مازاد ناوگان و سرمايه‌هاي سرگردان در كشور است كه بلا استفاده مانده است.

او همچنان افزود:  علي‌رغم فراهم بودن تمام شرايط براي حمل ريلي،‌صاحبان كالا حاضر حمل بار با ريل نيستند و حمل‌ بار‌هاي ريل پسند و حمل‌ مواد خطرناك با ريل نيازمند برنامه ‌ريزي است.

 

 

 

 

 

خسرو سرايي گفت: صاحب كالا دغدغه‌اي براي رساندن بار خود به‌موقع ندارد

در بخش دوم اين ميزگرد خسرو سرايي گفت:  اقتضائات اقتصادي امروز برخلاف روند ايدئال لجستيك حركت مي‌كند، در واقع صاحب كالا دغدغه‌اي براي رساندن بار خود به‌موقع ندارد، زيرا شرايط بازار كشور رقابتي نيست و مباحث حمل‌ونقلي تابع تجارت بين‌المللي و داخلي هستند و در ايران حمل‌ونقل تركيبي به‌ندرت استفاده مي‌شود به‌طوري‌كه براي مسافت‌هاي طولاني اگر كاميوني بار خود را به مقصد رسانده در برگشت با ريل به مبدأ برگردد و يا كاميون با بار خود سوار كشتي‌هاي رو-رو مي‌شود؛ و از طرفي در حمل‌ونقل چندوجهي متأسفانه هزينه‌ها افزايش مي‌يابد.

 

چرا شركت‌هاي حمل‌ونقل تركيبي و چندوجهي در كشور قدرت پيدا نمي‌كنند؟

در ادمه محمد سياوشي نيز در پاسخ به اين سؤال كه چرا شركت‌هاي حمل‌ونقل تركيبي و چندوجهي در كشور قدرت پيدا نمي‌كنند گفت: مهم‌ترين عامل موفق نبودن اين شركت‌ها اساساً هزينه تخليه و بارگيري از مدي به مد ديگر بالا است و علت موفقيت حمل‌ونقل جاده‌اي خدمات درب به درب محسوب مي‌شود و يكي از مشكلات حمل كالا با راه‌آهن، هزينه‌ و اتلاف زمان در تخليه و بارگيري است، مگر اينكه حمل ريلي از مبدأ تا مقصد باشد. فقط با ارائه تسهيلات و در نظر گرفتن تمهيدات ويژه مي‌توان حمل‌ونقل ريلي را نسبت به جاده توجيه‌پذير كرد و هزينه‌هاي ريلي شامل حق دسترسي، حق مالكانه و حق كشش است كه جاده فقط از يك نرخ مشخص توافقي برخوردار است. لذا در تعرفه‌ها حمل‌ونقل تركيبي بايد هزينه‌هاي تخليه و بارگيري موردتوجه قرار گيرد.

مديركل دفتر طرح جامع و مدل‌هاي حمل‌ونقل مهدي صفري مقدم نيز گفت:  بايد به اين نكته توجه داشت كه شركت‌هاي حمل‌ونقل چندوجهي و ايجاد مراكز لجستيك مانند دو بال لازم و ملزوم يكديگر هستند. وقتي مراكز لجستيكي نداريم فعاليت شركت‌هاي چندوجهي معنا پيدا نمي‌كند.

 

عمليات حمل تركيبي گران تمام مي‌شود

وي افزود: يارانه‌هايي كه به بخش حمل‌ونقل جاده‌اي پرداخت مي‌شود باعث مي‌شود عمليات حمل‌ تركيبي گران تمام شود؛ اما در بر عكس اين اتفاق رخ مي‌دهد و چنانچه به سمت روش حمل بهينه حركت كنيم ۳۰ درصد هزينه‌هاي حمل كالا در كشور كاهش مي‌يابد كه موجب صرفه‌جويي سالانه ۱۵ هزار ميليارد تومان در سال مي‌شود. يكي ديگر از ساير كاركرد‌ها بحث تلفات جاده‌اي است كه بر اساس اين مدل حدود ۱۲ درصد كاهش تلفات جاده‌اي و ۱۵ درصد كاهش آلودگي‌هاي زيست‌محيطي ناشي از حمل‌ونقل را تجربه كنيم و نيز اگر مدل بهينه مزيت اقتصادي دارد اما بايد توجه كنيم با توجه به برنامه توسعه صنايع و معادن تغيير الگو يك ترجيح نيست بلكه يك الزام براي مديريت ايمني در دهه‌هاي آينده است.

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۱۹:۰۹

 

خريد و فروش اطلاعات حمل و نقل و دلالي دربازار كاميون داران 

به گفته يكي از راننده‌هاي خود مالك، ساختار سرمايه‌گذاري از ناوگان فرسوده تا قيمت ليزينگ خودرو كه باعث بالارفتن قيمت تمام شده است دليل تمامي مشكلات رانندگان خودروهاي سنگين است.

ناوگان فرسوده و مدرن 

محمدمهدي هراتي ‌زاده با بيان ‌اين‌ كه در چنين شرايطي بدون وجود ناوگان فرسوده، ورود راننده به چرخه سرمايه‌ گذاري غير ممكن است، افزود: از طرفي همين ناوگان فرسوده و مدرن به دليل اختلاف ديدگاه مديريت بهره‌ برداري در عامليت زمان، جريان دلالي و خريد و فروش اطلاعات حمل‌و‌نقل را فراهم مي‌آورند وهمچنين اختلاف ديدگاه مديريت بهره برداري در ناوگان به صورت اين است كه عده اي با انتظاري طولاني به دنبال بهترين گزينه هستند و عده اي ديگر نيز به انتطار زمان براي خريد نمي مانند. وي پيچيدگي مشكلات را منجر شدن موضوعات قرارداد و پيمانكاري با فرار مالياتي به كارگزاري و پورسانت ناميد.( معضلي به نام نوسازي ناوگان براي رانندگان كاميون)

نبود روابط حقوقي مشخص و ترجيح فرايند كارگزاري 

اين راننده خود مالك همچنين گفت: نبود روابط حقوقي مشخص و ترجيح فرايند كارگزاري كه در برخي موارد به پورسانت و تباني مي‌انجامد؛ با گريزگاه مالياتي و تضاد منافع برخي مالكان ناوگان مدرن كه استهلاك سرمايه و هزينه‌هاي گران دلاري دارند، با كاركرد ريالي كه فقط برمبناي منافع ناوگان فرسوده تنظيم شده و مناسبات بازار بر آن قرار گرفته، معضل حمل‌و‌نقل است.

 

 

 

فوايد ناوگان‌هاي جديد

وي همچنين افزود كه ناوگان جديد داراي فوايد زيادي است كه نصيب مالك خودرو نميشود و مافع ملي را كه با هزينه شخصي و درآمد مساوي نسبت به ناوگان فرسوده حاصل مي‌شود، از جمله:

1.صرفه‌جويي در مصرف سوخت به ازاي هر ماه بين 2 تا سه هزار ليتر سوخت ۳۰۰۰ ريالي(قوانين جديد اروپا براي كاهش مصرف سوخت)

2.بهره‌وري ۱۵ تا ۲۰درصدي

3.ايمني و سيستم تعليق موثر در حفظ جاده و جلوگيري از حوادث

4.عدم آلايندگي محيط زيست نام برد.(6راهكار عملي براي كاهش آلايندگي محيط زيست)

 

 

 

پرداخت نشدن وام كم بهره مدت دار

اين فعال بخش حمل و نقل از اعمال نشدن تفاو‌ت‌هايي بين ناوگان فرسوده و نو در زمينه ماليات و عوارض نوسازي با محدوديت‌هاي ترافيكي در برنامه توسعه نيز خبر داد و از پرداخت نشدن وام كم بهره مدت دار توسط بازار يارانه با توجه به تحمل ركود از جانب خودرو سازان و صرف شدن سرمايه كاميون داران جديد در بخش خدمات عمومي اعلام نارضايتي كرد و نيز سوال خود را در مورد مالكان خودرو اينگونه بيان كرد:  آيا وقت آن نرسيده است رقابت عادلانه شود و مبالغ صرفه‌جويي سوخت به سرمايه‌گذار در حساب كاربري و كاركرد مالك هر كاميون مشمول، نزد صندوق توسعه ملي حمل‌و‌نقل اعتبارسنجي و ذخيره ‌سازي شود؟

 

 

 

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۱:۰۲:۳۶

نقش رانندگان در پيگيري حقوق خود 

آرش جليلوند فعال خود مالك حوزه حمل و نقل با بيان نمودن سوال اينكه چرا حركت‌هاي جمعي مثل تشكيل تعاوني‌ها به نتيجه نمي‌رسد،پاسخ را ضعف مديريت عنوان كرده است.

 

او اين مطلب را با توجه به ادامه دار بودن مشكلات رانندگان اين حوزه در شبكه هاي اجتماعي خود مطرح كرد ومقصر بودن اعضاي يك تيم را انجام ندادن وظايف در قبال يكديگر بيان كرد.

پيتر دراكر دانشمند آمريكايي مي‌گويد: مشكل از هدف‌گذاري غلط شروع مي‌شود، اظهار كرد: به بيان دانشمندان علم مديريت اهداف بايد SMART باشند و همچنين اضافه كرد: هر يك از حروف كلمه SMART نشانگر يكي از خصوصيات هدف‌گذاري است و در شرايط ايده‌آل، اهداف يك شركت، بخش يا واحد كاري بايد به شرح زير باشند:

 

 

SMART مخفف چيست؟ 

 -S مخفف Specific (مشخص): يك حوزهٔ مشخص را براي بهبود هدف قرار دهيد.

- M مخفف Measurable (قابل اندازه‌گيري): پيشرفت را اندازه‌گيري كنيد يا دست كم معياري براي اندازه‌گيري آن مشخص كنيد.

- A مخفف Assignable (قابل واگذاري): مشخص كنيد چه كسي مسئول اجراي آن است.

- R مخفف Realistic (واقع‌گرايانه): ذكر كنيد كه با منابع موجود، چه نتيجه‌اي را مي‌توان به طور واقع‌گرايانه‌اي انتظار داشت.

- T مخفف Time-related (زمان‌مند): مشخص كنيد كه اهداف در چه زماني حاصل خواهند شد.

هدف ريشه كن كردن بي‌عدالتي در پايانه بار بندرعباس است 

و در آخر افزود: براي مثال وقتي كه مي‌گوييم هدف‌مان اين است كه بي‌عدالتي را در پايانه بار بندرعباس ريشه‌كن كنيم؛ بي‌عدالتي را بايد چگونه اندازه‌گيري كنيم و چگونه بگوييم ظرف 6 ماه بي‌عدالتي را از ۷۰ درصد به ۶۰ درصد رسانديم؟      به‌طور قطع بدون اين معيارها مدتي دور خودمان مي‌چرخيم و آخر خسته و افسرده مي‌شويم..

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۲:۵۹:۳۴

 توقف توليد چهار كاميون در ايران 

توقف توليد چهار كاميون در ايران، خودروهاي سنگين با تحريم صنعت خوروي ايران از سوي آمريكا،همزمان با خروج اسكانيا،ولوو و بنز با مشكلات جديدي روبرو شده است.


 

 

 

 

كاهش توليد كاميونت كاويان شركت كاريزان خودرو 

به عنوان مثال توليد چهارنوع خودروي سنگين باري در تيرماه امثال به كاهش صد درصدي توليد رسيده است كه از جمله ميتوان به كاهش صد درصدي توليد كاميونت كاويان k105 شركت كاريزان خودرو قزوين و كاهش توليد آن از 35 دستگاه به اين آمار اشاره كرد.( عزم اسكانيا براي كاهش گازهاي آلاينده جدي است، براي مطالعه بر روي متن آبي رنگ كليك كنيد )

 

 

 

كاهش توليد كاميونت ايسوزو شركت بهمن ديزل 

همچنين توليد كاميونت ايسوزو NQR شركت بهمن ديزل نيز با كاهش صد درصدي مواجه شده كه توليد قبل از تيرماه 1396 حدود صد و پنجاه دستگاه بوده است.اين در حاليست كه اين آمار به ترتيب در شركت آذهايتكس از 15 دستگاه و در شركت ماموت ديزل از 18 دستگاه به صفر رسيده اند.

 

وارد كردن كاميون‌هاي چيني در ايران

با توجه به تجربه وارد كردن كاميون هاي چيني در خط توليد برخي از شركت هاي داخلي و قادر نبودن رقابت با محصولات شركت هاي معتبري مانند بنز،ولوو و يا اسكانيا اينگونه به نظر مي رسد كه توليد كنندگان خودروهاي سنگين داخلي براي برطرف نمودن چنين مشكلاتي بايد شركاي تجاري جديدي را پيدا كرده و با آنان همكاري كنند.

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۲۵:۴۶

 

راه‌ها و دستگاه‌هاي اندازه‌گيري عاج لاستيك 

از همان زمان كه سير تكامل لاستيك‌ها آغاز شد، روش‌هاي نگه‌داري و تعمير لاستيك براي رانندگان و تعميركاران خودرو، خصوصاً خودروهاي باربري و سنگين مورد توجه قرار گرفت. (براي انتخاب و نگهداري از تاير كاميون بخوانيد)

در اين مقاله به روش‌هاي بررسي و اندازه‌گيري عاج لاستيك مي‌پردازيم.

اهميت اندازه‌گيري عاج لاستيك 

عاج لاستيك به عنوان يكي از مهم‎ترين شاخصه‌هاي كنترل و چسبندگي خودرو هميشه از فاكتورهاي اصلي مورد بحث در نگه‌داري از لاستيك‌هاي خودرو بوده است. به طوري كه، ترمزگيري، چسبندگي و اصطكاك، هندلينگ و بسياري فاكتورهاي مهم ديگر رانندگي را به كيفيت عاج لاستيك ربط مي‌دهند. هرچه خودرو بزرگ‌تر و سنگين‌تر باشد، فشار بيشتري روي لاستيك‌ها به وجود مي‌آيد و اندازه‌گيري عاج نقش مهم‌تري پيدا مي‌كند.

 

 

 

روش‌هاي اندازه‌گيري عاج لاستيك 

روش سنتي اندازه‌گيري عاج لاستيك با سكه

در كشورهاي مختلف و با سكه‌هاي مختلف، اين روش اندازه‌گيري از ديرباز انجام مي‌گرفت. اما اين روش، در ابتدا در ايالات متحده و با استفاده از سكه پني انجام مي‌شد. مهم‎ترين مزيت اين روش آسان بودن آن است، اين روش به هيچ تخصصي احتياج ندارد و كافي است تنها يك سكه داشته باشيد، نكته مهم ديگر اين است كه اين روش، هيچ هزينه‌اي ندارد. دقت اين روش بستگي به دقت شخصي دارد كه اندازه‌گيري را انجام مي‌دهد.

روش اندازه‌گيري با سكه 100 توماني (روش ايراني): يك عدد سكه 100 توماني زرد برداريد، سكه را داخل عاج لاستيك قرار دهيد، بايد قسمتي كه عدد روي آن حك شده (خط) به سمت بيرون لاستيك باشد.

- اگر تاريخ ضرب سكه مشخص باشد، نشانگر خراب بودن وضع لاستيك است و بايد به طور اضطراري و سريع تعويض شود. مي‌توان گفت رانندگي با اين لاستيك خطرناك است.
- اگر عبارت ريال معلوم باشد، در اولين فرصت بايد اقدام به تعويض لاستيك‌ها كرد اما فوريتي در كار نيست.
- اگر آج‌ها عبارت ريال را به طور كامل، يا بخشي از آن را پوشانده باشد، بدين معني است كه وضعيت لاستيك‌ها مناسب است.

نكته مهمي كه بايد در اين تست مورد توجه قرار گيرد اين است كه بايد علاوه بر اينكه همه تايرها را اندازه‌گيري مي‌كنيم، قسمت‌هاي مختلف يك تاير را هم مورد اندازه‌گيري قرار دهيم.

 

 

 

روش اندازه‌گيري عاج لاستيك با دستگاه آنالوگ 

اين نوع دستگاه اندازه‌گيري عاج لاستيك، قيمت بسيار مناسبي دارد و به راحتي در فروشگاه‌هاي حرفه‌اي يافت مي‌شود. اين دستگاه مكانيزم ساده‌اي دارد؛ كه عبارت است از نواري مدرج كه تنها لازم است آن را وارد قسمت عاج لاستيك كنيم و اولين درجه‌اي كه بيرون از عاج مانده باشد ميزان عاج لاستيك ما را نشان مي‌دهد. بايد گفت اگر اعداد زير 1.6 ميلي‌متر[1] باشند، اوضاع اصلاً خوب نيست.

دستگاه ديجيتال اندازه‌گيري عاج لاستيك 

اين نوع دستگاه اندازه‌گيري عاج لاستيك بسيار دقيق‌تر از همه روش‌هاي بالا عمل مي‌كند. ظاهر دستگاه اندكي پيچيده‌تر از نسخه‌هاي آنالوگ آن است و نمايشگر كوچكي معمولاً در درون آن تعبيه شده است. پس از گذاشتن شاخص دستگاه درون عاج لاستيك اعداد به شما نمايش داده مي‌شوند. قيمت اين دستگاه‌ها معمولاً تا 10 برابر قيمت نسخه آنالوگ (حدوداً 200 300 هزارتومان) قيمت دارد.

 

 

 

دستگاه صنعتي اندازه‌گيري عاج لاستيك

اين دستگاه‌هاي اندازه‌گيري عاج لاستيك معمولاً در مراكز كنترل كيفيت يا تعميرگاه‌هاي بزرگ ديده مي‌شود. با قرار گرفتن خودرو بر روي اين دستگاه‌ها تمام پارامترهاي كيفيت لاستيك  از جمله ارتفاع و سلامت عاج به دستگاه داده مي‌شود، در حال حاضر در تمام دنيا، اين نوع دستگاه‌ها با بالاترين دقت اطلاعات لاستيك از جمله عاج را محاسبه مي‌كنند.

ممكن است تست سكه و اين دستگاه‌ها كار رانندگان را تا حدودي راه بيندازند، اما توصيه ما اين است كه مرتب تاير خود را به وسيله دستگاه‌هاي دقيق و افراد متخصص از نظر كيفيت بررسي نمائيد تا هميشه از گزند حوادث دور بمانيد.


[1] اين عدد استاندارد ايالات متحده براي عاج لاستيك خودروست، اما بايد گفت هر خودرو و هر لاستيك بايد به طور دقيق و جداگانه بررسي شود

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۱۴:۳۲

خواب كاميون‌ها در بندرعباس به يك ماه افزايش پيدا كرد 

با توجه به ادامه دار بودن مشكلات رانندگان در پايانه بندر عباس، به پيشنهاد يك فعال حمل‌ونقل جاده‌اي به ازاي هر تعداد باري كه توسط شركت‌ها به سالن اعلان بار اعلام مي‌شود، مي بايست به همان تعداد از طرف سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي كد صدور بارنامه در اختيار شركت حمل‌ونقل قرار گيرد.

بيانات سيد دلاور موسوي يك راننده خود مالك و فعال حمل‌و‌نقلي در مورد خواب كاميون‌هاي بندرعباس 

به گزارش آسان پديا: سيد دلاور موسوي با بيان اين مطلب گفت: وقتي دولت اعلام مي‌كند بعضي از كالاها اجازه ورود به كشور را ندارد اين يعني كم شدن بار و در اين شرايط كساني‌كه بار خارج از سيستم نوبت‌دهي و اعلان بار حمل مي‌كردند همچنان به كار خود ادامه مي‌دهند و اين باري كه كم شده در حقيقت از سهميه رانندگان قانون‌مند كم شده و بدين ترتيب خواب اين كاميون‌ها شايد به يك‌ماه هم برسد.

وي افزود: در حال حاضر رانندگان و كاميونداران از نبود لاستيك، گراني لوازم يدكي و به تازگي از نبود كالا براي حمل رنج مي‌برند كه پيشنهاد مي‌شود به منظور جلوگيري از سوءاستفاده شركت‌ها هر تعداد باري كه توسط شركت‌ها به سالن اعلان بار اعلام مي‌شود به همان تعداد از طرف سازمان كد صدور بارنامه در اختيار شركت حمل‌ونقل قرار گيرد.( در مورد توزيع 35هزار لاستيك يارانه‌اي در پايانه بندرعباس بخوانيد)

 

 

 

 

شركت‌ها قادر به صدور بارنامه خارج از سيستم اعلان بار نخواهند بود 

اين راننده خود مالك با تاكيد بر اين‌كه در اين‌صورت شركت‌ها قادر به صدور بارنامه خارج از سيستم اعلان بار نخواهند بود، اظهار كرد: در وضعيت كنوني باتوجه به عدم توازن بين عرضه و تقاضاي كاميون و بار،با تاكيد بر سابقه مسولئين به رسيدگي به چنين شرايطي به تدبير فوري ازسمت آنها نياز است.

 

جلوگيري از پديده بومي‌گرايي در توزيع بار 

موسوي يكي ديگر از راهكارهاي اصلاح وضعيت پايانه بار بندرعباس را جلوگيري از پديده بومي‌گرايي دانست و گفت: جلوگيري از فعاليت كاميون‌هاي صوري كه شركت‌ها به‌نام خود زده‌اند و همچنين تعيين سقف تعداد حمل بار، از مبدا استان هرمزگان براي تمامي كاميون‌ها با همكاري سازمان راهداري و حمل ونقل جاده‌اي به طوري‌كه مثلا هر كاميون در ماه مجاز به دريافت سه تا چهار بارنامه از كل سيستم موجود در هرمزگان باشد نيز از ديگر راهكارهاي پيشنهادي براي برطرف شدن برخي مشكلات پايانه بار بندرعباس است.

 

 

 

مشكلات پايانه بار بندرعباس چيست؟ 

به گزارش آسان پديا، در چند روز اخير رانندگان و كاميونداراني نظير آقايان سيد دلاور موسوي،عليرضا سمناني و مالك نخعي به بيان مشكلات خود در مورد پايانه بار بندرعباس در شبكه‌هاي اجتماعي پرداخته‌اند كه از جمله آنها افزايش:

1.زمان خواب كاميون‌ها،

2.عدم توزيع بار

3.افزايش حق پاركينگ به ميزان 2 برابر

4.فعاليت شركت‌هاي پلمپ شده و ... بوده است.

موارد رسيدگي شده توسط كانون سراسري انجمن هاي صنفي كارفرمايي كاميون داران كشور به شرح زير است: 

 • حضور تيم هاي متعدد بازرسي در مناطق بارخيز
 • بهبود شرايط پرداخت بيمه توسط دولت براي رانندگان
 • پذيرش افزايش دستمزد ماهانه رانندگان به صورت منظم

 

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ]