فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
آسان بار پل ارتباطي شركت هاي حمل و نقل و رانندگان
درباره من
آسان بار تخصصي ترين و محبوب ترين سامانه اينترنتي ارائه دهنده خدمات حمل و نقل كالا در سراسر ايران به رانندگان پايه يك و شركت هاي حمل و نقل (باربري) مي باشد، به عبارت ديگر آسان بار پل ارتباطي رانندگان و شركت هاي حمل و نقل در بستر اينترنت است.
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۳۵:۱۷

به سرانجام رسيدن مطالبات كاميون داران

در روزهاي اخير به بهانه نوسانات ارزي اعتصابات زيادي از طرف كاميون داران ديده شده كه دليل اصلي آن گراني لاستيك و قطعات مورد نياز ماشين هاي سنگين است كه اين نوسانات خود نيز باعث سو استفاده بعضي از دلالان از اين جريان و دامن زدن به گراني هاست.

 

شروع و دلايل اعتصابات

نخستين دور اعتصابات كاميون داران كه از اول خرداد ماه امسال آغاز شد، تا اواخر خرداد ماه با اجراي برخي از درخواست هاي رانندگان از سوي سازمان ها و دستگاه هاي ذي ربط به خصوص سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي و وزارت راه و شهرسازي به طول انجاميد.

در اين دوره كاميون داران در خصوص مواردي چون گراني لاستيك و روغن موتور ، حذف بيمه تامين اجتماعي رانندگان به دليل محدوديت منابع دولت در پرداخت سهم دولت، محسوب نشدن شغل رانندگي در زمره مشاغل سخت و زيان آور، ناكافي بودن مقدار شارژ كارت سوخت در پايان هر ماه، تخلف شركت هاي حمل و نقل به خصوص عدم رعايت نرخ مصوب كميسيون از سوي اين شركت ها، عدم توزيع عادلانه بار در پايانه هاي اصلي بار به خصوص در پايانه هاي كلانشهرها و بنادر اصلي، نبود خدمات رفاهي به خصوص بيمه مكمل درمان و مهم تر از همه موارد، عدم افزايش نرخ حمل بار در ۵ سال اخير كه درنتيجه رانندگان به افزايش ۲۰ درصدي كرايه حمل تا زمان تهيه فرمول تُن بر كيلومتر طي زمان ۲ ماهه رضايت دادند.

همچنين مقرر شد تا در پايانه بار هر شهر (و در صورت نبود پايانه بار در آن شهر، در مركز استان) دفاتري به صورت رايگان و تحت نظارت سازمان راهداري براي ارائه حواله خريد دو جفت حلقه لاستيك به هر راننده داير شود تا با آن حواله بتواند از نمايندگي هاي مجاز فروش لاستيك خودروهاي سنگين، تاير مورد نياز را با نرخ دولتي و درب كارخانه خريداري كنند.

آسان بار-آسان پديا-به سرانجام رسيدن مطالبات كاميون داران

 

يكي ديگر از مواردي كه به آن رسيده شد، اعمال افزايش ۲۰ درصدي نرخ بار و كنترل شركت هاي حل و نقلي و برخورد با شركت هاي متخلفي بود كه نرخ كميسيون مصوب را رعايت نمي كردند.

اما تا كنون همچنان از تهيه فرمول محاسبه كرايه حمل بر اساس تن بر كيلومتر خبري نيست. موضوع فروش محدود لاستيك به رانندگان در مقابل ارائه دفترچه فعاليت يا كارت سوخت نيز بر اساس اظهارات كاميونداران به صورت ناعادلانه اجرا شد و به برخي از كاميون داران به تعداد نامحدود لاستيك دولتي واگذار شد تا بتوانند آن را در بازار آزاد و به نرخ آزاد به فروش برسانند.

با اين حال يكي از درخواست هايي كه به خوبي اجرا شد، پيگيري اعمال بيمه تكميلي درمان با محوريت نهادهاي صنفي رانندگان كاميون در هر استان بود.

با اجراي نيم بند برخي مصوبات كارگروه هاي ويژه رسيدگي به خواسته هاي كاميون داران با مشاركت ساير دستگاه ها از جمله كميسيون عمران مجلس، وزارت صنعت، معدن و تجارت و برخي ديگر از دستگاه ها و همچنين اعمال مصوبه افزايش ۲۰ درصدي كرايه حمل بار در جلسه ويژه ديدار نمياندگان معترض با وزاراي راه و كار، اعتراضات كاميون داران به خصوص در زمينه مسائل معيشتي و درآمدي تا حدودي به سرانجام رسيد كه سبب شد اين اعتراضات به پايان برسد.

 

آسان بار-آسان پديا-به سرانجام رسيدن مطالبات كاميون داران

 

همچنين عبدالهاشم حسن نيا معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي در ۲۱ خرداد، پايان قطعي اين اعتراضات را با پيگيري مطالبات كاميون داران تا رسيدن به نتيجه، اعلام كرد.

دور جديد اعتراضات با محوريت لاستيك 

در حال حاضر برخي توليدكنندگان داخلي لاستيك خودروهاي سنگين از عرضه محصول به بازار با هدف گران كردن آن خودداري كردند و هم وزارت صنعت، معدن و تجارت همكاري لازم با واردكنندگان را براي ترخيص سريعتر لاستيك ها وارداتي نداشت. درنتيجه با كمبود شديد لاستيك كاميون و اتوبوس، بار ديگر شاهد گراني اين محصول بوديم به گونه اي كه در برخي باربري ها، دلالان به كاميون داران پيشنهاد فروش لاستيك به صورت هر جفت حلقه ۴.۵ تا ۵.۵ ميليون تومان را ارائه مي كنند.(در مورد بازار سياه لاستيك بيشتر بدانيد)

در پي وقوع تنش هايي ميان رانندگاني كه به حمل بار اقدام مي كنند و رانندگاني كه خواهان توقف هر گونه فعاليت حمل و نقل بار هستند، هيئت دولت در نشست هفته قبل خود تعرفه گمركي واردات لاستيك را تا ۵ درصد كاهش داد و اين مصوبه بلافاصله به دستگاه هاي ذي ربط ابلاغ شد.

كدام يك از مطالبات كاميونداران به نتيجه رسيد؟ 

داريوش اماني معاون حمل و نقل سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي نيز با بيان اينكه همزمان با آغاز دور نخست اعتراضات كاميون داران در ابتداي خرداد ماه، اين سازمان به فكر رفع مشكلات آنهاست، گفت: بعضي از مطالبات به طورجدي از طرف دولت و مجلس شوراي اسلامي و ساير دستگاه هاي اجرايي بررسي و در دست اقدام است . بخشي از مسائل و مشكلات ازجمله برخورد با شركت هاي حمل ونقل، كميسيون هاي اضافي شركت هاي متخلف، اطلاع رساني به رانندگان در خصوص ميزان كرايه دريافتي، بازگشت بيمه تامين اجتماعي به روال قبلي و راه اندازي بيمه تكميلي رانندگان به صورت فوري رسيدگي و با فوريت حل و فصل شد . بخشي از مسائل و مشكلات نياز به زمان بيشتري داشت كه از طريق مطالعات كارشناسي بررسي شد و بخشي از مطالبات هم ازجمله سخت و زيان آور شدن شغل رانندگي نياز به تدوين قانون از سوي مجلس شوراي اسلامي دارد و يا بازنگري در دستورالعمل و قوانين و مقررات كه در دست بررسي و پيگيري است.

 

 

آسان بار-آسان پديا-به سرانجام رسيدن مطالبات كاميون داران

 
 
ماجراي گراني لاستيك كاميون و بي تاثيري كاهش تعرفه واردات 

به گفته فعالان صنعت حمل و نقل جاده اي، بخش مهمي از كاميون ها و كشنده هاي داخلي لاستيك باياس استفاده مي كنند و اين نرخ تعرفه اي كه اعمال شده، در خصوص لاستيك هاي سيمي است. در حالي كه دلالان در بخش توزيع و فروش لاستيك هاي باياس اقدام به گراني لاستيك كرده اند. به گفته برخي رانندگان كاميون، قيمت مصوب لاستيك هاي باياس ۱ ميليون و ۹۰۰ هزار تا ۲ ميليون تومان است حال آنكه دلالان بعضا آن را ۵.۵ ميليون تومان هم به كاميونداران به فروش مي رسانند.

كارشناسان مي گويند لاستيك هاي سيمي عمر و كيفيت بالاتري دارند ولي از آنجايي كه بيشتر در كشنده ها و كاميون هاي مدرن و نوساز استفاده مي شوند، سهم كمتري در بازار مصرف لاستيك كاميون در ايران دارند چون بخش اعظمي از ناوگان سنگين حمل بار در ايران، فرسوده يا با عمر بالا هستند كه لاستيك هاي باياس (نخي) استفاده مي كنند و درنتيجه كاهش تعرفه واردات لاستيك سيمي تاثيري در كاهش قيمت لاستيك در بازار فعلي ندارد.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۴۰:۲۸

نياز به برقراري عدالت در مراكز توزيع بار

يك فعال بخش حمل‌ونقل جاده‌اي كالا گفت: بهبود شرايط فني و اقتصادي حمل و نقل جاده اي نيازمند برقراري عدالت در مراكز توزيع بار در اختصاص كرايه در چهارچوب تن بر كيلومتر است.عدالت در توزيع بار نيز مي بايست مورد توجه قرار گيرد.

مالك نخعي اين مطلب را پس از آن بيان كرد كه تعدادي از رانندگان در شبكه‌هاي اجتماعي از عدم وجود عدالت در نحوه توزيع بار در پايانه‌هاي كشور انتقاد كردند.

مالك نخعي در مورد اين‌كه چگونه مي‌توان عدالت را در مراكز توزيع بار برقرار كرد گفت:

در اين زمينه پيشنهاد مي‌‌شود سامانه پايانه بار مجازي به صورت ملي و يك پايگاه اطلاعاتي كامل از ثبت درخواست شركت‌هاي حمل‌و‌نقل براي كالاي در انتظار حمل و ثبت درخواست كاميون و كشنده‌هاي در انتظار بار براي كل كشور ايجاد شود.

اين راننده خودمالك تاكيد كرد: بدين ترتيب مي‌توان با ثبت مكان كاميون‌ها بر اساس سخت‌افزار سپهتن، نرم‌افزارهاي پايشي و آناليز ديتاي بالا و بازارگاه‌هاي الكترونيكي كه در حال شكل‌گيري هستند، در مجموع خدماتي ارائه كرد كه عدالت بر جامعه حمل‌ونقل حاكم گردد.  همچنين پيشنهاد مي‌شود در اين سامانه ملي بعد از صدور بارنامه براي كاميون مذكور نوبتي براي استان مقصد يا كلوني بار مقصد در نظر گرفته شود و به راننده اعلام گردد تا در زمان مشخص (بسته به طول مسير و مدت زمان لازم براي رانندگي ) در مقصد حاضر باشد.

آسان بار-آسان پديا-نياز به برقراري عدالت در مراكز توزيع بار-مالك نخعي

 

يكي از مطالبات هميشگي رانندگان اجراي عدالت در توزيع بار و حذف بومي‌گرايي در پايانه‌هاي بار است كه عدم توجه به اين مهم موجب شده اغلب آنان از توزيع ناعادلانه بار در برخي پايانه‌هايي كه توزيع بار آنها، نقش مهمي در وضعيت اقتصادي حاكم بر حمل‌ونقل جاده‌اي بار دارند، گله‌مند باشند.

رانندگان معتقدند همه كاميون‌ها از جمله كاميون‌هاي ملكي و بومي بايد برطبق نوبت پايانه، بارگيري كنند اين د رحالي است كه به گفته آنان، به كرات مشاهده مي‌شود رانندگان و كاميونداران بومي يا ملكي مربوط به شركت‌هاي حمل‌ونقل در اولويت توزيع بار قرار مي‌گيرند.

 

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۱:۰۹:۳۸

اجراي مانور مقابله با حوادث حمل كالاهاي خطرناك دربندر امام خميني

با هدف ارتقاي آمادگي و توان نيروهاي عملياتي در برابر حوادث ناشي از حريق مواد نفتي تحت نظارت كارشناسان سازمان بنادر و دريانوردي در منطقه ويژه اقتصادي بندرامام خميني(ره) مانوري در جهت مقابله با حوادث حمل كالاهاي خطرناك برگزار شد.

عادل دريس مديركل سازمان بنادر و دريانوردي استان خوزستان با اشاره  به تخليه و بارگيري  انواع كالاهاي خطرناك از جمله حجم قابل توجهي از  فرآورده هاي نفتي و ترانزيت آن از اين مجتمع بزرگ بندري به كشورهاي حوزه خليج فارس گفت:  با هدف ايجاد بستري  ايمن و براي به حداقل رساندن خطرات احتمالي  حين تخليه و بارگيري اين نوع كالاها، به طور ادواري  مانورهاي تمريني اجرا مي شود.

او افزود: طي مانور صورت گرفته، نيروهاي عملياتي مركز ايمني و آتش نشاني به منظور ممارست نحوه مقابله با نشت مواد نفتي و درس آموزي از تجارب و اتفاقات احتمالي براي تانكرهاي حامل مواد نفتي، مانور مقابله با حوادث كالاي خطرناك  طي دو بخش  به مرحله  اجرا گذاشته شد. در اين مانور نيروهاي عملياتي مركز ايمني و آتش نشاني  مجتمع بندري امام خميني(ره) بر اساس سناريوي طراحي شده، در ابتدا  با پاشيدن  فوم  ضد حريق،  به محصور  نمودن دامنه  نشت مواد نفتي از تانكر حامل مواد نفتي پرداخته و ضمن  مسدود كردن  مسير انتشار از گسترش آن جلوگيري كردند.

آسان بار-آسان پديا- اجراي مانور مقابله با حوادث حمل كالاهاي خطرناك دربندر امام خميني

 

طي بخش دوم نيز حسب سناريوي مذكور دامنه حريق ناشي از مواد نفتي جمع آوري شده  را مهار كرده  و ضمن  محصور  كردن اطراف آن، از گسترش دامنه آن و سرايت به  ديگر نقاط تبديل آن به حادثه  بزرگ و رسيدن خسارت گسترده به ديگر محمولات و تجهيزات  پيشگيري كردند.

مدير منطقه ويژه اقتصادي بندرامام خميني(ره) در آخر گفت: در سايه هم افزايي و هماهنگي نيروهاي عملياتي و تيم هاي همكار مانور ياد شده با انطباق كامل با استانداردهاي  عملياتي به طور موفقيت آميز برگزار شد.(در مورد بنادر و دريانوردي در ايران بيشتر بدانيد)

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۱۲:۳۶:۰۱

استارت‌آپ‌هايي كه صنعت حمل و نقل در جهان را متحول ساختند. (بخش دوم) 

در بخش اول پنج استارت‌آپ مهم حمل و نقل در جهان و مزاياي اصلي آن‌ها را مورد نظر قرار داديم.

در اين مقاله هم قصد داريم تعداد ديگري از اين شركت‌ها و خدمات انحصاري‌شان به مصرف‌كنندگان را مدنظر قرار دهيم و نهايتاً پس از به پايان بردن ليست بزرگان اين صنايع به مدل‌هاي كسب و كار ايراني بپردازيم كه با الگوبرداري و يا ابداع روشي نوين به بزرگان اين صنعت در كشورمان تبديل شدند.

مهم ترين استارت آپ هاي حمل و نقل جهان

اوفو و موبايك (Ofo and Mobike):

اوفو و موبايك دو استارت‌آپ چيني هستند كه به عنوان بزرگ‌ترين شركت‌هاي به اشتراك‌گذاري دوچرخه شناخته مي‌شوند. استفاده‌كنندگان از هر دوي اين سرويس‌ها، مي‌توانند به سادگي و تنها با استفاده از تلفن همراه خود و كيف پول الكترونيكي، از مبدا تا مقصد خود، از اين دوچرخه‌ها استفاده كنند و دقيقاً در مقصد خود و در گوشه‌اي از خيابان دوچرخه‌ها را قرار دهند. بر پايه اين سيستم ديگر نيازي به قرار دادن دوچرخه‌ها بر روي سكوهاي خاص دوچرخه پس از پايان سفر وجود نخواهد داشت.
مقامات موبايك ادعا مي‌كنند اين شركت با روزانه 30 ميليون سفر در 180 شهر جهان بزرگ‌ترين شركت در زمينه ارائه دوچرخه است. مقامات اوفو هم مي‌گويند اين شركت در برنامه خود دارد تا 20 ميليون دوچرخه در 20 كشور جهان تا پايان امسال براي كاربران خود آماده كند. هر دوي اين شركت‌ها به تازگي در ايالات متحده و اروپا شروع به كار كرده‌اند. اوفو و موبايك در حال گسترش بازار خود با روش‌هاي تهاجمي هستند، شايعات مي‌گويد اين دو شركت در حال برنامه‌ريزي براي يكپارچه‌سازي خدمات خود هستند تا بتوانند بزرگ‌ترين پلتفورم اشتراك دوچرخه به ارزش 4 ميليارد دلار را پايه‌گذاري كنند.

آس-استارت‌آپ‌هايي كه صنعت حمل و نقل در جهان را متحول ساختندان بار-آسان پديا

چريِت (Chariot):

چريت يك استارت‌آپ امريكائي است كه علي وهاب‌زاده بنيان‌گذار و عضو ايراني را در هيئت مديره خود مي‌بيند. چريت همكار شركت خودروسازي فورد است. چريت خدمات حمل و نقل ارائه مي‌كند، اما نكته تمايزش حمل و نقل مسافر به تعداد زياد و با وسيله نقليه‌اي مانند ون است. چريت مي‌خواهد به پر سودترين شركت حمل و نقل جمعي تبديل شود كه سرعت فوق‌العاده‌اي دارد، قابل اطمينان است، و قيمت‌هاي مناسبي دارد، و در عين حال تمام اين خدمات را با ون‌هاي جديد و فوق‌العاده فورد كه تا 15 نفر هم ظرفيت دارند ارائه مي‌كند. چريت در سال 2016 توسط فورد خريداري شد و در حال حاضر در حال گسترش دادن خدمات خود به شهرهاي بزرگ جهان است.

آسان بار-آسان پديا

گرب (Grab):

گرب يك شركت سنگاپوري است. اين شركت در ابتدا كار خود را با سرويس‌هاي درخواست خودرو در جنوب شرق آسيا آغاز كرد، اما پس از آن خدمات خود را به خدمات اجاره خصوصي خودرو، اشتراك خودرو، تحويل كالا و پرداخت‌هاي موبايلي گسترش داد. مقامات اين شركت مي‌گويند، گرب مي‌خواهد با همكاري همزمان با دولت‌هاي كشورها، رانندگان، مسافران و به طور كلي جوامع مختلف، مي‌خواهد پتانسيل واقعي كه اين منطقه 620 ميليوني از جهان دارد را به خوبي آشكار كند و مشكلاتي كه بر سر راه پيشرفت اين صنايع وجود دارد را مرتفع سازد. اين اهداف به اندازه كافي آرماني هستند. گرب در حال حاضر، بيش از 700 هزار راننده در 40 شهر سنگاپور، تايلند، مالزي، ويتنام، اندونزي، ميانمار و... دارد.

آسان بار-آسان پديا-استارت‌آپ‌هايي كه صنعت حمل و نقل در جهان را متحول ساختند

گِت (Gett):

گت هم استارت‌آپ درخواست خودرو است، با اين تفاوت كه خودروها همه تاكسي‌اند. اين سرويس در حال حاضر در 100 شهر، در چهار كشور، بريتانيا، ايالات متحده، روسيه و رژيم اشغالگر قدس فعاليت دارد. مقامات شركت گت مي‌گويند، تنها در لندن نزديك به نيمي از تاكسي‌هاي سياه اين شهر از اپليكيشن گت استفاده مي‌كنند و در نيويورك هم اين سرويس در حال تبديل شدن به دومين شركت بزرگ ارائه اين خدمات است. (البته در نيويورك اين شركت تحت عنوان شركت تابعه خود جونو (Juno) فعاليت مي‌كند.) اخيراً شركت گت با شركت بين‌المللي كري (Carey) قرارداد همكاري به امضاء رساند، پيشبيني مي‌شود اين قرارداد به توسعه و رشد گت در 1000 شهر جديد در سرتاسر دنيا و همين‌طور 100 شهر در ايالات متحده و اروپا بينجامد.

آسان بار-آسان پديا-استارت‌آپ‌هايي كه صنعت حمل و نقل در جهان را متحول ساختند

اسكوت (Scoot):

اين استارت‌آپ امريكائي با شركت‌هايي كه در اين مجموعه مقالات (تا اينجا دو بخش) مورد بررسي قرار گرفت متفاوت است. همان‌طور كه تا اندازه‌اي هم از اسمش مشخص است، اين شركت سرويس ارائه اسكوتر است؛ اسكوترهايي كه با اپليكيشن موبايل كار مي‌كنند و ظاهري شبيه وسپا دارند؛ اسكوترهايي برقي كه با رنگ قرمز نمادين خود كاملاً از نظر بصري مشخص و متمايز هستند. اسكوت مي‌گويد اين سرويس به سرعت در حال رشد در سانفرانسيسكوست و به دنبال شركاي تجاري براي گسترش دامنه فعاليت خود به بزرگ‌ترين شهرهاي جهان است. اسكوت ادعا مي‌كند تركيبي از سرعت، مقرون به صرفگي، راحتي، امنيت و ثبات را به ميلياردها سفر روزانه در شهرهاي جهان هديه كرده است. مقامات اسكوت مي‌گويند 50 هزار نفر از اين خدمات بهره برده و مجموعاً 1 ميليون مايل با اين اسكوترها طي شده است. اسكوت در حال همكاري با استارت‌آپ خودروسازي چيني به نام CHJ است تا خودروهاي برقي با قابليت جا به جائي باتري را به سانفرانسيسكو بياورد.

آسان بار-آسان پديا-استارت‌آپ‌هايي كه صنعت حمل و نقل در جهان را متحول ساختند

 


براي مطالعه بخش اول اين مقاله، كليك كنيد.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۱۲:۰۳:۲۴

نشست ترانزيت ايران و ايتاليا

  مدير كل دفتر ترانزيت و حمل و نقل بين المللي رضا نفيسي­ از برگزاري نشست دوجانبه ايران و ايتاليا با ماسيمو كاستا مديركل حمل ونقل بين المللي جاده اي اين كشور در روزهاي­( ۲۶ و ۲۷ شهريورماه ) خبر داد و گفت:

با توجه به تردد سالانه ۴۰۰۰ كاميون بين دو كشور كه عمدتا از ناوگان حمل ونقل جاده اي ايران هستند، مسائل و مشكلات طرفين باهدف رفع موانع مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.(در مورد حمل و نقل جاده اي بيشتر بدانيد).

او افزود: در همين رابطه جلسه اي با نمايندگان انجمن ها و تشكل هاي حمل ونقل جاده اي ايران برگزار شد تا درخواست هاي آن ها در قالب موارد مورد بحث در جلسه با طرف ايتاليايي مطرح شود.

 

آسان بار-آسان پديا-رضا نفيسي

 

رضا نفيسي با توجه تردد ۳۰۰۰ كاميون ايراني در سال گذشته بين دو كشور گفت:

بخشي از اين مشكلات مربوط با دريافت رواديد­­ براي رانندگان ايراني مي شود كه البته با ايتاليا نسبت به ساير كشورها از مشكلات كمتري برخوردار است. همچنين حفظ امنيت رانندگان ايراني در كشور مقصد و حذف «كاغذ پليس» از ديگر مواردي مورد بررسي در اين جلسه خواهد بود.(در مورد مرزهاي ترانزيتي ايران بيشتر بدانيد).

نفيسي ادامه داد: در اين جلسه، تسهيل تردد كاميون هاي ايراني از طريق كشتي هاي رو-رو از مسير استانبول تركيه به شمال ايتاليا و يونان به جنوب اين كشور مطرح خواهد شد.(در مورد همكاري بنادر ايران و آذربايجان نيز بدانيد).

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۳۸:۳۲

تاثير تحريم ها بر فعاليت بندر ها و كاهش بارگيري كالا

محمد راستاد مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي به كاهش ۹٫۲ درصدي تخليه و بارگيري كالا در سال جاري اشاره كرد و گفت:

«نمي توان كاهش حجم تخليه و بارگيري كالا هاي غيرنفتي در بندرها در پنج ماهه امسال را با تحريم ها مرتبط دانست؛ بلكه علت اصلي آن به نوسان فعاليتهاي اقتصادي مربوط مي شود كه در سالهاي قبل نيز گاهي ديده شده است.»

محمد راستاد در جمع خبرنگاران در مورد آخرين وضعيت عملكرد بندرها گفت: «از ابتداي امسال تا روز ۱۲ شهريورماه ۶۱ . ۷ ميليون تن كل تخليه و بارگيري كالاهاي غيرنفتي در بنادر كشور بوده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹. ۲ درصد كاهش يافته است.»

در مورد جابجايي كالا در بنادر بيشتر بدانيد(جابجايي ۷۰ درصدي كالاهاي كشور در بندر امام خميني)

 

آسان بار-آسان پديا-تاثر تحريم بر روي عمليات بندرها

 

 

تحريم‌ها مانعي براي تردد كشتي‌ها نيستند

مدير عامل سازمان بنادر و دريانوردي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا در ماه‌هاي اخير محدوديتي براي تردد كشتي‌هاي ايراني در آب‌هاي بين‌المللي ايجاد شده يا خير، گفت: خطوط كشتي‌راني تاكنون هيچ محدوديتي براي تردد اعلام نكردند و مسيرهاي خود را به اروپا و خاوردور ادامه مي‌دهند.در مورد (همكاري بنادر ايران و آذربايجان) اينجا بخوانيد.

او همچنين در مورد بيمه كشتي ها گفت: درخصوص بيمه كشتي‌ها نيز شركت‌هاي بيمه تصميم‌گيري را به بعد از ۱۳ آبان موكول كردند كه آيا پوشش بيمه‌اي به ناوگان ما داشته باشند يا خير اگر اين اقدام انجام نشود مي‌توانيم از بيمه‌هاي داخلي استفاده كنيم.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۰۷:۰۵

  نياز به تسهيل روابط ترانزيتي ايران و تركيه

يك كاميوندار ترانزيتي خواستار تردد بيشتر وسايل نقليه عبوري از مرزهاي دو كشور ايران و تركيه شد.

يك كاميون‌دار و فعال ترانزيتي نسبت به روابط ترانزيتي ايران و تركيه و تاثير آن بر روي كاميون‌هاي حامل بارهاي صادراتي گلايه كرد.

او گفت: صف كاميون‌هاي متقاضي براي ورود به تركيه هنوز گاهي در هفته به 4 كيلومتر مي‌رسد و براي تسهيل روابط ترانزيتي بين ايران و تركيه به نظر مي‌رسد كار مهمي انجام نمي‌شود.(در مورد مرزهاي ترانزيتي ايران در آسان بار بخوانيد)

او به عنوان كسي كه در 4 مسير ترانزيتي به عنوان راننده در حال فعاليت است در ادامه گفت: وضعيت ارتباطات كشورها در تسهيل روابط ترانزيتي دو كشور بسيار تأثيرگذار است، بااين‌حال و باوجود سفر اخير رييس جمهور تركيه به تهران به نظر مي‌رسد گفت‌وگويي براي حل مشكلات بين تهران و استانبول انجام‌نشده است.تركيه همچنين را راه عبور براي ارسال بارهاي صادراتي به اروپا است، با اين‌حال كاميون‌داران ايراني وقتي به مرز مي‌رسند مجبور به حضور در صف‌هاي طولاني هستند كه منجر به اتلاف وقت و طولاني شدن سفر مي شود و با توجه به افزايش نرخ ارز و هزينه‌هاي كاميون هر يك روز اضافه شدن به سفر براي ما هزينه‌هاي زيادي خواهد داشت.

رضا نفيسي مديركل دفتر ترانزيت و حمل‌ونقل بين‌المللي نيز در مورد روابط ترانزيتي ايران و تركيه گفت:

آسان بار-آسان پديا

 

سالانه حدود 120 هزار وسيله نقليه در مرزهاي مشترك سه‌گانه ميان دو كشور جمهوري اسلامي ايران و تركيه تردد مي‌كنند.در جريان بازديد مقامات ايران و تركيه حل‌وفصل مشكلات موجود، توسعه تسهيلات و امكانات در پايانه‌هاي مرزي و اصلاح شبكه راه‌ها هموار ه مورد تأكيد قرارگرفته است و به‌منظور تسهيل و توسعه حمل‌ونقل جاده‌اي، خواستار برگزاري كميته مشترك حمل‌ونقل جاده‌اي ميان دو كشور و نشست‌هاي مشترك مرزي شده اند.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۳۵:۰۰

افزايش بارگيري و تخليه كالا در بنادر استان هرمزگان

 الله مراد عفيفي پور مدير كل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان با اشاره به آخرين آمار و ارقام از وضعيت عملياتي مجموعه بيش از ۷۰ بندر استان هرمزگان طي پنج ماه نخست سال ۹۷، گفت:

از رقم ۴۰ ميليون و ۱۶۶ هزار تن مجموع كالاي تخليه و بارگيري شده در اين بنادر،  نزديك به ۲۶ميليون تن مربوط به كالاهاي غير نفتي و ۱۴ميليون تن به فرآوردهاي نفتي اختصاص دارد.(در مورد جابجايي كالا در بنادر كشور بيشتر بدانيد).

او ضمن اشاره به صادرات ۱۵ ميليون و ۴۳۶ هزار و ۷۷۵ تن كالاي غيرنفتي در اين بنادر، گفت:

از آغاز سال ۹۷ تا ابتداي شهريورماه جاري، دو ميليون و ۳۵۶ هزار و ۴۴۷ تن از اين كالاها ترانزيت و يك ميليون و ۲۴۷ هزار و ۲۸۲ تن، نيز ترانشيپ شد و حجم كابوتاژ (حمل و نقل كالا از طريق آب هاي ساحلي) را سه ميليون و ۲۹۵ هزار تن و همچنين واردات سه ميليون و ۱۱۳ هزار و ۱۲۸ تن كالاي غيرنفتي اعلام كرد.

 

آسان بار-آسان پديا-الله مراد عفيفي پور

 

عفيفي پور آمار كل صادرات و جابجايي كالا را به اين ترتيب بيان كرد:

 

صادرات ۵.۵ ميليون تن فرآورده نفتي

مديركل بنادر و دريانوردي هرمزگان از صادرات پنج ميليون و ۵۲۷ هزار و ۹۹۱ تن فرآورده‌هاي نفتي از بنادر اين استان خبر داد و گفت: طي پنج ماه نخست سال جاري، ۲۱هزار و ۶۵۱ تن، ترانزيت و هفت ميليون و ۹۳۰ هزار تن، كابوتاژ شد. همچنين تخليه ۵۹۵ هزار و ۷۰۰ تن محموله وارداتي فرآورده‌هاي نفتي نيز به انجام رسيد.

 

افزايش ۵۱ درصدي شناورهاي ورودي به بنادر

عفيفي پور از تعداد شناورهاي ورودي به بنادر اين استان را ۴۱ هزار و ۸۸ فروند با رشد ۵۱درصدي خبر داد و گفت: از اين تعداد، دوهزار و ۲۳۴ فروند شامل كشتي هاي بالاي هزار تن و ۳۸ هزار و ۸۵۴ فروند از شناورهاي پهلو گرفته در بنادر، زير هزار تن وزن داشته است.

 

۹۴۵ هزار TEU كانتينر تخليه و بارگيري شد

اين مقام مسئول همچنين گفت : در اين مدت، تخليه و بارگيري ۹۴۵ هزار و ۸۶۱ TEU كانتينر (هر تي.اي. يو معادل يك كانتينر بيست فوت) در بنادر بازرگاني اين استان به انجام رسيد.(در مورد بارگيري و تخليه كانتينر بيشتر بدانيد).

 

ترابري ۷.۹ ميليون نفر سفر در بنادر مسافري

عفيفي‌پور در آخر اضافه كرد: هرمزگان پايتخت مسافرت‌هاي دريايي ايران است و اين در حاليست كه از آغاز سال جاري تا ابتداي شهريورماه كه يك دوره زماني پنج ماهه را شامل مي شود، ترابري هفت ميليون و ۸۷۳ هزار و ۹۷۶ نفر سفر در بنادر مسافري و پايانه هاي دريايي اين استان به ثبت رسيده است.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۵۷:۰۸

دلايل محدود شدن تردد در مرز ترانزيتي لطف آباد

ممانعت كشور تركمنستان از ورود كاميون‌هاي حامل كالا به تاجيكستان

به‌ تازگي تصوير نامه‌اي از گمرك در شبكه‌‌هاي مجازي منتشر شده كه از ممانعت كشور تركمنستان از ورود كاميون‌هاي حامل كالا به مقصد كشور تاجيكستان از طريق آن كشور خبر داده و در آن از گمركات كشور خواسته شده به خدمات گيرندگان اطلاع دهند تا اطلاع ثانوي از ارسال كاميون‌هاي حامل كالا به مقصد تاجيكستان از طريق گمركات لطف‌آباد و كشور تركمنستان خودداري كنند.

 بعد از انتشار تصوير اين نامه كه از سوي مديركل دفتر صادرات گمرك كشور ارسال شده، خبري به نقل از روابط عمومي انجمن صنفي شركت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي خراسان رضوي در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شد كه طي آن رئيس اين انجمن به رسانه‌هاي اين استان گفت: متأسفانه كشور تركمنستان باز هم بدون اطلاع قبلي و به ‌يك ‌باره از ورود و تردد تمامي كاميون‌هاي ترانزيتي به مقصد كشور تاجيكستان جلوگيري كرده است.

احمد زمانيان افزود: اين تصميم 12 روز است كه اجرا مي‌شود و صف طولاني كاميون‌ها پشت مرز گمرك سرخس و لطف‌ آباد به وجود آمده است.

 

محدود شدن تردد در مرز ترانزيتي لطف آباد

 

 

او با اشاره به اين كه تصميم اخير مشمول تمامي كاميون‌ها از تمامي مليت‌ هاست و تنها به كاميون‌هاي ايراني محدود نمي‌شود، تاكيد كرد: ما موضوع را از مسئولان استاني و كشوري پيگيري كرديم ولي به جوابي نرسيديم اما آن چه شنيده مي‌شود حاكي از آن است كه اختلافاتي بين دو كشور تركمنستان و تاجيكستان در مسائل امنيتي و سياسي به وجود آمده كه منجر به اين تصميم بدون اطلاع قبلي تركمنستان به كشورهاي همسايه شده است و طي چند ماه اخير، كشور تركمنستان براي كاميون‌داران محدوديت‌هاي زيادي را ايجاد و هزينه‌هاي ما را چند برابر كرده است. از سوي ديگر، حمل كالا به كشور تاجيكستان فقط از طريق كشور تركمنستان به‌صرفه است و مسير جايگزيني براي آن وجود ندارد. اگرچه مي‌توان كالا را از طريق بندر اميرآباد به كشور قزاقستان برد و از طريق آن كشور، محموله‌ها را به تاجيكستان منتقل كرد اما اين مسير به‌هيچ‌ وجه از نظر اقتصادي به صرفه نيست.

او در اخر اضافه كرد: ما تقاضا داريم مسئولان كشوري و استاني هرچه زودتر تكليف اين موضوع را مشخص كنند تا بدانيم مي‌توانيم به ترانزيت كالا از طريق كشور تركمنستان ادامه دهيم يا خير. هم اكنون محموله‌هاي زيادي روي دست شركت‌هاي حمل و نقل مانده است و مشخص نيست تركمنستان چه برنامه‌اي دارد يا در آينده چه تصميمات ديگري خواهد گرفت.

 

 

احمد زمانيان

احمد زمانيان

 

 معاون حمل‌ونقل اداره كل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي استان خراسان رضوي نيز در گفت‌وگو با رسانه‌هاي استاني درباره اين مشكل گفت: هم اكنون تركمنستان سدي جدي در حوزه ترانزيت ما شده است  و مسئولان سياست خارجي بايد در اين باره بيش‌از پيش فعال باشند. جواد وحدتي‌فرد افزوده است: كشور تركمنستان در اين خصوص به‌هيچ‌ وجه پاسخگو نيست و با مسئولان مرزي آن‌ها كه صحبت مي‌كنيم، مي‌گويند اين تصميمات در مركز اتخاذ شده است.وي تاكيد كرد: به نظر مي‌رسد اين بهانه‌ها واقعي نبوده و دلايل ديگري پشت اين تصميمات است لذا مسئولان كشور بايد خيلي جدي به موضوع توجه كنند و در خصوص اختلاف‌نظرها با اين كشور وارد مذاكره شوند.

 

محدود شدن تردد در مرز ترانزيتي لطف آباد

 

سخنان رييس نمايندگي وزارت امور خارجه در شمال و شرق كشور

بر اساس آنچه در شبكه‌هاي اجتماعي و به نقل از رسانه‌هاي استاني آمده است: رئيس نمايندگي وزارت امور خارجه در شمال شرق كشور هم درباره محدوديت‌هاي ايجاد شده توسط كشور تركمنستان گفت: از دو هفته پيش كشور تركمنستان به‌ تمامي سفارت‌هاي مقيم در كشور خود اعلام كرده است بنا به دلايل امنيتي مانند بحث قاچاق مواد مخدر و تروريسم و ديگر موضوعات، در نظر دارد براي ورود و خروج  و ترانزيت از خاك اين كشور محدوديت‌هايي را اجرا كند.

غلامعباس ارباب خالص افزود: در اين باره ما موضوع را به وزارت خارجه منعكس كرديم و از طريق دستگاه ديپلماسي پيگير هستيم تا اين محدوديت‌ها برداشته شود.

او درباره ممنوعيت ورود كاميون‌ها به مقصد تاجيكستان به خاك تركمنستان بيان كرده است: اگر كشور تركمنستان محدوديتي براي محموله‌هاي كشور تاجيكستان ايجاد كرده، درواقع مربوط به روابط اين دو كشور است و ما در اين خصوص نمي‌توانيم اظهارنظر كنيم اما به‌ هرحال موضوعات به‌صورت كلي در وزارت خارجه كشور در حال پيگيري است.

منبع: تين نيوز


در مورد توقف 10 روزه كاميون ها در مرز باشماق بخوانيد.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۰۹:۵۵

سرعت گير هاي مخرب

يك فعال بخش حمل و نقل جاده اي در گلايه از سرعت گيرهاي نصب شده در جاده هاي كشور گفت:سرعت گيرها و هشدار دهنده هاي كه به طور بريده بريده روي آسفالت جاده ها نصب شده باعث آسيب هاي جدي براي خودرو هاي سنگين مي شود.

مهرداد فروغي‌نژاد اين فعال حمل و نقل با بيان اين مطلب در شبكه‌هاي اجتماعي افزود: در شرايط فعلي و با توجه به گراني  لوازم يدكي خودروهاي سنگين اين سرعت‌‌گيرها و هشداردهنده‌ها موجب آسيب‌هاي جدي به زيربندي خودرو شده و خسارت‌هاي بالايي به مالكان اين خودرو ها وارد مي‌كنند.

  او گفت: از مسئولين تقاضا داريم در مورد وضعيت آسفالت هاي جاده هاي كشور،به خصوص اتوبان هاي منتهي به پايتخت كه از رفت و آمد بيشتري برخوردارهستند، چاره اي اساسي بينديشند چون گراني و تورم شديد در بازار لوازم يدكي، مالكان خودروهاي سنگين را دچار مشكلات مالي كرده است.

 

سرعت گير

 

مهرداد فروغي نژاد همچنين پيشنهادي در مورد لباس فرم رانندگان مطرح كرد:

 پيشنهاد مي‌گردد در لباس فرم رانندگان براي آگاهي از سابقه كار رانندگان، از سردوشي‌هاي ساده با در نظر گرفتن سابقه كاري استفاده شود به‌طوري‌كه هر راننده به ازاي هر ۵ سال سابقه كار،  يك خط صاف ساده بر روي سردوشي داشته باشد تا رانندگان حرفه‌اي و فوق حرفه‌اي و نيمه حرفه‌اي از هم تشخيص داده شوند و رانندگان بخش مسافري بايد از لباس فرم با سردوشي و ۲ جيب استفاده كنند كه همچنين پيشنهاد مي‌شود به‌جاي سردوشي، آرم شركت بر روي لباس فرم زده شود.

در چند وقت اخير افزايش قيمت ارز موجب بالا رفتن قيمت لوازم يدكي و لاستيك خودروهاي سنگين شده و اين موضوع موجب شده برخي رانندگان قادر به تامين قطعات و لوزام مورد نياز خودروهاي خود نباشند كه تداوم اين روند باعث توقف ناخواسته و اجباري فعاليت‌هاي آنان خواهد شد.(مشكلات تامين لاستيك در ناوگان حمل و نقل كشور)

بر اين اساس رانندگان خودروهاي سنگين در شبكه‌هاي اجتماعي خود عنوان كرده‌اند تداوم اين روند موجب توقف ناخواسته و اجباري فعاليت‌هاي آنان خواهد شد.

منبع: تين نيوز


تعلق نگرفتن ارز دولتي به رانندگان كاميون، عامل ايجاد مشكلات اساسي در پيدا كردن قطعات يدكي و لاستيك است، براي مطالعه‌ي بيشتر كليك كنيد.

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ]