woolash reviews
تشک رویا
تشک مهمان
فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
آسان بار پل ارتباطي شركت هاي حمل و نقل و رانندگان
درباره من
آسان بار تخصصي ترين و محبوب ترين سامانه اينترنتي ارائه دهنده خدمات حمل و نقل كالا در سراسر ايران به رانندگان پايه يك و شركت هاي حمل و نقل (باربري) مي باشد، به عبارت ديگر آسان بار پل ارتباطي رانندگان و شركت هاي حمل و نقل در بستر اينترنت است.
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۱۷:۴۵

نگاهي به حمايت از سرمايه گذاران در بنادر كشور

برنامه‌هاي توسعه‌اي بنادر و پس‌كرانه‌هاي بندري شمال و جنوب كشور با نگاهي بر وضعيت فعلي سرمايه‌گذاري در بنادر ايران از سوي سازمان بنادر و دريانوردي، اعلام شد.

به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني سازمان بنادر و دريانوردي، در چند سال گذشته و در دولت‌هاي يازدهم و به‌ويژه دولت دوازدهم شاهد اقدامات قابل‌توجهي در بنادر شمالي و جنوبي كشور بوده‌ايم كه در ادامه به تشريح آن پرداخته‌ايم.

برنامه‌هاي توسعه‌اي بنادر كشور

بندرشهيدرجايي هاب كانتينري و بندر امام هاب غلات در كشور به شمار مي‌روند و به‌عنوان دو بندر بزرگ كشور مطرح هستند كه همواره توجه به آن‌ها در اولويت قرار دارد. از سوي ديگر با توجه به اقدامات انجام‌شده در خصوص تاسيسات زيربنايي، سياست‌ها و برنامه‌هاي توسعه‌اي مدنظر نظام در مورد سواحل مكران، در بندر شهيدبهشتي چابهار اقدامات مناسبي در زمينه ورود تجهيزات، احداث اسكله‌ها و قرارداد اپراتوري هندي‌ها صورت گرفته است.

دو درخواست شفاف سازمان بنادر در مورد بندر شهيدبهشتي چابهار مطرح‌شده است؛ در مورد اول قرار بر اين است تا ۲۰ درصد كالاهاي اساسي كه در بنادر ديگر تخليه مي‌شود در بندر شهيدبهشتي چابهار تخليه‌شده و بر اين اساس ۲۰ درصد بار ترافيكي بنادر ديگر در بخش كالاهاي اساسي به بندر شهيدبهشتي برود. مورد دوم نيز مربوط به درخواست افزايش تخفيف سود بازرگاني در بندر شهيدبهشتي چابهار از ۱۰ به ۳۰درصد پيشنهادي بوده اين درخواست در مرحله نهايي قرار دارد و به‌زودي با طي مراحل افزايش اين تخفيف به ۲۵‌درصد قطعي مي‌شود.

اگر ۲۰درصد كالاهاي اساسي كشور وارد بندر شهيدبهشتي چابهار شود، ديگر نياز نيست تا كشتي‌ها از درياي عمان و خليج‌فارس رد شوند و در بندر امام پهلو بگيرند و ازآنجا غلات استان‌هاي شرقي ازجمله سيستان و بلوچستان و خراسان توزيع شود.

 

آسان بار-آسان پديا-نگاهي به حمايت از سرمايه گذاران در بنادر كشور

طرح درخواست انتقال بار ترافيكي از غرب به شرق كشور توسط وزير راه و شهرسازي

در حال حاضر بيش از ۹۰درصد نياز كشور در حوزه كالاهاي اساسي از طريق بندر امام و ۱۰ درصد ديگر نيز از طريق ساير بنادر تامين مي‌شود. سازمان بنادر و دريانوردي به دنبال اين است كه تا ۲۰درصد كالاهاي اساسي فله كه از طريق بندر امام به كشور وارد مي‌شوند از طريق بندر شهيدبهشتي چابهار واردشده و اين بار ترافيكي از غرب به شرق كشور منتقل شود.

اين درخواست از سوي وزير راه و شهرسازي به معاون اول رئيس‌جمهوري ارائه‌شده است و پس‌ازآن به كميسيون زيربنايي هيات‌دولت ارجاع داده مي‌شود.

در همين رابطه جلسات مختلفي با وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور اقتصادي و دارايي برگزارشده است و تحقق اين موضوع يكي از درخواست‌هاي مطرح‌شده توسط سازمان بنادر و دريانوردي است.

در بندر شهيدبهشتي چابهار تاسيسات زيربنايي لازم وجود دارد و امكانات تخليه و بارگيري فراهم است و در بخش اسكله و نرم‌افزاري مشكلي وجود ندارد.

دو قرارداد مهم سرمايه‌گذاري در بندر شهيدبهشتي چابهار

طي چند ماه گذشته چهار قرارداد در بندر شهيدبهشتي چابهار مدنظر قرارگرفته است كه انعقاد قرارداد ترمينال تمام مكانيزه مواد معدني در بندر شهيدبهشتي چابهار به مبلغ ۲۸۰ ميليارد تومان و انعقاد قرارداد احداث و بهره‌برداري از كارخانه تصفيه شكر با حجم سرمايه‌گذاري ۱۲۴ ميليارد توماني دو قرارداد بسيار مهم مربوط به اين بندر هستند و بايد بدانيم كه اين اتفاق ناشي از همان مشوق‌ها و تخفيفاتي بود كه در سال ۱۳۹۶ در نظر گرفته شد.

نگاهي به حمايت از سرمايه گذاران در بنادر كشور-آسان بار-آسان پديا

تدوين دو بسته حمايتي از سرمايه‌گذاران در زمان تحريم

با توجه به شرايطي كه پس از خروج آمريكا از برجام به وجود آمده است، سازمان بنادر و دريانوردي با چشم‌پوشي از محل درآمدهاي خود سعي در جذب و ترغيب سرمايه‌گذاران دارد. در همين راستا دو بسته حمايتي از سرمايه‌گذاران در دو بخش مربوط به پوشش آثار و تبعات سياست‌هاي ارزي و تجاري قراردادهاي سرمايه‌گذاري و راهبري پايانه‌هاي بندري از زمان تصويب تا پايان سال جاري و نيز پوشش آثار و تبعات ناشي از وضع تحريم‌هاي مجدد توسط آمريكا جهت قراردادهاي فعالين اقتصادي در بنادر كشور به‌ويژه سرمايه‌گذاري و راهبري پايانه‌هاي بندري از زمان اجرا تا پايان سال ۱۳۹۷ و تمديد آن به تشخيص هيات عامل سازمان بنادر و دريانوردي، تعريف‌شده كه به تصويب هيات عامل سازمان بنادرودريانوردي رسيده است.

ايجاد ترمينال مكانيزه معدني-ريلي در بندر شهيدرجايي

سال گذشته تفاهم‌نامه‌اي با يك شركت بين‌المللي در خصوص ايجاد يك ترمينال مكانيزه معدني-ريلي در بندر شهيدرجايي منعقد شد كه در مراحل نهايي پروژه قرار داريم و بر اين اساس بندر شهيدرجايي به يك بندر سبز تبديل خواهد شد و مجموعا با توجه به برنامه‌ريزي صورت گرفته پروژه مذكور در سه فاز و در بازه زماني سه ساله به سرانجام مي‌رسد و ميزان صادرات و واردات مواد معدني از بندرشهيدرجايي به ۶۰ ميليون تن افزايش خواهد يافت.

اين اقدام در راستاي كاهش آلودگي‌هاي زيست‌محيطي است كه در روش‌هاي سنتي تخليه و بارگيري و موارد عملياتي وجود دارد. همچنين به جهت كاهش خسارات وارده به تاسيسات زيربنايي، جاده، اسكله، پل و مسيرهاي تردد كاميون‌ها جابه‌جايي كالا از طريق ريل و به‌صورت مكانيزه با حداقل آلودگي همراه است و بدين ترتيب مي‌توان در راستاي ايجاد يك بندر سبز گام برداشت.

علاوه بر اين حدود يك سالي است كه سازمان بنادر و دريانوردي در حوزه توسعه گردشگري و مسافري دريايي ورود كرده است و در اين زمينه اقداماتي مدنظر قرارگرفته است كه در راستاي مسئوليت‌هاي اجتماعي اين سازمان است و از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر و دريانوردي در حوزه تامين شناور، اماكن رفاهي، احداث مارينا و خريد كشتي كروز تسهيلات لازم به متقاضيان ارائه مي‌شود.

نگاهي به حمايت از سرمايه گذاران در بنادر كشور-آسان بار-آسان پديا

هموار شدن مسير سرمايه‌گذاري در بنادر كشور طي چند سال اخير

ســازمان بنادرودريانوردي به‌عنوان زيرمجموعه وزارت راه و شهرسازي متولــي اعمــال حاكميــت در حمل‌ونقل دريايــي و مرجع قانوني دريايي كشــور اســت كه نمايندگي دولت جمهوري اسلامي ايران در مجامع بين‌المللي دريايي را بر عهده دارد.

اين سازمان با در اختيار داشتن بنادر عمده بازرگاني كشور با ظرفيتي بيش از ۲۰۰ تن در حال فعاليت است و ضمن برخورداري از مزيت قانون تشويق و حمايت از سرمايه‌گذاري خارجي، مي‌تواند سرمايه‌گذاران و تجار كشور را نيز از مزاياي مناطق آزاد تجاري، صنعتي و ويژه اقتصادي بهره‌مند سازد.

سازمان بنادرودريانوردي با حمايت وزارت راه و شهرسازي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري را براي سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي فراهم ساخته تا دست‌اندازي براي فعالان اقتصادي در بنادر كشور ايجاد نشود. مسئله‌اي كه همواره سرلوحه كار بنادر بوده است و در شرايط فعلي اقتصاد كشور بيش از هر زمان ديگري بر آن تاكيد مي‌شود.

وضعيت فعلي سرمايه‌گذاري در بنادر

سازمان بنادر و دريانوردي براساس تكليف خود از سوي وزير راه و شهرسازي تمام تلاش خود را در جهت جذب سرمايه‌گذار به كار گرفته است و در اين زمينه نيز در بخش‌هاي مختلف، امتيازات خاص و مشوق‌هاي جذب سرمايه‌گذاري گوناگون را در برهه‌هاي زماني متفاوت در دستور كار قرار داده است.

احداث پايانه‌هاي ترانزيتي و صادراتي، احداث ترمينال‌هاي مواد معدني، سيلوي غلات، انبار و مواد نفتي ازجمله مواردي هستند كه عناوين اصلي قراردادهاي سرمايه‌گذاري را تشكيل مي‌دهند و قالب اصلي قراردادهاي مذكور از طريق مذاكره و در قالب ماده ۳۱ آيين‌نامه معاملات سازماني از سوي مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي به مديران كل بنادر كشور تفويض مي‌شود مگر در موارد خاص كه محدوديت‌هايي وجود داشته باشد و با توجه به افزايش تقاضا از طريق مزايده و فراخوان فعاليت مربوطه توسط سازمان پيش مي‌رود.

نگاهي به حمايت از سرمايه گذاران در بنادر كشور-آسان بار_آسان پديا

تشريح قراردادهاي كمي سرمايه‌گذاري در بنادر كشور

براساس اعلام سازمان بنادر و دريانوردي، از ابتداي ورود سازمان بنادرودريانوردي به مقوله سرمايه‌گذاري، ۳۰۹قرارداد سرمايه‌گذاري اعم از خارجي و داخلي در بنادر شمالي و جنوبي مدنظر قرارگرفته است و از تعداد ۳۰۹ قرارداد سرمايه‌گذاري منعقدشده ۵۹ قرارداد از اواخر سال گذشته و در بازه‌هاي زماني ۱۰، ۱۲ و ۱۵ ساله به مرحله نهايي رسيده‌اند و به بهره‌بردار و يا شركت سرمايه‌گذار واگذارشده‌اند.

شقوق قراردادهاي سرمايه‌گذاري در حوزه احداث پايانه‌هاي صادراتي، ترانزيتي، كارخانه‌هاي توليدي و نيز ترمينال‌هاي مواد معدني، نفتي و سيلوي غلات و انبار است و كليه اين قراردادها به‌صورت BOT مدنظر قرار مي‌گيرد.

در حال حاضر با توجه به تحريم‌هاي ظالمانه آمريكا بايد بدانيم شرايط اقتصادي مناسب نيست اما با توجه به اين‌كه سازمان بنادر و دريانوردي ازجمله سازمان‌هاي پيش‌رو در حوزه جذب سرمايه‌گذار است تمهيدات مختلفي را در جهت بهبود وضعيت اقتصادي كشور انديشيده است.

در يك سال گذشته و به‌ويژه چند ماه اخير ۹ فقره قرارداد سرمايه‌گذاري بااعتباري نزديك به ۵۰۰ ميليارد تومان در زمينه احداث پايانه‌هاي صادراتي، ترانزيتي، كارخانه‌هاي توليدي و نيز ترمينال‌هاي مواد معدني، نفتي و سيلوي غلات و انبار مدنظر قرارگرفته است. علاوه بر اين هشت فقره تاييديه ماده ۳۱ درزمينه ارائه خدمات تكميلي در سازمان بنادر ايجاد شد كه نزديك به ۳۶۰ميليارد تومان بوده است.

به گفته مسئولان سازمان بنادرودريانوردي، در حال حاضر نيز برخي قراردادهاي سرمايه‌گذاري در دست بررسي قرار دارد كه اين درخواست‌ها تقريبا ۶ قرارداد نزديك به ۱۲۰ميليارد تومان است.

نگاهي به حمايت از سرمايه گذاران در بنادر كشور-آسان بار-آسان پديا

 سازمان بنادرودريانوردي؛ پذيراي سرمايه‌گذاران در بنادر

درعين‌حال سازمان بنادر و دريانوردي به مباحث نرم‌افزاري نيز توجه ويژه‌اي داشته است. در جهت وارد شدن به مقوله بنادر هوشمند موضوعات نرم‌افزاري نيز مدنظر قرارگرفته است و سازمان بنادرودريانوردي در مسيري حركت مي‌كند كه تقريبا مراجعه مشتريان به صفر برسد.

هم‌چنين، اجراي امور مسائل مربوط به صدور مجوز فعاليت، نحوه به‌كارگيري كالاي مصرفي، مواد اوليه، ماشين‌آلات، تاسيسات، شماره‌گذاري وسايل نقليه و مواردي ازاين‌دست در مسير نرم‌افزاري قرارگرفته است و مواردي ازجمله ثبت شركت يا شعب نمايندگي داخلي و خارجي در مناطق ويژه در حال آماده شدن است تا به‌صورت نرم‌افزاري دنبال شود.

سازمان بنادر و دريانوردي در بنادر كشور پذيراي سرمايه‌گذاران است و هيچ‌گونه ممانعتي براي حضور و فعاليت آن‌ها وجود ندارد. به گفته خود متقاضيان نيز سازمان بنادرودريانوردي جزو كارفرمايان سهل‌گير در امر سرمايه‌گذاري است و تقريبا هيچ مانعي براي جذب سرمايه ندارد و با نگاه برد-برد به موضوع نگاه مي‌كند. درعين‌حال تاكيد اين سازمان بر اهليت سرمايه‌گذار بسيار حائز اهميت است تا بتوان ترافيك بار بنادر را افزايش داد.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۱۵:۱۴

تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

بخش كاميون و اتوبوس هاي شركت فولكس واگن تغييرات بنيادي زيادي را در راستاي الكتريكي سازي خود تجربه ميكند كه در ادامه به جزئيات بيشتري از اين محصولات مي پردازيم.

تراتون TRATON. حروف TRA در اين نام از كلمات TRAnsformation (دگرگوني)، TRAnsportation (حمل‌ونقل) و TRAdition (سنت) گرفته شده‌اند و بخش TON نيز از كلمه‌ي TONage مي‌آيد. واژه‌ي Always On نيز نشان دهنده‌ي هدف نهايي مشتريان و اين بخش يعني ممكن ساخت همه‌چيز است.

رنشلر در فضايي كاملاً مرتبط درباره فصل جديد تاريخ اين بخش صحبت كرده و روي مان (MAN) تأكيد ويژه‌اي داشته است. اين شركت سبد محصولات قدرتمندي داشته و از الكتريكي سازي هم ‌سود برده است. اسكانيا نيز همواره با راه‌حل‌هاي حمل‌ونقل پايدار خود نظرها را جلب كرده است. فولكس‌واگن Caminhoes e Onibus نيز بهترين ارزش در برابر مبلغ پرداختي را در بازارهاي نوظهور ارائه كرده و نهايتاً به ريو مي‌رسيم كه حمل‌ونقل را وارد مرحله‌ي جديدي خواهد كرد.

 

آسان بار-آسان پديا-تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

 

به منظور گسترش هر يك از شركت‌ها، كمپاني‌ها نيازمند همكاري استراتژيك هستند و يكي از اولين قدم‌ها امضاي قرارداد تراتون با هينو است كه شركت ژاپني توليد كننده‌ي خودروهاي تجاري و پيشرانه‌هاي ديزلي براي كاميون‌ها، اتوبوس‌ها و ديگر انواع حمل‌ونقل است.

سينوتراك چين كه در كشورمان با كشنده‌هاي پرحاشيه‌ي هوو شناخته مي‌شود ديگر همكار تراتون بوده و برنامه‌هايي براي گسترش همكاري‌ها با مان دارد. اين دو شركت از سال 2009 تاكنون با يكديگر همكاري داشته و با تثبيت يك شركت جوينت ونچري كه كاميون‌هاي هوي ديوتي MAN را در چين توليد خواهد كرد همكاري‌هاي خود را گسترش خواهند داد.

 

آسان بار-آسان پديا-تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

 

تراتون همچنين همكاري استراتژيك خود با هولدينگ سولرا را اعلام كرده است. اين شركت به دنبال شكل دادن چشم‌انداز ديجيتالي حمل‌ونقل و لجستيك آينده است. بنا به بيانيه‌ي منتشر شده، همكاري ياد شده شامل راه‌حل‌هاي فروش، سرويس‌هاي راننده و مديريت ناوگان ديجيتالي خواهد بود.

اين كمپاني آمريكايي كه از سال 2005 تاكنون در بازار حضور دارد با بخش كاميون و اتوبوس مان همكاري داشته اما هم‌اكنون يك قدم فراتر گذاشته و با خود تراتون كار مي‌كند.اما شايعات موجود درباره عرضه سهام تراتون در بورس توسط رنشلر تأييد يا رد نشده است. اين مدير ارشد به خبرنگاران گفته كه همه‌ي گزينه‌ها روي ميز بوده و تصميم نهايي هنوز گرفته نشده است.اما اين كار مي‌تواند سرمايه‌ي بيشتري را به شركت تزريق نموده و تراتون را به رقيبي چالش‌برانگيز در برابر دايملر، ولوو و ديگر رقباي اين كلاس تبديل كند.

 

آسان بار-آسان پديا-تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

 

مان در نمايشگاه هانوفر امسال با كاميون‌ها و خودروهاي تجاري متنوع و الكتريكي حاضر شده بود. از جمله‌ي اين محصولات مي‌توان به نسخه بدون آلايندگي ون مان eTGE اشاره كرد كه اساساً فولكس‌واگن كرافتر با نامي متفاوت است.

اما محصول برجسته‌ي اين شركت در هانوفر مان CitE بود كه يك كاميون شهري الكتريكي بوده و تنها در 18 ماه توسعه يافته است. اين كاميون كه براي حمل‌ونقل و توزيع داخل شهري طراحي شده وزن كمي داشته و درب‌هاي پهن آن ورود و خروج را تسهيل مي‌كنند. برد اين كاميون حدود 100 كيلومتر است.

محصول ديگر مان در هانوفر Lion City E است كه نمونه‌ي پيش‌توليدي يك اتوبوس شهري با پيشرانه‌اي مركزي در اكسل است. باتري‌هاي مقاوم در برابر تصادف اين اتوبوس در سقف نصب شده‌اند تا فضاي بيشتري وجود داشته باشد. تنها در 3 ساعت مي‌توان برد 270 كيلومتري را به دست آورد.

 

آسان بار-آسان پديا-تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

 

از طرف ديگر اسكانيا را داريم كه بيشتر روي مسافت‌هاي زياد و سوخت LNG تمركز داشته است. اگرچه LNG جايگزين ساده‌تري براي گازوئيل بوده اما فاقد زيرساخت‌هاي كامل مي‌باشد و آلمان امسال اولين جايگاه سوخت‌گيري LNG را تأسيس كرده است.اولين اتوبوس مسافت طولاني اسكانيا كه از LNG استفاده مي‌كند Interlink Medium Decker نام دارد. اين وسيله نقليه 13 متر طول داشته و برد آن به 1000 كيلومتر هم مي‌رسد.

خودروهاي تجاري فولكس‌واگن نيز با دست پر به ميدان آمده بود. خودروهاي كدي و ترانسپورتر الكتريكي با همراهي ABT توسعه يافته‌اند. اين ون‌هاي كوچك شهري اوايل سال آينده وارد بازار خواهند شد و بردهاي 200 يا 400 كيلومتري خواهند داشت.

 

آسان بار-آسان پديا-تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

 

محصول ديگر اين شركت ون مفهومي فولكس‌واگن كرافتر هاي موشن است كه بر پايه كرافتر الكتريكي ساخته شده است. اين خودرو داراي تكنولوژي سلول سوختي‌اي است كه به پيشرانه الكتريكي نيرو مي‌دهد. با استفاده از باك هيدروژني 4.2 كيلومتري، شاهد برد 350 كيلومتري هستيم. اين باك طراحي مدولار داشته و دومين نسخه از محدوده حركتي 500 كيلومتري برخوردار است.

پروژه بعدي كارگو e-Bike نام داشته و مي‌تواند تا 210 كيلوگرم بار را حمل كند. نهايتاً به كانسپت I.D. Buzz كارگو مي‌رسيم كه براي اولين بار معرفي شده و اولين عضو تجاري از خانواده خودروهاي الكتريكي I.D. فولكس است. اين ون از رانندگي خودكار سطح 4 برخوردار بوده و محدوده حركتي آن به بيش از 550 كيلومتر مي‌رسد.

 


منبع:پدال

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۱۲:۵۱

  نگاهي به F-Vision محصول ديگر فورد

در اين مقاله به معرفي محصول ديگري از فورد مي پردازيم كه نسل جديدي از كشنده هاي ارائه شده از فورد در نمايشگاه هانوفر آلمان است. 

فورد در نمايشگاه وسايل نقليهٔ تجاري هانوفر نسخهٔ بروز شدهٔ خانوادهٔ ون‌هاي ترانزيت خود و همين‌طور كِشندهٔ جديدي بنام F-Max را معرفي كرد اما اين‌ها تنها محصولات جديد فورد در هانوفر نيستند چراكه اين شركت آمريكايي در اين نمايشگاه كانسپت شگفت‌انگيزي بنام F-Vision Future Truck را هم رونمايي كرده است. اين كانسپت توسط شركت تركيه‌اي فورد اتوسان ساخته شده است. اين شركت در سال 1959 با مشاركت فورد به‌عنوان پشتيبان فني و شركت تركيه‌اي كوچ هولدينگ به‌عنوان سرمايه‌گذار تأسيس شد و تا به امروز به توليد ون‌هاي تجاري و كاميون‌هاي فورد در تركيه مي‌پردازد.

 

آسان بار-آسان پديا-آسان بار-  نگاهي به F-Vision محصول ديگر فورد

 

فورد اتوسان اطلاعات زيادي از كِشندهٔ كانسپت F-Vision منتشر نكرده اما با نگاه به تصاوير مي‌توان به طراحي عجيب و فوق‌العاده آينده‌نگرانهٔ آن پي بُرد. اين كِشندهٔ كانسپت استايل آئروديناميكي داشته و شيشهٔ جلوي آن به‌صورت تركيبي درون بدنه كار شده است. ازجملهٔ ديگر ويژگي‌هاي ظاهري برجستهٔ F-Vision نيز مي‌توان به رينگ‌هاي بسيار بزرگ و ورودي‌هاي هوايي كه با نوارهاي LED احاطه شده‌اند اشاره كرد. علاوه بر اين، در اين كانسپت بجاي آينه‌هاي جانبي از دوربين استفاده شده و براي دسترسي به كابين آن‌هم يك درب كشويي در سمت راست تعبيه شده است.

 

آسان بار-آسان پديا- نگاهي به F-Vision محصول ديگر فورد

 

طراحي آئروديناميك اين كِشنده به تريلر آن‌هم كشيده شده به‌گونه‌اي كه چرخ‌هاي آن به‌طور كامل پوشيده و مخفي شده‌اند و روي پنل‌هاي جانبي آن‌هم نقوشي كار شده است. نتيجهٔ اين اقدامات موجب شده كه اين تريلر بسيار آينده‌نگرانه‌تر از كانتينرهاي سنتي باشد كه امروزه در جاده‌ها مي‌بينيم. همان‌طور كه گفته شد فورد اطلاعات چنداني از F-Vision منتشر نكرده و صرفاً گفته است كه قواي محركهٔ آن از نوع الكتريكي بوده و به تكنولوژي رانندگي نيمه‌خودكار سطح چهار هم مجهز است. با استفاده از اين تكنولوژي نيمه خودران، كِشنده مي‌تواند در شرايط خاصي خودش اقدام به رانندگي كند.(در مورد كشنده هاي فورد بيشتر بدانيد)

 

آسان بار-آسان پديا- نگاهي به F-Vision محصول ديگر فورد

 

در اين كِشندهٔ كانسپت همچنين از قطعات سبك‌وزني استفاده شده و در قسمت جلويي آن‌هم سيستمي تعبيه شده كه مي‌تواند طرح‌هاي مختلفي را به نمايش درآورَد. در مورد اين سيستم چيز بيشتري گفته نشده ولي در يكي از تصاوير زنده‌اي كه از F-Vision منتشر شده مي‌توان ديد كه در قسمت ورودي‌هاي هواي آن طرح لوزي مانندي به نمايش درآمده است. هرچند اين كانسپت در ظاهر شباهت‌هايي با ساير كِشنده‌هاي مربوط به آينده دارد اما فورد گفته است كه در طراحي F-Vision از ابرقهرمان‌هاي مارول الهام گرفته شده است. اين ادعا را مي‌توان قابل‌قبول دانست چراكه قيمت جلويي كِشنده به كلاه مرد آهني (آيرون‌من) شباهت‌هايي دارد.

 


منبع:پدال

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۲۸:۲۸

تن كيلومتر در ۶۶۰ هزار مسير

فرامرز مداح عضو هيئت عامل سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي درباره مصوبه تازه شوراي عالي هماهنگي ترابري كشور مبني بر محاسبه كرايه حمل بر مبناي تن ـ كيلومتر اظهار داشت: اين مصوبه كلي است و بر مبناي اين مصوبه، سازمان راهداري بايد كرايه حمل براي ۶۶۰ هزار مسير را تعيين كند. 

مداح در پاسخ به اين سوال كه آيا مصوبه كلي شوراي عالي هماهنگي ترابري و نرخ هايي كه توسط سازمان راهداري براي ۶۶۰ هزار مسير تعيين خواهد شد، جهت اجرا نياز به مصوبه ستاد تنظيم بازار دارد يا خير، گفت: در بخشي از مصوبه شوراي عالي ترابري آمده است كه اجراي اين روش محاسبه كرايه حمل بايد با مجوز سازمان هاي ذي ربط باشد ؛ كه منظور از سازمان هاي ذي ربط ، ستاد تنظيم بازار است؛ اما درباره آن بحث وجود دارد كه ستاد تنظيم بازار چگونه مي تواند براي ۶۶۰ هزار مسير كه قرار است سازمان راهداري قيمت گذاري و ابلاغ كند، اظهار نظر كند؟

او ادامه داد: ما در سازمان راهداري نرخ پايه كرايه را محاسبه كرده و به ادارات كل استان ها مي فرستيم. ادارات كل راهداري استان ها نيز آن را براي انجمن هاي صنفي استاني مي فرستند و با كمك آنها نرخ نهايي كرايه حمل در آن استان را تعيين مي كنند؛ بنابراين اينگونه نيست كه ما جدول را در تهران تهيه كرده و به رانندگان ابلاغ كنيم. بلكه نرخ كرايه‌ها در استان ها نهايي مي شود.

آسان بار_آسان پديا-فرامرز مداح-تن كيلومتر در ۶۶۰ هزار مسير

او سوالات مطرح شده در مورد تن كيلومتر را اينگونه پاسخ داد:

كرايه حمل بر مبناي تن-كيلومتر چگونه محاسبه مي‌شود؟

معاون سازمان راهداري درباره نحوه محاسبه كرايه حمل بر مبناي تن-كيلومتر توضيح داد: در اين روش بر اساس يك صفحه بزرگ اكسل كه دو ماه به طول انجاميد تا آن را تهيه كنيم، عمل مي شود. در اين فرمول يك رقم پايه به عنوان تن ـ كيلومتر تعيين مي شود (مثلا ۱۰۰ هزار تومان) بعد اين رقم پايه براي آنكه تبديل به كرايه شود يك سري ضرايب مسافتي به آن مي خورد چون تن ـ كيلومتر در راه هاي نزديك گرانتر از راه هاي دور است.

او افزود: بعد از آن به صورت پله اي و بر اساس ظرفيت خودرو، تن ـ كيلومتر را محاسبه مي كنيم. مثلا براي يك تريلر كه ۲۲ تن وزن دارد فرض بر اين است كه كل اين ظرفيت در اختيار قرار گيرد و نهايتا سه رقم مسافت، وزن و تن ـ كيلومتر داريم كه در هم ضرب مي شود.

مبناي جديد، الزاما به معناي افزايش نرخ در همه مسيرها نيست

عضو هيئت عامل سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي درباره ضمانت اجرايي اين روش براي تعيين كرايه حمل افزود: رقمي كه بر اساس فرمول مذكور تهيه مي شود، رقم پايه است و اگر رانندگاني بخواهند با نرخ كمتر اقدام به حمل بار كنند، ديگر در اختيار ما نيست. بنابراين ضمانت اجرايي خيلي محكم و قابل قبولي نخواهد داشت. اما مي تواند براي انتقال بارهاي دولتي ملاك عمل قرار گيرد.

مداح گفت: محاسبه كرايه حمل بر اساس تن ـ كيلومتر به اين معنا نيست كه در همه جا كرايه افزايش مي يابد بلكه در برخي موارد معدود، كرايه كاهش مي يابد.

آسان بار-آسان پديا-تن كيلومتر در ۶۶۰ هزار مسير

مبناي جديد چه تاثيري بر قيمت كالاها دارد؟

او در پاسخ به اين پرسش كه آيا محاسبه كرايه حمل بر اساس تن ـ كيلومتر سبب افزايش قيمت تمام شده كالا براي صاحب بار و نهايتا قيمت خودِ كالا مي شود؟ گفت: تأثير اين نوع محاسبه كرايه حمل بر قيمت تمام شده كالا بسيار اندك است و هر چه محموله با ارزش تر باشد، ميزان اثرگذاري افزايش كرايه حمل بر قيمت كالا هم به همان نسبت كاهش مي يابد ولي هر چه كالا كم ارزشتر باشد، تأثير آن بيشتر مي شود. مثلا در ۲۰ تن گوجه فرنگي كه ارزش آن ممكن است ۶۰ ميليون تومان باشد، نهايتا افزايش ۱ ميليون توماني كرايه حمل (در صورت محاسبه با تن ـ كيلومتر) نسبت به نرخ كرايه هاي گذشته، تأثير چنداني در قيمت تمام شده كالا براي صاحب بار نخواهد داشت درنتيجه اين روش محاسبه كرايه حمل نمي تواند بهانه اي براي افزايش قيمت كالا از سوي صاحب بار باشد.

معاون برنامه ريزي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي درباره تأثير روش جديد تعيين كرايه حمل بر رقابت جاده و ريل در حمل بار اظهار داشت: با توجه به اينكه با اعمال روش تن ـ كيلومتر قيمت حمل بار با جاده افزايش مي يابد، به سود ريل بوده و راه آهني ها از اجراي محاسبه تن ـ كيلومتر استقبال مي كنند؛ چون استفاده از راه آهن براي حمل بار توجيه پذيرتر خواهد بود.

خودروهاي حامل سوخت و شركت‌هاي پخش، مشمول نيستند

او درباره تسري روش تن ـ كيلومتر به خودروهاي سوختي گفت: خودروهاي حامل سوخت در اين روش قرار نمي گيرند. چون صاحب كالا در فرآورده هاي نفتي، دولت است كه از سازمان برنامه و بودجه مجوز مي گيرند؛ هر چند كه روش محاسبه كرايه حمل خودروهاي سوختي نيز در حال حاضر بر اساس تن ـ كيلومتر است اما در زمره قيمت گذاري سازمان راهداري قرار نمي گيرند.

مداح درباره خودروهاي حامل مواد غذايي وابسته به شركت هاي پخش مواد غذايي گفت: خودروهاي باري زيرمجموعه شركت هاي پخش مواد غذايي در زمره خودروهاي سنگين شهري محسوب شده و در شمول اين نحوه تعيين كرايه حمل بار نخواهند بود.

او همچين گفت: از آنجا كه شركت هاي باربري و حمل و نقلي درآمدشان از محل كميسيون توزيع بار به رانندگان است، هر چه كرايه حمل بيشتر شود، سود آنها هم بيشتر مي شود؛ در نتيجه اجراي اين روش به سود شركت هاي حمل و نقلي است و نمي توان گفت تخلفات شركت هاي حمل و نقلي با مبناي جديد، حذف مي شود.

آسان بار-آسان پديا-تن كيلومتر در ۶۶۰ هزار مسير

عضو هيئت عامل سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي درباره تخلفات شركت هاي حمل و نقل  در زمينه توزيع بار ميان رانندگان با حداقل قيمت ها گفت: اگر اين نرخ كرايه حمل اندكي كه شركت ها به راننده ها مي دادند، به سود مصرف كننده نهايي بود، باز هم جاي توجيه داشت؛ اما اشكال كار اين است كه به سود مردم نبود و به نفع خودِ شركت هاي حمل ونقلي بود.

او افزود: در صورتي كه روش تن ـ كيلومتر اعمال و ابلاغ شود، بارنامه هاي صادره از سوي شركت هاي حمل و نقل بايد بر اين اساس باشد اما اگر خودِ راننده بخواهد در زمينه رقابت، تخفيف دهد كه بحث ديگري است و نمي توانيم جلوي او را بگيريم.

جدول منتشر شده در فضاي مجازي، مورد تاييد نيست

اين مقام مسئول در سازمان راهداري در خصوص جدول منتشر شده در فضاي مجازي ميان رانندگان كه اعدادي را به عنوان ارقام پايه محاسبه كرايه حمل بر اساس تن ـ كيلومتر اعلام كرده است، گفت: اين جدول مورد تأييد سازمان راهداري نيست و از سوي تعدادي از رانندگاني كه به عنوان نماينده صنف با ما در ارتباط بودند، منتشر شده است.

او افزود: من به اين افراد گفتم اين ارقام مورد تأييد نيستند و اگر جدولي كه در اختيار سازمان راهداري است به تصويب نهايي نرسد، عامل آن شما هستيد كه با انتشار اين جدول جلوي تصويب آن را گرفتيد.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۱۱:۳۹

تن كيلومتر و سرنوشت نهايي آن

با وجود اقدامات انجام شده در مورد رسيدگي به مطالبات رانندگان يكي از اصلي‌ترين دغدغه‌هاي رانندگان،محاسبه نرخ كرايه براساس تن–كيلومتر بود، كه بر طبق آن وزير راه و شهرسازي وعده داد كه با توجه به زمان نسبتا طولاني مورد نياز براي بررسي شاخص‌هاي مربوط به اين نوع تعرفه‌گذاري اين وزارتخانه پس از انجام بررسي‌هاي كارشناسي نظر خود را در رابطه با آن ارائه خواهد كرد.

با گذشت چند هفته از آغاز بررسي‌ها، سازمان راهداري اعلام كرده است كه كليات محاسبه تعرفه حمل كالا براساس تن–كيلومتر را تصويب كرده است.

يك كاميون‌دار و فعال حمل‌ونقلي كشور خبر داد كه روش محاسبه تن كيلومتر در جلسه كارگروه نهايي شد و ظرف چند ماه آينده عدد دقيق تن كيلومتر در سيستم بارنامه‌ نويسي وارد مي‌شود و ديگر هيچ شركتي نمي‌تواند از اين عدد تخلف كند و پايين‌تر بيايد.(در مورد تخلفات شركت هاي حمل و نقل بيشتر بدانيد)

مالك نخعي به تشريح جلسه مشترك خود با مسئولان سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي در خصوص تعيين تكليف اجراي تن كيلومتر پرداخت و گفت: روش محاسبه تن كيلومتر در جلسه كارگروه نهايي شد.در حال حاضر اقلام هزينه‌اي انواع كشنده كاملاً بررسي‌شده و برآورد نرخ پايه اوليه تن كيلومتر براي انواع كشنده به‌دست‌آمده و عدد نهايي پيداشده است و تنها به مقداري چكش‌كاري نيازمنديم تا به نتيجه قطعي برسيم.

بر اساس اظهارات مالك نخغي از آنجايي‌كه فراواني بارنامه در مسير تهران-بندرعباس زياد بوده است محور پايلوت مورد اجراي اين طرح هم‌ بندرعباس- تهران قرار گرفته است.

آسان بار-تن كيلومتر و سرنوشت نهايي آن

اين كاميون‌دار و فعال حمل‌ونقلي ادامه داد: نكته مهم اين است كه عدد به‌دست‌آمده عدد پايه است و عوارض دولتي و ساير ملزومات به آن اضافه مي‌شود و بسته به نوع مسير و شركت هاي حمل‌ونقل شرايط فرق دارد.

او با توضيح اينكه روش محاسبه تن كيلومتر در جلسه كارگروه نهايي شد، خبر داد كه كارگروه عدد نهايي تن كيلومتر را تا چند ماه ديگر اعلام مي‌كند.مالك نخعي اين راهم گفت كه عجله در اعلام عدد نهايي تن كيلومتر ممكن است جبهه‌گيري صاحب كالا و ضرر كاميون‌دار را در برداشته باشد و اضافه كرد: قرار شده 8 كلاس بارگيري در نظر گرفته شود كه دو كلاس مربوط به كشنده و 6 كلاس باركش است. بر اين اساس عدد پايه براي كرايه خالص كاميون در نظر گرفته مي‌شود و فرض بر اين است كه  اين عدد پايه براي مسيري مسطح در آب‌ و هواي مناسب است و محموله مواد خطرناك نيست و همه‌چيز در سطح پايين در نظر گرفته‌شده است و بعد به آن ضريب مي‌خورد. موضوعي كه هنوز  درباره آن به نتيجه نرسيده‌ايم مسيرهاي يك‌سر خالي و يا دو سر بار است كه تحت اين شرايط مي‌خواهيم تن كيلومتر واقعي را بسنجيم.  ما مي‌خواهيم به شرايطي برسيم كه صاحب كالا متوجه شود حقوق راننده را تاكنون پرداخت نمي‌كرده و حالا مي‌خواهد اين هزينه را درست و واقعي بپردازد.

نخعي ادامه داد: در بخش علمي كار كه قرار است كرايه كاليبره شود و بر اساس معادلات و فرمول به آن برسيم به نتايج ارزشمندي رسيديم و با موافقت سازمان راهداري ظرف چند ماه آينده عدد دقيق تن كيلومتر در سيستم بارنامه‌نويسي وارد مي‌شود و ديگر هيچ شركتي نمي‌تواند از اين عدد تخلف كند و پايين‌تر بيايد.

 

آسان بار-آسان پديا-تن كيلومتر و سرنوشت نهايي آن-مالك نخعي

 

او تأكيد كرد: كليت قضيه اين است كه اكنون تن كيلومتر كشنده كاملاً تعيين‌شده است و از آنجايي‌كه تن كيلومتر قرار است به تفكيك كلاس باري تا كلاس 8 تعيين شود و عددهاي متفاوتي داشته باشد كار ادامه دارد.

او بابيان اينكه طرح موضوع تن كيلومتر توقع ايجاد كرده و رانندگان مي‌خواهند هر چه زودتر به اين نتيجه برسند، گفت: اكنون جامعه كاميون‌داران و جامعه دولتي به اين نتيجه رسيده‌اند كه بايد به يك فرمول اساسي برسيم كه نرخ تمام‌شده حمل واقعي باشد اما پيدا كردن عدد واقعي هزينه‌ها و درآمدها كار راحتي نيست و تا همين‌ الان بر مبناي عرضه و تقاضا و تخمين بوده است.

مالك نخعي در خصوص نحوه اجراي تن كيلومتر، ادامه داد: اكنون بين جامعه عمومي و خصوصي بخش حمل‌ونقل در خصوص قطعيت اجراي تن كيلومتر اشتراك نظر وجود دارد و در همين راستا تاكنون 6 جلسه هماهنگي برگزارشده است اما از آنجايي‌كه روزبه‌روز با چالش‌هاي جدي و پارامترهاي هزينه‌اي جديدي در بازار مواجه مي‌شويم دامنه تحقيقات گسترده و كار زمان‌بر شده است.

از سوي ديگر داريوش اماني، معاون سازمان راهداري با اعلام اين خبر گفت: پيش‌بيني مي‌كنيم در هفته جاري با تائيد وزير راه كليات اين طرح نهايي شده و به مرحله اجرا برسد.

اماني گفت: در ماه‌هاي ابتدايي امسال و در قالب تجمعاتي كه از سوي راننده‌هاي كاميون درباره شرايطشان صورت گرفت، يكي از اصلي‌ترين مشكلات آنها بحث چگونگي محاسبه نرخ حمل بار بود. آنها در كنار درخواست فوري براي افزايش نرخ‌ها، اين مسئله را نيز مطرح كردند كه چارچوب محاسبه نرخ براساس تن-كيلومتر تعيين شود.

به گفته او پس‌ از آنكه سازمان راهداري توانست بحث افزايش نرخ كرايه‌ها را نهايي كند، موضوع تغيير مبناي نرخ‌گذاري نيز در دستوركار قرار گرفت كه امروز به نتيجه‌اي قطعي رسيده است.

معاون سازمان راهداري بابيان اينكه نرخ‌گذاري براساس تن-كيلومتر نياز به مطالعات گسترده داشت، تأكيد كرد: اگر بنا بود سازمان راهداري، مطالعه و جمع‌بندي نهايي در اين زمينه را به يك شركت خصوصي واگذار كند احتمالاً رسيدن به نتيجه‌اي قطعي به بيش از يك سال زمان نياز داشت؛ اما با پيگيري مسئولان سازمان و برگزاري جلسات چندين ساعته ميان مسئولان، كارشناسان و نمايندگان اصناف كار به يك نتيجه قطعي رسيد.

آسان بار-آسان پديا-تن كيلومتر و سرنوشت نهايي آن-داريوش اماني

 

اماني اضافه كرد: درحال‌حاضر طرح مطالعاتي به نتيجه‌اي قطعي رسيده تا بتوان ازاين‌پس مبناي محاسبات كرايه را تغيير داد.

به گفته او، درحال‌حاضر كليات اين طرح نهايي و براي بخش‌هاي مختلف ارسال‌شده است تا در استان‌هاي كشور به مرحله اجرا برسد. در اين رابطه نياز به‌نظر نهايي شوراي‌عالي حمل‌ونقل وجود دارد كه پيش‌بيني مي‌شود در هفته جاري با تائيد وزير راه و شهرسازي به مرحله اجرا برسد.

معاون سازمان راهداري در آخر خاطرنشان كرد: در طول ماه‌هاي گذشته يكي از اصلي‌ترين هدف‌گذاري‌هاي سازمان به وجود آوردن شرايط مناسب براي ادامه فعاليت رانندگان كاميون بوده و خوشبختانه در اين ماه‌ها طرح و سياست‌هاي مثبتي به‌منظور بهبود شرايط رانندگان به تصويب و اجرا رسيده و سازمان همواره تلاش كرده خدمات قابل‌توجه رانندگان را درنظر داشته و تمام توان خود را براي به وجود آوردن شرايطي مناسب براي اين قشر زحمت‌كش جامعه بسيج كند.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۳۱:۱۶

جريمه در انتظار شركت هاي حمل و نقل

مديركل دفتر حقوقي و تدوين مقررات سازمان راهداري عباسعلي بني اسدي با اشاره به تعليق يكماهه پروانه ۹۵ شركت حمل ونقل بار به دليل تخلف گفت: اين شركت ها مرتكب تخلف شدند و در صورت تكرار تخلف پروانه آنها به صورت دائم لغو مي شود.

بني اسدي گفت: حمل ونقل جاده اي مجموعه فعاليت هايي است كه در زمينه هاي گسترده اي از جريان توليد، توزيع، مصرف كالا و خدمات در كشور انجام مي شود. به همين خاطر است كه اين حوزه در اقتصاد كشور و اقتصاد تك تك افراد جامعه نقش انكارناپذيري را دارد.

او ادامه داد: برخلاف بسياري از صنف كه دولت صرفا وظيفه رگلاتوري را بر عهده داشته و نظارت وظيفه اتحاديه هاست، در بخش حمل ونقل جاده اي، قانونگذار وظيفه تدوين استانداردها و نظارت بر فعاليت صنفي را بر عهده دولت گذاشته است.

او با بيان اين كه در حمل ونقل جاده اي اين نظارت توسط سازمان راهداري اعمال مي شود، افزود: از ابتداي سال جاري و پس از اتفاقات سري اول مربوط به كاميون داران كميسيون هاي ويژه اي تشكيل شده بود.

مديركل دفتر حقوقي و تدوين مقررات سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي با بيان اين كه نظارت سازمان به دو شكل انجام مي شود، گفت: بخشي از اين نظارت از طريق رسيدگي به تخلفات رانندگان (كميسيون ماده ۱۱) و بخش ديگر نيز از طريق كميسيون ماده ۱۲ به تخلفات شركت ها و موسسه هاي حمل ونقلي رسيدگي مي شود.

استقرار كميسيون هاي ويژه در پايانه هاي حمل بار 

بني اسدي بيان كرد: بعد از اتفاقاتي -اعتراضات- كه سري قبل در كشور روي داد كميسيون هاي ويژه اي تشكيل شد. بيشترين مشكلي در بخش رسيدگي به شكايت رانندگان داريم اين بوده كه چون رانندگان به دليل ارتباط كار با شركت ها حاضر به شكايت نبودند. كميسيون رسيدگي به تخلفات يك كميسيون شبه قضايي است كه شبيه آن در جاهاي ديگر نيز وجود دارد. در نتيجه نمي توانيم از اصول قضايي عدول كنيم. اصول قضايي مي گويد كه مهم ترين ركن اين است كه يك شاكي وجود داشته باشد.

او اظهار كرد: در دو سه ماه اخير كميسيون هاي ويژه در پايانه ها و مراكز بار مستقر شده و به محض صدور بارنامه، اطلاعات و رفتارهاي صورت گرفته را كنترل مي كردند. اگر در اين بررسي ها حق راننده اي ضايع شده بود به آن رسيدگي مي كردند.

او با بيان اين كه كار اين كميسيون هاي ويژه از اول تيرماه امسال آغاز شد، افزود: در اين موضوع به يك مشكل برخورديم؛ پس از يكماه رانندگان مي گفتند كه بنده شكايتي نكرده ام چرا به استناد تضييع حقوق بنده با شركت برخورد كرده ايد. اين به خاطر همان تعاملات كاري است كه واقعا دست ما را مي بندد.

مقام مسئول سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي از سامانه شهرا، ۱۴۱، سايت ۱۴۱ و... به عنوان سامانه هايي براي دسترسي رانندگان براي طرح شكايت نام برد و گفت: كميسيون هاي ويژه در سطح كشور و در هر اداره كل هستند و اختيار تامي هم دارند كه تابع ضوابط اداري سازمان است و از تيرماه امسال تاكنون كميسيون هاي ويژه به ۱۲۱۰ پرونده رسيدگي كرده اند كه از اين تعداد ۶۳۹ به جريمه نقدي منتهي شده، ۱۶۷ مورد تذكر كتبي، ۲۷۱ مورد برائت و ۱۳۳ مورد تعليق پروانه فعاليت داشته ايم.

او با تاكيد بر اين كه تمركز اين كميسيون ها رسيدگي به شكايت رانندگان است، اظهار كرد: خيلي راحت مي توانيم بررسي كنيم كه آيا اطلاعات و ارقام درج شده در بارنامه درست است يا خير؟ رانندگان شماره بارنامه و نام شركت صادر كننده را به ما مي دهند. بلافاصله مي توانيم بارنامه را كنترل مي كنيم. همواره به رانندگان اعلام كرده ايم كه چنانچه شركت ها به دليل شكايت، باري ندهند به شدت با شركت ها برخورد مي كنيم.( در مورد مزاياي حذف بارنامه كاغذي بخوانيد )

او با اعلام اين كه نمونه اين برخوردها پايانه تهران بود، افزود: وقتي شركت در حال بررسي بارنامه بود راننده در مسير بود براي بارگيري. شركت حمل ونقل با صاحب كالا تماس گرفته و مي گويد بار فلان راننده را لغو كنيد چون رفته و شكايت كرده است.

آسان بار-آسان پديا-جريمه در انتظار شركت هاي حمل و نقل

تعليق ۲ ماهه پروانه شركت معروف حمل ونقلي 

مديركل دفتر حقوقي و تدوين مقررات سازمان راهداري با تاكيد براين كه با اين شركت معروف برخورد كرده و به مدت ۲ ماه پروانه آنرا تعليق كرديم، تصريح كرد: به هر روشي كه اطلاعات را به دست آوريم كه راننده اي را بلك ليست كنند به شدت برخورد مي كنيم.

بني اسدي در خصوص كميسيون ماده ۱۲ اظهار كرد: اگر چه روال رسيدگي اين است كه شاكي مراجعه مي كند، اما با مراجعه به پايانه به دنبال آن بوده ايم كه رفتار را در بين مردم شكل دهيم تا از حق خود با شكايت كردن دفاع كنند. از حدود سه دهه گذشته ضوابط تشكيل شركت هاي حمل ونقل به سمت و سويي بوده كه براي افرادي مجوز صادر مي شود كه در اين بخش آورده سرمايه داشته باشد و يك بارنامه نويس صفر نباشد.

او ادامه داد: شركت هايي كه از دهه ۷۰ تاسيس شده اند مكلفند كاميون ملكي ارائه دهند. هدف از اين كار آن است كه در كاميون ملكي راننده مستخدم شركت استريال هزينه هاي كاميون بر عهده شركت حمل ونقل بوده و بسياري از اين مشكلات راننده هاي خود مالك كمتر است. ضمن اين كه كاميون در اختيار بخش حمل ونقل كشور است و ديگر شخصي نيست.

او با اعلام اين كه امروز براي تاسيس شركت حمل ونقلي در شهرهاي درجه يك ۱۲ دستگاه كاميون و براي شهرهاي توانمند ۷۵ دستگاه مورد نياز است، گفت: از ۵ سال قبل كه سيستم جامع صدور بارنامه راه اندازي شد، تمام فعاليت هاي شركت ها در سامانه ثبت مي شود.

مقام مسئول سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي يادآور شد: بر اساس بررسي هاي صورت گرفته توسط سازمان راهداري در شهريور ماه براي خيلي از كاميون ها بارنامه صادر شده كه به معناي كار كردن كاميون ها بوده است، اظهار كرد: اما از ابتداي مهرماه بر اساس بررسي هاي انجام شده شركت هايي كه ۱۰ دستگاه كاميون ملكي به بالا داشته در صورت نداشتن هيچ كاركردي از ابتداي ماه جاري بر اساس تكليف قانوني برخودرهاي لازم انجام شود.

آسان بار-آسان پديا-جريمه در انتظار شركت هاي حمل و نقل

بني اسدي با بيان اين كه ۹۵ شركت مشمول ليست تنبيهي سازمان راهداري و حمل ونقل قرار گرفتند، اظهار كرد: اين شركت ها به مدت يكماه تعليق پروانه شدند و به تعدادي هم تذكر كتبي داده شد. اگر اين شركت ها بخواهند به اين شكل صاحبان كالا را بلاتكليف بگذارند برخوردهاي شديدتري با آنها اعمال خواهد شد.

او در پاسخ به اين پرسش كه دليل اين شركت ها براي عدم فعاليت چه بوده است، افزود: اين شركت ها از زمان ابلاغ راي تا امروز عدله محكمه پسندي براي ما ارائه نكرده اند، به نظر مي آيد اينها تابع جو رانندگان خودمالك قرار گرفته بودند. اين در حالي است كه شركت هاي مذكور اساسا براي اين تاسيس شدند كه همواره در اختيار صاحبان كالا و متقاضيان حمل بار در كشرور باشند. چه آن كه اگر اين كاميون ها را ارائه نمي كردند سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي به آنها مجور نمي داد.

او در عين حال با قدرداني از شركت هايي كه در ايام اعتراض رانندگان فعال بوده اند، بيان كرد: كاميون داراني كه كاميون آنها از سوي افراد ناشناس آسيب ديده بر اساس مصوبه دولت سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي به صورت نقدي خسارت آنها را جبران مي كند.

او با اشاره به اين كه تعليق اين شركت ها از چهارشنبه هفته گذشته آغاز شده است، تصريح كرد در صورت تكرار تخلف، مي توانيم پروانه شركت ها را به صورت دائم لغو كنيم. در ۱۸ استان كشور ۹۵ شركت حمل ونقل بار متخلف به مدت يكماه تعليق پروانه شده اند.

بني اسدي در پايان گفت: سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي براي برخورد با شركت هاي متخلف فقط ابزار تنبيهي در اختيار دارد.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۳۵:۵۵

 

كاميون يخچالي و حمل بار با آن 

يك كاميون يخچال دار كاميون و يا ون طراحي شده براي حمل بارهاي سريع در دماي خاص است.

كاميون هاي يخچالدار از ماشين هاي يخچالدار كه داراي تهويه اي ساده براي حمل ميوه است، متفاوت مي باشد. كاميون هاي يخچالي مي توانند به اندازه يخ سرد شوند و به انواع سيستم هاي خنك كننده مكانيكي و ديزلي مجهز هستند كه از دي اكسيد كربن (به صورت يخ خشك يا به صورت مايع) به عنوان يك عامل خنك كننده در اين مدل كاميون هاي استفاده شده است. اتاق يخچالي كاميونت به گونه اي طراحي شده اند تا بتوانند دماي بار سرد را حتي در شرايط تابستان گرم در خارج از كاميون حفظ كنند.

اولين كاميون هاي كاميون هاي مجهز به يخچال هاي مكانيكي در سال 1925 توسط صنعت بستني معرفي شد. در سال 2010 در سراسر جهان حدود 4 ميليون كاميون با يخچال و فريزر مورد استفاده قرار گرفت.

 

 

اتاق حمل بار كاميون يخچالي 

اتاق حمل بار يخچالي كاميونت در واقع يك واحد يخچال عايق شده است كه بر روي يك شاسي نصب مي شود. اتاق حمل بار يخچالي همانند اتاق حمل بار بر روي شاسي كاميونت ، وانت بار و .. قرار مي گيرد و به دليل استفاده از ساندويچ پانل در ساخت آن ميزان اتلاف انرژي به حداقل مي رسد.

كاميونهاي يخچالي در اواخر دهه 1930 در ايالات متحده به شكل مدرن ظاهر شدند كه بر اساس قرار گرفتن يك واحد يخچال عايق شده روي يك شاسي توليد شده بودند. اين پيكربندي تقريبا براي 80 سال تغيير نكرده است، اما حجم تجهيزات، ظرفيت آن ها در طول گذشت سالها توانسته بهبود يابد.

ويژگي‌هاي اتاق هاي حمل بار يخچالي 

1.عايق انرژي

2.ايزوله بودن

3.امكان ورود و خروج هر نوع آلودگي به درون اتاق وجود نداشته باشد.

 

كندانسورهاي اتاق حمل بار كاميون يخچالدار 

براي اتاق حمل بار يخچالي از كندانسور هايي استفاده مي شود كه شامل يك قطعه فلزي از لوله است كه به شكل پيچيده پيچ خورده است. اين لوله با يك نوع مايع فوق العاده با تكنولوژي بالا، شناخته شده به عنوان مايع خنك كننده پر شده است.

شركت ماموت و كاميون‌هاي يخچالي 

شركت ماموت به عنوان يكي از پيشتازان در امر صنعت به خصوص در زمينه ساخت انواع اتاق هاي حمل بار با توليد محصولات با كيفيت و ويژگي هايي نظير افزايش كيفيت و سبكي و مقاومت و عايق بودن محصولات خود را از ديگر توليد كنندگان متمايز ساخته است.اتاق حمل بار يخجالي ماموت از سازه ساندويچ پانل ساخته شده است.

لايه‌هاي متفاوت ساندويچ پنل در اتاق كاميون يخچالدار 

1.يك لايه مياني ساخته شده از فوم

2.پلي اورتان

3.پشم سنگ و ساير مواد ديگر

درب عقب اتاق حمل بار يخچالي دو لنگه بوده و بر روي 3 لولا با ضخامت 8 ميلي متر از جنس چوب چند لايه با دو وزق آلوزينك و داراي عايق بني PVC با لاستيك مخصوص مي باشد.

 

مشخصات اتاق يخچالي ايسوزو ۵/۲ 

نوع اتاق :

ابعاد بيروني 

 • طول ۳۲۰۰ ميليمتر
 • عرض ۲۰۰۰ ميليمتر

ابعاد داخلي

 • طول ۳۰۲۰ ميليمتر
 • عرض ۱۷۸۰ ميليمتر
 • ارتفاع مفيد داخل ۱۶۵۰ ميليمتر
 • حجم ۹ مترمكعب

ساختار شاسي

شاسي و قطعات فلزي ساخته شده از فولاد با استحكام بالا (St52-3/Qst 380Tm)

 

اتاق يخچالي ماموت

ساختار اتاق

ديواره هاي بغل ، جلو، سقف از عايق ساندويچ پانل يك تكه (پلي اورتان آلماني)مخصوص دو رو ورق آلوزينك پيش رنگ شده (ضخامت ورقها بيرون ۰٫۸mm و داخل ۰٫۵mm و از رو ۲۵ ميكرون رنگ پلي استر و از زير پرايمر مخصوص) – تمام پروفيل هاي نگهدارنده پانل(بيرون و داخل) از آلومينيوم مخصوص – داراي سيستم روشنايي داخل سردخانه .

ضخامت ديواره ها

ديواره جلو ۱۰ سانتيمتر و داراي تقويت جهت اتصال يونيت – سقف ۱۰ سانتيمتر و داراي تقويت جهت اتصال پليت – ديواره بغل ۱۰ سانتيمتر – كف ۱۵ سانتيمتر با زير ورق پيش رنگ شده خارجي و رو داراي ريل آلومينيومي جهت جريان هوا زير پالت ها.

 

سرد كننده ها

 • Safkar Model 325E – . قابل استفاده با برق سه فاز يا حركت ميل لنگ كاميون – قابل تنظيم دماي -۱۸ تا +۲ درجه سانتيگراد
 • Safkar Model 325K – . قابل استفاده با حركت ميل لنگ كاميون – قابل تنظيم دماي -۱۸ تا +۲ درجه سانتيگراد .
 • پليت هاي سردكننده قابل استفاده با برق سه فاز- قابل تنظيم دماي–۳۵ تا ۰ درجه سانتيگراد (مخصوص بستني) .

 

درب عقب

 • درب دولنگه و بر روي هر لنگه ۳ لولا و يك قفل با ضخامت درب عقب ۸۰ ميليمتر از جنس ساندويچ پانل و داراي عايق بندي P.V.C با لاستيك مخصوص مي باشد .
 • تجهيزات سفارشي اتاق يخچالي ماموتدرب بغل بزرگ : ۱۵۰*۹۰ سانتيمتر .
 • درب بغل متوسط : ۹۰*۷۰ سانتيمتر
 • درب بغل كوچك : ۸۰*۶۰ سانتيمتر
 • گلگير : ۲ يا ۴ عدد ربع دايره
 • نردبان

وام گرفته از: تراكزكار

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۳۹:۳۱

اعتراضات همچنان نيازمند رسيدگي

با توجه به اينكه بسياري از مشكلات و دلايل اصلي رانندگان براي اعتراضات، گراني لاستيك و لوازم يدكي خودرو بوده است،همچنين مطالبات ديگري نيز سبب اين اعتراضات شده است، اما به نظر مي رسد كه علاوه بر حل شدن حدودي از اين مشكلات، اين اعتراضات همچنان نيازمند رسيدگي جدي توسط افراد مربوطه است.

آسان بار-آسان پديا-اعتراضات همچنان نيازمند رسيدگي-اعتراضات رانندگان

 

هزينه هاي كميسيون ها براي راننده ها سنگين تمام مي شود

يكي از فعالان جاده اي با سابقه با بيان اينكه صنف رانندگان كاميون همواره قدردان زحمات مسئولان سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي بوده و آنان را پدر دلسوز خانواده بزرگ حمل و نقل مي دانند، بيان مي كند: كاميون داران هميشه سازمان راهداري را حامي خود دانسته و براي قوانين وضع شده از سوي اين سازمان احترام قائل هستند.

قاسمي تصريح كرد: رانندگان كاميون به منظور پيشرفت كشور با تمام مشكلات كالاي مورد نياز مردم و واحدها و كارخانه جات را در كمترين زمان ممكن از نقطه اي به نقطه ديگر جابه جا مي كنند و امروز از سازمان راهداري درخواست كمك داشته و انتظار دارند مسئولان اين سازمان به داد آنها برسند. كاميون داران هميشه سازمان راهداري را حامي خود دانسته و براي قوانين وضع شده از سوي اين سازمان احترام قائل هستند.

اين راننده پيشكسوت ادامه داد: در ماه اگر بخواهيم يك سرويس بار از بندرعباس به تهران منتقل كنيم ۵ ميليون تومان بارنامه اين سرويس مي شود كه يك ميليون و ۱۰۰ هزار تومان آن را بايد به صورت نقدي بابت كميسيون گاراژ پرداخت كنيم، ۶۰۰ هزار تومان هم هزينه سوخت سرويس مي شود، حدود ۲۳۰ هزار تومان هم بايد بابت حق بيمه پرداخت كرد و مبلغي را نيز بابت هزينه هاي خودرو از جمله روغن و هزينه هاي نگهداري و حتي خورد و خوراك خود كنار بگذاريم، رانندگان كاميون سالانه ۵۰۰ هزار تومان بابت شارژ هوشمند پرداخت مي كنند و به راستي يك راننده كاميون با اين هزينه ها و درآمدها به كجا خواهد رسيد.

آسان بار-آسان پديا-اعتراضات همچنان نيازمند رسيدگي

 

او همچنين اضافه كرد: زماني كه يك حلقه لاستيك ۴ ميليون تومان و روغن ۵۰۰ هزار تومان بوده و كل درآمد راننده كاميون از يك سرويس طولاني مدت ۳ ميليون تومان بود كه بايد با آن خرج خانواده و كرايه خانه را هم بدهد راننده چه طور مي تواند درآمدزايي داشته باشد.(در مورد مشكلات تامين لاستيك بيشتر بدانيد)

قاسمي تصريح كرد: يك حلقه لاستيك چرا بايد با قيمت ۵ ميليون تومان هم در بازار پيدا نشود، چرا در اين ۱۱ روز بايد انبارهاي احتكار لاستيك كشف و شناسايي شود؟ چرا عده اي با منفعت طلبي خود آرامش كشور را به هم مي ريزند و امنيت رواني جامعه را در معرض تهديد قرار مي دهند؟

او ادامه داد: ۲۰ درصد به كرايه حمل بار افزوده شد اما در مقابل قيمت لاستيك سر به فلك كشيد و روغن به ۴۴۰ هزار تومان رسيد!

 

آسان بار-آسان پديا-اعتراضات همچنان نيازمند رسيدگي-اعتراضات كاميون داران

 

يكي ديگر از فعالان حمل و نقل نيز در اين زمينه مي گويد: يكي از وعده هايي كه مسئولان دادند بحث بيمه تكميلي رانندگان بود، به رانندگان گفتند مشكل بيمه تكميلي برطرف شده و رانندگان بروند ثبت نام كنند، رانندگان يك روز در صف ايستاده و براي دريافت مزاياي بيمه تكميلي ثبت نام كردند و مبلغ ۳۰ هزار تومان هم از آنها كسر شد، اما هنگامي كه براي دريافت هزينه هاي بيمه تكميلي مراجعه مي كنند عملا اينگونه نيست.

او با اشاره به اينكه نرخ بيمه هرسال افزايش مي يابد، اظهار مي كند: سالي ۲۳۰ هزار تومان بايد حق بيمه پرداخت مي كنيم تا پس از پرداخت ۳۰ سال حق بيمه با ماهي يك ميليون تومان بازنشسته شويم، به راستي در اين شرايط سخت اقتصادي چگونه مي توان با حقوق كم بازنشستگي روزگار گذارند، خرج چند نفر را داد و كرايه خانه هم پرداخت كرد!

يكي ديگر از كاميون داران هم اضافه كرد: شغل رانندگي با وجود داشتن مشكلاتي همچون سختي كار، حوادث جاده اي، سرما و گرما جزو مشاغل سخت به حساب نمي آيد.  اين اعتراض ها بهانه اي براي رساندن صدايمان به مسئولان است ما به دنبال اعتراضات تنش آفرين نيستيم و تنها انتظار داريم مسئولان به وعده هاي خود عمل كنند.

 

آسان بار-آسان پديا-اعتراضات همچنان نيازمند رسيدگي-اعتراضات رانندگان

 

او با انتقاد از وضعيت دلالي در حمل بار مي گويد: در استان هايي كه اعلام بار دارند مشكلي در زمينه دلال بازي نيست، اما در شهرهايي كه فاقد اعلام بار هستند دلال ها سوءاستفاده كرده و براي رانندگان گربه مي رقصانند به طور مثال بارنامه را دو ميليون و ۵۰۰ هزار تومان فاكتور كرده و يك ميليون تومان آن را خود و شركت طلب مي كنند و صاحب كالا هم به گمان اينكه بار ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان برايش تمام شده است قيمت آن را به روي كالا كشيده و به دست مشتري مي رساند و در اين ميان تنها رانندگان ضرر كرده اند.

يكي ديگر از كاميون داران نيز گفت: امروز همكاران من در تامين لاستيك با چالش و مشكلات جدي مواجه هستند، قيمت بالا و كمبود لاستيك در بازار موجب شده كه دست از كار بكشند. قيمت يك جفت لاستيك بالاي ۱۰ ميليون تومان است كاميون داراني كه ۱۸ چرخ دارند چقدر بايد كار كنند تا بتوانند يك جفت لاستيك بخرند؟

 

آسان بار-آسان پديا-اعتراضات همچنان نيازمند رسيدگي-اعتراضات كاميون داران

 

او تصريح كرد: علاوه بر لاستيك قيمت لوازم يدكي نيز به شدت افزايش پيدا كرده، هزينه تعمير موتور ۳۰ ميليون تومان است، همه اين قيمت ها در كنار نبود هيچ گونه حمايتي باعث شده رانندگان دست به اعتراض بزنند.

اين راننده تامين لاستيك به قيمت ارزان، در نظر گرفتن سختي كار و تلاش در راستاي بهبود وضعيت معيشت رانندگان را از مهم ترين خواسته هاي رانندگان برشمرد. هنوز كاميون داران ناچار هستند كميسيون هاي سرسام آوري پرداخت كنند و مديريت اين بخش اصلاح نشده است.

او گفت: همه كاميون داران تنها و تنها به دنبال خواسته هاي به حق خود هستند و چيزي فراتر از حق خود نمي خواهند، در اين اعتراض ها اسير نقشه دشمن نخواهند شد، قطعا كساني كه به بهانه اعتراض دست به برخي اقدامات مي زنند از قشر رانندگان نبوده و مسير آنها از كاميون داران جداست.

دالايي در پايان خاطرنشان كرد: كاميون داران هم از بيكاري و عدم بارگيري خوشحال نيستند، قطعا آنها هم در زندگي كرايه خانه و قسط داشته و بايد مخارج زندگي را تامين كنند و به خوبي مي دانند با نشستن در خانه درآمدي نخواهند داشت، اما اگر امروز به خواسته هاي آنان رسيدگي نشود قادر به ادامه كار نخواهند بود، اگر اول خردادماه امسال كاميون ها به دليل اعتراض زمين گير شدند تا مدتي ديگر اين كاميون است كه راننده را متوقف مي كند چون قطعات و لاستيك در بازار نيست و كاميون هم بدون لاستيك تكان نمي خورد.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۴۰:۴۰

اعتراضات رانندگان و راه حل هاي جديد

در ماه هاي اخير بارها شاهد اعتراضات رانندگان كاميون نسبت به مشكلاتي چون عدم افزايش كرايه ها، مشكلات بيمه اي، پرداخت مبالغي مازاد بر كميسيون به شركت هاي حمل ونقل مختلف كشور بوديم، اعتراضي كه با وعده هاي مسئولان پايان يافت، اما با عملي نشدن وعده ها دوباره جان گرفت.

بيش از ۱۰ روز از اعتراض كاميون داران و رانندگان وسايل نقليه سنگين استان هاي مختلف به گراني لاستيك، لوازم يدكي و عدم افزايش واقعي كرايه بار و نيز برخي مشكلات صنفي سپري شده و فعالان اين صنف همچنان در انتظار حركتي از سوي مسئولان هستند.

افزايش قيمت لاستيك و لوازم يدكي و قطعات مورد نياز كاميون ها از يك سو و عدم توجه به مطالبات كاميون داران در زمينه مسائل بيمه اي از سوي ديگر، موجب شده از ۱۰ روز گذشته فعالان اين صنف بار ديگر در اعتراض به بي توجهي مسئولان دست به اعتراض زده و خانه نشين شوند.

رييس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي عبدالهاشم حسن نيا در مورد مشكلاتي كه در ماه هاي اخير گريبان گير رانندگان كاميون شده است گفت: تلاش كرده‌ايم با برنامه‌ريزي مشخص و هماهنگي همه ارگان‌‌هاي دست‌اندركار نظير وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد و دارايي، گمرك جمهوري اسلامي ايران، نيروي انتظامي، پليس‌راه و غيره، مشكلات كاميون‌داران بررسي و رفع شود.

آسان بار-آسان پديا-مشكلات رانندگان و راه حل هاي جديد-عبدالهاشم حسن نيا

 

عبدالهاشم حسن‌نيا در ادامه، با اعلام اين مطلب گفت: با توجه به آخرين پيگيري‌ها، حدود 13 هزار حلقه لاستيك از اموال تمليكي تحويل گرفتيم كه در استان هرمزگان و بندرعباس درحال توزيع است.

رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي ادامه داد: بخشي از اين لاستيك‌ها‌ به استان تهران مي‌آيد و در اين استان‌ و ديگر استان‌ها توزيع مي‌شود.به‌عنوان‌مثال تا چند روز آينده حدود ‌5 هزار حلقه لاستيك در بين رانندگان استان فارس توزيع مي‌شود و پيش‌ازاين هم حدود 4 هزار حلقه لاستيك توزيع‌شده است.

او همچنين اظهار داشت: با توجه به آنكه تعداد لاستيك‌ها محدود است، فعلاً در استان‌ها‌ با توجه به اولويت‌هايي كه انجمن‌هاي صنفي و ادارات كل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي تعيين مي‌كنند، راننده‌‌ها براي دريافت لاستيك به نمايندگي‌هاي توزيع معرفي مي‌شوند.

‌حسن‌نيا درباره قيمت لاستيك‌ها نيز گفت: نرخ لاستيك‌ها چون از سازمان اموال تمليكي تحويل‌شده است، قيمت مناسبي است و كمتر از هر جفت 2 ميليون و 500 هزار تومان (هر حلقه حدود يك‌ميليون و 100 هزار تومان) است كه اين رقم نسبت به نرخ‌هاي بيرون و قيمت‌ لاستيك‌هايي كه از گمرك ترخيص مي‌شود، بسيار مناسب‌تر است.

ابلاغ بخشنامه سيستم «تن‌كيلومتر» به استان‌ها از ماه آينده

او همچنين درباره درخواست راننده‌ها بابت تجديدنظر در نرخ كرايه‌هاي كاميون‌ها توضيح داد: در گام اول تلاش كرده‌ايم، سيستم «تن‌كيلومتر» را براساس عوامل تأثيرگذار در هزينه نگهداري، هزينه جاري و هزينه سرمايه‌گذاري براي يك دستگاه كاميون بررسي و پياده كنيم.

رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي ادامه داد: در گام دوم موضوع مسيرهايي كه يك كاميون طي مي‌كند، بسته به كوهستاني‌ بودن يا دشت بودن آن، مسير گرمسير و يا سردسير و ديگر عواملي كه مي‌تواند در هزينه نگهداري و سرمايه‌گذاري يك دستگاه كاميون تأثير داشته باشد، در قالب سيستم تن‌كيلومتر بررسي شد.

او ادامه داد: همه اين پارامترها‌ تهيه و به شوراي‌عالي ترابري ارسال شد كه اميدواريم تا پايان ماه جاري و يا ابتداي ماه‌‌ آينده موضوع تن‌كيلومتر تصويب‌شده و به استان‌ها ابلاغ شود تا مبناي پرداخت كرايه‌ها باشد.

از سوي ديگر داريوش اماني، معاون سازمان راهداري در رابطه با اين خبر گفت: پيش‌بيني مي‌كنيم در هفته جاري با تائيد وزير راه كليات اين طرح نهايي شده و به مرحله اجرا برسد.

آسان بار-آسان پديا-مشكلات رانندگان و راه حل هاي جديد-داريوش اماني

 

اماني در ادامه گفت: در ماه‌هاي ابتدايي امسال و در قالب تجمعاتي كه از سوي راننده‌هاي كاميون درباره شرايطشان صورت گرفت، يكي از اصلي‌ترين مشكلات آنها بحث چگونگي محاسبه نرخ حمل بار بود. آنها در كنار درخواست فوري براي افزايش نرخ‌ها، اين مسئله را نيز مطرح كردند كه چارچوب محاسبه نرخ براساس تن-كيلومتر تعيين شود.به گفته اماني پس‌ازآنكه سازمان راهداري توانست بحث افزاش نرخ كرايه‌ها را نهايي كند، موضوع تغيير مبناي نرخ‌گذاري نيز در دستوركار قرار گرفت كه امروز به نتيجه‌اي قطعي رسيده است.(در مورد تن كيلومتر بيشتر بدانيد)

معاون سازمان راهداري بابيان اينكه نرخ‌گذاري براساس تن-كيلومتر نياز به مطالعات گسترده داشت، تأكيد كرد: اگر بنا بود سازمان، مطالعه و جمع‌بندي نهايي در اين زمينه را به يك شركت خصوصي واگذار كند احتمالاً رسيدن به نتيجه‌اي قطعي به بيش از يك سال زمان نياز داشت؛ اما با پيگيري مسئولان سازمان و برگزاري جلسات چندين ساعته ميان مسئولان، كارشناسان و نمايندگان اصناف كار به يك نتيجه قطعي رسيد. درحال‌حاضر طرح مطالعاتي به نتيجه‌اي قطعي رسيده تا بتوان ازاين‌پس مبناي محاسبات كرايه را تغيير داد.درحال‌حاضر كليات اين طرح نهايي و براي بخش‌هاي مختلف ارسال‌شده است تا در استان‌هاي كشور به مرحله اجرا برسد. در اين رابطه نياز به‌نظر نهايي شوراي‌عالي حمل‌ونقل وجود دارد كه پيش‌بيني مي‌شود در هفته جاري با تائيد وزير راه و شهرسازي به مرحله اجرا برسد.

داريوش اماني خاطرنشان كرد: در طول ماه‌هاي گذشته يكي از اصلي‌ترين هدف‌گذاري‌هاي سازمان به وجود آوردن شرايط مناسب براي ادامه فعاليت رانندگان كاميون بوده و خوشبختانه در اين ماه‌ها طرح و سياست‌هاي مثبتي به‌منظور بهبود شرايط رانندگان به تصويب و اجرا رسيده و سازمان همواره تلاش كرده خدمات قابل‌توجه رانندگان را درنظر داشته و تمام توان خود را براي به وجود آوردن شرايطي مناسب براي اين قشر زحمت‌كش جامعه بسيج كند.(آيا مطالبات رانندگان پيگيري مي شود؟)

 

آسان بار-آسانديا-مشكلات رانندگان و راه حل هاي جديد

جاده‌ها در امنيت هستند

حسن‌نيا همچنين درباره مشكلات راننده‌ها مبني‌بر تهديدات جاني و مالي از سوي عده‌اي قانون‌شكن در جاده‌ها، گفت: دراين‌باره با همكاري نيروي انتظامي، تعدادي از اين تهديدكنندگان دستگير شدند.(در اين مورد بيشتر بدانيد)

او در ادامه گفت: با حضور نيروي انتظامي در جاده‌ها و برخورد قاطع و قانوني دادستاني كل كشور با قانون‌شكنان، طبق گزارش‌هايي كه به دست ما رسيده است، برخورد با مشكل‌آفرينان به‌طورجدي درحال انجام است و اين تهديد‌ها بسيار كاهش‌يافته است.شكاياتي از سوي راننده‌ها داشتيم مبني‌براينكه ‌پرتاب سنگ به‌سوي رانندگان كاميون در جاده‌ها انجام مي‌شد يا تهديداتي ديگر از سوي قانون‌شكنان وجود داشت كه سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي با كمك گشت‌هاي راهداري و همكاري پليس‌راه و نيروي انتظامي در محورهاي شرياني كشور حضور دارند و كنترل‌ها انجام مي‌شود.

رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي در آخر ادامه داد: درحال‌حاضر امنيت كامل در جاده‌ها برقرار است و كاميون‌داران مي‌توانند به‌راحتي در جاده‌هاي كشور تردد كنند.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۱۲:۱۰:۰۶

توقف مونتاژ كاميون هاي ولوو در ايران از تاريخ 2 مهرماه 97

 

توقف مونتاژ كاميون هاي ولوو در ايران از تاريخ 2 مهرماه 97 

شركت كاميون سازي «ولوو» روز دوشنبه ۲ مهر (۲۴ سپتامبر) اعلام كرد به دليل بازگشت تحريم‌هاي آمريكا عليه اقتصاد ايران فرآيند سواركردن قطعات (مونتاژ) كاميون‌ هاي خود در ايران را متوقف كرده است.

 

خروج امريكا از برجام و تحميل تحريم‌هاي اقتصادي از سوي دونالد ترامپ 

رئيس‌جمهوري ايالات متحده سبب شد بسياري از شركت‌هاي اروپايي در زمينه همكاري‌هاي تجاري خود با ايران تجديدنظر كنند. تحريم ها عليه ايران در 6 اوت توسط دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا اعمال شد. او آمريكا را از معامله هسته‌اي با ايران بيرون كشيد و شركت‌هاي سراسر اروپا را مجبور كرد در سرمايه‌گذاري‌هاي خود در ايران تجديد نظر كنند. قبل از اعمال تحريم‌ها ولوو تصريح كرده بود كه ايران مي‌تواند قطب اصلي صادرات آن در بازارهاي منطقه خليج فارس و شمال آفريقا باشد.

در حالي كه ولوو پيشتر از گسترش فعاليت هايش با شريك تجاري خودرو، سايپا ديزل خبر داده بود، سخنگوي ولوو گفت كه اين گروه كاميون سازي ديگر نمي‌تواند مبلغي بابت قطعات فرستاده شده به ايران دريافت كند پس تصميم گرفت در ايران فعاليت نكند. ( در مورد ولوو در گذر زمان بخوانيد )

 

 

 

ولوو ديگر نمي‌تواند از طريق بانك‎هاي ايران بابت قطعات خودرو و خدمات دستمزد دريافت كند 

فردريك ايوارسون، سخنگوي ولوو در اينباره گفت كه اين شركت ديگر نمي‌تواند از طريق بانك‎هاي ايران بابت قطعات خودرو و خدمات دستمزد دريافت كند و به همين علت تصميم گرفته است به همكاري خود با ايران پايان دهد.  آقاي ايوارسون در ادامه افزود كه به دليل تحريم‌هاي ايالات متحده، ادامه دادن رابطه تجاري با ايران مي‌تواند به اين شركت ضربه‌هاي جبران‌ناپذيري وارد كند و به همين علت براي اين شركت راهي جز پايان بخشيدن به همكاري با ايران وجود ندارد.

اتحاديه اروپا براي محافظت از شركت‌هايش قانوني اجرايي كرده است. آمريكا بانك ها را تهديد كرده است اگر با شركت‌هاي ايراني داد و ستد كنند، واشنگتن آنها را از سيستم مالي آمريكا حذف مي كند.

 

 

در فيلم بالا تست فرمان كاميون ولوو با يك همستر را مشاهده كنيد، اين كاميون سازي به تست هاي جالب براي كاميون هاي خود نيز بسيار معروف است.

 

 

 

 

همكاري ولوو با سايپا ديزل

شركت سوئدي ولوو در سال‌هاي اخير با «سايپا ديزل» كه بخشي از شركت خودروسازي سايپا ايران بود، همكاري مي‌كرد و سواركردن قطعات خودروهاي سنگين در ايران را بر عهده داشت. بيش از۳۵۰۰ كاميون ولوو در سايپا ديزل تا ماه مه امسال و پيش از ورود به سال مالي جديد مونتاژ شدند و با اينكه قرار بود در مجموع ۵۰۰۰ خودرو مونتاژ شوند، اما ولوو براي جلوگيري از مشكلات مرتبط با تحريم‌ها، پروژه خود در ايران را متوقف كرد.

 

منبع: finds و جوان خودرو

 

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ]