فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
آسان بار پل ارتباطي شركت هاي حمل و نقل و رانندگان
درباره من
آسان بار تخصصي ترين و محبوب ترين سامانه اينترنتي ارائه دهنده خدمات حمل و نقل كالا در سراسر ايران به رانندگان پايه يك و شركت هاي حمل و نقل (باربري) مي باشد، به عبارت ديگر آسان بار پل ارتباطي رانندگان و شركت هاي حمل و نقل در بستر اينترنت است.
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۲۳:۰۰

بررسي عملكرد دستگاه هاي ناوگان باري جاده اي

 

بررسي عملكرد دستگاه هاي ناوگان باري جاده اي 

غلامحسين دغاغله گفت: حمل‌ونقل جاده‌اي براي صاحب كالا نسبت به حمل‌ونقل ريلي داراي مزيت‌هايي است كه سهم جاده در حمل ‌ونقل به ۹۰ درصد رسيده است.

روش‌هاي قابل اجرا براي ايجاد همگرايي بين جاده و ريل

مديركل دفتر حمل‌ونقل كالاي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي غلامحسين دغاغله در زمينه روش‌هاي قابل اجرا براي ايجاد همگرايي بين جاده و ريل با هدف ايجاد ارزش افزوده و ارتقا بهره‌وري اظهار داشت: حمل‌ونقل جاده‌اي براي صاحب كالا نسبت به حمل‌ونقل ريلي داراي مزيت‌هايي است كه سهم جاده در حمل ‌ونقل به ۹۰ درصد رسيده است كه البته با اصلاح برخي موارد از سوي سياستگذاران و البته ايجاد تعادل بين عرضه و تقاضا همراه با در نظر گرفتن تبعات اجتماعي و اقتصادي قابليت اصلاح مي‌تواند تناسب حمل كالا در كشور بين جاده و ريل را فراهم كرد.

روزانه ۱۰۰ هزار بارنامه در كشور صادر مي‌شود

او گفت: روزانه ۱۰۰ هزار بارنامه در كشور صادر مي‌شود كه ۵۰ هزار دستگاه در ناوگان باري كشور فاقد عملكرد هستند كه اين نشان دهنده اين است كه فارغ از اينكه بار به ريل منتقل شود يا نشود حمل‌و‌نقل جاده‌اي دچار مشكل است كه به طور قطع بايد در اين زمينه فكري شود و در سال گذشته ماهانه ۲۸ ميليون تن بار با بارنامه جابجا شد و آمارهاي سامانه‌هاي WIM و ساير سامانه‌ها حاكي از آن است كه در سال گذشته بيش از ۴۸۰ ميليون تن بار در كشور جابجا شده است؛ يعني حتي در صورت انتقال بار مورد نياز راه‌آهن، تأثير چنداني در وضعيت حمل‌ونقل جاده‌اي نخواهد داشت و همچنين مشكلات اين بخش شامل معيشت رانندگان و عرضه مازاد ناوگان و سرمايه‌هاي سرگردان در كشور است كه بلا استفاده مانده است.

او همچنان افزود:  علي‌رغم فراهم بودن تمام شرايط براي حمل ريلي،‌صاحبان كالا حاضر حمل بار با ريل نيستند و حمل‌ بار‌هاي ريل پسند و حمل‌ مواد خطرناك با ريل نيازمند برنامه ‌ريزي است.

 

 

 

 

 

خسرو سرايي گفت: صاحب كالا دغدغه‌اي براي رساندن بار خود به‌موقع ندارد

در بخش دوم اين ميزگرد خسرو سرايي گفت:  اقتضائات اقتصادي امروز برخلاف روند ايدئال لجستيك حركت مي‌كند، در واقع صاحب كالا دغدغه‌اي براي رساندن بار خود به‌موقع ندارد، زيرا شرايط بازار كشور رقابتي نيست و مباحث حمل‌ونقلي تابع تجارت بين‌المللي و داخلي هستند و در ايران حمل‌ونقل تركيبي به‌ندرت استفاده مي‌شود به‌طوري‌كه براي مسافت‌هاي طولاني اگر كاميوني بار خود را به مقصد رسانده در برگشت با ريل به مبدأ برگردد و يا كاميون با بار خود سوار كشتي‌هاي رو-رو مي‌شود؛ و از طرفي در حمل‌ونقل چندوجهي متأسفانه هزينه‌ها افزايش مي‌يابد.

 

چرا شركت‌هاي حمل‌ونقل تركيبي و چندوجهي در كشور قدرت پيدا نمي‌كنند؟

در ادمه محمد سياوشي نيز در پاسخ به اين سؤال كه چرا شركت‌هاي حمل‌ونقل تركيبي و چندوجهي در كشور قدرت پيدا نمي‌كنند گفت: مهم‌ترين عامل موفق نبودن اين شركت‌ها اساساً هزينه تخليه و بارگيري از مدي به مد ديگر بالا است و علت موفقيت حمل‌ونقل جاده‌اي خدمات درب به درب محسوب مي‌شود و يكي از مشكلات حمل كالا با راه‌آهن، هزينه‌ و اتلاف زمان در تخليه و بارگيري است، مگر اينكه حمل ريلي از مبدأ تا مقصد باشد. فقط با ارائه تسهيلات و در نظر گرفتن تمهيدات ويژه مي‌توان حمل‌ونقل ريلي را نسبت به جاده توجيه‌پذير كرد و هزينه‌هاي ريلي شامل حق دسترسي، حق مالكانه و حق كشش است كه جاده فقط از يك نرخ مشخص توافقي برخوردار است. لذا در تعرفه‌ها حمل‌ونقل تركيبي بايد هزينه‌هاي تخليه و بارگيري موردتوجه قرار گيرد.

مديركل دفتر طرح جامع و مدل‌هاي حمل‌ونقل مهدي صفري مقدم نيز گفت:  بايد به اين نكته توجه داشت كه شركت‌هاي حمل‌ونقل چندوجهي و ايجاد مراكز لجستيك مانند دو بال لازم و ملزوم يكديگر هستند. وقتي مراكز لجستيكي نداريم فعاليت شركت‌هاي چندوجهي معنا پيدا نمي‌كند.

 

عمليات حمل تركيبي گران تمام مي‌شود

وي افزود: يارانه‌هايي كه به بخش حمل‌ونقل جاده‌اي پرداخت مي‌شود باعث مي‌شود عمليات حمل‌ تركيبي گران تمام شود؛ اما در بر عكس اين اتفاق رخ مي‌دهد و چنانچه به سمت روش حمل بهينه حركت كنيم ۳۰ درصد هزينه‌هاي حمل كالا در كشور كاهش مي‌يابد كه موجب صرفه‌جويي سالانه ۱۵ هزار ميليارد تومان در سال مي‌شود. يكي ديگر از ساير كاركرد‌ها بحث تلفات جاده‌اي است كه بر اساس اين مدل حدود ۱۲ درصد كاهش تلفات جاده‌اي و ۱۵ درصد كاهش آلودگي‌هاي زيست‌محيطي ناشي از حمل‌ونقل را تجربه كنيم و نيز اگر مدل بهينه مزيت اقتصادي دارد اما بايد توجه كنيم با توجه به برنامه توسعه صنايع و معادن تغيير الگو يك ترجيح نيست بلكه يك الزام براي مديريت ايمني در دهه‌هاي آينده است.

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۱۹:۰۹

 

خريد و فروش اطلاعات حمل و نقل و دلالي دربازار كاميون داران 

به گفته يكي از راننده‌هاي خود مالك، ساختار سرمايه‌گذاري از ناوگان فرسوده تا قيمت ليزينگ خودرو كه باعث بالارفتن قيمت تمام شده است دليل تمامي مشكلات رانندگان خودروهاي سنگين است.

ناوگان فرسوده و مدرن 

محمدمهدي هراتي ‌زاده با بيان ‌اين‌ كه در چنين شرايطي بدون وجود ناوگان فرسوده، ورود راننده به چرخه سرمايه‌ گذاري غير ممكن است، افزود: از طرفي همين ناوگان فرسوده و مدرن به دليل اختلاف ديدگاه مديريت بهره‌ برداري در عامليت زمان، جريان دلالي و خريد و فروش اطلاعات حمل‌و‌نقل را فراهم مي‌آورند وهمچنين اختلاف ديدگاه مديريت بهره برداري در ناوگان به صورت اين است كه عده اي با انتظاري طولاني به دنبال بهترين گزينه هستند و عده اي ديگر نيز به انتطار زمان براي خريد نمي مانند. وي پيچيدگي مشكلات را منجر شدن موضوعات قرارداد و پيمانكاري با فرار مالياتي به كارگزاري و پورسانت ناميد.( معضلي به نام نوسازي ناوگان براي رانندگان كاميون)

نبود روابط حقوقي مشخص و ترجيح فرايند كارگزاري 

اين راننده خود مالك همچنين گفت: نبود روابط حقوقي مشخص و ترجيح فرايند كارگزاري كه در برخي موارد به پورسانت و تباني مي‌انجامد؛ با گريزگاه مالياتي و تضاد منافع برخي مالكان ناوگان مدرن كه استهلاك سرمايه و هزينه‌هاي گران دلاري دارند، با كاركرد ريالي كه فقط برمبناي منافع ناوگان فرسوده تنظيم شده و مناسبات بازار بر آن قرار گرفته، معضل حمل‌و‌نقل است.

 

 

 

فوايد ناوگان‌هاي جديد

وي همچنين افزود كه ناوگان جديد داراي فوايد زيادي است كه نصيب مالك خودرو نميشود و مافع ملي را كه با هزينه شخصي و درآمد مساوي نسبت به ناوگان فرسوده حاصل مي‌شود، از جمله:

1.صرفه‌جويي در مصرف سوخت به ازاي هر ماه بين 2 تا سه هزار ليتر سوخت ۳۰۰۰ ريالي(قوانين جديد اروپا براي كاهش مصرف سوخت)

2.بهره‌وري ۱۵ تا ۲۰درصدي

3.ايمني و سيستم تعليق موثر در حفظ جاده و جلوگيري از حوادث

4.عدم آلايندگي محيط زيست نام برد.(6راهكار عملي براي كاهش آلايندگي محيط زيست)

 

 

 

پرداخت نشدن وام كم بهره مدت دار

اين فعال بخش حمل و نقل از اعمال نشدن تفاو‌ت‌هايي بين ناوگان فرسوده و نو در زمينه ماليات و عوارض نوسازي با محدوديت‌هاي ترافيكي در برنامه توسعه نيز خبر داد و از پرداخت نشدن وام كم بهره مدت دار توسط بازار يارانه با توجه به تحمل ركود از جانب خودرو سازان و صرف شدن سرمايه كاميون داران جديد در بخش خدمات عمومي اعلام نارضايتي كرد و نيز سوال خود را در مورد مالكان خودرو اينگونه بيان كرد:  آيا وقت آن نرسيده است رقابت عادلانه شود و مبالغ صرفه‌جويي سوخت به سرمايه‌گذار در حساب كاربري و كاركرد مالك هر كاميون مشمول، نزد صندوق توسعه ملي حمل‌و‌نقل اعتبارسنجي و ذخيره ‌سازي شود؟

 

 

 

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۱:۰۲:۳۶

نقش رانندگان در پيگيري حقوق خود 

آرش جليلوند فعال خود مالك حوزه حمل و نقل با بيان نمودن سوال اينكه چرا حركت‌هاي جمعي مثل تشكيل تعاوني‌ها به نتيجه نمي‌رسد،پاسخ را ضعف مديريت عنوان كرده است.

 

او اين مطلب را با توجه به ادامه دار بودن مشكلات رانندگان اين حوزه در شبكه هاي اجتماعي خود مطرح كرد ومقصر بودن اعضاي يك تيم را انجام ندادن وظايف در قبال يكديگر بيان كرد.

پيتر دراكر دانشمند آمريكايي مي‌گويد: مشكل از هدف‌گذاري غلط شروع مي‌شود، اظهار كرد: به بيان دانشمندان علم مديريت اهداف بايد SMART باشند و همچنين اضافه كرد: هر يك از حروف كلمه SMART نشانگر يكي از خصوصيات هدف‌گذاري است و در شرايط ايده‌آل، اهداف يك شركت، بخش يا واحد كاري بايد به شرح زير باشند:

 

 

SMART مخفف چيست؟ 

 -S مخفف Specific (مشخص): يك حوزهٔ مشخص را براي بهبود هدف قرار دهيد.

- M مخفف Measurable (قابل اندازه‌گيري): پيشرفت را اندازه‌گيري كنيد يا دست كم معياري براي اندازه‌گيري آن مشخص كنيد.

- A مخفف Assignable (قابل واگذاري): مشخص كنيد چه كسي مسئول اجراي آن است.

- R مخفف Realistic (واقع‌گرايانه): ذكر كنيد كه با منابع موجود، چه نتيجه‌اي را مي‌توان به طور واقع‌گرايانه‌اي انتظار داشت.

- T مخفف Time-related (زمان‌مند): مشخص كنيد كه اهداف در چه زماني حاصل خواهند شد.

هدف ريشه كن كردن بي‌عدالتي در پايانه بار بندرعباس است 

و در آخر افزود: براي مثال وقتي كه مي‌گوييم هدف‌مان اين است كه بي‌عدالتي را در پايانه بار بندرعباس ريشه‌كن كنيم؛ بي‌عدالتي را بايد چگونه اندازه‌گيري كنيم و چگونه بگوييم ظرف 6 ماه بي‌عدالتي را از ۷۰ درصد به ۶۰ درصد رسانديم؟      به‌طور قطع بدون اين معيارها مدتي دور خودمان مي‌چرخيم و آخر خسته و افسرده مي‌شويم..

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۲:۵۹:۳۴

 توقف توليد چهار كاميون در ايران 

توقف توليد چهار كاميون در ايران، خودروهاي سنگين با تحريم صنعت خوروي ايران از سوي آمريكا،همزمان با خروج اسكانيا،ولوو و بنز با مشكلات جديدي روبرو شده است.


 

 

 

 

كاهش توليد كاميونت كاويان شركت كاريزان خودرو 

به عنوان مثال توليد چهارنوع خودروي سنگين باري در تيرماه امثال به كاهش صد درصدي توليد رسيده است كه از جمله ميتوان به كاهش صد درصدي توليد كاميونت كاويان k105 شركت كاريزان خودرو قزوين و كاهش توليد آن از 35 دستگاه به اين آمار اشاره كرد.( عزم اسكانيا براي كاهش گازهاي آلاينده جدي است، براي مطالعه بر روي متن آبي رنگ كليك كنيد )

 

 

 

كاهش توليد كاميونت ايسوزو شركت بهمن ديزل 

همچنين توليد كاميونت ايسوزو NQR شركت بهمن ديزل نيز با كاهش صد درصدي مواجه شده كه توليد قبل از تيرماه 1396 حدود صد و پنجاه دستگاه بوده است.اين در حاليست كه اين آمار به ترتيب در شركت آذهايتكس از 15 دستگاه و در شركت ماموت ديزل از 18 دستگاه به صفر رسيده اند.

 

وارد كردن كاميون‌هاي چيني در ايران

با توجه به تجربه وارد كردن كاميون هاي چيني در خط توليد برخي از شركت هاي داخلي و قادر نبودن رقابت با محصولات شركت هاي معتبري مانند بنز،ولوو و يا اسكانيا اينگونه به نظر مي رسد كه توليد كنندگان خودروهاي سنگين داخلي براي برطرف نمودن چنين مشكلاتي بايد شركاي تجاري جديدي را پيدا كرده و با آنان همكاري كنند.

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۲۵:۴۶

 

راه‌ها و دستگاه‌هاي اندازه‌گيري عاج لاستيك 

از همان زمان كه سير تكامل لاستيك‌ها آغاز شد، روش‌هاي نگه‌داري و تعمير لاستيك براي رانندگان و تعميركاران خودرو، خصوصاً خودروهاي باربري و سنگين مورد توجه قرار گرفت. (براي انتخاب و نگهداري از تاير كاميون بخوانيد)

در اين مقاله به روش‌هاي بررسي و اندازه‌گيري عاج لاستيك مي‌پردازيم.

اهميت اندازه‌گيري عاج لاستيك 

عاج لاستيك به عنوان يكي از مهم‎ترين شاخصه‌هاي كنترل و چسبندگي خودرو هميشه از فاكتورهاي اصلي مورد بحث در نگه‌داري از لاستيك‌هاي خودرو بوده است. به طوري كه، ترمزگيري، چسبندگي و اصطكاك، هندلينگ و بسياري فاكتورهاي مهم ديگر رانندگي را به كيفيت عاج لاستيك ربط مي‌دهند. هرچه خودرو بزرگ‌تر و سنگين‌تر باشد، فشار بيشتري روي لاستيك‌ها به وجود مي‌آيد و اندازه‌گيري عاج نقش مهم‌تري پيدا مي‌كند.

 

 

 

روش‌هاي اندازه‌گيري عاج لاستيك 

روش سنتي اندازه‌گيري عاج لاستيك با سكه

در كشورهاي مختلف و با سكه‌هاي مختلف، اين روش اندازه‌گيري از ديرباز انجام مي‌گرفت. اما اين روش، در ابتدا در ايالات متحده و با استفاده از سكه پني انجام مي‌شد. مهم‎ترين مزيت اين روش آسان بودن آن است، اين روش به هيچ تخصصي احتياج ندارد و كافي است تنها يك سكه داشته باشيد، نكته مهم ديگر اين است كه اين روش، هيچ هزينه‌اي ندارد. دقت اين روش بستگي به دقت شخصي دارد كه اندازه‌گيري را انجام مي‌دهد.

روش اندازه‌گيري با سكه 100 توماني (روش ايراني): يك عدد سكه 100 توماني زرد برداريد، سكه را داخل عاج لاستيك قرار دهيد، بايد قسمتي كه عدد روي آن حك شده (خط) به سمت بيرون لاستيك باشد.

- اگر تاريخ ضرب سكه مشخص باشد، نشانگر خراب بودن وضع لاستيك است و بايد به طور اضطراري و سريع تعويض شود. مي‌توان گفت رانندگي با اين لاستيك خطرناك است.
- اگر عبارت ريال معلوم باشد، در اولين فرصت بايد اقدام به تعويض لاستيك‌ها كرد اما فوريتي در كار نيست.
- اگر آج‌ها عبارت ريال را به طور كامل، يا بخشي از آن را پوشانده باشد، بدين معني است كه وضعيت لاستيك‌ها مناسب است.

نكته مهمي كه بايد در اين تست مورد توجه قرار گيرد اين است كه بايد علاوه بر اينكه همه تايرها را اندازه‌گيري مي‌كنيم، قسمت‌هاي مختلف يك تاير را هم مورد اندازه‌گيري قرار دهيم.

 

 

 

روش اندازه‌گيري عاج لاستيك با دستگاه آنالوگ 

اين نوع دستگاه اندازه‌گيري عاج لاستيك، قيمت بسيار مناسبي دارد و به راحتي در فروشگاه‌هاي حرفه‌اي يافت مي‌شود. اين دستگاه مكانيزم ساده‌اي دارد؛ كه عبارت است از نواري مدرج كه تنها لازم است آن را وارد قسمت عاج لاستيك كنيم و اولين درجه‌اي كه بيرون از عاج مانده باشد ميزان عاج لاستيك ما را نشان مي‌دهد. بايد گفت اگر اعداد زير 1.6 ميلي‌متر[1] باشند، اوضاع اصلاً خوب نيست.

دستگاه ديجيتال اندازه‌گيري عاج لاستيك 

اين نوع دستگاه اندازه‌گيري عاج لاستيك بسيار دقيق‌تر از همه روش‌هاي بالا عمل مي‌كند. ظاهر دستگاه اندكي پيچيده‌تر از نسخه‌هاي آنالوگ آن است و نمايشگر كوچكي معمولاً در درون آن تعبيه شده است. پس از گذاشتن شاخص دستگاه درون عاج لاستيك اعداد به شما نمايش داده مي‌شوند. قيمت اين دستگاه‌ها معمولاً تا 10 برابر قيمت نسخه آنالوگ (حدوداً 200 300 هزارتومان) قيمت دارد.

 

 

 

دستگاه صنعتي اندازه‌گيري عاج لاستيك

اين دستگاه‌هاي اندازه‌گيري عاج لاستيك معمولاً در مراكز كنترل كيفيت يا تعميرگاه‌هاي بزرگ ديده مي‌شود. با قرار گرفتن خودرو بر روي اين دستگاه‌ها تمام پارامترهاي كيفيت لاستيك  از جمله ارتفاع و سلامت عاج به دستگاه داده مي‌شود، در حال حاضر در تمام دنيا، اين نوع دستگاه‌ها با بالاترين دقت اطلاعات لاستيك از جمله عاج را محاسبه مي‌كنند.

ممكن است تست سكه و اين دستگاه‌ها كار رانندگان را تا حدودي راه بيندازند، اما توصيه ما اين است كه مرتب تاير خود را به وسيله دستگاه‌هاي دقيق و افراد متخصص از نظر كيفيت بررسي نمائيد تا هميشه از گزند حوادث دور بمانيد.


[1] اين عدد استاندارد ايالات متحده براي عاج لاستيك خودروست، اما بايد گفت هر خودرو و هر لاستيك بايد به طور دقيق و جداگانه بررسي شود

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۱۴:۳۲

خواب كاميون‌ها در بندرعباس به يك ماه افزايش پيدا كرد 

با توجه به ادامه دار بودن مشكلات رانندگان در پايانه بندر عباس، به پيشنهاد يك فعال حمل‌ونقل جاده‌اي به ازاي هر تعداد باري كه توسط شركت‌ها به سالن اعلان بار اعلام مي‌شود، مي بايست به همان تعداد از طرف سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي كد صدور بارنامه در اختيار شركت حمل‌ونقل قرار گيرد.

بيانات سيد دلاور موسوي يك راننده خود مالك و فعال حمل‌و‌نقلي در مورد خواب كاميون‌هاي بندرعباس 

به گزارش آسان پديا: سيد دلاور موسوي با بيان اين مطلب گفت: وقتي دولت اعلام مي‌كند بعضي از كالاها اجازه ورود به كشور را ندارد اين يعني كم شدن بار و در اين شرايط كساني‌كه بار خارج از سيستم نوبت‌دهي و اعلان بار حمل مي‌كردند همچنان به كار خود ادامه مي‌دهند و اين باري كه كم شده در حقيقت از سهميه رانندگان قانون‌مند كم شده و بدين ترتيب خواب اين كاميون‌ها شايد به يك‌ماه هم برسد.

وي افزود: در حال حاضر رانندگان و كاميونداران از نبود لاستيك، گراني لوازم يدكي و به تازگي از نبود كالا براي حمل رنج مي‌برند كه پيشنهاد مي‌شود به منظور جلوگيري از سوءاستفاده شركت‌ها هر تعداد باري كه توسط شركت‌ها به سالن اعلان بار اعلام مي‌شود به همان تعداد از طرف سازمان كد صدور بارنامه در اختيار شركت حمل‌ونقل قرار گيرد.( در مورد توزيع 35هزار لاستيك يارانه‌اي در پايانه بندرعباس بخوانيد)

 

 

 

 

شركت‌ها قادر به صدور بارنامه خارج از سيستم اعلان بار نخواهند بود 

اين راننده خود مالك با تاكيد بر اين‌كه در اين‌صورت شركت‌ها قادر به صدور بارنامه خارج از سيستم اعلان بار نخواهند بود، اظهار كرد: در وضعيت كنوني باتوجه به عدم توازن بين عرضه و تقاضاي كاميون و بار،با تاكيد بر سابقه مسولئين به رسيدگي به چنين شرايطي به تدبير فوري ازسمت آنها نياز است.

 

جلوگيري از پديده بومي‌گرايي در توزيع بار 

موسوي يكي ديگر از راهكارهاي اصلاح وضعيت پايانه بار بندرعباس را جلوگيري از پديده بومي‌گرايي دانست و گفت: جلوگيري از فعاليت كاميون‌هاي صوري كه شركت‌ها به‌نام خود زده‌اند و همچنين تعيين سقف تعداد حمل بار، از مبدا استان هرمزگان براي تمامي كاميون‌ها با همكاري سازمان راهداري و حمل ونقل جاده‌اي به طوري‌كه مثلا هر كاميون در ماه مجاز به دريافت سه تا چهار بارنامه از كل سيستم موجود در هرمزگان باشد نيز از ديگر راهكارهاي پيشنهادي براي برطرف شدن برخي مشكلات پايانه بار بندرعباس است.

 

 

 

مشكلات پايانه بار بندرعباس چيست؟ 

به گزارش آسان پديا، در چند روز اخير رانندگان و كاميونداراني نظير آقايان سيد دلاور موسوي،عليرضا سمناني و مالك نخعي به بيان مشكلات خود در مورد پايانه بار بندرعباس در شبكه‌هاي اجتماعي پرداخته‌اند كه از جمله آنها افزايش:

1.زمان خواب كاميون‌ها،

2.عدم توزيع بار

3.افزايش حق پاركينگ به ميزان 2 برابر

4.فعاليت شركت‌هاي پلمپ شده و ... بوده است.

موارد رسيدگي شده توسط كانون سراسري انجمن هاي صنفي كارفرمايي كاميون داران كشور به شرح زير است: 

 • حضور تيم هاي متعدد بازرسي در مناطق بارخيز
 • بهبود شرايط پرداخت بيمه توسط دولت براي رانندگان
 • پذيرش افزايش دستمزد ماهانه رانندگان به صورت منظم

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۵۴:۳۴

معرفي كاميون پيتربيلت مدل 567

اين روزها براي كاميون پيتربيلت روزهاي خوبي است. اين كمپاني به ركوردهاي جديدي در فروش دست پيدا كرده كه كاميون پيتربيلت مدل 567 در اين ميان نقش عمده‌اي ايفا مي‌كند. اينكاميون پيتربيلت از زمان عرضه‌اش در سه سال پيش‌، همچنان بي رقيب باقي مانده و برگ برنده‌اي براي شركت سازنده محسوب مي‌شود.

 

به جرأت مي‌توان گفت كاميون پيتربيلت مدل 567 تمام چيزهايي كه كمپاني پيتربيلت ظرف 80 سال فعاليتش درباره كاميون‌سازي ياد گرفته است را در خودش خلاصه كرده است.(به نظر شما برنده بازار كاميون‌هاي برقي كيست؟)

از ديگر مواردي كه اين كاميون را براي طرفدارانش محبوب كرده است مي‌توان به :

1.ظاهري قوي و با صلابت

2.جلو پنجره زيباي كروم

3.سقف شيبدار و رنگ‌آميزي بسيار زيبا اشاره كرد. وقتي وارد كابين لوكس اين كاميون بشويد نيز آن را بسيار راحت خواهيد يافت كه ريشه در سال‌ها تجربه كمپاني پيتربيلت دارد.( براي مطالعه در مورد علاقه كودكان به كاميون بخوانيد)

 

كاميون پيتربيلت مدل 567

 

طراحي بدنه كاميون پيتربيلت

از سال 2014 كه كاميون پيتربيلت مدل 567 براي نخستين بار به بازار عرضه شد، پيتربيلت به جز چند تغيير جزيي و زيرپوستي كار زيادي بر روي طراحي بدنه انجام نداده است و بيشتر اين تغييرات در قسمت‌هاي هواكش و خطوط الكترونيكي بوده است. البته كار بسيار مهمي كه پيتربيلت در اين مدت انجام داده اين است كه به صورت تنگاتنگ با موتورسازاني مانند كامينز، اتون و آليسون همكاري كرده تا بتواند به نيازهاي مختلف ناوگان‌هاي حمل بار پاسخ بدهد.

كاميون پيتربيلت 567 با موتورها، گيربكس‌ها، شاسي‌ها و سيستم تعليق‌هاي متنوعي به بازار عرضه مي‌شود كه از ميان آن‌ها مي‌توان به موتور ديزل كامينز X15 و گيربكس اتوماتيك اتون UltraShift اشاره كرد. ناگفته نماند كه گيربكس‌هاي دستي همچنان مورد استقبال رانندگان هستند و حدود 50 درصد از اين كاميون‌ها با گيربكس دستي به فروش مي‌رسند.

كابين كاميون پيتربيلت مدل 567

وقتي وارد كابين كاميون پيتربيلت مدل 567 مي‌شويد و پشت فرمان مي‌نشينيد، تجهيزات آشناي زيادي انتظارتان را مي‌كشند. اين كاميون پيتربيلت مدل 567 به همان اندازه كه مدرن و امروزي است، نوستالژيك نيز هست و هنوز از برخي تجهيزات به سبك و سياق قديمي استفاده مي‌كند. با اين حال و با اين كه كل فضاي داخلي كمي قديمي احساس مي‌شود.

 

 

كابين داخلي كاميون پيتربيلت مدل 567

 
 
اسليپر كاملاً مدرن و امروزي در كابين كاميون پيتربيلت مدل 567

اسليپر جديد اين كاميون بسيار شيك و لوكس است و به گونه‌اي طراحي شده است كه سر و صدا و لرزش را به حداقل مي‌رساند. يكي ديگر از تجهيزات داخلي كه اهميت زيادي دارد، سيستم تهويه مطبوع است كه در جاده‌هاي بياباني بسيار خوب عمل كرده و رفاه و راحتي راننده و ديگر سرنشينان را به خوبي فراهم مي‌كند. همان‌طور كه مي‌دانيد وقتي دماي هوا بيش از حد بالا مي‌رود، عملكرد خوب سيستم تهويه مطبوع، تأثير بسزايي در ايمني، راحتي و عملكرد راننده دارد و از اين منظر، سيستم تهويه مطبوع پيتربيلت 567 كارش را به درستي انجام مي‌دهد. اين سيستم علاوه بر اين كه جرياني مستمر از هواي بسيار خنك را در اختيار راننده مي‌گذارد، بسيار آرام و بي‌صداست.

به طور كلي، كل كابين پيتربيلت 567 بسيار آرام و بي صدا است و بدون هيچ سر و صدايي از دست‌اندازها و پستي و بلندي‌ها عبور مي‌كند. به جرأت مي‌توان گفت طراحان اين كابين كارشان را بسيار خوب انجام داده‌اند.

فرمان پذيري كاميون پيتربيلت 

نكته ديگري كه بايد به آن اشاره كرد، فرمان‌پذيري پيتربيلت مدل 567 است. فرمان‌پذيري و هندلينگ يكي از عوامل بسيار مهم است و اين كاميون در جاده‌هاي برون شهري و در جاده‌هاي پر پيچ و خم بسيار خوب عمل مي‌كند. واكنش فرمان سريع است و به راحتي چرخانده مي‌شود.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۰۵:۴۸

با وجود الزام دولت براي نوسازي حدود 240 هزار كاميون فرسوده در كشور، بدقولي توليدكننده و تأخير در تحويل كاميون نو، صداي خريداران هر دو دسته خصوصي و دولتي را بلند كرده است.

به نقل از هفته‌نامه حمل‌ونقل، سايپا ديزل، ايران خودرو، ماموت و ... همه در ليست فروشندگان بدقول هستند كه باوجود تأخير در تحويل نتوانسته اند حداقل پاسخ روشني به خريداران خود داشته باشند و اين عدم پاسخگويي موجب شده تا شاهد تجمع‌هاي متعددي در مقابل نمايندگي‌هاي فروش اين سازندگان باشيم.

به تازگي سازندگان به بهانه افزايش قيمت دلار، خواهان دريافت هزينه‌اي بيشتر از خريداران به‌عنوان مابه‌التفاوت قيمت هنگام ثبت نام و خريد هستند. اين امر كه عدد قابل توجهي براي خريداران است موجب شده تا در هفته هاي اخير بارها تجمعات مختلفي مقابل نمايندگي هاي شركت ماموت خودرو و برخي ديگر از شركت هاي خودروسازي داخلي به راه بيفتد و خريداران خواهان دريافت خودروهاي خود بدون پرداخت قيمتي بيش از قيمت توافق شده قبلي باشند.

 

بلاتكليفي نوسازي ناوگان فرسوده همچنان ادامه دارد

 

يكي از خريداران خودرو كه در جمع معترضان بود گفت: زماني كه بحث نوسازي ناوگان فرسوده به ميان آمد، دولت خبر از تسهيلات مناسب براي كساني كه خودروي فرسوده خود را تعويض كنند داد و ما هم تصميم گرفتيم تا خودروي فرسوده خود را عوض كنيم در اين بين شركت هاي مختلف هم با اعلام شرايط و اعداد و ارقام مناسب به ميان آمدند و ما هم پرداخت كرديم. همان زمان اعلام شد كه طبق وعده اعلامي و با استفاده از تسهيلات دولتي مي توانيم خودروي نو دريافت كنيم اما امروز اين شركت‌ها اعلام مي‌كنند كه نمي‌توانند با قيمت قبلي خودرو به ما تحويل بدهند و بايد مابه‌التفاوت را كه مبلغ زيادي است را پرداخت كنيم. در صورتي كه در زمان پرداخت مبلغ هيچ صحبتي درباره پرداخت هزينه اضافه و ... نبود و الان زماني است كه دولت بايد در اين امر دخالت كند تا هميشه خريداران در سيبل فشار خودروسازان نباشند.

به نظر مي‌رسد كه در اين شرايط خودروساز بايد اين اختلاف قيمت ارز را از دولت مطالبه كند و بايد براي جذب مشتري به سراغ دولت برود تا اين ضرر و زيان جبران شود.

روز بعد از سخنراني رئيس‌جمهور در رابطه با نوسازي ناوگان، خودروسازان اعلام كردند كه با اين شرايط گفته رئيس‌جمهور را عملي مي كنند اما امروز كه دلار گران شده و توليد هزينه بر است، نه دولت دخالت مي كند و نه خودروساز، تا كنون چندين مرتبه اين اعتراضات و تجمعات مقابل خودروسازي هاي طرف قرارداد انجام شده اما متأسفانه صداي اين اعتراضات در جايي شنيده نمي شود و پاسخ خاصي هم داده نشده است

 

بلاتكليفي نوسازي ناوگان فرسوده همچنان ادامه دارد

 

اين اعتراضات علاوه بر ماموت خودرو، در مقابل ايران خودرو و سايپا ديزل هم انجام شده كه مديران اين شركت ها معتقدند كه دريافت هزينه هاي بيشتر تنها در راستاي افزايش قيمت ارز روي داده است. اين مديران تأكيد مي كنند كه دريافت چنين مبالغي از سوي همه خودروسازان روي داده است و تنها محدود به شركت هاي سنگين ساز نيست و به روالي مرسوم تبديل شده است و سنگين سازان از اين قاعده مستثنا نيستند.

چندي قبل در طرحي، دولت بيان كرد كه به صاحبان دو كاميون، يك كاميون مي دهد تا باهم شريك شوند. دولت حدود نصف قيمت كاميون هاي جديد را پرداخت مي كند و دو راننده باقي پول كاميون نو را مي پردازند با در نظر گرفتن وام 18% براي اين راننده ها.

اين طرح شامل نوسازي 200 هزار دستگاه كاميون، اتوبوس و ميني بوس مي شود و هدف اصلي دولت هم كاهش آلودگي هوا و مشكلات محيط زيست است. در مورد تهران، بيش از 70% آلودگي هوا مربوط به وسايل نقليه است و در اين ميان اتوبوس ها و كاميون هاي فرسوده بيشترين سهم را دارند.

در ايران بيش از 32 هزار كاميون بالاي 40 سال عمر دارند. علاوه بر ناوگان حمل بار، مسافران هم در جاده ها سوار خودروهاي فرسوده مي شوند. عمر متوسط ناوگان حمل مسافر جاده اي حدود 14 سال است كه براي مقايسه بيش از دو برابر اروپا است.

در اين بين ميني‌بوس‌ها با متوسط عمر 23 سال، فرسوده ترين ناوگان حمل مسافر در جاده ها هستند. طبق طرح دولت براي خريد ماشين هاي جديد رانندگان بايد 20% پول ماشين را نقد بدهند، 30% را وام با بهره 18% بگيرند و 50% باقي مانده پول خودروي نو را هم دولت مي پردازد.

 

بلاتكليفي نوسازي ناوگان فرسوده همچنان ادامه دارد

 

آمارهاي وزارت راه و شهرسازي ايران نشان مي دهد كه در بازار حمل ونقل مسافر هنوز جا براي اتوبوس هاي جديد وجود دارد. اما در مورد كاميون ها، به گفته مقام هاي دولت، با كاهش واردات و صادرات، كار كمي شده است.

در سال هاي پاياني دهه 1380 و آغاز 1390، افزايش قابل توجه واردات دولت، در بخش حمل و نقل جاده اي رونق ايجاد كرد و تعداد كاميون ها افزايش يافت. اما بعد با آغاز تحريم ها و كاهش قيمت نفت، واردات كاهش يافت و كار در صنعت حمل و نقل جاده اي از رونق افتاد. اكنون دولت مي خواهد هم از كاميون هاي فرسوده خلاص شود و هم فكري به حال كاميون داران بيكار بكند.

با وجود الزام دولت براي نوسازي حدود 240 هزار كاميون فرسوده در كشور، بدقولي توليدكننده و تأخير در تحويل كاميون نو، صداي خريداران هر دو دسته خصوصي و دولتي را بلند كرده است.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۵۳:۱۴

پنل جانبي جديدي كه مانع رسيدن آسيب به عابران پياده مي‌شود

 

شركت انفيلد كانسل (Enfield Council) به اولين شركتي در انگلستان تبديل شده است كه براي جلوگيري از تصادف‌هاي كشنده كاميون‌ها و كشنده‌ها با عابرين پياده، موتورسواران و دوچرخه سواران، يك ابزار ايمني جديد ابداع كرده است.

 

پنل محافظ مردم در برابر كاميون‌ها

اين ابزار جديد كه توسط يكي از موتورسوارهاي سابق پليس‌هاي ابداع شده است و پنل محافظ مردم (PeoplePanels) نام دارد، به گونه‌اي طراحي شده است تا از گير افتادن مردم در كنار كاميون‌ها جلوگيري كند و خطر آسيب رسيدن به افراد در تصادفات را به ميزان بسيار قابل ملاحظه‌اي كاهش بدهد.

 

پنل محافظ مردم براي مورد استفاده چه كساني است؟

پنل محافظ مردم (PeoplePanels) از عابران پياده، موتورسوارها و دوچرخه‎‌ سوارها و همچنين از كارگراني كه در كنار كاميون به بارگيري يا تخليه بار مشغولند محافظت مي‌كند.

پنل محافظ مردم محافظتي داراي علائم هشدار دهنده و پيغام‌هايي است تا به افراد هشدار بدهد از كاميون دور بمانند. اين علائم و پيغام‌ها توجه افراد را به خودشان جلب مي‌كنند تا متوجه خطر بشوند و بيشتر احتياط كنند. اين پنل ايمني جديد به ارتقاء ايمني جاده‌ها نيز كمك زيادي مي‌كند.

 

پنل محافظ مردم در برابر كاميون‌ها

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۰۸:۳۴

در عصر فناوري امروز، موبايل از جمله وسايلي است كه حواس رانندگان كاميون را پرت مي‌كند و باعث حوادث جبران‌ناپذيري مي‌شود. در روزگار ما، اينكه ببينيم بسياري از افراد پشت فرمان خودروي خود در حال كار با موبايل هستند ديگر به موضوعي عادي تبديل شده است.

پرت شدن حواس رانندگان كاميون هميشه به خاطر عدم توجه به مقابل خود و توجه آن‌ها به صفحه موبايل نيست و انواع مختلفي دارد. اما وقتي صحبت از پرت شدن حواس و تصادفاتي با تعداد تلفات و زخمي‌هاي بالا مي‌شود، خواه ناخواه فكر ‌مي‌كنيم احتمالاً حواس راننده‌ كاميوني به موبايل خود پرت شده و تصادف بزرگي را پديد آورده است.

انواع پرت شدن حواس رانندگان كاميون

پرت شدن حواس رانندگان كاميون به طور كلي به سه بخش تقسيم مي‌شود:

پرت شدن حواس رانندگان كاميون به طور تصويري: اين موقعيت زماني رخ مي‌دهد كه در زمان تصادف يا اندكي قبل از آن، راننده به جاده نگاه نمي‌كند.(براي آشنايي با 5 عامل خطرآفرين در جاده كليك كنيد)

پرت شدن حواس رانندگان كاميون به طور دستي: وقتي ارتباط دست راننده با فرمان كاميون و يا پاي او با پدال‌هاي كنترل كاميون قطع مي‌شود، اين موقعيت خطرناك اتفاق افتاده است. اين اتفاق باعث مي‌شود سرعت واكنش راننده به شدت پائين بيايد.

پرت شدن حواس رانندگان كاميون به طور شناختي: اين مورد شامل موقعيت‌هائي است كه راننده تمركز ذهني خود را به رانندگي از دست مي‌دهد. مثلاً پشت فرمان شروع به روياپردازي مي‌كند.

تكنولوژي چطور حواس رانندگان كاميون را پرت مي‌كند!

 

بيشترين موارد پرت شدن حواس رانندگان كاميون

با وجود موارد بالا، در دنياي امروز، پرت شدن حواس تصويري رانندگان عمدتاً بيشترين سهم را در تصادفات خطرناك به خود اختصاص مي‌دهد. مواردي مثل ارسال پيام كوتاه حين رانندگي، صحبت كردن با موبايل، صحبت كردن با مسافران، خوردن يا آشاميدن، خواندن، توجه به آينه و درست كردن موي سر، تنظيم كردن پخش و راديو خودرو، عدم توجه به جلو، تماشاي تصادفات، ساختمان‌ها، بيلبوردهاي تبليغاتي و ... بيشترين عواملي است كه باعث مي‌شود حواس راننده از جاده پرت شود.( براي دريافت كارت سلامت كاميونداران كليك كنيد)

در تحقيقاتي كه صورت گرفت مشخص شد عامل 80 درصد تصادفات پرت شدن حواس رانندگان است. اما واقعيت اين است كه سهم تكنولوژي در پرت كردن حواس رانندگان بسيار بسيار نگران‌كننده‌تر از ساير عوامل است. تحقيقات نشان داده، ارسال پيام كوتاه حين رانندگي تا 23 برابر شانس تصادفات مرگبار را بالا مي‌برد.

آيا مي‌دانستيد؟
اگر با سرعت 88 كيلومتر در حال حركت باشيم و 5 ثانيه سرگرم ارسال پيام كوتاه باشيم، در اين 5 ثانيه طول يك زمين فوتبال را طي كرده‌ايم.

تكنولوژي چطور حواس رانندگان كاميون را پرت مي‌كند!

 

استفاده از دستگاه‌هاي مسيرياب نيز حواس رانندگان كاميون را پرت مي‌كند

با پيشرفت و گسترش فناوري، امروزه استفاده از دستگاه‌هاي مسيرياب براي رانندگان بسيار متداول شده است. نگاه كردن به اين دستگاه‌ها و كار با آن‌ها يا حتي كار با نرم‌افزارهاي موبايلي مسيرياب باعث مي‌شود حواس رانندگان كاميون از جاده پرت شده و جان خود و ديگر افراد جامعه را به خطر بيندازند. مطالعات نشان داده استفاده از دستگاه‌هاي مسيرياب خودروئي تا 9 برابر شانس تصادفات شديد را افزايش مي‌دهد. امروزه شركت‌هاي سازنده مسيرياب در تلاشند تا با ساخت نسل جديد دستگاه‌ها نياز به نگاه كردن به دستگاه‌ها را حذف كنند و پيام‌ها را با صداي بلند براي رانندگان بخوانند تا خطرات به حداقل برسد.( اگر شما هم به عنوان راننده كاميون با شرايط سخت دوري از خانواده دست و پنجه نرم مي‌كنيد راه حل‌هاي ما را بخوانيد)

در سال‌هاي اخير جريمه‌ها و مجازات‌هاي سنگيني در سرتاسر جهان، براي رانندگان متخلفي كه با عدم توجه به قانون با جان و مال افراد بازي مي‌كنند وضع شده است، اما نكته تامل‌برانگيز اينجاست كه تا ما، افراد جامعه نخواهيم به قانون احترام بگذاريم و به جان خود و ديگر انسان‌ها اهميت دهيم، هيچ سياست بازدارنده‌اي نمي‌تواند در اين راستا راهگشا باشد. پس خود ما رانندگان هستيم كه بايد به قوانين پايبند باشيم. به اميد روزي كه هيچ انسان با خطاي انساني جان خود را از دست ندهد.

 

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ]