woolash reviews
تشک رویا
تشک مهمان
فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
آسان بار پل ارتباطي شركت هاي حمل و نقل و رانندگان
درباره من
آسان بار تخصصي ترين و محبوب ترين سامانه اينترنتي ارائه دهنده خدمات حمل و نقل كالا در سراسر ايران به رانندگان پايه يك و شركت هاي حمل و نقل (باربري) مي باشد، به عبارت ديگر آسان بار پل ارتباطي رانندگان و شركت هاي حمل و نقل در بستر اينترنت است.
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۱۲:۰۳:۲۴

نشست ترانزيت ايران و ايتاليا

  مدير كل دفتر ترانزيت و حمل و نقل بين المللي رضا نفيسي­ از برگزاري نشست دوجانبه ايران و ايتاليا با ماسيمو كاستا مديركل حمل ونقل بين المللي جاده اي اين كشور در روزهاي­( ۲۶ و ۲۷ شهريورماه ) خبر داد و گفت:

با توجه به تردد سالانه ۴۰۰۰ كاميون بين دو كشور كه عمدتا از ناوگان حمل ونقل جاده اي ايران هستند، مسائل و مشكلات طرفين باهدف رفع موانع مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.(در مورد حمل و نقل جاده اي بيشتر بدانيد).

او افزود: در همين رابطه جلسه اي با نمايندگان انجمن ها و تشكل هاي حمل ونقل جاده اي ايران برگزار شد تا درخواست هاي آن ها در قالب موارد مورد بحث در جلسه با طرف ايتاليايي مطرح شود.

 

آسان بار-آسان پديا-رضا نفيسي

 

رضا نفيسي با توجه تردد ۳۰۰۰ كاميون ايراني در سال گذشته بين دو كشور گفت:

بخشي از اين مشكلات مربوط با دريافت رواديد­­ براي رانندگان ايراني مي شود كه البته با ايتاليا نسبت به ساير كشورها از مشكلات كمتري برخوردار است. همچنين حفظ امنيت رانندگان ايراني در كشور مقصد و حذف «كاغذ پليس» از ديگر مواردي مورد بررسي در اين جلسه خواهد بود.(در مورد مرزهاي ترانزيتي ايران بيشتر بدانيد).

نفيسي ادامه داد: در اين جلسه، تسهيل تردد كاميون هاي ايراني از طريق كشتي هاي رو-رو از مسير استانبول تركيه به شمال ايتاليا و يونان به جنوب اين كشور مطرح خواهد شد.(در مورد همكاري بنادر ايران و آذربايجان نيز بدانيد).

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۳۸:۳۲

تاثير تحريم ها بر فعاليت بندر ها و كاهش بارگيري كالا

محمد راستاد مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي به كاهش ۹٫۲ درصدي تخليه و بارگيري كالا در سال جاري اشاره كرد و گفت:

«نمي توان كاهش حجم تخليه و بارگيري كالا هاي غيرنفتي در بندرها در پنج ماهه امسال را با تحريم ها مرتبط دانست؛ بلكه علت اصلي آن به نوسان فعاليتهاي اقتصادي مربوط مي شود كه در سالهاي قبل نيز گاهي ديده شده است.»

محمد راستاد در جمع خبرنگاران در مورد آخرين وضعيت عملكرد بندرها گفت: «از ابتداي امسال تا روز ۱۲ شهريورماه ۶۱ . ۷ ميليون تن كل تخليه و بارگيري كالاهاي غيرنفتي در بنادر كشور بوده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹. ۲ درصد كاهش يافته است.»

در مورد جابجايي كالا در بنادر بيشتر بدانيد(جابجايي ۷۰ درصدي كالاهاي كشور در بندر امام خميني)

 

آسان بار-آسان پديا-تاثر تحريم بر روي عمليات بندرها

 

 

تحريم‌ها مانعي براي تردد كشتي‌ها نيستند

مدير عامل سازمان بنادر و دريانوردي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا در ماه‌هاي اخير محدوديتي براي تردد كشتي‌هاي ايراني در آب‌هاي بين‌المللي ايجاد شده يا خير، گفت: خطوط كشتي‌راني تاكنون هيچ محدوديتي براي تردد اعلام نكردند و مسيرهاي خود را به اروپا و خاوردور ادامه مي‌دهند.در مورد (همكاري بنادر ايران و آذربايجان) اينجا بخوانيد.

او همچنين در مورد بيمه كشتي ها گفت: درخصوص بيمه كشتي‌ها نيز شركت‌هاي بيمه تصميم‌گيري را به بعد از ۱۳ آبان موكول كردند كه آيا پوشش بيمه‌اي به ناوگان ما داشته باشند يا خير اگر اين اقدام انجام نشود مي‌توانيم از بيمه‌هاي داخلي استفاده كنيم.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۰۷:۰۵

  نياز به تسهيل روابط ترانزيتي ايران و تركيه

يك كاميوندار ترانزيتي خواستار تردد بيشتر وسايل نقليه عبوري از مرزهاي دو كشور ايران و تركيه شد.

يك كاميون‌دار و فعال ترانزيتي نسبت به روابط ترانزيتي ايران و تركيه و تاثير آن بر روي كاميون‌هاي حامل بارهاي صادراتي گلايه كرد.

او گفت: صف كاميون‌هاي متقاضي براي ورود به تركيه هنوز گاهي در هفته به 4 كيلومتر مي‌رسد و براي تسهيل روابط ترانزيتي بين ايران و تركيه به نظر مي‌رسد كار مهمي انجام نمي‌شود.(در مورد مرزهاي ترانزيتي ايران در آسان بار بخوانيد)

او به عنوان كسي كه در 4 مسير ترانزيتي به عنوان راننده در حال فعاليت است در ادامه گفت: وضعيت ارتباطات كشورها در تسهيل روابط ترانزيتي دو كشور بسيار تأثيرگذار است، بااين‌حال و باوجود سفر اخير رييس جمهور تركيه به تهران به نظر مي‌رسد گفت‌وگويي براي حل مشكلات بين تهران و استانبول انجام‌نشده است.تركيه همچنين را راه عبور براي ارسال بارهاي صادراتي به اروپا است، با اين‌حال كاميون‌داران ايراني وقتي به مرز مي‌رسند مجبور به حضور در صف‌هاي طولاني هستند كه منجر به اتلاف وقت و طولاني شدن سفر مي شود و با توجه به افزايش نرخ ارز و هزينه‌هاي كاميون هر يك روز اضافه شدن به سفر براي ما هزينه‌هاي زيادي خواهد داشت.

رضا نفيسي مديركل دفتر ترانزيت و حمل‌ونقل بين‌المللي نيز در مورد روابط ترانزيتي ايران و تركيه گفت:

آسان بار-آسان پديا

 

سالانه حدود 120 هزار وسيله نقليه در مرزهاي مشترك سه‌گانه ميان دو كشور جمهوري اسلامي ايران و تركيه تردد مي‌كنند.در جريان بازديد مقامات ايران و تركيه حل‌وفصل مشكلات موجود، توسعه تسهيلات و امكانات در پايانه‌هاي مرزي و اصلاح شبكه راه‌ها هموار ه مورد تأكيد قرارگرفته است و به‌منظور تسهيل و توسعه حمل‌ونقل جاده‌اي، خواستار برگزاري كميته مشترك حمل‌ونقل جاده‌اي ميان دو كشور و نشست‌هاي مشترك مرزي شده اند.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۳۵:۰۰

افزايش بارگيري و تخليه كالا در بنادر استان هرمزگان

 الله مراد عفيفي پور مدير كل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان با اشاره به آخرين آمار و ارقام از وضعيت عملياتي مجموعه بيش از ۷۰ بندر استان هرمزگان طي پنج ماه نخست سال ۹۷، گفت:

از رقم ۴۰ ميليون و ۱۶۶ هزار تن مجموع كالاي تخليه و بارگيري شده در اين بنادر،  نزديك به ۲۶ميليون تن مربوط به كالاهاي غير نفتي و ۱۴ميليون تن به فرآوردهاي نفتي اختصاص دارد.(در مورد جابجايي كالا در بنادر كشور بيشتر بدانيد).

او ضمن اشاره به صادرات ۱۵ ميليون و ۴۳۶ هزار و ۷۷۵ تن كالاي غيرنفتي در اين بنادر، گفت:

از آغاز سال ۹۷ تا ابتداي شهريورماه جاري، دو ميليون و ۳۵۶ هزار و ۴۴۷ تن از اين كالاها ترانزيت و يك ميليون و ۲۴۷ هزار و ۲۸۲ تن، نيز ترانشيپ شد و حجم كابوتاژ (حمل و نقل كالا از طريق آب هاي ساحلي) را سه ميليون و ۲۹۵ هزار تن و همچنين واردات سه ميليون و ۱۱۳ هزار و ۱۲۸ تن كالاي غيرنفتي اعلام كرد.

 

آسان بار-آسان پديا-الله مراد عفيفي پور

 

عفيفي پور آمار كل صادرات و جابجايي كالا را به اين ترتيب بيان كرد:

 

صادرات ۵.۵ ميليون تن فرآورده نفتي

مديركل بنادر و دريانوردي هرمزگان از صادرات پنج ميليون و ۵۲۷ هزار و ۹۹۱ تن فرآورده‌هاي نفتي از بنادر اين استان خبر داد و گفت: طي پنج ماه نخست سال جاري، ۲۱هزار و ۶۵۱ تن، ترانزيت و هفت ميليون و ۹۳۰ هزار تن، كابوتاژ شد. همچنين تخليه ۵۹۵ هزار و ۷۰۰ تن محموله وارداتي فرآورده‌هاي نفتي نيز به انجام رسيد.

 

افزايش ۵۱ درصدي شناورهاي ورودي به بنادر

عفيفي پور از تعداد شناورهاي ورودي به بنادر اين استان را ۴۱ هزار و ۸۸ فروند با رشد ۵۱درصدي خبر داد و گفت: از اين تعداد، دوهزار و ۲۳۴ فروند شامل كشتي هاي بالاي هزار تن و ۳۸ هزار و ۸۵۴ فروند از شناورهاي پهلو گرفته در بنادر، زير هزار تن وزن داشته است.

 

۹۴۵ هزار TEU كانتينر تخليه و بارگيري شد

اين مقام مسئول همچنين گفت : در اين مدت، تخليه و بارگيري ۹۴۵ هزار و ۸۶۱ TEU كانتينر (هر تي.اي. يو معادل يك كانتينر بيست فوت) در بنادر بازرگاني اين استان به انجام رسيد.(در مورد بارگيري و تخليه كانتينر بيشتر بدانيد).

 

ترابري ۷.۹ ميليون نفر سفر در بنادر مسافري

عفيفي‌پور در آخر اضافه كرد: هرمزگان پايتخت مسافرت‌هاي دريايي ايران است و اين در حاليست كه از آغاز سال جاري تا ابتداي شهريورماه كه يك دوره زماني پنج ماهه را شامل مي شود، ترابري هفت ميليون و ۸۷۳ هزار و ۹۷۶ نفر سفر در بنادر مسافري و پايانه هاي دريايي اين استان به ثبت رسيده است.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۵۷:۰۸

دلايل محدود شدن تردد در مرز ترانزيتي لطف آباد

ممانعت كشور تركمنستان از ورود كاميون‌هاي حامل كالا به تاجيكستان

به‌ تازگي تصوير نامه‌اي از گمرك در شبكه‌‌هاي مجازي منتشر شده كه از ممانعت كشور تركمنستان از ورود كاميون‌هاي حامل كالا به مقصد كشور تاجيكستان از طريق آن كشور خبر داده و در آن از گمركات كشور خواسته شده به خدمات گيرندگان اطلاع دهند تا اطلاع ثانوي از ارسال كاميون‌هاي حامل كالا به مقصد تاجيكستان از طريق گمركات لطف‌آباد و كشور تركمنستان خودداري كنند.

 بعد از انتشار تصوير اين نامه كه از سوي مديركل دفتر صادرات گمرك كشور ارسال شده، خبري به نقل از روابط عمومي انجمن صنفي شركت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي خراسان رضوي در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شد كه طي آن رئيس اين انجمن به رسانه‌هاي اين استان گفت: متأسفانه كشور تركمنستان باز هم بدون اطلاع قبلي و به ‌يك ‌باره از ورود و تردد تمامي كاميون‌هاي ترانزيتي به مقصد كشور تاجيكستان جلوگيري كرده است.

احمد زمانيان افزود: اين تصميم 12 روز است كه اجرا مي‌شود و صف طولاني كاميون‌ها پشت مرز گمرك سرخس و لطف‌ آباد به وجود آمده است.

 

محدود شدن تردد در مرز ترانزيتي لطف آباد

 

 

او با اشاره به اين كه تصميم اخير مشمول تمامي كاميون‌ها از تمامي مليت‌ هاست و تنها به كاميون‌هاي ايراني محدود نمي‌شود، تاكيد كرد: ما موضوع را از مسئولان استاني و كشوري پيگيري كرديم ولي به جوابي نرسيديم اما آن چه شنيده مي‌شود حاكي از آن است كه اختلافاتي بين دو كشور تركمنستان و تاجيكستان در مسائل امنيتي و سياسي به وجود آمده كه منجر به اين تصميم بدون اطلاع قبلي تركمنستان به كشورهاي همسايه شده است و طي چند ماه اخير، كشور تركمنستان براي كاميون‌داران محدوديت‌هاي زيادي را ايجاد و هزينه‌هاي ما را چند برابر كرده است. از سوي ديگر، حمل كالا به كشور تاجيكستان فقط از طريق كشور تركمنستان به‌صرفه است و مسير جايگزيني براي آن وجود ندارد. اگرچه مي‌توان كالا را از طريق بندر اميرآباد به كشور قزاقستان برد و از طريق آن كشور، محموله‌ها را به تاجيكستان منتقل كرد اما اين مسير به‌هيچ‌ وجه از نظر اقتصادي به صرفه نيست.

او در اخر اضافه كرد: ما تقاضا داريم مسئولان كشوري و استاني هرچه زودتر تكليف اين موضوع را مشخص كنند تا بدانيم مي‌توانيم به ترانزيت كالا از طريق كشور تركمنستان ادامه دهيم يا خير. هم اكنون محموله‌هاي زيادي روي دست شركت‌هاي حمل و نقل مانده است و مشخص نيست تركمنستان چه برنامه‌اي دارد يا در آينده چه تصميمات ديگري خواهد گرفت.

 

 

احمد زمانيان

احمد زمانيان

 

 معاون حمل‌ونقل اداره كل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي استان خراسان رضوي نيز در گفت‌وگو با رسانه‌هاي استاني درباره اين مشكل گفت: هم اكنون تركمنستان سدي جدي در حوزه ترانزيت ما شده است  و مسئولان سياست خارجي بايد در اين باره بيش‌از پيش فعال باشند. جواد وحدتي‌فرد افزوده است: كشور تركمنستان در اين خصوص به‌هيچ‌ وجه پاسخگو نيست و با مسئولان مرزي آن‌ها كه صحبت مي‌كنيم، مي‌گويند اين تصميمات در مركز اتخاذ شده است.وي تاكيد كرد: به نظر مي‌رسد اين بهانه‌ها واقعي نبوده و دلايل ديگري پشت اين تصميمات است لذا مسئولان كشور بايد خيلي جدي به موضوع توجه كنند و در خصوص اختلاف‌نظرها با اين كشور وارد مذاكره شوند.

 

محدود شدن تردد در مرز ترانزيتي لطف آباد

 

سخنان رييس نمايندگي وزارت امور خارجه در شمال و شرق كشور

بر اساس آنچه در شبكه‌هاي اجتماعي و به نقل از رسانه‌هاي استاني آمده است: رئيس نمايندگي وزارت امور خارجه در شمال شرق كشور هم درباره محدوديت‌هاي ايجاد شده توسط كشور تركمنستان گفت: از دو هفته پيش كشور تركمنستان به‌ تمامي سفارت‌هاي مقيم در كشور خود اعلام كرده است بنا به دلايل امنيتي مانند بحث قاچاق مواد مخدر و تروريسم و ديگر موضوعات، در نظر دارد براي ورود و خروج  و ترانزيت از خاك اين كشور محدوديت‌هايي را اجرا كند.

غلامعباس ارباب خالص افزود: در اين باره ما موضوع را به وزارت خارجه منعكس كرديم و از طريق دستگاه ديپلماسي پيگير هستيم تا اين محدوديت‌ها برداشته شود.

او درباره ممنوعيت ورود كاميون‌ها به مقصد تاجيكستان به خاك تركمنستان بيان كرده است: اگر كشور تركمنستان محدوديتي براي محموله‌هاي كشور تاجيكستان ايجاد كرده، درواقع مربوط به روابط اين دو كشور است و ما در اين خصوص نمي‌توانيم اظهارنظر كنيم اما به‌ هرحال موضوعات به‌صورت كلي در وزارت خارجه كشور در حال پيگيري است.

منبع: تين نيوز


در مورد توقف 10 روزه كاميون ها در مرز باشماق بخوانيد.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۰۹:۵۵

سرعت گير هاي مخرب

يك فعال بخش حمل و نقل جاده اي در گلايه از سرعت گيرهاي نصب شده در جاده هاي كشور گفت:سرعت گيرها و هشدار دهنده هاي كه به طور بريده بريده روي آسفالت جاده ها نصب شده باعث آسيب هاي جدي براي خودرو هاي سنگين مي شود.

مهرداد فروغي‌نژاد اين فعال حمل و نقل با بيان اين مطلب در شبكه‌هاي اجتماعي افزود: در شرايط فعلي و با توجه به گراني  لوازم يدكي خودروهاي سنگين اين سرعت‌‌گيرها و هشداردهنده‌ها موجب آسيب‌هاي جدي به زيربندي خودرو شده و خسارت‌هاي بالايي به مالكان اين خودرو ها وارد مي‌كنند.

  او گفت: از مسئولين تقاضا داريم در مورد وضعيت آسفالت هاي جاده هاي كشور،به خصوص اتوبان هاي منتهي به پايتخت كه از رفت و آمد بيشتري برخوردارهستند، چاره اي اساسي بينديشند چون گراني و تورم شديد در بازار لوازم يدكي، مالكان خودروهاي سنگين را دچار مشكلات مالي كرده است.

 

سرعت گير

 

مهرداد فروغي نژاد همچنين پيشنهادي در مورد لباس فرم رانندگان مطرح كرد:

 پيشنهاد مي‌گردد در لباس فرم رانندگان براي آگاهي از سابقه كار رانندگان، از سردوشي‌هاي ساده با در نظر گرفتن سابقه كاري استفاده شود به‌طوري‌كه هر راننده به ازاي هر ۵ سال سابقه كار،  يك خط صاف ساده بر روي سردوشي داشته باشد تا رانندگان حرفه‌اي و فوق حرفه‌اي و نيمه حرفه‌اي از هم تشخيص داده شوند و رانندگان بخش مسافري بايد از لباس فرم با سردوشي و ۲ جيب استفاده كنند كه همچنين پيشنهاد مي‌شود به‌جاي سردوشي، آرم شركت بر روي لباس فرم زده شود.

در چند وقت اخير افزايش قيمت ارز موجب بالا رفتن قيمت لوازم يدكي و لاستيك خودروهاي سنگين شده و اين موضوع موجب شده برخي رانندگان قادر به تامين قطعات و لوزام مورد نياز خودروهاي خود نباشند كه تداوم اين روند باعث توقف ناخواسته و اجباري فعاليت‌هاي آنان خواهد شد.(مشكلات تامين لاستيك در ناوگان حمل و نقل كشور)

بر اين اساس رانندگان خودروهاي سنگين در شبكه‌هاي اجتماعي خود عنوان كرده‌اند تداوم اين روند موجب توقف ناخواسته و اجباري فعاليت‌هاي آنان خواهد شد.

منبع: تين نيوز


تعلق نگرفتن ارز دولتي به رانندگان كاميون، عامل ايجاد مشكلات اساسي در پيدا كردن قطعات يدكي و لاستيك است، براي مطالعه‌ي بيشتر كليك كنيد.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۲۹:۳۵

تهديدات تجارت دريايي

 ميزگرد بررسي شرايط حمل‌ونقل دريايي با حضور مسئولان بخش دولتي و خصوصي

به تازگي ميزگردي براي بررسي شرايط حمل‌ونقل دريايي برگزار شد. اين ميزگرد كه  با حضور پنج نفر از مسئولان بخش دولتي و خصوصي يعني محمد راستاد رئيس سازمان بنادر، هادي حق‌شناس معاون بندري سازمان بنادر، مسعود پل‌مه رئيس انجمن كشتيراني، محمد عيقرلو از اتاق بازرگاني تهران و روزبه مختاري عضو انجمن كشتيراني برگزار شد و برخلاف قول مساعد، مسئولان دولتي در اين ميزگرد شركت نكردند.

 مسعود پل‌مه از عدم سياست‌گذاري مناسب و مقتضي در دوران تحريم انتقاد كرد و درعين‌حال عنوان كرد كه چرا در اين برهه حساس تجارت بين‌الملل، سياست‌هاي درستي براي جذب نظر شركاي خارجي اتخاذ نشده و دولت از بسته حمايتي كه اعلام كرده است، رونمايي نمي‌كند.

او پاسخ سوالات مطرح شده را اينگونه داد:

 • از چه زماني براي انجمن محتمل بود كه امكان افزايش قيمت دلار و تحميل شرايط تحريم به اقتصاد كشور وجود دارد و چه زماني پيشنهادات خود را به دولت ارائه كرديد؟

پل‌مه: با توجه به روند اخبار و احتمالات، وضعيت بازار را رصد مي‌كرديم و به‌واسطه اتفاقاتي كه در كسب‌وكار مي‌افتاد، پيش‌بيني‌هايي داشتيم. طبيعتا شرايط سياسي كه به دنبال تغيير دولت در آمريكا اتفاق افتاد و عدم ثبات سياسي در حفظ توافقات برجام كه در آمريكا شكل گرفته بود، پيش از اعلام رسمي، توسط شركاي تجاري خارجي به ما هشدار داده مي‌شد احتمال اينكه آمريكا تهديد يا تحريم جديدي را متوجه ايران كند؛ بسيار زياد است.

درنهايت سناريوهاي مختلفي را طراحي كرديم كه اگر اتفاق ناميمون تحريم تحقق يافت چه كنيم. روي اين اصل در ديدار عيدانه‌اي كه با جناب آقاي راستاد، مديرعامل سازمان بنادر داشتيم، دل‌نگراني‌هايي را كه در عرصه فعاليتي در جهت تحقق تحريم به وجود آمده بود مطرح كرديم و خواهان تشكيل كارگروه و جلسات تخصصي در اين رابطه شديم. يك يا دو هفته بعد، حدود دهه اول ارديبهشت‌ماه، سازمان بنادر، ما را به اولين و آخرين نشست دراين‌باره دعوت كرد.بار ديگري هم هماهنگي لازم براي برگزاري جلسه صورت گرفت اما جلسه‌اي برگزار نشد و باوجود تقاضاهاي مكرر براي برگزاري جلسات تخصصي و دستيابي به نسخه مقابله درست با تحريم‌ها، ديگر هيچ جلسه‌اي با انجمن برگزار نشد. ما رايزني‌ها را از مراجع ديگر مانند وزارت راه، مجلس، شوراي عالي امنيت ملي و هر مرجع دولتي ديگري كه مقدور بود آغاز كرديم تا به سرانجام برسيم.

سي‌ام ارديبهشت‌ماه در نامه‌اي خطاب به جناب آقاي آخوندي تحليل خود و هشدارهاي موجود در حوزه بندر و دريا در دوران تحريم و عواقب آن را ارائه كرديم و درعين‌حال راهكارهاي حرفه‌اي را نيز در نامه مطرح و رونوشتي هم به دفتر رياست سازمان بنادر ارسال كرديم و انتظار داشتيم كه بعد از ارسال نامه مسئولان امر براي بررسي بيشتر، جلسه‌اي دراين‌باره برگزار كنند و خواهان توضيحات و ارائه مستندات تكميلي نامه باشند.اما متأسفانه از سوي هيچ‌يك از همكاران دولتي هيچ‌گونه پيگيري به عمل نيامد. اين در حالي بود كه در جلسه‌اي توضيحات شفاهي را به آقاي آخوندي ارائه دادم و عنوان كردم كه برخلاف اينكه ما اعلام آمادگي كرده‌ايم كه در دفع و رفع اثرات سوء تحريم حاضر به همكاري هستيم؛ اما از سوي دولت گوش شنوا يا دست ياري نديديم. البته اين بدان معني نيست كه كلا در سازمان نشستي برگزار نمي‌شود، بلكه به اين معني است كه تنها يك جلسه با انجمن برگزار شد و نسبت به مكاتبه انجمن نيز، جواب روشن و شفايي دريافت نشد. هرچند متعاقبا متوجه شديم از نظرات مكتوب ما استفاده شده است.

 • به نظرتان چرا سازمان چنين رفتاري مي‌كند؟

پل‌مه: نبايد يك بخش، خود را تنها متولي سازمان بنادر و دريايي كشور فرض كند و درعين‌حال استقلال ويژه‌اي هم در ديد كارشناسي براي خود قائل شود. اين ديدگاه باعث شده تا كم‌تر به ديدگاه‌هاي كارشناسي ما يا ديگر كارشناسان توجه شود.

متعاقب عدم حصول نتيجه از مكاتبه اول، مكاتباتمان را ادامه داديم و پيشنهاداتي را بر پايه مديريت فضاي سرزميني، به دولت ارائه كرديم.

درعين‌حال با تدبير وزارت راه‌وشهرسازي جلسات ماهانه شوراي عالي ترابر كشور به‌صورت هفته‌اي برگزار مي‌شود و چند هفته متوالي با موضوعات روز ازجمله تحريم اين جلسات برگزار شد. در اين جلسات مجددا هشدارهاي لازم را ارائه كرديم كه با توجه به حجم عمليات دريايي كه متكي بر ناوگان ايراني است بايد توجه داشت  وضعيت بنادر كشور رو به بحران نرود.

 • آمار و اطلاعاتي هم در خصوص تأييد وضعيت بحراني بنادر داريد؟

پل‌مه: بله. طبق آمار سازمان بنادر، در حال حاضر عمليات بندري با كاهشي حدود ۲۰ درصد مواجه شده است؛ اما طبق شواهد و قرائن به نظرم امروز با كاهش حدود ۲۵ درصد از عمليات بندري مواجه هستيم.

 

اسان بار-آسان پديا

مسعود پل مه رئيس انجمن كشتيراني

 

پل‌مه: به دليل اينكه ۳۹ درصد گردش دريايي كشور توسط كشتيراني جمهوري اسلامي ايران انجام مي‌شود؛ با اين فرض كه يك درصد حمل‌ونقل دريايي هم توسط ساير بازيگران داخلي انجام شود، آمار حمل‌ونقل دريايي توسط شركت‌هاي ايراني به ۴۰ درصد مي‌رسد. بدين ترتيب ۶۰ درصد حمل‌ونقل دريايي كشور، توسط شركت‌هاي خارجي انجام مي‌شود كه در تمام سطح حمل دريايي ايران فعاليت دارند. اين آمار ۶۰ درصدي در حالي اعلام مي‌شود كه تمام شركت‌هاي لاينر، ترمپ، فيدر و تانكر و ... اعلام كرده‌اند كه ديگر به ايران نمي‌آيند، قطع رابطه كرده يا خواهند كرد يا تاريخ قطع همكاري خود را با ايران اعلام كرده‌اند.

 •  به نظر شما در چنين فضايي براي بهبود شرايط و گذر از بحران چه مي‌شود كرد؟

پل‌مه: از سال ۹۰ بارها شفاهي و مكتوب از سازمان بنادر درخواست كرده‌ايم كه دسترسي ما را به سامانه‌هاي آماري و اطلاعاتي باز كند؛ اما همواره از سوي ارگان‌هاي دولتي مطرح‌ شده كه اطلاعات و آمار محرمانه هستند و امكان افشا و دسترسي به آنها وجود ندارد. در واقع اگر همراهي درستي صورت بگيرد آن بخش از اطلاعات و آمار را كه محرمانه تلقي مي‌شوند، مي‌توان حذف كرد و بخش عظيمي از اطلاعات كه امكان افشا و بهره‌برداري آن وجود دارد، منتشر كرد. از اين تريبون از آقاي آخوندي درخواست مي‌كنم با همان رويكرد محوري كه براي بخش خصوصي قائل هستند، به بخش خصوصي توجه كند. بخش خصوصي به استناد قانون نيازمند دسترسي آزاد به اطلاعات و آمار است. بايد آمارها و اطلاعات و تأثير عملكردها منتشر شوند تا ضمن دسترسي به اطلاعات و تحليل درست از عملكردها از سوء اجرا و مديريت احتمالي و يك‌جانبه اجتناب ‌شود.

 • علاوه بر تهديدهاي محتمل كه بيشتر شامل قطع همكاري و محصور شدن تجارت دريايي كشور است، چه تهديد ديگري وجود دارد؟

پل‌مه: يكي از مهم‌ترين تهديداتي كه داريم در حوزه باكس كانتينري است. يعني عدم وجود تعداد حداقلي و الزامي باكس كانتينري كه متعلق به خودمان باشد و امكان مديريت آنها را داشته باشيم. بر اساس بررسي كارشناسي كه صورت گرفته بود، در شوراي عالي ترابري پيشنهاد ابتياع يك‌صد هزار دستگاه كانتينر را داديم. در كنار آن شركت كشتيراني جمهوري اسلامي ايران بايد به تأسيس و حمايت از شركت‌هاي كشتيراني كوچك‌تر كه از توانايي لازم براي انتقال كالا به كشور برخوردارند، توجه كند.


در مورد همكاري بنادر ايران و آذربايجان بخوانيد.

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۱۹:۴۹

زمان مناسب براي كنار گذاشتن رانندگي

كم شدن كاركرد شناختي،هماهنگي كمتر اعضاي بدن و كم شدن بينايي از جمله مشكلاتي هستند كه رانندگان با افزايش سن درگير آن مي شوند و اين علايم نشان دهنده آن است كه فردي كه به سالمندي رسيده است مي بايست به تدريج رانندگي را كنار بگذارد.

 

نشانه هايي كه هشداري براي ترك رانندگي توسط افراد سالمند محسوب مي شوند:

 • گم شدن در هنگام رانندگي در مسيرهاي آشنا
 • جريمه شدن به دليل تخلف در رانندگي
 • توصيه پزشك براي متوقف يا كمتر كردن دفعات رانندگي به علت مصرف داروهايي كه بر روي آن تاثيير ميگذارند
 • سخت شدن و كج فهمي ناگهاني علائم و نشانه هاي جاده اي براي راننده
 • رانندگي بسيار سريع يا بسيار كند بدون وجود دلايل ظاهري
 • جدي گرفتن و رسيدگي به موقع به اين موارد ميتواند از بروز خطرهاي احتمالي در رانندگي جلوگيري كند( وجه تاريك رانندگي كاميون چيست؟ )

 

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۲۰:۵۸

حفظ ميدان ديد در رانندگي

حدود يازده درصد رانندگان در سنين بين 50 تا 59 سالگي و بيست درصد رانندگان در سن 60 سالگي يا بالاتر دچار ضعف بينايي مي شوند، به اين خاطرپزشكان توصيه ميكنند كه افراد در اين سنين  از رانندگي در شب پرهيز كنند به خصوص زماني كه در خودرو افراد ديگري همراه آنها هستند.

رعايت نكات زير مي تواند ميدان ديد راننده را بهبود بخشيده و عملكرد او را در هنگام رانندگي بهتر كند:

• تميز نگه داشتن شيشه جلو خودرو،عينك و چراغ هاي جلو خودرو
• مراجعه به چشم پزشك به فاصله دوبار در سال براي سنين بالاي چهل سال
• به همراه داشتن عينك يا لنز يدكي در خودرو
• اطلاع دادن به موقع بيماري هاي چشم به مقامات راهنمايي و رانندگي چون اگر آن ها در جريان اين بيماري ها نباشند،شركت هاي بيمه خسارتي بابت تصادف آنها پرداخت نخواهند كرد.
• انتخاب عينك آفتابي تيره تا جايي كه باعث آسيب زدن به بينايي نشود.

 

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۵۱:۴۱

همكاري بنادر ايران و آذربايجان

هيئت آذربايجاني كه به دعوت محمد راستاد، مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي به هدف بازديد از بنادر شمالي كشور وارد ايران شده است.

اين هيئت آذربايجاني در نشست مشترك با مديران بنادر و مسئولان استاني گيلان، مازندران و منطقه ويژه اقتصادي اميرآباد از نزديك با مواردي نظير توانمندي هاي عملياتي و ظرفيت هاي توسعه اي بنادر اشنا خواهند شد.

طالح محمد زيادف، مدير بنادر آذربايجان، مفتون قربان عباس اف، قائم مقام مدير بنادر آذربايجان و رافائل مير داداش مير غلاف اف، مشاور ارشد مدير بنادر آذربايجان در راس هيئت آذربايجاني هستند. اين هيئت باهدف توسعه همكاري ها و افزايش تجارت بين دو كشور از بنادر شمالي ايران بازديد مي كنند.(توسعه روابط بنادر ايران و آذربايجان)

زيادف، با اعلام اينكه ظرفيت هاي دو كشور در امور بندري براي توسعه مبادلات فراهم است؛ يادآور شد: سران دو كشور ايران و آذربايجان معاهده توسعه حمل و نقل ريلي را كه در كريدور شمال - جنوب اثرگذار است را منعقد كردند و اين خط مي تواند به بقيه بنادر خزر همچون آستارا و انزلي وصل و مبادلات را افزايش دهد.

 طالح محمد زيادف در بازديد و نشست در بندر اميرآباد بهشهر افزود: تحول چشمگيري در بنادر ايران و بندراميرآباد در چندسال اخير ايجاد شده و اين تحولات در بنادر كشور ما هم تاثيرگذار است و  چندوجهي بودن حمل و نقل كالا بسيار با اهميت است و اين به آن معناست كه ديگر بنادرها تنها دروازه ورود و خروج كالا نيستند و فعاليت هاي اقتصادي مختلفي را در دستور كار دارند و بايد فعاليت هاي جديد اقتصادي خلق شود.

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ]