فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
آغاز به كار كميته نظارت بر عملكرد شركت‌هاي حمل و نقل آسان بار پل ارتباطي شركت هاي حمل و نقل و رانندگان
درباره من
آسان بار تخصصي ترين و محبوب ترين سامانه اينترنتي ارائه دهنده خدمات حمل و نقل كالا در سراسر ايران به رانندگان پايه يك و شركت هاي حمل و نقل (باربري) مي باشد، به عبارت ديگر آسان بار پل ارتباطي رانندگان و شركت هاي حمل و نقل در بستر اينترنت است.
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :آسان بار
تاريخ: ۴ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۲۹:۰۵

گلايه اصلي رانندگان از واسطه‌گري و دريافت حق كميسيون توسط شركت‌هاي حمل و نقل(باربري) است كه همين موضوع را عامل كاهش دستمزدهاي خود مي‌دانند و به نظر مي‌رسد كه موضوع كميسيون شركت‌هاي حمل و نقل فراتر از يك استان است.

مهم‌ترين مشكل اين است كه هيچ ضابطه‌اي براي حق كميسيون وجود ندارد و شركت‌هاي حمل و نقل هر مبلغي كه بخواهند به راننده پيشنهاد مي‌دهند. رانندگان درخواست نظارت بر مبلغ حق كميسيون را داشتند كه در چند روز گذشته جلساتي در ابن باره برگزار شد.

دريافت حق كميسيون‌هاي غيرقانوني از رانندگان حمل‌ونقل بار در استان باعث گلايه تعداد زيادي از رانندگان شده است؛ شركت‌هاي حمل و نقل متوليان اصلي مديريت حمل‌ونقل بار در استان‌ها هستند و با همكاري رانندگان در جابه‌جايي بار فعاليت مي‌كنند اما گاهي اين شركت‌ها با تعرفه‌هاي غيرقانوني در حال فعاليت هستند.

رانندگان همكار با شركت‌هاي حمل و نقل در ازاي اين مديريت و ساماندهي بايد درصدي را به‌عنوان حق كميسيون بار به شركت‌ها پرداخت كنند ولي تجاوز از مبلغ مصوب حق كميسيون، تعداد زيادي از رانندگان را گله‌مند كرده است. مثلاً مبلغ كرايه يك‌بار 2 ميليون تومان است و شركت در ازاي آن 800 هزار تومان كميسيون مي‌گيرد كه دراين‌بين چيزي براي راننده باقي نمي‌ماند.( براي مطالعه در مورد خبر بركناري محمد خان بلوكي كليك كنيد)

متأسفانه رانندگان به دليل نيازي كه به اين شركت‌ها دارند، در بسياري از موارد از شكايت خود صرف‌نظر مي‌كنند. در طي اين روزها با برگزار شدن جلساتي، بيشتر به موضوع حق كمسيون رسيدگي شده است.

عبدالرسول باقري، رئيس كانون حمل‌ونقل كالاي استان اصفهان از آغاز به كار كميته نظارت بر عملكرد شركت‌هاي حمل و نقل و رسيدگي به تخلفات شركت‌ها از ابتداي تيرماه خبر داد.

متن اين نامه كه در شبكه‌هاي اجتماعي منتشرشده است، باقري ضمن تشكر و قدرداني از شركت‌هاي حمل و نقل و احساس تعهد و مسئوليت مديران شركت‌ها عنوان كرده، در امور اجرايي به‌خصوص هنگام صدور بارنامه و اخذ كمسيون مواردي را به شرح زير رعايت كنند:

1-اخذ كمسيون بر اساس نرخ‌هاي اعلام‌شده به‌اين‌ترتيب كه نرخ كمسيون داخل پايانه 8%، پايانه اختصاصي 10%، خرده بازار 15% و هزينه‌هاي جانبي شامل عوارض جاده‌اي و بيمه بار 4%.

2-انجام كليه تراكنش‌هاي مالي مربوط به اخذ كمسيون و بارنامه توسط دستگاه‌هاي پوز شركت‌ حمل و نقل مربوطه

3-اطلاع‌رساني در خصوص بارهاي موجود و نرخ حمل در دفاتر شركت‌ها

4-برگزاري جلسات توجيهي و آموزشي جهت كاركنان و آگاه‌سازي ايشان از نقش تك‌تك آنان در حفظ جايگاه شركت و صنف با ارائه عملكرد مطلوب

5-پاسخگويي به مراجعه‌كنندگان و رسيدگي به شكايات احتمالي از پرسنل (مشاهده‌شده كه در بعضي از شركت‌ها متأسفانه پرسنل بدون اطلاع مدير شركت اقداماتي انجام مي‌دهند كه گاهي منجر به زيان و تخلف شركت به‌صورت ناخواسته مي‌شود).

 

آغاز به كار كميته نظارت بر عملكرد شركت‌هاي حمل و نقل

در پايان اين نامه آمده است: به‌منظور مساعدت شركت‌ها در اين خصوص و پيشگيري از خطاهاي احتمالي، كميته نظارت بر عملكرد شركت‌هاي حمل و نقل و رسيدگي به تخلفات شركت‌ها از ابتداي تيرماه آغاز به كار نموده كه خواهشمند است نهايت همكاري با ايشان به عمل آيد.

در باقي استان‌ها نيز كانون انجمن‌هاي صنفي رانندگان ناوگان حمل كالاي سراسر كشور اعلام كرده در پي توافق‌ها با وزارت راهداري، اعتراض رانندگان به پايان رسيده است اما به نظر مي‌رسد اكنون همه نگاه‌ها به كميته‌هايي است كه وظيفه نظارت بر عملكرد شركت‌هاي حمل و نقل را بر عهده‌دارند.

بررسي مدل قيمت‌گذاري، بيمه، تأمين لوازم‌يدكي و محصولات پرمصرف و بازبيني همه فرايندها، آيين‌نامه و پيشنهادها بايد بر عهده اين كميته‌هاي نظارتي باشد.

رسيدگي به چارچوب‌هاي قيمت‌گذاري شركت‌هاي حمل و نقل، اجراي دقيق و شفاف و نظارت بر آن بايد يكي از موضوع‌هاي موردتوجه در اين كارگروه باشد، زيرا در صورت باز گذاشتن دست دلالان و اخذ بدون قاعده كميسيون‌هاي باري از سوي آنان، نمي‌توان به بهبود شرايط جامه خوش‌بين بود.

رسيدگي به خواست رانندگان كه بازده اقتصادي بسياري از بخش‌هاي ديگر-از رساندن مواد اوليه موردنياز تا صادر كردن محصول نهايي به مقاصد داخلي و خارجي -درگرو خدمت‌رساني آنان است، در حقيقت ساماندهي موضوع توزيع و بهينه‌سازي زنجيره توليد تا مصرف به شمار مي‌رود.

 

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]