woolash reviews
تشک رویا
تشک مهمان
فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
آسان بار
درباره من
آسان بار تخصصي ترين و محبوب ترين سامانه اينترنتي ارائه دهنده خدمات حمل و نقل كالا در سراسر ايران به رانندگان پايه يك و شركت هاي حمل و نقل (باربري) مي باشد، به عبارت ديگر آسان بار پل ارتباطي رانندگان و شركت هاي حمل و نقل در بستر اينترنت است.
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/10/22  ساعت: ۱۰

وزير راه و شهرسازي: ما نيازي به پايانه‌داري نداريم

به گزارش خبرنگار تين‌نيوز، محمد اسلامي در مراسم افتتاح شهرك حمل‌ونقل عنوان كرد: خوشبختانه فاز اول اين شهرك حمل‌و‌نقل پس از ۲۸ سال با اراده‌اي كه پيش‌كسوتان حوزه حمل‌ونقل داشتند كه حتي برخي از آن‌ها در قيد حيات نيستند، افتتاح شد.

وي در ادامه گفت: ما در يك مقطع تاريخي واقع شده‌ايم كه بايد بتوانيم از پتانسيل و توانايي سرمايه‌گذاران استفاده كنيم تا شاهد گسترش حجم سرمايه‌گذاري در كشور باشيم.

اسلامي با بيان اين‌كه در اين مسير دولت بايد نقش تسهيل‌گري و پشتيباني‌كننده داشته باشد تا سرمايه‌گذاران امكان ورود به عرصه را داشته باشند، افزود: درست است كه ما قوانين سخت و بعضاً مانع كننده را داشته اين اما با توجه به سياست كلي كه در رفع موانع توليد انجام شده اگر مسئولان به آن قوانين تسلط داشته باشند مي‌توانند به سرمايه‌گذاران كمك كنند.

وزير راه و شهرسازي با تاكيد بر اين‌كه بايد سرمايه‌گذاري در كشور شتاب بگيرد، اظهار كرد: لازم است ما در اين مسير به اقتصاد كارآمد برسيم، اين در حالي است كه ما همه امكانات را در كشور داريم.

اسلامي با تاكيد بر اين‌كه ما در وزارت راه‌وشهرسازي هيچ نقشي ايفا نمي‌كنيم مگر اين‌كه تسهيل‌كننده باشد، ابراز كرد: در طرح جامع حمل‌ونقل نكته مهمي كه در آن اشاره شده اين است كه بايد نظام لجستيك در آن پررنگ باشد.( در مورد نقش حمل‌ونقل در زنجيره لجستيك بخوانيد )

او گفت: با تقويت نظام لجستيك مي‌توانيم با استفاده از حمل‌و‌نقل تركيبي سهم خود از ترانزيت را افزايش بدهيم.( در مورد توسعه ترانزيت بخوانيد )

او در ادامه شهرك‌هاي حمل و نقل را حلقه مفقوده نظام لجستيك عنوان كرد و افزود: بايد بتوانيم با استفاده از پتانسيل بخش خصوصي، شهرك‌هاي حمل و نقل را گسترش بدهيم.

او اضافه كرد: اين شهرك حمل‌و‌نقل در جوار منطقه آزاد فرودگاه امام است و ما در اين منطقه آزاد پارك بزرگ لجستيك و انبارداري داريم كه اين‌ها در كنار حمل و نقل مي‌توانند كارآمدي متفاوتي به نسبت گذشته داشته باشند.

وزير راه و شهرسازي با تاكيد بر اين موضوع كه ما به هيچ عنوان نيازي به پايانه‌داري نداريم اظهار داشت: ما به كار پايانه‌داري خاتمه خواهيم داد.

 


منبع: تين نيوز

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/10/16  ساعت: ۰۹

مشكلات شركت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي در خصوص قاچاق كالا

نشست بررسي مشكلات حوزه ترانزيت و شركت‌هاي حمل‌و نقل بين‌الملي با حضور مديركل دفتر ترانزيت سازمان راهداري و حمل‌و نقل جاده‌اي برگزار شد.

به گزارش خبرنگار تين‌نيوز به نقل از روابط عمومي انجمن صنفي شركت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي ايران، نشست مشترك مديركل دفتر ترانزيت و حمل‌ونقل بين‌المللي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي  و رييس هيئت مديره و دبير انجمن، در خصوص بررسي مسائل و مشكلات قاچاق كالا و مشكلات شركت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي در سالن اجتماعات انجمن برگزار شد. در اين نشست هم‌چنين معاونان بخش امور گمركي و ترانزيت انجمن حضور داشتند.(براي اعلام بار به بيش از 30 هزار راننده كليك كنيد )

يونس جاويد رييس هيئت مديره انجمن به بيان مشكلات شركت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي در خصوص قاچاق كالا و اداره امور شركت‌ها در حوزه‌هاي مختلف پرداخت.(در مورد ضوابط تاسيس شركت حمل و نقل داخلي بدانيد )

[caption id="attachment_6974" align="aligncenter" width="303"]مشكلات شركت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي در خصوص قاچاق كالا يونس جاويد[/caption]

پرونده‌هاي ميلياردي قاچاق كالا

وي عنوان‌كرد: در حال حاضر پرونده‌هاي ميلياردي در خصوص قاچاق كالا وجود دارند كه قابليت ارجاع به ديوان عدالت اداري را ندارند چرا كه نهاد يا افرادي كه در اين خصوص مقصر هستند از مجازات تبرئه شده و در نهايت مقصر اصلي به ناحق  شركت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي شناخته مي شوند كه بايد جريمه‌هاي سنگيني را پرداخت كنند.

 جاويد افزود: يكي ديگر از مشكلاتي كه حمل‌ونقل بين‌المللي ما با آن مواجه است مسئله مربوط به اسناد كالا است كه از متصديان حمل مطالبه مي‌كنند درحالي‌كه اين اسناد مانند ثبت سفارش به حمل‌كننده ارتباطي پيدا نمي‌كند و بعضي از گمركات به‌صورت سليقه‌اي  و يا تأكيد به دريافت اصل بارنامه از راننده را دارند درحالي‌كه اين سند رابطه بين صاحب كالا و متصدي حمل است.( بازارگاه‌هاي الكترونيكي دوست يا دشمن شركت‌هاي حمل‌ونقل؟ بيشتر بدانيد )

 او ادامه‌داد: از ديگر مسائل حائز اهميت بحث كارنه‌تير و نهايتاً آيين‌نامه تأسيس شركت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي است كه خوشبختانه با انتصاب آقاي آدم‌نژاد به‌عنوان معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازي قطعاً كمك بزرگي در جهت پيشبرد و حل معضلات  اين امور خواهند بود.

 جاويد اظهار داشت: رفتارهاي چندگانه مديران سازمان در مرزهاي مختلف در خصوص ورود و خروج كاميون‌ها در مرزها و اسناد همراه آن‌ها  باعث ايجاد مشكلاتي در حمل‌ونقل بين‌المللي مي‌شود.

 

[caption id="attachment_6975" align="aligncenter" width="370"]مشكلات شركت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي در خصوص قاچاق كالا رضا نفيسي[/caption]

ضرورت اصلاح قوانين تاسيس شركت حمل‌و نقلي

 در اين جلسه هم چنين رضا نفيسي مديركل دفتر ترانزيت و حمل‌ونقل بين‌المللي سازمان ضمن ابراز خرسندي از برگزاري چنين جلسه‌اي در انجمن صنفي شركت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي ايران بيان‌كرد: ما به دنبال شناسايي مسائل و مشكلات حوزه حمل‌ونقل بين‌المللي هستيم تا بتوانيم با تعامل و هم‌فكري يكديگر مسائل و مشكلات را استخراج كرده و جهت بررسي به وزير راه و شهرسازي ارائه دهيم.

نفيسي در خصوص آيين‌نامه تأسيس شركت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي نيز اظهار داشت: آيين‌نامه‌ فعلي داراي نقاط ضعفي است كه بايد برطرف شود. ما بايد عوامل مؤثر در تأسيس يك شركت حمل‌ونقل بين‌المللي را بررسي و در آيين‌نامه لحاظ كنيم، صرفاً شخصي تنها با شركت در آزمون تأسيس شركت حمل‌ونقل سازمان راهداري و كسب نمره قبولي صلاحيت لازم براي اين امر را نخواهد داشت و بايد يكسري اصول و قوانين در نظر گرفته شود.

نفيسي ادامه داد: با همكاري انجمن و سازمان راهداري اصلاحات آيين‌نامه را انجام خواهيم داد تا نقاط ضعف آيين‌نامه برطرف شوند.

وي به تداوم برگزاري جلسات انجمن با سازمان راهداري، بيان مشكلات حوزه حمل‌ونقل بين‌المللي و هم‌فكري در جهت رفع مشكلات تأكيد كرد و گفت: ما بايد به دنبال اين باشيم كه چگونه مي‌توانيم در برابر مشكلات ترانزيتي از خود محافظت كنيم و چه اقداماتي مي‌توان انجام داد.

 


منبع: تين نيوز 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/10/11  ساعت: ۰۷

70 هزار راننده در پايانه بار بندرعباس در انتظار نوبت پيامكي

در بهترين شرايط اگر امكان خروج روزي 2 هزار بار از پايانه بار بندر عباس باشد مبلغي حدود يك ميليون تومان عايدي رانندگان در يك ماه مي‌شود. اگر اين زمان به حداقل برسد تمامي كاميون‌هايي كه نوبت مي‌زنند شانس دريافت بار را خواهند داشت.

مدير كل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي استان هرمزگان، داريوش باقر جوان توضيحاتي تكميلي در مورد وضعيت 70 هزار راننده در پايانه بار بندرعباس در انتظار نوبت پيامكي ارائه دادند.( براي بازديد سايت سازمان راهداري استان هرمزگان كليك كنيد )

 

70 هزار راننده در پايانه بار بندرعباس در انتظار نوبت پيامكي

داريوش باقر جوان در مورد اعتراضات و گلايه‌هاي رانندگان در مورد افزايش مدت زمان خواب كاميون‌ها و هدر رفتن رفت آنان، گفت: سيستم نوبت دهي در پايانه بار بندرعباس يك سيستم پيامكي است و و منظور از خواب كاميون اين نيست كه راننده با كاميون خود 20 روز در پايانه بار منتظر بوده است بلكه به اين معني است كه در شهر خود بوده و 20 روز براي رسيدن موعد دريافت بار صبر كرده است.( در مورد افزايش خواب كاميون‌ها در بندرعباس تا يك ماه، بخوانيد )

او در ادامه گفت: او ادامه داد: روال اين است كه راننده نوبت بار را به صورت آنلاين مي‌گيرد و بر اساس ميزان باري كه از پايانه خارج مي‌شود 48 ساعت قبل از موعد نوبتش، پيامكي را دريافت مي‌كند و سپس با حضور در بندرعباس بار را از پايانه به مقصد حمل مي‌كند.( در مورد توزيع 35 هزار لاستيك در پايانه بار بندرعباس بيشتر بدانيد )

 

70 هزار راننده در پايانه بار بندرعباس در انتظار نوبت پيامكي

داريوش باقر جوان دليل طولاني شدن نوبت‌دهي پيامكي در پايانه بار بندرعباس را كاهش بار گمركي و بندري عنوان كرد و گفت اگر مشكلات ترخيص كالا سريع‌تر برطرف شود اين دست مشكلات نيز با سرعت بيشتري حل مي‌شود.( در مورد اعتراضات رانندگان و راه حل‌هاي جديد آن حتما بخوانيد )

او ادامه داد: روال اين است كه راننده نوبت بار را به صورت آنلاين مي‌گيرد و بر اساس ميزان باري كه از پايانه خارج مي‌شود 48 ساعت قبل از موعد نوبتش، پيامكي را دريافت مي‌كند و سپس با حضور در بندرعباس بار را از پايانه به مقصد حمل مي‌كند.( در مورد مقررات حمل كالاي وارداتي به ايران بدانيد )

 


منبع: تين نيوز

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/10/2  ساعت: ۰۷

ثبت كد‌ملي و كد‌پستي فرستنده و گيرنده در بارنامه حمل‌بار ضروري شد

طبق نامه‌اي كه سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي براي آقاي دغاغله در تاريخ 20 آذر ماه 97 صادر كرده است ثبت كدملي و كدپستي فرستنده و گيرنده در بارنامه حمل بار ضروري شده است، زمان اجراي اين بخشنامه از تاريخ 2 دي ماه سال 97 است.

متن كامل نامه به شرح زير است:

موضوع: سامانه بارنامه برخط( در مورد بارنامه و انواع آن بيشتر بدانيد )

سلام عليكم
احتراما، پيرو مكاتبات و درخواستهاي اعلامي سرويس بارنامه برخط در زمان استعلام كدملي يا شناسه ملي فرستنده يا گيرنده كالا نام و نام خانوادگي يا نام شركت حقوقي و در زمان استعلام كدپستي محل بارگيري يا محل تخليه بار آدرس دقيق آن را اعلام مي‌نمايد و شركت موظف است اطلاعات دريافت شده را بدون تغيير بر روي بارنامه چاپ نمايد بدين منظور برنامه‌هاي صدور بارنامه سراسر كشور بر اين اساس اصلاح گرديده و بروز رساني نرم افزارهاي شركت‌هاي حمل‌ونقل در دست اقدام مي‌باشد، لذا از روز يكشنبه مورخ 97.10.02 كنترل هاي ذيل جهت صحت سنجي اطلاعات دريافتي با اطلاعات ارائه شده فعال مي‌گردد.( در مورد مزاياي حذف بارنامه كاغذي بيشتر بدانيد )

1. كنترل آدرس كدپستي محل بارگيري
2.كنترل آدرس كدپستي محل تخليه كالا
3.كنترل نام و نام خانوادگي يا نام شركت فرستنده كالا
4.كنترل نام و نام خانوادگي يا نام شركت گيرنده كالا
5.كنترل شماره بيمه نامه شخص ثالث ناوگان(شماره بيمه نامه بايد در محل تعيين شده بر روي بارنامه چاپ گردد)
6.كنترل تاريخ اعتبار بيمه نامه شخص ثالث ناوگان(اين مقدار نبايد كوچكتر از تاريخ روز جاري باشد) (تاريخ اعتبار بايد در محل تعيين شده بر روي بارنامه چاپ گردد)

عكس كامل اين بخشنامه :

 

ثبت كد‌ملي و كد‌پستي فرستنده و گيرنده در بارنامه حمل‌بار ضروري شد


منبع: كانال مجمع مجازي كاميونداران و رانندگان ايران 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/9/24  ساعت: ۰۶

بهبود شغل رانندگي كاميون

يك فعال بخش حمل‌ونقل جاده‌اي كالا پيشنهاد داد رانندگي براي ناوگان سنگين و حمل‌ونقل كالا به عنوان رشته‌اي تحصيلي در هنرستان‌ها راه‌اندازي شود.

به گزارش تين‌نيوز، يوسف منتظري با بيان اين مطلب در شبكه‌هاي اجتماعي گفت: اولين حسن اين اقدام، برچيده شدن آموزش‌هاي غيركاربردي بدو خدمت است.

وي افزود: حسن ديگر اين اقدام، افزايش آگاهي اشخاص تازه وارد به اين شغل چه از لحاظ عملي و چه از نظر تئوري و حتي در بحث محاسبه هزينه‌ و درآمد و مقرون به‌صرفه بودن حمل بار در يك مسير است.( رانندگان تاره كار بخوانند )

به گفته وي، همين موضوع باعث مي‌شود هر كسي وارد اين شغل نشود و فقط كساني كه علاقه‌مند به اين حرفه هستند با داشتن تحصيلات آكادميك و پس از چند سال تحصيل وارد اين حرفه شوند.(رشد صنعت حمل و نقل چطور بر اقتصاد تاثير مي‌گذارد؟ براي مطالعه كليك كنيد)

 

بهبود شغل رانندگي كاميون

در مجموع اقدامات زير مي‌توان ارزش‌هاي جديدي براي شغل رانندگي خلق كرد:

۱_ ارتقاي سواد و درك شغلي

۲_بالا بردن فرهنگ شغلي

۳_ تغيير ديدگاه رانندگان از سنتي به ديدگاه مدرن و پيشرفته نسبت به اين شغل

۴_افزايش رنكينگ (Ranking) و محبوبيت در جامعه به تناسب تغيير ديدگاه جامعه به رانندگان و اين شغل

۵_افزايش آگاهي رانندگان نسبت به محاسبات شغلي

۶_افزايش هوشمندي راننده و بالا بردن راندمان كاري و چرخيدن چرخ‌هاي صنعت حمل‌و‌نقل در مسير درست

۷_حل مشكلات حمل‌ونقل با سرعت بسيار بيشتر از امروز(در مورد رفع مشكلات بيمه تكميلي رانندگان كاميون بيشتر بدانيد )

۸_اتحاد فكري كليه رانندگان و وحدت كلمه


منبع: تين نيوز

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/9/20  ساعت: ۱۳

مديركل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان همدان از توزيع ۱۲ هزار و ۹۸۴ حلقه لاستيك ويژه براي كاميونداران استان همدان خبر داد.

به نقل از روابط عمومي اداره كل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استان همدان، مصطفي پناهنده در گفتگويي با اشاره به اينكه مديريت در توزيع لاستيك با توجه به مشكلاتي موجود، نيازمند تعامل و دقت نظر است، اظهار داشت: ۱۳ هزار و ۵۰۰ ناوگان باري فعال در استان وجود دارد كه طبق برنامه كشوري مقرر شده است با در نظر گرفتن اولويت و ضوابط اعلام شده لاستيك ناوگان تأمين شود.

وي با اشاره به اينكه ممكن است اعتراضاتي در خصوص توزيع لاستيك وجود داشته باشد، افزود: توجه به بخش مسافري از اهميت خاصي برخوردار است و انجمن ها بايد دقت كافي را در اين زمينه داشته باشند.( در مورد كمبود لاستيك و تحصن‌هاي كاميونداران بخوانيد )

پناهنده با تأكيد بر اينكه در شهرستان ها تعادل در توزيع بايد رعايت شود، تصريح كرد: در اين امر براي رعايت عدالت، دقت نظر كافي ضروري و لازم است.

 

توزيع 13هزار لاستيك براي كاميونداران همداني

توزيع 13هزار لاستيك براي كاميونداران همداني

مصطفي پناهنده ادامه داد: با توجه به دوره پنج ماهه توزيع، در اوائل به علت عدم اشرافيت موارد، ضعف وجود داشت كه با درايت و توزيع سامانه اي در حال حاضر با تعامل مناسب سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره كل راهداري و حمل و نقل جاده اي هيچ مورد ضعفي وجود ندارد.

مديركل راهداري استان خاطرنشان كرد: توزيع روزانه لاستيك بر اساس سهميه كشوري مشخص و در استان نيز مديريت مي شود.

وي اذعان داشت: در هر كار جمعي حدود ۳ درصد نارضايتي وجود دارد و ما با افتخار اعلام مي كنيم درصد نارضايتي در امر لاستيك توزيع شده بسيار اندك است.

اين مسئول با بيان اينكه سامانه توزيع لاستيك به شكل الكترونيكي است، يادآور شد: بر اساس ميزان پيمايش و شماره هوشمند ناوگان، نوبت دهي به شكل سيستمي انجام مي شود.

پناهنده ابراز داشت: مرحله دوم توزيع لاستيك آغاز شده و با توجه به اهميت بخش مسافر ثبت نام ۲۶۰راننده براي تحويل لاستيك مرحله دوم نيز انجام خواهد شد.


منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/9/18  ساعت: ۱۳

در روزگاري زندگي مي‌كنيم كه فناوري و مخصوصاً فناوري اطلاعات همه امور را متحول ساخته و مهم‌تر از آن، وابسته به خود كرده است. گويي بدون بهره‌گيري از آن نمي‌توان به پيشرفت و حتي حيات ادامه داد!

كسب و كارها هم به عنوان يكي از مهم‌ترين بخش‌هاي اقتصاد كشور از اين قافله عقب نمانده‌ و همگام با فناوري اطلاعات به سرعت در حال پيشرفت هستند. در اين مطلب قصد داريم استارت‌آپي را معرفي كنيم كه با بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي موجود در كشور و همين‌طور يك ايده خلاقانه حمل و نقل بار را متحول ساخته است.

آسان بار بزرگ‌ترين سامانه اعلام بار در كشور است كه هوشمندانه و كاملاً آسان، رانندگان را به شركت‌‌هاي حمل بار ارتباط مي‌دهد. شركت فناوران داده پردازش فرتاك رايانه با نام تجاري آسان بار فعاليت خود را در 26 آذر ماه 95 مصادف با روز ملي حمل و نقل آغاز كرد و خود را اولين مجموعه‌اي ناميد كه توانسته تحت عنوان بازارگاه الكترونيكي حمل و نقل كالا از سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي كل كشور مجوز فعاليت دريافت كند.

آسان بار خيلي زود شروع به پيشرفت‌هايي بزرگ كرد؛ علاوه بر اينكه توانست با ويژگي‌هاي منحصر به فرد و فوق‌العاده به روز خود، خيلي زود، نزد شركت‌هاي حمل و نقل و رانندگان محبوبيت كسب كرده و روز به روز فعاليتش بيشتر شود، موفق شد به عنوان اولين استارت‌آپ حمل و نقل، كه توانسته عنوان دانش بنيان نوع يك را از كارگروه ارزيابي و تشخيص صلاحيت شركت‌ها و موسسات دانش بنيان دريافت كند، نام خود را در اين صنعت ماندگار كند.

برخي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي منحصر به فرد و فوق‌العاده آسان بار به تفكيك رانندگان و شركت‌هاي حمل و نقل از اين قرارند:

اپليكيشن مخصوص شركت‌هاي حمل و نقل آسان بار، به شركت‌هاي حمل و نقل بار اين امكان را داده كه به بيش از 30 هزار راننده در سراسر كشور در كمتر از 20 ثانيه دسترسي داشته و بتوانند به راحتي بار خود را در سيستم ثبت كرده و وسيله نقليه هماهنگ و مناسب بنا به شرايط محموله را پيدا كنند. نوع بار، قيمت صافي كرايه، ظرفيت و ساير مشخصات در اپليكيشن مخصوص شركت‌هاي حمل و نقل به وضوح در دسترس است.

آسان‌بار،حمل‌ونقل بين شهري بر بستر فناوري

شركت‌هاي حمل و نقل علاوه بر اين امكانات مي‌توانند با استفاده از پنل اختصاصي خود همه بارهاي ارسالي را كنترل كرده و در طول مسير، از  مبدا تا مقصد و همين‌طور هنگام تحويل محموله آن را به صورت آنلاين رهگيري و رصد نمايند. پس از پايان سفر، شركت‌هاي حمل و نقل به رانندگان امتياز مي‌دهند و اين كار باعث مي‌شود، كيفيت و رضايت بيش از پيش بالاتر رود.خارق‎العاده اينكه اين امكانات براي شركت‌هاي حمل و نقل كاملاً رايگان است.

ارائه اين امكانات باورنكردني براي اولين بار و همين‌طور رويكرد هوشمندانه آسان بار در نظر به حفظ شركت‌هاي باربري سنتي به عنوان بستري امنيت بخش به حمل و نقل جاده‌اي و كمك به رشد، پوست‌اندازي، مدرن‌سازي و توسعه حمل و نقل سنتي، باعث شد صنعت حمل و نقل (بخوانيد بخش سنتي صنعت كه بخش عمده را به خود اختصاص مي‌دهد) نگاهي مثبت به اين تحول عظيم بيندازد و بدون مقاومت در برابر آن، خيلي زود آسان بار را به عنوان پلي محكم و جدانشدني براي ارتباط ميان شركت‌هاي حمل و نقل و رانندگان بپذيرد.( آسان‌بار، پلي ميان باربري‌ها و رانندگان)

علاوه بر شركت‌هاي حمل و نقل، رانندگان هم براي اولين بار از امكاناتي برخوردار مي‌شوند كه تا به حال براي آنان مانند آرزو بوده است: امكاناتي مانند نمايش بارهاي نزديك به آنان، امكان جستجوي متني و صوتي بارها، دسترسي به هزاران بار آماده حمل، مسيريابي آنلاين و امكان ارتباط مستقيم با شركت باربري اعلام كننده بار براي هماهنگي، مذاكره و انجام توافقات لازم.

آسان‌بار،حمل‌ونقل بين شهري بر بستر فناوري

 

آسان‌بار،حمل‌ونقل بين شهري بر بستر فناوري

رانندگان با استفاده از اپليكيشن مخصوص به خود مي‌توانند بارهاي مربوط به ناوگان خود را به راحتي مشاهده كرده و بار مناسب و مدنظر خود را براي حمل انتخاب كنند.مي‌توان گفت مزيت اصلي استفاده از اپليكيشن رانندگان اين است كه رانندگان مي‌توانند بار مناسب خود را انتخاب كرده و در پايانه‌ها زمان زيادي براي پيدا كردن بار صرف نكنند. همچنين تعداد سفرهاي خالي يا بدون بار كه يكي از مهم‌ترين دلايل پايين بودن ميزان بازده حمل و نقل جاده‌اي در ايران است پايين‌تر مي‌آيد.به اين ترتيب رانندگان مي‌توانند زمان كمتري صرف پيدا كردن بار كرده، هزينه‌هاي خود را با پايين آوردن سفرهاي غيرضروري كاهش داده و زودتر به خانه برگردند و كنار خانواده خود باشند كه اين مسئله براي رانندگاني كه دائماً در شهرهاي مختلف و به دور از خانواده خود هستند، بسيار حائز اهميت است. كوتاه شدن زمان انتظار براي بار، كاهش ترددهاي خالي از محموله و هدر رفتن كمتر وقت، انرژي و هزينه مي‌تواند باعث بهبود كيفيت زندگي رانندگان و خانواده‌هاي آنان شده و  همچنين از بيماري‌هاي رايج رانندگان مانند دردهاي اسكلتي و افسردگي جلوگيري كند.

آسان‌بار،حمل‌ونقل بين شهري بر بستر فناوري

نكته جالب ديگر اين است كه آسان بار هيچ كميسيوني نه از شركت‌هاي حمل و نقل و نه از رانندگان نمي‌گيرد؛ تنها لازم است رانندگان حساب خود را به طور ماهيانه و با مبلغي اندك شارژ كنند كه اين رقم در قبال سودي كه از اين سيستم نثارشان مي‌شود آنچنان چشمگير نيست. اين ويژگي‌ها و امكانات داده شده به رانندگان باعث شد آنان نيز به سرعت از آسان بار استقبال كنند.

و اما آسان بار پيشرفت، بلند پروازي و جاه‌طلبي‌خود را همين‌جا به پايان نرساند؛ ايده آسان بار آن‌قدر نو و دسته اول بود كه سال گذشته نسخه صادراتي آسان بار با نام freightgram(فريت گرام) به بازار آمريكاي شمالي و كشور كانادا عرضه شد.

اكنون مي‌توان گفت نقش آسان بار محدود به بالا بردن كيفيت حمل و نقل، كاهش هدر رفت انرژي و زمان، كاهش آلودگي هوا، افزايش بهره‌وري و بازده و تحولي شگرف در اين صنعت نيست، بلكه به بهبود زندگي در جامعه كمك مي‌كند.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/9/17  ساعت: ۰۷

عادت هاي سالم براي رانندگان

رانندگان زيادي وجود دارند كه زمان هاي زيادي را در جاده‌ها سپري مي‌كنند و هفته ها از خانه و اعضاي خانواده خود دور هستند. از نظر بسياري از افراد رانندگي شغل بسيار سختي است كه منجر به زندگي ناسالم رانندگان مي‌شود زيرا ماهيت رانندگي تنهايي و تنها رانندگي كردن در جاده‌ها است كه بيشتر اوقات يكنواختي را به همراه دارد.( در مورد رانندگي و دلتنگي دوري از خانواده و روش‌هاي كنترل آن بيشتر بخوانيد )

تعداد زيادي از رانندگان با نوشيدن قهوه و خوردن غذاهاي فست فود كسب انرژي مي‌كنند كه اين غذاها راننده را به سمت تغذيه ناسالم تشويق مي‌كند. اين مقاله را باعنوان كسب عادت هاي سالم براي رانندگان ديگر نيز ارسال كنيد.(براي اينكه سرحال و هوشيار رانندگي كنيد، اين مقاله را بخوانيد )

استراحت كردن به حل بسياري از اين مشكلات كمك مي‌كند، شما در يك توقف مي‌توانيد: گازوئيل بزنيد، حمام كنيد، غذا بخوريد و حتي كاميون و ناوگان حمل‌ونقلي خود را تعمير كنيد. شما با توقف كردن در يك مكان مجهز مي‌توانيد از چند بار توقف و هدر رفت بيهوده زمان جلوگيري كنيد. با اين حال سالم ماندن و سالم زيستن نه تنها براي سلامت وبدن شما ضروري است بلكه به پيشرفت كاري شما نيز كمك زيادي مي‌كند.

در ادامه اين مقاله، عادت‌هاي سالم غذايي را براي جلوگيري از فرسودگي شغلي و حفظ انرژي خود مطالعه كنيد:

عادت هاي سالم براي رانندگان

1.خوردن غذاي سالم در راه

درست است كه فروشگاه هاي مجهز به فاصله هاي طولاني در مسير يافت مي‌شوند اما اكثر فروشگاه هاي غذايي داراي پاركينگ مناسب براي تريلرها هستند و در واقع طي كردن اين مسير طولاني مي‌ارزد. از آن جايي كه دنيا به سمت آسايش و رفاه بيشتر در حال پيشرفت است، بنابراين نگران پيدا كردن غذاي مغذي و مفيد نباشيد، در ادامه چند غذاي ساده و مفيد به شما پيشنهاد مي‌شود:

 • كاهو و اسفناج از پيش شسته شده
 • سبزيجات شسته شده و خرد شده

عادت هاي سالم براي رانندگان

 • ميوه‌هاي شسته شده و خرد شده
 • هر ميوه اي كه دوست داريد و از لحاظ شست‌وشوي آن راحت هستيد
 • گوشت كباب شده(خصوصا مرغ و بوقلمون)

براي كباب كردن گوشت،به يك دستگاه گريل و يا يك منقل ساده و ماهي‌تابه نياز داريد كه خوشبختانه در تمام فروشگاه‌ها و مغازه هاي بين راهي به راحتي قابل دسترسي و خريداري است.( به عنوان يك راننده كاميون چه چيزهايي را بخوريم و چه چيزهايي را حذف كنيم )

2.ورزش

ورزش كردن براي رانندگاني كه مدام در حال رفت و آمد در جاده‌ها هستند بسيار دشوار است. يك راننده به طور متوسط 11 ساعت رانندگي مي‌كند، 10 ساعت ماشين را كنار مي‌زند و استراحت مي‌كند و دوباره به رانندگي ادامه مي‌دهد، زماني كه تا اين حد برنامه كاري فشرده و سنگيني داريد چطور ممكن است بتوانيد يك برنامه مناسب ورزشي داشته باشيد؟ در ادامه همراه باشيد تا انواع ورزش كردن براي رانندگان جاده‌اي را به شما آموزش دهيم:

 • دوچرخه تاشو: يك دوچرخه تاشو كه فضاي خيلي كمي را اشغال مي‌كند بهترين وسيله ورزشي براي راننده كاميون است، شما مي‌توانيد دوچرخه را هنگام رانندگي در اسليپر(جاخواب) بگذاريد و هنگام خواب نيز دوچرخه را به صندلي شاگرد انتقال بدهيد. زماني كه براي استراحت و يا خوردن وعده غذايي توقف مي‌كنيد، مي توانيد با دوچرخه خود در محوطه گشتي بزنيد و اگر نزديك شهر و يا روستايي هستيد تا آنجا ركاب بزنيد.

عادت هاي سالم براي رانندگان

 • كفش‌هاي ورزشي: با كفش‌هاي ورزشي خود به راحتي همان مسيري كه ممكن است با دوچرخه طي كنيد را خودتان قدم بزنيد و اگر توان بدني كافي داريد آهسته بدويد. كفش‌هاي ورزشي به نسبت دوچرخه فضاي بسيار كمتري را اشغال مي‌كنند.(چگونه پشت فرمان اتومبيل ورزش كنيم؟)

عادت هاي سالم براي رانندگان

 • وزنه: اگر توان بدني آن را داريد چند وزنه 0.5 كيلويي و يا 1 كيلويي را در داخل كابين و در يك جاي امن قرار بدهيد و سعي كنيد با وزنه چند نرمش قدرتي انجام بدهيد كه به ماهيچه‌هاي دست شما  بسيار كمك مي‌كند.

عادت هاي سالم براي رانندگان

3.خواب

خواب به شدت براي سلامتي مفيد و ضروري است. بيشتر زندگي شما در كابين كاميون سپري مي‌شود پس زماني كه نوبت به خريد بالش و تشك مي‌رسد دست از خساست برداريد و بهترين و راحت‌ترين را براي خودتان بخريد. موقع خواب دماي كاميون را به حد دلخواه تنظيم كنيد تا به دليل سرما يا گرما از خواب بيدار نشويد. شما بايد حتما روزي 10 ساعت بخوابيد پس در بهترين دما و به دور از صداي جاده سعي كنيد جايي براي خوابيدن پيدا كنيد تا خواب مفيدي داشته باشيد.( در مورد خوراكي هايي كه مانع خواب آلودگي مي شود بيشتر بدانيد )

آسان بار

4.آرامش فكر و خيال

شغل رانندگي و كاميونداري واقعا ممكن است خسته كننده باشد، شما كليومترها و كيلومترها را در جاده طي مي‌كنيد و علائم رانندگي مشابه را در طول رانندگي از شيشه مستطيلي كاميون مشاهده مي‌كنيد، همين موضوع باعث مي‌شودكه شما زياد فكر كنيد و اين بيش از حد فكر كردن ممكن است كه آسايش فكر را از شما بگيرد و باعث حواس پرتي شما بشود، با استفاده از روش هاي زير مي توانيد هوشيار و سرحال به رانندگي و حرفه خود ادامه دهيد:

 • كتاب هاي صوتي(پادكست): مي توانيد از اپليكيشن هايي مثل: نوار، آي تونز، شنوتو و يا حتي پادكست هاي آسان بار استفاده كنيد. كافي است موضوع مورد علاقه خود را جست‌وجو كنيد تا در زمينه هاي متفاوت به شما كتاب صوتي پيشنهاد شود. كتاب صوتي هم آموزنده است و هم شما را از حواس پرتي و فكر و خيال زيادي نجات مي‌دهد.
 • نوار و يا سي دي هاي آموزش زبان: ممكن است دوست داشته باشيد يك زبان ديگر مثل: انگليسي يا فرانسوي را ياد بگيريد. شما در اين مسير با تكرار كردن عبارت هاي متفاوت به عنوان يك مبتدي مي توانيد به زبان ديگري صحبت كنيد، خصوصا اگر راننده ترانزيت هستيد ما به شما يادگيري زبان انگليسي و يا زبان كشوري كه به آن زياد سفر مي كنيد را بسيار پيشنهاد مي كنيم. براي يادگيري زبان انگليسي مي توانيد فايل هاي صوتي نصرت را از تمامي فروشگاه هاي كتاب و يا سي دي فروشي‌ها خريداري كنيد و در حين رانندگي نيز به مهارتهاي خود اضافه كنيد.
 • موسيقي: آيا هميشه به سبك سنتي گوش مي دهيد؟ سبك هاي بسياري در موسيقي وجود دارد كه مي توانيد به آنها گوش كنيد و از آن لذت ببريد، خود را محدود به يك سبك از موسيقي نكنيد و تنوع داشته باشيد.
5.خانواده

داشتن كاري كه به طور طولاني مدت شما را از خانه و خانواده دور نگاه دارد لزوما به آن معنا نيست كه شما بايد رابطه سردي با اعضاي خانواده داشته باشيد. كاملا به شما بستگي دارد كه پس از 2 هفته دوري از خانواده وقتي وارد خانه مي‌شويد با لبخند و صداي بلند به همه سلام كنيد، يا بي حوصله و خسته در را باز كنيد و از فرزندان خود بخواهيد مزاحم شما نشوند تا شما استراحت كنيد.( در مورد مشكلات خانوادگي راننده كاميون بخوانيد )

يكي از راه هايي كه ممكن است فرزندان و خانواده شما را بسيار خوشحال كند، در ارتباط بودن شما با آنها از طريق شبكه هاي اجتماعي  و يا تماس تلفني است. هرجا كه آنتن و يا اينترنت داريد با همسر و فرزندانتان تماس بگيريد و احوالپرسي كنيد، اگر به كمكي نياز دارند به آنها راهنمايي بدهيد و نگذاريد حس كنند كه شما به آنها بي اهميت هستيد.

عادت هاي سالم براي رانندگان

در طول مسير، از جاده، حيواناتي كه در جاده مي بينيد، مناظر زيبا، غذاهاي جديدي كه مي خوريد و هرچيز ديگري كه به نظر شما جالب است عكس بگيريد و زماني كه به خانه بر ميگرديد عكس ها را به فرزندان نشان دهيد و اجازه دهيد آنها خود را شريك كار و سفر شما بدانند.

يكي از مهم ترين بخش ها، خاطره تعريف كردن است، هر خاطره با مزه، جالب، به يادماندني و ترسناكي را داريد براي خانواده تعريف كنيد و اجازه بدهيد آنها همپاي شما تمام خاطرات شما را تجربه كنند، قدرت خاطره تعريف كردن را دست كم نگيريد.

عادت هاي سالم براي رانندگان

در طول سفر يك كتاب مشترك براي خود و همسرتان بخريد، بعد از آنكه به خانه بازگشتيد در مورد نكات جالب كتاب با هم صحبت و گفت‌وگو كنيد، در نهايت از هيچ فرصتي براي در كنار خانه و خانواده ماندن فرار نكنيد و سعي كنيد زماني كه از سفر برمي‌گرديد جاي خالي خود را پر كنيد و به عنوان يك پدر و يا يك مادر و يا يك همسر مهربان نقش آفريني كنيد.


منبع: thebalancecareers

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/9/12  ساعت: ۰۷

محدود كردن حواس پرتي در رانندگي

ما اغلب از نياز به محدود كردن حواس پرتي مان در هنگام رانندگي مي شنويم. اين جمله فورا ذهن مارا به سمت تصاويري از تلفن هاي همراه، ارسال پيام كوتاه و يا حتي وجود كودكان در صندلي عقب سوق مي دهد.

محدود كردن حواس پرتي در رانندگي

با اين حال، بسياري از حواس پرتي هاي دروني و بيروني شما ممكن است به عنوان حواس پرتي تشخيص داده نشوند. درك و محدود كردن حواس پرتي ها در حين رانندگي كمك به جلوگيري از حوادثي مي كند كه مي توانند به كار شما را خاتمه دهند و يا بدتر از آن، ممكن است زندگي كسي را به پايان برسانند. راننده كاميون با عوامل مختلفي مي تواند پريشان شود. تصادف يك كاميون ديزلي ممكن است اختلال بزرگي را حين تصادف با چند وسيله نقليه ديگر در خطوط متعدد جاده اي ايجاد كند.(زمان مناسب براي كنار گذاشتن رانندگي)

در اينجا به طور مختصر به بعضي از حواس پرتي ها اشاره مي كنيم:

حواس پرتي هاي بيروني

حواس پرتي هاي خارجي براي شناسايي آسان هستند. چيزهايي در اطراف ما هستند كه توجه ما را از رانندگي پرت مي كنند، موسيقي، تلفن هاي همراه، اتومبيل هايي كه در جلوي ما هستند، تابلوهاي تبليغاتي، عابران پياده، هواپيما و مناظري مانند جاده ها يا كوه ها و يا هر چيزي كه تمركز ما را از خطرات بالقوه دور مي كند، حواس پرتي است. رانندگي با حواس پرتي عامل اصلي تصادفات و مرگ و مير است تا رانندگي با عوامل ديگر.دو نمونه از حواس پرتي كه شايد توجه كمتري به آنها مي شد عبارتند از:

چك كردن نقشه

چك كردن نقشه نيز مي تواند به صورت كامل باعث حواس پرتي رانندگان شود.رانندگاني كه به مدت طولاني به جاده نگاه نمي كنند. اين امر مي تواند بسيار خطرناك باشد در حالي كه راننده در ترافيك يا بزرگراه باشد و يا در تلاش براي حركت.

 

محدود كردن حواس پرتي در رانندگي

رانندگي به صورت شيفتي

براي راندن در مسافت هاي طولاني بعضي راننده ها مجبورند كه از راننده كمكي بهره ببرند. زماني كه يك راننده در حال استراحت است ديگر راننده مي تواند بدون توقف رانندگي كند. با اين حال در زماني كه فرد رانندگي نمي كند مي تواند در صندلي استراحت مانده و خود عاملي براي منحرف كردن راننده در حال كار باشد. اين نيز مي تواند نوعي حواس پرتي جدي باشد اگر هر راننده فردي را به هر عنوان در كنار خود داشته باشد.

محدود كردن حواس پرتي در رانندگي

چك كردن آينه ها

چك كردن آينه ها نيز مي تواند به اندازه چك كردن تلفن همراهتان خطرناك باشد.شما فكر مي كنيد كه در حال انجام يك كار با تمركز بالا هستيد، اما همين كار مي تواند براي چند ثانيه تمامي حواس شما را به سمتي ديگر سوق دهد، همچنين در حين اين كار ممكن است ذهن شما به سمت افكار متفرقه ديگر كشيده شود.

محدود كردن حواس پرتي در رانندگي-آسان بار-آسان پديا

حواس پرتي هاي دروني

آيا كسي در مورد حواس پرتي هاي دروني فكر مي كند؟ براي حفظ امنيت بايد از لحاظ ذهني آماده بوده و بر آن كاري كه در دست داريم تمركز كافي داشته باشيم.
آيا به اندازه كافي استراحت كرده ايد؟ آيا در مورد بحثي كه در شب قبل با همسر خود داشته ايد فكر مي كنيد؟ آيا با شكم پر خوابيده ايد؟ آيا نگران اين هستيد كه به خاطر ترافيك به موقع بار نزنيد؟ آيا به اشتباهاتي فكر مي كنيد كه در روزهاي گذشته آنها را انجام داده ايد؟ اين نوع حواس پرتي مي تواند تاثير زيادي بر توانايي شما را در رانندگي با خيال راحت داشته باشد و نتايج بدي را رقم بزند.
از طرف ديگر هنگامي كه از گروهي از رانندگان پرسيدند كه چرا ما تصور مي كرديم كه راديو شما را كمتر تحت تاثير قرار داده است؟ بيشتر آنها گفتند كه آهنگ هاي راديويي را براي سال ها و مكررا شنيده اند. با اين حال، همان آهنگ ها مي توانست بر تمركز حواس آنها در رانندگي تاثير بگذارد.اين ها شايد تنها چند عامل اصلي دروني باشد كه رانندگان دائما با آنها درگير باشند به هر حال تاثير خود را بر روي رانندگي افراد مي گذارند.(مي توانيد در مورد مشكلات ديگر رانندگان بيشتر بدانيد.)

محدود كردن حواس پرتي در رانندگي

تازه كارها حواس خود را پرت مي كنند

هنگامي كه بحث از حواس پرتي است، يك تازه كار مي تواند گاهي اوقات بدترين دشمن خود باشد.(يك راننده كاميون خوب چه ويژگي هايي دارد؟)
تمامي افكاري كه در بالا گفته شد در هنگام رانندگي احتمال يك حادثه در آينده را افزايش مي دهند. اگربه خاطر مسائلي كه اذيتتان مي كنند به خوبي نخوابيديد، رانندگي با خستگي نيز باعث مي شود كه مشكلات زيادتري به وجود بيايد. به اشتباهات خود فكر كنيد، از آنها ياد بگيريد و رو به جلو حركت كنيد. به عنوان مثال توزيع كننده بار به شما يادآوري نمي كند كه شما دو روز قبل فراموش كرده ايد كه به تريلر (در مورد تريلر بيشتر بدانيد) خود سوخت برسانيد و نمي داند كه شما نوبت خود را فراموش كرده ايد، او نمي داند كه شما ممكن است تازه كار باشيد و نتوانيد تعادل بين كار و افكار خود را برقرار كنيد تا بتوانيد تمركز كافي روي كار خود داشته باشيد.پس تمامي اين افكار مي توانند تنها ذهن راننده تازه وارد را از تمركز بر رانندگي خود محرف كنند.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/9/5  ساعت: ۰۸

رفع مشكلات بيمه تكميلي رانندگان كاميون

مديركل دفتر حمل و نقل كالاي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي از تشكيل كميته مشترك بين نماينده رانندگان كاميون و بيمه تكميلي براي شناسايي و رفع مشكلات در اين حوزه خبر داد و گفت: ايرادات اوليه بيمه تكميلي كاميونداران رفع شد.

غلامحسين دغاغله درباره پيگيري رفع مشكلات بيمه تكميلي رانندگان كاميون اظهار داشت: سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي(سايت سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي) تلاش كرده است، موضوع «بيمه تكميلي» راننده ها را با توجه به شرايط و وضعيت راننده ها ، به دقت دنبال كند.

* ۷۰۷ هزار راننده كاميون و همسران آنها تحت پوشش بيمه تكميلي 

او ادامه داد: در اين حوزه كانون انجمن هاي صنفي شركت هاي حمل و نقل بار كشور فرايند كار را دنبال كرد، با يكي از شركت هاي بيمه (آتيه سازان حافظ) قرارداد منعقد شد و اين قرارداد در مرحله اول شامل راننده و همسر او مي شود.(در مورد تغيير ضوابط قانوني شركت هاي حمل و نقل اطلاعات بيشتري كسب كنيد)

دغاغله ادامه داد: تاكنون ۷۰۷ هزار نفر از راننده ها و همسران آنها براي بيمه تكميلي ثبت نام كرده و مشمول بيمه تكميلي شده اند.

مديركل دفتر حمل و نقل كالاي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي افزود: در مرحله اول فعلا راننده و همسر وي مشمول اين طرح شده است و موضوع فرزندان راننده ها هنوز به نتيجه نرسيده است، ضمن آنكه رانندگان درخواست داشته اند، پوشش هاي اين بيمه تكميلي افزايش يابد كه ما موضوع را به شركت بيمه منتقل كرده ايم.

رفع مشكلات بيمه تكميلي رانندگان كاميون-آسان بار-آسان پديا-آتيه سازان حافظ

* تشكيل كميته مشترك نماينده راننده ها و بيمه براي رفع مشكلات 

دغاغله بيان كرد: به تازگي جلسه كارگروه ويژه بيمه تكميلي با حضور نماينده راننده ها و تشكل ها و انجمن هاي صنفي آنها برگزار شد.

او به جلسه هفته گذشته رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي با كميسيون عمران درباره بيمه تكميلي راننده ها اشاره كرد و گفت: در اين جلسه موضوع افزايش مشمولان بيمه تكميلي رانندگان كاميون نظير فرزندان آنها مطرح شد، افزايش پوشش هاي درمان نظير بيمه تكميلي زايمان و غيره مدنظر قرار گرفت، همچنين موضوع وحدت رويه در پرداخت خسارت به راننده ها دنبال شد.

مديركل دفتر حمل و نقل كالاي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي گفت: خروجي جلسه با كميسيون عمران اين بود كه كميته اي متشكل از نماينده انجمن صنفي راننده ها و نماينده شركت بيمه به شكل هفتگي يا هر پانزده روز يكبار برگزار شود تا براي حل سه مشكل مذكور و ديگر موارد خاص دستاورد مناسبي حاصل شود.

رفع مشكلات بيمه تكميلي رانندگان كاميون

 

دغاغله اظهار داشت: به هر حال در برخي استان ها راننده ها شكايات زيادي در باره بيمه تكميلي داشتند، البته در برخي استانها هم شكايات چنداني نداشتيم، بنابراين قرار شد اين موارد در كميته هفتگي دنبال شود كه بين نماينده راننده ها و نماينده بيمه برگزار مي شود.

مديركل دفتر حمل و نقل كالاي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي اضافه كرد: از آن منظر كه طرف قرارداد اين بيمه تكميلي، كانون انجمن هاي صنفي شركت هاي حمل و نقل بار كشور است، اين كانون نيز بايد موضوعات را در كميته مدنظر، دنبال كند.

دغاغله اظهار داشت: قطعا ما نمي توانيم مدعي شويم كه همه مشكلات رفع شده است، اما هر چه زمان مي گذرد، شرايط مناسب تر و روند رو به مطلوب است، تلاش كرده ايم، مشكلات رانندگان به تدريج در اين حوزه كاهش يابد، البته همانطور كه گفته شد در برخي استان ها رانندگان در اين حوزه مشكل چنداني ندارند.به هر حال شايد در ماه هاي ابتدايي اين پروژه مشكلاتي رخ داد ، اما پيش بيني مي كنيم كه روند رو به مطلوب باشد.

* رفع ايرادات اوليه بيمه تكميلي كاميون داران 

مديركل دفتر حمل و نقل كالاي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي بيان كرد: ماه هاي ابتدايي قرارداد بيمه تكميلي راننده هاي كاميون ايرادات زيادي داشت، به عنوان مثال مراكز درماني طرف قرارداد بيمه مذكور اعلام نشده بود، نحوه ارائه مدارك در مراكزي كه خارج از طرف قرارداد بود، مشخص نبود، بنابراين در جلسات مستمري كه برگزاري شد بسياري مشكلات مطرح و رفع شد.
او توضيح داد: مراكز درماني طرف قرارداد بيمه تكميلي به تفكيك استان براي راننده ها مشخص شد، اين موضوع به ادارات كل استان ها ابلاغ كرديم و در كانون ها و اتحاديه هاي راننده ها هم اطلاع رساني شد، همچنين نحوه مراجعه براي اخذ معرفي نامه بستري در بيمارستان براي راننده ها شفاف شد.

رفع مشكلات بيمه تكميلي رانندگان كاميون

دغاغله با اشاره به اينكه شعب بيمه در استان ها و شهرستان ها براي راننده ها مشخص و معرفي شد، افزود: همچنين مقرر شد نماينده بيمه در روزهاي مشخص در مراكز تجمع راننده ها، نظير پايانه هاي بار در استان ها، (مي توانيد در مورد مراكز توزيع بار بيشتر بدانيد) حضور يابد و اسناد درمان آنها را دريافت مي كند و يا نسبت به ارائه معرفي نامه اقدام مي شود كه اين شرايط موجب شده است كه كار راننده ها در اين حوزه تسهيل شود.

مديركل دفتر حمل و نقل كالاي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي افزود: از سوي ديگر، برخي از مشكلات رانندگان در حوزه بيمه تكميلي هنوز رفع نشده است، به عنوان مثال در يكي از استان ها، راننده اي براي درمان يك بيماري ۷۰۰ هزار تومان هزينه كرده است، اما بيمه تكميلي فقط ۲۰۰ هزار تومان به وي بابت خسارت پرداخت كرده است كه مقرر شد موضوع به سرعت بررسي و نتيجه مشخص شود.

دغاغله با بيان اينكه بيمه تكميلي رانند ها هنوز مشكلاتي دارد كه رفع نشده است، گفت: با اين حال روند رو به مطلوب است، طبق برآوردي كه در استان ها داشته ايم، اوايل نارضايتي بين راننده ها زياد بود، اما هر چه زمان مي گذشت، ثبت نام ها بيشتر مي شد و نارضايتي راننده ها كاهش مي يافت و قطعا با تشكيل كميته مشترك نماينده بيمه و نماينده راننده ها براي بررسي رفع مشكلات، از بسياري از مشكلات عبور خواهيم كرد.


منبع: 55online.ir

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/9/5  ساعت: ۰۷

اجلاس ۱۲۱ شوراي سازمان بين‌المللي دريانوردي در لندن با حضور ايران

مذاكره ايران با روسيه، اجلاس 121 شوراي سازمان بين المللي دريانوردي در لندن با حضور ايران، همكاري ايران و روسيه در ۴ حوزه حمل و نقل، همكاري آذربايجان و هند براي توسعه حمل و نقل و ترانزيت از مهمترين اخبار حوزه بنادر و دريانوردي در هفته گذشته بودند كه به آن ها مي پردازيم.

اجلاس ۱۲۱ شوراي سازمان بين‌المللي دريانوردي در لندن با حضور ايران-آسان بار-آسان پديا

مهندس محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي كشورمان در هفته گذشته به روسيه سفر كرد و در رويداد هفته حمل و نقل آن كشور شركت كرد. در اين سفر، توسعه حمل و نقل ريلي درايران و توسعه همكاري ها در چهارچوب كريدور شمال- جنوب با مقامات روسيه، هند و آذربايجان مورد مذاكره قرار گرفت.

 اهم اخبار حوزه بنادر و دريانوردي در هفته‌اي كه گذشت به شرح زير است:

مذاكره ايران با مقامات روسيه، آذربايجان و هند براي توسعه حمل و نقل و ترانزيت

مهندس محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي كشورمان در هفته گذشته به روسيه سفر كرد و در رويداد هفته حمل و نقل آن كشور شركت كرد. در اين سفر، توسعه حمل و نقل ريلي درايران و توسعه همكاري ها در چهارچوب كريدور شمال- جنوب با مقامات روسيه، هند و آذربايجان مورد مذاكره قرار گرفت.

همكاري ايران و روسيه در ۴ حوزه حمل و نقل

وزير راه و شهرسازي با اشاره به همكاري ايران و روسيه در حمل و نقل ريلي، دريايي، جاده‌اي و هوايي در سفري كه به روسيه داشت از برنامه‌ريزي براي توسعه شبكه ريلي و استفاده از ظرفيت كريدور شمال- جنوب خبر داد و گفت: جمهوري اسلامي ايران براي دريافت كالاهاي كشورهاي عضو و سايركشورها از بنادر جنوبي خود، زمينه‌هاي زيادي را فراهم كرده است. ما بندر چابهار را كه تنها بندر اقيانوسي جمهوري اسلامي ايران است را گسترش داديم. چند ماه گذشته اين بندر با حضور رياست جمهوري ايران افتتاح شد، همچنين طرح توسعه ريلي و جاده‌اي كه بتوانيم از طريق آن بارهاي كشورهاي ذينفع و علاقه‌مند را دريافت كنيم و بتوانيم به شمال انتقال بدهيم را توسعه داده‌ايم.

اجلاس ۱۲۱ شوراي سازمان بين‌المللي دريانوردي در لندن با حضور ايران

بيانيه سازمان بنادر در خصوص وضعيت فني و ايمني ناوگان دريايي ايران

سازمان بنادر و دريانوردي در بيانيه اي با اشاره به وضعيت فني و ايمني ناوگان دريايي جمهوري اسلامي ايران تصريح كرد: عملكرد ايمني و كيفيت ناوگان يك كشور با كمك بررسي سوابق بين‌المللي كنترل و بازرسي، سوانح دريايي و مميزي عملكرد از كشتي‌هاي آن كشور ارزيابي و تعيين مي‌شود، نه ادعاهاي شفاهي كه به سود يا عليه آن مطرح مي‌شود و آمريكا رويكرد و اقداماتي عليه روح و روند آيمو براي ارتقاء كشتيراني بين‌المللي از طريق همكاري اتخاذ نموده است.

شركت ايران در اجلاس ۱۲۱ شوراي سازمان بين‌المللي دريانوردي در لندن

هفته گذشته محمد راستاد مدير عامل سازمان بنادر و دريانوردي در اجلاس ۱۲۱ شوراي سازمان بين‌المللي دريانوردي، گفت:جمهوري اسلامي ايران به مكانيسم‌هاي اعمال‌شده كه منجر به محدوديت براي فعاليت‌هاي ناوگان كشتيراني كشور شده اعتراض كرده است و اميدواريم با توجه به منطقي كه در اين سند مدنظر است، شاهد حمايت دبيرخانه و كشورهاي عضو سازمان بين‌المللي دريانوردي در اين رابطه باشيم.
محمدعلي حسن‌زاده معاون امور بندري و اقتصادي سازمان بنادر و دريانوردي با اعلام اين مطلب كه اتصال بندري ايران به آسياي ميانه با بهره‌برداري از اسكله رو-روي بندر اميرآباد تقويت مي شود از بهره‌برداري از اين اسكله در بهار ۹۸ خبر داد و مجموعه سرمايه‌گذاري‌هاي داخلي و خارجي را در بنادر شمالي كشور تشريح كرد.

اجلاس ۱۲۱ شوراي سازمان بين‌المللي دريانوردي در لندن با حضور ايران

ايجاد ۳ شهر لجستيكي در بنادر چابهار، شهيدرجايي و امام‌خميني (ره)

هفته گذشته همچنين معاون بندري و اقتصادي سازمان بنادر و دريانوردي گفت: در بنادر چابهار، شهيد رجايي و امام‌خميني (ره) سه شهر لجستيكي ايجاد خواهد شد و به زودي شهر چهارم در سطح كشور در اراضي پشتيباني فرودگاه بين‌المللي امام‌خميني(ره) خواهد بود. اين نشان دهنده نقش و جايگاه ممتاز بنادر در توسعه و پيشرفت اقتصادي كشور است.

برگزاري همايش ICOPMAS۲۰۱۸ با حضور ۳۶ كشور در تهران

محمدرضا الهيار معاون مهندسي و توسعه امور زيربنايي سازمان بنادر و دريانوردي جزئيات همايش ۳ روزه ICOPMAS ۲۰۱۸ را تشريح كرد و گفت: به مقالات كاربردي در صنعت دريايي در اين دوره اهميت خاصي داده‌ايم و براي كاهش هزينه‌ها امسال براي اولين بار اپليكيشن موبايلي همايش راه‌اندازي شده كه مقالات همايش در آن قابل دسترسي است.

اجلاس ۱۲۱ شوراي سازمان بين‌المللي دريانوردي در لندن با حضور ايران

اتمام فاز ۳ طرح توسعه بندر شهيدرجايي تا پايان دولت دوازدهم

الهيار همچنين در حاشيه نشست خبري در جمع خبرنگاران اعلام اين مطلب كه ۱۲ دستگاه گنتري كرين براي بندر شهيدرجايي با سرمايه ۱۰۴ ميليون يورو خريداري شده است، گفت: روند ساخت و ساز در فاز ۳ با پيشرفت خوبي در حال اجرا است؛ ضمن اينكه كارهاي مهندسي اين فاز نيز رو به اتمام بوده و فعاليت ساخت و ساز و خاكبرداري آغاز شده است.

قيمت سوخت شناورهايي كه در آب‌هاي داخلي تردد مي‌كنند هر ليتر ۳۰۰۰ ريال است

هادي حق‌شناس معاون امور دريايي سازمان بنادر و دريانوردي با تكذيب افزايش قيمت سوخت شناورها كه به نقل از وي در برخي رسانه ها عنوان شده بود، تاكيد كرد: قيمت سوخت شناورهايي كه در آب‌هاي داخلي تردد مي‌كنند هر ليتر ۳۰۰۰ ريال است.

دموراژ كانتينر بازنگري مي‌شود

روانبخش بهزاديان مديركل امور بندري سازمان بنادر و دريانوردي گفت: به منظور اعمال حاكميت بيشتر بر حمل و نقل دريايي در راستاي بند ۲۵ وظايف و اختيارات سازمان بنادرو دريانوردي، بازنگري تعرفه دموراژ كانتينر در دستور كار اين سازمان قرار گرفته است.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/29  ساعت: ۱۳

نگاهي به كنفرانس حمل و نقل جاده اي ايرو (قسمت اول)

هفته گذشته كنفرانس حمل و نقل جاده اي (ايرو) با همكاري وزارت حمل و نقل عمان و گروه لجستيك جهاني عمان (آسياد) در مسقط برگزار شد. اين كنفرانس با شعار نوآوري در حمل و نقل به موضوعاتي چون مشكلات، چالش ها و آخرين دستاوردها و پيشرفت ها در حوزه حمل و نقل پرداخت.

در حاشيه اين همايش بين المللي و جهت آشنايي بيشتر با مسؤوليت ها و كاركردهاي سازمان جهاني ايرو و نقش و جايگاه ايران در اين سازمان و وضعيت حمل و نقل منطقه اي با كاظم آسايش، مشاور ارشد سازمان بين المللي حمل و نقل جاده اي (ايرو) مستقر در ژنو ، گفتگويي انجام شده كه به آن پرداخته مي شود.

سازمان ايرو چيست؟

سازمان ايرو سازماني است كه حمل و نقل جاده اي بين المللي را نمايندگي مي كند، چه در بخش حمل و نقل بار و چه حمل و نقل مسافر. اين سازمان از سال ۱۹۴۸ بعد از جنگ جهاني دوم تشكيل شده و امسال هفتادمين سالگرد تشكيل اين سازمان است. اين سازمان اساسا بعد از جنگ جهاني دوم در اروپا ايجاد شد تا حمل و نقل اين قاره را تسهيل و زمينه را براي بازسازي آن آماده كند.
اين مقدمه اي شد براي اين كه اين سازمان با هشت عضو در اروپا تشكيل شود اما هم اكنون بيش از ۱۰۰ عضو در سراسر جهان دارد كه اتاق بازرگاني ايران به نمايندگي از ايران عضو فعال سازمان ايرو است.
يكي از مهم ترين فعاليت هاي ايرو تسهيل حمل و نقل و ترانزيت است و ايران هم به اين همكاري نيازمند است. در همين زمينه ايرو در سال ۱۹۴۹  كنوانسيوني را تدوين كرد به نام كنوانسيون تير كه بعدا در سال ۱۹۵۹ به كنوانسيون سازمان ملل تبديل شد و سپس در سال ۱۹۷۵ شامل كانتينرها و حمل و نقل تركيبي هم شد.اين آخرين نسخه اين كنوانسيون است كه ايران هم عضو آن بوده و اتفاقا يكي از اعضاي فعال آن به شمار مي آيد. سازمان ايرو مديريت اين كنوانسيون را بر عهده دارد.

نگاهي به كنفرانس حمل و نقل جاده اي ايرو (قسمت اول)-آسان بار-آسان پديا

مفاد اين كنوانسيون چيست؟

اين كنوانسيون يك كنوانسيون گمركي و حمل و نقلي و هدفش تسهيل حمل و نقل از مبدا تا مقصد است تا نيازي نباشد كه كاميون ها در مرزها متوقف شوند. تحت سيستم «تير»، كاميون ها با يك سند واحد گمركي كه ضمانت نامه گمركي هم محسوب مي شود بدون توقف در كشورهاي عضو حركت مي كنند. لذا مهم ترين ويژگي اين كنوانسيون تسهيل حمل و نقل و كاهش زمان وهزينه هاي حمل و تقل و تجارت است.
ايران هم از اعضاي اين كنوانسيون و جزء كشورهايي است كه بيشترين بهره را از آن برده است. طبق آمار سالانه ۱۲۰ هزار دفترچه تير (TIR) براي شركت هاي حمل و نقل ايراني صادر مي شود كه از آن براي تردد در كشورهاي همسايه و اروپا استفاده مي كنند.

كنوانسيون تير چه برنامه ها و چشم اندازهايي براي ايران و كشورهاي منطقه در نظر دارد؟

در مجموع چشم انداز كنوانسيون روشن است چراكه اعضاي جديدي در منطقه به آن پيوسته اند از جمله پاكستان كه در سال ۲۰۱۵ به آن پيوسته و در حال حاضر تمام كشورهاي اكو عضو اين كنوانسيون هستند. چين در ۲۰۱۶ و هند در سال ۲۰۱۷ به اين كنوانسيون پيوستند. يكي از برنامه هاي اين كنوانسيون اين است كه كريدورهايي كه از ايران عبور مي كنند را فعال كند، مثلا كريدور شمال-جنوب كه هند را به روسيه از طريق ايران وصل مي كند كه با توجه به عضويت هر سه كشور در كنوانسيون «تير» مي تواند با يك سند واحد گمركي فعال شود.
علاوه بر امارات كه عضو اين كنوانسيون است عربستان و قطر هم امسال به اين كنوانسيون پيوستند و عمان هم در كنگره جهاني ايرو در مسقط اعلام كرد به اين كنوانسيون پيوسته است. از زمان الحاق حدود شش ماه لازم است تا سيستم تير در كشور الحاق شده عملياتي شود. در همين چارچوب فعال سازي مسير امارات به آسياي مركزي از طريق ايران در دستور كار قرار دارد. همچنين تسهيل مسير قطر ـ ايران و تركيه از برنامه هاي «تير» است.
اولين عملياتي كه در قالب كنوانسيون تير امسال اجرا شد مسير ايران به پاكستان بود. به طور مثال هفته پيش كاميوني داشتيم كه تحت سيستم تير از مشهد بار خود را از طريق افغانستان به پاكستان برد. يعني «تير» مي تواند كريدورهايي كه از ايران مي گذرد را  تسهيل كند و از اين رهگذر به تجارت ايران و منطقه كمك كند.

نگاهي به كنفرانس حمل و نقل جاده اي (ايرو)-آسان بار-آسان پديا

آيا تحريم ها تاثيري بر اجراي اين كنوانسيون ندارند؟

تحريم ها مي تواند حمل و نقل را هم تا حدودي تحت تاثير قرار دهد ولي اين كنوانسيون در زمان تحريم هاي قبلي كه اتفاقا تحريم هاي شوراي امنيت بود همچنان فعال ماند و متوقف نشد و بلكه از طريق تسهيل مسير صادرات و واردات به اقتصاد ايران كمك خوبي كرد. بايد در نظر داشت كه اين كنوانسيون سند مصوب سازمان ملل تعريف مي شود و ايرو هم متعهد است طبق توافق با سازمان ملل اين كنوانسيون را در تمام كشورهاي عضو اجرا كند.

ايران چه نقش و عملكردي در كنوانسيون تير داشته است؟

ايران دو پروژه مهم را توانسته در سطح جهاني عملياتي كند. يكي بحث ديجيتال كردن سيستم تير بود كه بين ايران و تركيه صورت گرفت و اين براي اولين بار بود كه تير الكترونيك (eTIR) به صورت موفقيت آميز در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ انجام شد و در حال حاضر كشورهاي ديگر در حال كپي برداري و اجراي آن هستند.
پروژه ديگري كه در سطح سازمان ايرو بسيار موفق بود و ايران آن را انجام داد پروژه اينتر مودال يعني حمل و نقل تركيبي تحت سيستم تير بود. چون حمل و نقل تركيبي جزء حمل و نقل هاي پيچيده است. وقتي مي خواهيم ترانزيت جاده اي و دريايي و راه آهن را همزمان انجام دهيم، با توجه به اينكه وسيله نقليه عوض مي شود اجراي حمل و نقل پيچيده مي شود. اينكه همه اين مراحل با يك سند انجام شود مهم است چرا كه هر كدام از سيستم هاي حمل و نقلي سند مختص به خود را مي طلبد.

ولي براي اولين بار اين پروژه در سال ۲۰۱۷ از اسلووني به ايران انجام شد كه طي آن دو كانتينر از طريق جاده به بندر تريسته در شمال شرقي ايتاليا و از آنجا با كشتي به بندر مرسين تركيه و سپس  با قطار به مرز رازي رسيد و در ادامه به سهلان تبريز و از تبريز بار مورد نظر از طريق جاده به بندرعباس منتقل شد و اين پروژه اي بود كه تا كنون سابقه نداشت و با اجراي موفق آن ديگر كشورها در حال اجراي آن هستند.

نگاهي به كنفرانس حمل و نقل جاده اي (ايرو)

واقعيت اين است كه ايران يكي از اعضاي بسيار فعال در سازمان و كنوانسيون تير است و به همين دليل نماينده گمرك ايران در كنوانسيون تير موفق شد در انتخابات شوراي اجرايي تير براي اولين بار به عضويت شوراي ۹ نفره اجرايي تير درآيد. اين در حالي است كه كنوانسيون تير داراي ۷۵ عضو است. دبيركل ايرو در سفري كه اخيرا به تهران داشت نقش فعال و پيشرو ايران را به صراحت در ملاقاتهاي خود ستود و از ايران بخاطر همكاري هايش در سطح جهاني قدرداني كرد.

به همين دليل هيئت هايي از ديگر كشورها از جمله هند و آفريقاي جنوبي امسال سفرهايي به تهران داشتند تا از تجربيات ايران در زمينه سيستم تير استفاده كنند. علت موفقيت ايران نيز جداي از رابطه خوب با سازمان ايرو، انسجام و هماهنگي نزديك بين نهادهاي داخلي ايران است.در ايران چند نهاد اصلي در اين زمينه هستند كه هماهنگي بسيار خوبي با هم دارند از جمله وزارت راه و شهرسازي و به ويژه گمرك ايران و اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران كه متصديان اصلي اجراي تير در ايران هستند نقش به سزايي در موفقيت اين پروژه ها در سطح جهاني داشته اند كه به عنوان پروژه هاي مطرح ايرو شناخته مي شوند.
جداي از پروژه هاي فوق ايرو همكاري خوبي با ايران در حوزه آموزش بخش حمل و نقل جاده اي دارد و اتاق بازرگاني يكي از شعبه هاي آكادمي ايرو است كه متصدي آموزش هاي حمل و نقل جاده اي در ايران بوده و دوره هاي متعددي را براي رانندگان و مديران شركت هاي حمل و نقل برگزار مي كند و اخيرا دوره آموزشي مربوط به حمل و نقل كالاهاي خطرناك را نيز در ايران شروع كرده است.


منبع:مهر نيوز

 

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/28  ساعت: ۰۷

 شرايط تاسيس شركت حمل و نقل داخلي 

حمل و نقل در امر تجارت نقش مهمي دارد و طبيعي است بدون آن تجارت ممكن نيست.حمل و نقل از راه خشكي و دريا از زمان قديم معمول بوده و با گذشت زمان تكامل يافته تا به امروز رسيده است.

در كشورهاي صنعتي موضوع حمل و نقل از مسائل بسيار مهم است؛زيرا براي تجارت كالا وسيله ارسال و دريافت است. به همين دليل شركت هاي بزرگ كشتيراني،راه آهن،هواپيمايي،اتوبوسراني،تراموا و غيره  تشكيل شده كه مخصوصاَ دخالت زيادي در زندگي روزمره انسان دارند و قاعدتاَ بايد تحت نظم معيني درآيند.( براي مطالعه و آشنايي با اپليكيشن شركت هاي حمل و نقل آسان بار و اعلام بار كليك كنيد)

استفاده از افراد و ماشين آلات مخصوص به جهت حمل موارد مختلف، نيازمند افراد متخصصي مي باشد كه با برنامه ريزي دقيق از عهده اين امر برآيند. به همين جهت تشكيل مراكزي كه به امر حمل و نقل مبادرت مي نمايند پديد آمده تا نسبت به رفع نيازهاي مذكور اقدام نمايند.

 حمل و نقل كالا يا مسافر مي تواند در حالت هاي مختلفي اتفاق افتد. به عنوان مثال حمل و نقل در محدوده شهري چه از نظر مسافر يا كالا و يا اينكه حمل و نقل به نقاط دورتر و بين شهرهاي مختلف يك كشور مي تواند انجام شود. در مقياس وسيع تر حمل و نقل  بين المللي را داريم كه خود از راه هاي زميني، هوايي و دريايي قابل انجام مي باشد.

اشخاصي كه قصد ثبت شركت حمل و نقل را داشته باشند ابتدا بايستي تصميم خود در خصوص محدوده كاري خود را انجام دهند و مشخص نمايند كه اين ثبت شركت حمل و نقل در محدوده شهري، بين شهري و يا بين المللي خواهد بود كه در  اين مقاله در مورد تاسيس شركت حمل و نقل داخلي صحبت شده است.( درخواست هاي شركت هاي حمل و نقل بين المللي از وزير راه چيست؟ بخوانيد )

 

ضوابط و شرايط و مدارك مورد نياز براي تاسيس شركت حمل و نقل جاده اي داخلي كالا 

 1-وسائل نقليه:

 - وسايل نقليه ملكي،استيجاري و يا تحت پوشش مورد نياز بايستي برحسب درجه بندي شهرستان ،استان، سراسري مورد درخواست با عمر زير 10سال بنام شركت با سند قطعي رسمي محضري بوده بطوريكه ميانگين سن ناوگان ملكي شركت بيش از 7 سال نباشد.

-وسايل نقليه استيجاري مورد نياز بر حسب شهرستان ، استان ،سراسري مورد تقاضا با عقد قرارداد همكاري با مالك وسيله نقليه .

 

كاميون هايي ملكي و استيجاري مورد نياز متناسب با درجه بندي محدوده هاي فعاليت تعريف شده 

نوع وسيله نقليه

سراري

استاني

درجه يك شهرستاني

درجه دو شهرستاني

ملكي

50 دستگاه

20 دستگاه

10 دستگاه

5 دستگاه

تحت پوشش

70 دستگاه

20 دستگاه

10 دستگاه

5 دستگاه

-توضيح اينكه كاميون هاي ملكي و استيجاري بايستي داراي حداقل ظرفيت بار پذيري 5 تن به بالا بوده بطوريكه متوسط ظرفيت بار پذيري آنها از 8 تن به بالا باشد . و همچنين داراي بغل نويسي به نام شركت وكارت وابستگي و داراي كارت معاينه فني و بيمه نامه شخص ثالث معتبر باشند.

-كليه كاميونهاي ملكي معرفي شده بايستي داراي سند رسمي بنام شركت باشند و كاميونهاي استيجاري و تحت پوشش نيز مي بايست داراي قرارداد كار و همكاري بوده و قرارداد مذكور بايستي بصورت رسمي با مالك آن تنظيم گردد.( سخن مديرعامل آسان بار شركت هاي محترم حمل و نقل را بخوانيد )

 2-مستحدثات:(تاسيسات رفاهي و امكانات و تجهيزات)

 

 مستحدثات ( حداقل متراژ)

 درجه بندي شهرستانها و استانهاي كشور
درجه 1 شهرستاني       درجه 2 شهرستاني

توقفگاه ( بتن يا آسفالت)

 3500

2000

دفتر كار

200

150

سالن استراحت

200

150

نمازخانه

50

30

 ساير ( انبار، محوطه سرويس و ... كف آسفالت يا بتن)

1050

670

كل متراز

5000

3000

 

 

-كل محوطه عملياتي شركت مي بايست بصورت ملكي با سند رسمي به نام شركت بوده و پايانه معرفي شده جهت فعاليت مي بايست  داراي مستحدثات و شرايط ذيل بر حسب شهرستان مورد تقاضا باشد و محل پايانه از نقطه نظر ترافيكي ، انتظامي،  بهداشتي،  زيست محيطي، (شهرداري، اداره راه و ترابري) نوع كاربري و غيره از مراجع ذيربط استعلام خواهد گرديد.

 

-توضيح اينكه كل محوطه عملياتي شركت بايد در يك محل متمركز بوده و دفتر كار و سالن استراحت داراي آب، برق، تلفن، جعبه كمكهاي  اوليه، وسايل گرمايشي، سرمايشي ، دستشويي، سرويس بهداشتي ، آب سرد كن و اطفا حريق بوده سالن استراحت داراي خوابگاه با تخت كافي و حمام با دوش آب گرم و سرد باشد.

3-شرايط مدير عامل:

-توضيح اينكه مدير عامل مي بايد :
الف) تبعه و ساكن جمهوري اسلامي ايران باشد .
ب)متدين به دين اسلام و يا ساير اديان رسمي كشور
ج)داراي حداقل 25 سال تمام
د)عدم اشتغال به سمت مديريت عاملي در شركتهاي ديگر و يا مديريت ساير موسسات
ه)عدم اعتياد به مواد مخدر و)عدم سو پيشينه كيفري موثر كه موجب محروميت از حقوق اجتماعي گردد
ز)احراز صلاحيت فردي براساس نظريه اماكن عمومي
ح)داشتن گواهي پايان خدمت سربازي يا معافيت دايم (متولدين بعد از سال 1337)
ط)داراي تحصيلات و سوابق تجربي  بر اساس جدول فوق الاشاره.

4-مدارك مورد نياز:

-تنظيم اساسنامه ، شركتنامه، تقاضانامه، و صورتجلسه اعضا موسس

-ارائه تصوير برابر اصل از تمامي صفحات سند ملكي محل، شناسنامه تمامي اعضا هيئت مديره و سهامداران ، پايان خدمت يا معافيت دائم، مدرك تحصيلي به انضمام كروكي محل سكونت هر يك به تفكيك

-ارائه تصويربرابر اصل از سند وسائط نقليه ملكي و استيجاري (كارت مالكيت)، كارت ماشين و كارت هوشمند

-12 قطعه عكس4*3  از مدير عامل و 6 قطعه از هر يك از اعضا هيئت مديره جهت اخذگواهي عدم سو پيشينه كيفري و عدم اعتياد به موادمخدر

5-درجه بندي شهرستانهاي استان:

-درجه يك:شهرستانهاي تبريز و شبستر

-درجه دو:ساير شهرستانهاي استان به غير از تبريز و شبستر

-استان آذربايجان شرقي جزو استانهاي درجه يك ميباشد.

6-تسهيلات براي ايثارگران(خانواده معزز شهدا پدر، مادر، همسرو فرزند،جانبازان بالاي 20 درصد و آزادگان)

الف:مدرك تحصيلي براي تصدي سمت مدير عاملي به ميزان يك پايه بالاتر در نظر گرفته مي شود.

ب:سابقه تجربي مورد نياز براي تصدي سمت مدير عاملي يكسال كمتر  محاسبه مي گردد.

ج:در صورتي كه 50%اعضا  هيات مديره شركت از ايثارگراني تشكيل شده كه قبلا از طريق ارايه تسهيلات از سازمان مجوز شركت دريافت نكرده اند، شركت (صرفا شهرستاني ) مي تواند در شهرستانهاي درجه يك به ميزان 20% و در شهرستانهاي درجه دو به ميزان 40%كمتر وسيله نقليه باري ملكي به شرط عدم فروش سهام به غير ارائه نمايد. در صورت فروش سهام به غير مجوز فعاليت از درجه اعتبار ساقط بوده و منتقل اليه جهت امكان ادامه فعاليت بايستي كليه تاسيسات و تجهيزات مورد نياز را ارايه نمايد.

 منابع:

كارفرمايان 

ثبت ويونا

فكر برتر

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/19  ساعت: ۰۷

ادامه فعاليت هاي بنادر و دريانوردي در زمان تحريم ها

از آغاز دور جديد تحريم هاي آمريكايي ها عليه ايران در ۱۳ آبان كه شامل تحريم صنايع نفتي و حمل و نقل ايران از جمله حمل و نقل دريايي و هوايي مي شود، يكي از مهم ترين سازمان هايي كه با استفاده از تجارب گذشته توانسته به خوبي در مقابل اين تحريم ها بايستد، سازمان بنادر و دريانوردي است.

ادامه فعاليت هاي بنادر و دريانوردي در زمان تحريم ها-آسان بار-آسان پديا

 

اگرچه حمل و نقل دريايي ايران به خصوص كشتي راني جمهوري اسلامي ايران ممكن است از تحريم ها آسيب ببيند، اما با توجه به اينكه هيچ يك از بنادر ايران در ليست شركت هاي تحريم شده قرار ندارند، نهادهاي تصميم گير در حوزه حمل و نقل دريايي با همكاري بخش خصوص مي توانند اقدامات موثري براي دور زدن اين تحريم ها انجام دهند.

همچنين يكي ديگر از حاشيه هاي تحريم جديد آمريكا عليه صنعت حمل و نقل دريايي ايران، معاف شدن بندر چابهار است؛ اقدامي كه مي تواند ضمن سر پا نگه داشتن صنعت ترانزيت در ايران در شرايط تحريمي، مقدمه اي براي حضور ديگر شركت هاي معتبر خارجي در بنادر كشور باشد.

معاون دريايي سازمان بنادر: دريافت حق بيمه سانچي در جريان است

هادي حق شناس درباره تحريم هاي صنعت حمل و نقل دريايي ايران اظهار داشت: ما در جنوب كشور صدها بندر داريم كه در تحريم هاي قبلي علي رغم اينكه خطوط كشتي راني ما تحريم بودند ولي ما از بنادرمان در جنوب و در شمال در درياي خزر استفاده مي كرديم و امروز هم در حال استفاده از اين بنادر هستيم.

او در خصوص بندر چابهار گفت: آمريكايي ها معافيتي براي بندر چابهار قائل شدند تا كالا از هند به افغانستان يا از افغانستان به هند عبور كند. همان گونه كه ۸ كشور مي توانند از ايران نفت بخرند، افغان ها هم مي توانند از ما فرآورده هاي نفتي بخرند.

معاون دريايي سازمان بنادر و دريانوردي با تأكيد بر اينكه قرار نيست طبق قوانين آمريكايي ها بنادرمان را اداره كنيم، افزود: بر اساس آنچه خودمان تشخيص مي دهيم، كالا به بنادر ما وارد، صادر يا ترانزيت خواهد شد ولي آنها اسم بندر چابهار را به شكل اختصاصي آورده اند.

ادامه فعاليت هاي بنادر و دريانوردي در زمان تحريم ها

همه گاف هاي آمريكايي ها در تحريم سانچي

او با بيان اينكه در ليست ۷۰۰ موردي تحريم هاي جديد آمريكا، اسم هيچ يك از بنادر ما نيامده، در خصوص تناقض در اظهارات آمريكايي ها مبني بر تحريم نبودن هيچ يك از بنادر ايران از يك سو و معاف شدن بندر چابهار از سوي ديگر (كه به معني تحريم شدن بنادر ديگر غير از چابهار است) تصريح كرد: در ليست آمريكايي اسم ۲۰۰ فروند كشتي ايراني، ۵۰ بانك و صدها شخص حقيقي كه برخي از آنها ديگر سمتي ندارند مانند آقاي داجمر كه سالهاست از شركت كشتي راني كناره گيري كرده يا كشتي سانچي كه سال گذشته غرق شد، وجود دارد ؛ بنابراين آمريكايي ها در اين ليست گاف زيادي داده اند كه عدم تحريم بنادر ايران و معاف شدن تحريم چابهار، يكي از گاف هاي اين ليست آمريكاست.

حق شناس در پاسخ به اين پرسش كه اين اظهارات كه گفته مي شود حضور سانچي در ليست تحريم ها گاف نيست بلكه به معني عدم امكان دريافت حق بيمه بدنه، محموله و متوفيان و سرنشينان اين كشتي است، صحت دارد يا خير؟ گفت: اگر اين اشتباه آمريكايي ها به منزله گاف دادن آنها نيست، پس چرا اسامي كشته شدگان اين كشتي كه بازماندگان آنها مي توانند حق بيمه دريافت كنند، در ليست تحريم ها قرار ندارد؟ يا چرا اسامي سرنشينان خارجي سانچي در ليست تحريم ها نيامده است؟

عضو هيئت عامل سازمان بنادر و دريانوردي با بيان اينكه مسير پرونده حقوقي دريافت حق بيمه سانچي همچنان در جريان است، خاطرنشان كرد: وقتي اروپايي هاي مي گويند نفت ايران را مي خريم و پول آن را در ايران پرداخت مي كنيم، آمريكايي ها چرا درباره آن اظهار نظر نمي كنند؟ بنابراين اعلام تحريم هاي ايران، يك بازي سياسي آمريكايي هاست. البته اين حرف به اين معنا نيست كه ما به هيچ عنوان از عوارض تحريم ها رنج نمي بريم اما يك نكته كليدي وجود دارد و آن اين است كه مقاومت و تاب آوري اقتصاد ايران نسبت به سال هاي ۹۱ و ۹۲ اصلا قابل مقايسه نيست همچنين زمان نامحدود براي تحريم ها ندارد همانگونه كه ترامپ روز گذشته در انتخابات كنگره آمريكا ضربه خورد و كنگره را از دست داد، ممكن است دو سال ديگر خودش هم از دست برود بنابراين زمان براي تحريم ها نامحدود نيست.

ادامه فعاليت هاي بنادر و دريانوردي در زمان تحريم ها

پيش بيني درآمد سازمان بنادر تا پايان سال محقق مي شود

حق شناس در پاسخ به اين پرسش كه آيا تحريم ها، درآمد ۲۵۰۰ميليارد توماني هدف گذاري شده سازمان بنادر و دريانوردي تا پايان امسال  را با خدشه روبه رو خواهد كرد يا خير؟ تأكيد كرد: ميزان درآمد سازمان بنادر تا كنون، جزء موضوعات محرمانه سازمان است اما تا پايان امسال رقمي بيش از پيش بيني ها محقق خواهد شد.

مسعود دانشمند رئيس فدراسيون حمل و نقل نيز درباره نقش تحريم ها در صنعت حمل و نقل دريايي كشور گفت: شركت هاي بزرگ كشتي راني دنيا كه خطوط لاينري هستند مانند مرسك، ام اس اي، شركت هاي بزرگ كشتي راني چيني، مدتي است كه تردد به بندر شهيد رجايي را از برنامه خود حذف كرده اند. چون آمريكايي ها به اين شركت ها اعلام كرده اند اگر به بنادر ايران تردد كنند، ديگر حق ورود به بنادر آمريكا را ندارند.

او ادامه داد: با اين حال شركت هاي كشتي راني كوچك در حال تردد در بنادر ايران هستند و از اين نظر بنادر ما مشكلي ندارند. اما مشكل اصلي صنعت حمل و نقل دريايي ايران، تحريم شناورها و كشتي هاي شركت كشتي راني جمهوري اسلامي ايران است كه اين شناورها ديگر امكان فعاليت ندارند. هيچ شركت بيمه اي كشتي هاي شركت كشتي راني جمهوري اسلامي ايران را بيمه نمي كند و هيچ بندري هم اين كشتي را براي پهلوگيري نمي پذيرد. براي اين موضوع احتمالا راه حل هايي وجود دارد.

دانشمند با بيان اينكه در حال حاضر به دوره كشتي راني فيدري كه در زمان تحريم هاي گذشته استفاده مي شد، بازگشته ايم، يادآور شد: برخي شركت هاي كوچك كشتي راني، كانتينرهاي ما را به بنادر جنوب خليج فارس برده و از آنجا با كشتي هاي اقيانوس پيما كالاهاي ما صادر مي شود يا در زمينه واردات هم عكس اين روند انجام مي شود.

ادامه فعاليت هاي بنادر و دريانوردي در زمان تحريم ها

دسترسي هندي ها از بندر چابهار به اروپاي شمالي و آسياي ميانه

او با اشاره به معاف شدن بندر چابهار از تحريم هاي آمريكا گفت: اين موضوع مي تواند اقدام مؤثري براي صنعت حمل و نقل دريايي ما باشد البته ظرفيت بندر چابهار تنها ۸.۵ ميليون تن در سال است كه رقم چندان بالايي محسوب نمي شود. اما در هر صورت باعث مي شود كه هندي ها بتوانند از طريق بندر چابهار به اروپاي شمالي و آسياي ميانه دسترسي داشته باشند. بنابراين هندي ها سعي كرده اند با اين فرمول بحث ترانزيت خود را تقويت كنند.(در مورد همكاري بندر چابهار با هندوستان بيشتر بدانيد)

فضاي فعاليت براي بخش خصوصي فراهم است

رئيس فدراسيون حمل و نقل با بيان اينكه بخش هاي دولتي در صنعت حمل و نقل دريايي تحريم شده، بيان داشت: در اين وضعيت بايد بخش خصوصي وارد كار شود چون فضا براي فعاليت بخش خصوصي باز شده است هرچند كه بخش خصوصي هم از تحريم هاي احتمالي بيمناك است اما چاره اي نداريم جز اينكه كار در حوزه حمل و نقل دريايي را به بخش خصوصي واگذار كنيم.

ادامه فعاليت هاي بنادر و دريانوردي در زمان تحريم ها

معاون بندري سازمان بنادر: آغاز اپراتوري هندي ها در بندر چابهار تا ۲۰ روز ديگر

محمدعلي حسن زاده معاون امور بندري و اقتصادي سازمان بنادر و دريانوردي نيز در اين خصوص خاطرنشان كرد: هيچ يك از بنادر ما تحريم نيستند قبلا هم هيچ بندري تحريم نبود. اينكه الان چابهار از تحريم ها معاف شده، به اين خاطر است كه در تحريم ها ممكن است اپراتورها تحريم شوند. اپراتور بخشي از فاز اول يك شركت هندي خواهد بود اگر اين معافيت بندر چابهار اعلام نمي شد، ممكن بود اين شركت هندي نگراني بابت تحريم ها داشته باشد. ما ابلاغ قرارداد اپراتوري بخشي از فاز اول بندر چابهار به شركت هندي را انجام داده ايم و اين شركت تا پايان ماه جاري ميلادي (پايان نوامبر) در اين بندر مستقر مي شود.

او ادامه داد: در دوره گذشته تحريم ها هم دو اپراتور ما تحريم شدند يكي كشتي راني جمهوري اسلامي ايران بود درنتيجه محوطه هاي بندري كه در اختيار آنها قرار داشت، به شركت هاي ديگر واگذار شد يكي هم شركت تايدواتر از ديگر اپراتورهاي بندري ما تحت تحريم بود كه در دوره اي به اين بهانه كه مالكيت آن در اختيار سپاه است تحريم شد و در ليست قرار گرفت اما بعد از آن سپاه آن را به وزارت دفاع فروخت و نهايتا هم سال گذشته بخش كاملا خصوصي مالكيت اين شركت را در اختيار گرفت و عملا اين بهانه مرتفع شد.

ادامه فعاليت هاي بنادر و دريانوردي در زمان تحريم ها

قبل از تحريم ها هم سهم خطوط بزرگ دنيا از تجارت ايران كم بود

عضو هيئت عامل سازمان بنادر و دريانوردي با تأكيد بر اينكه اعلام معافيت بندر چابهار از تحريم ها آمريكا، بيشتر جنبه رواني و فضاسازي دارد، درباره تحريم تردد كشتي هاي خطوط خارجي به بنادر ايران گفت: سهم همه كشتي راني هاي بزرگ و معتبري كه به ايران مي آمدند بسيار كم بود ضمن اينكه هنوز هم شركت هاي كشتي راني اروپايي و آسيايي كوچك تر به بنادر ايران تردد دارند و بار به طور مستقيم به ايران مي آيد.

حسن زاده تأكيد كرد: براي ما اهميتي ندارد كه اسم اين شركتي كه به بنادر ايران مي آيد، در زمره ۲۰ خط اول كشتي راني دنيا قرار نداشته باشد بلكه مهم اين است كه بار نخواهد به بندر واسطه در بنادر منطقه برود و سپس با كشتي هاي كوچكتر به ايران بيايد (كشتي راني فيدري) تا هزينه جانبي به حمل و نقل دريايي ما تحميل شود.

او درباره اينكه چرا خطوط كشتي راني بزرگ دنيا علي رغم اينكه بنادر ايران تحريم نيستند، به اين بنادر تردد نمي كنند، گفت: علت اين امر اين است كه تجارت خطوط كشتي راني اصلي مهم دنيا با آمريكا بيش از ايران است. آمريكايي ها هم تهديد كرده اند كه اگر به ايران تردد داشته باشيد، ما هم اجازه ورود به بنادر آمريكا را به شما نمي دهيم. مرسك زماني كه گفته مي شد در ايران حضور دارد، كانتينرهايش به ايران مي آمد نه كشتي هايشان. اين رقم در زمان اجراي برجام، تنها ۲۵ هزار كانتينر بود كه در مقايسه با ۳ ميليون و ۱۰۰ هزار كانتينر، اصلا رقمي نبود.(در مورد سرمايه گذاري در بنادر كشور نيز بدانيد)

ادامه فعاليت هاي بنادر و دريانوردي در زمان تحريم ها

سر پا نگه داشتن صنعت حمل و نقل دريايي از درآمدهاي سازمان مهم تر است

معاون امور بندري و اقتصادي سازمان بنادر و دريانوردي درباره احتمال كاهش درآمدهاي اين سازمان در اثر تحريم ها گفت: اگرچه ما يك سازمان درآمد-هزينه اي هستيم اما نگران درآمدهايمان نيستيم ولي آنچه براي سازمان مهم است، اجراي امور حاكميتي در سه حوزه امور بندري، دريايي و كشتي راني بازرگاني است بنابراين اولويت ما در شرايط تحريم، پيش نيامدن مشكل براي كشتي راني بازرگاني كشور است نه درآمدهاي سازمان بنادر.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/19  ساعت: ۰۶

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

در اين مقاله در ابتدا با تعاريف انواع بار براي حمل با خودروهاي سنگين آشنا مي شويم و در ادامه آن با بخشي از آيين نامه حمل و مهار ايمن بار كه نوشته شده توسط معاونت آموزش، تحقيقات و فناوري وزارت راه و ترابري است مي پردازيم كه كليه رانندگان موظف به اجراي صحيح اين موارد مي باشند.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها+آسان بار+آسان پديا

تعاريف و اصطلاحات مربوط به انواع بار، و ابزارآلات مهار آن:

۱ـ ﺑﺎرﻣﻌﻤﻮﻟﻲ:

ﺑﺎرﻫﺎﻳﻲ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ اﻧﺪازه، ﺷﻜﻞ، و حجم ﻣﺘﻔﺎوﺗﻲ داﺷﺘﻪ، و ﺟﺎﺑه‌جاﻳﻲ آن‌ها، درﺷﺒﻜه‌ ﺟﺎدهﻫﺎي ﻛﺸﻮر، امري معمول است، و ﺑﻪﻃﻮر ﻛﻠﻲ، در ﻳﻜﻲ ازﻃﺒﻘﻪﺑﻨﺪيﻫﺎي زﻳﺮ ﻗﺮار دارﻧﺪ:

اﻟﻒ) ﺑﺎرﻫﺎي اﺳﺘﻮاﻧﻪاي. اﻳﻦ ﺑﺎرﻫﺎ، ﺧﻮد ﺑﻪ ﭼﻬﺎر زﻳﺮﮔﺮوه ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ:

۱ـ  رل‌ها، ﻗﺮﻗﺮهﻫﺎ، ﻛﻼف‌ها، و ﺑﺸﻜﻪﻫﺎ

۲ـ  ﻟﻮﻟﻪهاي ﺑﺎ ﻗﻄﺮ زﻳﺎد، ﭼﻮبﻫﺎ، ﻣﻴﻠه‌گردﻫﺎ، ﻣﻴﻠﻪﻫﺎ، و ﺷﻤﺶﻫﺎ

۳ـ  ﻟﻮﻟﻪﻫﺎي ﺑﺘﻨﻲ

۴ـ  ﻟﻮﻟﻪ‌ي ﺑﺘﻨﻲ ﻓﻠﻨﭽﻲ، ﻟﻮﻟه‌هايي هستند ﻛﻪ ﻗﻄﺮ اﺑﺘﺪاي آن، ﺑﻴﺶ از ﻗﻄﺮ اﻧﺘﻬﺎي ﻟﻮﻟﻪ اﺳﺖ.

ب)بارهاي مسطح مانند ورق

پ) ﻋﺪل، ﻛﻴﺴﻪ، و ﮔﻮﻧﻲ. ﺧﺼﻮﺻﻴﺖ اﺻﻠﻲ اﻳﻦ ﺑﺎرﻫﺎ، ﺗﺮاﻛﻢ ﻛﻢ، ﺣﺠﻢ زﻳﺎد، و اﺑﻌﺎد ﺑﺰرگ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ. از اﻧﻮاع اﻳﻦ ﺑﺎرﻫﺎ، ﻣﻲﺗﻮان ﺑﻪ ﻋﺪل ﭘﻨﺒﻪ، ﻛﻴﺴﻪ، و ﮔﻮﻧﻲﻫﺎي ﺷﻜﺮ، يا ﺑﺮﻧﺞ، اﺷﺎره ﻧﻤﻮد.

ت) ﭘﻚ، ﺑﺴﺘه‌ي واﺣﺪي اﺳﺖ، ﻣﺎﻧﻨﺪﻛﺎرﺗﻦ، و ﻛﻴﺴﻪﻫﺎي ﻛﺎﻏﺬي ﺣﺎوي ﺳﻴﻤﺎن، ﻛﻪ از ﭼﻨﺪﻳﻦ ﻻﻳﻪ ﺑﺎر ﻣﺸﺎﺑﻪ، ﻳﺎ ﻣﺘﻔﺎوت، ﺗﺸﻜﻴﻞ ﮔﺮدﻳﺪه، و ﺟﻬﺖ ﺣﻤﻞ، ﺑﺮ روي ﭘﺎﻟﺖ ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮﻧﺪ.

ث) ﭘﺎﻟﺖ، ﺻﻔﺤﻪ‌ي ﻣﺸﺒﻚ ﭘﺎﻳﻪداري اﺳﺖ ﻛﻪ از اﻟﻮارﻫﺎي ﭼﻮﺑﻲ ﺑﻠﻨﺪ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪه، ﻋﻼوه ﺑﺮ اين كه ﻣﻲﺗﻮاﻧﺪ ﺑﻪ راﺣﺘﻲ وزن ﺑﺎر و ﺗﻜﺎن‌هاي ﺳﺨﺖ را، در زﻣﺎن ﺑﺎرﮔﻴﺮي و ﺣﻤﻞ، ﺗﺤﻤﻞ ﻛﻨﺪ، از ﭼﻬﺎر ﺟﻬﺖ ﻧﻴﺰ، ﺗﻮﺳﻂ ﺷﺎﺧك‌هاي ﻟﻴﻔﺘﺮاك، ﻗﺎﺑﻞ ﺟﺎﺑه‌‌جا ﻛﺮدن ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ. اﻳﻦ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي ﺑﺎر، اﻏﻠﺐ، ﺑﺮاي ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪيﻫﺎي ﺳﺎده، اﺳﺘﻔﺎده ﺷﺪه، و ﻣﻮﺟﺐ ﺳﻬﻮﻟﺖ و ﺗﺴﺮﻳﻊ ﻋﻤﻠﻴﺎت ﺗﺨﻠﻴﻪ و ﺑﺎرﮔﻴﺮي ﻣﻲﮔﺮدد.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

ج) ﺑﺎﻧﺪل، ﻋﺒﺎرت است از ﻣﺼﻨﻮﻋﺎت ﻓﻠﺰي، ﻟﻮﻟﻪﻫﺎي ﺑﺎ ﻗﻄﺮ ﻛﻢ، ﺻﻔﺤﺎت آﻫﻨﻲ، ﺗﻴﺮآﻫﻦ، اﺗﺼﺎﻻت و ﻣﺤﻤﻮﻟﻪﻫﺎي ﻣﺸﺎﺑﻪ ﭼﻮﺑﻲ، ﻛﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﻔﺘﻮلﻫﺎي ﺳﺨﺖ، ﺑﺎ ﻗﻄﺮ دست‌كم پنج ﻣﻴلي‌متر، دﺳﺘﻪﺑﻨﺪي ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ، ﺑﻪ ﻧﺤﻮي ‌كه، وزن ﻧﺎﺧﺎﻟﺺ ﻫﺮ دﺳﺘﻪ، از ۲۰۰۰ ﻛﻴﻠﻮﮔﺮم، ﺗﺠﺎوز ﻧﻜﻨﺪ.

چ) ﺑﺎرﻫﺎي ﺣﺠﻴﻢ. اﻳﻦ ﺑﺎرﻫﺎ، ﺷﺎﻣﻞ اﻧﻮاع ﻛﺎﻧﺘﻴﻨﺮ، ﺗﺎﻧﻜﺮﻫﺎ، وﺳﺎﻳﻞ ﻧﻘﻠﻴﻪ، ﻣﺎﺷﻴﻦآﻻت راه‌سازي، ﻣﺎﺷﻴﻦآﻻت ﻛﺸﺎورزي، ﺗﻮربين‌هاي ﺑﺮق، ﺗﺮاﻧﺴﻔﻮرﻣﺎﺗﻮرﻫﺎ، و ﺳﻨﮓﻫﺎي ﺑﺰرگ، ﻣﻲﺑﺎشد.

ح) بار ﻣﺤﺎط. ﻣﻨﻈﻮر از ﺑﺎر ﻣﺤﺎط، ﺑﺎري اﺳﺖ ﻛﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﺳﺎﺧﺘﺎر ﺑﺎرﮔﻴﺮ وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ، اﻋﻢ از دﻳﻮارهﻫﺎ، ﺑﺎرﺑﻨﺪﻫﺎ، درﻫﺎ، و ﺑﺎرﻫﺎي دﻳﮕﺮ، اﺣﺎﻃﻪ ﻣﻲﺷﻮند، و ﺷﺎﻣﻞ ﺑﺎرﻫﺎي ﻓﻠﻪاي، ﺟﻌﺒﻪﻫﺎ، ﻛﺎرﺗﻦﻫﺎ، ﺻﻨﺪوقﻫﺎ، ﺑﺎرﻫﺎي ﻣﺘﺤﺮك، و ﻏﻴﺮه، ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ.

خ) ﺑﺎر ﻣﺘﺤﺮك. ﺑﻪ ﺑﺎرﻫﺎﻳﻲ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮد ﻛﻪ اﺣﺘﻤﺎل ﺟﺎﺑه‌جاﻳﻲ آن‌ها، در داﺧﻞ وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ، در ﻫﻨﮕﺎم ﺣﺮﻛﺖ، وﺟﻮد دارد. ﻣﺎﻧﻨﺪ اﻧﻮاع دام و ﻃﻴﻮر، ﻗﻄﻌﺎت آوﻳﺰان در ﺑﺎرﮔﻴﺮ، ﻣﺜﻞﮔﻮﺷﺖ، ﻣﺎﻳﻌﺎﺗﻲ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻣﻼس، ﻗﻴﺮ، و ...

د) ﺑﺎرﻓﻠﻪاي. ﺑﻪ ﺑﺎرﻫﺎﻳﻲ از ﻗﺒﻴﻞ ﻣﺤﺼﻮﻻت ﻛﺸﺎورزي، ﻣﻌﺪﻧﻲ، و ﺻﻨﻌﺘﻲ، ﻛﻪ ﻧﻴﺎزﻣﻨﺪ ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي ﺧﺎﺻﻲ ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ، گفته ﻣﻲﺷﻮد.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

۲ـ ﺑﺎرﻣﺘﻘﺎرن:

بار متقارن، ﺑﺎري اﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﺰرگ‌ترﻳﻦ بعد آن، ﺑﻪ ﻛﻮﭼك‌ترﻳﻦ بعد آن، ﻛم‌تر از ۱.۴ ﺑﻮده، و ﺗﻮزﻳﻊ وزن آن ﻧﻴﺰ، ﻳﻜﻨﻮاﺧﺖ ﺑﺎﺷﺪ.

۳ـ ﺑﺎر ﻧﺎﻣﺘﻘﺎرن:

ﺑﺎري اﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﺰرگ‌ترﻳﻦ بعد آن، ﺑﻪ ﻛﻮﭼك‌ترﻳﻦ بعد آن، ﺑﻴش‌تر از ۱.۴ ﺑﻮده، ﻳﺎ ﺗﻮزﻳﻊ وزن آن، ﻳﻜﻨﻮاﺧﺖ ﻧﺒﺎﺷﺪ.

۴ـ  ﺑﺎرﮔﻴﺮ:

ﻗﺴﻤﺖ ﺛﺎﺑﺖ، ﻳﺎ ﻏﻴﺮﺛﺎﺑﺘﻲ از وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ‌ي ﺑﺎري اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺎر، داﺧﻞ، ﻳﺎ روي آن، ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد.

۵ـ  ﻗﻴﺪ:

قيد، ﻗﻄﻌﻪ، اﺑﺰار، ﻳﺎ جسمي اﺳﺖ ﻛﻪ درﻣﻘﺎﺑﻞ، ﻳﺎ اﻃﺮاف ﺑﺎر ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد، و از ﺣﺮﻛﺎت اﻓﻘﻲ ﺑﺎر، ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي ﻣﻲﻛﻨﺪ.

۶ـ ﻗﻴﺪ اﺗﺼﺎﻟﻲ (ﺑﻼﻛﻴﻨﮓ):

ﻧﻮﻋﻲ از ﻗﻴﺪ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﺗﻌﺪادي ﻣﻴﺦ، ﻧﺼﺐ ﻣﻲﮔﺮدد.

۷ـ  ﻗﻴﺪ ﮔﻬﻮاره‌اي (ﻛﺮادل):

ﻧﻮﻋﻲ ﻗﻴﺪ است ﻛﻪ ﺑﺮاي ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي از ﻏﻠﺘﻴﺪن ﺑﺎرﻫﺎي ﻛﺮوي، ﻳﺎ اﺳﺘﻮاﻧﻪاي، ﺑه‌‌كار ﻣﻲرود، ﺑﻪ ﻧﺤﻮي ‌كه، ﻣﻘﻄﻊ ﻣﺤﺪب آن، اغلب، در ﺗﻤﺎس ﺑﺎ ﺳﻄﺢ ﺧﺎرﺟﻲ ﺑﺎر، ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد.

ﺗﺒﺼﺮه ـ زﻳﻦ، ﻧﻮﻋﻲ ﻗﻴﺪ ﮔﻬﻮاره‌اي ﺧﺎص اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮاي ﻣﻬﺎر ﺑﺎرﻫﺎي ﻛﺮوي، و اﺳﺘﻮاﻧﻪاي ﺷﻜﻞ ﺑﺰرگ، استفاده مي‌شود.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

۸ـ  ﮔﻮه:

ﻗﻄﻌﻪاي ﺑﺎ ﻣﻘﻄﻊ ﻣﺜﻠﺜﻲ ﺷﻜﻞ، و از ﺟﻨﺲ ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺳﺨﺖ اﺳﺖ، ﻛﻪ ﺑﺮاي ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي از ﭼﺮﺧﺶ ﺑﺎرﻫﺎي ﻛﺮوي، ﻳﺎ اﺳﺘﻮاﻧﻪاي ﺷﻜﻞ، ﺑﻪﻛﺎر ﻣﻲرود.

۹ـ  ﺟﺪاﻛﻨﻨﺪه:

جسمي اﺳﺖ ﻛﻪ زﻳﺮ ﻳﺎ ﺑﻴﻦ ﺑﺴﺘﻪﻫﺎي ﺑﺎر ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد ﺗﺎ ﺑﺎرﮔﻴﺮي ﻳﺎ ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺑﺎر را، ﺗﻮﺳﻂ ﻟﻴﻔﺘﺮاك آﺳﺎن ﻛﻨﺪ. ﺟﺪاﻛﻨﻨﺪهﻫﺎ، از ﺟﻨﺲ ﭼﻮب ﺳﺨﺖ ﻳﺎ ﻧﺮم، و ﺑﻪﺷﻜﻞ ﻣﺴﺘﻄﻴﻞ ﻳﺎ ﻣﺮﺑﻊاﻧﺪ. ﺑﺮﺧﻲ ﻧﻴﺰ، ﻳﻚ روﻛﺶ ﻻﺳﺘﻴﻜﻲ ﺿﺪ ﻟﻐﺰش دارﻧﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺑﺎر، در ﺗﻤﺎس اﺳﺖ.

۱۰ـ  ﺿﺮﺑﻪﮔﻴﺮ:

جسمي اﻧﻌﻄﺎفﭘﺬﻳﺮ و ﻧﺮم اﺳﺖ، ﻛﻪ ﺑﺮاي ﻧگه‌داري و ﺣﻔﺎﻇﺖ ﺑﺎر ﺑه‌ كار ﻣﻲرود.

۱۱ـ  ﺗﻴﻐﻪ‌ي ﻣﺤﺎﻓﻆ:

ﻣﺎﻧﻌﻲ ﻋﻤﻮدي، ﻛﻪ در قسمت‌هاي ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﺎرﮔﻴﺮ، ﻳﺎ ﺟﻠﻮي ﻋﺮﺷﻪ‌ي وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ ﻗﺮاردارد، و از ﺣﺮﻛﺖ روﺑﻪﺟﻠﻮي ﺑﺎر، ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي ﻣﻲﻛﻨﺪ.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

۱۲ـ  ﺗﺨﺘﻪ:

ﺑﺨﺸﻲ از ﺑﺎرﮔﻴﺮ وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻪﺻﻮرت ﺗﻴﻐﻪ‌ي ﻣﺤﺎﻓﻆ، ﻣﺎﺑﻴﻦ ﻛﻔﻲ و ﻛﺎﺑﻴﻦ راﻧﻨﺪه، ﺑﺮ روي ﻛﻔﻲ ﻧﺼﺐ ﺷﺪه، و ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﺧﻮد، راﻧﻨﺪه را از ﺧﻄﺮات اﺣﺘﻤﺎﻟﻲ ﺟﺎبه‌جاﻳﻲ ﺑﺎر، ﺑﻪﺳﻤﺖ ﺟﻠﻮ، ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﻣﻲﻛﻨﺪ.

۱۳ـ  ﻻﻳﻪ‌ي ﺿﺪﻟﻐﺰش:

اﺑﺰاري اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻴﻦ ﻋﺮﺷه‌ي وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ و ﺑﺎر، ﻳﺎ ﺑﻴﻦ ﻻﻳﻪﻫﺎي ﺑﺎر ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد، ﺗﺎ اﺻﻄﻜﺎك ﺑﻴﻦ ﺳﻄﻮح را اﻓﺰاﻳﺶ دﻫﺪ.

۱۴ـ  ﻣﺤﺎﻓﻆ ﻟﺒﻪاي:

وﺳﻴﻠﻪاي است ﻛﻪ روي ﻟﺒﻪﻫﺎي ﺑﻴﺮوﻧﻲ ﺑﺎر ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد، ﺗﺎ ﻓﺸﺎر ﺑﻨﺪ را روي ﺑﺎر، ﻛﻨﺘﺮل، و ﺧﻮد ﺑﻨﺪ و ﺑﺎر را، از آﺳﻴﺐدﻳﺪﮔﻲ، ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﻧﻤﺎﻳﺪ، و ﻣﻮﺟﺐ ﺳﻬﻮﻟﺖ در ﻛﺸﻴﺪن ﺑﻨﺪ ﺷﻮد.

۱۵ـ  ﺑﻨﺪ:

ﺑﻨﺪﻫﺎ، اﺑﺰار اﻳﻤﻨﻲ‌اي ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ اﺟﺰاي ﺑﺎر را ﺑﻪ ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ، و ﺑﻪ ﻣﺤل‌هاي اﺗﺼﺎل وﺳﻴﻠﻪ ﻧﻘﻠﻴﻪ، ﺛﺎﺑﺖ ﻣﻲﻧﻤﺎﻳﻨﺪ، از ﻗﺒﻴﻞ اﻧﻮاع زﻧﺠﻴﺮﻫﺎ، ﺳﻴﻢﻫﺎ، ﺗﺴﻤﻪﻫﺎ، و ...

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

۱۶ـ  وﻳﻨﭻ:

اﺑﺰاري ﺑﺮاي ﻛﺸﻴﺪن ﺑﻨﺪﻫﺎ اﺳﺖ، ﺑﺪﻳﻦﺗﺮﺗﻴﺐ ﻛﻪ ﺗﻮﺳﻂ آﭼﺎر ﻣﺨﺼﻮﺻﻲ، ﺑﻨﺪﻫﺎ را ﻣﺤﻜﻢ ﻛﺮده، و در ﺣﺎﻟﺖ ﻛﺸﺶ ﻗﺮار ﻣﻲدﻫﺪ.

۱۷ـ  ﺟﻚﻟﻮي:

ﻧﻮﻋﻲ زﻧﺠﻴﺮ داراي ﻗﻔﻞ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺎ ﻛﺸﺶ و ﻓﺸﺎر اﻫﺮم ﻣﺨﺼﻮص، در ﺟﺎي ﺧﻮد، ﺛﺎﺑﺖ ﻣﻲﺷﻮد.

۱۸ـ  راﺑﻂ:

اﺑﺰاري اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮاي اﺗﺼﺎل دو ﺑﻨﺪ ﺑﻪ ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ، ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد.

۱۹ـ  ﺑﻮﻧْﻚ:

ﻳﻜﻲ از اﺑﺰاري اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮاي ﻣﻬﺎر ﭼﻮب‌ها ﺑﻪ ﻛﺎر ﻣﻲرود و از ﺗﻴﺮك ﻗﺎﺋﻢ، ﺟﺎﺳﺘﻮن، و ﺑﻨﺪ ﻣﺤﺎﻓﻆ ﺗﻴﺮك، ﺗﺸﻜﻴﻞ ﺷﺪه اﺳﺖ، و از ﻳﻚ ﮔﺮوه ﺑﺎر، ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﻣﻲﻛﻨﺪ.

۲۰ـ  ﺟﺎ ﺳﺘﻮن:

ﺑﻪ ﻣﺎدهﮔﻲﻫﺎﻳﻲ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮد ﻛﻪ در ﻃﺮﻓﻴﻦ، ﻳﺎ اﻧﺘﻬﺎي ﺑﺎرﮔﻴﺮ وﺳﻴﻠﻪ‌ نقليه ﻗﺮارﮔﺮﻓﺘﻪ، و ﺳﺘﻮن‌هاي ﻣﺤﺎﻓﻆ ﺑﺎر، در آن ﻧﺼﺐ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ.

۲۱ـ  ﭘﻮﺷﺶ ﺑﺎر:

ﺣﻔﺎﻇﻲ، ﻣﺎﻧﻨﺪ ﭼﺎدر ﺑﺮزﻧﺘﻲ ﺿﺪ آب، ﻛﻪ از ﻳﻚﺳﻮ، ﺑﺎر را در ﺑﺮاﺑﺮ ﺷﺮاﻳﻂ آب ‌و ﻫﻮاﻳﻲ، و از ﺳﻮي دﻳﮕﺮ، در ﺑﺮاﺑﺮ ﺳﻘﻮط و ﭘﺨﺶ ﺑﺎر، ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﻣﻲﻧﻤﺎﻳﺪ.

۲۲ـ  ﻛﻔﻲ:

ﻛﻔﻲ، ﺑﻪ ﺑﺎرﮔﻴﺮ ﻏﻴﺮ ﺛﺎﺑﺘﻲ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮد ﻛﻪ داراي ﻛﻒ ﭘﻮﺷﻴﺪه، و ﻓﺎﻗﺪ دﻳﻮاره‌ي اﻃﺎق ﺑﺎر ﺑﺎﺷﺪ، و اغلب، ﺑﺮاي ﺣﻤﻞ آﻫﻦآﻻت، رل‌ها، و ﺑﺎرﻫﺎي ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪيﺷﺪه، و در ﺑﺮﺧﻲ ﻣﻮارد، ﺑﺮاي ﺣﻤﻞ ﻛﺎﻧﺘﻴﻨﺮ، اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻲﺷﻮد.

۲۳ـ  ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز ﺗﺠﻬﻴﺰات ﻣﻬﺎر:

ﺣﺪاﻛﺜﺮ ﻧﻴﺮوﻳﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮاي ﻳﻚ ﺳﻴﺴﺘﻢ اﻳﻤﻦ ﻣﻬﺎر ﺑﺎر، ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻣﻲﮔﺮدد، و ﻣﻘﺪار آن، ﺗﻮﺳﻂ ﺳﺎزﻧﺪه ﺗﺠﻬﻴﺰات، ﻣﺸﺨﺺ ﻣﻲﮔﺮدد. ﺑﻪ ﻋﺒﺎرت دﻳﮕﺮ، ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز ﻳﻚ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻬﺎر، كم‌ترﻳﻦ ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز ﻫﺮ ﻳﻚ از ﺑﺨﺶﻫﺎي آن (ﻣﺤﻞﻫﺎي اﺗﺼﺎل)، اﺳﺖ. بنابر اين، ﻣﻼك ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺗﻌﺪاد ﺗﺠﻬﻴﺰات ﻣﻬﺎر ﻻزم، ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز ﺑﻨﺪﻫﺎﻳﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮاي ﻣﻬﺎر ﺑﺎر، در ﺑﺮاﺑﺮ ﺣﺮﻛﺖ آن، ﺑﻪ ﻫﺮ ﻃﺮف، به ‌كار ﻣﻲرود. ﻣﻘﺪار ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز را، ﻣﻲﺗﻮان از راﺑﻄه زﻳﺮ، به ‌دﺳﺖ آورد:

WLL (kg)        =

WLL = ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز ﺑﻨﺪﻫﺎ، به ﻛﻴﻠﻮﮔﺮم

W= وزن ﺑﺎري ﻛﻪ ﻗﺮار اﺳﺖ ﻣﻬﺎر ﺷﻮد، به ﻛﻴﻠﻮﮔﺮم

NT = تعداد ﺑﻨﺪﻫﺎي ﻣﻮرد ﻧﻴﺎز

۲۴ـ  ﻧﻴﻤﻪ ﻳﺪك:

ﻧﻴﻤﻪ ﻳﺪكﻫﺎ، ﻣﺠﻬﺰ ﺑﻪ ﻳﻚ ﻳﺎ ﭼﻨﺪ ﻣﺤﻮر در ﻋﻘﺐ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺑﺎﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻛﺎرﺑﺮي، در اﻧﻮاع ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻛﻔﻲ، اﺗﺎق‌دار، ﻣﺨﺰن‌دار، و ﻏﻴﺮه، ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ. ﻧﻴﻤﻪﻳﺪكﻫﺎ، ﺗﻮﺳﻂ ﺻﻔﺤﻪ‌ي رﻳﺶ، ﻳﺎ ﺷﺘﺮﮔﻠﻮ، ﺑﻪ ﻛﺸﻨﺪه، ﻣﺘﺼﻞ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ، و ﻗﺴﻤﺘﻲ از وزن ﺑﺎر را، ﺑﺮ روي ﻣﺤﻮرﻫﺎي ﻋﻘﺐ ﻛﺸﻨﺪه‌ها، اﻋﻤﺎل ﻣﻲﻛﻨﻨﺪ.

۲۵ـ  ﻳﺪك:

ﻳﺪكﻫﺎ، ﺑﻪ ﺣﺪاﻗﻞ دو ﻣﺤﻮر ﻳﺎ ﺑﻴش‌تر، ﻣﺠﻬﺰ ﻫﺴﺘﻨﺪ، و ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن آن‌ها، ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪاي اﺳﺖ ﻛﻪ ﻛﻠﻴﻪ وزن ﺑﺎر را، ﺑﺮ روي ﺧﻮد، ﺣﻤﻞ ﻣﻲﻛﻨﻨﺪ، و ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻛﺎراﻳﻲ ﻣﻮردﻧﻈﺮ، در اﻧﻮاع ﻣﺨﺘﻠﻒ، ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ. ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي از ﺧﻄﺮ اﻧﺤﺮاف و ﺳﻘﻮط ﺑﺎر، در ﻳﺪكﻫﺎي ﺑﺪون دﻳﻮاره، ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺮاي ﻣﻬﺎر ﺑﺎر، ﺗﻤﻬﻴﺪات ﺧﺎﺻﻲ در ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺖ.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

وظايف ﺷﺮﻛﺖ ﺣﻤﻞوﻧﻘﻞ و رانند‌گان وي، درﺣﻴﻦ ﺑﺎرﮔﻴﺮي، ﺣﻤﻞ، و ﻣﻬﺎرﺑﺎر:

ـ وظايف شركت حمل‌ونقل:

اﻟﻒ) آﮔﺎﻫﻲ ﻛﺎﻣﻞ از ﻧﻮع ﺑﺎر و ﻧﺤﻮه ﺑﺎرﮔﻴﺮي و ﺗﺨﻠﻴﻪ آن

ب) ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺗﻮﺻﻴﻪﻫﺎي ﻓﺮﺳﺘﻨﺪه ﺑﺎر، در راﺑﻄﻪ ﺑﺎ ﻧﺤﻮه ﺑﺎرﮔﻴﺮي، ﺣﻤﻞ، و ﻣﻬﺎر اﻳﻤﻦ ﺑﺎر

پ) ﺗﺎﻣﻴﻦ ﺗﺠﻬﻴﺰات ﻻزم و اﻧﺠﺎم ﻋﻤﻠﻴﺎت ﺑﺎرﮔﻴﺮي و ﻣﻬﺎرﺑﻨﺪي ﺑﺎر

ت) ارايه اﻃﻼﻋﺎت ﻻزم ﺑﻪ راﻧﻨﺪه، ﺑﺮاي ﺣﻤﻞ اﻳﻤﻦ ﺑﺎر

ث) ﺑﺮاي ﻣﺴﺘﻨﺪ ﺳﺎزي روش ﻣﻬﺎر ﺑﺎر، ﺑﺎﻳﺪ ﮔﺰارﺷﻲ از ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻬﺎر آن، ﺷﺎﻣﻞ ﻣﻮارد زﻳﺮ، ﺗﻮﺳﻂ ﺷﺮﻛﺖ ﺣﻤﻞوﻧﻘﻞ ﺗﻬﻴﻪ ﺷﺪه، و در اﺧﺘﻴﺎر راﻧﻨﺪه ﻗﺮار ﮔﻴﺮد:

۱ـ ﺗﻮﺻﻴﻒ ﻧﻮع ﺑﺎر و ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي

۲ـ ﺗﻮﺻﻴﻒ روش ﻣﻬﺎرﺑﻨﺪي، ﺷﺎﻣﻞ ﻧﻮع ﺗﺠﻬﻴﺰات، اﻧﺪازه، و ﺳﺎﻳﺮ وﻳﮋﮔﻲﻫﺎي آن‌ها

۳ـ ارايه ﺗﺼﻮﻳﺮ از ﻧﻮع ﺑﺎر و ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻬﺎر

۴ـ درج ﻧﻤﻮدن ﺗﻮﺻﻴﻪﻫﺎي اﻳﻤﻨﻲ و ﻓﻨﻲ، در ﺻﻮرت ﺑﺮوز ﻣﺸﻜﻼت و ﺳﻮاﻧﺢ اﺣﺘﻤﺎﻟﻲ

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

ـ وظايف راننده:

راﻧﻨﺪه ﺑﺎﻳﺪ ﺣﻴﻦ ﺑﺎرﮔﻴﺮي، ﺣﻤﻞ و ﻣﻬﺎر ﺑﺎر، ﻣﻮارد زﻳﺮ را رﻋﺎﻳﺖ ﻛﻨﺪ:

اﻟﻒ) راﻧﻨﺪه ﺑﺎﻳﺪ از ﻧﻮعﺑﺎر، ﻧﺤﻮه ﺑﺎرﮔﻴﺮي، و ﻛﻨﺘﺮل ﻣﻬﺎرﺑﻨﺪي آن، آﮔﺎه ﺑﺎﺷﺪ

ب) راﻧﻨﺪه و ﻛﻤﻚ راﻧﻨﺪه، ﺑﺎﻳﺪ در زﻣﺎن ﺑﺎرﮔﻴﺮي، در ﻣﺤﻞ اﻣﻨﻲ، ﻣﺴﺘﻘﺮ ﺷﻮند

پ) ﭘﻴﺶ از ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺑﺎر، و ﭘﺲ از ﻫﺮ ﺗﻮﻗﻒ، ﻳﺎ ﺗﺮﻣﺰ ﻧﺎﮔﻬﺎﻧﻲ، راﻧﻨﺪه ﺑﺎﻳﺪ ﺗﻤﺎم اﺗﺼﺎﻻت و ﻣﻬﺎر ﺑﺎر را ﺑﺎزﺑﻴﻨﻲ ﻛﺮده، و از اﻳﻤﻨﻲ آن، اﻃﻤﻴﻨﺎن ﺣﺎﺻﻞ ﻛﻨﺪ

ﺗﺒﺼﺮه ـ در ﺻﻮرﺗﻴ ﻜﻪ ﻫﻨﮕﺎم ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺑﺎر و ﺑﺎزﻛﺮدن ﻗﻴﺪ و اﺗﺼﺎﻻت، ﺑﺎر در ﺷﺮاﻳﻂ ﻧﺎﻣﻨﺎﺳﺒﻲ ﺑﺎﺷﺪ، به عنوان ﻣﺜال، ﻣﻨﺤﺮف ﺷﺪه، ﻳﺎ ﺻﺪﻣﻪ دﻳﺪه ﺑﺎﺷﺪ، ﻳﺎ اﻳﻨ كه ﻗﻴﺪﻫﺎ و ﺗﺠﻬﻴﺰات ﻣﻬﺎر، ﺟﺎﺑه‌جا ﺷﺪه ﺑﺎﺷﺪ، راﻧﻨﺪه ﻣﻮﻇﻒ اﺳﺖ ﺑﺮاي اﻧﺠﺎم ﻫﻤﺎﻫﻨﮕﻲ ﺑﻴﻦ ﺷﺮﻛﺖ ﺣﻤﻞوﻧﻘﻞ و ﮔﻴﺮﻧﺪه ﺑﺎر، ﻣﺮاﺗﺐ را ﺑﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﺣﻤﻞوﻧﻘﻞ، اﻃﻼع دﻫﺪ

پ) راﻧﻨﺪه ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪ ﻃﻮر ﻣﺘﻨﺎوب، ﺑﻌﺪ از ﻃﻲ ﺣﺪاﻛﺜﺮ ۸۰ ﻛﻴﻠﻮﻣﺘﺮ از ﻣﺴﻴﺮ، ﺑﺎر و ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻬﺎر آن را ﻣﻮرد ﺑﺎزﺑﻴﻨﻲ ﻗﺮار داده، و در ﺻﻮرت ﻟﺰوم، دوباره ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻬﺎر ﺑﺎر را ﺗﻨﻈﻴﻢ ﻛﻨﺪ، و از ﻋﺪم اﻧﺤﺮاف ﺑﺎر، در ﻣﺴﻴﺮ ﺑﺎﻗﻴﻤﺎﻧﺪه، ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺷﻮدشناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

وظايف فرستنده، و گيرنده‌ي بار، در مبدا و مقصد:

ـ وظايف فرستنده:

ﻓﺮﺳﺘﻨﺪه ﺑﺎر، ﺑﺎﻳﺪ در ﻣﺤﻞ ﺑﺎرﮔﻴﺮي، ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ اﻧﺠﺎم ﻣﻮارد زﻳﺮ، اﻗﺪام ﻧﻤﺎﻳﺪ  :

اﻟﻒ) ﻣﺸﺨﺺ ﻧﻤﻮدن آدرس ﺻﺤﻴﺢ ﮔﻴﺮﻧﺪه ﺑﺎر

ب) ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻣﺸﺨﺼﺎت، وزن، و ﻣﺤﺘﻮاي ﺑﺎر

پ) ﻛﻨﺘﺮل ﺻﺤﺖ ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي، در ﺻﻮرت وﺟﻮد ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي

ﺗﺒﺼﺮه ـ ﺧﺴﺎرات ﻧﺎﺷﻲ از ﻋﻴﻮب ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي، ﺑﻪ ﻋﻬﺪه ﻓﺮﺳﺘﻨﺪه ﺑﺎر اﺳت

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

ـ وظايف گيرنده:

الف) ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺑﺎر

ب) رﻋﺎﻳﺖ ﻣﺴﺎﻳﻞ اﻳﻤﻨﻲ و ﻓﻨﻲ، در زمان تخليه بار

تبصره ـ ﻣﺴﻮﻟﻴﺖ ﺑﺮوز ﺧﺴﺎرات اﺣﺘﻤﺎﻟﻲ، در زﻣﺎن ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺑﺎر، ﻫﻤﮕﻲ ﺑﺮ ﻋﻬﺪه ﮔﻴﺮﻧﺪه ﺑﺎر ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ

ملاحظات هنگام بارگيري:

 • رانندگان زينگ بايد دقيقاً از نوع كالا و نحوه بارگيري آن روي تريلر آگاه باشند
 • راننده و كمك راننده بايد هنگام جابه جايي بار و قرار گرفتن آن روي وسيله نقليه درمحل امني مستقر شوند و زماني كه عمليات بارگيري توسط ليفتراك يا جرثقيل به اتمام رسيد، شروع به مهار بار كنند

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

 • زماني كه تريلر در محل تخليه قرار گرفت، راننده بايد تمام بار را بازبيني كند و براي باز كردن تسمه ها و اتصالات، از ايمني آن اطمينان حاصل كند
 • چنانچه بار براي باز كردن تسمه و اتصالات در شرايط مناسبي قرار نداشته باشد، به عنوان مثال منحرف شده باشد، صدمه ديده باشد يا قيد افقي مناسبي نداشته باشد، پيش از باز كردن اتصالات بايد تدابيري براي تخليه ايمن بار انديشيد
 • چنانچه بار براي باز كردن اتصالات ايمن نباشد، مي توان از يك ليفتراك يا جرثقيل براي مهاركردن آن هنگام بازكردن اتصالات استفاده نمود. البته راننده و كمك راننده بايد هنگام تخليه بار در محل مناسبي قرار گيرند

رانندگان زينگ، بايد تغييرات ناشي از نوع بار را بر روي وسيله نقليه به لحاظ وزن، شكل، اندازه، توزيع وزني و حجمي كه ثبات، حركت و ترمز گرفتن وسيله نقليه را تحت تأثير قرار مي دهند، مد نظر داشته باشند و بعد از طي حداكثر 80 كيلومتر از مسير و به طور متناوب، بار و سيستم مهار آن را مورد بازبيني قرار داده و در صورت لزوم مجدداً سيستم مهار بار را تنظيم كنند و از عدم انحراف بار در مسير باقيمانده مطمئن شوند

در رابطه با ميزان بررسي سيستم مهار در طول سفر راننده‌ي زينگ بايد موارد زير را رعايت كند:

 • راننده بايد با مشخصات بار و تعداد دفعات چك كردن آن در طول سفر آشنا باشد
 • بار بايد پيش از حركت كنترل شود
 • انحراف و نشست بار در طول سفر بندها را شل خواهد كرد، بنابراين بايد طي سفر نيز بار و بندها مرتباً كنترل شوند
 • هنگام توقف در طي راه و حركت مجدد، بار بايد كنترل شود
 • بعد از ترمزهاي شديد و ناگهاني نيز بار و بندها بايد كنترل شوند

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/19  ساعت: ۰۶

تصميمات جديد براي ناوگان حمل و نقل

طرح كليد به كليد يا همان نوسازي 202 هزار دستگاه خودروي تجاري و سنگين كه از نيمه دوم 96 آغاز و مقرر شد تا ظرف مدت سه سال اين طرح با همكاري وزارتخانه‌هاي صمت، نفت، راه و شهرسازي و سازمان ملي استاندارد پيگيري و اجرا شود، از حدود دو ماه پيش تصميمات جديدي براي ناوگان حمل و نقل گرفته شد.

تصميمات جديد براي ناوگان حمل و نقل-آسان بار-آسان پديا

 

 

اين طرح كه در همان روزهاي ابتدايي يعني در بهمن‌ماه با قوت هر چه تمام‌تر آغاز شد، تا فروردين‌ماه امسال در مراسم متعددي پيگيري جدي مي‌شد، به گونه‌اي كه در همه مراسم‌هاي طرح كليد به كليد،‌ محمد شريعتمداري وزير وقت وزارت صنعت، معدن و تجارت حضور مي‌يافت و بر اجراي تمام و كمال اين طرح تاكيد مي‌كرد.

اما با اعلام خبر خروج آمريكا از برجام و خبرهاي آغاز تحريم‌هاي آمريكايي درمرداد و آبان ماه امسال، اوضاع توليد كمي متفاوت شد و تجاري سازها را ترساند. البته آمارهاي توليد خوردوهاي تجاري و سنگين در سه ماهه بهار و تابستان رقم قابل توجه و حتي رو به رشدي از خود نشان دادند، اما همواره ترس از ادامه توليد آن هم با شرايط سرختانه تحريم‌ها در آبان‌ماه همچنان پابرجا است.

 

تصميمات جديد براي ناوگان حمل و نقل+آسان بار+آسان پديا

آمار توليد تجاري‌ها در شش ماه  

آمار توليد خودرو در كشور طي سه ماه نخست امسال در شرايطي اعلام شده كه طبق آن، محصولات تجاري سنگين و نيمه‌سنگين شامل كاميون، كاميونت و كشنده، با افزايش توليد ۲۷ درصدي نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شده و اتوبوس، ميني‌بوس و ميدل‌باس نيز افزايش تيراژ ۳/ ۳۵ درصدي را به خود ديده‌اند.

اما اواخر مردادماه امسال،‌ وزارت صمت با انتشار گزارشي از وضعيت توليد تجاري ها اعلام كرد كه هرچند آمار پنج ماهه از افزايش تيراژ خودروهاي تجاري حكايت دارد، اما  تجاري‌سازان همچنان زير ظرفيت اسمي خود به توليد مشغول هستند كه دلايل اصلي آن،  «كمبود نقدينگي»، «كاهش تقاضا» و البته «تحريم»‌ها عنوان شده‌اند كه اجازه نمي‌دهند تيراژ كاميون و اتوبوس و ميني‌بوس در حد قابل‌قبولي افزايش يابد.

چند روز گذشته نيز، آمار توليد تجاري‌ها در شش ماهه اول منتشر شد كه بنابر آمار اعلامي از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت، تيراژ خودروهاي تجاري در كشور طي نيمسال نخست امسال و در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته، ۱/ ۱ درصد افزايش داشته است. بر اين اساس، تا پايان شهريور امسال در مجموع ۸ هزار و ۱۳۵ دستگاه انواع خودروهاي تجاري (شامل اتوبوس، ميني‌بوس، ميدل باس، كاميون، كاميونت و كشنده) در كشور به توليد رسيده است كه در اين بين، بيشترين سهم به گروه كاميون اختصاص دارد.

حال مسلم است كه تيراژ تجاري‌سازان با وجود افزايش در آمار پنج ماهه امسال، ارقام مناسب و اميدواركننده‌اي را در راستاي اجراي طرح نوسازي ناوگان تجاري از خود به جاي نگذاشته است.

تصميمات جديد براي ناوگان حمل و نقل+آسان بار-آسان پديا

نگراني از آينده ناوگان تجاري 

مهدي نيازي، كارشناس حوزه خودروهاي تجاري با بيان اينكه هم نگران اداه اين طرح است و هم اينكه بايد راهكارهايي هرچه زودتر براي ناوگان تجاري در نظر گرفته شود، مي‌گويد:« با شنيدن بيانات وزير جديد صمت درباره وضعيت خودروهاي سنگين و تجاري، انتظار مي رفت توجه آقاي رحماني نسبت به طرح نوسازي ناوگان تجاري همانند روزهاي نخست اجراي اين طرح باشد، چرا كه طرح كليد به كليد با حضور وزير صمت وقت و ساير وزرا و معاونان وزارتخانه هاي دخيل آغاز و پيگيري شد».

اين كارشناس حوزه خودروهاي تجاري تاكيد مي‌كند:« در زمان اجراي اين طرح، برخي شركت‌ها موفق شدند تا برخي ال سي‌ها را باز كنند و قطعات مورد نيازشان براي توليد خودروهاي سنگين اين طرح را تامين كنند، اما برخي ديگر موفق به واردات قطعات نشدندنتيجه آن نيز باقي ماندن تعدادي شركت و برند چيني شد».

به گفته نيازي، در جريان اجراي تحريم‌هاي جديد، يگر شريك اروپايي در اين طرح باقي نماند و همين امر دليل كندي اجراي اين طرح بزرگ شد.

تصميمات جديد براي ناوگان حمل و نقل+آسان بار+آسان پديا

تير خلاص سازمان راهداري به ناوگان تجاري 

نيازي تصريح كرد: « در كنار همه اين عوامل، تصميم جديد سازمان راهداري نيز براي آينده اين طرح ايجاد نگراني كرده است. چرا كه  حدود دو ماه و نيم گذشته طرحي از سوي سازمان راهداري به تصويب رسيد كه به واسطه اين طرح،‌ واردات كاميون هاي تجاري دست دوم اجرايي شود و اين تصميم براي شركت هايي كه حتي واردات اندكي هم داشتند تير خلاص محسوب مي‌شوند».او مي افزايد: « در همين راستا، برخي شركت هاي توليد كننده با كاهش تيراژ توليد در بخش تجاري مواجه شدند و حتي فعاليت برخي از ‌آنها متوقف شد.»

او تاكيد مي‌كند: « مقرر شده است به واسطه اين طرح سامان راهداري، مجوز واردات خودروهاي سنگين دست دوم صادر شود و اين امر نگراني زيادي را براي شركت هاي توليد كننده و واردكننده تجاري كه حتي در شرايط فعلي هم كورسوي اميدي داشتند، را دو چندان كرده است».

اين كارشناس حوزه خودروهاي تجاري اظهار مي‌كند: « البته چهار سال گذشته نيز همين طرح اجرايي شد و از جمله برخي شركت ها مشكلاتي به وجود آوردند و كاميون هاي دست دوم را با نوسازي به عنوان نو وارد كردند و به فروش رساندند، از اين رو  بسياري از رانندگان ناوگان تجاري درگير مشكلاتي شدند و همين امر باعث شد تا حمل و نقل به حاشيه رود و در مقابل دلالي رونق گيرد».

او مي افزايد: « شايد بهتر بود مديريت اين بخش به شركت هاي توليد كننده تجاري داده شود چرا كه آن ها چم و خم اين خودروها و نياز ناوگان را به خوبي مي‌شناسند».

گرچه رضا رحماني- وزير جديد وزارت صمت كه به تازگي بر سكان اين وزارتخانه نشسته است، اشاراتي مبني بر اجراي طرح نوسازي ناوگان تجاري تا ظرف سه سال آينده دارد، اما همچنان نگراني از آينده اين طرح در زمان تحميل تحريم‌هاي آمريكايي و كمبود قطعات و مواد اوليه توليد اين خودروها وجود دارد،‌از اين رو بسياري از كارشناسان بر اين باورند بايد رحماني هر چه زودتر، برنامه‌هاي توليدي اين وزارتخانه را اعلام كند تا طرح‌هايي همچون نوسازي 202 هزار دستگاه خودرو سنگين و تجاري به قابِ خاطرات صنعت خودرو پيوند نخورد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/19  ساعت: ۰۶

انواع روغن موتورهاي ديزلي

در اين مقاله روغن موتور ديزل ، اهميت و فاكتورهاي مهم آن مورد بررسي قرار مي گيرد. اميد به آن است كه اين مقاله به شما كمك كند تا با اطلاعات كافي كه بدست مي آوريد بتوانيد بهترين گزينه ممكن را براي خودروي خود انتخاب كنيد.

بهترين گزينه براي انتخاب روغن موتور ديزلي مناسب كدام است؟ مزايا و معايب آن ها چيست؟ روغن موتور ديزلي ، مزاياي موتورهاي ديزلي و فاكتورهاي مهم در انتخاب روغن موتور ديزلي

امروزه براي افزايش طول عمر ماشين ها صاحبان خودروها هزينه هاي زيادي مي كنند به همين دليل بازار عظيمي براي روغن موتور در صنعت خودرو به وجود آمده است. موتورهاي ديزلي براي نگه داري به تعمير بيشتري نياز دارند و انتخاب روغن موتور مناسب در حفاظت از موتور نقش به سزايي را ايفا مي كند. استفاده از روغن مناسب به شما اين اطمينان را مي دهد كه موتور خودروي شما حتي در فشار زياد هم مي تواند به خوبي كار كند.

انواع روغن موتورهاي ديزلي

روغن موتور ديزلي چيست؟

روغن ديزل ، روغني است كه شما براي روانكاري موتور خود استفاده مي كنيد و نبايد با روغن موتورهاي بنزيني اشتباه شود. در فرآيند انتخاب روغن بايد از سازگاري آن با موتور اطمينان حاصل كنيد.

روغن موتور ديزلي بسيار شبيه روغن موتور بنزيني است. هر دو داراي روغن پايه هستند كه با افزودني هاي مختلف براي تغيير ويژگي ها تركيب شده اند. پس تفاوت روغن موتور ديزلي با بنزيني در همين افزودني هايي است كه در آن مورد استفاده قرار مي گيرد. علاوه بر اين موتورهاي ديزلي كربن بيشتري را جذب مي كنند در حالي كه موتورهاي بنزيني تمايل به جذب قير و رطوبت را دارند. بنابراين، روغن موتورهاي ديزلي نسبت به روغن موتورهاي بنزيني افزودني هاي ضد سايش بيشتري دارند. همچنين روغن موتورهاي ديزلي نسبت به روغن موتورهاي بنزيني ويسكوزيته بالاتري دارند. به طور خلاصه، موتور هاي ديزلي چون در شرايط سخت تري قرار دارند نياز به روغن هايي با افزودني بيشتر دارند.

انتخاب روغن موتور ديزلي مناسب

در اين بخش ما برخي از گزينه ها را كه به شما در انتخاب بهترين روغن موتور ديزلي كمك مي كنند مورد بحث و بررسي قرار مي دهيم و براي ارزيابي بهتر مزايا و معايب چند محصول را ارائه خواهيم داد.

1- روغن موتور ديزلي Castrol EDGE Turbo 5W-40

برند اين روغن موتور مي تواند تضمين كننده يك كيفيت عالي باشد علاوه بر اين Castrol يكي از توليد كنندگان پيشرو در روغن هاي روانكاري مي باشد.  روغن موتور ديزلكاسترول از Castrol EDGE Turbo 5W-40 موتورهاي ديزل جديد حداكثر حفاظت را در برابر سايش انجام مي دهد. با توجه به پيشرفت تكنولوژي موتور، موتورها با افزايش قدرت و كارايي ، بيشتر مورد توجه قرار گرفته اند. بنابراين تنها كاري كه شما بايد انجام دهيد انتخاب يك روغن موتور مناسب با تكنولوژي موتور است.

اين محصول كاسترول تضمين مي كند كه عملكرد موتور را در دراز مدت و كوتاه مدت به حداكثر برساند همچنين به گونه اي طراحي شده كه رسوبات را كاهش مي دهد و با اين كار موتور در وضعيت بهينه قرار مي گيرد. يكي ديگر از ويژگي فوق العاده اين محصول اين است كه حتي در فشار زياد باعث عملكرد مناسب موتور مي شود.

مزاياي روغن موتور كاسترول Castrol EDGE Turbo 5W-40

 • حداكثر حفاظت از موتور
 • استفاده از فناوري Fluid Strength
 • ارائه حداكثر كارايي در فشار بالا
 • تضمين بهبود عملكرد موتور
 • كاهش اصطكاك
 • كيفيت مناسب با قيمت

معايبCastrol EDGE Turbo 5W-40  :

 • از ديدگاه برخي افراد اين روغن يك روغن با كيفيت متوسط تلقي مي شود.

انواع روغن موتورهاي ديزلي-آسان بار-آسان پديا

2-  روغن موتور سنتتيك بنزيني و ديزلي Synthetic Motul 007250 8100 X-cess 5W-40

برند موتول يكي از بهترين برندهاي روغن هاي صنعتي به شمار مي رود. Motul يك برند توليد كننده روغن هاي روانكاري فرانسوي است كه به خوبي در سراسر جهان شناخته شده است.

Motul  5W-40 يك روغن موتور ديزلي و بنزيني است كه 100% سنتتيك مي باشد. اين محصول به طور خاص براي ماشين هاي مدرن تر با موتورهاي با حجم بالا و مبدل هاي كاتاليزوري طراحي شده و براي خودروهاي مجهز به ديزل توربو از طريق تزريق مستقيم به موتور به خوبي كار خواهد كرد. برخي از خودرو سازان Motul 007250 8100 X-cess 5W-40 را براي استفاده چند منظوره توصيه مي كنند. اين روغن براي بنزين هاي بدون سرب و با سرب، سوخت LPG و سوخت ديزل مناسب است.

مزاياي روغن موتور موتول  Motul 007250 8100 X-cess 5W-40

 • براي موتورهاي با حجم بالا عملكرد مناسبي دارد.
 • موتور را خنك را نگه مي دارد.
 • كاهش مصرف سوخت
 • صد درصد سنتتيك
 • مناسب براي سوخت هاي ديزلي، بنزيني بدون سرب و با سرب و سوخت هاي LPG

معايب Motul 007250 8100 X-cess 5W-40 :

 • قيمت آن كمي گران است.

انواع روغن موتورهاي ديزلي

3- روغن موتور ديزلي شل سنگين تمام سنتتيك Shell Rotella 550019921-3PK T6 5W-40

برند شل يك برند شناخته شده در توليد روان كننده ، روغن صنعتي و روغن موتور مي باشد و حدود 40 سال است كه در حوزه توليد روغن موتور سنگين فعاليت مي كند. روغن موتور ديزل شل Shell Rotella 550019921-3PK T6 5W-40 باعث حفاظت و ايمني موتور در برابر سايش مي شود. همچنين اين روغن صد در صد سنتتيك است و مي تواند براي موتورهاي ديزلي و بنزيني مورد استفاده قرار گيرد. علاوه بر اين، اين روغن موتور در دماي بالا و پايين مي تواند به خوبي از موتور محافظت كند و با فرموله شدن تا 34% نسبت به مدل هاي قبلي خود عملكرد بهتري از خود نشان داده است. اين روغن موتور چند منظوره است و با تغييرات بسيار سازگار است.

مزاياي روغن موتور تمام سنتتيك Shell Rotella  T6 5W-40

 • كاهش مصرف سوخت
 • كاهش ارتعاشات مربوط به موتور
 • چندكاره
 • مناسب براي خودروهاي ديزلي
 • حداكثر حفاظت در برابر سايش و كمك به تميز ماندن موتور
 • مقاوم در برابر گرما

معايب Shell Rotella  T6 5W-40 روغن موتور

 • نسبت به برند هاي ديگر كمي گران تر است.
 • ممكن است فشار روغن كمي افزايش يابد.

 

انواع روغن موتورهاي ديزلي

مزاياي موتورهاي ديزلي

موتور ديزلي به مراتب مزاياي بيشتري نسبت به موتورهاي بنزيني دارد و در اين بخش مي خواهيم دلايل اينكه چرا مردم موتور ديزلي را به موتور بنزيني ترجيح مي دهند بررسي كنيم.

 • مدل هاي قديمي تر موتورهاي ديزلي سر و صداي زيادي داشتند و نگه داري از آن ها به مراتب به هزينه بيشتري نياز داشت. اما موتورهاي جديد به نسبت آرام ترند و هزينه نگه داري كمتري دارند.
 • برخلاف موتورهاي بنزيني موتورهاي ديزلي قدرتمندترند.
 • در موتور هاي ديزلي هنگام سوختن سوخت، جرقه اي زده نمي شود بنابراين به سيم و يا شمع اضافي نيازي نيست در نتيجه هزينه تعمير و نگه داري موتور كاهش مي يابد.
 • در حال حاضر از موتور هاي ديزلي به طور گسترده اي در حمل و نقل (كاميون، اتوبوس و هواپيما) استفاده مي شود.
 • موتورهاي ديزلي در برخي از وسايل نقليه راه آهن مورد استفاده قرار مي گيرند.
 • از آنجايي كه موتورهاي ديزلي قابل اشتعال نيستند در صنايع نظامي بسيار مورد توجه قرار گرفته اند. زيرا نسبت به موتورهاي بنزيني امن ترند.
 • به غير از اتومبيل، در تجهيزات و ماشين آلات سنگين، تراكتور و ساير دستگاه هاي صنعتي از موتورهاي ديزلي استفاده مي شود.
 • ديزل مسافت پيموده شده بيشتري را پشتيباني مي كند به همين دليل است كه براي حمل و نقل و تجهيزات سنگين مورد استفاده قرار مي گيرد.
 • از نظر اقتصادي موتورهاي ديزلي نسبت به موتورهاي بنزيني گران تر هستند اما موتورهاي بنزيني تراكم بيشتري دارند يعني مي توانند انرژي بيشتري را توليد كنند.
 • با در نظر گرفتن همه جنبه ها مي توان ادعا كرد كه موتور ديزلي نسبت به موتور بنزيني كارآمد تر و ارزان تر است و اگر درست از آن نگه داري شود طول عمر بيشتري خواهد داشت.

انواع روغن موتورهاي ديزلي

فاكتورهاي مهم در انتخاب روغن موتور ديزلي

براي اينكه بتوانيد انتخاب خوبي داشته باشيد لازم است عوامل تاثير گذار بر روغن موتور ديزلي را بشناسيد.

 • درجه ويسكوزيته : درجه ويسكوزيته اولين عامل مهمي است كه بايد به آن توجه كرد. در مقاله هاي قبل در رابطه با ويسكوزيته به طور كامل صحبت شد. انتخاب روغن موتور با ويسكوزيته مناسب باعث عملكرد بهتر موتور حتي در فشار بالا مي شود.
 • قيمت :  يكي از عوامل تاثير گذار روي انتخاب روغن موتور قيمت آن است اگر ارزان باشد ممكن است نتواند عملكرد مناسبي روي موتور شما داشته باشد و البته روغن موتورهاي گران هم تضمين كننده عملكرد خوب نيستند.
 • قابليت پاك سازي : شما بايد مطمئن باشيد كه روغن ديزلي كه انتخاب مي كنيد موتور شما را تميز مي كند.
 • سازگاري : همان طور كه توضيح داده شد روغن موتور انواع مختلفي (ديزلي و بنريني) دارد. هر روغن موتور با فرمولاسيون خاصي مناسب براي يك موتور خاص است. قطعا بهترين انتخاب، انتخابي است كه با موتور شما سازگار باشد.
 • حفاظت در برابر سايش : روغني كه انتخاب مي كنيد بايد حداكثر حفاظت را در برابر سايش انجام دهد تا طول عمر موتور شما افزايش يابد.
 • چند منظوره : اگر مي خواهيد از روغن هاي چند منظوره استفاده كنيد مطمئن شويد كه حداقل يكي از كاربردهاي آن براي شما مناسب است.
 • عملكرد : روغن موتور با كيفيت مصرف سوخت شما را كاهش مي دهد.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/19  ساعت: ۰۶

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها

حركت خودرو به سه ماده‌ي بسيار مهم كه ما مسئول تأمين آن‌ها هستيم، وابستگي دارد. اين مواد، سوخت، آب و روغن موتور هستند.بنزين يا گازوئيل طي احتراق با هوا، تأمين‌كننده‌ي انرژي لازم براي حركت خودرو است و آب، قطعات درگير را خنك مي‌كند. در اين ميان، روغن يا هر روان‌كننده‌ي ديگر، حركت قطعات اين سيستم را ممكن مي‌كند.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها-آسان بار-آسان پديا

همه‌ي ما مي‌دانيم كه روغن موتور هم مثل سوخت، بايد در پيشرانه‌ي خودرو ريخته و به طور مداوم بازرسي شود؛ اما زمان تعويض، نوع روغن و مقدار آن اهميت زيادي دارد. استفاده از خودروهاي مدرن با سيستم‌هاي پيشرفته، هنوز نتوانسته است جاي يك راننده‌ي آشنا به اصول فني در بحث روغن موتور را بگيرد. پس رانندگان جوان نيز بايد اطلاعات خود را در زمينه‌ي شناخت اين ماده‌ي مهم افزايش دهند.

تصور يك موتور بدون سيستم روان‌كننده غير ممكن به نظر مي‌رسد. حتي در موتورهاي كوچك هم از گريس يا انواع روغن براي كاهش اصطكاك قطعات استفاده مي‌شود. قطعات مكانيكي به اين ماده نيازمندند تا به هنگام حركت و سايش با يكديگر، دچار فرسايش نشوند و حرارت ناشي از اصطكاك، كاهش يابد. علاوه بر اين، ذرات معلق و رسوبات محيط نيز مي‌تواند جذب روان‌كننده‌ها شود و از آسيب به سيستم‌هاي مختلف خودرو، جلوگيري كند. با اين اوصاف مسلما ساختمان شيميايي انواع روغن‌ موتور، با توجه به وظايف مهمي كه در يك خودرو ايفا مي‌كند، پيچيده و دانش‌بنيان است و ساخت آن به سادگي ممكن نيست؛ اما شناخت روغن خودرو و استفاده‌ي صحيح از آن با رعايت چند نكته‌ي ساده امكان‌پذير خواهد بود.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها-آسان بار-آسان پديا

۱- روغن ماينرال يا سينتيك؟

فرقي نمي‌كند خودروي شما مدرن يا قديمي باشد. اين‌روزها براي هر نوع خودرو مي‌توان روغن مناسب ماينرال (ارگانيك)، سينتيك يا نيمه سينتيك خريداري كرد. روغن‌هاي ماينرال كه به آن‌ها روغن طبيعي نيز گفته‌ مي‌شود، مستقيما از نفت يا گاز طبيعي در پالايشگاه استخراج مي‌شوند. از زماني كه خودروهاي بنزيني توليد مي‌شوند، اين روغن‌ها نيز وجود دارند. مهم‌ترين مشخصه‌ي روغن‌هاي ماينرال، طول عمر كم در مقايسه با نوع سينتيك و البته قيمت پايين‌تر است.

فرايند ساخت روغن‌هاي سينتيك، كاملا شيميايي و مهندسي‌شده است. اين فناوري در مقايسه با روغن‌هاي ماينرال، هزينه‌ي بيشتري در بر دارد كه منجر به گران‌تر شدن روغن‌هاي سينتيك مي‌شود. در عوض طول عمر روغن‌هاي سينتيك بيش‌تر از نوع ارگانيك است و در شرايط حرارتي نامتعارف، مثل آب و هواي بسيار سرد و بسيار گرم يا در پيشرانه‌هايي كه تحت فشار با دورهاي بالا كار مي‌كنند (مثل خودروهاي اسپرت)، عملكرد بهتري دارند. به بيان ساده، روغن‌هاي سينتيك ساختار مولكولي يكنواخت‌تري دارند كه اين ساختار، به مولكول‌هاي كروي آن‌ها اجازه مي‌دهد به سادگي روي هم حركت كنند. درصورتي‌ كه مولكول‌هاي روغن‌ ماينرال را مي‌توان به مكعب‌هايي تشبيه كرد كه براي لغزيدن روي يكديگر با مشكل مواجه هستند.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها-آسان بار-آسان پديا

۲- ويسكوزيته چيست؟

در قسمتي از موتور خودرو كه درپوش مخزن روغن قرار دارد، حتما عددي به صورت xW-y مثل 20W-50 ديده مي‌شود كه ميزان ويسكوزيته‌ي روغن مناسب براي خودروي شما را نشان مي‌دهد.

عددي كه به عنوان ويسكوزيته يا گرانروي يك سيال بيان مي‌شود، بيانگر ميزان مقامت آن در برابر جاري شدن است. ما براي درك ويسكوزيته‌ي روغن موتور، از اعدادي كه روي بسته‌بندي آن ديده مي‌شود، استفاده مي‌كنيم. هرچه عدد ويسكوزيته بالاتر باشد، مقاومت سيال دربرابر جاري شدن بيشتر خواهد بود. به عنوان مثال، ويسكوزيته‌ي عسل بالاتر از ويسكوزيته‌ي آب است. در قديم به اين عدد، وزن روغن هم گفته مي‌شد كه البته تعريف درستي نيست.

بنياد SAE مخفف عبارت Society for Automobile Engineers (بنياد مهندسين خودرو)، ويسكوزيته‌ي تمام انواع روغن‌ موتور را در دماي ۹۸.۹ درجه‌ي سانتيگراد آزمايش مي‌كند. اين درجه حرارت به عنوان يك استاندارد قراردادي (معادل ۲۱۰ درجه‌ي فارنهايت) براي پيشرانه‌هاي خودرو در حين كار، مورد قبول واقع شده است.

روغن‌هاي چهار فصل به واسطه‌ي استفاده از پليمر‌هاي خاص مي‌توانند ويسكوزيته‌ي متفاوتي در دماهاي مختلف داشته باشند. حرف W در توضيح ويسكوزيته‌ي اين روغن‌ها، از واژه‌ي Winter به معني زمستان گرفته شده است. به عنوان مثال روغني كه عبارت 20W-50 روي آن ديده مي‌شود، ويسكوزيته‌اي بين ۲۰ تا ۵۰ دارد. يعني زماني كه موتور خودروي شما گرم باشد (حدود ۱۰ دقيقه پس از استارت، به دماي ۱۰۰ درجه‌ي سانتيگراد رسيده باشد) روغن داراي ويسكوزيته‌ي ۵۰ است؛ اما در لحظه‌ي استارت ويسكوزيته‌ي ۲۰ دارد، يعني با اين‌كه هنوز گرم نشده (به واسطه‌ي استفاده از پليمر‌ها)، روان‌تر است.

حال براي روشن‌تر شدن ماجرا، روغن‌هاي 20W-50 و 15W-50 را مقايسه مي‌كنيم. اگر در هواي بسيار سرد زمستان، مثلا منفي ۲۰ درجه به سراغ خودرو برويم، روغن 15W-50 كاملا بهتر از روغن 20W-50 در موتور جاري خواهد شد. به همين دليل، خودروهاي داخلي در اكثر مناطق ايران با ويسكوزيته‌ي 20W-50 به خوبي كار مي‌كنند و تا دماي منفي ۱۰ درجه مشكل خاصي ندارند؛ اما مردم مناطق سردسير كشور، مثل استان‌هاي آذربايجان از روغن‌هايي 10W-40 يا 5W-30 استفاده مي‌كنند. فراموش نكنيم روغن‌هاي 20W-50، معمولا ماينرال و نمونه‌هايي مثل 5W-30 از نوع سينتيك هستند.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها-آسان بار-آسان پديا

۳- چه زماني روغن را عوض كنم؟

در گذشته، رسم جالبي ميان رانندگان وجود داشت كه هر ۵ هزار كيلومتر روغن خودرو را عوض مي‌كردند. اين سنت عجيب نه‌ به‌واسطه‌ي كيفيت روغن‌، بلكه به دليل آسان‌ بودن شرايط فهم آن فراگير شد؛ چرا‌كه رانندگان با رسيدن كيلومترشمار خودرو به اعدادي با ضريب ۵، مثل ۸۰ هزار يا ۸۵ هزار، اقدام به تعويض روغن مي‌كردند. ضمن اينكه باتوجه به ماينرال بودن روغن‌ها و احتمال اتمام طول عمر آن‌ها، حتي در صورت استفاده نكردن از خودرو، سالي ۲ بار به تعويض روغن مراجعه مي‌كردند، هرچند كه بعضي افراد نيز در انتهاي هر فصل (هر سه ماه) به سراغ روغني با ويسكوزيته‌ي مخصوص آن فصل مي‌رفتند.

امروزه نه‌تنها فناوري ساخت روغن موتور پيشرفت زيادي داشته است، بلكه پيشرانه‌ها نيز بسيار كمتر از گذشته باعث استهلاك روغن مي‌شوند. بعضي خودروهاي مدرن، زماني كه روغن از استاندارد خود خارج شود، راننده را مطلع مي‌كنند؛ اما تا حدود زيادي مي‌توان به عددي كه روي بسته‌بندي روغن نوشته شده است، اعتماد كرد.

خودروهاي برون‌شهري كه معمولا پيشرانه‌ي آن‌ها در يك دور موتور ثابت كار مي‌كند، ديرتر به تعويض روغن احتياج خواهند داشت؛ اما بهتر است كساني كه در شهر، با ايست و حركت‌هاي متوالي مواجه هستند، پيش از رسيدن به كيلومتر انقضاي روغن، نسبت به تعويض آن اقدام كنند.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها

۴- چك كردن روغن چه فايده‌اي دارد؟

اين حركت از زمان اختراع خودروها تاكنون، در ميان رانندگان ثابت بوده است و با وجود رشد فناوري، همچنان انجام مي‌شود. شايد با حضور سنسورهاي متعدد در خودروهاي مدرن امروزي، چك كردن روغن موتور كاري بيهوده به‌ نظر برسد؛ اما دست كم باعث بالا رفتن كاپوت ماشين مي‎شود تا وضعيت ظاهري پيشرانه و متعلقات آن، مثل رادياتور، وايرها و... مشاهده شود.

هرچند پيشرانه‌ي خودروهاي امروزي، زير پوشش مخصوصي مخفي شده؛ اما همچنان محل چك كردن روغن در دسترس است. فراموش نكنيد، فقط و فقط در زماني كه خودرو كاملا سرد شده باشد (يك ساعت پس از خاموش كردن پيشرانه) اقدام به باز كردن پيچ مخصوص و بيرون آوردن گيج روغن (ميله‌ي فلزي باريك درجه‌بندي شده) كنيد. براي فهم دقيق مقدار روغني كه در موتور وجود دارد، بهتر است يك‌بار، اين گيج را با دستمالي كه پرز ندهد، تميز كنيد و مجددا و به آرامي به داخل مخزن بازگردانيد. بيرون كشيدن آرام گيج در مرتبه دوم، مقدار روغن داخل موتور را به شما نشان مي‌دهد كه بايد بين خط مينيموم و ماكزيمم باشد.

اگر از ميزان روغن در پيشرانه اطمينان حاصل كرديد، مجددا پس از تميز كردن گيج با پارچه‌ي مناسب، آن‌ را به جاي خود بازگردانيد. هرگز از دست بدون دست‌كش براي تميز كردن گيج استفاده نكنيد و در صورت لمس روغن، از آب و صابون براي شست و شوي دست‌ها استفاده كنيد.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها

۵- آيا لازم است به خودرو، روغن اضافه كنيم؟

فرض‌ كنيم گيج روغن را چك كرده و متوجه كمبود روغن در خودرو شده‌ايد. در اين حالت مي‌توانيد با دانستن ويسكوزيته‌ي روغني كه در خودروي شما وجود دارد، اقدام به خريد روغن و اضافه كردن آن به مخزن مربوطه كنيد. مهم‌ترين نكته در اين حالت نيز اطمينان از سرد بودن پيشرانه، استفاده از قيف مناسب و دست‌كش است.

عمل اضافه‌ كردن روغن را به آرامي انجام دهيد و در صورت پر شدن قيف، يك يا دو دقيقه صبر كنيد، سپس گيج را بررسي كنيد تا درصورت رسيدن سطح روغن به ميزان استاندارد (بين خط مينيموم و ماكزيمم)، روغن بيشتري اضافه نشود.

چنانچه كم‌ شدن روغن موتور، به طور مداوم براي خودروي شما اتفاق مي‌افتد، دو سناريو وجود دارد. حالت اول، احتمال روغن‌ريزي از موتور و خصوصا از قسمت پيچ زير منبع روغن (كارتر) است كه با گذاشتن يك مقواي بزرگ در زير موتور قابل بررسي خواهد بود. اگر پس از انجام اين آزمايش و گذشت چند روز، لكه‌ي روغن روي مقواي مذكور ديده نشد، اين احتمال وجود دارد كه خودروي شما دچار روغن‌سوزي و ايراد در قسمت واشر سرسيلندر باشد. در اين حالت، بايد هرچه زودتر به نزديك‌ترين تعميرگاه مجاز مراجعه كنيد.

 

 

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/14  ساعت: ۰۸

 انتشار جزئيات گازسوز كردن 20 هزار خودروي سنگين

مدير CNG شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با اشاره به طرح گازسوز كردن ۲۰ هزار خودروي سنگين گفت: كار تبديل و گازسوز كردن بر عهده وزارت صنعت است و زمان دو ساله به ما پيشنهاد داده‌اند.

 انتشار جزئيات گازسوز كردن 20 هزار خودروي سنگين

 

حميد قاسمي ده چشمه با اشاره بيان اينكه براي گازسوي كردن خودروهاي سنگين ابتدا همه اقداماتي كه براي انجام اين كا در دنيا انجام شده بود را مورد بررسي قرار داده‌ايم، اظهار كرد: در كشورهايي مانند چين، آرژانتين، آمريكا و كانادا خودروهاي سنگين گازسوز هستند. اين كشورها اكثرا اقتصاد محور هستند و ما هم بايد به اين سمت حركت كنيم. پيشنهاد اوليه گازسوز شدن خودروها از سوي بخش خصوصي مطرح شده است. نمونه‌هايي هم ساختند كه در قزوين به صورت پايلوت استفاده مي‌شود و در تهران هم قرار است ۱۰ نمونه مورد استفاده قرار بگيرد.اولويت خودروهاي درون‌شهري در كلان‌شهرها هستند كه آلودگي بيشتري توليد مي‌كنند و اتوبوس‌ها كه بيشترين تردد را داخل شهر دارند. خودروهاي مرزي هم براي كنترل قاچاق در اولويت هستند.

 

 

او از مذاكره با شركت‌هاي بزرگ دنيا براي گازسوز كردن موتورها خبر داد و افزود: شركت فولكس واگن آلمان چندي پيش از گاز ايران نمونه برداري كرد و نمونه موتوري كه بر اساس گاز ايران ساخته را به ايران تحويل داده است. اين موتور با يك بار سوخت‌گيري CNG، ۱۰۰۰ كيلومتر مسافت طي مي‌كند. هدف ما اين است كه اين تكنولوژي را بومي كنيم. اين شركت ۱۲ هزار موتور آماده براي واردات به ايران دارد.

گازسوز كردن ۲۰ هزار خودروي سنگين در قدم اول

قاسمي در ادامه با بيان اينكه به طور كلي ۲۴۰ هزار خودروي سنگين در كشور تردد مي‌كند، گفت: در نخستين قدم ۲۰ هزار خودرو گازسوز مي‌شوند و اگر اين طرح نتيجه بخش بود آن را توسعه خواهيم داد.

او درمورد اينكه گازسوز كردن خودروهاي سنگين وظيفه شركت ملي پخش است يا خير؟ توضيح داد: در يكي از بندهاي اساسنامه شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي آمده است كه سيسات‌گذاري، اعمال مديريت كارفرمايي، انجام فعاليت‌هاي مهندسي، تامين تجهيزات و سامانه‌هاي مورد نياز از خارج و داخل كشور به منظور توسعه، ساخت و راه اندازي جايگاه‌هاي تك منظوره عرضه CNG و تبديل سوخت خودرو و موضوعات مرتبط گازسوز كردن خودرو بر عهده شركت ملي پخش است. بهينه سازي براي كل كشور تصميم مي‌گيرد و خط مش تعيين مي‌كند و ما بايد فعاليت‌هاي اجرايي آن‌ را با اجازه شوراي اقتصاد انجام دهيم.

گازسوز كردن خودرورها توسط وزارت صنعت

مدير CNG  شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي  با بيان اينكه كار تبديل و گازسوز كردن بر عهده وزارت صنعت است، گفت: وزارت صنعت هم پذيرفته است و زمان دو ساله به ما پيشنهاد داده‌اند. در حال حاضر ۴۰۰ شركت تبديل هم وجود دارد. قرار است اين فرايند توسط وزارت صنعت انجام شود و به تاييد سازمان ملي استاندارد برسد. زماني كه خودرو گازسوز شد در سامانه ثبت مي‌شود و در جايگاهم ركورد مي‌شود كه اين فرايند واقعا انجام شده است. بر اين اساس صرفه جويي كه حق خودروي مذكور است به آن تعلق پيدا مي‌كند.

 

انتشار جزئيات گازسوز كردن 20 هزار خودروي سنگين

پيشنهاد شركت پخش به وزارت صنعت

قاسمي با تاكيد بر اينكه تقاضاي شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي از وزارت صنعت توليد خودروي پايه گاز سوز است، اظهار كرد: طرحي پيشنهاد داديم كه طبق آن يك ميليون و ۵۰۰ هزار خودرو از ابتدا CNG سوز شود. زيرا در حال حاضر مشكل موتور گازسوز برطرف شده است و دانش آن موجود است. تا كنون نگران بوديم همچين موتوري وجود نداشته باشد يا موتورها كارايي لازم را نداشته باشند اما در حال حاضر شركت‌هاي بزرگ موتور را توليد كرده‌اند.

جزييات تامين سرمايه گازسوز كردن ۲۰ هزار خودروي سنگين

او به اين سوال كه سرمايه مورد نياز براي گازسوز كردن ۲۰ هزار خودرو از چه محلي تامين مي شود، پاسخ داد: سرمايه آن از طريق ماده ۱۲ تامين مي‌شود. به عبارت ديگر صرفه‌جويي صورت مي‌گيرد، بعد از اينكه صرفه جويي محقق شد سرمايه تامين مي شود.وزارت صنعت در جايگاه‌ها دوربين‌هاي پلاك خوان نصب مي‌كند كه اين دوربين‌ها به شناسايي خودروهاي گازسوز كمك مي‌كند.

مدير CNG شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي  از پيشنهاد يك خودروساز داخلي براي ساخت خودرو بدون مخزن بنزين خبر داد و افزود: اين پيشنهاد بسيار خوب است و درحال بررسي آن هستيم. نمونه را ساخته و فرستاده است و باك بنزين ندارد.

قاسمي درمورد قدرت و مصرف خودروهايي كه گازسوز مي‌شوند توضيح داد: طي اين فرآيند قدرت موتور از ۱۰۵ اسب بخار به ۱۴۱ اسب بخار تبديل مي‌شود و مصرف هم كاهش مي‌يابد. اين طرح تركيبي از طرح‌هاي داخلي و يك كشور خارجي است. قرار است طرف خارجي با سازنده داخلي جوينت شود. سهم آن‌ها ابتدا ۵۰ به ۵۰ است اما به مرور زمان سهم خارجي‌ها كم‌تر شده و هزينه تجهيزات كاهش مي‌يابد. صددرصد مخزن، اتصالات، رگولاتورها و فيلترها داخلي است.

انتشار جزئيات گازسوز كردن 20 هزار خودروي سنگين-آسان بار-آسان پديا

۱۱۰۰ جايگاه CNG آماده خدمت‌رساني

او همچنين درمورد آمادگي جايگاه‌ها براي عرضه CNG توضيح داد: ۱۱۰۰ جايگاه درحال حاضر آماده ارائه سرويس هستند. فقط لازم است سر نازل را عوض كنيم كه مشكلي ندارد و آماده است.

گازسوز كردن ۱۰ خودروي سنگين به صورت پايلوت

مدير CNG شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي  با بيان اينكه ۱۰ خودرو به صورت پايلوت گازسوز شده‌اند، اظهار كرد: ۱۰ نمونه را در قزوين به عنوان پايلوت تبديل كرده و تحويل همان راننده داده شد. ۱۰ نمونه بعدي در تهران است. راننده‌ها راضي بودند و هزينه‌اي هم از آن ها گرفته نشد. ۵۰ درصد موتور گازوئيل سوز و ۵۰ درصد CNG سوز است. قيمت گازوئيل در حال حاضر ليتري  ۳۰۰ تومان و نرخ CNGكه به اتوبوس راني تهران تحويل داده مي‌شود  ۱۴۰ تومان است. قيمت گازوئيل ثابت نخواهد ماند اما ما تضمين مي‌كنيم قيمت CNG پنج سال ثابت بماند. از طرف ديگر زماني كه CNG جايگزين بنزين شد مي‌توانيم بنزين را صادر كنيم. ممكن است در نفت تحريم شويم اما در بنزين و گازوئيل تحريم پذير نيستيم.

قاسمي در ادامه با اشاره به امضاي قرارداد بلند مدت با كارخانه هاي تبديل، گفت: براي هر طرح پنج سال در نظر مي‌گيريم. دو سال كار را انجام دهند اما تا پنج سال بازپرداخت دست ما است و بازپرداخت موظف مي‌كند ايرادات و مشكلات را برآورده كند. البته شكل قرارداد طوري است كه سيستم‌هاي حمايتي رعايت شود.

 انتشار جزئيات گازسوز كردن 20 هزار خودروي سنگين-آسان بار-آسان پديا

خودروهاي در اولويت

مدير CNG شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي  در ادامه با بيان اينكه طرح گازسوز كردن مراحل اوليه را براي اخذ مجوز طي مي‌كند، گفت: بايد مجوز از شوراي اقتصاد اخذ شود. اولويت خودروهاي درون‌شهري در كلان‌شهرها هستند كه آلودگي بيشتري توليد مي كنند و اتوبوس‌ها كه بيشترين تردد را داخل شهر دارند. از نظر توزيع و عرضه CNG مشكلي نداريم. سيستم‌هاي كوچك مقياس را تعبيه مي‌كنيم. البته خودروهاي مرزي هم براي كنترل قاچاق در اولويت هستند.

قاسمي پيش از اين از ارائه طرحي براي سي‌ان‌جي‌سوز شدن ۲۴۰ هزار خودروي ديزلي در كشور خبر داده و گفته بود: با اجراي اين طرح سهم سوخت سي‌ان‌جي در سبد سوخت خودروها ۱۳ درصد افزايش مي‌يابد و از ۲۰,۵ ميليون مترمكعب كنوني به ۲۳.۱ ميليون مترمكعب مي‌رسد. او با تاكيد بر كاهش ۶ درصدي مصرف گازوئيل كشور با جايگزيني سوخت پاك در اين خودروها افزود: در صورت تصويب اين طرح كه با مشاركت و سرمايه‌گذاري بخش خصوصي انجام خواهد شد، از شيوه تبديل سوخت خودروها به سي‌ان‌جي استفاده خواهيم كرد.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/13  ساعت: ۰۸

ايمني جاده ها در گرو نوسازي ناوگان فرسوده

وزير جديد راه‌وشهرسازي دولت دوازدهم، اخيراً فرسودگي ناوگان حمل‌ونقل باري با ميانگين سني نزديك به ۱۷ سال را يكي از چالش‌هاي پيش روي بخش حمل‌ونقل دانسته است. محمد اسلامي درعين‌حال گفته است كه افزايش ايمني جاده‌ها نيز بايد در اولويت قرار بگيرد تا شاهد كاهش تصادفات جاده‌اي باشيم.

ايمني جاده ها در گرو نوسازي ناوگان فرسوده-آسان بار-آسان پديا

 

وزارت راه‌وشهرسازي متولي نظام گسترده حمل‌ونقل است و اين روزها در كنار هزارتوي مشكلات خود با امتناع برخي كاميون‌داران از كار مواجه است. موضوعي كه حل‌وفصل آن مي‌تواند شروع خوبي براي كارنامه كاري سرپرست تازه‌نفس اين وزارتخانه باشد. دراين‌باره با بهروز غروي، مديرعامل جمعيت طرفداران ايمني راه‌ها، گفتگو كرديم.

او مشكل اصلي را نه فرسودگي ناوگان كه وجود دو برابري كاميون به نسبت بار كه تعادل را برهم زده است مي‌داند. او در اين گفتگو ضمن تشريح وضعيت فعلي حمل‌ونقل، وضعيت گراني قطعات مصرفي كاميون‌داران را در به خطر افتادن ايمني، مدنظر قرار مي‌دهد و مي‌گويد: «ما مي‌گوييم بزرگ‌ترين مشكل حمل‌ونقل فرسودگي ناوگان نيست بلكه عدم تعادل بين هزينه و درآمد رانندگان است كه اتفاقاً ايمني را به خطر انداخته است. از طرفي شاهد عدم بار كافي هستيم و از طرفي اگر باري هم به كاميوني براي جابه‌جايي برسد به دليل هزينه حمل ارزان در مقابل قطعات گران، امكان تردد كاميون با لاستيك سالم و قطعات مصرفي سالم وجود ندارد.»

ايمني جاده ها در گرو نوسازي ناوگان فرسوده-آسان بار-آسان پديا

بازنگري در بخش حمل‌ونقل يكي از نظرت وزير جديد است؛ ازنظر شما اين بازنگري بايد از كدام بخش آغاز شود؟

لازم است وزير جديد به وضعيت حمل‌ونقل آشنايي كامل داشته باشد تا هرچه سريع‌تر تغييري جدي در وضعيت حمل‌ونقل كشور به وجود آيد. عرضه در حمل‌ونقل يعني تعداد كاميون‌هايي كه بار مي‌خواهند دو برابر تقاضايي است كه وجود دارد و اشكال هم از آنجايي به وجود آمد كه كاميون‌هاي جديدي را وارد كردند بدون اينكه كاميون‌هاي فرسوده را خارج كنند. اكنون بازار دچار يك عدم تعادل است، يعني تعداد كاميون‌ها دو برابر نياز است و عرضه، ۵۰ درصد مازاد بر تقاضا است و از طرفي نرخ حمل توافقي است و شركت‌ها توافق مي‌كنند و رقمي را به راننده مي‌دهند و با توجه به افزايش قيمت شديد قطعات يدكي و نيازمندي‌هاي اساسي اصولاً براي راننده صرف نمي‌كند كه بار بزند؛ بنابراين يكي از دلايلي كه در چند ماه اخير شاهد امتناع از كار در بين كاميون‌داران هستيم همين عدم تعادل بين درآمد و هزينه است.

اصلاح رابطه شركت‌هاي حمل‌ونقلي و راننده دراين‌بين به‌عنوان بخشي از برنامه اصلاحي سازمان راهداري بود كه انجام شد؛ اين برنامه در افزايش ميل كاميون‌داران به حمل بار آيا كمك دهنده بود؟

اكنون ۹۰ درصد راننده‌ها خود مالك هستند و زير بليت شركت‌ها كار نمي‌كنند؛ دراين‌بين سازمان راهداري دو كار تقريباً اشتباه انجام داد اول اينكه در كميسيون ماده ۱۲ پرونده‌هاي زيادي را به دليل تخلف، بررسي و شركت‌هاي حمل‌ونقلي را تعطيل كرده است كه اين موضوع باعث جبهه‌گيري شركت‌ها عليه سازمان راهداري و ادامه‌دار شدن مشكلات رانندگان شده است.

پيش‌ازاين وزير سابق راه‌وشهرسازي از موفقيت‌آميز بودن اقدامات مشترك دولت و انجمن‌هاي صنفي براي رفع مشكلات رانندگان و كاميون‌داران خبر داده بود و براي رانندگان تسهيلاتي در حوزه‌هاي بيمه، تأمين قطعات پرمصرف، افزايش كرايه حمل بار، تخصيص سوخت و اصلاح رابطه با شركت‌هاي حمل‌ونقلي در نظر گرفته شد كه حتي در برهه‌اي باعث آرام‌شدن اعتراضات شد.

مشكلات رانندگان كماكان به قوت خود باقي است از طرفي همان ابتدا و در پي مطالبات بيمه‌اي رانندگان عنوان شد كه ۹۰۰ هزار راننده به همراه خانواده آنها بيمه تكميلي مي‌شوند. اين در حالي است كه محل تأمين اين هزينه مشخص نيست. ضمن اينكه در بودجه هم رقم آن پيش‌بيني‌نشده است. اين فشارها به شركت‌ها وارد مي‌شود كه آنها هزينه اين بيمه را پرداخت كنند. از طرفي كاميون‌ها زير بليت شركت‌ها كار نمي‌كنند و در هر استان نهايتاً از يك شركت بار مي‌گيرند بنابراين مبلغي به بارنامه اضافه مي‌شود و اين موضوع باعث برخورد با شركت‌ها شده است.

درست بگويم اكنون سازمان متولي با مشكل دوگانه‌اي مواجه است. از طرفي كنترل شركت‌ها و از طرفي راننده‌ها كه هزينه‌هاي آنها بيش از درآمدشان است. شركت‌ها هم يك جبهه جديد عليه سازمان گرفته‌اند و معتقدند در فضاي پس از اعتراضات كاميون‌داران به آنها اجحاف شده است. اينها مشكلات نرم‌افزاري است كه ابتدا بايد در بخش حمل‌ونقل حل شود. موضوع بيمه تكميلي رانندگان هم حتماً بايد حل شود و محل هزينه‌هاي آن مشخص شود تا قول به رانندگان عملي شود و ايجاد تعادل بين هزينه‌ها و رانندگان داشته باشيم.

ايمني جاده ها در گرو نوسازي ناوگان فرسوده

رسيدگي به كدام بخش از مطالبات رانندگان در اين شرايط اولويت دارد؟

اكنون رانندگان حرفشان حق است و مي‌گويند قطعات گران است و لاستيك در بازار نيست؛ اين ۶۰ هزار حلقه لاستيكي هم كه اعلام و در بازار توزيع شد با توجه به نياز موجود كافي نيست. اكنون وضعيت تأمين لاستيك كاميون‌داران در برخي استان‌ها بسيار نامناسب است و من شاهد تردد كاميوني با لاستيك پوسته‌اي بودم. اين در حالي است كه حجم بار سنگين است و هرلحظه امكان تركيدن لاستيك كهنه و به خطر افتادن ايمني راننده كاميون و ساير خودروهاي در جاده وجود دارد. اينها عوامل خطرناكي براي ناامني جاده‌ها است. ما مي‌گوييم بزرگ‌ترين مشكل حمل‌ونقل فرسودگي ناوگان نيست بلكه عدم تعادل بين هزينه و درآمد رانندگان است كه اتفاقاً ايمني را به خطر انداخته است. قول‌هايي كه بي‌دليل به راننده داده ‌شده است و عملي نشده است.

وضعيت تصافادت در شرايطي كه شما از آن به‌عنوان ترددهاي پرخطر كاميون‌ها در جاده‌ها اشاره مي‌كنيد چگونه خواهد بود؟

در اين وضعيت تصادفات رو به افزايش خواهد رفت. اگر به كاميون‌دار فشار بياوريم كه با اين وضع به كار ادامه دهند امنيت جاده‌ها به خطر مي‌افتد.

ايمني جاده ها در گرو نوسازي ناوگان فرسوده

بنابراين از نظر شما ايمني بيش از اينكه به فرسودگي  ناوگان مربوط باشد به مديريت تقاضا و عرضه ارتباط دارد درسته؟

بله. اكنون كاميون‌هاي فرسوده را سال‌هاست كه جمع‌آوري نكرده و از چرخه حمل‌ونقل بيرون نكرده‌اند و در اين شرايط دو برابر بار موجود متقاضي حمل بار وجود دارد  كه دلالي را رواج داده است و حالا اگر باري هم‌دست كاميون‌دار برسد متأسفانه نمي‌تواند از پس هزينه‌هايش بربيايد. كاميون‌هاي مازاد در بازار حمل‌ونقل سايه سنگيني انداخته‌اند. در بخش مسافري هم همين است. اين ضعفي كه اكنون در بخش حمل‌ونقل وجود دارد ناشي از كاميون‌هاي جديدي است كه در سال‌هاي اخير وارد چرخه حمل شده است.

نمي‌شود كاميون جديدي اضافه كرد مگر اينكه فرسوده‌ها جمع شوند و بين عرضه و بار و بين هزينه و درآمد اين دوتا به هم مربوط مي‌شود. اكنون مدت‌زمان خواب كاميون در برخي مبادي ورودي به چند روز هم مي‌رسد. كاميون‌دار در مبادي ورودي گاهي بايد چند روز معطل بار باشد و معني اين وضعيت اين است كه بار نيست و بايد در نوبت بايستند تا بار پيدا شود؛ يعني عرضه بيش از تقاضاي بار است.

براي افزايش بهره‌وري در بخش حمل‌ونقل و اقتصادي‌شدن اين بخش شما چه پيشنهادي داريد؟

مديريت حمل‌ونقل به معناي واقعي برنامه‌ريزي مي‌خواهد اين برنامه‌ريزي هم بايد قابل‌اجرا باشد. اكنون متأسفانه سازمان با مسائل روزمره زيادي درگير است و عدم تعادل در اين شرايط سخت است.

 

:
برچسب‌ها:

[ ]