فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
راننده
درباره من
آسان بار تخصصي ترين و محبوب ترين سامانه اينترنتي ارائه دهنده خدمات حمل و نقل كالا در سراسر ايران به رانندگان پايه يك و شركت هاي حمل و نقل (باربري) مي باشد، به عبارت ديگر آسان بار پل ارتباطي رانندگان و شركت هاي حمل و نقل در بستر اينترنت است.
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/22  ساعت: ۰۸

بررسي چند باره تن كيلومتر

 يكي از مطالبات اصلي رانندگان در ارتباط با محاسبه كرايه بر اساس تن بر كيلومتر بود كه در اين خصوص جلسات متعددي در سازمان راهداري با حضور نمايندگان مختلف انجام شد كه به نتايج مناسبي رسيدند.

بررسي چند باره تن كيلومتر-احمد+كريمي-آسان+بار-آسان+پديا

احمد كريمي دبير اتحاديه صنفي حمل و نقل درباره مبناي قيمت گذاري اظهار كرد: قيمت گذاري بر اساس قانون نرخ حمل، توافقي است كه ميان حمل كننده و صاحبان كالا كه شركت هاي حمل و نقل به عنوان نمايندگان صاحبان كالا هستند، انجام مي شود.

اماني معاون سازمان راهداري و حمل و نقل شركت كننده ديگر اين جلسه ادامه داد: بحث محاسبه كرايه بر اساس تن بر كيلومتر يكي از مطالبات رانندگان است. اين موضوع بر اساس شوراي عالي درآمد مصوب و به سازمان ابلاغ شد.شايد در اجرا اشكالاتي وجود داشته باشد كه بايد بررسي شود تا مسئله اي در نحوه محاسبه كرايه براي رانندگان و شركت هاي حمل و نقل ايجاد نشود. با توجه به اينكه بعضي از شركت ها از قبل قراردادهايي را با صاحبان بارشان دارند، بايد مدت زماني پيش بيني شود تا اين قرارداد دچار آسيب نشود.

بررسي چند باره تن كيلومتر-داريوش+اماني،+معاون+حمل_ونقل+سازمان+راهداري

اماني درباره درصد افزايش كرايه اظهار كرد: درصد افزايش كرايه متنوع است و حتي ممكن است در برخي مسيرها بر اساس شاخص هايي كه مشخص شد، با كاهش كرايه مواجه باشيم كه يك كشف قيمت است. بر مبناي آنچه قانون اجازه داده، كرايه توافقي است و افزايش كرايه بر اساس توافق ميان راننده و شركت ها انجام مي شود.

دبير اتحاديه صنفي حمل و نقل درخصوص ابهامات تن بر كيلومتر گفت: شاخص هاي متغيري در نظر گرفته شده است. در برخي موارد ممكن است مسائلي ديده نشده باشد كه در اجرا ناگزير بايد ببينيم. در اين مدت زماني كه تن بر كيلومتر كار شده و الگويي كه گرفته شده، اقدامات لازم براي به كارگيري اين الگو ها انجام شده كه خوب و ارزشمند است. در بحث توافق ها، شاخص هاي متغير و ثابتي دخيل هستند كه اگر اجرايي شوند، توافق ها ديگر نقشي نخواهند داشت.

او درباره كميسيون ها هم گفت: طبق قانون همانطور كه كرايه توافقي است، نرخ كميسيون هم تابعي از كرايه حمل است و درصدي از كرايه هم كه درصد مشخصي است بايد توسط شركت هاي حمل و نقل دريافت شود. برخي از شركت هاي حمل و نقل با توجه به شرايطي كه حاكم است، توافقاتي را خارج از عرف با رانندگان انجام مي دهند كه در برخي از موارد راننده ناگزير به پذيرش اين توافقات هستند كه در اينصورت بيش از نرخ قانوني از راننده كميسيون دريافت مي كنند.بايد ساز و كار ي فراهم شود تا امكان تخلف به حداقل برسد.

بررسي چند باره تن كيلومتر

شركت ها مدعي شده اند كه هزينه هايي دارند كه اين موضوع ارتباطي به كرايه و راننده ندارد. تخلف در هر صنفي اتفاق مي افتد، اما نكته اصلي برخورد دستگاه ناظر است. تاكنون با ۱۸۵۰ شركت برخورد كرديم كه نزديك به ۲۳۰ شركت بسته شده است.

محمدرضا رضايي رئيس كميسيون عمران مجلس در گفت و گوي تلفني درباره تاثير واسطه بر افزايش نرخ كرايه ها گفت: پس از اعتراض رانندگان كاميون ها كه در كشور مشكلاتي را به وجود آورد از مجلس خواستيم تا به اين موضوع رسيدگي كند.ده ها جلسه در كميسيون عمران با حضور وزارت راه و شهرسازي، وزارت تعاون و نمايندگاني از رانندگان كاميون ها، بانك مركزي و پليس راه كشور انجام شد كه در پي آن اعلام شد كه مطالبات رانندگان به حق است كه متاسفانه اجرايي نشده است.

بررسي چند باره تن كيلومتر

رئيس كميسيون عمران مجلس اظهار كرد: ساليان سال است رانندگان اعتراض كردند، در پي اين اعتراض ما وزارت تعاون را وادار كرديم كه انتخاباتي را در سراسر كشور برگزار كند تا نمايندگان انتخاب شوند.

رضايي درخصوص مسئله كميسيون ها هم تصريح كرد: متاسفانه بسياري از شركت هاي حمل و نقل به طور مستقيم با صاحب كالا توافقي مي كردند كه در اين ميان حق راننده كمتر از مقدار واقعي پرداخت مي شد. نظارت ها كافي نبود. طبق توافق قرار شد به صوزت نقدي كميسيون در مقصد پرداخت شود.

احمد كريمي دبير كانون سراسري انجمن هاي صنفي كاميون داران كشور با اشاره به اينكه لاستيكي كه تا الان در مقابل نياز عرضه شده است اصلا به حساب نمي آيد، گفت: فصل تابستان تمام شده است به طوري كه لاستيك ها فرسايش زيادي داشتند و الان نياز به تعويض لاستيك دارند، ما به هر كاميون دو حلقه لاستيك مي دهيم در صورتي كه حداقل كاميون هاي كشنده در سال ۶ حلقه لاستيك نياز دارند و كاميون هاي ده چرخ بايد چهار حلقه لاستيك در سال تعويض كرده باشند.

او با بيان اينكه الان وضعيت براي بحث لاستيك مناسب نيست خاطرنشان كرد: افزايش قيمت در بحث لاستيك سرسام آور است به طوري كه بخشي از ناوگان ما در حال زمينگير شدن است، برخي از قطعات تا ۵، ۶ برابر نسبت به بهمن و اسفند سال گذشته افزايش قيمت داشتند.

كريمي با اشاره به اينكه برخي از هزينه هاي بار هيچ گونه توجيهي ندارد گفت: شركت حمل مطابق قانون نبايد هزينه ها را در بار بياورد لذا، نظارت ناكافي بر نحوه اجرا وجود دارد و هنوز اين موارد باعث شده كه هزينه هاي مرتبط بر حمل در بارنامه بيايد در صورتي كه اين مسائل وجود خارجي ندارد و واقعي نيست.

بررسي چند باره تن كيلومتر

محمدرضا كلامي مديركل امور اقتصادي و تجاري وزارت صمت در بخش ديگري از اين برنامه با اشاره به اينكه يك و دو دهم ميليون دستگاه خودرو سنگين در كشور داريم كه بخش خودرو باري حدود ۴۰۰ هزار دستگاه و در بخش مرتبط با مسافر كه اتوبوس ها هستند چيزي حدود ۵۱ هزار دستگاه فعاليت دارند، اظهار كرد: اگر نياز خودرو هاي سنگين را چهار حلقه بدانيم، چيزي حدود ۴ و ۸ دهم ميليون حلقه لاستيك در سال نياز داريم كه از اين ميزان حدود يك ميليون حلقه از محل توليد داخل بوده و مابقي از محل واردات و بعضا واردات غير رسمي بوده است.

او با بيان اينكه فقط در مهر ماه حدود ۱۵۰ ميليون دلار كه شامل بيش از يك و نيم ميليون حلقه مي شود ثبت سفارش صورت گرفته است و در فرآيند تامين ارز قرار دارند، ادامه داد: چيزي حدود ۳۰۰ هزار حلقه در مهر ماه بين رانندگان توزيع شده است، با كمك سازمان راهداري بحث لاستيك در راس كالا هاي اساسي قرار گرفته است.

مدير كل امور اقتصادي و تجاري وزارت صمت با اشاره به اينكه بخش خصوصي به عنوان تامين كننده لاستيك كشور نيازمند فرايندي بود تا كالا را بتواند وارد كشور كند، افزود: مجموع خودرو هاي شماره گذاري شده در حال حاضر يك و دو دهم ميليون دستگاه خودرو سنگين است لذا در شرايط كنوني بازار لاستيك را مورد رصد و پايش قرار داده ايم، سال گذشته لاستيك با ارز ۳۸۰۰ تامين مي شد، اما براي امسال ارز ۴۲۰۰ توماني اختصاص داده شده است.

كلامي با اشاره به اينكه در گمرك روزانه اطلاعات مرتبط با ترخيص را داريم، گفت: بر مبناي آمار بين رانندگان مختلف در كشور توزيع صورت مي گيرد، لذا ما نبايد شرايط ارزي كشور را ناديده بگيريم، بخش خصوصي براي لاستيك بايد ثبت سفارش انجام دهد به طوري كه تا الان بيش از ۳۲۰ ميليون دلار ثبت سفارش انجام شده است و ۱۵۰ ميليون دلار در مهر ماه ثبت سفارش انجام داديم كه واردات آن در آبان و آذر صورت مي گيرد.

بررسي چند باره تن كيلومتر

محمد رضا رضايي رئيس كميسيون عمران مجلس طي گفتگوي زنده تلفني با اشاره به اينكه بانك مركزي هماهنگي لازم را براي تامين ارز در بحث لاستيك نداشته است و لذا وزارت صنعت و معدن در رابطه با بحث لاستيك مشكلي ندارد،افزود: رانندگان از بانك مركزي به دليل تامين نشدن ارز مورد نيازشان گلايه مند هستند، متاسفانه بانك مركزي در انجام تعهداتش بسيار ضعيف عمل كرده است.

داريوش اماني معاون سازمان راهداري و حمل و نقل كشور با اشاره به اينكه بحث شفاف سازي را گام به گام به جلو پيش برده ايم، گفت: يكي از رسالت هاي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي بحث شفاف سازي است تا بتوانيم بحث تخلف را به حداقل برسانيم.

او با بيان اينكه هر كدام از تشكل هاي صنفي رانندگان يك تعاوني دارند، افزود: يكي از بحث هاي ما اين است كه بايد در بلند مدت به سمت شركت محوري و شركت هاي بزرگ پيش برويم، در بخش بار نزديك به ۱۶۰،۱۷۰ تعاوني در سطح كشور داريم، ما به دنبال بسته هاي تشويقي هستيم تا رانندگان شركت هاي بزرگ مقياس را راه اندازي كند و از سوي ديگر در بحث قطعات مكاتبات زيادي با وزارت صمت صورت گرفته، اما تا الان به نتيجه مشخصي نرسيده ايم.

رئيس كميسيون عمران مجلس در ادامه برنامه تصريح كرد: گزارشي را در قالب آيين نامه داخلي مجلس آماده كرده ايم به طوري كه تا آخر اين هفته تحويل هيئت رئيسه مجلس مي شود و در رابطه با عملكرد دستگاه هاي مختلف اجرايي كه درگير مسائل كاميونداران هستند گزارش تهيه كرده ايم، لذا برخي از دستگاه ها عملكرد ضعيف برخي ديگر خوب و متوسط داشته اند، در اين گزارش نيز به عملكرد دستگاه ها اشاره شده است كه در هفته آينده هيئت رئيسه اعلام وصول خواهد كرد و اگر گزارش ها به صورت مكتوب به سازمان ابلاغ شود حتما رسيدگي خواهد شد.

 

بررسي چند باره تن كيلومتر

محمدرضا كلامي مدير كل امور اقتصادي و تجاري وزارت صمت در گفت و گوي تلفني با برنامه بيان كرد: لوازم يدكي در فهرست كالاي مبارزه با احتكار قرار گرفته شده است؛ يعني هر فردي كه با هدف برهم زدن بازار اين كالا را احتكار كند به شدت با وي برخورد خواهد شد.مشكل خاصي وجود ندارد و اين مورد، نرخ مصوب دارد.

كريمي تاكيد كرد: متاسفانه در كشور در حوزه حمل و نقل جاده اي كار فني و كارشناسي انجام نشده است. در مجموع در سال هاي گذشته به نسبت تورم و شرايط اقتصادي به ويژه در سال جاري كرايه ها افزايش يافته است.

كريمي ضمن رد اظهارات كلامي درباره روغن تصريح كرد: روغن كمياب است و به اندازه نياز توليد نمي شود كه اين انر شرايط را براي رانندگان سخت كرده است.

دبير اتحاديه صنفي حمل و نقل درباره بيمه رانندگان به عنوان يكي ديگر از نطالبات اين صنف بيان كرد: اين مطالبه در حال بررسي و رسيدگي است. در همين خصوص طرحي آماده و به سازمان راهداري و دبيرخانه كميسيون سلامت ارائه شده است. دولت و مجلس عزم جدي براي تاييد اين طرح دارند. اميدواريم سازمان تامين اجتماعي هم همكاري لازم را به عمل آورد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/21  ساعت: ۰۸

توقف كاميون ها در سرماي زير صفر درجه 

از اوايل پاييز و در فصل زمستان مشكلات حمل و نقلي خصوصا حمل و نقل جاده‌اي بيشتر مي‌شود و علاوه بر لغزندگي جاده‌ها، مشكلات و چالش هايي براي رانندگان و كاميونداران اين صنعت در پي منتظر ماندن در صف‌هاي طولاني پايانه‌هاي مرزي ايجاد مي‌كند كه نيازمند رسيدگي بيشتر مسئولين مربوطه است.

 

 

كاميونداران مي‌گويند: همراه با پايين آمدن دما تا زير صفر درجه، امكانات و تجهيزات اوليه در پايانه هاي مرزي به صفر مي‌رسد و ما بايد در اين سرما براي ابتدايي‌ترين نيازهاي خود مطالبه كنيم، ما بارهاي از سازمان‌هاي مسئول درخواست كمك و چاره انديشي براي مشكلات حمل و نقل جاده اي در فصل زمستان را داشته ايم.( در مورد زمستاني كردن خودرو بخوانيد )

 

4روز بدون آب و غذا در مرز تمرچين مانده‌ايم 

يكي از رانندگان ترانزيتي در تماس تلفني اعلام كرده است كه: اخيرا چهار روز در مرز تمرچين در سمت عراق مانده‌اند كه اين وضعيت در آب‌وهواي سرد فعلي بسيار طاقت‌فرسا است. به گفته اين راننده ترانزيتي گمرك تمرچين فاصله 300 متري مرز را قرار است آسفالت كند كه مدت زيادي از اين وعده مي‌گذرد اما اتفاقي نيفتاده است. وي گفته است: در اين سرما در پاركينگ مرز معطل‌مانده‌ايم و امكانات؛ آب و غذايي كافي براي ما وجود ندارد.( مزايا و معايب تايرهاي زمستاني )

 

مشكلات پايانه هاي مرزي نيازمند مذاكرات ديپلماسي است

 گمرك تمرچين كه توسط اداره‌كل حمل‌ونقل و پايانه‌هاي آذربايجان‌غربي در دست توسعه و ايجاد ساخت‌وسازهاي جديد است در سمت ايران مشكلات كمي دارد و اكنون يكي از مرزهاي فعال براي صادرات كالا محسوب مي‌شود اما شبيه بسياري از مرزهاي فعال در سمت كشور همسايه مشكلات زيادي دارد كه لازم است با استفاده از مذاكرات و از راه ديپلماسي وضعيت براي كاميون‌هاي حامل بار صادراتي ايراني بهبود يابد.( چگونه خودرو را براي زمستان آماده كنيم؟)

 

منبع: تين نيوز

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/19  ساعت: ۰۶

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

در اين مقاله در ابتدا با تعاريف انواع بار براي حمل با خودروهاي سنگين آشنا مي شويم و در ادامه آن با بخشي از آيين نامه حمل و مهار ايمن بار كه نوشته شده توسط معاونت آموزش، تحقيقات و فناوري وزارت راه و ترابري است مي پردازيم كه كليه رانندگان موظف به اجراي صحيح اين موارد مي باشند.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها+آسان بار+آسان پديا

تعاريف و اصطلاحات مربوط به انواع بار، و ابزارآلات مهار آن:

۱ـ ﺑﺎرﻣﻌﻤﻮﻟﻲ:

ﺑﺎرﻫﺎﻳﻲ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ اﻧﺪازه، ﺷﻜﻞ، و حجم ﻣﺘﻔﺎوﺗﻲ داﺷﺘﻪ، و ﺟﺎﺑه‌جاﻳﻲ آن‌ها، درﺷﺒﻜه‌ ﺟﺎدهﻫﺎي ﻛﺸﻮر، امري معمول است، و ﺑﻪﻃﻮر ﻛﻠﻲ، در ﻳﻜﻲ ازﻃﺒﻘﻪﺑﻨﺪيﻫﺎي زﻳﺮ ﻗﺮار دارﻧﺪ:

اﻟﻒ) ﺑﺎرﻫﺎي اﺳﺘﻮاﻧﻪاي. اﻳﻦ ﺑﺎرﻫﺎ، ﺧﻮد ﺑﻪ ﭼﻬﺎر زﻳﺮﮔﺮوه ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ:

۱ـ  رل‌ها، ﻗﺮﻗﺮهﻫﺎ، ﻛﻼف‌ها، و ﺑﺸﻜﻪﻫﺎ

۲ـ  ﻟﻮﻟﻪهاي ﺑﺎ ﻗﻄﺮ زﻳﺎد، ﭼﻮبﻫﺎ، ﻣﻴﻠه‌گردﻫﺎ، ﻣﻴﻠﻪﻫﺎ، و ﺷﻤﺶﻫﺎ

۳ـ  ﻟﻮﻟﻪﻫﺎي ﺑﺘﻨﻲ

۴ـ  ﻟﻮﻟﻪ‌ي ﺑﺘﻨﻲ ﻓﻠﻨﭽﻲ، ﻟﻮﻟه‌هايي هستند ﻛﻪ ﻗﻄﺮ اﺑﺘﺪاي آن، ﺑﻴﺶ از ﻗﻄﺮ اﻧﺘﻬﺎي ﻟﻮﻟﻪ اﺳﺖ.

ب)بارهاي مسطح مانند ورق

پ) ﻋﺪل، ﻛﻴﺴﻪ، و ﮔﻮﻧﻲ. ﺧﺼﻮﺻﻴﺖ اﺻﻠﻲ اﻳﻦ ﺑﺎرﻫﺎ، ﺗﺮاﻛﻢ ﻛﻢ، ﺣﺠﻢ زﻳﺎد، و اﺑﻌﺎد ﺑﺰرگ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ. از اﻧﻮاع اﻳﻦ ﺑﺎرﻫﺎ، ﻣﻲﺗﻮان ﺑﻪ ﻋﺪل ﭘﻨﺒﻪ، ﻛﻴﺴﻪ، و ﮔﻮﻧﻲﻫﺎي ﺷﻜﺮ، يا ﺑﺮﻧﺞ، اﺷﺎره ﻧﻤﻮد.

ت) ﭘﻚ، ﺑﺴﺘه‌ي واﺣﺪي اﺳﺖ، ﻣﺎﻧﻨﺪﻛﺎرﺗﻦ، و ﻛﻴﺴﻪﻫﺎي ﻛﺎﻏﺬي ﺣﺎوي ﺳﻴﻤﺎن، ﻛﻪ از ﭼﻨﺪﻳﻦ ﻻﻳﻪ ﺑﺎر ﻣﺸﺎﺑﻪ، ﻳﺎ ﻣﺘﻔﺎوت، ﺗﺸﻜﻴﻞ ﮔﺮدﻳﺪه، و ﺟﻬﺖ ﺣﻤﻞ، ﺑﺮ روي ﭘﺎﻟﺖ ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮﻧﺪ.

ث) ﭘﺎﻟﺖ، ﺻﻔﺤﻪ‌ي ﻣﺸﺒﻚ ﭘﺎﻳﻪداري اﺳﺖ ﻛﻪ از اﻟﻮارﻫﺎي ﭼﻮﺑﻲ ﺑﻠﻨﺪ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪه، ﻋﻼوه ﺑﺮ اين كه ﻣﻲﺗﻮاﻧﺪ ﺑﻪ راﺣﺘﻲ وزن ﺑﺎر و ﺗﻜﺎن‌هاي ﺳﺨﺖ را، در زﻣﺎن ﺑﺎرﮔﻴﺮي و ﺣﻤﻞ، ﺗﺤﻤﻞ ﻛﻨﺪ، از ﭼﻬﺎر ﺟﻬﺖ ﻧﻴﺰ، ﺗﻮﺳﻂ ﺷﺎﺧك‌هاي ﻟﻴﻔﺘﺮاك، ﻗﺎﺑﻞ ﺟﺎﺑه‌‌جا ﻛﺮدن ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ. اﻳﻦ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي ﺑﺎر، اﻏﻠﺐ، ﺑﺮاي ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪيﻫﺎي ﺳﺎده، اﺳﺘﻔﺎده ﺷﺪه، و ﻣﻮﺟﺐ ﺳﻬﻮﻟﺖ و ﺗﺴﺮﻳﻊ ﻋﻤﻠﻴﺎت ﺗﺨﻠﻴﻪ و ﺑﺎرﮔﻴﺮي ﻣﻲﮔﺮدد.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

ج) ﺑﺎﻧﺪل، ﻋﺒﺎرت است از ﻣﺼﻨﻮﻋﺎت ﻓﻠﺰي، ﻟﻮﻟﻪﻫﺎي ﺑﺎ ﻗﻄﺮ ﻛﻢ، ﺻﻔﺤﺎت آﻫﻨﻲ، ﺗﻴﺮآﻫﻦ، اﺗﺼﺎﻻت و ﻣﺤﻤﻮﻟﻪﻫﺎي ﻣﺸﺎﺑﻪ ﭼﻮﺑﻲ، ﻛﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﻔﺘﻮلﻫﺎي ﺳﺨﺖ، ﺑﺎ ﻗﻄﺮ دست‌كم پنج ﻣﻴلي‌متر، دﺳﺘﻪﺑﻨﺪي ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ، ﺑﻪ ﻧﺤﻮي ‌كه، وزن ﻧﺎﺧﺎﻟﺺ ﻫﺮ دﺳﺘﻪ، از ۲۰۰۰ ﻛﻴﻠﻮﮔﺮم، ﺗﺠﺎوز ﻧﻜﻨﺪ.

چ) ﺑﺎرﻫﺎي ﺣﺠﻴﻢ. اﻳﻦ ﺑﺎرﻫﺎ، ﺷﺎﻣﻞ اﻧﻮاع ﻛﺎﻧﺘﻴﻨﺮ، ﺗﺎﻧﻜﺮﻫﺎ، وﺳﺎﻳﻞ ﻧﻘﻠﻴﻪ، ﻣﺎﺷﻴﻦآﻻت راه‌سازي، ﻣﺎﺷﻴﻦآﻻت ﻛﺸﺎورزي، ﺗﻮربين‌هاي ﺑﺮق، ﺗﺮاﻧﺴﻔﻮرﻣﺎﺗﻮرﻫﺎ، و ﺳﻨﮓﻫﺎي ﺑﺰرگ، ﻣﻲﺑﺎشد.

ح) بار ﻣﺤﺎط. ﻣﻨﻈﻮر از ﺑﺎر ﻣﺤﺎط، ﺑﺎري اﺳﺖ ﻛﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﺳﺎﺧﺘﺎر ﺑﺎرﮔﻴﺮ وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ، اﻋﻢ از دﻳﻮارهﻫﺎ، ﺑﺎرﺑﻨﺪﻫﺎ، درﻫﺎ، و ﺑﺎرﻫﺎي دﻳﮕﺮ، اﺣﺎﻃﻪ ﻣﻲﺷﻮند، و ﺷﺎﻣﻞ ﺑﺎرﻫﺎي ﻓﻠﻪاي، ﺟﻌﺒﻪﻫﺎ، ﻛﺎرﺗﻦﻫﺎ، ﺻﻨﺪوقﻫﺎ، ﺑﺎرﻫﺎي ﻣﺘﺤﺮك، و ﻏﻴﺮه، ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ.

خ) ﺑﺎر ﻣﺘﺤﺮك. ﺑﻪ ﺑﺎرﻫﺎﻳﻲ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮد ﻛﻪ اﺣﺘﻤﺎل ﺟﺎﺑه‌جاﻳﻲ آن‌ها، در داﺧﻞ وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ، در ﻫﻨﮕﺎم ﺣﺮﻛﺖ، وﺟﻮد دارد. ﻣﺎﻧﻨﺪ اﻧﻮاع دام و ﻃﻴﻮر، ﻗﻄﻌﺎت آوﻳﺰان در ﺑﺎرﮔﻴﺮ، ﻣﺜﻞﮔﻮﺷﺖ، ﻣﺎﻳﻌﺎﺗﻲ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻣﻼس، ﻗﻴﺮ، و ...

د) ﺑﺎرﻓﻠﻪاي. ﺑﻪ ﺑﺎرﻫﺎﻳﻲ از ﻗﺒﻴﻞ ﻣﺤﺼﻮﻻت ﻛﺸﺎورزي، ﻣﻌﺪﻧﻲ، و ﺻﻨﻌﺘﻲ، ﻛﻪ ﻧﻴﺎزﻣﻨﺪ ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي ﺧﺎﺻﻲ ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ، گفته ﻣﻲﺷﻮد.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

۲ـ ﺑﺎرﻣﺘﻘﺎرن:

بار متقارن، ﺑﺎري اﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﺰرگ‌ترﻳﻦ بعد آن، ﺑﻪ ﻛﻮﭼك‌ترﻳﻦ بعد آن، ﻛم‌تر از ۱.۴ ﺑﻮده، و ﺗﻮزﻳﻊ وزن آن ﻧﻴﺰ، ﻳﻜﻨﻮاﺧﺖ ﺑﺎﺷﺪ.

۳ـ ﺑﺎر ﻧﺎﻣﺘﻘﺎرن:

ﺑﺎري اﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﺰرگ‌ترﻳﻦ بعد آن، ﺑﻪ ﻛﻮﭼك‌ترﻳﻦ بعد آن، ﺑﻴش‌تر از ۱.۴ ﺑﻮده، ﻳﺎ ﺗﻮزﻳﻊ وزن آن، ﻳﻜﻨﻮاﺧﺖ ﻧﺒﺎﺷﺪ.

۴ـ  ﺑﺎرﮔﻴﺮ:

ﻗﺴﻤﺖ ﺛﺎﺑﺖ، ﻳﺎ ﻏﻴﺮﺛﺎﺑﺘﻲ از وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ‌ي ﺑﺎري اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺎر، داﺧﻞ، ﻳﺎ روي آن، ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد.

۵ـ  ﻗﻴﺪ:

قيد، ﻗﻄﻌﻪ، اﺑﺰار، ﻳﺎ جسمي اﺳﺖ ﻛﻪ درﻣﻘﺎﺑﻞ، ﻳﺎ اﻃﺮاف ﺑﺎر ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد، و از ﺣﺮﻛﺎت اﻓﻘﻲ ﺑﺎر، ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي ﻣﻲﻛﻨﺪ.

۶ـ ﻗﻴﺪ اﺗﺼﺎﻟﻲ (ﺑﻼﻛﻴﻨﮓ):

ﻧﻮﻋﻲ از ﻗﻴﺪ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﺗﻌﺪادي ﻣﻴﺦ، ﻧﺼﺐ ﻣﻲﮔﺮدد.

۷ـ  ﻗﻴﺪ ﮔﻬﻮاره‌اي (ﻛﺮادل):

ﻧﻮﻋﻲ ﻗﻴﺪ است ﻛﻪ ﺑﺮاي ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي از ﻏﻠﺘﻴﺪن ﺑﺎرﻫﺎي ﻛﺮوي، ﻳﺎ اﺳﺘﻮاﻧﻪاي، ﺑه‌‌كار ﻣﻲرود، ﺑﻪ ﻧﺤﻮي ‌كه، ﻣﻘﻄﻊ ﻣﺤﺪب آن، اغلب، در ﺗﻤﺎس ﺑﺎ ﺳﻄﺢ ﺧﺎرﺟﻲ ﺑﺎر، ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد.

ﺗﺒﺼﺮه ـ زﻳﻦ، ﻧﻮﻋﻲ ﻗﻴﺪ ﮔﻬﻮاره‌اي ﺧﺎص اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮاي ﻣﻬﺎر ﺑﺎرﻫﺎي ﻛﺮوي، و اﺳﺘﻮاﻧﻪاي ﺷﻜﻞ ﺑﺰرگ، استفاده مي‌شود.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

۸ـ  ﮔﻮه:

ﻗﻄﻌﻪاي ﺑﺎ ﻣﻘﻄﻊ ﻣﺜﻠﺜﻲ ﺷﻜﻞ، و از ﺟﻨﺲ ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺳﺨﺖ اﺳﺖ، ﻛﻪ ﺑﺮاي ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي از ﭼﺮﺧﺶ ﺑﺎرﻫﺎي ﻛﺮوي، ﻳﺎ اﺳﺘﻮاﻧﻪاي ﺷﻜﻞ، ﺑﻪﻛﺎر ﻣﻲرود.

۹ـ  ﺟﺪاﻛﻨﻨﺪه:

جسمي اﺳﺖ ﻛﻪ زﻳﺮ ﻳﺎ ﺑﻴﻦ ﺑﺴﺘﻪﻫﺎي ﺑﺎر ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد ﺗﺎ ﺑﺎرﮔﻴﺮي ﻳﺎ ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺑﺎر را، ﺗﻮﺳﻂ ﻟﻴﻔﺘﺮاك آﺳﺎن ﻛﻨﺪ. ﺟﺪاﻛﻨﻨﺪهﻫﺎ، از ﺟﻨﺲ ﭼﻮب ﺳﺨﺖ ﻳﺎ ﻧﺮم، و ﺑﻪﺷﻜﻞ ﻣﺴﺘﻄﻴﻞ ﻳﺎ ﻣﺮﺑﻊاﻧﺪ. ﺑﺮﺧﻲ ﻧﻴﺰ، ﻳﻚ روﻛﺶ ﻻﺳﺘﻴﻜﻲ ﺿﺪ ﻟﻐﺰش دارﻧﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺑﺎر، در ﺗﻤﺎس اﺳﺖ.

۱۰ـ  ﺿﺮﺑﻪﮔﻴﺮ:

جسمي اﻧﻌﻄﺎفﭘﺬﻳﺮ و ﻧﺮم اﺳﺖ، ﻛﻪ ﺑﺮاي ﻧگه‌داري و ﺣﻔﺎﻇﺖ ﺑﺎر ﺑه‌ كار ﻣﻲرود.

۱۱ـ  ﺗﻴﻐﻪ‌ي ﻣﺤﺎﻓﻆ:

ﻣﺎﻧﻌﻲ ﻋﻤﻮدي، ﻛﻪ در قسمت‌هاي ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﺎرﮔﻴﺮ، ﻳﺎ ﺟﻠﻮي ﻋﺮﺷﻪ‌ي وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ ﻗﺮاردارد، و از ﺣﺮﻛﺖ روﺑﻪﺟﻠﻮي ﺑﺎر، ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي ﻣﻲﻛﻨﺪ.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

۱۲ـ  ﺗﺨﺘﻪ:

ﺑﺨﺸﻲ از ﺑﺎرﮔﻴﺮ وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻪﺻﻮرت ﺗﻴﻐﻪ‌ي ﻣﺤﺎﻓﻆ، ﻣﺎﺑﻴﻦ ﻛﻔﻲ و ﻛﺎﺑﻴﻦ راﻧﻨﺪه، ﺑﺮ روي ﻛﻔﻲ ﻧﺼﺐ ﺷﺪه، و ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﺧﻮد، راﻧﻨﺪه را از ﺧﻄﺮات اﺣﺘﻤﺎﻟﻲ ﺟﺎبه‌جاﻳﻲ ﺑﺎر، ﺑﻪﺳﻤﺖ ﺟﻠﻮ، ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﻣﻲﻛﻨﺪ.

۱۳ـ  ﻻﻳﻪ‌ي ﺿﺪﻟﻐﺰش:

اﺑﺰاري اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻴﻦ ﻋﺮﺷه‌ي وﺳﻴﻠﻪ‌ي ﻧﻘﻠﻴﻪ و ﺑﺎر، ﻳﺎ ﺑﻴﻦ ﻻﻳﻪﻫﺎي ﺑﺎر ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد، ﺗﺎ اﺻﻄﻜﺎك ﺑﻴﻦ ﺳﻄﻮح را اﻓﺰاﻳﺶ دﻫﺪ.

۱۴ـ  ﻣﺤﺎﻓﻆ ﻟﺒﻪاي:

وﺳﻴﻠﻪاي است ﻛﻪ روي ﻟﺒﻪﻫﺎي ﺑﻴﺮوﻧﻲ ﺑﺎر ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد، ﺗﺎ ﻓﺸﺎر ﺑﻨﺪ را روي ﺑﺎر، ﻛﻨﺘﺮل، و ﺧﻮد ﺑﻨﺪ و ﺑﺎر را، از آﺳﻴﺐدﻳﺪﮔﻲ، ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﻧﻤﺎﻳﺪ، و ﻣﻮﺟﺐ ﺳﻬﻮﻟﺖ در ﻛﺸﻴﺪن ﺑﻨﺪ ﺷﻮد.

۱۵ـ  ﺑﻨﺪ:

ﺑﻨﺪﻫﺎ، اﺑﺰار اﻳﻤﻨﻲ‌اي ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ اﺟﺰاي ﺑﺎر را ﺑﻪ ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ، و ﺑﻪ ﻣﺤل‌هاي اﺗﺼﺎل وﺳﻴﻠﻪ ﻧﻘﻠﻴﻪ، ﺛﺎﺑﺖ ﻣﻲﻧﻤﺎﻳﻨﺪ، از ﻗﺒﻴﻞ اﻧﻮاع زﻧﺠﻴﺮﻫﺎ، ﺳﻴﻢﻫﺎ، ﺗﺴﻤﻪﻫﺎ، و ...

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

۱۶ـ  وﻳﻨﭻ:

اﺑﺰاري ﺑﺮاي ﻛﺸﻴﺪن ﺑﻨﺪﻫﺎ اﺳﺖ، ﺑﺪﻳﻦﺗﺮﺗﻴﺐ ﻛﻪ ﺗﻮﺳﻂ آﭼﺎر ﻣﺨﺼﻮﺻﻲ، ﺑﻨﺪﻫﺎ را ﻣﺤﻜﻢ ﻛﺮده، و در ﺣﺎﻟﺖ ﻛﺸﺶ ﻗﺮار ﻣﻲدﻫﺪ.

۱۷ـ  ﺟﻚﻟﻮي:

ﻧﻮﻋﻲ زﻧﺠﻴﺮ داراي ﻗﻔﻞ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺎ ﻛﺸﺶ و ﻓﺸﺎر اﻫﺮم ﻣﺨﺼﻮص، در ﺟﺎي ﺧﻮد، ﺛﺎﺑﺖ ﻣﻲﺷﻮد.

۱۸ـ  راﺑﻂ:

اﺑﺰاري اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮاي اﺗﺼﺎل دو ﺑﻨﺪ ﺑﻪ ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ، ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد.

۱۹ـ  ﺑﻮﻧْﻚ:

ﻳﻜﻲ از اﺑﺰاري اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮاي ﻣﻬﺎر ﭼﻮب‌ها ﺑﻪ ﻛﺎر ﻣﻲرود و از ﺗﻴﺮك ﻗﺎﺋﻢ، ﺟﺎﺳﺘﻮن، و ﺑﻨﺪ ﻣﺤﺎﻓﻆ ﺗﻴﺮك، ﺗﺸﻜﻴﻞ ﺷﺪه اﺳﺖ، و از ﻳﻚ ﮔﺮوه ﺑﺎر، ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﻣﻲﻛﻨﺪ.

۲۰ـ  ﺟﺎ ﺳﺘﻮن:

ﺑﻪ ﻣﺎدهﮔﻲﻫﺎﻳﻲ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮد ﻛﻪ در ﻃﺮﻓﻴﻦ، ﻳﺎ اﻧﺘﻬﺎي ﺑﺎرﮔﻴﺮ وﺳﻴﻠﻪ‌ نقليه ﻗﺮارﮔﺮﻓﺘﻪ، و ﺳﺘﻮن‌هاي ﻣﺤﺎﻓﻆ ﺑﺎر، در آن ﻧﺼﺐ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ.

۲۱ـ  ﭘﻮﺷﺶ ﺑﺎر:

ﺣﻔﺎﻇﻲ، ﻣﺎﻧﻨﺪ ﭼﺎدر ﺑﺮزﻧﺘﻲ ﺿﺪ آب، ﻛﻪ از ﻳﻚﺳﻮ، ﺑﺎر را در ﺑﺮاﺑﺮ ﺷﺮاﻳﻂ آب ‌و ﻫﻮاﻳﻲ، و از ﺳﻮي دﻳﮕﺮ، در ﺑﺮاﺑﺮ ﺳﻘﻮط و ﭘﺨﺶ ﺑﺎر، ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﻣﻲﻧﻤﺎﻳﺪ.

۲۲ـ  ﻛﻔﻲ:

ﻛﻔﻲ، ﺑﻪ ﺑﺎرﮔﻴﺮ ﻏﻴﺮ ﺛﺎﺑﺘﻲ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮد ﻛﻪ داراي ﻛﻒ ﭘﻮﺷﻴﺪه، و ﻓﺎﻗﺪ دﻳﻮاره‌ي اﻃﺎق ﺑﺎر ﺑﺎﺷﺪ، و اغلب، ﺑﺮاي ﺣﻤﻞ آﻫﻦآﻻت، رل‌ها، و ﺑﺎرﻫﺎي ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪيﺷﺪه، و در ﺑﺮﺧﻲ ﻣﻮارد، ﺑﺮاي ﺣﻤﻞ ﻛﺎﻧﺘﻴﻨﺮ، اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻲﺷﻮد.

۲۳ـ  ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز ﺗﺠﻬﻴﺰات ﻣﻬﺎر:

ﺣﺪاﻛﺜﺮ ﻧﻴﺮوﻳﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮاي ﻳﻚ ﺳﻴﺴﺘﻢ اﻳﻤﻦ ﻣﻬﺎر ﺑﺎر، ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻣﻲﮔﺮدد، و ﻣﻘﺪار آن، ﺗﻮﺳﻂ ﺳﺎزﻧﺪه ﺗﺠﻬﻴﺰات، ﻣﺸﺨﺺ ﻣﻲﮔﺮدد. ﺑﻪ ﻋﺒﺎرت دﻳﮕﺮ، ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز ﻳﻚ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻬﺎر، كم‌ترﻳﻦ ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز ﻫﺮ ﻳﻚ از ﺑﺨﺶﻫﺎي آن (ﻣﺤﻞﻫﺎي اﺗﺼﺎل)، اﺳﺖ. بنابر اين، ﻣﻼك ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺗﻌﺪاد ﺗﺠﻬﻴﺰات ﻣﻬﺎر ﻻزم، ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز ﺑﻨﺪﻫﺎﻳﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮاي ﻣﻬﺎر ﺑﺎر، در ﺑﺮاﺑﺮ ﺣﺮﻛﺖ آن، ﺑﻪ ﻫﺮ ﻃﺮف، به ‌كار ﻣﻲرود. ﻣﻘﺪار ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز را، ﻣﻲﺗﻮان از راﺑﻄه زﻳﺮ، به ‌دﺳﺖ آورد:

WLL (kg)        =

WLL = ﻧﻴﺮوي ﻣﺠﺎز ﺑﻨﺪﻫﺎ، به ﻛﻴﻠﻮﮔﺮم

W= وزن ﺑﺎري ﻛﻪ ﻗﺮار اﺳﺖ ﻣﻬﺎر ﺷﻮد، به ﻛﻴﻠﻮﮔﺮم

NT = تعداد ﺑﻨﺪﻫﺎي ﻣﻮرد ﻧﻴﺎز

۲۴ـ  ﻧﻴﻤﻪ ﻳﺪك:

ﻧﻴﻤﻪ ﻳﺪكﻫﺎ، ﻣﺠﻬﺰ ﺑﻪ ﻳﻚ ﻳﺎ ﭼﻨﺪ ﻣﺤﻮر در ﻋﻘﺐ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺑﺎﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻛﺎرﺑﺮي، در اﻧﻮاع ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻛﻔﻲ، اﺗﺎق‌دار، ﻣﺨﺰن‌دار، و ﻏﻴﺮه، ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ. ﻧﻴﻤﻪﻳﺪكﻫﺎ، ﺗﻮﺳﻂ ﺻﻔﺤﻪ‌ي رﻳﺶ، ﻳﺎ ﺷﺘﺮﮔﻠﻮ، ﺑﻪ ﻛﺸﻨﺪه، ﻣﺘﺼﻞ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ، و ﻗﺴﻤﺘﻲ از وزن ﺑﺎر را، ﺑﺮ روي ﻣﺤﻮرﻫﺎي ﻋﻘﺐ ﻛﺸﻨﺪه‌ها، اﻋﻤﺎل ﻣﻲﻛﻨﻨﺪ.

۲۵ـ  ﻳﺪك:

ﻳﺪكﻫﺎ، ﺑﻪ ﺣﺪاﻗﻞ دو ﻣﺤﻮر ﻳﺎ ﺑﻴش‌تر، ﻣﺠﻬﺰ ﻫﺴﺘﻨﺪ، و ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن آن‌ها، ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪاي اﺳﺖ ﻛﻪ ﻛﻠﻴﻪ وزن ﺑﺎر را، ﺑﺮ روي ﺧﻮد، ﺣﻤﻞ ﻣﻲﻛﻨﻨﺪ، و ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻛﺎراﻳﻲ ﻣﻮردﻧﻈﺮ، در اﻧﻮاع ﻣﺨﺘﻠﻒ، ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ. ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي از ﺧﻄﺮ اﻧﺤﺮاف و ﺳﻘﻮط ﺑﺎر، در ﻳﺪكﻫﺎي ﺑﺪون دﻳﻮاره، ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺮاي ﻣﻬﺎر ﺑﺎر، ﺗﻤﻬﻴﺪات ﺧﺎﺻﻲ در ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺖ.

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

وظايف ﺷﺮﻛﺖ ﺣﻤﻞوﻧﻘﻞ و رانند‌گان وي، درﺣﻴﻦ ﺑﺎرﮔﻴﺮي، ﺣﻤﻞ، و ﻣﻬﺎرﺑﺎر:

ـ وظايف شركت حمل‌ونقل:

اﻟﻒ) آﮔﺎﻫﻲ ﻛﺎﻣﻞ از ﻧﻮع ﺑﺎر و ﻧﺤﻮه ﺑﺎرﮔﻴﺮي و ﺗﺨﻠﻴﻪ آن

ب) ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺗﻮﺻﻴﻪﻫﺎي ﻓﺮﺳﺘﻨﺪه ﺑﺎر، در راﺑﻄﻪ ﺑﺎ ﻧﺤﻮه ﺑﺎرﮔﻴﺮي، ﺣﻤﻞ، و ﻣﻬﺎر اﻳﻤﻦ ﺑﺎر

پ) ﺗﺎﻣﻴﻦ ﺗﺠﻬﻴﺰات ﻻزم و اﻧﺠﺎم ﻋﻤﻠﻴﺎت ﺑﺎرﮔﻴﺮي و ﻣﻬﺎرﺑﻨﺪي ﺑﺎر

ت) ارايه اﻃﻼﻋﺎت ﻻزم ﺑﻪ راﻧﻨﺪه، ﺑﺮاي ﺣﻤﻞ اﻳﻤﻦ ﺑﺎر

ث) ﺑﺮاي ﻣﺴﺘﻨﺪ ﺳﺎزي روش ﻣﻬﺎر ﺑﺎر، ﺑﺎﻳﺪ ﮔﺰارﺷﻲ از ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻬﺎر آن، ﺷﺎﻣﻞ ﻣﻮارد زﻳﺮ، ﺗﻮﺳﻂ ﺷﺮﻛﺖ ﺣﻤﻞوﻧﻘﻞ ﺗﻬﻴﻪ ﺷﺪه، و در اﺧﺘﻴﺎر راﻧﻨﺪه ﻗﺮار ﮔﻴﺮد:

۱ـ ﺗﻮﺻﻴﻒ ﻧﻮع ﺑﺎر و ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي

۲ـ ﺗﻮﺻﻴﻒ روش ﻣﻬﺎرﺑﻨﺪي، ﺷﺎﻣﻞ ﻧﻮع ﺗﺠﻬﻴﺰات، اﻧﺪازه، و ﺳﺎﻳﺮ وﻳﮋﮔﻲﻫﺎي آن‌ها

۳ـ ارايه ﺗﺼﻮﻳﺮ از ﻧﻮع ﺑﺎر و ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻬﺎر

۴ـ درج ﻧﻤﻮدن ﺗﻮﺻﻴﻪﻫﺎي اﻳﻤﻨﻲ و ﻓﻨﻲ، در ﺻﻮرت ﺑﺮوز ﻣﺸﻜﻼت و ﺳﻮاﻧﺢ اﺣﺘﻤﺎﻟﻲ

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

ـ وظايف راننده:

راﻧﻨﺪه ﺑﺎﻳﺪ ﺣﻴﻦ ﺑﺎرﮔﻴﺮي، ﺣﻤﻞ و ﻣﻬﺎر ﺑﺎر، ﻣﻮارد زﻳﺮ را رﻋﺎﻳﺖ ﻛﻨﺪ:

اﻟﻒ) راﻧﻨﺪه ﺑﺎﻳﺪ از ﻧﻮعﺑﺎر، ﻧﺤﻮه ﺑﺎرﮔﻴﺮي، و ﻛﻨﺘﺮل ﻣﻬﺎرﺑﻨﺪي آن، آﮔﺎه ﺑﺎﺷﺪ

ب) راﻧﻨﺪه و ﻛﻤﻚ راﻧﻨﺪه، ﺑﺎﻳﺪ در زﻣﺎن ﺑﺎرﮔﻴﺮي، در ﻣﺤﻞ اﻣﻨﻲ، ﻣﺴﺘﻘﺮ ﺷﻮند

پ) ﭘﻴﺶ از ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺑﺎر، و ﭘﺲ از ﻫﺮ ﺗﻮﻗﻒ، ﻳﺎ ﺗﺮﻣﺰ ﻧﺎﮔﻬﺎﻧﻲ، راﻧﻨﺪه ﺑﺎﻳﺪ ﺗﻤﺎم اﺗﺼﺎﻻت و ﻣﻬﺎر ﺑﺎر را ﺑﺎزﺑﻴﻨﻲ ﻛﺮده، و از اﻳﻤﻨﻲ آن، اﻃﻤﻴﻨﺎن ﺣﺎﺻﻞ ﻛﻨﺪ

ﺗﺒﺼﺮه ـ در ﺻﻮرﺗﻴ ﻜﻪ ﻫﻨﮕﺎم ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺑﺎر و ﺑﺎزﻛﺮدن ﻗﻴﺪ و اﺗﺼﺎﻻت، ﺑﺎر در ﺷﺮاﻳﻂ ﻧﺎﻣﻨﺎﺳﺒﻲ ﺑﺎﺷﺪ، به عنوان ﻣﺜال، ﻣﻨﺤﺮف ﺷﺪه، ﻳﺎ ﺻﺪﻣﻪ دﻳﺪه ﺑﺎﺷﺪ، ﻳﺎ اﻳﻨ كه ﻗﻴﺪﻫﺎ و ﺗﺠﻬﻴﺰات ﻣﻬﺎر، ﺟﺎﺑه‌جا ﺷﺪه ﺑﺎﺷﺪ، راﻧﻨﺪه ﻣﻮﻇﻒ اﺳﺖ ﺑﺮاي اﻧﺠﺎم ﻫﻤﺎﻫﻨﮕﻲ ﺑﻴﻦ ﺷﺮﻛﺖ ﺣﻤﻞوﻧﻘﻞ و ﮔﻴﺮﻧﺪه ﺑﺎر، ﻣﺮاﺗﺐ را ﺑﻪ ﺷﺮﻛﺖ ﺣﻤﻞوﻧﻘﻞ، اﻃﻼع دﻫﺪ

پ) راﻧﻨﺪه ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪ ﻃﻮر ﻣﺘﻨﺎوب، ﺑﻌﺪ از ﻃﻲ ﺣﺪاﻛﺜﺮ ۸۰ ﻛﻴﻠﻮﻣﺘﺮ از ﻣﺴﻴﺮ، ﺑﺎر و ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻬﺎر آن را ﻣﻮرد ﺑﺎزﺑﻴﻨﻲ ﻗﺮار داده، و در ﺻﻮرت ﻟﺰوم، دوباره ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻬﺎر ﺑﺎر را ﺗﻨﻈﻴﻢ ﻛﻨﺪ، و از ﻋﺪم اﻧﺤﺮاف ﺑﺎر، در ﻣﺴﻴﺮ ﺑﺎﻗﻴﻤﺎﻧﺪه، ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺷﻮدشناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

وظايف فرستنده، و گيرنده‌ي بار، در مبدا و مقصد:

ـ وظايف فرستنده:

ﻓﺮﺳﺘﻨﺪه ﺑﺎر، ﺑﺎﻳﺪ در ﻣﺤﻞ ﺑﺎرﮔﻴﺮي، ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ اﻧﺠﺎم ﻣﻮارد زﻳﺮ، اﻗﺪام ﻧﻤﺎﻳﺪ  :

اﻟﻒ) ﻣﺸﺨﺺ ﻧﻤﻮدن آدرس ﺻﺤﻴﺢ ﮔﻴﺮﻧﺪه ﺑﺎر

ب) ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻣﺸﺨﺼﺎت، وزن، و ﻣﺤﺘﻮاي ﺑﺎر

پ) ﻛﻨﺘﺮل ﺻﺤﺖ ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي، در ﺻﻮرت وﺟﻮد ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي

ﺗﺒﺼﺮه ـ ﺧﺴﺎرات ﻧﺎﺷﻲ از ﻋﻴﻮب ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪي، ﺑﻪ ﻋﻬﺪه ﻓﺮﺳﺘﻨﺪه ﺑﺎر اﺳت

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

ـ وظايف گيرنده:

الف) ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺑﺎر

ب) رﻋﺎﻳﺖ ﻣﺴﺎﻳﻞ اﻳﻤﻨﻲ و ﻓﻨﻲ، در زمان تخليه بار

تبصره ـ ﻣﺴﻮﻟﻴﺖ ﺑﺮوز ﺧﺴﺎرات اﺣﺘﻤﺎﻟﻲ، در زﻣﺎن ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺑﺎر، ﻫﻤﮕﻲ ﺑﺮ ﻋﻬﺪه ﮔﻴﺮﻧﺪه ﺑﺎر ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ

ملاحظات هنگام بارگيري:

 • رانندگان زينگ بايد دقيقاً از نوع كالا و نحوه بارگيري آن روي تريلر آگاه باشند
 • راننده و كمك راننده بايد هنگام جابه جايي بار و قرار گرفتن آن روي وسيله نقليه درمحل امني مستقر شوند و زماني كه عمليات بارگيري توسط ليفتراك يا جرثقيل به اتمام رسيد، شروع به مهار بار كنند

شناخت انواع بار و وظايف رانندگان در حمل آن ها

 • زماني كه تريلر در محل تخليه قرار گرفت، راننده بايد تمام بار را بازبيني كند و براي باز كردن تسمه ها و اتصالات، از ايمني آن اطمينان حاصل كند
 • چنانچه بار براي باز كردن تسمه و اتصالات در شرايط مناسبي قرار نداشته باشد، به عنوان مثال منحرف شده باشد، صدمه ديده باشد يا قيد افقي مناسبي نداشته باشد، پيش از باز كردن اتصالات بايد تدابيري براي تخليه ايمن بار انديشيد
 • چنانچه بار براي باز كردن اتصالات ايمن نباشد، مي توان از يك ليفتراك يا جرثقيل براي مهاركردن آن هنگام بازكردن اتصالات استفاده نمود. البته راننده و كمك راننده بايد هنگام تخليه بار در محل مناسبي قرار گيرند

رانندگان زينگ، بايد تغييرات ناشي از نوع بار را بر روي وسيله نقليه به لحاظ وزن، شكل، اندازه، توزيع وزني و حجمي كه ثبات، حركت و ترمز گرفتن وسيله نقليه را تحت تأثير قرار مي دهند، مد نظر داشته باشند و بعد از طي حداكثر 80 كيلومتر از مسير و به طور متناوب، بار و سيستم مهار آن را مورد بازبيني قرار داده و در صورت لزوم مجدداً سيستم مهار بار را تنظيم كنند و از عدم انحراف بار در مسير باقيمانده مطمئن شوند

در رابطه با ميزان بررسي سيستم مهار در طول سفر راننده‌ي زينگ بايد موارد زير را رعايت كند:

 • راننده بايد با مشخصات بار و تعداد دفعات چك كردن آن در طول سفر آشنا باشد
 • بار بايد پيش از حركت كنترل شود
 • انحراف و نشست بار در طول سفر بندها را شل خواهد كرد، بنابراين بايد طي سفر نيز بار و بندها مرتباً كنترل شوند
 • هنگام توقف در طي راه و حركت مجدد، بار بايد كنترل شود
 • بعد از ترمزهاي شديد و ناگهاني نيز بار و بندها بايد كنترل شوند

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/19  ساعت: ۰۶

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها

حركت خودرو به سه ماده‌ي بسيار مهم كه ما مسئول تأمين آن‌ها هستيم، وابستگي دارد. اين مواد، سوخت، آب و روغن موتور هستند.بنزين يا گازوئيل طي احتراق با هوا، تأمين‌كننده‌ي انرژي لازم براي حركت خودرو است و آب، قطعات درگير را خنك مي‌كند. در اين ميان، روغن يا هر روان‌كننده‌ي ديگر، حركت قطعات اين سيستم را ممكن مي‌كند.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها-آسان بار-آسان پديا

همه‌ي ما مي‌دانيم كه روغن موتور هم مثل سوخت، بايد در پيشرانه‌ي خودرو ريخته و به طور مداوم بازرسي شود؛ اما زمان تعويض، نوع روغن و مقدار آن اهميت زيادي دارد. استفاده از خودروهاي مدرن با سيستم‌هاي پيشرفته، هنوز نتوانسته است جاي يك راننده‌ي آشنا به اصول فني در بحث روغن موتور را بگيرد. پس رانندگان جوان نيز بايد اطلاعات خود را در زمينه‌ي شناخت اين ماده‌ي مهم افزايش دهند.

تصور يك موتور بدون سيستم روان‌كننده غير ممكن به نظر مي‌رسد. حتي در موتورهاي كوچك هم از گريس يا انواع روغن براي كاهش اصطكاك قطعات استفاده مي‌شود. قطعات مكانيكي به اين ماده نيازمندند تا به هنگام حركت و سايش با يكديگر، دچار فرسايش نشوند و حرارت ناشي از اصطكاك، كاهش يابد. علاوه بر اين، ذرات معلق و رسوبات محيط نيز مي‌تواند جذب روان‌كننده‌ها شود و از آسيب به سيستم‌هاي مختلف خودرو، جلوگيري كند. با اين اوصاف مسلما ساختمان شيميايي انواع روغن‌ موتور، با توجه به وظايف مهمي كه در يك خودرو ايفا مي‌كند، پيچيده و دانش‌بنيان است و ساخت آن به سادگي ممكن نيست؛ اما شناخت روغن خودرو و استفاده‌ي صحيح از آن با رعايت چند نكته‌ي ساده امكان‌پذير خواهد بود.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها-آسان بار-آسان پديا

۱- روغن ماينرال يا سينتيك؟

فرقي نمي‌كند خودروي شما مدرن يا قديمي باشد. اين‌روزها براي هر نوع خودرو مي‌توان روغن مناسب ماينرال (ارگانيك)، سينتيك يا نيمه سينتيك خريداري كرد. روغن‌هاي ماينرال كه به آن‌ها روغن طبيعي نيز گفته‌ مي‌شود، مستقيما از نفت يا گاز طبيعي در پالايشگاه استخراج مي‌شوند. از زماني كه خودروهاي بنزيني توليد مي‌شوند، اين روغن‌ها نيز وجود دارند. مهم‌ترين مشخصه‌ي روغن‌هاي ماينرال، طول عمر كم در مقايسه با نوع سينتيك و البته قيمت پايين‌تر است.

فرايند ساخت روغن‌هاي سينتيك، كاملا شيميايي و مهندسي‌شده است. اين فناوري در مقايسه با روغن‌هاي ماينرال، هزينه‌ي بيشتري در بر دارد كه منجر به گران‌تر شدن روغن‌هاي سينتيك مي‌شود. در عوض طول عمر روغن‌هاي سينتيك بيش‌تر از نوع ارگانيك است و در شرايط حرارتي نامتعارف، مثل آب و هواي بسيار سرد و بسيار گرم يا در پيشرانه‌هايي كه تحت فشار با دورهاي بالا كار مي‌كنند (مثل خودروهاي اسپرت)، عملكرد بهتري دارند. به بيان ساده، روغن‌هاي سينتيك ساختار مولكولي يكنواخت‌تري دارند كه اين ساختار، به مولكول‌هاي كروي آن‌ها اجازه مي‌دهد به سادگي روي هم حركت كنند. درصورتي‌ كه مولكول‌هاي روغن‌ ماينرال را مي‌توان به مكعب‌هايي تشبيه كرد كه براي لغزيدن روي يكديگر با مشكل مواجه هستند.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها-آسان بار-آسان پديا

۲- ويسكوزيته چيست؟

در قسمتي از موتور خودرو كه درپوش مخزن روغن قرار دارد، حتما عددي به صورت xW-y مثل 20W-50 ديده مي‌شود كه ميزان ويسكوزيته‌ي روغن مناسب براي خودروي شما را نشان مي‌دهد.

عددي كه به عنوان ويسكوزيته يا گرانروي يك سيال بيان مي‌شود، بيانگر ميزان مقامت آن در برابر جاري شدن است. ما براي درك ويسكوزيته‌ي روغن موتور، از اعدادي كه روي بسته‌بندي آن ديده مي‌شود، استفاده مي‌كنيم. هرچه عدد ويسكوزيته بالاتر باشد، مقاومت سيال دربرابر جاري شدن بيشتر خواهد بود. به عنوان مثال، ويسكوزيته‌ي عسل بالاتر از ويسكوزيته‌ي آب است. در قديم به اين عدد، وزن روغن هم گفته مي‌شد كه البته تعريف درستي نيست.

بنياد SAE مخفف عبارت Society for Automobile Engineers (بنياد مهندسين خودرو)، ويسكوزيته‌ي تمام انواع روغن‌ موتور را در دماي ۹۸.۹ درجه‌ي سانتيگراد آزمايش مي‌كند. اين درجه حرارت به عنوان يك استاندارد قراردادي (معادل ۲۱۰ درجه‌ي فارنهايت) براي پيشرانه‌هاي خودرو در حين كار، مورد قبول واقع شده است.

روغن‌هاي چهار فصل به واسطه‌ي استفاده از پليمر‌هاي خاص مي‌توانند ويسكوزيته‌ي متفاوتي در دماهاي مختلف داشته باشند. حرف W در توضيح ويسكوزيته‌ي اين روغن‌ها، از واژه‌ي Winter به معني زمستان گرفته شده است. به عنوان مثال روغني كه عبارت 20W-50 روي آن ديده مي‌شود، ويسكوزيته‌اي بين ۲۰ تا ۵۰ دارد. يعني زماني كه موتور خودروي شما گرم باشد (حدود ۱۰ دقيقه پس از استارت، به دماي ۱۰۰ درجه‌ي سانتيگراد رسيده باشد) روغن داراي ويسكوزيته‌ي ۵۰ است؛ اما در لحظه‌ي استارت ويسكوزيته‌ي ۲۰ دارد، يعني با اين‌كه هنوز گرم نشده (به واسطه‌ي استفاده از پليمر‌ها)، روان‌تر است.

حال براي روشن‌تر شدن ماجرا، روغن‌هاي 20W-50 و 15W-50 را مقايسه مي‌كنيم. اگر در هواي بسيار سرد زمستان، مثلا منفي ۲۰ درجه به سراغ خودرو برويم، روغن 15W-50 كاملا بهتر از روغن 20W-50 در موتور جاري خواهد شد. به همين دليل، خودروهاي داخلي در اكثر مناطق ايران با ويسكوزيته‌ي 20W-50 به خوبي كار مي‌كنند و تا دماي منفي ۱۰ درجه مشكل خاصي ندارند؛ اما مردم مناطق سردسير كشور، مثل استان‌هاي آذربايجان از روغن‌هايي 10W-40 يا 5W-30 استفاده مي‌كنند. فراموش نكنيم روغن‌هاي 20W-50، معمولا ماينرال و نمونه‌هايي مثل 5W-30 از نوع سينتيك هستند.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها-آسان بار-آسان پديا

۳- چه زماني روغن را عوض كنم؟

در گذشته، رسم جالبي ميان رانندگان وجود داشت كه هر ۵ هزار كيلومتر روغن خودرو را عوض مي‌كردند. اين سنت عجيب نه‌ به‌واسطه‌ي كيفيت روغن‌، بلكه به دليل آسان‌ بودن شرايط فهم آن فراگير شد؛ چرا‌كه رانندگان با رسيدن كيلومترشمار خودرو به اعدادي با ضريب ۵، مثل ۸۰ هزار يا ۸۵ هزار، اقدام به تعويض روغن مي‌كردند. ضمن اينكه باتوجه به ماينرال بودن روغن‌ها و احتمال اتمام طول عمر آن‌ها، حتي در صورت استفاده نكردن از خودرو، سالي ۲ بار به تعويض روغن مراجعه مي‌كردند، هرچند كه بعضي افراد نيز در انتهاي هر فصل (هر سه ماه) به سراغ روغني با ويسكوزيته‌ي مخصوص آن فصل مي‌رفتند.

امروزه نه‌تنها فناوري ساخت روغن موتور پيشرفت زيادي داشته است، بلكه پيشرانه‌ها نيز بسيار كمتر از گذشته باعث استهلاك روغن مي‌شوند. بعضي خودروهاي مدرن، زماني كه روغن از استاندارد خود خارج شود، راننده را مطلع مي‌كنند؛ اما تا حدود زيادي مي‌توان به عددي كه روي بسته‌بندي روغن نوشته شده است، اعتماد كرد.

خودروهاي برون‌شهري كه معمولا پيشرانه‌ي آن‌ها در يك دور موتور ثابت كار مي‌كند، ديرتر به تعويض روغن احتياج خواهند داشت؛ اما بهتر است كساني كه در شهر، با ايست و حركت‌هاي متوالي مواجه هستند، پيش از رسيدن به كيلومتر انقضاي روغن، نسبت به تعويض آن اقدام كنند.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها

۴- چك كردن روغن چه فايده‌اي دارد؟

اين حركت از زمان اختراع خودروها تاكنون، در ميان رانندگان ثابت بوده است و با وجود رشد فناوري، همچنان انجام مي‌شود. شايد با حضور سنسورهاي متعدد در خودروهاي مدرن امروزي، چك كردن روغن موتور كاري بيهوده به‌ نظر برسد؛ اما دست كم باعث بالا رفتن كاپوت ماشين مي‎شود تا وضعيت ظاهري پيشرانه و متعلقات آن، مثل رادياتور، وايرها و... مشاهده شود.

هرچند پيشرانه‌ي خودروهاي امروزي، زير پوشش مخصوصي مخفي شده؛ اما همچنان محل چك كردن روغن در دسترس است. فراموش نكنيد، فقط و فقط در زماني كه خودرو كاملا سرد شده باشد (يك ساعت پس از خاموش كردن پيشرانه) اقدام به باز كردن پيچ مخصوص و بيرون آوردن گيج روغن (ميله‌ي فلزي باريك درجه‌بندي شده) كنيد. براي فهم دقيق مقدار روغني كه در موتور وجود دارد، بهتر است يك‌بار، اين گيج را با دستمالي كه پرز ندهد، تميز كنيد و مجددا و به آرامي به داخل مخزن بازگردانيد. بيرون كشيدن آرام گيج در مرتبه دوم، مقدار روغن داخل موتور را به شما نشان مي‌دهد كه بايد بين خط مينيموم و ماكزيمم باشد.

اگر از ميزان روغن در پيشرانه اطمينان حاصل كرديد، مجددا پس از تميز كردن گيج با پارچه‌ي مناسب، آن‌ را به جاي خود بازگردانيد. هرگز از دست بدون دست‌كش براي تميز كردن گيج استفاده نكنيد و در صورت لمس روغن، از آب و صابون براي شست و شوي دست‌ها استفاده كنيد.

نكات مهم در مورد روغن موتور و نگهداري از آن ها

۵- آيا لازم است به خودرو، روغن اضافه كنيم؟

فرض‌ كنيم گيج روغن را چك كرده و متوجه كمبود روغن در خودرو شده‌ايد. در اين حالت مي‌توانيد با دانستن ويسكوزيته‌ي روغني كه در خودروي شما وجود دارد، اقدام به خريد روغن و اضافه كردن آن به مخزن مربوطه كنيد. مهم‌ترين نكته در اين حالت نيز اطمينان از سرد بودن پيشرانه، استفاده از قيف مناسب و دست‌كش است.

عمل اضافه‌ كردن روغن را به آرامي انجام دهيد و در صورت پر شدن قيف، يك يا دو دقيقه صبر كنيد، سپس گيج را بررسي كنيد تا درصورت رسيدن سطح روغن به ميزان استاندارد (بين خط مينيموم و ماكزيمم)، روغن بيشتري اضافه نشود.

چنانچه كم‌ شدن روغن موتور، به طور مداوم براي خودروي شما اتفاق مي‌افتد، دو سناريو وجود دارد. حالت اول، احتمال روغن‌ريزي از موتور و خصوصا از قسمت پيچ زير منبع روغن (كارتر) است كه با گذاشتن يك مقواي بزرگ در زير موتور قابل بررسي خواهد بود. اگر پس از انجام اين آزمايش و گذشت چند روز، لكه‌ي روغن روي مقواي مذكور ديده نشد، اين احتمال وجود دارد كه خودروي شما دچار روغن‌سوزي و ايراد در قسمت واشر سرسيلندر باشد. در اين حالت، بايد هرچه زودتر به نزديك‌ترين تعميرگاه مجاز مراجعه كنيد.

 

 

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/14  ساعت: ۰۸

 انتشار جزئيات گازسوز كردن 20 هزار خودروي سنگين

مدير CNG شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با اشاره به طرح گازسوز كردن ۲۰ هزار خودروي سنگين گفت: كار تبديل و گازسوز كردن بر عهده وزارت صنعت است و زمان دو ساله به ما پيشنهاد داده‌اند.

 انتشار جزئيات گازسوز كردن 20 هزار خودروي سنگين

 

حميد قاسمي ده چشمه با اشاره بيان اينكه براي گازسوي كردن خودروهاي سنگين ابتدا همه اقداماتي كه براي انجام اين كا در دنيا انجام شده بود را مورد بررسي قرار داده‌ايم، اظهار كرد: در كشورهايي مانند چين، آرژانتين، آمريكا و كانادا خودروهاي سنگين گازسوز هستند. اين كشورها اكثرا اقتصاد محور هستند و ما هم بايد به اين سمت حركت كنيم. پيشنهاد اوليه گازسوز شدن خودروها از سوي بخش خصوصي مطرح شده است. نمونه‌هايي هم ساختند كه در قزوين به صورت پايلوت استفاده مي‌شود و در تهران هم قرار است ۱۰ نمونه مورد استفاده قرار بگيرد.اولويت خودروهاي درون‌شهري در كلان‌شهرها هستند كه آلودگي بيشتري توليد مي‌كنند و اتوبوس‌ها كه بيشترين تردد را داخل شهر دارند. خودروهاي مرزي هم براي كنترل قاچاق در اولويت هستند.

 

 

او از مذاكره با شركت‌هاي بزرگ دنيا براي گازسوز كردن موتورها خبر داد و افزود: شركت فولكس واگن آلمان چندي پيش از گاز ايران نمونه برداري كرد و نمونه موتوري كه بر اساس گاز ايران ساخته را به ايران تحويل داده است. اين موتور با يك بار سوخت‌گيري CNG، ۱۰۰۰ كيلومتر مسافت طي مي‌كند. هدف ما اين است كه اين تكنولوژي را بومي كنيم. اين شركت ۱۲ هزار موتور آماده براي واردات به ايران دارد.

گازسوز كردن ۲۰ هزار خودروي سنگين در قدم اول

قاسمي در ادامه با بيان اينكه به طور كلي ۲۴۰ هزار خودروي سنگين در كشور تردد مي‌كند، گفت: در نخستين قدم ۲۰ هزار خودرو گازسوز مي‌شوند و اگر اين طرح نتيجه بخش بود آن را توسعه خواهيم داد.

او درمورد اينكه گازسوز كردن خودروهاي سنگين وظيفه شركت ملي پخش است يا خير؟ توضيح داد: در يكي از بندهاي اساسنامه شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي آمده است كه سيسات‌گذاري، اعمال مديريت كارفرمايي، انجام فعاليت‌هاي مهندسي، تامين تجهيزات و سامانه‌هاي مورد نياز از خارج و داخل كشور به منظور توسعه، ساخت و راه اندازي جايگاه‌هاي تك منظوره عرضه CNG و تبديل سوخت خودرو و موضوعات مرتبط گازسوز كردن خودرو بر عهده شركت ملي پخش است. بهينه سازي براي كل كشور تصميم مي‌گيرد و خط مش تعيين مي‌كند و ما بايد فعاليت‌هاي اجرايي آن‌ را با اجازه شوراي اقتصاد انجام دهيم.

گازسوز كردن خودرورها توسط وزارت صنعت

مدير CNG  شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي  با بيان اينكه كار تبديل و گازسوز كردن بر عهده وزارت صنعت است، گفت: وزارت صنعت هم پذيرفته است و زمان دو ساله به ما پيشنهاد داده‌اند. در حال حاضر ۴۰۰ شركت تبديل هم وجود دارد. قرار است اين فرايند توسط وزارت صنعت انجام شود و به تاييد سازمان ملي استاندارد برسد. زماني كه خودرو گازسوز شد در سامانه ثبت مي‌شود و در جايگاهم ركورد مي‌شود كه اين فرايند واقعا انجام شده است. بر اين اساس صرفه جويي كه حق خودروي مذكور است به آن تعلق پيدا مي‌كند.

 

انتشار جزئيات گازسوز كردن 20 هزار خودروي سنگين

پيشنهاد شركت پخش به وزارت صنعت

قاسمي با تاكيد بر اينكه تقاضاي شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي از وزارت صنعت توليد خودروي پايه گاز سوز است، اظهار كرد: طرحي پيشنهاد داديم كه طبق آن يك ميليون و ۵۰۰ هزار خودرو از ابتدا CNG سوز شود. زيرا در حال حاضر مشكل موتور گازسوز برطرف شده است و دانش آن موجود است. تا كنون نگران بوديم همچين موتوري وجود نداشته باشد يا موتورها كارايي لازم را نداشته باشند اما در حال حاضر شركت‌هاي بزرگ موتور را توليد كرده‌اند.

جزييات تامين سرمايه گازسوز كردن ۲۰ هزار خودروي سنگين

او به اين سوال كه سرمايه مورد نياز براي گازسوز كردن ۲۰ هزار خودرو از چه محلي تامين مي شود، پاسخ داد: سرمايه آن از طريق ماده ۱۲ تامين مي‌شود. به عبارت ديگر صرفه‌جويي صورت مي‌گيرد، بعد از اينكه صرفه جويي محقق شد سرمايه تامين مي شود.وزارت صنعت در جايگاه‌ها دوربين‌هاي پلاك خوان نصب مي‌كند كه اين دوربين‌ها به شناسايي خودروهاي گازسوز كمك مي‌كند.

مدير CNG شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي  از پيشنهاد يك خودروساز داخلي براي ساخت خودرو بدون مخزن بنزين خبر داد و افزود: اين پيشنهاد بسيار خوب است و درحال بررسي آن هستيم. نمونه را ساخته و فرستاده است و باك بنزين ندارد.

قاسمي درمورد قدرت و مصرف خودروهايي كه گازسوز مي‌شوند توضيح داد: طي اين فرآيند قدرت موتور از ۱۰۵ اسب بخار به ۱۴۱ اسب بخار تبديل مي‌شود و مصرف هم كاهش مي‌يابد. اين طرح تركيبي از طرح‌هاي داخلي و يك كشور خارجي است. قرار است طرف خارجي با سازنده داخلي جوينت شود. سهم آن‌ها ابتدا ۵۰ به ۵۰ است اما به مرور زمان سهم خارجي‌ها كم‌تر شده و هزينه تجهيزات كاهش مي‌يابد. صددرصد مخزن، اتصالات، رگولاتورها و فيلترها داخلي است.

انتشار جزئيات گازسوز كردن 20 هزار خودروي سنگين-آسان بار-آسان پديا

۱۱۰۰ جايگاه CNG آماده خدمت‌رساني

او همچنين درمورد آمادگي جايگاه‌ها براي عرضه CNG توضيح داد: ۱۱۰۰ جايگاه درحال حاضر آماده ارائه سرويس هستند. فقط لازم است سر نازل را عوض كنيم كه مشكلي ندارد و آماده است.

گازسوز كردن ۱۰ خودروي سنگين به صورت پايلوت

مدير CNG شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي  با بيان اينكه ۱۰ خودرو به صورت پايلوت گازسوز شده‌اند، اظهار كرد: ۱۰ نمونه را در قزوين به عنوان پايلوت تبديل كرده و تحويل همان راننده داده شد. ۱۰ نمونه بعدي در تهران است. راننده‌ها راضي بودند و هزينه‌اي هم از آن ها گرفته نشد. ۵۰ درصد موتور گازوئيل سوز و ۵۰ درصد CNG سوز است. قيمت گازوئيل در حال حاضر ليتري  ۳۰۰ تومان و نرخ CNGكه به اتوبوس راني تهران تحويل داده مي‌شود  ۱۴۰ تومان است. قيمت گازوئيل ثابت نخواهد ماند اما ما تضمين مي‌كنيم قيمت CNG پنج سال ثابت بماند. از طرف ديگر زماني كه CNG جايگزين بنزين شد مي‌توانيم بنزين را صادر كنيم. ممكن است در نفت تحريم شويم اما در بنزين و گازوئيل تحريم پذير نيستيم.

قاسمي در ادامه با اشاره به امضاي قرارداد بلند مدت با كارخانه هاي تبديل، گفت: براي هر طرح پنج سال در نظر مي‌گيريم. دو سال كار را انجام دهند اما تا پنج سال بازپرداخت دست ما است و بازپرداخت موظف مي‌كند ايرادات و مشكلات را برآورده كند. البته شكل قرارداد طوري است كه سيستم‌هاي حمايتي رعايت شود.

 انتشار جزئيات گازسوز كردن 20 هزار خودروي سنگين-آسان بار-آسان پديا

خودروهاي در اولويت

مدير CNG شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي  در ادامه با بيان اينكه طرح گازسوز كردن مراحل اوليه را براي اخذ مجوز طي مي‌كند، گفت: بايد مجوز از شوراي اقتصاد اخذ شود. اولويت خودروهاي درون‌شهري در كلان‌شهرها هستند كه آلودگي بيشتري توليد مي كنند و اتوبوس‌ها كه بيشترين تردد را داخل شهر دارند. از نظر توزيع و عرضه CNG مشكلي نداريم. سيستم‌هاي كوچك مقياس را تعبيه مي‌كنيم. البته خودروهاي مرزي هم براي كنترل قاچاق در اولويت هستند.

قاسمي پيش از اين از ارائه طرحي براي سي‌ان‌جي‌سوز شدن ۲۴۰ هزار خودروي ديزلي در كشور خبر داده و گفته بود: با اجراي اين طرح سهم سوخت سي‌ان‌جي در سبد سوخت خودروها ۱۳ درصد افزايش مي‌يابد و از ۲۰,۵ ميليون مترمكعب كنوني به ۲۳.۱ ميليون مترمكعب مي‌رسد. او با تاكيد بر كاهش ۶ درصدي مصرف گازوئيل كشور با جايگزيني سوخت پاك در اين خودروها افزود: در صورت تصويب اين طرح كه با مشاركت و سرمايه‌گذاري بخش خصوصي انجام خواهد شد، از شيوه تبديل سوخت خودروها به سي‌ان‌جي استفاده خواهيم كرد.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/13  ساعت: ۰۸

ايمني جاده ها در گرو نوسازي ناوگان فرسوده

وزير جديد راه‌وشهرسازي دولت دوازدهم، اخيراً فرسودگي ناوگان حمل‌ونقل باري با ميانگين سني نزديك به ۱۷ سال را يكي از چالش‌هاي پيش روي بخش حمل‌ونقل دانسته است. محمد اسلامي درعين‌حال گفته است كه افزايش ايمني جاده‌ها نيز بايد در اولويت قرار بگيرد تا شاهد كاهش تصادفات جاده‌اي باشيم.

ايمني جاده ها در گرو نوسازي ناوگان فرسوده-آسان بار-آسان پديا

 

وزارت راه‌وشهرسازي متولي نظام گسترده حمل‌ونقل است و اين روزها در كنار هزارتوي مشكلات خود با امتناع برخي كاميون‌داران از كار مواجه است. موضوعي كه حل‌وفصل آن مي‌تواند شروع خوبي براي كارنامه كاري سرپرست تازه‌نفس اين وزارتخانه باشد. دراين‌باره با بهروز غروي، مديرعامل جمعيت طرفداران ايمني راه‌ها، گفتگو كرديم.

او مشكل اصلي را نه فرسودگي ناوگان كه وجود دو برابري كاميون به نسبت بار كه تعادل را برهم زده است مي‌داند. او در اين گفتگو ضمن تشريح وضعيت فعلي حمل‌ونقل، وضعيت گراني قطعات مصرفي كاميون‌داران را در به خطر افتادن ايمني، مدنظر قرار مي‌دهد و مي‌گويد: «ما مي‌گوييم بزرگ‌ترين مشكل حمل‌ونقل فرسودگي ناوگان نيست بلكه عدم تعادل بين هزينه و درآمد رانندگان است كه اتفاقاً ايمني را به خطر انداخته است. از طرفي شاهد عدم بار كافي هستيم و از طرفي اگر باري هم به كاميوني براي جابه‌جايي برسد به دليل هزينه حمل ارزان در مقابل قطعات گران، امكان تردد كاميون با لاستيك سالم و قطعات مصرفي سالم وجود ندارد.»

ايمني جاده ها در گرو نوسازي ناوگان فرسوده-آسان بار-آسان پديا

بازنگري در بخش حمل‌ونقل يكي از نظرت وزير جديد است؛ ازنظر شما اين بازنگري بايد از كدام بخش آغاز شود؟

لازم است وزير جديد به وضعيت حمل‌ونقل آشنايي كامل داشته باشد تا هرچه سريع‌تر تغييري جدي در وضعيت حمل‌ونقل كشور به وجود آيد. عرضه در حمل‌ونقل يعني تعداد كاميون‌هايي كه بار مي‌خواهند دو برابر تقاضايي است كه وجود دارد و اشكال هم از آنجايي به وجود آمد كه كاميون‌هاي جديدي را وارد كردند بدون اينكه كاميون‌هاي فرسوده را خارج كنند. اكنون بازار دچار يك عدم تعادل است، يعني تعداد كاميون‌ها دو برابر نياز است و عرضه، ۵۰ درصد مازاد بر تقاضا است و از طرفي نرخ حمل توافقي است و شركت‌ها توافق مي‌كنند و رقمي را به راننده مي‌دهند و با توجه به افزايش قيمت شديد قطعات يدكي و نيازمندي‌هاي اساسي اصولاً براي راننده صرف نمي‌كند كه بار بزند؛ بنابراين يكي از دلايلي كه در چند ماه اخير شاهد امتناع از كار در بين كاميون‌داران هستيم همين عدم تعادل بين درآمد و هزينه است.

اصلاح رابطه شركت‌هاي حمل‌ونقلي و راننده دراين‌بين به‌عنوان بخشي از برنامه اصلاحي سازمان راهداري بود كه انجام شد؛ اين برنامه در افزايش ميل كاميون‌داران به حمل بار آيا كمك دهنده بود؟

اكنون ۹۰ درصد راننده‌ها خود مالك هستند و زير بليت شركت‌ها كار نمي‌كنند؛ دراين‌بين سازمان راهداري دو كار تقريباً اشتباه انجام داد اول اينكه در كميسيون ماده ۱۲ پرونده‌هاي زيادي را به دليل تخلف، بررسي و شركت‌هاي حمل‌ونقلي را تعطيل كرده است كه اين موضوع باعث جبهه‌گيري شركت‌ها عليه سازمان راهداري و ادامه‌دار شدن مشكلات رانندگان شده است.

پيش‌ازاين وزير سابق راه‌وشهرسازي از موفقيت‌آميز بودن اقدامات مشترك دولت و انجمن‌هاي صنفي براي رفع مشكلات رانندگان و كاميون‌داران خبر داده بود و براي رانندگان تسهيلاتي در حوزه‌هاي بيمه، تأمين قطعات پرمصرف، افزايش كرايه حمل بار، تخصيص سوخت و اصلاح رابطه با شركت‌هاي حمل‌ونقلي در نظر گرفته شد كه حتي در برهه‌اي باعث آرام‌شدن اعتراضات شد.

مشكلات رانندگان كماكان به قوت خود باقي است از طرفي همان ابتدا و در پي مطالبات بيمه‌اي رانندگان عنوان شد كه ۹۰۰ هزار راننده به همراه خانواده آنها بيمه تكميلي مي‌شوند. اين در حالي است كه محل تأمين اين هزينه مشخص نيست. ضمن اينكه در بودجه هم رقم آن پيش‌بيني‌نشده است. اين فشارها به شركت‌ها وارد مي‌شود كه آنها هزينه اين بيمه را پرداخت كنند. از طرفي كاميون‌ها زير بليت شركت‌ها كار نمي‌كنند و در هر استان نهايتاً از يك شركت بار مي‌گيرند بنابراين مبلغي به بارنامه اضافه مي‌شود و اين موضوع باعث برخورد با شركت‌ها شده است.

درست بگويم اكنون سازمان متولي با مشكل دوگانه‌اي مواجه است. از طرفي كنترل شركت‌ها و از طرفي راننده‌ها كه هزينه‌هاي آنها بيش از درآمدشان است. شركت‌ها هم يك جبهه جديد عليه سازمان گرفته‌اند و معتقدند در فضاي پس از اعتراضات كاميون‌داران به آنها اجحاف شده است. اينها مشكلات نرم‌افزاري است كه ابتدا بايد در بخش حمل‌ونقل حل شود. موضوع بيمه تكميلي رانندگان هم حتماً بايد حل شود و محل هزينه‌هاي آن مشخص شود تا قول به رانندگان عملي شود و ايجاد تعادل بين هزينه‌ها و رانندگان داشته باشيم.

ايمني جاده ها در گرو نوسازي ناوگان فرسوده

رسيدگي به كدام بخش از مطالبات رانندگان در اين شرايط اولويت دارد؟

اكنون رانندگان حرفشان حق است و مي‌گويند قطعات گران است و لاستيك در بازار نيست؛ اين ۶۰ هزار حلقه لاستيكي هم كه اعلام و در بازار توزيع شد با توجه به نياز موجود كافي نيست. اكنون وضعيت تأمين لاستيك كاميون‌داران در برخي استان‌ها بسيار نامناسب است و من شاهد تردد كاميوني با لاستيك پوسته‌اي بودم. اين در حالي است كه حجم بار سنگين است و هرلحظه امكان تركيدن لاستيك كهنه و به خطر افتادن ايمني راننده كاميون و ساير خودروهاي در جاده وجود دارد. اينها عوامل خطرناكي براي ناامني جاده‌ها است. ما مي‌گوييم بزرگ‌ترين مشكل حمل‌ونقل فرسودگي ناوگان نيست بلكه عدم تعادل بين هزينه و درآمد رانندگان است كه اتفاقاً ايمني را به خطر انداخته است. قول‌هايي كه بي‌دليل به راننده داده ‌شده است و عملي نشده است.

وضعيت تصافادت در شرايطي كه شما از آن به‌عنوان ترددهاي پرخطر كاميون‌ها در جاده‌ها اشاره مي‌كنيد چگونه خواهد بود؟

در اين وضعيت تصادفات رو به افزايش خواهد رفت. اگر به كاميون‌دار فشار بياوريم كه با اين وضع به كار ادامه دهند امنيت جاده‌ها به خطر مي‌افتد.

ايمني جاده ها در گرو نوسازي ناوگان فرسوده

بنابراين از نظر شما ايمني بيش از اينكه به فرسودگي  ناوگان مربوط باشد به مديريت تقاضا و عرضه ارتباط دارد درسته؟

بله. اكنون كاميون‌هاي فرسوده را سال‌هاست كه جمع‌آوري نكرده و از چرخه حمل‌ونقل بيرون نكرده‌اند و در اين شرايط دو برابر بار موجود متقاضي حمل بار وجود دارد  كه دلالي را رواج داده است و حالا اگر باري هم‌دست كاميون‌دار برسد متأسفانه نمي‌تواند از پس هزينه‌هايش بربيايد. كاميون‌هاي مازاد در بازار حمل‌ونقل سايه سنگيني انداخته‌اند. در بخش مسافري هم همين است. اين ضعفي كه اكنون در بخش حمل‌ونقل وجود دارد ناشي از كاميون‌هاي جديدي است كه در سال‌هاي اخير وارد چرخه حمل شده است.

نمي‌شود كاميون جديدي اضافه كرد مگر اينكه فرسوده‌ها جمع شوند و بين عرضه و بار و بين هزينه و درآمد اين دوتا به هم مربوط مي‌شود. اكنون مدت‌زمان خواب كاميون در برخي مبادي ورودي به چند روز هم مي‌رسد. كاميون‌دار در مبادي ورودي گاهي بايد چند روز معطل بار باشد و معني اين وضعيت اين است كه بار نيست و بايد در نوبت بايستند تا بار پيدا شود؛ يعني عرضه بيش از تقاضاي بار است.

براي افزايش بهره‌وري در بخش حمل‌ونقل و اقتصادي‌شدن اين بخش شما چه پيشنهادي داريد؟

مديريت حمل‌ونقل به معناي واقعي برنامه‌ريزي مي‌خواهد اين برنامه‌ريزي هم بايد قابل‌اجرا باشد. اكنون متأسفانه سازمان با مسائل روزمره زيادي درگير است و عدم تعادل در اين شرايط سخت است.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/6  ساعت: ۰۷

اپليكيشن شركت‌هاي حمل و نقل آسان بار و اعلام بار در آن

شركت­‌هاي حمل و نقل (باربري) مي­توانند با استفاده از اپليكيشن (برنامه) شركت‌­هاي حمل و اعلام بار آسان بار، به بيش از  27هزار راننده در سراسر ايران دسترسي داشته باشند و به راحتي راننده مورد نظر خود را پيدا كنند.

نحوه دانلود اپليكيشن شركت‌هاي حمل و نقل آسان بار

خوشبختانه اپليكيشن آسان بار براي تمامي كاربران اندرويد و iOS  قابل دانلود و استفاده است، بنابراين مي­توانيد متناسب با سيستم عامل موبايل خود، برنامه آسان بار شركت­‌هاي حمل را از كافه بازار، سيب اپ، گوگل پلي و يا سايت آسان بار دانلود كنيد.

 

نحوه اعلام بار در اپليكيشن شركت‌هاي حمل آسان بار

ورود و ثبت نام:

 پس از ورود و ثبت نام با شماره موبايل خود و دريافت كد تاييد، شما به صورت خودكار وارد اپليكيشن مي­‌شويد.

تكميل مشخصات شخصي:

 مي­‌توانيد اطلاعاتي از قبيل: نام شركت حمل و نقل، نام و نام خانوادگي و حتي آدرس خود را در پروفايل درج كنيد، در صورت تمايل عكس خود را نيز آپلود كنيد.

مديريت بار:

در اين بخش به راحتي مي توانيد اطلاعات كاربردي زير را براي بارهاي خود مشاهده كنيد كه شامل موارد زير است:

1.بارهاي من (تمامي بارهايي كه شما از طريق اپليكيشن آسان بار اعلام كرده‌ايد)

2.بارهاي در حال حمل (بارهاي فعال شما را در حال حاضر نشان مي‌­دهد)

3.سوابق حمل (شامل بارهاي به اتمام رسيده شما كه تحويل داده شده است)

4.بارهاي همه روزه (بارهايي كه شما يك بار آن را در اپيليكيشن آسان بار ثبت كرديد اما تمايل داشتيد كه طي مدت زمان مشخصي هر روز در اپليكيشن آسان بار اعلام شود)

 

نحوه اعلام بار

1.براي اعلام بار بر روي دكمه + (به اضافه) كه كاملا در اپليكيشن شركت­هاي حمل مشخص است، كليك كنيد.

2.مبدا بارگيري و مقصد تخليه بار را انتخاب كنيد

3.تعيين نوع ناوگان (نوع ناوگان را از ميان گزينه­هاي زير انتخاب كنيد)

 • كفي و بغلدار
 • اطاقدار
 • مسقف
 • كمپرسي
 • يخچالدار
 • ساير ناوگان­ها
 • كاميونت و وانت بار

 

4.انتخاب تعداد ناوگان (به راحتي چندين سرويس را براي يك بار انتخاب كنيد)

5.انتخاب نوع بار از ميان :

 • اثاثيه منزل
 • وسايل نقليه
 • سبك بار
 • نيازمند مراقبت­هاي ويژه
 • كانتينر
 • صنعتي و تجاري
 • كشاورزي و غذايي
 • ساختماني و مواد معدني
 • ساير( اگر بار شما در هيچ كدام از دسته هاي بالا نبود، اين گزينه را انتخاب كنيد)

6.تعيين وزن بار از ميان گزينه هاي زير

 • ظرفيت
 • سبك بار
 • بالاتر از ظرفيت

7.انتخاب تاريخ بارگيري

اگر مي خواهيد مطمئن شويد كه بار شما دقيقا در تاريخ مشخص شده به دست تحويل ­گيرنده مي رسد، بار خود را مي توانيد چند روز زودتر اعلام كنيد.

8.كرايه صافي

تمامي بارهاي اعلام شده توسط شما (شركت هاي حمل و نقل) كرايه صافي و بدون كميسيون مي­باشد كه به ازاي هر سرويس و يا هر تن اعلام مي شود.

خدمات رساني رايگان آسان بار به شركت هاي حمل و نقل

پس از اين مراحل بار شما ثبت مي شود و در اپلكيشن سمت رانندگان نمايش داده مي شود، جالب است بدانيد تمامي اين امكانات كاملا رايگان در اختيار شما شركت­هاي حمل و نقل، قرار گرفته است و آسان بار هيچگونه كميسيوني از شما دريافت نمي­كند.

پس از ثبت بار، شماره و اطلاعات بار شما در اختيار رانندگان قرار مي گيرد، پس از اينكه يك راننده براي حمل بار شما اعلام آمادگي كند در بالاي اپليكيشن يك نوتيفيكيشن (اعلان) به رنگ قرمز براي شما نمايش داده مي شود، در صورت تمايل راننده را تاييد كنيد، پس از تاييد راننده، بار شما به بخش بارهاي در حال حمل جا_به_جا مي شود.

امكان رصد آنلاين رانندگان:

در اپليكيشن شركت­‌هاي حمل و نقل آسان بار، امتياز ويژه اي به شركت حمل داده شده است تا از موقعيت مكاني دقيق بار خود از روي نقشه آگاهي داشته باشد.

 

اميدواريم كه پس از مطالعه اين مقاله مجاب به استفاده از اپليكيشن شركت هاي حمل و نقل آسان بار براي اعلام بار خود شده باشيد، هرچه بار شما را راننده هاي بيشتري ببينند بار شما سريع تر و بي زحمت تر جا­به­جا مي­شود.

براي دانلود اپليكيشن شركت­‌هاي حمل آسان بار كليك كنيد.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/8/2  ساعت: ۰۷

جاده آهنگين چيست؟

هنگامي كه عبور و مرور در جاده ها به ساعات طولاني بيانجامد، ميتواند امري بسيار خسته كننده براي رانندگان باشد. از اين رو براي رفع اين خستگي و يكنواختي كارهاي زيادي از جمله ساخت جاده آهنگين انجام شده كه آشنا شدن با نحوه ساخت آن خالي از لطف نيست.

جاده‌ها معمولاً فقط براي عبور و مرور ساخته مي‌شوند و گاهي بسيار يكنواخت و خسته‌كننده مي‌شوند. اما جاده‌هايي هم هستند كه برايتان موسيقي مي‌نوازند و اين يكنواختي را از بين مي‌برند.(در مورد سلامت رانندگان بيشتر بدانيد)

ساخت جاده آهنگين در ژاپن

يك مهندس ژاپني به نام شيزوئو شينودا (Shizuo Shinoda) در حال كنده‌كاري روي جاده با بولدوزر بود كه به طور تصادفي خراشيدگي‌هايي را روي جاده به وجود آورد. بعد از آن وقتي روي آن جاده رانندگي مي‌كرد متوجه شد كه لرزش ايجاد شده از رانندگي روي خراشيدگي‌ها مانند يك آهنگ شنيده مي‌شود.

در سال ۲۰۰۷ يك تيم مهندسي از مركز تحقيقات صنعتي هوكايدو (Hokkaido Industrial Research Center) طرح‌هاي شينودا را اصلاح كرد و تعدادي جاده آهنگين در ژاپن ساخت. اين جاده‌ها شيارهايي با فواصل بسيار دقيق و مشخص روي سطح‌شان دارند و بسته به فواصل بين شيارها و عمق‌شان، حركت اتومبيل رو آن‌ها نت‌هاي پايين و بالايي را توليد مي‌كند و به اين وسيله، طراح مي‌تواند يك آهنگ خاص را بسازد.هرچه شيارها به هم نزديك‌تر باشند، نت توليد شده فركانس بالاتري دارد و زيرتر است البته يكي از عناصر بسيار مهم در اين جاده‌ها سرعت اتومبيل است.

 

جاده آهنگين چيست؟-آسان بار-آسان پديا

 

در ژاپن چهار جاده آهنگين وجود دارد.اين جاده‌ها در چهار شهر هوكايدو (Hokkaido)، واكاياما (Wakayama)، شيزوئوكا (Shizuoka) و گونما (Gunma) قرار دارند. همه آن‌ها آهنگ‌هاي متمايزي را توليد مي‌كنند كه هر يك از آن‌ها ۱۷۵ تا ۲۵۰ متر طول دارند و با كندن هزاران شيار ساخته شده‌اند.

جداي از تابلوهاي راهنما كه در اين جاده‌ها قرار داده شده‌اند علامت‌هاي رنگي نت‌هاي موسيقي روي كف جاده نقاشي شده‌اند كه رانندگان را از ورود به جاده آهنگين آگاه مي‌كند.

جاده آهنگين چيست؟-آسان بار-آسا پديا

 

شيارها وسط جاده نيستند و در كنار جاده و نزديك جدول قرار داده شده‌اند تا رانندگان براي استفاده از آن‌ها حق انتخاب داشته باشند.

 

جاده آهنگين چيست؟-آسان بار

 

براي شنيدن موسيقي، رانندگان بايد پنجره‌هاي اتومبيل را بالا بكشند و با سرعت ۴۵ كيلومتر در ساعت يك چرخ خود را روي شيارها قرار دهند.حركت با سرعت بيشتر حس پخش نوار روي دور تند را مي‌دهد و سرعت كم‌تر عكس اين قضيه عمل مي‌كند.

ساخت جاده آهنگين در سمنان

معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري كل استان سمنان گفت: اولين جاده آهنگين كشور در ۳۰۰ متر از محوري در شهرستان دامغان در استان سمنان ايجاد شده است.

علي داريني افزود: طرح آهنگين شدن جاده در 300 متر در محور فرعي اميرآباد به جاده اصلي مشهد در شهرستان دامغان اجرا شد. اجراي اين طرح به همت و مشاركت مالي رئيس حوزه قضايي اميرآباد و خيران دامغاني و با بهره گيري از مددجويان زنداني در عمليات اجرايي محقق شد.

 

جاده آهنگين چيست؟

 

معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري كل استان سمنان، با اشاره به اينكه بيش از 60 درصد حوادث جاده‌اي در استان از نوع واژگوني به دليل خستگي و خواب آلودگي رانندگان است، بيان كرد: هدف اصلي از ساخت جاده آهنگين در اين استان كمك به هوشياري و رفع خواب آلودگي بوده است.

او با بيان اينكه كويري و يكنواخت بودن جاده‌هاي استان سمنان باعث خستگي و خواب آلودگي رانندگان مي‌شود، اضافه كرد: پخش موسيقي متناسب با سرعت خودرو، راهكاري علمي براي ايجاد هوشياري در رانندگان در اين طرح است.(در مورد تاثير تغذيه بر رانندگان نيز بدانيد)

داريني بيان كرد: در اجراي طرح جاده آهنگين، با ايجاد 2 هزار شيار با رعايت مباحث علمي در فاصله گذاري در سطح جاده، متناسب با عمق، ضخامت و جنس آسفالت، هنگام برخورد لاستيك خودرو با شيارها، در داخل اتاقك خودرو موسيقي شفاف پخش مي‌شود.

 

جاده آهنگين چيست؟-آسان پديا

او درباره نحوه اثرگذاري طرح جاده آهنگين، گفت: در سرعت عادي خودرو، پخش موسيقي باعث رفع كسالت راننده مي‌شود و با افزايش سرعت خودرو از حد مجاز، نوع موسيقي در اتاقك خودرو غيرقابل تحمل‌تر و راننده مجبور به كاهش سرعت مي‌شود.

داريني به ايجاد اتاق فكر در اجراي طرح جاده آهنگين در استان سمنان اشاره و خاطرنشان كرد: كارشناسان موسيقي، نت شناسي، مهندسان مكانيك و راه در اين اتاق فكر، اين طرح را علمي و عملي دانستند و مبتني بر نظرات كارشناسانه اين متخصصان، طرح آهنگين شدن جاده در دامغان اجرا شد.

معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري كل استان سمنان به اجراي طرح آهنگين شدن جاده در هشت كشور دنيا با عنوان (musical road) اشاره كرد و گفت: آمريكا، ژاپن، چين، تايوان، دانمارك، كره جنوبي، اوكراين و سانمارينو، كشورهاي اجراكننده اين طرح در دنيا هستند.

 

جاده آهنگين چيست؟

معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري كل استان سمنان با توجه به آمار قابل توجه سوانح رانندگي و مرگ و مير هموطنان و با عنايت به رسالت قانوني خود در كاهش تصادفات به عنوان يك جرم، طرح جاده آهنگين را به عنوان راهكاري علمي براي اولين بار در كشور اجرا كرد. با اجراي طرح جاده آهنگين برآورد مي‌شود تا حدود 70 درصد از سوانح رانندگي در آن منطقه كاهش يابد.

معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري كل استان سمنان يادآور شد: تصادفات از نوع واژگوني در بيشتر استان‌هاي كشور آمار قابل توجهي دارد و اجراي اين طرح علمي در كشور به حمايت وزارت راه و شهرسازي، خيران و مجمع جهاني راه در كشور نيازمند است.

حدود 600 كيلومتر از مسير تهران- مشهد از استان سمنان عبور مي كند و طرح جاده آهنگين هم اكنون در محور فرعي اين جاده به صورت آزمايشي اجرا شده است.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/7/29  ساعت: ۱۰

بوژي چيست؟

صنعت بوژي جاده اي از سال ۱۹۶۸ ميلادي يا سال ۱۳۴۵  توسط چند شركت ايراني وارد ايران شده است. مسلما از آن زمان تا كنون هم طراحي بوژي ها تغيير كرده است و هم ظرفيت بارها و محموله ها بالا رفته است.

قبل از اينكه به تشريح جزييات بوژي بپردازيم لازم است بدانيم كه حمل نقل زميني، متداول ترين نوع حمل نقل است كه به دليل در دسترس بودن، ،ارزاني و انعطاف پذيري حمل و نقل جاده اي اين روش حمل ونقل مهم ترين و بهترين روش جابجايي مسافر و بار در سراسر دنيا مي باشد. به همين علت اكثر كشور ها و به ويژه در ايران، بيش از 90 درصد سهم حمل نقل بار و مسافر را، حمل نقل زميني تشكيل ميدهد. به عبارتي ديگر دراغلب موارد كليه روش هاي حمل و نقل در مبدا يا مقصد، به شيوه ي حمل و نقل جاده اي نياز دارند.

 

در اين مقاله به حمل نقل زميني به ويژه حمل نقل فوق سنگين مي پردازيم كه يكي از وسايل مهم آن اصطلاحا بوژي ناميده ميشود.

بوژي يك خودرو پلتفورمي با آرايه بزرگ از چرخها است.براي حمل و نقل بخش هاي بزرگ از جمله پل ها،تجهيزات پالايشگاه هاي نفت و همچنين موتورها و اشياي سنگين ديگري استفاده مي شود كه براي كاميون ها بيش از حد سنگين هستند.بوژي در اصل يك كلمه فرانسوي است كه در لغت به معناي محور است.بوژي به سيستم حركتي (ناقله) واگن گفته مي‌شود و متشكل از قاب (تيرهاي طولي وعرضي)، مجموعه فنربندي (تعليق)، مجموعه چرخ ومحور، مجموعه ترمز و ادوات مربوطه مي‌باشد. بوژي ضمن توزيع يكنواخت وزن واگن روي خط باعث سهولت در گردش واگن هنگام عبور از قوس، ايمني سير، سهولت در مبادله واگن بين راه آهنهاي با عرض خط مختلف، افزايش ظرفيت بارگيري واگن در بار محوري ثابت مي‌شود.

بوژي نوعي كفي تريلي يا ارابه است كه شبيه كمر شكن است ولي تعداد چرخهاي آن خيلي بيشتر است بدين معني كه داراي محورهاي متعددي است كه تعداد آنها متناسب با ميزان بار است و براي حمل بارهاي بسيار سنگين به منظور كاهش فشار بار بر روي جاده، راه آهن و نيز اسبي كه آن را مي كشد طراحي شده است .

بوژي چيست؟-آسان بار-آسان پديا

تقسيم بندي :

۱- بوژي جاده اي

۲- بوژي ريلي

بوژي هاي جاده اي براي حمل بار هاي ۱۰۰ تن به بالا مورد استفاده قرار مي گيرند .

مشخصات بوژي ها:

 • ارتفاع از سطح زمين : ۱۲۰±۲۵ متر
 • تعداد چرخ در هر محور : ۸ چرخ
 • كشنده ها معمولا ۱۰ چرخ دارند، بجز كشندهاي جديدي كه ۱۲ چرخ دارند

بسته به وزن محموله تعداد اين محور ها مي تواند كم يا زياد شود. يعني هرچه بار سنگين تر شود تعداد محور ها بيشتر مي شود كه معمولا عرض كمرشكن بوژي از سه متر تا سه متر ونيم بستگي به عرض محموله انتخاب مي شود اگر عرض بار بيشتر از سه متر و نيم باشد عرض بوژِ ي اضافه مي شود و به اصطلاح كوپلينگ شدن گفته مي شود و به صورت تكه تكه اضافه مي شود  و طبيعتا تعداد كشنده هاي ان بيشتر خواهد بود. در بعضي از موارد كه بار سنگين است از چهار كشنده هم استفاده مي شود.

بوژي چيست؟-آسان بار-آسان پديا

بوژي ها بر خلاف ظاهر سخت و خشن و خشكي كه دارند به راحتي توسط فشار روغن هيدروليك بر روي انها اعمال كنترل مي شود.

حمل بار توسط بوژي ها شرايط خواصي را مي طلبد . از راه و جاده گرفته تا مسائل ترافيكي و تجارب رانندگان.جالب است بدانيد كه حد اكثر سرعت يك بوژي و كشنده آن به همراه محموله چيزي كمتر از ۳۰ كيلومتر بر ساعت است. در بعضي مواقع كار به حدي حساس است كه راننده بوژي مجبور مي شود با ۵ كيلومتر بر ساعت حركت كند. حركت يك بوژي مستلزم صورت گرفتن هماهنگي هاي خاص با پليس راه كشور و سازمان راه داري و در بعضي مواقع وزارت نفت و نيرو است. بوژي ها فقط از ۶ صبح تا ۶ عصر مجاز به حركت هستند و در شب و روز هاي تعطيل حق تردد در جاده ها را ندارند.

بوژي و كمر شكن هاي و  دستگاه ها ي نظير آن لازم است كه هميشه با دو اسكورت يكي در عقب و ديگري در جلوي محموله حركت كنند.در بسياري از جاده هاي كشور و همچنين پل هايي كه توانايي حمل وزن و بار آن را ندارند، شركت هاي حمل و نقل بايد  راه هاي فرعي جهت عبور مجموعه بوژي و كشنده ها  را بسازند، كه خود اين امر هزينه هاي سر سام آوري را به دنبال دارد.بوژي هم مانند كمر شكن داراي بارگيري غير ثابت و محور هاي متغير ميباشد با اين تفاوت كه در بوژي از سيستم هيدروليكي توزيع نيرو براي حمل كالاهاي فوق سنگين و غير قابل تفكيك استفاده شده است كه با ماشين بوژي به علت امكان افزايش و كاهش محور ميتوان هرنوع وزني را با آن حمل كرد.

بوژي چيست؟-آسان بار-آسان پديا

دستورالعمل كار با كشنده و بوژي:

عبور محموله‌هاي فوق‌سنگين، كه مجموع وزن كشنده، بوژي و محموله‌ي آن، بيش از ۹۶ تن باشد، از روي پل‌هاي با دهانه‌ي بيش از ۱۰ متر، ممنوع است. اين‌گونه از پل‌ها، مشمول مقررات ماده‌ي ۱۴ اين دستورالعمل مي‌باشند.

تبصره- درصورتي‌كه مجموع وزن بوژي، و محموله، درمورد وسايل نقليه‌ي موضوع اين ماده، كم‌تر يا مساوي ۹۶ تن باشد، شركت‌هاي حمل‌ونقل ترافيكي، مي‌توانند با عبوردادن كشنده، به‌طرف ديگر پل، بوژي و محموله را، با حداكثر سرعت ۵ كيلومتر در ساعت، به‌وسيله‌ي دستگاه وپنچ، يا بكسلف به‌طرف ديگر پل بكشند. ادارات راه و ترابري نيز، با رعايت مفاد ماده‌ي ۱۴، موظف به هم‌كاري در اين خصوص، مي‌باشند.

بوژي چيست؟-آسان بار-آسان پديا

ماده‌ي ۱۶

چنان‌چه محموله‌ي ترافيكي، از جمله، وسايلي نظير بلدوزر، لودر، گريدر، بيل مكانيكي و… باشد، كه داراي توان حركتي مناسب، در عبور از كنارگذر پل‌ها هستند، و پل، داراي محدوديت كم‌تر از وزن كل وسيله‌ي نقليه باشد، شركت‌هاي حمل‌ونقل ترافيكي، مجاز هستند تا محموله را، بدون واردشدن آسيب و صدمه، به تاسيسات راه، از كنار پل، عبور داده، و وسيله‌ي نقليه نيز، بدون محموله، پس ازعبور از روي پل، اقدام به سوارنمودن مجدد محموله نمايد.

اين‌گونه اقدام، در حمل‌ونقل ترافيكي، به‌منزله‌ي عبور از كنارگذر پل محسوب شده، و ادارات راه و ترابري نيز، با رعايت مفاد ماده‌ي ۱۴، موظف به هم‌كاري مي‌باشند.

ماده‌ي ۱۷

مسوليت احداث كنارگذر، در مورد پل‌هاي واقع در مسير، كه داراي ظرفيت محدود باربري هستند، به‌عهده‌ي شركت حمل‌ونقل ترافيكي مي‌باشد، و ادارات كل راه و ترابري، موظف هستند تا با شركت‌هاي حمل‌ونقل، در احداث كنارگذر پل‌ها، به‌نحوي كه به تاسيسات و ابنيه‌ي فني راه، صدمه وارد ننمايد، هم‌كاري كنند.

تبصره ـ به‌منظور اقتصادي‌بودن احداث كنارگذرها، در مسيرهاي مهم حمل‌ونقل ترافيكي، شركت‌هاي حمل‌ونقل ترافيكي، مي‌توانند تعدادي از كنارگذرها را، به‌صورت دايمي احداث، و مسوليت مرمت و نگه‌داري آن‌ها را نيز، به‌عهده گيرند.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/7/28  ساعت: ۰۶

رهايي از گردن درد حاصل از رانندگي

به عنوان يك راننده كاميون چه راهكارهايي را به كار بريم تا از گردن و ستون فقرات خود محافظت كرده و از دردهاي گردني در امان بمانيم؟

گردن درد يكي از عارضه‌هايي است كه بيشتر افراد حداقل يك بار در طول زندگي خود بدان دچار شده‌اند. عامل اين عارضه مي‌تواند آسيب‌هاي به وجود آمده براي ستون مهره و يا سبك زندگي باشد. در موردِ عاملِ اول مي‌توان گفت راه غير پزشكي براي درمان و يا جلوگيري از پيشرفت آن تقريباً وجود ندارد و حتما بايد به پزشك مراجعه كرد، اما در رابطه با عامل دوم بايد گفت كه بهبود يا بدتر شدن اين مشكل و عارضه كاملاً بر عهده خود ما و چگونگي انجام فعاليت‌هاي روزانه است.(در مورد خطراتي كه رانندگان را تهديد مي كند بيشتر بدانيد)

عمده اين دردها بر اثر فشار و كشيدگي بيش از حدي است كه بر عضله‌ها، عصب‎ها و استخوان‌هاي گردن وارد مي‌شود و فعاليت‌هايي كه عمدتاً مي‌توانند باعث چنين عارضه‌اي در گردن شوند مشخص‌اند. فعاليت‎هايي كه با نگه ‌داشتن ثابت سر در وضعيتي خاص همراه است مي‌تواند يكي از مهم‌ترين عوامل درد در گردن و ستون مهره‌ها باشد. ثابت نگه داشتن سر باعث مي‌شود عضلات گردن بيش از حد كشيده شوند، همين‌طور بكارگيري بيش از حد شانه‌ها، سر و به طور كلي قسمت فوقاني بدن به مدت طولاني، باعث مي‌شود به گردن درد دچار شويم؛ اگر بخواهيم تمام اين موقعيت‌هاي نادرست را كنار هم جمع كنيم به رانندگي طولاني مدت مي‌رسيم.

رهايي از گردن درد حاصل از رانندگي-آسان بار-آسان پديا

 

رانندگان خودروهاي بين شهري از جمله كاميون‌ها، كشنده‌ها و وسايل نقليه مسافربري بيشترين ميزان دردهاي گردني را تجربه مي‌كنند. يك راننده كاميون مجبور است كه مدت طولاني روي صندلي كاميون خود بنشيند و بدون هيچ حركتي به جاده زل بزند و به حركت ادامه دهد. علاوه بر آن، به واسطه بزرگي وسيله نقليه و سنگيني محموله، لرزش‌هاي فراوان باعث فشار بيشتر بر گردن و كمر راننده مي‌شوند. اين وضعيت علاوه بر گردن‌ درد و كمر درد، مي‌تواند به سر درد و حتي ميگرين‌هاي طولاني مدت بينجامد. دامنه اين دردها حتي فراتر رفته و تا شانه‌ها، پائين كمر، دست‌ها، و حتي چشم‌ها هم گسترش پيدا كند.

چه عواملي بر كاهش درد گردن موثر است؟

تاثير صندلي راننده كاميون بر گردن درد

صندلي كاميون خود را چك كنيد. اگر صندلي به خوبي تنظيم نشده آن را به خوبي تنظيم كنيد، زيرا صندلي تاثير بسيار زيادي در بهبود و يا بدتر كردن درد گردن شما خواهد داشت. اگر براي گرفتن فرمان خودرو و استفاده از ديگر ابزارهاي كنترل كاميون نياز است كه خم شويد مشخص است كه فشار زيادي به گردن خود مياوريد و بدن خود را در معرض آسيب قرار مي‌دهيد. با تنظيم مجدد صندلي خود مي‌توانيد اين فشارها را به حداقل برسانيد.

تاثير حركت‌هاي كششي بر گردن و اندام‌هاي فوقاني

بعضي حركت‌هاي كششي مي‌توانند به سرعت درد و فشار را از نقاط حساس گردن بردارند مخصوصاً اگر آن‌ها را به طور منظم و دقيق انجام داده و در صورت رفع شدن گردن درد نيز به انجام اين حركات ادامه دهيد. حركات كششي به طور منظم كمك مي‌كند تا از گرفتگي عضلات گردن جلوگيري شود.

تمرينات زير تنها روزي چند دقيقه از وقت شما را مي‌گيرند و براي انجام آن‌ها بايد از كاميون خارج شويد. اين حركات درد تمام قسمت‌هاي بدن را رفع مي‌كنند.

 1. سر خود را با كمك دست خود به سمت راست بفشاريد و سعي كنيد با كمك گردن خود در برابر اين فشار مقاومت كنيد. 30 ثانيه سر و گردن خود را در حالت فشرده نگه داشته و پس از آن، اين حركت را براي جهات ديگر چپ، جلو و عقب نيز صورت دهيد.
 2. سر خود را به آرامي به طرفين بچرخانيد و پس از آن سعي كنيد سر خود را به طور دوراني بچرخانيد.

رهايي از گردن درد حاصل از رانندگي-آسان بار-آسان پديا

طرز قرارگيري مناسب روي صندلي كاميون

بهترين زاويه قرارگيري كمر روي صندلي كاميون 100 درجه است. دست خود را روي فرمان به حالت ساعت 3 و 45 دقيقه قرار داده و آرنج‌ها را نيز در محل استراحت دست قرار دهيد.(در مورد رفع كمر درد در رانندگي نيز بدانيد)

حواستان به محل قرارگيري سرتان باشد

محل قرارگيري و استراحت سر خود را به خوبي تنظيم كرده تا مركز سر شما دقيقاً در مركز پشت سري قرار گيرد.

قسمت پائيني كمر (گودي كمر) خود را مراقبت كنيد

اگر صندلي شما قسمتي براي مراقبت از گودي كمر دارد آن را تنظيم كنيد تا گودي كمر شما را پر كند، اگر چنين چيزي در آن تعبيه نشده مي‌توانيد از يك بالش كوچك استفاده كنيد تا دقيقاً شكل S مانندِ گودي كمر شما را حفظ كند. به علاوه مطمئن شويد كه صندلي به اندازه كافي به فرمان كاميون نزديك است و نياز نيست به جلو خم شويد.

رهايي از گردن درد حاصل از رانندگي-آسان پديا-آسان بار

آينه‌ها را تنظيم كنيد

آينه‌ها را طوري تنظيم كنيد كه بهترين و بيشترين دامنه ديد ممكن را به شما بدهند تا ديگر لازم نباشد براي ديد بهتر سر خود را به اطراف بچرخانيد.

به چشم خود فشار نياوريد

اگر دامنه ديدتان كافي نباشد و با آن وضعيت به رانندگي ادامه دهيد باعث مي‌شود به چشم‌تان فشار آمده و مجبور شويد به جلو خم شويد تا بهتر جاده را ببينيد. اگر در حين رانندگي به خود فشار مي‌آوريد بايد ديد خود را توسط چشم پزشك معاينه كنيد. شيشه جلوي كاميون را تميز نگه داشته و در هواي آفتابي و نور زياد از عينك آفتابي با UV بالا استفاده كنيد.(در مورد تاثير نور در رانندگي نيز بدانيد)

رانندگي در اتوبان

اگر لازم است فاصله زيادي را در اتوبان برانيد و خودروي شما به كروز كنترل مجهز است با روشن كردن آن و برداشتن پاي خود از روي پدال گاز فشار را از روي كمر خود برداريد.

رهايي از گردن درد حاصل از رانندگي-آسان بار-آسان پديا

در فواصل مشخص استراحت كنيد.

اگر احساس خستگي در گردن يا دستان يا هر قسمت ديگري از بدن خود داريد، قبل از اينكه اين خستگي به درد و گرفتگي عضله تبديل شود به اولين توقف‌گاه كه رسيديد بايستيد و حداقل چند حركت كششي انجام دهيد و از آن وضعيت نشسته خارج شويد.

استفاده از موبايل، پشت فرمان خودرو علاوه بر خطرناك بودن باعث مي‌شود به خم شدن بيش از حد ستون فقرات، و مشخصاً گردن بينجامد و باعث دردهاي بيشتر شود. توصيه مي‌شود براي كار با موبايل در محل مناسب توقف كرده و گوشي را به طور مستقيم در برابر صورت خود گرفته تا ستون فقرات بيش از حد خم نشود.

اگر مانند بقيه رانندگان كاميون ساعات زيادي از شبانه روز را پشت فرمان خودروي خود هستيد، مي‌توانيد با قرار گرفتن در وضعيت و فرم درست در پشت فرمان خودرو و همچنين در نظر داشتن موارد بالا فشار را از روي گردن و اندام فوقاني خود برداشته و از درد گردن جلوگيري نمائيد.

فراموش نكنيد كه استراحت و انجام مرتب حركات كششي كليد حل مشكل است. اگر زمان بيشتري را براي طي كردن مسير و تحويل محموله در نظر بگيريد مي‌توانيد از بسياري از دردهاي گردني در امان بمانيد.(همچنين تاثير تغذيه بر رانندگي را ميتوانيد در اينجا ببينيد)

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/7/28  ساعت: ۰۵

تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

بخش كاميون و اتوبوس هاي شركت فولكس واگن تغييرات بنيادي زيادي را در راستاي الكتريكي سازي خود تجربه ميكند كه در ادامه به جزئيات بيشتري از اين محصولات مي پردازيم.

تراتون TRATON. حروف TRA در اين نام از كلمات TRAnsformation (دگرگوني)، TRAnsportation (حمل‌ونقل) و TRAdition (سنت) گرفته شده‌اند و بخش TON نيز از كلمه‌ي TONage مي‌آيد. واژه‌ي Always On نيز نشان دهنده‌ي هدف نهايي مشتريان و اين بخش يعني ممكن ساخت همه‌چيز است.

رنشلر در فضايي كاملاً مرتبط درباره فصل جديد تاريخ اين بخش صحبت كرده و روي مان (MAN) تأكيد ويژه‌اي داشته است. اين شركت سبد محصولات قدرتمندي داشته و از الكتريكي سازي هم ‌سود برده است. اسكانيا نيز همواره با راه‌حل‌هاي حمل‌ونقل پايدار خود نظرها را جلب كرده است. فولكس‌واگن Caminhoes e Onibus نيز بهترين ارزش در برابر مبلغ پرداختي را در بازارهاي نوظهور ارائه كرده و نهايتاً به ريو مي‌رسيم كه حمل‌ونقل را وارد مرحله‌ي جديدي خواهد كرد.

 

آسان بار-آسان پديا-تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

 

به منظور گسترش هر يك از شركت‌ها، كمپاني‌ها نيازمند همكاري استراتژيك هستند و يكي از اولين قدم‌ها امضاي قرارداد تراتون با هينو است كه شركت ژاپني توليد كننده‌ي خودروهاي تجاري و پيشرانه‌هاي ديزلي براي كاميون‌ها، اتوبوس‌ها و ديگر انواع حمل‌ونقل است.

سينوتراك چين كه در كشورمان با كشنده‌هاي پرحاشيه‌ي هوو شناخته مي‌شود ديگر همكار تراتون بوده و برنامه‌هايي براي گسترش همكاري‌ها با مان دارد. اين دو شركت از سال 2009 تاكنون با يكديگر همكاري داشته و با تثبيت يك شركت جوينت ونچري كه كاميون‌هاي هوي ديوتي MAN را در چين توليد خواهد كرد همكاري‌هاي خود را گسترش خواهند داد.

 

آسان بار-آسان پديا-تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

 

تراتون همچنين همكاري استراتژيك خود با هولدينگ سولرا را اعلام كرده است. اين شركت به دنبال شكل دادن چشم‌انداز ديجيتالي حمل‌ونقل و لجستيك آينده است. بنا به بيانيه‌ي منتشر شده، همكاري ياد شده شامل راه‌حل‌هاي فروش، سرويس‌هاي راننده و مديريت ناوگان ديجيتالي خواهد بود.

اين كمپاني آمريكايي كه از سال 2005 تاكنون در بازار حضور دارد با بخش كاميون و اتوبوس مان همكاري داشته اما هم‌اكنون يك قدم فراتر گذاشته و با خود تراتون كار مي‌كند.اما شايعات موجود درباره عرضه سهام تراتون در بورس توسط رنشلر تأييد يا رد نشده است. اين مدير ارشد به خبرنگاران گفته كه همه‌ي گزينه‌ها روي ميز بوده و تصميم نهايي هنوز گرفته نشده است.اما اين كار مي‌تواند سرمايه‌ي بيشتري را به شركت تزريق نموده و تراتون را به رقيبي چالش‌برانگيز در برابر دايملر، ولوو و ديگر رقباي اين كلاس تبديل كند.

 

آسان بار-آسان پديا-تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

 

مان در نمايشگاه هانوفر امسال با كاميون‌ها و خودروهاي تجاري متنوع و الكتريكي حاضر شده بود. از جمله‌ي اين محصولات مي‌توان به نسخه بدون آلايندگي ون مان eTGE اشاره كرد كه اساساً فولكس‌واگن كرافتر با نامي متفاوت است.

اما محصول برجسته‌ي اين شركت در هانوفر مان CitE بود كه يك كاميون شهري الكتريكي بوده و تنها در 18 ماه توسعه يافته است. اين كاميون كه براي حمل‌ونقل و توزيع داخل شهري طراحي شده وزن كمي داشته و درب‌هاي پهن آن ورود و خروج را تسهيل مي‌كنند. برد اين كاميون حدود 100 كيلومتر است.

محصول ديگر مان در هانوفر Lion City E است كه نمونه‌ي پيش‌توليدي يك اتوبوس شهري با پيشرانه‌اي مركزي در اكسل است. باتري‌هاي مقاوم در برابر تصادف اين اتوبوس در سقف نصب شده‌اند تا فضاي بيشتري وجود داشته باشد. تنها در 3 ساعت مي‌توان برد 270 كيلومتري را به دست آورد.

 

آسان بار-آسان پديا-تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

 

از طرف ديگر اسكانيا را داريم كه بيشتر روي مسافت‌هاي زياد و سوخت LNG تمركز داشته است. اگرچه LNG جايگزين ساده‌تري براي گازوئيل بوده اما فاقد زيرساخت‌هاي كامل مي‌باشد و آلمان امسال اولين جايگاه سوخت‌گيري LNG را تأسيس كرده است.اولين اتوبوس مسافت طولاني اسكانيا كه از LNG استفاده مي‌كند Interlink Medium Decker نام دارد. اين وسيله نقليه 13 متر طول داشته و برد آن به 1000 كيلومتر هم مي‌رسد.

خودروهاي تجاري فولكس‌واگن نيز با دست پر به ميدان آمده بود. خودروهاي كدي و ترانسپورتر الكتريكي با همراهي ABT توسعه يافته‌اند. اين ون‌هاي كوچك شهري اوايل سال آينده وارد بازار خواهند شد و بردهاي 200 يا 400 كيلومتري خواهند داشت.

 

آسان بار-آسان پديا-تراتون جديد ترين محصول فولكس واگن

 

محصول ديگر اين شركت ون مفهومي فولكس‌واگن كرافتر هاي موشن است كه بر پايه كرافتر الكتريكي ساخته شده است. اين خودرو داراي تكنولوژي سلول سوختي‌اي است كه به پيشرانه الكتريكي نيرو مي‌دهد. با استفاده از باك هيدروژني 4.2 كيلومتري، شاهد برد 350 كيلومتري هستيم. اين باك طراحي مدولار داشته و دومين نسخه از محدوده حركتي 500 كيلومتري برخوردار است.

پروژه بعدي كارگو e-Bike نام داشته و مي‌تواند تا 210 كيلوگرم بار را حمل كند. نهايتاً به كانسپت I.D. Buzz كارگو مي‌رسيم كه براي اولين بار معرفي شده و اولين عضو تجاري از خانواده خودروهاي الكتريكي I.D. فولكس است. اين ون از رانندگي خودكار سطح 4 برخوردار بوده و محدوده حركتي آن به بيش از 550 كيلومتر مي‌رسد.

 


منبع:پدال

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/7/23  ساعت: ۰۶

تن كيلومتر در ۶۶۰ هزار مسير

فرامرز مداح عضو هيئت عامل سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي درباره مصوبه تازه شوراي عالي هماهنگي ترابري كشور مبني بر محاسبه كرايه حمل بر مبناي تن ـ كيلومتر اظهار داشت: اين مصوبه كلي است و بر مبناي اين مصوبه، سازمان راهداري بايد كرايه حمل براي ۶۶۰ هزار مسير را تعيين كند. 

مداح در پاسخ به اين سوال كه آيا مصوبه كلي شوراي عالي هماهنگي ترابري و نرخ هايي كه توسط سازمان راهداري براي ۶۶۰ هزار مسير تعيين خواهد شد، جهت اجرا نياز به مصوبه ستاد تنظيم بازار دارد يا خير، گفت: در بخشي از مصوبه شوراي عالي ترابري آمده است كه اجراي اين روش محاسبه كرايه حمل بايد با مجوز سازمان هاي ذي ربط باشد ؛ كه منظور از سازمان هاي ذي ربط ، ستاد تنظيم بازار است؛ اما درباره آن بحث وجود دارد كه ستاد تنظيم بازار چگونه مي تواند براي ۶۶۰ هزار مسير كه قرار است سازمان راهداري قيمت گذاري و ابلاغ كند، اظهار نظر كند؟

او ادامه داد: ما در سازمان راهداري نرخ پايه كرايه را محاسبه كرده و به ادارات كل استان ها مي فرستيم. ادارات كل راهداري استان ها نيز آن را براي انجمن هاي صنفي استاني مي فرستند و با كمك آنها نرخ نهايي كرايه حمل در آن استان را تعيين مي كنند؛ بنابراين اينگونه نيست كه ما جدول را در تهران تهيه كرده و به رانندگان ابلاغ كنيم. بلكه نرخ كرايه‌ها در استان ها نهايي مي شود.

آسان بار_آسان پديا-فرامرز مداح-تن كيلومتر در ۶۶۰ هزار مسير

او سوالات مطرح شده در مورد تن كيلومتر را اينگونه پاسخ داد:

كرايه حمل بر مبناي تن-كيلومتر چگونه محاسبه مي‌شود؟

معاون سازمان راهداري درباره نحوه محاسبه كرايه حمل بر مبناي تن-كيلومتر توضيح داد: در اين روش بر اساس يك صفحه بزرگ اكسل كه دو ماه به طول انجاميد تا آن را تهيه كنيم، عمل مي شود. در اين فرمول يك رقم پايه به عنوان تن ـ كيلومتر تعيين مي شود (مثلا ۱۰۰ هزار تومان) بعد اين رقم پايه براي آنكه تبديل به كرايه شود يك سري ضرايب مسافتي به آن مي خورد چون تن ـ كيلومتر در راه هاي نزديك گرانتر از راه هاي دور است.

او افزود: بعد از آن به صورت پله اي و بر اساس ظرفيت خودرو، تن ـ كيلومتر را محاسبه مي كنيم. مثلا براي يك تريلر كه ۲۲ تن وزن دارد فرض بر اين است كه كل اين ظرفيت در اختيار قرار گيرد و نهايتا سه رقم مسافت، وزن و تن ـ كيلومتر داريم كه در هم ضرب مي شود.

مبناي جديد، الزاما به معناي افزايش نرخ در همه مسيرها نيست

عضو هيئت عامل سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي درباره ضمانت اجرايي اين روش براي تعيين كرايه حمل افزود: رقمي كه بر اساس فرمول مذكور تهيه مي شود، رقم پايه است و اگر رانندگاني بخواهند با نرخ كمتر اقدام به حمل بار كنند، ديگر در اختيار ما نيست. بنابراين ضمانت اجرايي خيلي محكم و قابل قبولي نخواهد داشت. اما مي تواند براي انتقال بارهاي دولتي ملاك عمل قرار گيرد.

مداح گفت: محاسبه كرايه حمل بر اساس تن ـ كيلومتر به اين معنا نيست كه در همه جا كرايه افزايش مي يابد بلكه در برخي موارد معدود، كرايه كاهش مي يابد.

آسان بار-آسان پديا-تن كيلومتر در ۶۶۰ هزار مسير

مبناي جديد چه تاثيري بر قيمت كالاها دارد؟

او در پاسخ به اين پرسش كه آيا محاسبه كرايه حمل بر اساس تن ـ كيلومتر سبب افزايش قيمت تمام شده كالا براي صاحب بار و نهايتا قيمت خودِ كالا مي شود؟ گفت: تأثير اين نوع محاسبه كرايه حمل بر قيمت تمام شده كالا بسيار اندك است و هر چه محموله با ارزش تر باشد، ميزان اثرگذاري افزايش كرايه حمل بر قيمت كالا هم به همان نسبت كاهش مي يابد ولي هر چه كالا كم ارزشتر باشد، تأثير آن بيشتر مي شود. مثلا در ۲۰ تن گوجه فرنگي كه ارزش آن ممكن است ۶۰ ميليون تومان باشد، نهايتا افزايش ۱ ميليون توماني كرايه حمل (در صورت محاسبه با تن ـ كيلومتر) نسبت به نرخ كرايه هاي گذشته، تأثير چنداني در قيمت تمام شده كالا براي صاحب بار نخواهد داشت درنتيجه اين روش محاسبه كرايه حمل نمي تواند بهانه اي براي افزايش قيمت كالا از سوي صاحب بار باشد.

معاون برنامه ريزي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي درباره تأثير روش جديد تعيين كرايه حمل بر رقابت جاده و ريل در حمل بار اظهار داشت: با توجه به اينكه با اعمال روش تن ـ كيلومتر قيمت حمل بار با جاده افزايش مي يابد، به سود ريل بوده و راه آهني ها از اجراي محاسبه تن ـ كيلومتر استقبال مي كنند؛ چون استفاده از راه آهن براي حمل بار توجيه پذيرتر خواهد بود.

خودروهاي حامل سوخت و شركت‌هاي پخش، مشمول نيستند

او درباره تسري روش تن ـ كيلومتر به خودروهاي سوختي گفت: خودروهاي حامل سوخت در اين روش قرار نمي گيرند. چون صاحب كالا در فرآورده هاي نفتي، دولت است كه از سازمان برنامه و بودجه مجوز مي گيرند؛ هر چند كه روش محاسبه كرايه حمل خودروهاي سوختي نيز در حال حاضر بر اساس تن ـ كيلومتر است اما در زمره قيمت گذاري سازمان راهداري قرار نمي گيرند.

مداح درباره خودروهاي حامل مواد غذايي وابسته به شركت هاي پخش مواد غذايي گفت: خودروهاي باري زيرمجموعه شركت هاي پخش مواد غذايي در زمره خودروهاي سنگين شهري محسوب شده و در شمول اين نحوه تعيين كرايه حمل بار نخواهند بود.

او همچين گفت: از آنجا كه شركت هاي باربري و حمل و نقلي درآمدشان از محل كميسيون توزيع بار به رانندگان است، هر چه كرايه حمل بيشتر شود، سود آنها هم بيشتر مي شود؛ در نتيجه اجراي اين روش به سود شركت هاي حمل و نقلي است و نمي توان گفت تخلفات شركت هاي حمل و نقلي با مبناي جديد، حذف مي شود.

آسان بار-آسان پديا-تن كيلومتر در ۶۶۰ هزار مسير

عضو هيئت عامل سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي درباره تخلفات شركت هاي حمل و نقل  در زمينه توزيع بار ميان رانندگان با حداقل قيمت ها گفت: اگر اين نرخ كرايه حمل اندكي كه شركت ها به راننده ها مي دادند، به سود مصرف كننده نهايي بود، باز هم جاي توجيه داشت؛ اما اشكال كار اين است كه به سود مردم نبود و به نفع خودِ شركت هاي حمل ونقلي بود.

او افزود: در صورتي كه روش تن ـ كيلومتر اعمال و ابلاغ شود، بارنامه هاي صادره از سوي شركت هاي حمل و نقل بايد بر اين اساس باشد اما اگر خودِ راننده بخواهد در زمينه رقابت، تخفيف دهد كه بحث ديگري است و نمي توانيم جلوي او را بگيريم.

جدول منتشر شده در فضاي مجازي، مورد تاييد نيست

اين مقام مسئول در سازمان راهداري در خصوص جدول منتشر شده در فضاي مجازي ميان رانندگان كه اعدادي را به عنوان ارقام پايه محاسبه كرايه حمل بر اساس تن ـ كيلومتر اعلام كرده است، گفت: اين جدول مورد تأييد سازمان راهداري نيست و از سوي تعدادي از رانندگاني كه به عنوان نماينده صنف با ما در ارتباط بودند، منتشر شده است.

او افزود: من به اين افراد گفتم اين ارقام مورد تأييد نيستند و اگر جدولي كه در اختيار سازمان راهداري است به تصويب نهايي نرسد، عامل آن شما هستيد كه با انتشار اين جدول جلوي تصويب آن را گرفتيد.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/7/19  ساعت: ۰۷

تن كيلومتر و سرنوشت نهايي آن

با وجود اقدامات انجام شده در مورد رسيدگي به مطالبات رانندگان يكي از اصلي‌ترين دغدغه‌هاي رانندگان،محاسبه نرخ كرايه براساس تن–كيلومتر بود، كه بر طبق آن وزير راه و شهرسازي وعده داد كه با توجه به زمان نسبتا طولاني مورد نياز براي بررسي شاخص‌هاي مربوط به اين نوع تعرفه‌گذاري اين وزارتخانه پس از انجام بررسي‌هاي كارشناسي نظر خود را در رابطه با آن ارائه خواهد كرد.

با گذشت چند هفته از آغاز بررسي‌ها، سازمان راهداري اعلام كرده است كه كليات محاسبه تعرفه حمل كالا براساس تن–كيلومتر را تصويب كرده است.

يك كاميون‌دار و فعال حمل‌ونقلي كشور خبر داد كه روش محاسبه تن كيلومتر در جلسه كارگروه نهايي شد و ظرف چند ماه آينده عدد دقيق تن كيلومتر در سيستم بارنامه‌ نويسي وارد مي‌شود و ديگر هيچ شركتي نمي‌تواند از اين عدد تخلف كند و پايين‌تر بيايد.(در مورد تخلفات شركت هاي حمل و نقل بيشتر بدانيد)

مالك نخعي به تشريح جلسه مشترك خود با مسئولان سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي در خصوص تعيين تكليف اجراي تن كيلومتر پرداخت و گفت: روش محاسبه تن كيلومتر در جلسه كارگروه نهايي شد.در حال حاضر اقلام هزينه‌اي انواع كشنده كاملاً بررسي‌شده و برآورد نرخ پايه اوليه تن كيلومتر براي انواع كشنده به‌دست‌آمده و عدد نهايي پيداشده است و تنها به مقداري چكش‌كاري نيازمنديم تا به نتيجه قطعي برسيم.

بر اساس اظهارات مالك نخغي از آنجايي‌كه فراواني بارنامه در مسير تهران-بندرعباس زياد بوده است محور پايلوت مورد اجراي اين طرح هم‌ بندرعباس- تهران قرار گرفته است.

آسان بار-تن كيلومتر و سرنوشت نهايي آن

اين كاميون‌دار و فعال حمل‌ونقلي ادامه داد: نكته مهم اين است كه عدد به‌دست‌آمده عدد پايه است و عوارض دولتي و ساير ملزومات به آن اضافه مي‌شود و بسته به نوع مسير و شركت هاي حمل‌ونقل شرايط فرق دارد.

او با توضيح اينكه روش محاسبه تن كيلومتر در جلسه كارگروه نهايي شد، خبر داد كه كارگروه عدد نهايي تن كيلومتر را تا چند ماه ديگر اعلام مي‌كند.مالك نخعي اين راهم گفت كه عجله در اعلام عدد نهايي تن كيلومتر ممكن است جبهه‌گيري صاحب كالا و ضرر كاميون‌دار را در برداشته باشد و اضافه كرد: قرار شده 8 كلاس بارگيري در نظر گرفته شود كه دو كلاس مربوط به كشنده و 6 كلاس باركش است. بر اين اساس عدد پايه براي كرايه خالص كاميون در نظر گرفته مي‌شود و فرض بر اين است كه  اين عدد پايه براي مسيري مسطح در آب‌ و هواي مناسب است و محموله مواد خطرناك نيست و همه‌چيز در سطح پايين در نظر گرفته‌شده است و بعد به آن ضريب مي‌خورد. موضوعي كه هنوز  درباره آن به نتيجه نرسيده‌ايم مسيرهاي يك‌سر خالي و يا دو سر بار است كه تحت اين شرايط مي‌خواهيم تن كيلومتر واقعي را بسنجيم.  ما مي‌خواهيم به شرايطي برسيم كه صاحب كالا متوجه شود حقوق راننده را تاكنون پرداخت نمي‌كرده و حالا مي‌خواهد اين هزينه را درست و واقعي بپردازد.

نخعي ادامه داد: در بخش علمي كار كه قرار است كرايه كاليبره شود و بر اساس معادلات و فرمول به آن برسيم به نتايج ارزشمندي رسيديم و با موافقت سازمان راهداري ظرف چند ماه آينده عدد دقيق تن كيلومتر در سيستم بارنامه‌نويسي وارد مي‌شود و ديگر هيچ شركتي نمي‌تواند از اين عدد تخلف كند و پايين‌تر بيايد.

 

آسان بار-آسان پديا-تن كيلومتر و سرنوشت نهايي آن-مالك نخعي

 

او تأكيد كرد: كليت قضيه اين است كه اكنون تن كيلومتر كشنده كاملاً تعيين‌شده است و از آنجايي‌كه تن كيلومتر قرار است به تفكيك كلاس باري تا كلاس 8 تعيين شود و عددهاي متفاوتي داشته باشد كار ادامه دارد.

او بابيان اينكه طرح موضوع تن كيلومتر توقع ايجاد كرده و رانندگان مي‌خواهند هر چه زودتر به اين نتيجه برسند، گفت: اكنون جامعه كاميون‌داران و جامعه دولتي به اين نتيجه رسيده‌اند كه بايد به يك فرمول اساسي برسيم كه نرخ تمام‌شده حمل واقعي باشد اما پيدا كردن عدد واقعي هزينه‌ها و درآمدها كار راحتي نيست و تا همين‌ الان بر مبناي عرضه و تقاضا و تخمين بوده است.

مالك نخعي در خصوص نحوه اجراي تن كيلومتر، ادامه داد: اكنون بين جامعه عمومي و خصوصي بخش حمل‌ونقل در خصوص قطعيت اجراي تن كيلومتر اشتراك نظر وجود دارد و در همين راستا تاكنون 6 جلسه هماهنگي برگزارشده است اما از آنجايي‌كه روزبه‌روز با چالش‌هاي جدي و پارامترهاي هزينه‌اي جديدي در بازار مواجه مي‌شويم دامنه تحقيقات گسترده و كار زمان‌بر شده است.

از سوي ديگر داريوش اماني، معاون سازمان راهداري با اعلام اين خبر گفت: پيش‌بيني مي‌كنيم در هفته جاري با تائيد وزير راه كليات اين طرح نهايي شده و به مرحله اجرا برسد.

اماني گفت: در ماه‌هاي ابتدايي امسال و در قالب تجمعاتي كه از سوي راننده‌هاي كاميون درباره شرايطشان صورت گرفت، يكي از اصلي‌ترين مشكلات آنها بحث چگونگي محاسبه نرخ حمل بار بود. آنها در كنار درخواست فوري براي افزايش نرخ‌ها، اين مسئله را نيز مطرح كردند كه چارچوب محاسبه نرخ براساس تن-كيلومتر تعيين شود.

به گفته او پس‌ از آنكه سازمان راهداري توانست بحث افزايش نرخ كرايه‌ها را نهايي كند، موضوع تغيير مبناي نرخ‌گذاري نيز در دستوركار قرار گرفت كه امروز به نتيجه‌اي قطعي رسيده است.

معاون سازمان راهداري بابيان اينكه نرخ‌گذاري براساس تن-كيلومتر نياز به مطالعات گسترده داشت، تأكيد كرد: اگر بنا بود سازمان راهداري، مطالعه و جمع‌بندي نهايي در اين زمينه را به يك شركت خصوصي واگذار كند احتمالاً رسيدن به نتيجه‌اي قطعي به بيش از يك سال زمان نياز داشت؛ اما با پيگيري مسئولان سازمان و برگزاري جلسات چندين ساعته ميان مسئولان، كارشناسان و نمايندگان اصناف كار به يك نتيجه قطعي رسيد.

آسان بار-آسان پديا-تن كيلومتر و سرنوشت نهايي آن-داريوش اماني

 

اماني اضافه كرد: درحال‌حاضر طرح مطالعاتي به نتيجه‌اي قطعي رسيده تا بتوان ازاين‌پس مبناي محاسبات كرايه را تغيير داد.

به گفته او، درحال‌حاضر كليات اين طرح نهايي و براي بخش‌هاي مختلف ارسال‌شده است تا در استان‌هاي كشور به مرحله اجرا برسد. در اين رابطه نياز به‌نظر نهايي شوراي‌عالي حمل‌ونقل وجود دارد كه پيش‌بيني مي‌شود در هفته جاري با تائيد وزير راه و شهرسازي به مرحله اجرا برسد.

معاون سازمان راهداري در آخر خاطرنشان كرد: در طول ماه‌هاي گذشته يكي از اصلي‌ترين هدف‌گذاري‌هاي سازمان به وجود آوردن شرايط مناسب براي ادامه فعاليت رانندگان كاميون بوده و خوشبختانه در اين ماه‌ها طرح و سياست‌هاي مثبتي به‌منظور بهبود شرايط رانندگان به تصويب و اجرا رسيده و سازمان همواره تلاش كرده خدمات قابل‌توجه رانندگان را درنظر داشته و تمام توان خود را براي به وجود آوردن شرايطي مناسب براي اين قشر زحمت‌كش جامعه بسيج كند.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/7/18  ساعت: ۰۸

جريمه در انتظار شركت هاي حمل و نقل

مديركل دفتر حقوقي و تدوين مقررات سازمان راهداري عباسعلي بني اسدي با اشاره به تعليق يكماهه پروانه ۹۵ شركت حمل ونقل بار به دليل تخلف گفت: اين شركت ها مرتكب تخلف شدند و در صورت تكرار تخلف پروانه آنها به صورت دائم لغو مي شود.

بني اسدي گفت: حمل ونقل جاده اي مجموعه فعاليت هايي است كه در زمينه هاي گسترده اي از جريان توليد، توزيع، مصرف كالا و خدمات در كشور انجام مي شود. به همين خاطر است كه اين حوزه در اقتصاد كشور و اقتصاد تك تك افراد جامعه نقش انكارناپذيري را دارد.

او ادامه داد: برخلاف بسياري از صنف كه دولت صرفا وظيفه رگلاتوري را بر عهده داشته و نظارت وظيفه اتحاديه هاست، در بخش حمل ونقل جاده اي، قانونگذار وظيفه تدوين استانداردها و نظارت بر فعاليت صنفي را بر عهده دولت گذاشته است.

او با بيان اين كه در حمل ونقل جاده اي اين نظارت توسط سازمان راهداري اعمال مي شود، افزود: از ابتداي سال جاري و پس از اتفاقات سري اول مربوط به كاميون داران كميسيون هاي ويژه اي تشكيل شده بود.

مديركل دفتر حقوقي و تدوين مقررات سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي با بيان اين كه نظارت سازمان به دو شكل انجام مي شود، گفت: بخشي از اين نظارت از طريق رسيدگي به تخلفات رانندگان (كميسيون ماده ۱۱) و بخش ديگر نيز از طريق كميسيون ماده ۱۲ به تخلفات شركت ها و موسسه هاي حمل ونقلي رسيدگي مي شود.

استقرار كميسيون هاي ويژه در پايانه هاي حمل بار 

بني اسدي بيان كرد: بعد از اتفاقاتي -اعتراضات- كه سري قبل در كشور روي داد كميسيون هاي ويژه اي تشكيل شد. بيشترين مشكلي در بخش رسيدگي به شكايت رانندگان داريم اين بوده كه چون رانندگان به دليل ارتباط كار با شركت ها حاضر به شكايت نبودند. كميسيون رسيدگي به تخلفات يك كميسيون شبه قضايي است كه شبيه آن در جاهاي ديگر نيز وجود دارد. در نتيجه نمي توانيم از اصول قضايي عدول كنيم. اصول قضايي مي گويد كه مهم ترين ركن اين است كه يك شاكي وجود داشته باشد.

او اظهار كرد: در دو سه ماه اخير كميسيون هاي ويژه در پايانه ها و مراكز بار مستقر شده و به محض صدور بارنامه، اطلاعات و رفتارهاي صورت گرفته را كنترل مي كردند. اگر در اين بررسي ها حق راننده اي ضايع شده بود به آن رسيدگي مي كردند.

او با بيان اين كه كار اين كميسيون هاي ويژه از اول تيرماه امسال آغاز شد، افزود: در اين موضوع به يك مشكل برخورديم؛ پس از يكماه رانندگان مي گفتند كه بنده شكايتي نكرده ام چرا به استناد تضييع حقوق بنده با شركت برخورد كرده ايد. اين به خاطر همان تعاملات كاري است كه واقعا دست ما را مي بندد.

مقام مسئول سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي از سامانه شهرا، ۱۴۱، سايت ۱۴۱ و... به عنوان سامانه هايي براي دسترسي رانندگان براي طرح شكايت نام برد و گفت: كميسيون هاي ويژه در سطح كشور و در هر اداره كل هستند و اختيار تامي هم دارند كه تابع ضوابط اداري سازمان است و از تيرماه امسال تاكنون كميسيون هاي ويژه به ۱۲۱۰ پرونده رسيدگي كرده اند كه از اين تعداد ۶۳۹ به جريمه نقدي منتهي شده، ۱۶۷ مورد تذكر كتبي، ۲۷۱ مورد برائت و ۱۳۳ مورد تعليق پروانه فعاليت داشته ايم.

او با تاكيد بر اين كه تمركز اين كميسيون ها رسيدگي به شكايت رانندگان است، اظهار كرد: خيلي راحت مي توانيم بررسي كنيم كه آيا اطلاعات و ارقام درج شده در بارنامه درست است يا خير؟ رانندگان شماره بارنامه و نام شركت صادر كننده را به ما مي دهند. بلافاصله مي توانيم بارنامه را كنترل مي كنيم. همواره به رانندگان اعلام كرده ايم كه چنانچه شركت ها به دليل شكايت، باري ندهند به شدت با شركت ها برخورد مي كنيم.( در مورد مزاياي حذف بارنامه كاغذي بخوانيد )

او با اعلام اين كه نمونه اين برخوردها پايانه تهران بود، افزود: وقتي شركت در حال بررسي بارنامه بود راننده در مسير بود براي بارگيري. شركت حمل ونقل با صاحب كالا تماس گرفته و مي گويد بار فلان راننده را لغو كنيد چون رفته و شكايت كرده است.

آسان بار-آسان پديا-جريمه در انتظار شركت هاي حمل و نقل

تعليق ۲ ماهه پروانه شركت معروف حمل ونقلي 

مديركل دفتر حقوقي و تدوين مقررات سازمان راهداري با تاكيد براين كه با اين شركت معروف برخورد كرده و به مدت ۲ ماه پروانه آنرا تعليق كرديم، تصريح كرد: به هر روشي كه اطلاعات را به دست آوريم كه راننده اي را بلك ليست كنند به شدت برخورد مي كنيم.

بني اسدي در خصوص كميسيون ماده ۱۲ اظهار كرد: اگر چه روال رسيدگي اين است كه شاكي مراجعه مي كند، اما با مراجعه به پايانه به دنبال آن بوده ايم كه رفتار را در بين مردم شكل دهيم تا از حق خود با شكايت كردن دفاع كنند. از حدود سه دهه گذشته ضوابط تشكيل شركت هاي حمل ونقل به سمت و سويي بوده كه براي افرادي مجوز صادر مي شود كه در اين بخش آورده سرمايه داشته باشد و يك بارنامه نويس صفر نباشد.

او ادامه داد: شركت هايي كه از دهه ۷۰ تاسيس شده اند مكلفند كاميون ملكي ارائه دهند. هدف از اين كار آن است كه در كاميون ملكي راننده مستخدم شركت استريال هزينه هاي كاميون بر عهده شركت حمل ونقل بوده و بسياري از اين مشكلات راننده هاي خود مالك كمتر است. ضمن اين كه كاميون در اختيار بخش حمل ونقل كشور است و ديگر شخصي نيست.

او با اعلام اين كه امروز براي تاسيس شركت حمل ونقلي در شهرهاي درجه يك ۱۲ دستگاه كاميون و براي شهرهاي توانمند ۷۵ دستگاه مورد نياز است، گفت: از ۵ سال قبل كه سيستم جامع صدور بارنامه راه اندازي شد، تمام فعاليت هاي شركت ها در سامانه ثبت مي شود.

مقام مسئول سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي يادآور شد: بر اساس بررسي هاي صورت گرفته توسط سازمان راهداري در شهريور ماه براي خيلي از كاميون ها بارنامه صادر شده كه به معناي كار كردن كاميون ها بوده است، اظهار كرد: اما از ابتداي مهرماه بر اساس بررسي هاي انجام شده شركت هايي كه ۱۰ دستگاه كاميون ملكي به بالا داشته در صورت نداشتن هيچ كاركردي از ابتداي ماه جاري بر اساس تكليف قانوني برخودرهاي لازم انجام شود.

آسان بار-آسان پديا-جريمه در انتظار شركت هاي حمل و نقل

بني اسدي با بيان اين كه ۹۵ شركت مشمول ليست تنبيهي سازمان راهداري و حمل ونقل قرار گرفتند، اظهار كرد: اين شركت ها به مدت يكماه تعليق پروانه شدند و به تعدادي هم تذكر كتبي داده شد. اگر اين شركت ها بخواهند به اين شكل صاحبان كالا را بلاتكليف بگذارند برخوردهاي شديدتري با آنها اعمال خواهد شد.

او در پاسخ به اين پرسش كه دليل اين شركت ها براي عدم فعاليت چه بوده است، افزود: اين شركت ها از زمان ابلاغ راي تا امروز عدله محكمه پسندي براي ما ارائه نكرده اند، به نظر مي آيد اينها تابع جو رانندگان خودمالك قرار گرفته بودند. اين در حالي است كه شركت هاي مذكور اساسا براي اين تاسيس شدند كه همواره در اختيار صاحبان كالا و متقاضيان حمل بار در كشرور باشند. چه آن كه اگر اين كاميون ها را ارائه نمي كردند سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي به آنها مجور نمي داد.

او در عين حال با قدرداني از شركت هايي كه در ايام اعتراض رانندگان فعال بوده اند، بيان كرد: كاميون داراني كه كاميون آنها از سوي افراد ناشناس آسيب ديده بر اساس مصوبه دولت سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي به صورت نقدي خسارت آنها را جبران مي كند.

او با اشاره به اين كه تعليق اين شركت ها از چهارشنبه هفته گذشته آغاز شده است، تصريح كرد در صورت تكرار تخلف، مي توانيم پروانه شركت ها را به صورت دائم لغو كنيم. در ۱۸ استان كشور ۹۵ شركت حمل ونقل بار متخلف به مدت يكماه تعليق پروانه شده اند.

بني اسدي در پايان گفت: سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي براي برخورد با شركت هاي متخلف فقط ابزار تنبيهي در اختيار دارد.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/7/16  ساعت: ۰۸

اعتراضات همچنان نيازمند رسيدگي

با توجه به اينكه بسياري از مشكلات و دلايل اصلي رانندگان براي اعتراضات، گراني لاستيك و لوازم يدكي خودرو بوده است،همچنين مطالبات ديگري نيز سبب اين اعتراضات شده است، اما به نظر مي رسد كه علاوه بر حل شدن حدودي از اين مشكلات، اين اعتراضات همچنان نيازمند رسيدگي جدي توسط افراد مربوطه است.

آسان بار-آسان پديا-اعتراضات همچنان نيازمند رسيدگي-اعتراضات رانندگان

 

هزينه هاي كميسيون ها براي راننده ها سنگين تمام مي شود

يكي از فعالان جاده اي با سابقه با بيان اينكه صنف رانندگان كاميون همواره قدردان زحمات مسئولان سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي بوده و آنان را پدر دلسوز خانواده بزرگ حمل و نقل مي دانند، بيان مي كند: كاميون داران هميشه سازمان راهداري را حامي خود دانسته و براي قوانين وضع شده از سوي اين سازمان احترام قائل هستند.

قاسمي تصريح كرد: رانندگان كاميون به منظور پيشرفت كشور با تمام مشكلات كالاي مورد نياز مردم و واحدها و كارخانه جات را در كمترين زمان ممكن از نقطه اي به نقطه ديگر جابه جا مي كنند و امروز از سازمان راهداري درخواست كمك داشته و انتظار دارند مسئولان اين سازمان به داد آنها برسند. كاميون داران هميشه سازمان راهداري را حامي خود دانسته و براي قوانين وضع شده از سوي اين سازمان احترام قائل هستند.

اين راننده پيشكسوت ادامه داد: در ماه اگر بخواهيم يك سرويس بار از بندرعباس به تهران منتقل كنيم ۵ ميليون تومان بارنامه اين سرويس مي شود كه يك ميليون و ۱۰۰ هزار تومان آن را بايد به صورت نقدي بابت كميسيون گاراژ پرداخت كنيم، ۶۰۰ هزار تومان هم هزينه سوخت سرويس مي شود، حدود ۲۳۰ هزار تومان هم بايد بابت حق بيمه پرداخت كرد و مبلغي را نيز بابت هزينه هاي خودرو از جمله روغن و هزينه هاي نگهداري و حتي خورد و خوراك خود كنار بگذاريم، رانندگان كاميون سالانه ۵۰۰ هزار تومان بابت شارژ هوشمند پرداخت مي كنند و به راستي يك راننده كاميون با اين هزينه ها و درآمدها به كجا خواهد رسيد.

آسان بار-آسان پديا-اعتراضات همچنان نيازمند رسيدگي

 

او همچنين اضافه كرد: زماني كه يك حلقه لاستيك ۴ ميليون تومان و روغن ۵۰۰ هزار تومان بوده و كل درآمد راننده كاميون از يك سرويس طولاني مدت ۳ ميليون تومان بود كه بايد با آن خرج خانواده و كرايه خانه را هم بدهد راننده چه طور مي تواند درآمدزايي داشته باشد.(در مورد مشكلات تامين لاستيك بيشتر بدانيد)

قاسمي تصريح كرد: يك حلقه لاستيك چرا بايد با قيمت ۵ ميليون تومان هم در بازار پيدا نشود، چرا در اين ۱۱ روز بايد انبارهاي احتكار لاستيك كشف و شناسايي شود؟ چرا عده اي با منفعت طلبي خود آرامش كشور را به هم مي ريزند و امنيت رواني جامعه را در معرض تهديد قرار مي دهند؟

او ادامه داد: ۲۰ درصد به كرايه حمل بار افزوده شد اما در مقابل قيمت لاستيك سر به فلك كشيد و روغن به ۴۴۰ هزار تومان رسيد!

 

آسان بار-آسان پديا-اعتراضات همچنان نيازمند رسيدگي-اعتراضات كاميون داران

 

يكي ديگر از فعالان حمل و نقل نيز در اين زمينه مي گويد: يكي از وعده هايي كه مسئولان دادند بحث بيمه تكميلي رانندگان بود، به رانندگان گفتند مشكل بيمه تكميلي برطرف شده و رانندگان بروند ثبت نام كنند، رانندگان يك روز در صف ايستاده و براي دريافت مزاياي بيمه تكميلي ثبت نام كردند و مبلغ ۳۰ هزار تومان هم از آنها كسر شد، اما هنگامي كه براي دريافت هزينه هاي بيمه تكميلي مراجعه مي كنند عملا اينگونه نيست.

او با اشاره به اينكه نرخ بيمه هرسال افزايش مي يابد، اظهار مي كند: سالي ۲۳۰ هزار تومان بايد حق بيمه پرداخت مي كنيم تا پس از پرداخت ۳۰ سال حق بيمه با ماهي يك ميليون تومان بازنشسته شويم، به راستي در اين شرايط سخت اقتصادي چگونه مي توان با حقوق كم بازنشستگي روزگار گذارند، خرج چند نفر را داد و كرايه خانه هم پرداخت كرد!

يكي ديگر از كاميون داران هم اضافه كرد: شغل رانندگي با وجود داشتن مشكلاتي همچون سختي كار، حوادث جاده اي، سرما و گرما جزو مشاغل سخت به حساب نمي آيد.  اين اعتراض ها بهانه اي براي رساندن صدايمان به مسئولان است ما به دنبال اعتراضات تنش آفرين نيستيم و تنها انتظار داريم مسئولان به وعده هاي خود عمل كنند.

 

آسان بار-آسان پديا-اعتراضات همچنان نيازمند رسيدگي-اعتراضات رانندگان

 

او با انتقاد از وضعيت دلالي در حمل بار مي گويد: در استان هايي كه اعلام بار دارند مشكلي در زمينه دلال بازي نيست، اما در شهرهايي كه فاقد اعلام بار هستند دلال ها سوءاستفاده كرده و براي رانندگان گربه مي رقصانند به طور مثال بارنامه را دو ميليون و ۵۰۰ هزار تومان فاكتور كرده و يك ميليون تومان آن را خود و شركت طلب مي كنند و صاحب كالا هم به گمان اينكه بار ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان برايش تمام شده است قيمت آن را به روي كالا كشيده و به دست مشتري مي رساند و در اين ميان تنها رانندگان ضرر كرده اند.

يكي ديگر از كاميون داران نيز گفت: امروز همكاران من در تامين لاستيك با چالش و مشكلات جدي مواجه هستند، قيمت بالا و كمبود لاستيك در بازار موجب شده كه دست از كار بكشند. قيمت يك جفت لاستيك بالاي ۱۰ ميليون تومان است كاميون داراني كه ۱۸ چرخ دارند چقدر بايد كار كنند تا بتوانند يك جفت لاستيك بخرند؟

 

آسان بار-آسان پديا-اعتراضات همچنان نيازمند رسيدگي-اعتراضات كاميون داران

 

او تصريح كرد: علاوه بر لاستيك قيمت لوازم يدكي نيز به شدت افزايش پيدا كرده، هزينه تعمير موتور ۳۰ ميليون تومان است، همه اين قيمت ها در كنار نبود هيچ گونه حمايتي باعث شده رانندگان دست به اعتراض بزنند.

اين راننده تامين لاستيك به قيمت ارزان، در نظر گرفتن سختي كار و تلاش در راستاي بهبود وضعيت معيشت رانندگان را از مهم ترين خواسته هاي رانندگان برشمرد. هنوز كاميون داران ناچار هستند كميسيون هاي سرسام آوري پرداخت كنند و مديريت اين بخش اصلاح نشده است.

او گفت: همه كاميون داران تنها و تنها به دنبال خواسته هاي به حق خود هستند و چيزي فراتر از حق خود نمي خواهند، در اين اعتراض ها اسير نقشه دشمن نخواهند شد، قطعا كساني كه به بهانه اعتراض دست به برخي اقدامات مي زنند از قشر رانندگان نبوده و مسير آنها از كاميون داران جداست.

دالايي در پايان خاطرنشان كرد: كاميون داران هم از بيكاري و عدم بارگيري خوشحال نيستند، قطعا آنها هم در زندگي كرايه خانه و قسط داشته و بايد مخارج زندگي را تامين كنند و به خوبي مي دانند با نشستن در خانه درآمدي نخواهند داشت، اما اگر امروز به خواسته هاي آنان رسيدگي نشود قادر به ادامه كار نخواهند بود، اگر اول خردادماه امسال كاميون ها به دليل اعتراض زمين گير شدند تا مدتي ديگر اين كاميون است كه راننده را متوقف مي كند چون قطعات و لاستيك در بازار نيست و كاميون هم بدون لاستيك تكان نمي خورد.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/7/15  ساعت: ۰۹

اعتراضات رانندگان و راه حل هاي جديد

در ماه هاي اخير بارها شاهد اعتراضات رانندگان كاميون نسبت به مشكلاتي چون عدم افزايش كرايه ها، مشكلات بيمه اي، پرداخت مبالغي مازاد بر كميسيون به شركت هاي حمل ونقل مختلف كشور بوديم، اعتراضي كه با وعده هاي مسئولان پايان يافت، اما با عملي نشدن وعده ها دوباره جان گرفت.

بيش از ۱۰ روز از اعتراض كاميون داران و رانندگان وسايل نقليه سنگين استان هاي مختلف به گراني لاستيك، لوازم يدكي و عدم افزايش واقعي كرايه بار و نيز برخي مشكلات صنفي سپري شده و فعالان اين صنف همچنان در انتظار حركتي از سوي مسئولان هستند.

افزايش قيمت لاستيك و لوازم يدكي و قطعات مورد نياز كاميون ها از يك سو و عدم توجه به مطالبات كاميون داران در زمينه مسائل بيمه اي از سوي ديگر، موجب شده از ۱۰ روز گذشته فعالان اين صنف بار ديگر در اعتراض به بي توجهي مسئولان دست به اعتراض زده و خانه نشين شوند.

رييس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي عبدالهاشم حسن نيا در مورد مشكلاتي كه در ماه هاي اخير گريبان گير رانندگان كاميون شده است گفت: تلاش كرده‌ايم با برنامه‌ريزي مشخص و هماهنگي همه ارگان‌‌هاي دست‌اندركار نظير وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد و دارايي، گمرك جمهوري اسلامي ايران، نيروي انتظامي، پليس‌راه و غيره، مشكلات كاميون‌داران بررسي و رفع شود.

آسان بار-آسان پديا-مشكلات رانندگان و راه حل هاي جديد-عبدالهاشم حسن نيا

 

عبدالهاشم حسن‌نيا در ادامه، با اعلام اين مطلب گفت: با توجه به آخرين پيگيري‌ها، حدود 13 هزار حلقه لاستيك از اموال تمليكي تحويل گرفتيم كه در استان هرمزگان و بندرعباس درحال توزيع است.

رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي ادامه داد: بخشي از اين لاستيك‌ها‌ به استان تهران مي‌آيد و در اين استان‌ و ديگر استان‌ها توزيع مي‌شود.به‌عنوان‌مثال تا چند روز آينده حدود ‌5 هزار حلقه لاستيك در بين رانندگان استان فارس توزيع مي‌شود و پيش‌ازاين هم حدود 4 هزار حلقه لاستيك توزيع‌شده است.

او همچنين اظهار داشت: با توجه به آنكه تعداد لاستيك‌ها محدود است، فعلاً در استان‌ها‌ با توجه به اولويت‌هايي كه انجمن‌هاي صنفي و ادارات كل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي تعيين مي‌كنند، راننده‌‌ها براي دريافت لاستيك به نمايندگي‌هاي توزيع معرفي مي‌شوند.

‌حسن‌نيا درباره قيمت لاستيك‌ها نيز گفت: نرخ لاستيك‌ها چون از سازمان اموال تمليكي تحويل‌شده است، قيمت مناسبي است و كمتر از هر جفت 2 ميليون و 500 هزار تومان (هر حلقه حدود يك‌ميليون و 100 هزار تومان) است كه اين رقم نسبت به نرخ‌هاي بيرون و قيمت‌ لاستيك‌هايي كه از گمرك ترخيص مي‌شود، بسيار مناسب‌تر است.

ابلاغ بخشنامه سيستم «تن‌كيلومتر» به استان‌ها از ماه آينده

او همچنين درباره درخواست راننده‌ها بابت تجديدنظر در نرخ كرايه‌هاي كاميون‌ها توضيح داد: در گام اول تلاش كرده‌ايم، سيستم «تن‌كيلومتر» را براساس عوامل تأثيرگذار در هزينه نگهداري، هزينه جاري و هزينه سرمايه‌گذاري براي يك دستگاه كاميون بررسي و پياده كنيم.

رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي ادامه داد: در گام دوم موضوع مسيرهايي كه يك كاميون طي مي‌كند، بسته به كوهستاني‌ بودن يا دشت بودن آن، مسير گرمسير و يا سردسير و ديگر عواملي كه مي‌تواند در هزينه نگهداري و سرمايه‌گذاري يك دستگاه كاميون تأثير داشته باشد، در قالب سيستم تن‌كيلومتر بررسي شد.

او ادامه داد: همه اين پارامترها‌ تهيه و به شوراي‌عالي ترابري ارسال شد كه اميدواريم تا پايان ماه جاري و يا ابتداي ماه‌‌ آينده موضوع تن‌كيلومتر تصويب‌شده و به استان‌ها ابلاغ شود تا مبناي پرداخت كرايه‌ها باشد.

از سوي ديگر داريوش اماني، معاون سازمان راهداري در رابطه با اين خبر گفت: پيش‌بيني مي‌كنيم در هفته جاري با تائيد وزير راه كليات اين طرح نهايي شده و به مرحله اجرا برسد.

آسان بار-آسان پديا-مشكلات رانندگان و راه حل هاي جديد-داريوش اماني

 

اماني در ادامه گفت: در ماه‌هاي ابتدايي امسال و در قالب تجمعاتي كه از سوي راننده‌هاي كاميون درباره شرايطشان صورت گرفت، يكي از اصلي‌ترين مشكلات آنها بحث چگونگي محاسبه نرخ حمل بار بود. آنها در كنار درخواست فوري براي افزايش نرخ‌ها، اين مسئله را نيز مطرح كردند كه چارچوب محاسبه نرخ براساس تن-كيلومتر تعيين شود.به گفته اماني پس‌ازآنكه سازمان راهداري توانست بحث افزاش نرخ كرايه‌ها را نهايي كند، موضوع تغيير مبناي نرخ‌گذاري نيز در دستوركار قرار گرفت كه امروز به نتيجه‌اي قطعي رسيده است.(در مورد تن كيلومتر بيشتر بدانيد)

معاون سازمان راهداري بابيان اينكه نرخ‌گذاري براساس تن-كيلومتر نياز به مطالعات گسترده داشت، تأكيد كرد: اگر بنا بود سازمان، مطالعه و جمع‌بندي نهايي در اين زمينه را به يك شركت خصوصي واگذار كند احتمالاً رسيدن به نتيجه‌اي قطعي به بيش از يك سال زمان نياز داشت؛ اما با پيگيري مسئولان سازمان و برگزاري جلسات چندين ساعته ميان مسئولان، كارشناسان و نمايندگان اصناف كار به يك نتيجه قطعي رسيد. درحال‌حاضر طرح مطالعاتي به نتيجه‌اي قطعي رسيده تا بتوان ازاين‌پس مبناي محاسبات كرايه را تغيير داد.درحال‌حاضر كليات اين طرح نهايي و براي بخش‌هاي مختلف ارسال‌شده است تا در استان‌هاي كشور به مرحله اجرا برسد. در اين رابطه نياز به‌نظر نهايي شوراي‌عالي حمل‌ونقل وجود دارد كه پيش‌بيني مي‌شود در هفته جاري با تائيد وزير راه و شهرسازي به مرحله اجرا برسد.

داريوش اماني خاطرنشان كرد: در طول ماه‌هاي گذشته يكي از اصلي‌ترين هدف‌گذاري‌هاي سازمان به وجود آوردن شرايط مناسب براي ادامه فعاليت رانندگان كاميون بوده و خوشبختانه در اين ماه‌ها طرح و سياست‌هاي مثبتي به‌منظور بهبود شرايط رانندگان به تصويب و اجرا رسيده و سازمان همواره تلاش كرده خدمات قابل‌توجه رانندگان را درنظر داشته و تمام توان خود را براي به وجود آوردن شرايطي مناسب براي اين قشر زحمت‌كش جامعه بسيج كند.(آيا مطالبات رانندگان پيگيري مي شود؟)

 

آسان بار-آسانديا-مشكلات رانندگان و راه حل هاي جديد

جاده‌ها در امنيت هستند

حسن‌نيا همچنين درباره مشكلات راننده‌ها مبني‌بر تهديدات جاني و مالي از سوي عده‌اي قانون‌شكن در جاده‌ها، گفت: دراين‌باره با همكاري نيروي انتظامي، تعدادي از اين تهديدكنندگان دستگير شدند.(در اين مورد بيشتر بدانيد)

او در ادامه گفت: با حضور نيروي انتظامي در جاده‌ها و برخورد قاطع و قانوني دادستاني كل كشور با قانون‌شكنان، طبق گزارش‌هايي كه به دست ما رسيده است، برخورد با مشكل‌آفرينان به‌طورجدي درحال انجام است و اين تهديد‌ها بسيار كاهش‌يافته است.شكاياتي از سوي راننده‌ها داشتيم مبني‌براينكه ‌پرتاب سنگ به‌سوي رانندگان كاميون در جاده‌ها انجام مي‌شد يا تهديداتي ديگر از سوي قانون‌شكنان وجود داشت كه سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي با كمك گشت‌هاي راهداري و همكاري پليس‌راه و نيروي انتظامي در محورهاي شرياني كشور حضور دارند و كنترل‌ها انجام مي‌شود.

رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي در آخر ادامه داد: درحال‌حاضر امنيت كامل در جاده‌ها برقرار است و كاميون‌داران مي‌توانند به‌راحتي در جاده‌هاي كشور تردد كنند.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/7/14  ساعت: ۰۷

استارت‌آپ‌هايي كه صنعت حمل و نقل در جهان را متحول ساختند(بخش سوم)

در دو مقاله قبل به 10 استارت‌آپي كه در صنعت حمل و نقل با نوآوري‌هاي خود در صدر قرار گرفتند، پرداختيم. در اين مقاله سعي داريم به استارت‌آپ‌هاي آينده‌ نگري بپردازيم كه فعاليت‌شان منحصراً حمل و نقل بار است.

استارت‌آپ‌هاي بسياري در رقابتند تا به اوبر باربري تبديل شوند. در بازار رقابتي حال حاضر، كم كردن فاصله ميان رانندگان و ارتباط بخشيدن هرچه آسان‌تر و سريع‌تر آن‌ها با مشتريان و صاحبان كالاهاي ارسالي كليد جا نماندن از رقبا است. تشويق رانندگان به استفاده از تلفن‌هاي هوشمند تا مجهز كردن كاميون‌ها به تجهيزات رهگيري، از جمله تلاش‌هايي براي سرعت و سهولت بخشيدن به اين ارتباطات است. همان‌طور كه در بخش‌هاي قبلي صحبت كرديم تكنولوژي و البته هوش مصنوعي كليد اين تحولات است. اين ‌روزها ميليون‌ها دلار در استارت‌آپ‌ها در سراسر جهان هزينه مي‌شود تا اين تلاش‌ها به ثمر بنشيند و از قبال آن هزاران ميليارد دلار از يكي از پرسودترين صنايع جهان درآمد حاصل شود.

آسان بار-آسان پديا-استارت‌آپ‌هايي كه صنعت حمل و نقل را متحول ساختند

تراكر پث (Trucker Path):

اين شركت امريكائي محبوب‎ترين شركت حمل و نقل با كاميون است. اين شركت دو سرويس مختلف ارائه مي‌دهد: اولين سرويس تراكر پث، دقيقاً هم نام با نام شركت است. اين سرويس در قالب يك اپليكيشن، پاركينگ‌ها، باسكول‌ها، توقف‌گاه‌ها، ايستگاه‌ها، استراحت‌گاه‌ها و جايگاه‌هاي سوخت‌گيري، كارواش‌هاي خودروي سنگين و ملزومات ديگر هر راننده كاميون را كاملاً به روز و با دقت بسيار بالا در قالب نقشه‌هاي تعاملي به او ارائه مي‌كند. اين اپليكيشن بيش از 700 هزار عضو فعال دارد و بالاترين رشد را در ميان اپليكيشن‌هاي مشابه در اين صنعت به خود اختصاص مي‌دهد. رانندگان بهترين استراحت‌گاه‌ها، كم‌ترين نرخ سوخت، وضعيت باسكول‌ها و ده‌ها مولفه ديگر را در اين اپليكيشن به بحث و تبادل نظر مي‌گذارند و با توجه به نظر رانندگان ديگر در مسير خود بعضي از آن‌ها را انتخاب مي‌كنند. اين اپليكيشن نزديك به 2 ميليون دانلود دارد و پر دانلودترين اپليكيشن در صنايع باربري با كاميون است.

 

آسان بار-آسان پديا-استارت‌آپ‌هايي كه صنعت حمل و نقل را متحول ساختند

 

اپليكيشن و سرويس دوم كه اين شركت به بازار معرفي كرد، اپليكيشن تراك لود (Truckload) است. اين اپليكيشن روزانه هزاران محموله را به هزاران راننده‌اي كه آماده حمل آن با كاميون‌هاي خود هستند معرفي مي‌كند. در واقع اين سيستم پلي است كه راننده را با صاحبان محموله و كالاها به يكديگر معرفي كرده و آنان را به هم ارتباط مي‌دهد تا حمل و نقل به مناسب‌ترين، كارآمدترين، آسان‌ترين و سريع‌ترين نوع ممكن اتفاق بيفتد.

 

آسان بار-آسان پديا-استارت‌آپ‌هايي كه صنعت حمل و نقل را متحول ساختند

كي چِين لاجستيكز (Keychain Logistics):

اين استارت‌آپ هم متعلق به ايالات متحده است، ماموريت اين استارت‌آپ هم ايجاد پلي ميان رانندگان كاميون و صاحبان و فرستندگان كالا و محموله است با اين تفاوت كه اين استارت‌آپ كارگزاري و حق‌العمل كاري را نيز جزو محدوده فعاليت خود قرارداده است. كي چِين لاجستيكز روزانه ظرفيت پيشنهاد 40000 تا 200000 محموله را به رانندگان را دارد كه عدد بسيار بالائي است و دست رانندگان را در انتخاب بار خود كاملاً باز مي‌گذارد. مهم‌ترين مشخصه اين اپليكيشن، نحوه قيمت‌گذاري منحصر به فرد آن است. اين اپليكيشن الگوريتم خاصي براي قيمت‌گذاري ايجاد كرده، اين الگوريتم از 78 فاكتور مختلف براي قيمت‌گذاري بر هزينه حمل محموله‌ها استفاده مي‌كند. به طور مثال: قيمت گازوئيل، ترافيك، راه‌ها و... از اين نوع متغيرها هستند. با توجه به تكنولوژي و زيرساخت‌هايي كه اين شركت مهيا كرده، توانسته كمترين هزينه را داشته باشد و كارآمدي و بازده بالائي از خود ارائه دهد. اين دستاورد، دست شركت را باز گذاشته تا تنها حدود 6 تا 12 درصد از ميزان هزينه حمل را به عنوان حاشيه خود در نظر داشته باشد. رانندگان مي‌توانند به سرعت محموله خود را از طريق كي چِين رزرو كرده و 24 ساعت پس از تحويل، مبلغ كرايه را از طريق اپ دريافت كنند. اين اپليكيشن همچنين، ابزارهايي براي رهگيري محموله توسط فرستنده و علاوه بر آن تصويري از رسيد مدارك حمل نيز به فرستنده ارائه مي‌كند.

 

آسان بار_آسان پديا-

كانووي (Convoy):

كانووي هم استارت‌آپي امريكائي است، كانووي در تلاش است تا ميزاني كه امكان دارد باربري با كاميون را بهينه كند. گفته مي‌شود 40% حركت كاميون‌ها بدون محموله است و در واقع در مسير بازگشت و پس از تحويل بار، ديگر محموله‌اي براي راننده وجود ندارد و وي ناچار است تا كاميون خود را خالي به مبدا بازگرداند. كانووي در تلاش است تا با ايجاد زيرساخت‌هاي لازم از طريق اپليكيشن هم براي راننده و هم براي صاحبان كالا بتواند ابن درصد را كم و كم‌تر كند. كانووي از نظر جذب سرمايه‌گذار نيز مي‌تواند صاحب سبك به شمار بيايد، اين شركت با وجود اينكه تنها از سال 2015 شروع به كار كرده توانسته 32 سرمايه‌گذار به خود جلب كنم و بيش از 80 ميليون دلار از اين راه كسب و كار خود را گسترده دهد. از شناخته‌شده‌ترين اين سرمايه‌گذاران مي‌توان به بيل گيتس، جف بزوس و بيل بردلي اشاره كرد.

 

آسان بار_آسان پديا-استارت‌آپ‌هايي كه صنعت حمل و نقل را متحول ساختند

 

در اين مجموعه مقالات به چندين استارت‌آپ مهم، تاثيرگذار و صاحب سبك در صنايع حمل و نقل پرداختيم، چندين غول شناخته شده و مشهور مانند اوبر (Uber)، وِيز (Waze)، ليفت (Lyft) و ... را تعمداً به فراموشي سپرديم تا امكان پرداختن به استارت‌آپ‌هاي قوي اما زير سايه نيز فرآهم شود. در قسمت بعدي (پاياني) منحصراً به استارت‌آپ‌هاي حمل و نقل كشورمان پرداخته و روش‌ها و رويه‌هاي مبتكرانه آن‌ها را مورد مطالعه و بررسي قرار خواهيم داد. اگر فكر مي‌كنيد در اين سري مقالات، استارت‌آپي مي‌بايست در ليست ما قرار مي‌گرفت اما قرار نگرفت ما را از نظرات خود بهره‌مند كنيد. اگر علاقه‌منديد به ليست جامع و كاملي از استارت‌آپ‌هاي حمل و نقل دسترسي داشته باشيد، در اينجا با صدها مورد آشنا شويد.

 


براي مطالعه بخش دوم اين مقاله، كليك كنيد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/7/14  ساعت: ۰۶

آسان بار در نمايشگاه تكنولوژي و استارت آپ هاي اصفهان

اولين نمايشگاه تكنولوژي و استارت‌آپ‌ها از سوم مهر در اصفهان آغاز شد و در ششم مهر به كار خود پايان داد.اين نمايشگاه با تاكيد بر فناوري، كاربرد دانش در توسعه جوامع بشري و نوآوري، با حضور حدود ۷۰ مشاركت كننده از استان‌هاي مختلف در اصفهان آغاز شد و صاحبان تكنولوژي‌هاي نوين را در اين شهر ايران گرد هم آورد.

 

آسان بار-آسان پديا-آسان بار در نمايشگاه تكنولوژي و استارت آپ هاي اصفهان

 

نمايشگاه تكنولوژي، نوآوري و استارتاپ‌ها زمينه‌هاي مختلفي مانند استارتاپ‌ها و كسب و كارهاي جديد، پارك‌هاي علم و فناوري و مراكز رشد، صنايع خلاق و پيشرو، مراكز دولتي و سرمايه‌گذاران بخش خصوصي و دولتي را دربرمي‌گيرد و مشاركت‌كنندگان، توانمندي‌هاي خود را در حوزه‌هاي مرتبط با نمايشگاه به نمايش مي‌گذارند.اين نمايشگاه بستري براي عرضه نوآوري و فناوري در نظر گرفته شده و بر خلاف نمايشگاه‌هاي مشابهي كه صرفاً عرضه و تبادل كالا را هدف گذاري كرده‌اند، به دنبال تبادل دانش فني و تكنولوژي و مشاركت ميان شركت‌ها و نيز سرمايه‌گذاري روي طرح‌هاي نو و استارتاپ‌ها است.

حميدرضا فاتحي مدير شبكه پژوهش و فناوري استان اصفهان در مورد اين نمايشگاه گفت:در نخستين نمايشگاه تكنولوژي نوآوري و استارت‌آپ‌ها دانشگاه‌ها، مراكز رشد دانشگاه‌ها، شركت‌هاي سرمايه‌گذاري و شركت‌هاي صنفي داراي فناوري و نوآوري حضور داشتند.

حميدرضا فاتحي افزود: اين نمايشگاه در ۲ هزارمتر فضاي نمايشگاهي و  در قالب ۷۰ غرفه و با حضور ۳۰ استارت‌آپ برگزار شده است.

 

آسان بار-آسان پديا-آسان بار در نمايشگاه استارت آپ ها و تكنولوژي اصفهان-

 

 

برقراري ارتباط بين توليدكنندگان محصولات فناورانه و مشتريان، معرفي فناوري‌هاي روز به صنايع متوسط و بزرگ، آشنا كردن سرمايه‌گذاران با فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در طرح‌هاي فناورانه يا استارتاپ‌ها، دعوت از مخاطبين تخصصي و افراد تحصيل‌كرده به بازديد از نمايشگاه و گردهمايي گسترده‌اي از نقش‌آفرينان اكوسيستم استارتاپي، نوآوري و فناوري از جمله اهداف تعيين شده براي نمايشگاه استارتكس به شمار مي‌رود.

نخستين نمايشگاه تكنولوژي، نوآوري و استارتاپ‌ها در راستاي سياست‌هاي شركت نمايشگاه‌هاي بين‌المللي استان اصفهان به منظور توسعه و ترويج كارآفريني، خلق ثروت، رونق اقتصادي و افزايش سطح اشتغال در جامعه برگزار شد و با استقبال بي نظير مخاطبان خود مواجه شد.

بخشي از اين مخاطبان به دليل توسعه روزافزون فناوري‌هاي نوين و كسب و كارهاي مبتني بر تكنولوژي، بازديد از نمايشگاه را در دستور كاري خود قرار خواهند داد و بخشي ديگر نيز به دنبال بازاري براي توسعه فعاليت‌هاي حوزه فناوري با حمايت‌هاي مالي و سرمايه‌گذاري هستند.

 

 

آسان بار-آسان پديا-آسان بار در نمايشگاه استارت آپ ها و تكنولوژي اصفهان

 

اين نمايشگاه در حالي برگزار شد كه طي سال‌هاي اخير، كسب و كارهاي مبتني بر فناوري اطلاعات و ارتباطات، رشد چشمگيري داشته‌اند. استارتاپ‌هاي بزرگ و موفق ايراني به لطف ايده‌هاي جواناني ايجاد شده است كه به دليل تخصص و قابليت‌هاي خود اين فرصت را هم داشته‌اند تا در صدها شركت بين‌المللي و مشهور اروپايي و امريكايي كار كنند، اما به رغم همه مشكلات، فشارها و محدوديت‌ها در داخل كشور مانده‌اند و با آموختن از تجربيات موفق داخلي و خارجي، كسب و كار خود را به راه انداخته‌اند.

در اين نمايشگاه طيف وسيعي از مخاطبين شامل فعالان حوزه‌هاي فناوري و تكنولوژي مانند تجهيزات پوشيدني، خرده‌فروشي، خدمات، آموزش، حمل و نقل و لجستيك، شهرهاي هوشمند و فناوري‌هاي شهري، پهپاد و رباتيك، واقعيت افزوده، واقعيت مجازي، هوش مصنوعي، كشاورزي هوشمند، سفر و گردشگري، بازي‌هاي رايانه‌اي، رسانه و بازاريابي، سلامت، اينترنت اشيا، انرژي، امنيت شبكه، اتوماسيون، توليد هوشمند، بلاك‌چين، فين‌تك و تجارت الكترونيك، شبكه‌هاي اجتماعي، فناوري‌هاي فضايي و كارآفريني اجتماعي حضور داشتند و داشته‌ها و دستاوردهاي خود را براي افرادي نظير مديران وزارتخانه‌ها، سازمان‌هاي دولتي و خصوصي، شركت‌هاي دانش‌بنيان و فناور، استارتاپ‌ها، صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري، سرمايه‌گذاران خصوصي، پارك‌هاي علم و فناوري، شتاب دهنده‌ها و مراكز رشد، مخترعان، طراحان وب و اپليكيشن، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، مشاوران و منتورها، برگزار كنندگان رويدادها و مديران تحقيق و توسعه صنايع و شركت‌ها به نمايش گذاشتند.

در اين نمايشگاه بازارگاه الكترونيكي «آسان بار» يكي از سامانه‌هاي هوشمند اعلام بار نيز حضور دارد.

ابراهيم وارسته مدير ماركتينيگ آسان بار  هدف از حضور در اين نمايشگاه را شناسايي بهتر و بيشتر جامعه هدف (شركت‌هاي حمل‌ونقل و رانندگان) برقراري ارتباط نزديك‌تر با آنها و نيز پاسخگويي به پرسش‌هاي آنها، عنوان كرد و افزود: ميزان استقبال از غرفه آسان بار بسيار مطلوب بوده است.

ابراهيم وارسته تاكيد كرد: روزانه بيش از ۴۰۰۰ بار در سيستم آسان بار عرضه مي‌شود و ۲۶ هزار راننده نيز در اين سامانه ثبت‌نام كرده و در حال فعاليت هستند.

آسان بار-آسان پديا-آسان بار در نمايشگاه استارت آپ ها و تكنولوژي اصفهان-محمد حسيني

 

محمد حسيني مديرعامل آسان بار نيز با بيان اين كه ارايه ۴۰۰۰ بار در اين بازارگاه به معني ۵ درصد از كل بار عرضه شده در كشور است، گفت: تعداد زياد سفارشات بار موجب ايجاد تنوع و فراواني در نقاط مختلف و در نهايت كاهش هشت درصدي تردد يكسر خالي ناوگان جاده‌اي شده است.

محمد حسيني با تاكيد بر اين‌كه اين بازارگاه در بخش صدور بارنامه و مسئوليت‌هاي شركت‌هاي حمل‌ونقل وارد نشده است، خاطر نشان كرد: در حال حاضر شركت‌هاي حمل‌ونقل، بار خود را در اين بازارگاه اعلام مي‌كنند و رانندگان مي‌توانند پس از انتخاب يكي از بارهاي ارايه شده با شركت حمل‌‌ونقل براي حمل آن وارد مذاكره شده و به توافق برسند.

حسيني در ادامه گفت: شركت‌هاي حمل‌ونقل ملزم به درج كرايه صافي و دريافتي راننده در اين بازارگاه هستند و چون مسافت هم به طور تقريبي درج مي‌شود رانندگان قادر خواهند بود تصميم بهتري اتخاذ كنند.

آسان بار-آسان پديا-آسان بار در نمايشگاه استارت آپ ها و تكنولوژي اصفهان-محمد حسيني

 

مديرعامل آسان بار در آخر با توضيح بيشتر در مورد اين سامانه اضافه كرد: در اين سامانه همچنين براي خدمات دهي بهتر و مناسب‌تر به رانندگان، بخشي به نام « آسان خدمت» در اپليكيشن ايجاد شده كه اطلاعات مربوط به تاريخ اعتبار كارت هوشمند، كارت سلامت، كارت سوخت، معاينه فني و ... رانندگان را در اختيار آنها قرار مي‌دهد و 15 روز قبل از اتمام تاريخ اعتبار هر يك از آنها، به آنان اخطار مي‌دهد.

به گفته حسيني بازارگاه‌هاي الكترونيكي بار مطابق آيين‌نامه امكان ورود به مراكز توزيع بار، سالن‌هاي اعلام بار و نوبت‌دهي بار را ندارند.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/7/10  ساعت: ۰۷

تن كيلومتر جايگزين كرايه توافقي كاميون

 فرامرز مداح در تشريح آخرين برنامه ها و فعاليت هاي سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي براي پياده سازي سيستم كرايه بار براساس «تن كيلومتر» گفت: تلاش كرديم با بررسي هاي همه جانبه سيستم تن كيلومتر به نحوي عمل شود كه حقوق كاميون داران و صاحبان بار حفظ شود.

 جزئيات نحوه استحصال تن كيلومتر پايه 

فرامرز مداح در مورد جزئيات اين طرح گفت: مبناي تن كيلومتر، مبناي قيمت تمام شده حمل است يعني حمل كالا از نقطه «الف» به نقطه «ب» چقدر هزينه دارد.

مديركل دفتر فناوري اطلاعات سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي افزود: براي آنكه بتوانيم اين مورد را محاسبه و قيمت تن كيلومتر را استخراج كنيم، تا يك قيمت واقعي باشد كارگروهي در سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي متشكل از نمايندگان سازمان راهداري، نمايندگان اصناف و تشكل هاي حمل ونقلي و راننده ها، اساتيد دانشگاه و غيره تشكيل شد؛ براي آنكه قيمت استخراج شود (تن كيلومتر برمبناي هزينه تمام شده) حدود ۲۰ جلسه در اين حوزه برگزار و در اين مبحث ۶۰۰ نفر ساعت كار شد.

مداح همچنين درباره نتيجه بررسي و برگزاري اين جلسات در ادامه توضيح داد: در اين بررسي ها، هزينه هاي ثابت و هزينه هاي متغير را استخراج كرديم، هزينه هاي ثابت نظير هزينه هاي سرمايه گذاري، هزينه عوارض ساليانه، هزينه بيمه بدنه، هزينه بيمه شخص ثالث و دستمزدها و بيمه هاي تامين اجتماعي، جزء هزينه هايي است، چه ماشين كار كند چه كار نكند، بايد پرداخت شود. هزينه هاي متغير كه پارامترهاي آن استخراج شده است شامل لاستيك، لوازم يدكي، تعمير و نگهداري، سوخت، عوارض آزادراهي و غيره است كه به عنوان پارامترهاي متغير ثبت كرديم.

او در مورد هزينه هاي حمل و تامين و نگهداري نيز توضيح داد و گفت: برآوردي از ميزان كاركرد خالي و كاركرد داراي بار كاميون انجام شد، وقتي با بررسي همه جانبه هزينه ها قصد استخراج تن كيلومتر را داريم بايد بدانيم كه وسيله نقليه چه ميزان كار مي كند. هزينه تعمير و نگهداري شامل هزينه ماشين بدون بار و ماشين داراي بار است، وقتي اعلام مي شود يك لاستيك ۱۸۰ هزار كيلومتر كار مي كند چندان به پُر يا خالي بودن كاميون مربوط نيست و در هر دو گزينه اثر دارد.ظرفيت ماشين جزو پارامترهايي بود كه در نظر گرفته شد و با يكسري فرم ها، روش محاسبه تن كيلومتر استخراج شد، آخرين قيمت هاي تعمير و نگهداري از بازار استخراج و در فرمول ها ثبت شد و در نهايت يك تن كيلومتر پايه به دست آمد.(در مورد تن كيلومتر و هزينه هاي جانبي حمل كاميون بيشتر بدانيد)

 

آسان بار-آسان پديا-فرامرز مداح-جايگزيني تن كيلومتربا كرايه توافقي كاميون

 

تعيين قيمت تن كيلومتر و تاييد توسط كانون و انجمن هاي رانندگان 

مديركل دفتر فناوري اطلاعات سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي گفت: پس از استحصال شدن تن كيلومتر پايه، حالا براساس مسافت، كرايه ها مشخص مي شود بدين صورت كه متوسط طي طريق يك كاميون در كشور ۴۵۰ كيلومتر است، ما ۴۵۰ كيلومتر را به عنوان پايه در نظر گرفتيم و مسافت هاي بالاي آن را ضريب كاهشي داديم، يعني تن كيلومتر آن كم مي شود و مسافت هاي كمتر از آن را ضريب افزايشي داديم، يعني يك مسير كوتاه، تن كيلومتر آن خيلي بالاتر از مسيري است كه طولاني است.

او با اشاره به اينكه معيار اين طبقه بندي فواصل هم، طبق الگويي از فهرست بهاي سازمان مديريت بود، بيان كرد: در نهايت قيمت تن كيلومتر استخراج شد، جلسه اي با كانون شركت هاي حمل ونقل و كانون رانندگان برگزار كرديم و آنها نيز اين فرمول را تاييد كردند.

 ارجاع تصويب تن كيلومتر به شوراي عالي ترابري توسط وزير راه 

مداح ادامه داد: در موضوع تن كيلومتر بحث صاحب كالا هم مطرح است كه بايد كرايه حمل را پرداخت كند، طبيعتاصاحبان كالا هميشه علاقه دارند، قيمت كمتري پرداخت كنند، راننده و شركت هم مايل است بيشتر دريافت كند، حال براي اينكه مرجعي موضوع تن كيلومتر را تسريع كند و بتوانيم به عنوان نوعي قانون از آن استفاده كنيم اين فرمول براي وزارت راه و شهرسازي و وزير راه ارسال شد وزير راه و شهرسازي آن را به شوراي عالي ترابري ارجاع داد، شوراي عالي ترابري مرجع قانوني تنظيم كننده روابط در حمل ونقل است كه مصوبات آن براي بخش هاي حمل ونقل لازم الاجرا است و شورايي است كه طبق قانون تشكيل شده است.

مديركل دفتر فناوري اطلاعات سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي افزود: جلسه كارشناسي در شوراي عالي ترابري برگزار شده است همچنين جلسه بعدي نيز در شورا برگزار مي شود و در نهايت اين موضوع در شوراي عالي ترابري مطرح مي شود و سپس براي تصويب مي رود كه آنجا وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان ذي نفعان اين مسئله در آن جلسه حضور دارند و نظريات خود را اعلام مي كنند و پس از تصويب آن براي اجرا ابلاغ مي شود. در ابلاغ، سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي كرايه همه مسيرها را محاسبه مي كند و براي استان ها مي فرستد و در استان ها به شركت هاي حمل ونقل و رانندگان طبق مدل شوراي عالي ترابري ابلاغ مي شود.(در مورد سازمان ها و انجمن هاي حمل كالا بيشتر بدانيد)

 

جايگزيني تن كيلومتربا كرايه توافقي كاميون

 

 تصويب تن كيلومتر تا حداكثر ۲۰ روز آينده 

مداح در پاسخ به اين سوال كه پيش بيني مي كنيد چه زماني سيستم تن كيلومتر به جاي كرايه توافقي، براي كاميون داران اعمال مي شود؟ گفت: اگر اين موضوع تا سه هفته ديگر تصويب شود، حداكثر سه ماه مهلت اجراي كامل دارد.
او توضيح داد: يكسري از بارها خصوصا بارهاي بزرگ دولتي قراردادي هستند و شركت ها الان قرارداد هايي دارند كه با قيمت هاي موجود است، ولي بلافاصله به همه دستگاه هاي دولتي ابلاغ خواهيم كرد كه در مناقصه هايي از اين به بعد مي خواهند اجرا كند، قيمت پايه از رقم ما پيروي كند و قيمت هاي پايين تر مدنظر قرار ندهند.

 توزيع لاستيك بين كاميون داران با قيمت هاي كارخانه اي 

مديركل دفتر فناوري اطلاعات سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي درباره توزيع لاستيك دولتي بين رانندگان كاميون اظهار داشت: به تازگي توزيع لاستيك بين راننده ها با قيمت ها كارخانه اي آغاز شده است.

 يكي از مشكلات كاميون داران در روزهاي اخير، گراني لاستيك و نرخ هاي كرايه پايين بود، در اين راستا توزيع لاستيك با نرخ مصوب و دولتي بين كاميون داران آغاز شده است از سوي ديگر سازمان راهداري هم در حال تلاش است تا سيستم تن كيلومتر به جاي كرايه توافقي را در بارنامه ها اعمال كند تا حقي از كاميون داران تضعيف نشود.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :asanbar
تاريخ: 1397/7/7  ساعت: ۱۲

بي فايده بودن توقف بارگيري براي كاميون داران

يك تشكل مرتبط با كاميون داران در پيامي كه همزمان با بالا گرفتن برخي تحركات براي توقف بارگيري كاميون داران منتشر كرد، خطاب به رانندگان  فعال در بخش حمل‌و‌نقل جاده‌اي هدف از تجمعات صنفي را آگاه شدن مسئولان و مديران دولتي از مشكلات و نارسايي‌هاي موجود عنوان كرده است.

اين تشكل در بيانيه خود عنوان كرده كه  تصميم مناسب، ادامه فعاليت و تمديد فرصت است و با وجود آنكه بسياري از فعالان ناوگان حمل و نقل موجود به ‌دليل كمبود لاستيك و قطعات عملاً زمين‌گير شده‌اند، توقف عمومي مجدد بارگيري، چيزي عايد كاميونداران و رانندگان نمي‌كند و برايشان سودي ندارد.

 

آسان بار-آسان پديا-آسان بار-بي فايده بودن توقف بارگيري براي كاميون داران

 

 

در اين بيانيه مطالبات اصلي رانندگان در 6 حوزه به شرح زير عنوان شده است:

حوزه  وزارت صنعت، معدن، تجارت

الف) نوسازي ناوگان فرسوده و لزوم كاهش تعداد ناوگان در كنار نوسازي

ب) اصلاح قراردادهاي يك طرفه شركت‌هاي خودروساز با متقاضيان كه در آن حقوق خريدار لحاظ نشده و رفع انحصاري كه در صنعت خودروسازي كشور وجود دارد و موجب بهره‌برداري و سوءاستفاده اين شركت‌ها شده است

ج) كمبود و گراني سرسام‌آور لاستيك، روغن، لوازم يدكي و قطعات پرمصرف خودرو كه شرايط از خرداد ماه تاكنون روز به روز بدتر شده و نگراني دارندگان وسائط نقليه سنگين را در پي داشته است

د) عدم اعلام نرخ معين و مشخص براي انواع لاستيك‌هاي وارداتي و داخلي و عدم نظارت بر قيمت فروش قطعات و لوازم يدكي ناوگان

 

حوزه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي - سازمان تأمين اجتماعي

الف) قرار گرفتن شغل رانندگي در رديف مشاغل سخت و زيان‌آور

ب) اصلاح فرآيند برگزاري مجامع عمومي و انتخابات هيئت مديره انجمن‌هاي صنفي و انتخابات نمايندگان اصلح و واقعي

ج) اجراي قانون بازنشستگي رانندگان با ۲۵ سال سابقه و ۵۵ سال سن كه در اسفند ماه سال ۱۳۹۵ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است

د) امكان استفاده از ۵۰ درصد يارانه دولت براي تمامي رانندگان و از جمله رانندگاني كه به هر دليل كارت هوشمند آنها براي مدتي فاقد اعتبار بوده و متقاضي ورود مجدد به حرفه رانندگي هستند

ر) بررسي سوابق بيمه‌اي رانندگان در فاصله زماني سال ۱۳۷۲ لغايت مهر ماه ۱۳۸۰ به‌منظور احصا سوابق كامل مدت زمان مذكور

س) اصلاح دستورالعمل بررسي از كار افتادگي رانندگان و همچنين استراحت پزشكي آنان در كميسيون‌هاي پزشكي سازمان تامين اجتماعي

 

 

آسان بار-آسان پديا

 

حوزه وزارت نفت

الف) افزايش منطقي و متناسب كرايه حمل با هزينه‌ها در بخش حمل فراورده‌هاي نفتي

ب) رفع محدوديت در اختصاص سوخت براي ناوگاني كه در طول ماه فعاليت بيشتري دارند

ج) تخصيص سوخت براي كاميون‌هاي نوشماره و بازنگري در سهميه سوخت ساير ناوگان

د) تفكيك نمودن 2 / 4 درصد مربوط به ماده 38 قانون تأمين اجتماعي از كرايه متعلق به راننده

ر) تخصيض سوخت به ميزان كافي براي ناوگان حمل‌و‌نقل ترانزيت

 

حوزه وزارت راه و شهرسازي

الف) تعيين كرايه حمل كالا براساس تن-كيلومتر

ب) احصا، وظايف، تكاليف و مسئوليت‌هاي شركت‌هاي حمل‌و‌نقل در مقابل راننده، صاحب كالا و دولت كه عدم انجام اين وظايف در مقابل هر يك از آنها موجب بروز خسارات مادي و معنوي فراواني براي رانندگان و كاميونداران مي‌شود

ج) افزايش بهره‌وري ‌ناوگان با خروج ناوگان اضافه در بخش حمل‌ونقل و شناسايي ناوگاني كه بدون مدارك و بدون آنكه بارنامه دريافت نمايند، سهم قابل توجهي از كالاي موجود در بخش حمل‌و‌نقل جاده‌اي را حمل مي‌نمايند

د) پوشش بيمه تكميلي براي رانندگان و خانواده آنها با عقد قرارداد با يكي از شركت‌هاي بيمه‌اي معتبر

ر) تحقق پرداخت وام كم بهره به كاميونداران و رانندگان جهت تأمين قسمتي از هزينه‌هاي جاري آنان

س) توزيع عادلانه بار با تقويت سالن‌هاي اعلام بار موجود و ايجاد سالنهاي اعلام بار در مناطقي كه ظرفيت فعاليت سالن اعلام بار وجود دارد و نظارت جدي بر نحوه فعاليت سالن‌هاي اعلام بار به‌يژه در مناطق بار خيز و بنادر كشور

 

آسان بار-بي فايده بودن توقف بارگيري براي كاميون داران-آسان بار-آسان پديا

 

حوزه ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز

الف) عدم توقيف چندين ماهه و حتي چندين ساله ناوگاني كه به دليل ظن به قاچاق كالا توسط مراجع انتظامي و قضائي متوقف مي‌شوند و حتي در صورت تشخيص قاچاق نيز مالك يا راننده هيچ‌گونه اطلاع، معاونت، مشاركت و نقشي در آن نداشته ولي بيشترين خسارات را از نظر مالي و اعتباري متحمل مي‌شوند

ب) اصلاح قوانين، دستورالعمل‌ها، آئين نامه‌ها و بخشنامه‌هايي كه در اين رابطه صادر شده و به‌دليل ناهماهنگي في‌مابين مراجع ذيربط، اجراي آن در نقاط مختلف كشور سليقه‌اي است

حوزه سازمان امور مالياتي

الف) تعيين ماليات بر درآمد ناوگان با مبنا قراردادن كاركرد ساليانه و محاسبه هزينه‌هاي مترتب بر حمل كه در اين صورت كاركرد هيچ يك از ناوگان موجود، مشمول پرداخت ماليات نمي‌شود

ب) انجام هماهنگي‌هاي لازم با ادارات كل امور مالياتي در استان‌ها به‌منظور قبول محاسبه ماليات بر درآمد ناوگان به‌صورت مستقيم توسط ادارات و يا توجيه دفاتر پيشخوان در ارائه خدمات مناسب و تسهيل در امور

 

:
برچسب‌ها:

[ ]